Wiegel wil orde op zaken stellen in WD België Zes gewonden bij gasontploffing en brand in Wassenaar asleiding lek: straat tige tijd afgezet BLOEMKOOL EN RUNDERTARTAAR Spaanse socialisten houden meerderheid Maandag 23 juni 1986, 77e jaargang no. 23532 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur:. Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Vannacht nog kans op een on weersbui en enkele mistban ken. Temperatuur rond 15 graden. Morgen perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 24 graden. Matige wjnd, uit uitlo pende richtingen. Zon op: 05.19; onder: 22.04. Schev. hoog water: 5.13 en 17.55; laag water: 1.00 en 13.29 uur. idse artsen Drteren e embryo's li vijfling |EN Een medisch van het Academisch «nhuis in Leiden ;in de zomer van vo- ar drie embryo's gea- brd bij een 34-jarige jr, die zwanger was een vijfling. De |v schonk later het le- lan een tweeling. De l hebben dezer da- ïun bevindingen ge- peerd in The Lancet, gezaghebbend Brits lad. t blad zetten de Leidse i uiteen dat de vrouw jer raakte van een vijf- )adat zij in de Vrouwen- k van het AZL met hor- a was behandeld om .vruchtbaarheid te ver- Toen de vrouw zwan- as, toonde een echoscopie |at zij een vijfling zou fchtpaar zag zo op tegen joruitzicht plotseling vijf ren te krijgen, dat het ihuis gevraagd werd de {erschap af te breken. ve sociale problemen, ichtte men medische jkheden. Na overleg besloten te proberen een Itelijke abortus uit te a. Toen de vrouw tien l zwanger was werden 'an de vijf embryo's met aald in de hartstreek ge- De twee andere zijn uit- ïjk gezond geboren. »bert Winston, een Britse coloog, heeft in een reac- de publicatie gezegd dat jerschap van een vijfling voor de moeder als voor ideren zulke grote geva- jlevert dat de ingreep le- m ethisch verantwoord Volgens een woordvoer- in het Leidse ziekenhuis ille betrokkenen „ver- omdat het allemaal zo Duits gezin verongelukt EINDHOVEN Door een verkeersongeval op de autosnelweg Eindho ven richting Venlo zijn zaterdagavond in de ge beente Eindhoven drie mensen uit Dtisseldorf (WD1) om het leven ge komen. Het zijn Siegfried Wettkuhn (32), zijn vrouw Ursula Enkel (44) en hun dochtertje Nadine (4). Hun auto kwam na een klapband in de mid denberm terecht en werd op de plek waar een vangrail weer begon als het ware gespiest. Gynaecoloog Leyenburg mag weer aan het werk DEN HAAG De geschorste 54-jarige Haagse gynaeco loog van het gemeenteziekenhuis Leyenburg mag weder om aan het werk. De ambtenarenrechter heeft vanmorgen voor de derde achtereenvolgende keer de schorsing van de vrouwenarts ongegrond verklaard. Zoals bekend is de arts onder meer op non-actief gesteld op verdenking dat hij zijn eigen sperma heeft gebruikt bij kunstmatige inseminatie van patiëntes. Er is ook door collega-artsen en verplegend personeel kritiek geuit op het functioneren van de man. Vorige week werd de gynaecoloog wederom geschorst na dat een door het college van B en W van Den Haag aange stelde hoogleraar na bestudering van de stukken tot de conclusie kwam dat het beter zou zijn als de specialist voorlopig niet aan de patiëntenzorg deelneemt. Er is nog geen arbitragecommissie samengesteld die het conflict tussen de gemeente en de gynaecoloog moet oplos sen. Ambtenarenrechter mr. P. Haasnoot had hier woens dag tijdens de behandeling van de zaak om gevraagd. Twaalf doden bij verkeersongeluk LONDEN Bij een botsing tussen vier auto's in de omgeving van Lon den zijn vanmorgen twaalf mensen om het leven gekomen. De chauf feur van een minibus is vermoede lijk de macht over het stuur kwijt geraakt, waarna het busje op drie tegemoetkomende auto's botste. Het ongeval deed zich voor op weg ter hoogte van Maidenhead, 38 kilome ter ten westen van Londen. De poli tie meldt dat zeker acht mensen ge wondbij het ongeval raakten. Brandweerlieden wisten met hijs kranen en snijbranders vijf gewon den uit de wrakstukken te bevrij den. Het is het ernstigste ongeluk in vijf jaar op deze weg. Vrouw overleeft val van Domtoren UTRECHT Een 25-jarige vrouw uit Utrecht heeft zaterdagnacht een val van de Domtoren over leefd. Met een borrel op was ze van buitenaf tegen de steigers op geklommen van de torenhoge ne- praket die de Domtoren tijdelijk „siert". Op 40 meter hoogte ver loor de vrouw haar evenwicht en stortte naar beneden. Op 15 meter van de begane grond bleef ze ech ter hangen aan een stellage. De brandweer had een uur nodig om haar uit haar benarde positie te bevrijden. Sinds gisteravond is de vrouw, die onder meer ernstig hersenletsel opliep, buiten levens gevaar. COMMISSARIS GENOEMD ALS CO- FORMATEUR Hans Wiegel (Van onze parlementaire redactie) LEEUWARDEN Hans Wie gel, commissaris van de konin gin in Friesland, „is bereid" in Den Haag orde op zaken te gaan stellen in de VVD. Hij heeft dat gezegd tijdens een vraaggesprek met onze parle mentaire redactie. Wiegel, oud-leider van de liberalen, wordt genoemd als co-forma teur van het tweede kabinet- Lubbers. Ook partijvoorzitter Jan Kamminga, die eind dit jaar aftreedt, meent dat Hans Wiegel de juiste man is om de rust in de VVD snel te herstel len. Als co-formateur zou Wiegel sa men met CDA-voorman Lubbers degene zijn die de nieuwe VVD-be- windslieden selecteert. Op die ma nier zou hij ook uitmaken of Ed Nij- pels in het kabinet komt (en zo ja, waar) en wie de nieuwe voorzitter van de Tweede-Kamerfractie en dus de politiek leider van de VVD wordt. Deze keuzen, plus die van de nieuwe partijvoorzitter, zijn volgens Wiegel van „cruciaal belang" voor de toekomst van zijn partij. De Friese commissaris laat door schemeren dat het niet zo'n goede zaak zou zijn als Nijpels ook na het totstand komen van het regeerak koord formatie-onderhandelaar blijft. „De VVD moet zich erover beraden of dat verstandig is. Daar moet de fractie een besluit over ne men". Wiegel maakt zich grote zorgen over de huidige gang van zaken in zijn partij. „Het is een stukje van mijn levenswerk dat staat te trillen op zijn grondvesten". Volgens hem zijn de verhoudingen in de liberale fractie „volkomen verziekt". Hij wiit dat aan de „wijze waarop Nij pels inhoud heeft gegeven aan het leiderschap". In de hogere echelons van de VVD zijn velen er zo langzamerhand van doordrongen dat Nijpels na zijn veelbelovende start grote fouten heeft gemaakt. Daartoe wordt gere kend dat hij zich alleen door vrien den heeft omringd (Evenhuis, Dees), waardoor hij nooit kritiek kreeg, dat hij zich boven de VVD- ministers probeerde te verheffen („mijn ministers") en dat hii vele backbenchers in de VVD-fractie heeft „gebruskeerd". Dat alles zou het ongewenst maken dat Nijpels ook de komende jaren een belang rijke functie krijgt. Dr. Rudolf de Korte, die sinds de dood van Rietkerk minister van binnenlandse zaken is, wordt alge meen genoemd als de meest aange wezen persoon om fractievoorzitter van de VVD te worden. Hij zelf wil echter veel liever minister blijven. Wiegel vindt dat een foute houding. „Ik heb tegen hem (De Korte) ge zegd: gooi geen enkele optie weg, want je hebt de kans dat als je de ene functie weigert, je een andere ook niet krijgt". Pagina 3: Hans Wiegel wil zijn le venswerk redden i gasexplosie in een woning aan de Wassenaarse Schoolstraat werd een politiewagen door allend puin verpletterd. WASSENAAR Zes mensen zijn zaterdagmid dag in Wassenaar gewond geraakt bij een gasont ploffing in een woning aan de Schoolstraat. Twee woningen, een bar-bi- stro, een autowerkplaats en het gebouw van een muziek vereniging werden door de explosie en de daarop vol gende uitslaande brand ver woest. Een politiewagen werd door neervallend puin verpletterd. Een te hulp ge schoten 25-jarige agent moest met brandwonden over het hele lichaam worden opge nomen in het Brandwonden centrum in Beverwijk, een 31-jarige collega liep ernstig rugletsel op. De schade wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. Met as sistentie van het Haagse korps had de Wassenaarse brandweer twee uur nodig voor het bluswerk. Pagina 15: „Ze hebben gru welijk mazzel gehad". ÈRDAM In de Rotterdamse woonwijk Crooswijk is £>rgen een straat enige tijd afgezet nadat bij werkzaamhe- en hoge druk-gasleiding lek was gestoten. Werknemers et gasbedrijf slaagden er na enkele uren in het lek te dich- jldus een woordvoerder van de brandweer. Tijdens de jaamheden zijn drie scholen in de buurt uit voorzorg ont- L Ontruiming van woningen was niet nodig. (ADVERTENTIE) e maandag en dinsdag )ben we groente en vlees le aanbieding lemkool. 1 QQ 'Stuk 1,jÖ ridertartaar, C QQ ®a«® 7^980»*/0 (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID De Spaanse bevolking heeft gisteren gekozen voor voortzetting van het gematigde sociaal democratische beleid van de populaire socialistische premier Felipe Gonzalez. De socialistische PSOE haalde met 184 zetels op een totaal van 350 voor de tweede keer de absolute meerderheid. Dat bete kent echter wel een ver lies, want in 1982 waren de socialisten nog goed voor 202 zetels. De opkomst bij de in alle rust verlopen verkiezingsdag was 71 procent, tegen zo'n 80 pro cent vier jaar terug. Deze te ruggang wordt toegeschreven aan de voetbalwedstrijd Span- je-België. De socialisten worden op een straatlengte afstand gevolgd door het conservatieve blok Coalicion Popular onder lei ding van oud-Franco minister Manuel Fraga. De conservatie ven scoorden „slechts" 105 ze tels tegen 106 zetels in '82. De grootste verrassing is de spectaculaire terugkomst van ex-premier Aldolfo Suarez. „Hertog" Suarez gaat met zijn centrumpartij CDS van twee naar maar liefst 19 zetels. De CDS is daarmee in één klap de derde partij. Winst is er ook voor de partij Izquerda Anda, een bontge kleurd gezelschap van com munisten, feministen, pacifis ten en anti-Navo stemmers die hun aanhang hebben verdub beld van vier zetels in 1982 naar acht zetels nu. Dat is voor de regering geen probleem, maar de situatie in Catalonië en Spaans Basken land baart meer zorgen. In Ca talonië versterkte de rechtse partij Convercia haar positie door van twaalf tot achttien zetels te schieten. De winst van drie zetels (van twee naar vijf) voor de ex treem-linkse partij Herri Ba- tassuna in Spaans Baskenland de spreekbuis van de onaf hankelijkheidsbeweging ETA- Militar, die maar liefst vier ETA-gevangenen op de lijst had gezet is ook verontrus tend. Curieus is dat de spelers van het door België uitgeschakelde Spaanse elftal vanuit Mexico hun stem niet hebben kunnen uitbrengen. Het hele gezel schap was te laat. Surfer vermist op Oosterduinsemeer NOORDWIJKERHOUT De politie heeft vanochtend de zoekactie naar de 16-jarige C.E. Verbrugge uit Leiden op het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout hervat. De jongen wordt sinds zaterdag middag vermist. Vermoedelijk werd hij onwel tijdens het plankzeilen. Zijn surfplank is wel gevonden. Zoekacties, waaraan onder meer werd deelgenomen door een politie- helikopter en een team dui kers van de Leidse brandweer, leverden tot gisteravond niets op. Oude dames laten zich niet beroven LEIDSCHENDAM Twee oudere dames, die een melkhandel drijven aan de Koningin Julianaweg in Leidschendam, hebben zaterdagmorgen een overvaller op de vlucht gejaagd en hem een gestolen geldtas en zijn pistool afhandig gemaakt. De overvaller kwam trekdrop halen in de winkel. Plotseling haalde hij een luchtdrukpistool tevoorschijn, bedreigde daarmee de dames en eiste geld. De vrouwen begonnen te gillen en pakten de tas met geld, die de overvaller inmiddels uit de kassa had gehaald, weer van de man af. Bij die actie liet hij zijn pistool vallen. In paniek ging de man er vervolgens op de fiets vandoor. Jongetje (4) verdrinkt in zwembad LEIDEN De 4-jarige Mark de Ridder is zaterdagavond rond zes uur verdronken in het privé-zwembad van zijn oma in Lei den. Het jongetje werd met hart- en ademstilstand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij een uur later over leed. Het slachtoffer was met andere kinderen aan het spelen in de tuin van zijn oma. Naast de woning bevindt zich een om muurd zwembad. Familieleden misten het kind en vonden het op de bodem van het zwembad. Het jongetje kon niet zwemmen. Man verdronken in Zuidsingel LEIDEN De 46-jarige M. Blankestein uit Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag verdronken in het water van de Zuidsingel. Voorbijgangers ontdekten zaterdagmorgen rond half negen het lichaam van de man. De man is na twee uur 's nachts overleden, want rond die tijd is hij nog gezien. Hij is door onbe kende oorzaak in het water terechtgekomen. Volgens de politie is er geen sprake van een misdrijf. Ook had de man niet gedron ken. AANVARING OP NOORDZEE DEN HELDER Op de Noordzee zijn in de nacht van zaterdag op zondag een Braziliaans en een Brits schip met elkaar in bot sing gekomen. De schepen raakten elkaar in een mistgebied op ongeveer 45 kilometer ten westen van Vlieland. Het Braziliaan se vrachtschip LJoyd Alegrete boorde zich daarbij enkele meters in de romp van het Britse schip St. Cloud. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De schepen probeerden na de aanva ring op eigen kracht los te komen, maar slaagden daar pas na uren in. Ze zijn, zwaar beschadigd, onderweg naar een Neder landse haven om gerepareerd te worden. Maradonna geef toe: „Hands" MEXICO - STAD Diego Maradona heeft na de Ar gentijnse zege van 2-1 op Engeland toegegeven dat zijn eerste doelpunt in die wedstrijd gisteren met hoofd én hand is gemaakt. Hij ver klaarde dat het eerste van zijn twee doelpunten, die de Britten de das omdeden in het kwartfinale-duel, „een beetje met de hand van Die- go en een beetje met het hoofd van Maradona" werd gemaakt. De Tunesische ar biter Bennaceur constateer de dit kwaad echter niet en kende de openingstreffer toe. Maradona scoorde beide doelpunten in de wedstrijd tegen Engeland en bewerk stelligde daarmee eigenhan dig dat Argentinië uitkomt in de halve finales. Daarin ontmoet het België dat van nacht verrassend goed over eind bleef tegen Spanje. De Rode Duivels hielden Buit- rageno en de zijnen op een gelijkspel (1-1), waarna strafschoppen uitkomst moesten brengen. In totaal moest bij drie van de vier kwartfinale-wed- strijden uitsluitsel worden gebracht door het nemen van strafschoppen, nadat re guliere speeltijd en verlen ging geen krachtsverschil tot uitdrukking hadden ge bracht. Zaterdag drongen zo wel West-Duitsland als Frankrijk op deze wijze door tot de halve eindstrijd. Met het thuisland Mexico en het favoriete Brazilië als respec tieve slachtoffers. De Frans man Bruno Bellone trof met zijn elfmetertrap pas doel nadat de van de doelpaal te ruggekeerde bal via de rug van de Braziliaanse doelman Carlos over de lijn ging. De Roemeense scheidsrechter Igna zag hierin echter geen onrechtmatigheid, hetgeen de opzienbarende uitschake ling van Brazilië tot gevolg had. Het hierdoor zegevierdende Frankrijk moet het in de strijd om een finaleplaats aanstaande woensdag opne men tegen West-Duitsland, dat zaterdag in en tegen Mexico de „zoveelste" zwak ke vertoning ten beste gaf. In een door acht gele en twee rode kaarten ontsierd duel kwam het team van Beckenbauer ook na verlen ging niet verder dan 0-0 en doelman Schumacher hielp zijn ploeg bij de penalty-ses sie naar de volgende ronde. PSpf I Diego Maradona „kopt" zijn eerste doelpunt tegen Engeland Verder in Sporttribune: Rummenigge tegen zichzelf beschermen Thriller verdient geen verliezer Jesus Diaz nieuwe WK-ster in het zwart Tweemaal winst hockeyers Michael van den Berg verrassende winnaar TEAN „Het Beest" Jan Laan slaat weer toe Jos Lammertink relativeert weer snel na kampioenschap Zelfs mensen, die tot nu toe een beetje schouderop halend aan de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico zijn voorbij gegaan, beginnen nu met een half oog naar de sportpagina's van de Leidse Cou rant te kijken. Zij hebben dan wel niet, zoals de vele echte liefhebbers, vannacht naar de wedstrijd België-Spanje gekeken, maar ze beginnen het nu toch ook spannend te vinden. Want net zoals in het hele weekeinde al steeds op de Mexicaanse grasmatten gebeurde, eindigde ook deze wedstrijd in een serie strafschoppen. En de Belgen wisten daarbij met de winst te gaan strijken. De ware voetbalfans kunnen nauwelijks tot woensdag wach ten als onze vrienden de Belgen moeten laten zien of ze tot de finale kunnen doordringen. Hoe het ook zij: de Leidse Courant is erbij. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adr|s: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CekUcSouront

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1