Jos Lammertink relativeert weer snel na kampioenschap CcidócSomont KNWU wil WK in'91 Amritra j verrast Lecont Sergeant snelste in België Talen niet langer de eeuwige tweede ELFSTEDENTOCHT PROFWIELRENNERS WELLICHT GERED Na Keetie en Bella neemt Heieen Hage de macht ove Renners vroeg naar Amerika MAANDAG 23 JUNI 1986 PAGINA 18 Olympia's Ronde richting Ardennen MEERSSEN De organisatoren van Olympia's Ronde door Nederland zijn van plan de editie van 1987 aanzienlijk moeilijker te maken. Overwogen wordt de amateurs in deze meerdaagse wedstrijd ook door de Belgische Ar dennen te sturen. Voorts staat het al nagenoeg vast dat het verblijf in Lim burg aanzienlijk vervelender wordt voor de deelnemers. Als alles volgens plan verloopt, zal over het parkoers van de Amstel Goldrace worden gere den. Bovendien zullen in totaal meer kilometers moeten worden afgelegd. Getracht wordt te starten in Zeeland waarna richting Noord-Nederland wordt gereden. Daarna moet de af stand naar Limburig en/of België nog worden overbrugd. MEERSSEN De KNWU is teruggekomen op het eerder genomen besluit te proberen de organisatie van de we reldkampioenschappen in 1992 in handen te krijgen. Het streven is thans de mondiale titel strijd in 1991 te organi seren. Verwacht wordt dat de verschillende bonden in een zoge naamd pre-olympisch jaar sterkere ploegen zullen afvaardigen. Schuiten biedt Van Orsouw contract aan MEERSSEN Ploeg- leider Roy Schuiten van PDM heeft gisteren de amateur Mark van Or souw een profcontract aangeboden. De coureur uit Oyen heeft besloten op het aanbod in te gaan. Hoewel de onder handelingen nog niet zijn geopend, heeft PDM laten blijken ook belangstelling te hebben voor John Talen. Honkballers Parma winnen Europa Cup BOLOGNA Parma heeft de afgelopen nacht de Euro pese beker voor honkbalclubs veroverd. Parma versloeg in de derde en beslissende wedstrijd Bologna met 15-3. Het duel duurde zes en een halve innings. De Neder landse kampioen Haarlem Nicols eindigde als derde. Slaglieden van Parma, dat vijf keer eerder de Europese beker behaalde, tikten de bal drie keer voor een home run buiten de hekken van het door 3000 toeschouwers bezochte stadion van Bologna. Titelhouder Bologna, dat gislermid de tweede wedstrijd tussen beide teams won en zodoende een derde wedstrijd afdwong, bleek te zeer af hankelijk van werper Talloriccho. Deze Italo-Amerikaan had in de tweede ontmoeting Bo logna naar winst geleid. Vanwege zijn Amerikaanse af komst kan hij echter komende maand niet deelnemen aan het aan het toernooi om het wereldkampioenschap in Nederland. Talloriccho werd wel gekozen tot de meest waardevolle honkballler van het zes dagen durende bekertoernooi. Powerhitter Roberto Bianchi van Bologna was de beste slagman. Beste werper was Marty Heimig van de Haar lem Nicols. CONTROLE VOOR ALLESPELERS OP WIMBLEDON LONDEN Alle mannelijke deelne mers aan het toernooi van Wimbledon, dat vandaag is begonnen, zullen een anti-doping controle moeten onder gaan. De controle strekt zich niet al leen uit tot alle deelnemers aan het en kelspel en de dubbelspelen, maar om vat ook het bestuur en de staf van de MIPTC en die van de spelersvakbond (ATP). Volgens ATP-directeur Mi chael Davies is de ATP de eerste spe lers-organisatie in welke sport dan ook, die zich op een dergelijke wijze opstelt. „Wij geloven niet dat er een drug-probleem in tennis bestaat, maar dit is de manier om het publiek te to nen, dat wij schoon zijn", aldus Davies. MEERSSEN Slechts even toonde Jos Lam mertink gisteren zijn im mense vreugde. Kort voordat hij als eerste de finish bereikte in de strijd om het wielerkam pioenschap van Neder land voor profs, reageer de hij spontaan. Het duurde niet lang. Snel was hij weer de koele Tukker die het na zijn triomf losgebarsten pan demonium welwillend, maar vooral afstandelijk over zich heen liet ko men. In zijn nog jon^e leven was er namelijk al te veel ge beurd. Had hij heel goed kennisgemaakt met de ande re kant van de maatschappij. Beter dan wie ook onderken de Lammertink de betrekke lijkheid van alles. Nog maar een jaar geleden was het ui terst stil in en rond huize Lammertink in Wierden. De door een ziekte van Pfeiffer en een daardoor later niet goed meer functionerende schildklier achteruit gewor pen coureur, leek in die pe riode voorgoed uitgescha keld. Alleen ploegleider Post en enkele getrouwe kameraden probeerden bij Lammertink de moed erin te houden. De toen gegeven steun en het vooral van Post gekregen vertrouwen bezorgde Lam mertink gisteren op het be Jos Lammertink weet zich zeker van de overwinning op een paar meter van de finish. slissende moment vleugels. Hoewel Joop Zoetemelk in de laatste kilometers nog voor een verrassende coupe leek te zullen zorgen, hield de prof uit Wierden het hoofd koel en besliste het ge vecht in zijn voordeel. Het zilver ging naar Nico Ver hoeven en het brons was voor Peter Stevenhaagen. Zoetemelk strandde op de vierde plaats. De aanwezigheid van de 39- jarige veteraan verbaasde niemand. De jaren leken we derom voor hem niet te tel len. Toch was dat voor de Nederlandse wielersport niet het belangrijkste wapenfeit. In Geulle trokken voor het eerst sinds tijden verschillen de jonge coureurs echt de aandacht. Waar bijvoorbeeld gevestigde renners als Theo de Rooy en Van der Velde voortijdig volledig gesloopt de kleedkamers opzochten, daar bleven de „neefjes van ome Joop" overeind. Zij trokken zich niets aan van de zinderende hitte en het klevende asfalt. Her mans, Nijboer, Breukink, Poels (ook pas 21), maar vooral Jan Siemons en Peter Stevenhaagen maakten in druk. Stevenhaagen maakte het helemaal bont. Hoewel hij door examenproblemen niet voldoende had kunnen trainen, bleek zijn conditie na de Ronde van Zwitserland voortreffelijk op peil- Mede door het sterke rijden van deze jongeren kreeg het aan vankelijk uiterst vlakke kampioenschap - na acht jaar zou de KNWU toch eigenlijk eens naar een ander parcours moeten uitkijken - een on verwacht spannende ontkno ping. Lastig Nederlands kampioen Jos Lammertink toonde zich na afloop overigens niet echt en thousiast over deelname aan de Ronde van Frankrijk. „Ik heb nog geen zekerheid. Een beetje coureur moet die wed strijd eens in zijn leven heb ben gereden, maar hij is dit jaar knap lastig. In de bergen kan ik niet uit de voeten. Ik ben er niet voor gebouwd. Maar misschien kan ik in de vlakke ritten de sprint aan trekken. Ik wacht rustig af wat Post beslist". Ook over een eventuele deel name aan de wereldkampi oenschappen - de Nederland se kampioen is automatisch geselecteerd - maakt hij zich niet druk. „Eerst maar eens afwachten wat voor een par cours het is". Desgevraagd vertelde hij vervolgens pas in september 1985 weer geloof in zijn mo gelijkheden te hebben gekre gen. De Wierdenaar die in 1978 al eens amateurkampi oen werd en in 1979 Olympi a's Ronde op zijn naam bracht, kreeg pas in die pe riode het gevoel dat het goed zat. „Ik ging toen weer trai nen. Dag in dag uit. Samen met Stamsnijder, die zich voorbereidde op het cross- seizoen. In het voorjaar ging het meteen goed. Ik kon de sprint weer aantrekken. Ik reed weer als een Jaguar. Maar ik heb door die ziekte wel vijf jaar verspeeld. Ik ben nu 28 jaar. Maar Joop is inmiddels 39, dus kan ik nog wel even vooruit!" GERHARD NIJBOER QiS BRISTOL De 32-jarige Indiase tennisser Vijay AmritrJ verrassend de eindzege behaald in het 100.000-dollartoU van Bristol. In de finale won de naar de 104e plaats op reldranglijst afgezakte Amritraj met 7-6 (8-6), 1-6, 8-6 vani eerste geplaatste Fransman Henri Leconte. Voor de vijfde achtereenvolgende keer en voor de zevendi in de laatste negen jaren heeft de 29-jarige Amerikaanse k na Navratilova het met 500.000 gulden gedoteerde damr nooi van Eastbourne op haar naam gebracht. In een her van de eindstrijd van vorig jaar won Navratilova, die alsji is geplaatst voor Wimbledon, met 3-6, 6-3, 6-4 van de Tsje<£ waakse Helena Sukova. Voor de zege kreeg Navratilova n gulden. MERCHTEM Mare Serge ant is in Merchtem Belgisch wielerkampioen geworden. Hij versloeg in de eindsprint zijn medevluchter Hendrik de Vos. De Belgische titelstrijd, die werd gehouden op een vrij vlak parcours met een totale lengte van 266,4 kilometer, kende een interessant verloop. De eerste vluchtpoging werd al in de eerste ronde van 14,8 kilometer ondernomen door Jean-Marie Wampers. Zijn maximale voorsprong bedroeg zesenhalve minuut. Toen de sterkste formaties in koers, die van de ploegleiders Godefroot en De Kimpe, zich met de wedstrijd gingen bemoeien was het snel gedaan met de onderneming van Wampers. Het wereldkampioenschap voor profs, dat in het olympi sche jaar 1988 aan België is toegewezen, zal overigens worden gehouden in de Oost- vlaamse plaats Ronse. Dat maakte de wielerbond gisteren na afloop van de nationale ti telstrijd in Merchtem bekend. Na al twee keer nationaal kampioen veldrijden te zijn geworden, heeft de Franse be roepsrenner Yvon Madiot ook de nationale wegtitel bij kun nen schrijven. Madiot was in Chateaulin zijn overgebleven vluchtmakkers Jean-Claude Leclercq, de regerend kam pioen, en Jean-Claude Bagot te snel af. In Italië prolongeerde Claudi Corti zijn titel. Hij versloeg na een rit over 249 kilometer in' Toscane zijn medevluchter Ro berto Visentini, de winnaar van de Giro, in de eindsprint. Het peloton had 52 seconden achterstand. De Zwitsers, Westduitsers en Luxemburgers reden zoals ge bruikelijk een gecombineerd kampioenschap. Na negen ronden van 23,8 kilometer had de 23-jarige Raimund Dietzen het meest over. De in Spaanse dienst rijdende Westduitser versloeg in Nyon, aan het meer van Geneve, de Zwitser Urs Zimmermann in de eind sprint. Het leverde beiden de nationale titel op. Enzo Mezza- pesa mag zich een jaar kam pioen van Luxemburg noe men. Hij was de enige van de twee gestarte beroepsrenners uit het Groothertogdom, die de eindstreep haalde. KERSTEN VERLIEST AMATEURTITEL IN ZICHT VAN FINISH MEERSSEN Zelfs de beste scenario-schrijver had het niet beter kunnen bedenken. Na een werke lijk adembenemende fina le gelukte het John Talen een kleine vijf meter voor de eindstreep van de 202,5 kilometer tellende natio nale titelstrijd voor wiele- ramateurs Frank Kersten te achterhalen. Talen, tot voor kort opge scheept met de bijnaam van eeuwige tweede, had eindelijk zijn grote triomf op zak. Toch werd hij door veel toeschou wers uitgejoeld. Zij vonden het optreden van de kopman van de Van Aerle-ploeg weinig sportief, omdat hij Frank Ker sten, een ploegmakker, had verslagen. De eerste-jaars amateur, die nu als tweede eindigde, had namelijk de hele dag de strijd niet geschuwd. Rondenlang was hij als bewa ker van de belangen van zijn formatie aan het front te be speuren. Hij offerde zich volle dig op voor zijn ploegmakkers. Reed voorts nog een voortref felijke solo van ruim veertig kilometer en kreeg onver wachts uitzicht op de overwin ning. Iedereen gunde hem de zege. Op de laatste kilometers voelde de pas 20-jarige Kerst en de krachten echter uit zijn benen wegvloeien. Tijdens de laatste beklimming van de Slingerberg stond hij bijna stil. John Talen, die lange tijd de vlucht van Kersten bescherm de, maakte van de gelegenheid gebruik en sloeg genadeloos toe. Kil en koel als een vol leerde prof rondde hij het kar wei af. Eerlijk verklaarde hij na afloop: „Kersten was onbe twist de beste". De man die de held was van de wedstrijd deed niet moei lijk. Hij toonde zich ondanks het voor hem uiterst ongeluk kige koersverloop overgeluk kig met de zilveren medaille en voelde zich beslist niet be drogen. „Ik heb vooraf ver klaard voor de ploeg te zullen rijden. Dat ik me wilde opoffe ren voor de andere jongens. Ik ben echt niet teleurgesteld. John is de laatste tijd de beste 'renner van Nederland. Hij moest winnen. Ik ben er trou wens helemaal nog niet rijp voor om in die kampioenstrui rond te rijden". John Talen hoorde de teksten lachend aan. Hij was dolblij met de verklaring van Kerst en. Voor hetzelfde geld had de man die de wedstrijd had ge maakt achteraf andere gevoe lens gekoesterd. Alle gemaakte afspraken ten spijt. Kersten bleek echter niet alleen een veelbelovend coureur maar ook nog een man van zijn woord. Moest Talen over de ontwikkelingen in de laatste ronde: „Het was moeilijk. Ik heb zo lang moge lijk gewacht. Als Frans Maar- sen niet in de aanval was ge gaan, had Frank het gered. Nu moest ik wel mee. En toen ik zag dat Frank helemaal stil viel, toen kon ik me niet meer in houden. Ik dacht: ik ben zo'n beetje het hele jaar twee de geweest Nu moet het maar John Talen heeft dank zij een sterke eindsprint alsnog ploegge noot Frank Kersten achter zich gelaten. gebeuren. Ik heb echter geluk gehad. Doet Maarsen niets dan wint Frank. Hij is een gewel dige coureur". En vervolgens somde hij een hele serie loftuitingen op aan het adres van zijn ploegmak ker. Coach Piet van der Kruis hoorde het allemaal tevreden aan. Daarvoor was alle reden want de tweestrijd met aarts vijand Batavus - vooraf stond eigenlijk al vast dat de andere ploegen niet sterk genoeg zou den zijn om een rol van bete kenis te spelen - was duidelijk in het voordeel van zijn ploeg beslist. De hele dag hadden zijn renners de koers gecontro leerd. Piet Hoekstra moest met lede ogen toezien dat zijn ta lenten geen moment een greep kregen op de koers. Steeds weer werden zij gedwongen achter de prima op dreef zijn de renners van Van Aerle te jagen. Het was voor hem om wanhopig van te worden. De grote vorm bleek niet aanwe zig. De twee trainingskampen van Van Aerle bleken beter uit te pakken dan het door Ba-, tavus deelnemen aan de Ron de van Zweden. Voorts telde mee dat te veel van Hoekstra's coureurs, alle beloften ten spijt meer aan het eigen dan aan de ploegbelan- gen dachten. De samenwer king had er duidelijk onder te lijden. Wiebren Veenstra mocht in de beginfase nog een belangrijke bijdrage leveren om de strijd te openen; veel maakte het niet uit. Lang voor de nationale titelstrijd in de beslissende fase raakte, waren de meeste coureurs van Bata vus al uitgeteld. MEERSSEN De ploegleiders van de Nederlandse profwieler- maken. Dat gebeurde. Het geblokkeerde prijzengeld behoeft niet ploegen hebben dit weekeinde in Meerssen het boetekleed aan- te worden overgemaakt. Bovendien wordt nog een deel van de getrokken. Zij hebben erkend dat hun renners zich tijdens de door de organisatie gemaakte kosten gedragen. In totaal zou het klassieker „De Elfstedentocht" schandalig hebben gedragen. De handelen om een bedrag van vijftienduizend gulden. Verder gelijknamige stichting dreigde met organiseren te zullen stoppen wilden de ploelgeiders niet gaan. Ook al niet omdat in het jury- tenzij de ploegleiders berei? zouden zijn financieel een gebaar te rapport geen woord van kritiek was geuit. i MEERSSEN Zelfs Mie- ke Havik wilde niets af dingen op de overwinning van Heieen Hage. De ma nier waarop de Zeeuwse tijdens de strijd om het nationale kampioenschap wielrennen voor dames de lakens had uitgedeeld, was dan ook veelzeggend. Niemand kon haar eigenlijk echt bedreigen. Mieke Havik was uiteindelijk de laatste concurrente die nederig het moede hoofd boog. Eerlijk sprak zij: „Heieen is een waardige kampioene. Zij was absoluut de sterkste. Ik kon haar niet bijhouden". De wielergeschiedenis van de familie Hage kreeg dus weer een vervolg. Na Keetie (8) en Bella (3) mocht ook de 27-jarige chemische analiste de rood wit blauwe trui om haar schouders laten glijden. „We hebben haar er wel eens mee geplaagd", aldus zuster Keetie, die tegenwoor dig via werkzaamheden voor de KNWU-sportcommissie bij het wielrennen betrokken is. „Heleen'heeft zich er ech ter nooit iets van aangetrok ken. Zij laat zich niet snel het hoofd gek maken". De kampioene grinnikte maar eens bij deze woorden. Zij genoot van haar zege. Vo rig jaar eindigde zij in de ti telstrijd als tweede, hetgeen zich dit weekeinde leek te herhalen. „Ik zag Mieke Ha vik wegspringen en dacht: o jee. Vooral omdat niemand reageerde, Toen ben ik er maar heengesprongen. Ik was eigenlijk van plan er meteen over heen te kletsen, maar dat lukte niet. Daarom heb ik de aanval maar tij dens de voorlaatste beklim ming van de Slingerberg ge- Een demarrage die volledig slaagde want in de laatste omloop van 6,8 km werd zij niet meer achterhaald. Het veroveren van de kampioen strui betekende tevens haar vijfde zege in dit seizoen. He lemaal onverwachts kwam de triomf niet, want in de Postgiro had zij al ontdekt dat de vorm er was. B den van deze meent wedstrijd in Denenfl was trouwens voor h# termate belangrijk, om* normaal van trainen ijJ veel terecht komt. |l r „Door mijn werk kan ic veel tijd vrij maken. Ik elke dag slechts and uur". Het feit dat zij zit!' geheel op het wielnf kan toeleggen wordt r gens niet betreurd. I? dachte alleen maar mtC sen te moeten bezij vindt zij afschuwelij] sportleven wordt er gens niet gemakki door. Voor de komend^ de France moet nai weer vakantie worden nomen. „Maar mis| wordt de baas nu wat pelijker", zegt zij. „Qj omdat ik in augustus] naar de wereldkamJ schappen te mogen. OL komen de rensters <fl Tour doen daarvoor n aanmerking, maar err vens gesteld dat uitzon" gen mogelijk zijn". gerha: 'AdnliJ MEERSSEN Van der Velde, Rooks, Van der Poel, Breukink en wellicht de Nederlandse kampioen Jos Lammertink zullen al begin augustus naar Amerika vertrekken om zich via deelname aan de Coors Classic voor te bereiden op het wereldkampioen schap wielrennen op de weg. Dat besluit werd gisteren in Meerssen genomen na overleg tussen de sectie beroepswielren- nen van de KNWU en de verschillende profploegleiders. Aanvankelijk wilde Peter Post zijn veto uitspreken. De KNWU probeert namelijk een sponsor te interesseren 50 mille in het project te steken, waarvoor als tegenprestatie shirtreclame kan worden gemaakt. Post kwam op zijn aanvankelijk weigering te rug, waardoor de deelname van een nationale ploeg aan de Coors Classic meteen vaststond. Het is de bedoeling dat de andere - na afloop van de Tour de France nog aan te wijzen - renners (in totaal inclusief wereld kampioen Zoetemelk gaat het om dertien man) pas begin sep tember naar het op grote hoogte gelegen Colorado zullen afrei- onbekend. Post, Raas en Schuiten hebben er echter geen be zwaar tegen wanneer iemand van hen wordt aangewezen. Mieke Havik r o overweegt aan* op uurrecord MEERSSEN Mieke', is van plan eind janua,j gin februari 1987 een te doen op het wereld^ cord. De plaats waa moet gebeuren is no| vastgesteld. Vermoedelc worden gekozen 1 Mexico-stad en La Pa? vik wacht nog een groï Zij is door Shimano u(j digd om in september nemen aan de Greenp in Osaka. Ook de a?i John Talen heeft een lijke invitatie ontvangt!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 18