Veemaal winst hockeyers olwassen status voor frissen en Geurts Russische atleten in leidende rol Senna nieuwe leider in strijd om wereldtitel POM I I MIBUIME CeidócSoirmnt prtwereld Dubbele zege Els Vader Rob Barel Europees kampioen halve triathlon Doorlichting NSF leidt tot onenigheid in bestuur MAANDAG 23 JUNI 1986 PAGINA If tary- ^gelukt DUQUET loolse ruiter t Soroka is »g veronge- Jdens een in- pnale milita- jet Franse Le 4t. De 19-jari- lent uit Zielo- ta raakte be- onder zijn nadat het ij het nemen jen hindernis d was geko- Armour beste in matige golfstrijd ROZENDAAL Na een spannende strijd met John Woof is Donald Armour van de Hilversumsehe Golfclub gisteren in Rozendaal voor het eerst in zijn loop baan Nederlands profkampioen gewor den. Armour had voor vier ronden van achttien holes 299slagen nodig, één minder dan zijn voornaamste belager. Met zijn overwinning verdiende de Brit, die in Nederland speelt en golfles geeft, 3.500 gulden. Wilfred Lemmens eindig de met 306 slagen op de derde plaats. Omdat hij de beste Nederlandse deelne mer was, kreeg Lemmens de Harlekijn beker. Simon van den Berg, tot gisteren nog derde op de ranglijst, eindigde als vierde. Coudray en Igoa winnen zes uur van Zeltweg ZELTWEG De Fran- se motorcoureurs Ge rard Coudray en Pa trick Igoa hebben in Oostenrijk de Zes Uur van Zeltweg gewonnen, de tweede race die mee telt voor de wereldtitel strijd lange afstand. Het Nederlandse duo Dirk Brand/Gerard Flame- ling eindigde op de vierde plaats. Ze lagen bij aankomst zes ronden achter op de winnaars. Nederlands record Jim Corbeau ORLANDO Bij Ameri kaanse selectiewedstrijden voor de WK zwemmen in augustus in Madrid heeft Jim Corbeau (AZPC) gis teren in Orlando (Florida) het Nederlands record op de 100 meter schoolslag verbeterd. Corbeau zwom de afstand tijdens de series in 1 minuut 04,50 secon den. In de finale eindigde Jim Corbeau als zesde. Met zijn tijd van 1.04,85 was hij 0,35 seconden lang zamer dan zijn tijd in de serie. Steve Bentley werd winnaar in 1.03.43. Extra bijdrage moet NHV redden AMSTERDAM Het Nederlands Handbal Verbond dreigt in liqui diteitsproblemen te raken. Door het gestaag afnemende ledental is een eenmalige heffing van 1,25 gulden per lid per jaar noodzake lijk geworden. Met de stemmen van drie afdelingen (Amsterdam, Haarlem en Noord-Holland Noord) tegen werd daartoe tijdens de algemene verbondsvergadering van het NHV in Amsterdam be sloten. Het NHV, dat zaterdag zijn vijf tigste verjaardag vierde, telt thans 81.000 leden. Een jaar of wat gele den werd een top van 104.000 le den bereikt. Terwijl een aantal andere indoorsporten zich lang zaam herstelt van de financiële tegenslagen, is bij het NHV het keerpunt nog niet bereikt. Uit een door het bondsbureau ge houden enquete blijkt dat het le dental van het handbalverbond zich elke vier jaar geheel ver nieuwt. Het NHV weet de leden niet vast te houden. NHV-voorzit- ter Nico Witte noemde dat als één van de hoofdpunten van het nog niet gepubliceerde onderzoek. Frits Wijk, de vroegere vice-voor- zitter van het verbond, gaat zich door de nood gedwongen met handbalpromotie en -stimulering bezighouden. De vergadering koos de kandida ten Van der Berg (secretaris), Posthoorn (penningmeester) en Kuckelkorn als nieuwe leden in het bestuur. Vice-voorzitter Bos- ma en Wijk werden herkozen. ^ELVEEN/TIL- ■s* Met twee over igen op de wereld- hympische kampioen 1tan kon de nieuwe •jcoach van de heren- vjyploeg, Frans Spits, iiit weekeinde geen debuut wensen. Za- i opende oranje de Vie van vijf duels in Jg^Vagenerstadion van z^lveen met een zege vj-1, gisteren was één doelpunt van Ro- I ilan Heijn voldoende "de winst (1-0). Het s)lederland sinds be- Lpvember 1983 in ze- efedstrijden niet meer II Pakistan te ver- df di ^as de eerste, die het succes relativeerde. Frans Spits debuteert met twee overwinningen. „Deze overwinningen beteke nen vier punten, meer niet", zei hij nuchter. „Want vergis je niet in Pakistan. Die ploeg is niet voor niets wereld- en olympisch kampioen gewor den. Als het er op aan komt zijn ze er. Zo is het bijna altijd geweest. Ook na deze gewon nen wedstrijden beseffen onze spelers heus wel hoe goed Pa- vooral gisteren als ausputzer sterk op dreef was, zag het al niet anders: „Het is een goed begin. Maar we hebben tot het toernooi om het wereldkampi oenschap van oktober in Lon den nog een lange weg te gaan". Alleen in de eerste helft van de openingswedstrijd in Am stelveen lieten de Aziaten zien, dat ze tot de top van de wereld behoren. In die fase moest het ergste voor een nog stroef draaiend Nederlands elftal worden gevreesd. Het bleef echter bij een treffer van het jeugdige talent Shahbaz Ahmed. Onder druk Na de rust voelden de Neder landers elkaar steeds beter aan. Er kwamen meer, en ver der doorgevoerde combinaties, en het gevolg was, dat de Pa kistaanse defensie onder druk werd gezet. Dat resulteerde halverwege de tweede helft in de gelijkmaker van Tom van 't Hek, die een vrije slag van Diepqveen doeltreffend ver lengde (1-1). Het betekende de honderdste Nederlandse tref fer tegen Pakistan in 55 inter lands. Met een zeldzaam gave treffer zorgde Ronald Jan Heijn er tien minuten voor tijd voor, dat Nederland de eerste wedstrijd winnend kon afslui ten. De flegmatieke Bloemen daler leek kansloos tussen vier Pakistaanse verdedigers. Hij goochelde zich echter dank zij een gave techniek tussen de groenhemden door en zette ook doelman Moinuddin op het verkeerde been (2-1). ouds de strafcorners weer voor zijn rekening. Ook de toekom stige coach van Klein Zwitser land kreeg drie kansen. Indi rect vloeide hier na een kwar tier bij de eerste korte hoek- slag de naar achteraf bleek winnende treffer uit voort. Heijn, die nu - net als Mare Delissen - direct in de basis was opgenomen stond op de i'uiste plaats toen de bal terug kaatste van de doelman (1-0). Doelman Lex Bos was nog voordat de testserie begon de grote pechvogel. De 28-jarige Bos, die voor het eerste duel in Amstelveen in de basis stond, brak zaterdagochtend tijdens de laatste training een pink en moest worden vervangen door de Tilburger Frank Leistra. Bos moet ook gedurende het verdere vervolg van de testse rie (dinsdag in Rotterdam, vrijdag in Assen en zondag in Amstelveen) aan de kant blij- et De „Mennekes" „lmannen geworden, 'oje Janssen en Frans njs van Kessel, om 1 geringe gestalte de Letjes van het Bra- motorsportvolk, in de zijspancross •lwassen status be- Gisteren won het lit Schayk in de ei- diotorgekke gemeente fjote Prijs van Neder- de vierde zijspan- d uit de wereldtitel- oi van dit jaar. De jhnning in het stof en dlvan Reek was voor sJjarige Janssen en de j^ar jongere Geurts iKessel de tweede icl-Prixzege van dit de derde uit hun 'fan Met de successen in Finland en Nederland zijn de „Menne kes" de voornaamste concur renten van de Zwitserse we reldkampioenen Bachtold en Fuss geworden. In Reek bracht Janssen de achterstand op de als vijfde en zesde geëin digde titelverdedigers van 35 naar 19 punten terug. Die tweede positie in de we reldtitelstrijd is volgens Jans sen geen toevalstreffer. „Wij zijn blijvers. Met hard werken en niet naast de schoenen lo pen komen we ver. Bachtold is natuurlijk superklasse, die blijft punten scoren. Ook in het zand houdt hij de schade beperkt. Of wij hem van zijn derde wereldkampioenschap kunnen afhouden? Dat zal erg lastig worden. Zij zijn geboren op de harde banen. Wij in het zand. Dat heb je vandaag kun nen zien". De strijd om het wereldkampi oenschap speelt zich in de laat ste acht wedstrijden voorna melijk op keiharde banen af. Een nadeel voor Janssen en Geurts van Kessel, die zich zullen moeten inspannen om de landgenoten Van Heugten en Muller van de titel van vice-wereldkampioen te hou den. Janssen hield er gisteren de moed in. „Wij zullen ooit ook sterk worden op de harde banen. Wanneer? Dat merken ze wel". Gedwongen afscheid Mari Bens (42), de robuuste zij- spancrosser uit het Brabantse Langenboom, heeft noodge dwongen een punt achter zijn sportcarrière gezet. Met tranen in de ogen, dat wel. Maar om dat zijn rechterarm de afgelo pen week tijdens een trai- nings-sessie spontaan uit de kom schoot moest hijzelf er kennen dat doorgaan zinloos en zelfs onverantwoordelijk zou zijn. Modderig en stoffig plaatje van Ton van Heugten en Ton Maessen in Reek. ■jil De nieuwe eredivi- SC Veendam heeft met Huistra, een aanvaller, gjpdenvelder Ale van de iritwee spelers van FC Jjgen overgenomen. Bei- izjekenden een contract ten jaar. lJ Dertig schepen doen lan de Rotterdam Mid- HiSc, een Nederlandse oce- i«{e waarvan op 5 juli in [Jjjvan Holland de eerste 1 van start gaat: 3184 ki- "*r naar Ponta Delgada eiland St. Miguel dat 'itmaakt van de Azoren. 21 juli begint in Horta op spgrenzende eiland Faial ligtocht. ',:jek Tijdens interna- tii» wedstrijden in Madrid VL van Hulst als derde ge- i2d op de 800 meter. Met jjjd van 2.02,80 (B-limiet (EK) finishte de Neder- M atlete kort achter de ijle Colerado en de Ma- 'anse Aouan, die de race 2.01,91. inal De Zaïrese inter val Santos Muntibula een contract onderte- bii het Franse Bastia. ,J)ula was afgelopen sei- ipelverdeler van het uit K'ste Bundesliga gedegra- ai Saarbrücken. 0^s De Brit Mark Cox néhet internationale toer- 2jbor veteranen in Molen- gewonnen. Hij versloeg zdOOO toeschouwers de Au- ,;r John Alexander in de z.fmet twee keer 6-4. Cox p1nde met die overwin- .2.500 gulden. -jal De finale om de -fcense beker gaat woens- Jjssen twee ploegen uit $rest. Kampioen Steaua ieg gisteren Petrosani en 'fo schoof Victoria, de ploeg uit Boekarest aan $en De Nederlandse 94oen John van der Wiel jeen internationaal toer- brewonnen. De grootmees- cjjt Leiderdorp verspeelde - ronden slechts een half ■De Joegoslaaf Zoran No- voselsky en de Nederlander Fred van der Vliet behaalden evenveel punten maar behaal den minder weerstandspunten. Tennis De Zweed Henrik Sundström heeft gisteren het met een kwart miljoen gulden gedoteerde toernooi van Athe ne gewonnen. Sundström ver sloeg de Mexicaan Francisco Maciel in de finale in twee sets: 6-0, 7-5. Paardesport De Westduitse ruiter Franke Sloothaaak heeft gisteren de Grote Prijs van Herborn gewonnen. In de barrage reed hij op het parade paard Farmer andermaal een foutloos parcours in 45,9 se conden. Dat was beduidend sneller dan de Oostenrijkers Boris Boor (50,5) en Jörg Mün- zner (52,4). Zweefvliegen Gerrit Kurs- tjens heeft op de vijfde dag van de Europese kampioen schappen in de Westduitse plaats Mengen zijn leidende positie in de open klasse be houden. Kurstjens eindigde in het dagklassement op de met zes concurrenten gedeelde eer ste plaats. Schaken In navolging van de tweekamp tussen Kasparov en Karpov zal ook de strijd om het wereldkampioenschap voor dames op twee plaatsen worden gehouden. De twee kamp tussen titelhoudster Maya Sjiboerdanidze en uit daagster Elena Akmilovcskaja zal op 2 september aanstaande in Sofia (Bulgarije) beginnen en na acht partijen worden voortgezet in Bojoemi (Sovjet- Unie). Voetbal In de Oostenrijkse competitie gaan de scheids rechters het komende seizoen met shirtreclame het veld in. Sponsor is de Postsparkasse. Alleen arbiters in de hoogste divisie zullen shirtreclame dragen. Volleybal Het Nederlands juniorenteam heeft zaterdag in Barneveld het plaatselijke SSS verslagen met 3-0. De setstan den van deze oefenwedstrijd waren 15-10, 15-8, 15-9. Turnen Tim Daggett is in Indianapolis Amerikaans kampioen bij de heren gewor den. WERELDRECORDS DRESCHLER EN SEDYHKJ EUGENE Met de we reldrecords van Heike Drechsler en Joeri Se- dyhkj hebben de Europe se atleten Carl Lewis dit weekeinde duidelijk afge troefd. Heike Drechsler, de wereldkampioene ver springen, verbeterde haar record met twee centime ter tot 7,45 meter. De tweevoudige olympische kampioen Joeri Sedyhkj vernieuwde zijn reputatie als 's werelds beste ko gelslingeraar. De Sovjet atleet kwam met 86,66 meter 32 centimeter ver der dan ooit. Dat gebeur de tijdens de landenwed- strijd tussen de Europese sportgrootmachten, Oost- Duitsland en de Sovjet- Unie, in Tallinn. In Eugene eiste Carl Lewis de aandacht op met door rugwind Heike Drechsler landt in de verspringbak na een recordsprong. positief beïnvloede prestaties. De 24-jarige atleet werd Ame rikaans kampioen op de 100 meter in 9,91 seconden en ze gevierde bij het verspringen met 8,67 meter. De viervoudi- ST.DENIS Els Vader heeft zaterdag bij internationale atle tiekwedstrijden in St.Denis bij Parijs zowel de 100 als 200 meter gewonnen. Op de 100 meter kwam Vader tot een tijd van 11,33 seconden, aanzienlijk sneller dan de Fran?aise Laurence Bily, die in 11,46 seconden tweede werd. Op de 200 meter bleef Els Vader met een tijd van 22,86 seconden slechts vijfhonderdste se conde verwijderd van haar nationale record, dat sedert 2 augus tus 1981 (Pescara) met 22,81 seconden op haar naam staat. In St.Denis was Els Vader ééntiende seconde sneller dan vorige week zondag in Barcelona, waar zij de 200 meter in 22,96 secon den won, de beste Nederlandse seizoentijd. Achter Vader werd de Frangaise Marie Christine Cazier in 22,98 seconden tweede. Marjan Olijslager bracht het op de 100 meter horden niet verder dan de vierde plaats met een tijd van 13,51 seconden. Het num mer werd in 13,17 seconden gewonnen door de Frangaise Lau rence Elloy. ge olympische kampioen van Los Angeles liep een derde triomf mis. Op de 200 meter werd hij slechts vierde; de winst ging in 20,03 naar Floyd Heard. Carl Lewis slaagde er niet in de derde titel op zijn naam te brengen. De olympische kam pioen van 1984, die zaterdag de 100 meter en het versprin gen had gewonnen, eindigde op de 200 meter in vierde posi tie. Deze eveneens met mee wind gelopen race eindigde in een overwinning voor Floyd Heard in 20.03 seconden. Afzeggingen De Amerikaanse kampioen schappen leden enigszins on der de afzegging van enkele top-atleten. Wel werden twee beste seizoenprestaties gele verd. Johnny Gray won de 800 meter in 1.44.73 en Mary Kni- sely de 3000 meter in 8.46.18. De fraaiste prestatie was af komstig van Charlie Simpkins, die met hulp van een stevige bries bij het hink-stapspringen een afstand bereikte van 17.91 meter; de op één na beste pres tatie uit de geschiedenis van deze specialiteit en de vijfde als men de wegens te sterke wind afgekeurde prestaties meetelt. De olympische veteraan John Powell, die woensdag 39 jaar wordt, zegevierde bij het dis cuswerpen met een afstand van 65.94 meter tijdens zijn voorlaatste poging. De tien jaar oudere Al Oerter verbaas de de wereld met een worp van 61.82 meter, waarmee hij vijfde werd. In Tallinn bevestigden de Sov jet-atleten hun leidende positie in Europa. Zowel de heren (122 punten tegen 90) als de dames (88 punten tegen 78) wezen hun Oostduitse colle- gass terug. Heike Drechsler, die bij het verspringen een wereldrecord bereikte, won ook nog de 200 meter in een nieuwe seizoentopper van 22,13 seconden. Estafettes In Tallinn zorgde voorts twee estafetteploegen, Oost-Duits- land (4 x 400 meter in 3.23,25) en Sovjet-Unie (4 x 100 meter 38,36 seconden) voor beste sei zoenprestaties. Olga Vladikina op de 400 meter (49,76 secon den) en Svetlana Goeskova op de 5000 meter (15.02,12) mogen zich nu ook aanvoerder van de jaarlijst op hun onderdeel noe- Rob Barel wordt gelukgewenst met zijn fraaie prestatie. ANTWERPEN De Nederlander Rob Barel is in Antwerpen Europees kampioen op de halve triathlon geworden. Barel had voor de 1900 meter zwemmen, 90 kilometer fietsen en 21 kilo meter lopen 3 uur 54 minuten en 31 seconden nodig. De Nederlandse atleet had een voorsprong van meer dan tien minuten op de Belg Didier Volckaert, die tweede werd. Tom Diemendaal ging als derde over de eindstreep. Gregor Stam en Ben van Zeist werden respectievelijk vijfde en zesde. De Neder landse afvaardiging won ook het landenklassement. Bij de dames zegevierde de Nieuwzeelandse Erin Baker in 4.21.01. De Europese titel ging naar de Britse Sarah Koope, die ruim elf minuten na de winnares als tweede finishte. Irma Zwartkruis veroverde de bronzen medaille. Ze schoof op naar de derde plaats, doordat de Belgische Lieve Paulus, die voor haar eindigde, werd gediskwalificeerd wegens bet niet dragen van de verplichte valhelm bij het wielrennen. NA WINST IN GP VAN VERENIGDE STATEN DETROIT De Brazili aan Ayrton Senna heeft gisteren onderstreept één van de voornaamste kans hebbers te zijn voor het behalen van de wereldti tel Formule 1 1986. De 26- jarige coureur uit Sao Paulo won met overtui ging de Grote Prijs van de Verenigde Staten op het circuit van Detroit, de ze vende van zestien races die meetellen voor het wereldkampioenschap. Door zijn overwinning nam de aanvoerder van het Lotus Re nault-team de leiding in het klassement over van de Frans man Alain Prost, die als derde eindigde. Senna won dit sei zoen reeds de Grote Prijs van Spanje in Jerez de la Frontera. In zijn nog korte carrière was hij al vier keer eerste in een race voor de wereldtitelstrijd. De nieuwe held van Brazilië had zijn overwinning voor een deel te danken aan pech bij de concurrentie. Gestart van pole-position, werd Senna snel aangevallen door Nigel Man- sell (Williams Honda) en van de Ligier-coureurs René Ar- noux en Laffite. Mansell kwam op kop. Bovendien moest de koploper een pitsstop maken omdat een van de ban den van zijn Lotus langzaam leegliep. Terwijl Senna na de gedwon gen pauze aan een inhaalrace begon, kwam diens landgenoot Nelson Piquet aan kop. Hij moest echter in de 42e ronde opgeven. Zijn Williams-bolide kreeg een storing aan de rem men, waarna de voormalige wereldkampioen tegen een muur tot stilstand kwam. Huub Rothengatter, de enige Nederlandse Formule 1-cou reur, viel vrij snel uit wegens een storing in zijn Zakspeed- bolide. Zijn teamgenoot Jona than Palmer eindigde op de achtste plaats. DEN HAAG Volgens een externe rapportage is de beeld vorming van de Nederlandse Sport Federatie zo ongunstig, dat beter opnieuw zou kunnen worden begonnen. Voor een organisatie met meer dan 130 medewerkers, die gedurende 25 jaar leiding en richting heeft gegeven aan de georga niseerde sportbeoefening in Nederland, mag dat een kras oordeel worden genoemd. De vraagstelling van de onder zoekers was gericht op de zwakke punten in de organisa tie en de antwoorden waren dienovereenkomstig. In het rapport: „De NSF moet, maar anders van het Bu reau Twijnstra-Gudde, dat op aandrang van de algemene le denvergadering is uitgebracht, wordt op basis van interviews het beleid van de koepel-orga nisatie onvoldoende genoemd, de structuur versnipperd en de activiteiten passief, theoretisch achterhaald en ongestructu reerd. Volgens het rapport die nen de leden, die gezamenlijk de NSF vormen opnieuw in houd en zin te geven aan de identiteit van de sportfedera tie. „Feitelijk dienen zij de NSF opnieuw te stichten", zegt het rapport letterlijk. Het zeventien leden tellende bestuur van de NSF is het met de kritiek eens en vindt ook dat er veranderingen moeten worden aangebracht. In tegen stelling tot de onderzoekers wil men in meerderheid een doelmatiger en bedrijfsmatiger functioneren, en een herver deling van taken en functies van de beide vestigingen van de NSF in Den Haag en op Pa pendal. Deze meerderheid wil echter, niet - zoals aanbevolen - de NSF „opnieuw constitue ren". Een belangrijke minder heid van het bestuur heeft - gebaseerd op de constatering in het rapport, dat de situatie in de organen van de NSF verre van ideaal is - op essen tiële punten een andere me ning over het rapport dan in het bestuursadvies is weerge geven. Deze groepering staat wel een nieuwe constitutie van de NSF door de leden voor, zij het dat men meer voelt voor een éénhoofdige leiding. Een professioneel algemeen secre taris, als lid van het bestuur, wordt afgewezen. Europees record Astrid Strauss OOST-BERLIJN Bij de Oostduitse zwemkampioenschappen heeft Astrid Strauss een nieuw Europees record gevestigd op de 800 meter vrije slag. De Europese kampioene legde de afstand af in 8.26.52. De Europese kampioene Kathleen Nord verloor op de 200 meter wisselslag niet alleen de nationale titel, maar verspeelde met een derde plaats ook haar startplaats voor de WK, half augustus in Madrid. Zij tikte aan in 2.16.29 achter Kristin Otto (2.15.81) en Cornelia Sirch (2.15.84). Voor Kristin Otto, de 20-jarige drievoudige wereldkampioene van 1982, was het reeds de derde gouden medaille bij deze kam pioenschappen en tevens de derde beste wereldprestatie;

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15