hwoners Kaapstad uiten ierzet in graffiti Een bijdetijds geschenk Druk op Botha vakbonds leiders vrij te laten Lekkage Speculaties over voortbestaan van Arubaanse regering - -Cs JENLAND V EcicUcSoivMMit ZATERDAG 21 JUNI 1986 PAGINA 5 ^ing journalisten ■i'iname opgehouden tAG De uitwijzing door Ti van twee journalisten van e|blad Nieuwe Revu, die giste- •laatshebben is opgehouden d met mogelijke „overtre- het toelatingsbesluit", wat loudt met hun visum. Dit is Aid door Nieuwe Revu in Ne- Aernomen van de Surinaamse 3 van het tweetal, mr. H.E. I Verslaggever Pieter Storms raaf Gerard Wessel moesten binnen 24 uur verlaten, ge- Aanaf donderdagmiddag om- '|ch schuldig zouden hebben riaan staatsgevaarlijke activi- Ommekeer in proces Achille Lauro GENUA Ahmad al Assadi, één van de leden van het Palestijnse commando dat in oktober het Italiaan se passagiersschip Achille Lauro kaapte, heeft giste ren verklaard dat Molki, de leider van het comman do, de invalide Amerikaanse jood Leon Klinghoffer vermoordde. Tot gisteren hadden alle leden van het commando die in Genua terechtstaan verklaard onschuldig te zijn en zelfs nooit van Klinghoffer te hebben gehoord. Molki schreeuwde Assadi gisteren na diens verkla ring toe dat hij onder een hoedje speelt met de aan klager. Assadi verklaarde niet te hebben geweten wat hij moest zeggen toen de vrouw van Klinghoffer op hem af kwam kort nadat de Amerikaan was vermoord. „Toen zij zag dat ik huilde vroeg zij mij waarom. Ik zei wat er was gebeurd, kuste haar op haar voorhoofd en zei dat ik er niets mee te maken had", aldus Assa di. Politie daagt Walesa na paspoortaanvraag WARSCHAU Lech Walesa is giste ren voor politieverhoor gedaagd nadat hij voor het eerst sinds 1981 een pas poort aanvroeg. Walesa zei een paspoort te hebben aan gevraagd om naar Italië te reizen op uit nodiging van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Giulio Andreotti. Naar uit bronnen van tegenstanders van het bewind in Polen werd vernomen, wil de politie Walesa op 24 juni gaan verhoren om zijn reis naar het buiten land te verhinderen. Walesa zei dat An dreotti hem heeft uitgenodigd om een internationale vredesconferentie bij te wonen op de 1 juni in Rome. Hij zou ook de paus ontmoeten. Hoge Russische spion loopt over naar de VS WASHINGTON Een hoogge plaatste Russische spion in Noord-Afrika is overgelopen naar de Verenigde Staten, zo hebben woordvoerders van Ame rikaanse inlichtingendiensten gisteren meegedeeld. De KGB-medewerker was werk zaam bij de Russische ambassade in Tunis en meldde zich een maand geleden bij de Ameri kaanse ambassade. Momenteel verblijft hij voor ondervraging in de VS. Hij zou goed op de hoogte zijn met de Russische bemoeienis in Arabische landen. De Amerikaanse regering heeft de 43-jarige kolonel Vladimir Izmaylov, die als hoogste Russi sche luchtmacht-officier aan de ambassade in Washington ver bonden was, gisteren gesom meerd het land te verlaten. De Rus werd werd deze week in Fort Washington, Maryland, ge arresteerd toen hij zeer geheime documenten betreffende de Ame rikaanse binnenlandse defensie ontving van een voor de FBI werkende functionaris van de Amerikaanse luchtmacht. Vol gens de autoriteiten in de VS zocht de Rus naar informatie over het Amerikaanse Star Wars- project, het kernrakettenpro- gramma en de Stealth-technolo- gie (radarontwijking). CCC'ers stoppen met hongerstaking BRUSSEL Vier leden van de Belgische ter reurorganisatie CCC (Strijdende Communisti sche Cellen) hebben hun hongerstaking na 43 dagen beëindigd. Dit heeft het ministerie van justitie in Brussel gisteren meegedeeld. Het viertal, dat sinds december vorig jaar vast zit in twee gevangenissen in Brussel, wilde met de actie erkenning als politieke gevangenen afdwingen. Die eis is niet ingewilligd. In krin gen rond de CCC werd gisteren gezegd dat de vier hun actie hebben beëindigd omdat de ge vangenisdirectie sommige gevangenisvoor- waarden zou hebben versoepeld. Over de toe stand van de vier gevangenen is gisteren niets meegedeeld. De CCC pleegden in 1984 en 1985 een reeks bomaanslagen in België. HOOFDPUN, DEPRESSIES EN SLAPELOOSHEID BU BLANKEN p onze speciale ndente in Kaapstad i^aret Jacobsohn) .yAD Een strak $d Zuid-Afrika gisteren aan de pveek onder de na- 'Jioodtoestand met sciële bevestiging dodencijfer van 3)erden mensen die enis zijn genomen '^bevestigde bewe- ain het parlement ,rïzenden mensen jen zijn. onafhankelijk nieuws situatie ontbreekt, jSt land overstroomt Jhten. Het is gewoon- jgelijk om met zeker- l leggen wat er in de Ikwijken gebeurt, aan- autoriteiten geen on- sjke verslaggeving -Radiowinkels melden Jig in de vraag naar ai-radio's, die de BBC, rof America en andere idse zenders kunnen h. {Mge kringen wordt j(roken over het doen ^van politieke activis- ^naar verluidt op de rln voor de autoritei- n zogenoemde activis- variëren van vak- _ers tot leden van het Democratisch Front n uit hun huizen ge- t vrees in hechtenis ij te zullen worden en 'kn veilig onderkomen vaak bij blanken in pmmige blanken hun lerienden een schuil- tïden om zo aan de n van de veiligheids ei ontsnappen, hebben ifanken duidelijk laten lat zij nog niet klaar u een nieuw, apart- -ji Zuid-Afrika. Blanke 14 Port Elizabeth heb- y het voorstel gestemd e stranden ook voor open te stellen. Het van het referendum (open woensdag ver- Jbeslissing van het ge- sstuur van drie maan den, om de stranden tellen voor alle „ras- jwel een parlements- le nationale partij uit d voor het voorstel It oppositielid uit Port John Lmalcolmess, Ie uitslag van het re- i „een ramp" en het tslid voor de Labour- l de kleurlingen, Fre- asmus, uitte zijn woe- iet feit dat alleen be- betalende blanken referendum konden >n. Op deze manier ïder dan één procent [volking in het gebied ssing voor alle inwo- >men, aldus Erasmus.. Veel bewoners van Kaapstad bewaren deze grappige plaatjes over een verzonnen dictatuur, waarin burgers voor de meest idiote overtredingen in de ge vangenis gegooid worden. Opluchting Terry Waite, de speciale afgezant van de aartsbisschop van Canterbury, heeft gisteren een opvang centrum voor daklozen bezocht in Cross Roads, de witte voorstad van Kaapstad. Duizenden zwarten hebben daar hun intrek genomen om te schuilen tegen de regen. Zij werden dakloos door de gevechten tussen rivaliserende zwarte groepen in de krottenwijk. Duizenden zwarte vluchtelin gen uit de verwoeste krotten wijken en kampCTi hebben het bevel gekregen om de moskee ën, tempels en kerken te ver laten, waar ze de afgelopen week voor het bitter koude en natte weer geschuild hebben. Ongeveer zeventigduizend mensen zijn hun woning kwijtgeraakt in de „oorlog" tussen de zwarte groeperingen, waarbij veel "huizen in brand zijn gestoken. Blanke instellin gen hebben te horen gekregen dat zij in overtreding zullen zijn, wanneer zij de vluchtelin gen na aanstaande maandag nog onderdak verschaffen. Ongeveer vijfduizend vluchte lingen die een onderkomen hadden gezocht in zes zwarte scholen hebben ook het bevel gekregen te vertrekken. In KTC, een deel van Crossroads zijn bulldozers begonnen met het opruimen van de uitge brande woningen. Ook de nieuw opgetrokken hutten worden opgeruimd. Het is waarschijnlijk niet toegestaan om het KTC-kamp te herbou wen. De zwarten uit het kamp hebben andere woonruimte aangeboden gekregen in het door de regering gesponserde vluchtelingenkamp in Khaye- litshe, een afgelegen en zelf standig kamp, dat strookt met de plannen van de regering om deze zwarten in één plaats in de Kaap te concentreren. Onderkomen Terwijl veel vluchtelingen of ficieel opgenomen zijn door de kerken en andere organisaties, hebben duizenden anderen op typisch Zuidafrikaanse wijze een onderkomen gevonden in de bediendenafdeling en ach terkamers in de meer welwil lende blanke buitenwijken. In sommige blanke districten in de buurt van Kaapstad zijn zwarte vrouwen, die met ba- bies op hun rug op de hoek van straat staan te praten of in de parken uitrusten, al een be kend gezicht geworden, 's- Ochtends vroeg verraadt de opstijgende rook .van kleine houtvuurtjes de verblijfplaats van sommige andere vluchte lingen. In ogenblikkelijk antwoord op de beperkende maatregelen voor de pers zijn de eerste vlugschriften gesignaleerd. Eén daarvan, bestaand uit een paar dozijn gestencilde blaad jes, circuleerde op de campus van een universiteit. Het was duidelijk een in haast opgestel de lijst met ongeveer tweehon derd namen van mensen die worden vastgehouden. Leden van de oppositie hebben ge zegd dat het aantal echter veel hoger ligt. Het naamloze kran tje heeft de noodwetten over treden door de namen van de gedetineerden openbaar te ma ken en de makers moeten re kening houden met gevange nisstraf. Wit De gewone dagbladen, die worstelen met de zwaarste be perkende maatregelen uit hun geschiedenis, leven over het algemeen de voorschriften van de regering na. De uitgevers kunnen niet anders dan het Bureau van Informatie accep teren als de enige bron van „accurate" informatie, wan neer ze willen dat hun krant uitgegeven kan blijven wor den. Er worden echter wel ver schillende pogingen gedaan om de lezers duidelijk te ma ken dat hun informatie ont houden wordt: een aantal kranten vermeldt elke dag in een kader op de voorpagina dat nieuws, foto's en commen taren in de krant gecensureerd worden; de lezer wordt verteld dat er een incident heeft plaatsgevonden in een bepaald gebied, maar dat ten gevolge van de noodmaatregelen de details niet gepubliceerd kun nen worden, omdat er veilig heidstroepen bij betrokken waren. Een aantal kranten is ook be gonnen met het wit laten van die stukken van de krant, waar een gecensureerd artikel had moeten staan. Dit doet denken aan de Rhodesische Herald aan het begin van de UDI-jaren, toen de regering Smith eerst de pers censureer de en later ook de witte plek ken in de krant verbood. Een gebied waar nog altijd een heldere vlammetje van verzet schijnt, is de dagelijkse cartoon van Grogan in de Cape Times. De regering wordt vriendelijk geplaagd, hoofdzakelijk door gebruik te maken van histori sche overeenkomsten, waarin slechte heersers ten torlele worden gevoerd die hun abso lute macht ten toon spreiden. Met haar gebruikelijke uitge lezen gevoel voor timing kon digde de Zuidafrikaanse rege ring deze week een krachtige bevordering van de economi sche groei aan, nadat de nega tieve effecten van de beper kende maatregelen wijd en zijd besproken waren. Elke avond berichten de tv-nieuws- lezers de natie over een finan cieel meevallertje, dat de rege ring zal uitdelen in de vorm van een vroege terugbetaling van een leenbelastingsheffing, over hulp voor de motorindus trie en ga zo maar door. Aan de langzame koersstijging van de Afrikaanse rand, die op het moment dat de noodtoestand werd afgekondigd een bijna historisch dieptepunt van rond de 36 Amerikaanse dollarcents had bereikt, wordt ook veel aandacht besteed op radio en tv, hoewel de rand veel lager staat dan een paar jaar gele den. Pro-regeringskranten hebben met opluchting gereageerd over het verzet van de rege ringen Reagan en Thatcher te gen economische sancties op grote schaal, maar realiseren zich dat kleinschalige econo mische maatregelen onderweg kunnen zijn. Staking In Witwatersrand zijn een aantal detailhandelaren in sta king gegaan uit protest tegen het opsluiten van vakbondslei ders. Industriëlen en zakenlie den, die gealarmeerd zijn door het verdwijnen van een aantal mensen die zij als gematigd beschouwen, hebben een drin gende oproep aan de regering gedaan om hen vrij te laten. Hiervoor zijn ontmoetingen op topniveau afgesproken met de regering. De stakingen hebben voor een nieuw aspect in de situatie ge zorgd. Zuid-Afrika is afhanke lijk van haar zwarte arbeids markt en van de koopkracht van de zwarte bevolking, die ongeveer vijftig procent van de totale consumentenmarkt voor haar rekening neemt. Wanneer de zwarte bevolking niet meer bij de blanke winke liers zouden gaan kopen, zou dit ernstige gevolgen kunnen hebben. Het parlement, het enige fo rum voor vrije meningsuiting in het Zuid-Afrika van dit mo ment, blijft in het middelpunt van de belangstelling staan, hoewel het parlement waar schijnlijk volgende week op reces gaat tot half augustus. Leden van de oppositie zorg den voor enkele amusante ogenblikken door hun parle mentaire privileges tot het ui terste te benutten. Twee oppo sitieleden haalden zich de woede van de regering op de hals door namen van gedeti neerden te citeren, wat bete kende dat de pers deze namen over kon nemen. De twee werden door ministers uit de regering beschuldigd van het proberen de noodtoestand te omzeilen en een gebrek aan loyaliteit. De minister van jus titie, Coetzee, heeft aangekon digd dat rechters de mensen die onder de noodwetten wor den vastgehouden zullen be zoeken en rapport zullen uit brengen over hun bevindin gen. Het is onwaarschijnlijk dat de pers inzage in deze rap porten zal krijgen. André Koopman,een ionge verslaggever die afgelopen zondag werd gearresteerd tij dens een Anglicaanse kerk dienst bij Elsie's River die hij voor zijn krant moest verslaan, mocht niet door de Cape Ti mes bij naam worden ge noemd, totdat een parlements lid zijn naam in het parlement noemde. Er is dringend om Koopmans vrijlating gevraagd, omdat hij slechts als toeschou wer bij de kerdienst aanwezig was voor zijn werk. Het is dui delijk dat de beperkende maatregelen Zuidafrika's vooruitzichten op vrijheid ver traagd hebben, wanneer het noemen van namen in het parlement tot voornaamste doel verheven wordt. Graffiti Sommige bewoners in Kaap stad maken gebruik van graf fiti om hun verzet tegen de re gering te uiten en in veel Claatsen staan er metershoge oodschappen gespoten op de muren. „De strijd gaat door", „Mandela is koning", zijn twee van de meer onschuldige tek sten. De beperkende nood maatregelen verhinderen me om andere teksten te citeren. De blanken zijn onder toene mende druk komen te staan in een onrustig land, dat zich nu in de greep van een volledige noodtoestand bevindt. De Afrikaanse zondagskrant Rap port heeft uit gezaghebbende bron vernomen dat de psycho logische conditie van alle Zuidafrikanen duidelijk beïn vloed wordt door de huidige politieke en economische situ atie. In het stukje, dat als kop had „Hoofdpijn, depressie te wijten aan politiek", citeert de krant een onderzoek dat ont hult dat er vooral onder de blanke bevolking in vergelij king met 1981 een toename in het aantal gevallen van hoofd pijn, depressies en slapeloos heid te constateren valt. JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER let is duidelijk, dat Linke Lowietje en e Klapper niet veel hinder hadden on- n bij hun vernielzuchtige arbeid. Eelco ers kundig buiten gevecht gesteld en lun gelegenheid genoeg gegeven om al 5 te voorzien van bandeploffertjes, tan- irtjes, cylindervernielertjes en wat voor lar fraais ze nog meer te pakken had ten krijgen in de obscure handelson- .g van de gemaskerde Bul Kordiet, de oning. En de twee heren waren nu zo kelijk zeker van hun overwinning in de lly, dat ze vrolijk naar Gravendrecht gaan om daar nog net de laatste voor- i kunnen pikken van een héél spannen- Maar één dingetje wisten die twee i niet, en dat was dat smidje Verholen Ifde ogenblik weer bij professor Twee- is. De smid had namelijk een idéetje. "knoei met de knetterrally aan de hand, )rofessor," zei de smid. „Een tweetal i heeft allerlei auto's onkladr gemaakt in de mening, dat ze daardoor in staat zullen zijn met hun eigen wagen de eerste prijs van honderdduizend gulden in de wacht te sle pen„Honderdduizend gulden.ver zuchtte de professor. ,,!k wou, dat ik het had!" En toen zei de smid: „U kunt het krijgen!" De geleerde professor keek verbijsterd op. „Hoe dan?" stamelde hij. „Was het maar waar! Ik zou het maar wat goed kunnen gebruiken!" „Ik weet een oude auto voor u en u doet aan de knetterrally mee," vervolgde de smid. „U gooit een beetje van uw wonderbenzine in de tank en u wint zo vast als een huis!" „Dat zou te overwegen zijn," zei de professor naden kend. „Weet u echt een oude auto voor mij te staan?" Zonder te antwoorden liep de smid naar de telefoon en hij belde de waard op. De werd van het bekende établissement „Het Wa pen van Rijkhuyzen". „Ik wil je auto lenen, makker," zei de smid en hij wond er dus geen doekjes om (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBRUG De wilde staking onder het winkelperso neel, dat protesteert tegen de aanhouding van vakbondsleiders, heeft zich gisteren verder uitgebreid. Blanke winkelchefs schep ten onwennig aardappelsalades in bakjes en sneden de vleeswa ren, terwijl zich ongewoon lange rijen klanten vormden die hun eigen boodschappen moesten inpakken. De produktie in een groot aantal metaal- en autobedrijven in de buurt van Johannesburg ligt sinds begin deze week stil als ge volg van bezettingsacties door het personeel. De werkgevers hebben onder die druk de regering verzocht gevangen genomen vakbondsleiders vrij te laten zodat de produktie kan worden hervat, aldus de Internationale Federatie van Metaalarbeiders (IMF) gisteren. Zuidafrikaanse kranten hebben gisteren hun protesten voortge zet tegen de de censuur die de pers krachtens de noodtoestand is Het weekblad Weekly Mail liet zelfs de gehele voorpagina blan co op een kort stukje na waarin de persbreidel werd gehekeld. „Onze juristen vertellen ons dat we vrijwel niets kritisch over de noodtoestand kunnen zeggen maar we doen ons best". In andere artikelen van het blad waren delen zwartgemaakt; dit waren volgens de juristen zinsneden die in strijd waren met de bepalingen van de noodtoestand. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, te'efoonnr.071-122248 en uw kraalt wordt nog dezelfde avond nab jzorgd. Mortieraanval op SI- congres in Lima mislukt LIMA Een vrouwelijke guerrillastrijder heeft gisteren geprobeerd in de Peruaanse hoofdstad Lima een mortie raanval te plegen op het cen trum waar deze dagen een congres van de Socialistische Internationale (SI) wordt ge houden. De vrouw werd ech ter zelf gedood doordat de mortier ontplofte, aldus de Pe ruaanse politie. De vrouw bevond zich in een kamer op de zevende verdie ping van een hotel in het cen trum van Lima. Zij werd door de kracht van de explosie uit het raam tientallen meters ver weg gesmeten. De explosie ge beurde slechts drie minuten voordat president Alan Garcia van Peru het Si-congres zou openen. Het congres wordt ook bijgewoond door een PvdA-delegatie bestaande uit J. den Uyl en de kamerleden Van Traa en J. Pronk. Enkele werknemers ontmantelen de resten van een Atlas raket die deze week ontplofte in het Luchtvaartmuseum in Dayton. In het opblaasbare apparaat ontstond een lek toen de compressor niet voldoende druk kon geven. ORANJESTAD De vier partijen die de huidige regeringscoa litie op Aruba vormen zijn dit weekeinde bijeen om zich te bera den over de situatie die is ontstaan rond PDA-leider Leonard Berlinski, de minister van economische zaken in het kabinet Eman. Berlinski is de afgelopen week publiekelijk beschuldigd van het willen aannemen van smeergelden. Een en ander heeft, geleid tot speculaties over nieuwe verkiezingen en een mogelijk monsterverbond tussen de grootste regeringspartij AVP en de oppositiepartij MEP. Berlinski trachtte onlangs incognito zijn Colombiaanse ambtge noot Escobar te bezoeken om te praten over olielevaranties voor de „Partners Oil Company", één van de gegadigden die de Lago-raffinaderij willen heropenen. Berlinski had echter de premier niet geïnformeerd (waardoor er geen vervanging was), en hij meldde zich niet af bij de gouverneur (hetgeen wettelijk verplicht is). Om de vervelende vraag „wie zal dat betalen" te omzeilen, deelde de overijverige minister mee dat Partners Oil alles voor zijn rekening had genomen: „passage, verblijf, eten en drinken". ail quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: Voor Adres:1 Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ter j CeidaeSoma/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5