Vleugels in de kerk moeten opnieuw met elkaar in gesprek Vaticaan gaat bemiddelen tussen bisschoppen en regering Brazilië aan tafel Tweede Kamer11 volhardt in afwezigheid ACHTERGROND kerk wereld Paspoort Bhagwan weg uit Uruguay CetdacSowvcvnt ZATERDAG 21JUNI1986 PJ Goerees nemen andere advocaat Het Zwolse evangelistenechtpaar Lucas en Jenny Goeree heeft een andere advocaat in de arm genomen in de strafzaak die tegen hen is aangespannen door verschillende organisaties. Deze beschuldigen het echtpaar van antisemitische uitlatingen. Mr. C. F Roza zal nu de plaats innemen van mr. L. van Heij ningen. Het echtpaar zegt in een verklaring zich tot deze be slissing ..genoodzaakt" te voelen door de „ontwikkelingen in de strafzaak, die vooral in de pers tot uiting komen". Volgens de Goerees probeerde de Zwolse rechtbank hen tegen mr. van Heijningen uit te spelen. Ook „bekokstoofde" rechter-commis- saris mr. J A.O M. van Aerde zaken met Van Heijningen over onze hoofden heen. aldus het evangelistenechtpaar. Nonnen na pro abortus-advertentie niet uit orde gezet De beide vrouwelijke religieuzen in de Verenigde Staten die weigeren openlijk te verklaren dat ze de officiële leer van de Rooms-Katholieke Kerk inzake abortus accepteren, zullen niet uit hun orde worden verwijderd. Het tweetal behoorde twee jaar geleden tot de ondertekenaars van een geruchtmakende advertentie in de New York Times, waarin werd gepleit voor een vrije discussie over abortus, ook onder rooms-katholieken. De talrijke religieuzen onder de ondertekenaars van de adver tentie werden door het Vaticaan bedreigd met uitsluiting uit hun orde. als ze hun handtekening niet zouden intrekken. Op de twee vrouwen na zijn allen voor dit dreigement gezwicht. De leiding van de congregatie in het Belgische Namen vindt nu dat beide vrouwen niet uit de orde hoeven. Wel vragen hen hun standpunt ernstig te overdenken. Sommige mensen zijn doorlopend dronken van andermans roem. Jean de Boison „Zou u mij een paspoort wil len meegeven?" Die vraag stelde iemand me na een lang gesprek waarin hij ver telde over een conflict met een broer. Er was hem veel aan gelegen dat dit conflict werd bijgelegd. Het was een opmerkelijke vraag. Een pas poort heb je nodig als je naar een ander, een vreemd land gaat, waar veelal een andere taal wordt gesproken. De twee broers verstonden el kaar niet meer. Toch be speurde ik in het gesprek een verlangen om elkaar wel weer te verstaan. De broer die met mij contact had gezocht, sprak ook geen verketteren de woorden over zijn broer. Ik voelde een diep verlangen tot hernieuwd kontakt. De pijn om de vervreemding had hem zelfs ziek gemaakt. Het paspoort heeft de vorm van een brief gekregen, waarin ik geschreven heb over het ver langen van de broer, die mij had opgezocht. U zult zich wel kunnen voorstellen dat ik een goede dag had, toen ik telefonisch hoorde dat het kontakt tot stand was geko men en er geen paspoort meer nodig was. Ik ben ervan overtuigd dat dit mogelijk is geworden door het weder zijdse verlangen van de broers om elkaar weer te ont moeten. Conflicten tussen mensen, tussen ouders en kinderen, tussen broers en zussen, tus sen buren, tussen groepen van mensen, zijn een mense lijke werkelijkheid. Ze zullen er wel blijven tot de dag waarop het lam en de leeuw met elkaar grazen, de dag waarop het vredesvisioen waar is geworden. Intussen leven we in deze werkelijk heid. Je kunt tegenover deze werkelijkheid verschillende houdingen aannemen. Je kunt onverschillig worden of ontmoedigd en zeggen: „het is altijd al zo geweest, het zal wel zo blijven." Je kunt zelfs wel tot een soort verheerlij king van het conflict komen: conflicten scheppen duidelijk heid. In zekere zin is dat waar, maar conflicten veroor zaken ook pijn. Conflicten kunnen een mens lichamelijk of geestelijk ziek maken. Zo wel zorg om menselijk welzijn maar ook het evangelie zie ik als een voortdurende uitnodi ging om de vraag te stellen: „Is er voldoende moeite ge daan om zo met het conflict om te gaan dat mensen el kaar weer kunnen aanzien?" Er kunnen situaties ontstaan waarin het samen verder gaan niet meer menselijk mo gelijk en wenselijk is. Voor dat woord valt, moet er heel wat gebeurd zijn. Ook het uit elkaar gaan kan menselijk wenselijk zijn en een teken van trouw zijn. Je gaat ande re wegen, opdat je elkaar niet dodelijk afbreekt. Ik denk dat er dan op dat uiteengaan ook de zegen van God kan rus ten. Misschien moeten we wel vormen zoeken om ook het uitelkaar gaan te zegenen en te bevestigen. Het zal duide lijk zijn dat dit niet lichtvaar dig kan gebeuren. Het verlangen opgeven om elkaar te bereiken. De moeite niet nemen om soms als over een glazen brug de stap naar elkaar te wagen, zou ik met een oud woord zonde willen noemen. Ik denk dat die situ atie van zonde ook ontstaat als op dit moment in katho liek Nederland geen creatieve pogingen worden gedaan om paspoorten te vinden, die broeders en zusters die de weg van Christus willen vol gen, weer met elkaar in ge sprek brengen. MARINUS VAN DEN BERG Vandaag viert pater dr. Wint van Paassen SCJ. provinciaal van de congregatie van de priesters van het H. Hart. in Breda zijn zil veren priesterfeest. Zelf heeft de congrega tie in april het feit gevierd dat zij vijfenze ventig jaar geleden in Nederland is geves tigd. De van oorsprong Franse congregatie telt momenteel nog 340 Nederlandse leden. Van oudsher hebben de SCJ'ers zich gericht op het werk onder sociaal zwakke groepen in de samenleving: zij zijn actief onder zee lieden, moeilijk opvoedbare jeugd, delin quenten en beheren parochies die als moei lijk bekend staan, in Katendrecht, in de Peel. Daarmee volgen zij de leidraad van hun stichter pater Leo Dehon, die in 1878 in Saint Quentin bij Parijs de congregatie oprichtte. Dehons activiteiten waren voor een deel een reactie op het toen heersende jansenisme in de Franse kerk met haar strenge, afstandelijke Gods beeld. Door het bevorderen van de H. Hartdevotie wilde De hon. aldus Van Paassen. de menselijkheid van God beklem tonen. Het doorboorde hart van de lijdende Christus moest aanzetten tot een sociale bekommernis om de wereld. Is voor velen de taal en de symboliek waarin deze devotie werd verwoord niet meer aanspreekbaar, toch is deze op zichzelf volgens Van Paassen nog wel degelijk bruikbaar voor onze tijd, als we haar niet slechts opvatten als een lou ter privé-gebeuren. De provinciaal zegt het zo: De Christus met het gewonde hart blijft gezocht worden als de schepper en hersteller van onze gebroken werkelijkheid. Door de de votie tot het H. Hart worden we aangespoord ons in te zet ten voor de wereld, maar kenmerk van ons werk moet ook zijn dat we aanzetten tot verzoening en hartelijkheid, aldus van Paassen. OUD-VICARIS-GENERAAL VAN PAASSEN VAN BISDOM ROTTERDAM: Een rijke afwisselende car rière in het kerkelijk leven heeft pater Van Paassen. af komstig uit het Westlandse Kwintsheul, achter de rug. hij er publiekelijk voor de Haagse kapelaan een kans te geven. Dat ontging de latere kardinaal niet en deze vroeg hem eind '72 vicaris te wor- Door zijn congregatie werd den. Later zou hij samen met hij in 1961 na zijn priesterwij- Flip Bar die hij omschrijft als ding gevraagd om theologie te gaan studeren in Rome. Daar maakte hij het tweede Vaticaanse Concilie mee. Van de missiebisschoppen een zeer voorkomend man, vicaris-generaal van het bis dom worden. Van Paassen: „Na de boosheid die de be noeming van Simonis had van de SCJ hoorde hij uit de opgeroepen kon ik fungeren eerste hand wat er op dit als verbvindingsteken tussen concilie gebeurde. „De katho- bisschop en het bisdom, liciteit en de universaliteit is waarbij er tevens vooruit- daar een levenservaring voor gang mogelijk bleek", me geworden, waar ik me In 1979 werd hij door zijn door gedragen weet bij alle congregatie gevraagd provin - conflicten die er in onze kerk ciaal in Nederland te wor- zijn", aldus Van Paassen. den. „Ze hadden me lang ge- Toen hij in 1966 na in Rome noeg uitgeleend, ik vond dan een moraaltheologisch proef- ook dat ik aan het verzoek schrift verdedigd te hebben moest voldoen". Dat is hij nu aan de Thomas-universiteit, bijna zeven jaar. zodat hij in Nederland terugkeerde, over twee jaar aan de beurt is waren de grootseminaria, ook om af te treden. De maxi- die van zijn eigen congrega- maal toegestane termijn heeft tie, juist opgeheven. Hij werd hij dan volgemaakt. wetenschappelijk medewer ker in de theologie aan de Nijmeegse universiteit om vervolgens in 1968 in Delft, toen de internationale stu dentenrevolte ook naar Ne derland doorbrak, als studen tenpastor te worden be noemd. „Aan die tijd heb ik mijn beste herinneringen" Toen kapelaan Simonis in 1970 tot bisschop van Rotter dam werd benoemd, pleitte Polarisatie Vanuit zijn ervaring als vica ris in Rotterdam en als pro vinciaal. die veelvuldig de wereld bereist om contacten met SCJ-ers elders te hou den, is hij goed op de hoogte van de ontwikkelingen in de Nederlandse kerk en daar buiten. Pater Wim Van Paassen De zorgen over de nieuwe polarisatie in de Nederlandse kerkprovincie gaan hem zeer ter harte. „Als kerk moeten we in de eerste plaats tonen dat we een hart hebben". Hij ergert zich aan de vele binnenker kelijke strijd in Nederland, waarin zoveel energie gaat zitten. De Zeven Juni-bewe- ging en de Acht Mei-bewe ging vertegenwoordigen vol gens hem authentieke aspec ten van het kerk-zijn, maar ze lijden beiden onder hun eigen eenzijdigheid. „De eer sten dreigen te vervallen tot salon-christenen, als ze hun geloof niet relevant maken voor de wereld, de Acht Mei beweging dreigt zijn kostbare energie aan kerkelijke con flicten te verspillen. Hij vindt het daarom van groot belang dat er zo snel mogelijk een nieuw lokaal concilie komt waarin die twee vleugels elkaar ontmoe ten. Het praten over kateche- se zoals dat nu gebeurt op het landelijk Pastoraal Overleg vindt Van Paassen een on schuldig tijdverdrijf vergele ken met de grote uitdagingen waarvoor de kerk nu staat. „Als kerk zitten we in een nieuw geboortestadium en het is niet meer dan begrijpe lijk, dat dit met schokken ge paard gaat. Het komt er op dit moment in een gesecula riseerde wereld op aan het evangelie opnieuw relevant te doen zijn. Dat is de aller eerste opgave waar we voor staan." Daarbij staat het voor hem wel vast dat bij het oplossen van de problemen de eigen plaats van de bisschoppen in zo'n vernieuwingsproces niet geloochend mag worden. De hiërarchie behoudt een we zenlijke plaats. Hij verwijst naar de situatie in Latijns Amerika, dat hy vele malen heeft bereisd. „Je hebt daar natuurlijk ook wel onenig heid tussen basis en bisschop pen, maar daatr steekt men niet zoveel energie in als hier. De eucharistie en het gebed zijn daar een bron van kracht om geëngageerd in de wereld te staan. Kijk naar de spiritualiteit van moeder teh- resa van Calcutta. Die is in feite heel sterk verwant aan de spiritualiteit van onze stichter. Over de toekomst van zijn ei gen congregatie, die na een periode van grote bloei steeds meer kampt met vergrijzing, maakt hij zich niet al te on gerust. "We geven de moed niet op opnieuw stichters voor religieus leven te vin den. Daarvoor hebben we in Rotterdam een speciaal huis geopend, de meeleefcommu- nauteit. Maar wie ook onze opvolgers zijn, het zal nooit kunnen door onze modellen te copiëren. Het kan geen voortzetting zijn van onze wat verburgerlijkte clericale stijl. We zitten nu eenmaal in een nieuwe stichtingsfase van het religieuze leven. We hebben daarbij nieuwe stra tegieën nodig. De jongeren zullen goed moeten kijken naar ons erfgoed en naar de waarden die daarbij horen, maar de actualisering en de inkleding daarvan, dat zullen ze zelf moeten doen." PAUL VAN VELTHOVEN Pater Van Paassen recipieert vanmiddag tussen 16.00 en 17.30 uur in restaurant Mar- kendael, Bouvignelaan 3 in Breda (rand Mastbos bij kas teel Bouvigne). Het Vaticaan speelt een be middelende rol in de zeer ge spannen verhouding tussen de Braziliaanse bisschoppen conferentie en de regering van president José Sarnev. Paus Johannes Paulus II heeft de algemeen secretaris van de bisschoppen, mgr. Lu ciano Mendes. die in Rome was. uitgenodigd voor een audiëntie. Voorts onder breekt de paus op 10 juli zijn vakantieperiode om de Brazi liaanse president Sarney te ontvangen. President Sarney wil volgens de Braziliaanse pers dat de paus de Brazili aanse bisschoppen er toe be weegt minder emotioneel op te treden ten aanzien van de agrarische hervorming. En kele ministers en regerings functionarissen hebben de af gelopen weken Braziliaanse geestelijken ervan beschul digd de tien miljoen landloze boeren aan te zetten tot ge- weldadige acties. De bisschoppenconferentie ontkent dit, maar wijst er wel op dat het haar taak is de zij de van de armen te kiezen in de strijd om het grondbezit. De bisschoppen verwijten de regering haar agrarische her vormingsplan te voorzichtig uit te voeren, zodat er in de praktijk weinig tot niets van terecht komt. Het geweld op het Brazili aanse platteland neemt dit jaar snel toe en kost bijna ie dere dag aan iemand het le ven. In een jaar tijd zijn al drie geestelijken en tientallen pastorale medewerkers ver moord als gevolg van conflic ten om het grondbezit. De moord op pater Josimo, begin mei, was voor de bisschop penconferentie de druppel die de emmer deed overlo pen. Verscheidene bisschop pen noemden de regering verantwoordelijk voor de moord op de pater, omdat zij van de plannen op de hoogte was gesteld, zonder er iets te gen te ondernemen. De verhouding tussen de bis schoppen en de regering is verder verslechterd door uit spraken van onder meer kar dinaal Ivo Lorscheiter, voor zitter van de bisschoppencon ferentie. Deze veroordeelde „het fascisme" in de regering. Minister van justitie Paulo Brossard heeft op zijn beurt de bisschoppen te kennen ge geven dat zij zich bij hun leest moeten houden en zich niet met de agrarische her vorming moeten bemoeien. Conferentie kerken over asielzoekers Hoe kunnen parochies en gemeenten praktisch betrokken zijn bij de problemen van asielzoekers? Over deze vraag zul len mensen uit verschillende Amerikaanse en Westeuropese kerken zich in augustus buigen. Onder auspiciën van de Raad van Kerken in Nederland en de Amerikaanse Raad van Kerken wordt van 26 tot 30 augustus op het instituut Kerk en Wereld in Driebergen een conferentie gehouden over „asiel en geweigerd asiel". In een brief aan informa teur De Koning pleitte de Raad van Kerken vorige week voor een „ruimhartiger vluchtelingenbeleid". De raad uitte zijn bezorgdheid over het feit dat het percentage toegelaten asielzoekers zo sterk daalt. De Indiase goeroe Bhagwan Shree Rajneesh heeft de Zuidamerikaanse staat Uru guay verlaten nadat zijn toe ristenvisum na 90 dagen was verstreken. Rajneesh vertrok deze week met vier begelei ders in een chartervliegtuig vanuit de kustplaats Punta del Este. Een functionaris van het vliegveld zei dat het toestel als bestemming had Manaus in Brazilië. Hij wist niet of dat het einddoel van de reis was, of dat Rajneesh vandaar naar een volgende bestem ming zou reizen. De regering in Brasilia zei niets te weten van eventuele plannen van Rajneesh om Brazilië aan te doen. De goeroe heeft met een aantal volgelingen drie maanden doorgebracht op een gehuurd landgoed in Punta del Este. Hij arriveer de op 19 maart op een toeris tenvisum. dat woensdag is verstreken. Rajneesh had een verblijfsvergunning aange vraagd en een Uruguayaans identiteitsdocument gekregen dat een jaar geldig was. mits zijn visum verlengd zou wor den. Onderminister van binnen landse zaken Carlos Lago verklaarde dat Rajneesh te kennen had gegeven dat hij het land uit vrije wil verliet. Hij zei dat de autoriteiten nog geen beslissing hadden geno men op zijn verzoek om een verblijfsvergunning. Het pa pierwerk is niet afgemaakt omdat ons was meegedeeld dat hij het land zou verlaten voor zijn visum zou verstrij ken. Tegenover het Uruguyaanse weekblad Busqueda ver klaarde hij er genoegen in te scheppen dat zoveel landen hem weigeren, omdat nooit tevoren zoveel landen bang zijn geweest voor een enke ling. Hij zei dat heel Europa paranoïde van hem was. Dekens bisdom Haarlem verwijten mgr. Bomers polariserend optreden De dekens van het bisdom Haarlem hebben bisschop H.J.A. Bomers per brief ver weten polariserend op te tre den in de Rooms-Katholieke Kerk. Aanleiding voor de brief was het feit dat de bis schop samen met bisschop J. G. ter Schure van Den Bosch wel een bijeenkomst van de stichting Contact Rooms-Ka- tholieken (CRK) in Nijmegen heeft bijgewoond en niet naar de manifestatie van de acht-meibeweging in Den Bosch is gegaan. Ook de ma nier waarop de bisschop in Nijmegen „heel sterk polari serend heeft gesproken" stuit de dekens tegen de borst. „Mgr. Bomers heeft daar in zijn toespraak twee richtin gen in de kerk duidelijk te genover elkaar gezet", aldus een van de dekens. De de kens, willen met hun brief „verzoenend werken". De woordvoerder van bisschop Bomers bevestigde desge vraagd het initiatief van de dekens. De bisschop is naar de bijeenkomst van het CRK gegaan, omdat hij daartoe persoonlijk was uitgenodigd, aldus de woordvoerder. „Zo'n uitnodiging heeft hij niet van de acht-meibeweging gekre gen". Gebonden hippesoep aspergesalade met koude rollade en gebakken krieltjes aardbeienbavarois Voor twee: 25 g boter, 25 g bloem, 1 liter water, 2 kippe- bouillon ta biet ten, 15 g rijst, 100 g kipfilet, 1 lepel koffie room, peterselie. voor 2 dagen). 500 g asperges, 250 g tomaten, uitje, 1 hardgekookt ei, 2 lepels mayonaise, azijn, zout, peper, peterselie, 150 g ge braden rollade (vleeswaar); lllllll 0,5 tot 1 kg verse of diepvries krielaardappelen, circa 50 g boter, zout; 200 g aardbeien, 4 blaadjes gelatine, 0,5 dl water, 40 g sui ker, 1 eiwit, 1 dl slagroom, citroenessence, olie. Smelt de boter, roer er de bloem door en verdun het mengsel onder stevig roeren met het water. Voeg bouillontabletten, gewassen rijst en kip toe en laat de soep twintig minuten ko ken. Snijd het vlees na tien minuten in blokjes. Maak de soep af met de kipfilet, room en fijngeknipte peterselie. Snijd de geschilde asperges in stukjes van vier centimeter en kook ze in weinig water met zout in twintig minuten gaar. Meng de afgekoelde asperges met stukjes ontvelde tomaat, kleingesneden ui en het in blokjes gesneden ei. Breng de sa lade op smaak met mayonaise, azijn, zout en peper en leg haar op een schotel met dubbelgevouwen plakjes rollade en toefjes peterselie. Bak de krieltjes met matige warmte en een deksel op de pan gaar en dan op een groter vuur, zonder deksel, bruin. Druk, daags tevoren, de aardbeien (op drie na) door een plas tic zeef en meng er de in heet water opgeloste gelatine en suiker door. Klop eiwit en room stijf en meng ze met iets citroenessence door de koud geworden aardbeien. Bestrijk de vorm met olie, zet hem omgekeerd neer en vul hem als de pudding drillig begint te worden. Garneer morgen de pud ding met de achtergehouden vruchten. JEANNE III DEN HAAG De Tweede Kamer heeft deze week voor de verandering eens een keer over zichzelf gedebat teerd. Dat gebeurde naar aanleiding van de onthullin gen van de RSV-enquête- commissie. Zo'n twee mil jard gulden belastinggeld hadden diverse kabinetten in de bodemloze put van het allang ten dode opgeschre ven concern Rijn-Schelde- Verolme geschept. En de Tweede Kamer bleek zich nauwelijks te hebben afge vraagd of die onvoorstelbare bedragen wel goed besteed werden, hoewel het toch één van haar grondwettelijke ta ken is controle uit te oefe nen op de overheidsuitga ven. Voorzitter Kees van Dijk omschreef deze hou ding in het eindrapport van de enquêtecommissie als volgt: „Op zulke momenten was de Kamer opvallend vaak afwezig". De afgelopen week was de Kamer gelukkig wél aanwe zig (zij het niet in groten ge tale) om te bespreken hoe zij verbetering kan brengen in haar controlerende functie. Dat beloofde wat, zou een belangstellende leek hebben kunnen denken. Maar als hij om die reden een plaatsje had gezocht op de publieke tribune kwam hij zeer be drogen uit. De discussie bleek in hoofdzaak te gaan over de vraag in welke mate het aantal medewerkers van de Kamer moest worden uit gebreid. Regeerakkoord Dat het debat toch nog enige diepgang kreeg, kwam door dat de commissie-Dolman, die een aantal voorstellen voor een betere organisatie en werkwijze van de volks vertegenwoordiging had voorbereid, ook een oordeel had gegeven over de waarde van regeerakkoorden. De kamervoorzitter en zijn me decommissieleden bleken van mening dat een regeer akkoord waardevol is. Een dergelijke afspraak zou de regeringsfracties niet tot ge vangene van de regering maken maar juist hun posi tie versterken, doordat zij meer invloed hebben op het kabinetsbeleid. De drie grote fracties bleken het met die stelling eens. Op zich behoefde dat geen ver wondering te wekken, om dat CDA en VVD weer hard bezig zijn een regeerakkoord op te stellen en de PvdA dat ook gedaan zou hebben, als de verkiezingen een andere uitslag hadden opgeleverd. De socialist Hans Alders sig naleerde nog wel dat een re geerakkoord de mogelijkhe den voor de fracties die niet tot de coalitie behoren gerin ger maakt. Hij meent echter dat dit euvel wel gecompen seerd kan worden door de oppositie beter te bewerktui- gen, bijvoorbeeld door het invoeren van een enquête recht voor een minderheid in de Kamer. Van de 150 leden van de Tweede Kamer zijn dus 133 van mening dat het Neder landse parlement eigenlijk helemaal niet zo slecht func tioneert. Wat meer mede werkers aanstellen, wat meer mogelijkheden tot on derzoek creëren en de zaak is gepiept. Alleen de kleine linkse fracties en D66 den ken daar geheel anders over. Zij vinden dat de Tweede Kamer nauwelijks nog iets in de melk te brokkelen heeft. Thorbeeke De gang van zaken rond RSV en de volmondige er kenning van de Tweede Ka mer dat zij in deze kwestie volledig gefaald heeft, ma ken hun gelijk onweerleg baar. Maar als dat zo is, waarom is D66-voorman Hans van Mierlo dan nog al tijd een roepende in de woestijn als hij voorstelt om het parlement eindelijk weer eens tot een échte con troleur van de regering te maken? Omdat Van Mierlo daarmee wil afrekenen met een politieke cultuur die langzamerhand gemeengoed is geworden. Het parlement als orgaan van volksinvloed op het staatsbestuur is ontstaan in de tijd van Thorbeeke. Deze grondlegger van de Neder landse parlementaire demo cratie ging uit van de ge dachte dat de monarchale regering slechts één funda mentele fout had, namelijk de onbeperktheid van haar macht. Er moest een college komen dat toezicht hield op het doen en laten van ko ning en ministers. Die taak werd toebedeeld aan de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal en 138 jaar later staat het nog steeds zo in de grondwet. Maar de ontwikkelingen van met name de laatste veertig jaar hebben onze staatsin richting volledig veranderd. Het Thorbeckiaanse dualis me (regering en volksverte genwoordiging zijn strikt Kf van elkaar gescheiden^' Lubberiaanse monism r, worden, een systeem het kabinet en de regtg fracties in de Kamet| men van alles en no' bekokstoven. Geen leider £jf volger de Kabinetsvorming mq— naam nog een zaak v, staatshoofd zijn, in fem ken de fracties en pi de dienst uit, althans ne die met elkaar eenB ring kunnen- en wille^ men. De grootste daarf vert de (in)formateur wiens leiding de partij) aantal weken of ma met elkaar onderhan En ziedaar: er koni nieuw kabinet ter 1™ met een gedetailleeJ geerakkoord als gelL akte. w Door die wijze van ringsvorming ontstaat zelf een belangenve ging van kabinet en h meerderheid. Zolang nisters doen wat er formatie is afgesp^ m hebben de regeringsf" geen enkele reden he moeilijk te maken. Zi den wel gek zijn, als uitvoeren van hun er wensen zouden blokfL Het is niet zo moeilijk- voor te stellen dat er o»^ manier van een in hou le vervulling van éé1* meest essentiële takelt het parlement, de cob van de regering, weir 3 recht komt Alleen als er zaken a orde zijn die niet (ge*> leerd) in het regeerah 1 zijn geregeld, herkrijp. parlement iets van zijl c status en macht. Eenjj ringsfractie of een dee£], van zal dan immers lij neiging hebben steun tü ken bij de oppositie, aan de kruisraketten euthanasie, waarbij n tievelijk het CDA (de 10 vleugel) en de VVD s« spanden met PvdA er en waardoor het ka Lubbers het zeer m(H had. Maar voor het o>» is er voor de oppositiq nig anders te doen dan-r: ten tegen de bierkaiil wachten op betere tijdtp Sinds de voorliedentr christen-democraten e) gewoonte van hebbeii maakt hun macht uit tn fenen vanuit het ki (Van Agt, Lubbers) in h; vanuit de Tweede Ifco (Romme, Schmelzer), n status van de parlemenir nog verder gedaald, h volksvertegenwoordiger niet langer een leidir onze samenleving maa/V volger. Dat geldt zelftfk Ed Nijpels; ondanks ve de pogingen is hij er nit slaagd de baas te wui over de WD-minister*' tegendeel, de contro' met Korthals Altes era! kestein hebben hem 2ir geveer de kop gekost, di Illustratief voor de jv van de Tweede Kann ook het zogeheten wekn se „bewindsliedenbed van de regeringspajl Dat is vooral bedoeld voorzitters van de reg^- fracties in te lichten o\- plannen van het kabiil hun te vertellen hoe L de verwezenlijking daj behulpzaam kunnen zij Senaat li Wat is dan nog de van een parlement? Min zondering van de periq dens de kabinetsforia wanneer de partijleider zijn van de Tweede Kj, is die inderdaad nietp meer. Vandaar dat an< zich opwerpen als conty, van de regering en du bewaker van de demoi Het is opvallend hoe d^ ste Kamer zich steedsp, als zodanig gaat mani-, ren. Tegenwoordig is fc niet eens meer zulk a, nieuws als dit Hui% wetsvoorstel verwerp',, onlangs verkneukelde s senator De Gaay FoL zich publiekelijk bij dachte dat (heel) mis?1 in maart volgend jaar,- Statenverkiezingen, d< gressieve fracties in df ste Kamer de meerdi veroveren. Indirect gekozen veri woordigers als tegen voor het kabinet. Thotf zou het niet zo erg vi maar in een moderne 1 oratie doet zo'n ontv1 ling toch wel heel vi aan. RIK IN 'T I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2