WIMBLEDON zet opnieuw een traditie overboord Henk nhhprrltt ia MMHS is weer - terug O i Éf f>i Ifapr finale Prijzengeld mMÊb- JLj U U Uvl Uil Jj.M, Criminal '86 ZATERDAG 21 JUNI 1986 DEN - In de advertentiekolommen van de Engelse dagbladen werden de afgelopen n topbedragen geboden voor toegangskaarten van het honderdste Wimbledon-tennis- iooi dat aanstaande maandag begint en dat duurt tot en met zondag 6 juli. Een beetje tennisliefhebber of niet, moet immers ten minste eenmaal een toernooi in ,,de groene idraal" hebben meebeleefd. En daaarbij speelt geld blijkbaar rol. De absentie van John hroe, de blessures van Yannick Noah en Jimmy Connors, de tot nu toe tegenvallende pties van de meeste Zweedse tennissers, de schijnbaar matige vorm van Boris Becker, frugtrekkcn van Steffi Graf, ja zelfs de traditioneel volstrekt kansloze rol van de Engel- telnemers ten spijt. - [an tradities doorspekte belangrijk- jrand Slam-toernooi kent in het ju- fojaar in elk geval écn belangrijke iing ten opzichte van de voorgaan- afleveringen. De organisatie is na- [c eindelijk door de knieén gegaan I de smeekbedes van de televisie- kchappijen, die vanwege de zicht- jeid het spelen met witte ballen [afwijzen. Geel is daarom dan ook 1 ter wereld al enige jaren de bal- tur, zelfs bij de eerste de beste re- jt. Zoals immer -paste het in alles rvatieve toernooi zich als laatste jgens kwam hierdoor weer wat ex- jld in het toch al ruim gevulde Lon- i laatje. Vorig jaar maakte het door Becker verrassend gewonnen eve- int een winst van liefst 23 miljoen n, zodat voor de honderste editie irijzengeld maar weer eens is ver- 3: met tien procent naar 2,2 mil- pritse ponden. De winnaar van het [enkelspel kan rekenen op een be- yan 560.000,00 contant. 'ej)orts k|het oplopen van de Wimbledon- is in Londen en wijde omgeving de afgelopen weken steeds vaker dsofeerd over degenen, die voor dit lg in aanmerking kunnen komen. diers van de wereldranglijst, win- I van grote toernooien en opvallen- lenten passeren herhaaldelijk de re- pn met de Wimbledon-zege van de jaar nog anonieme (niet geplaatste) fr in het achterhoofd, wordt dit- ook gespeurd naar en gespeculeerd lanstormend talent. 18-jarige Becker behoort uiteraard favorieten. Al waren de prestaties le Westduitser dit jaar, althans in tot zijn Londense triomf, nog niet nbarend. Na het verlies tegen Mi- Schapers, eind november vorig jaar ïlbourne, kreeg de rossige miljonair tegenslagen te verwerken. Zoals op arijse Roland Garros, waar hij»te- likael Pernfors zijn Waterloo vond. voor niets begint Becker overmor- fi Londen slechts als vierde op de iingslijst, een positie die exact over- Dmt met zijn stek op de wereldrang- tfide ATP-lijst). ui Martina Navratilova middenen Johan Kriek (links) in mindere mate worden beschouwd als kanshebbers op het hoogste prijzengeld op Wimbledon, waarvan rechts een schematische afbeelding van de ontwikkeling vanaf 1968. huktegroot n Curren, de haast vergeten verlie- Han de Wimbledon-eindstrijd van 5 jaar, dicht „Boem Boem" Becker kansen toe voor prolongatie van vhitel. „Ik denk dat voor hem de !te groot is", aldus Curren. De gebo- £uidafrikaan wist zich vorige week Hn argumenten gesteund door de uit- -keling van Becker in de achtste fina- -Van het toernooi van Queens, de ^eens in Londen gehouden gebruike- jfgenerale repetitie voor „het offi- ,(fe wereldkampioenschap". Op 'ns werd Becker, gehinderd door een :1ire, op gras gestuit door de latere shar Tim Mayotte. doordat de opmerkelijke zegereeks '•3e mannelijke „B.B." vorig jaar be- •net het winnen van Queens, wordt >-jarige Amerikaan Mayotte, tiende plaatsingslijst, thans genoemd als kandidaat. In 1982 reikte hij op het °ban Church Road tot de halve fina- ®j '83 strandde hij in de kwartfinale Jrvolgens kwam hij tweemaal niet dan de laatste zestien. eorse buien >T ^winnaar van het Queens-toernooi "Mayotte rekenen op de sympathie van het beschaafde Engelse kijkersvolk, iets wat Ivan Lendl, nummer één op de plaatsingslijst, nog maar moet afwach ten. Zijn openlijk uitgesproken afkeer van gras („Dat is voor koeien") en z'n vaak norse buien hebben de Tsjechoslo- waak bepaald niet populair gemaakt. Maar een feit is dat de 25-jarige Lendl de ATP-lijst trots aanvoert en „dus" nog steeds 's werelds beste tennisser is. En daarvoor kunnen de Britten toch wel respect opbrengen. Op het 4,7625 milimeter hoge gras van Wimbledon kwam Lendl nog nooit ver der dan de halve finale (in 1983 en '84) en Kevin Curren tipt daarom ook hém niet als winaar. „Het spel van. Lendl is nog steeds niet geschikt voor gras", al dus Curren, die zelf genoegen moet ne men met plaatsingsnummer 11. De- „keuzeheren" van Wimbledon, die zich dit jaar meer dan ooit lieten leiden door de ATP-lijst, noteerden Mats Wi- lander als tweede. De naar Monaco uit geweken 21-jarige Zweed brak nog nim mer potten in het Grand Slam-toernooi op gras op Wimbledon. Volgens de le- zinjf van Curren heeft de Zweed dan de grootste kansen op de eindzege, hoewel in de ogen van Curren vooral geld kan worden ingezet op Stefan Edberg, één van de succevolle landgenoten van Wi- lander. De in Londen woonachtige Scan- dinaviër schoot in 1985 van de 20e naar de vijfde plaats op de ATP-lijst, maar heeft dit jaar één stapje terug moeten doen. Tot op heden is het Zweedse kamp, een enkele uitzondering (Nyström op tragere banen) daargelaten, dit jaar echter nog niet zo succesvol als mocht worden aangenomen. De opmerkelijke prestatie van Mikael Pernfórs, begin deze maand (verliezend) finalist op het gravel van Roland Garros, wordt door velen als een gunstige voorbode be schouwd, hoe\yel het hem toebedeelde plaatsingsnummer dertien bijgelovigen somber stemt. Grillig Grote afwezige op het jubileumtoernooi van Wimbledon is natuurlijk John McEnroe. Al zal de rechtgeaarde Londe- naar er niet rouwig om zijn dat de jong- bakken vader verstek laat gaan. Want de nukken van de Amerikaan stuiten veel Britten tegen de borst. In 1981 „presteer de" hij het als eerste en enige om niet te worden toegelaten tot het elite gezel schap van de All England Lawn Tennis Croquet Club, een eer die alle voor gaande Wimbledon-winnaars wél te beurt was gevallen. De fratsen van de drievoudig Wimbledon-winnaar zullen de aan etikette hechtende Engelsen de komende twee weken in ieder geval niet kunnen kwetsen. Met dank aan Tatum O'Neal, McEnroe's aanstaande en vol gens insiders animator van de tijdelijke pauze in zijn tenniscarrière. Liefhebbers van felle reacties en ko misch commentaar op scheids- en lijn rechters (van wie Nederland er in de personen van Eric Savalle en Marleen van Noortwijk twee levert), zullen zich dit jaar in Londen vooral moeten con centreren op Jimmy Connors. Althans, als de 33-jarige veteraan zijn beoogde come-back daadwerkelijk kan gaan uit voeren. Na een lange schorsing vanwege het beledigen van een referee, verscheen Connors twee weken geleden voor het eerst weer op de baan. Hij draafde door tot de finale van Queens en gaf daarmee voedsel voor speculaties over een moge lijk derde zege (na 1974 en '82) op Wim bledon. Of het zover komt valt te betwij felen, want tijdens de voorbereiding in Londen liep de Amerikaan een blessure op, die ertoe leidde dat hij in de finale tegen Mayotte de strijd moest staken. T weede garnituur Naast deze gevestigde orde proberen vanaf komende week op de banen in Zuid-Londen ook weer talloze tennissers van de tweede garnituur een graantje mee te pikken. Allen hopend op dezelfde roem en poen als Becker sinds een jaar geleden heeft verworven. Eén van de vele waardevolle tradities van Wimble don is dat steeds weer een gevaarlijke „outsider" opdoemt. Bij de al dan niet legale bookmakers is bijvoorbeeld herhaaldelijk de naam van Johan Kriek terug te vinden. Ook Kriek, als zestiende en laatste geplaatst, vestig de onlangs de aandacht op zich op Ro land Garros en sommige kenners schrij ven hem twee succesvolle weken op het Londense gras toe. Ook met de Zweden Nyström en Jaryd en de Fransman Le- conte dient ook rekening te worden ge houden. Objectief beschouwd geldt dat niet voor Michiel Schapers. De Rotterdammer treft het niet, want in de openingsronde moet hij het al meteen opnemen tegen de Tsjechoslowaak Mecir, met wie hij al herhaaldelijk te veel moeite heeft gehad. Voor Schapers is waarschijnlijk hooguit een rolletje weggelegd in het dubbelspel en verder zullen Nederlandse chauvinis ten zich moeten richten op Marcella Mesker. Ook deze Haagse tennisster zal echter niet kunnen tornen aan de al jaren voor durende hegemonie van Martina Navra tilova en Chris Evert-Loyd. Zeker nadat de Westduitse Steffi Graf zich vanwege een virusziekte heeft moeten terugtrek ken, is Hana Mandlikova de enige die tot een serieuze aanval op de top-twee bij de dames in staat mag worden ge acht. Met de inbreng van Betty Stóve op de achtergrond zou Mandlikova voor het eerst sinds Tom Okker weer een suc cesje met een Nederlands tintje kunnen verzorgen op het heilige gras van Wim bledon. ROB LANGEVELD )tfLLE - Het is de laatste tijd ,aStil geworden rond Henk Lub- Jng, de wielrenner uit de ploeg ipPeter Post. De' stilte was voor itfi zelfs aanleiding te veronder- >cn dat de boerenzoon uit 12fst druk doende was zijn car- af te bouwen dpor zich in het Jon te verschuilen, maar on- x^ssen wel zijn bankrekening id te laten demarreren. In koer- ^ag men inderdaad de lange niet meer zo vaak van voren jperen, maar dat was allerminst l^edoeling van Lubberding zelf. ^een eerder deze week bleek in dptappe in de Ronde van Zwit- nd. Daarin ging Lubberding J> in de slag om de ritzege, "n! door de Italiaan Calcaterra gjiderd en diende een, later toe- id, protest in. Hetgeen ploeg- nt Nulens de etappezege ople- ij leze administratieve handeling trad -erding weer even in de publiciteit, lh hij geruime tijd verdwenen leek. Noblemen in de ploeg noopten hem indere" arbeid, waarbij de nadruk lijneer kwam te liggen op zijn taak >eanvoeren van het team. Het uitblij- nfan overwinningen in grote wed- ,^n leidde tot spanningen in de J en tot geestelijke problemen bij giige renners. Lubberding is dan de .udie zich verantwoordelijk voelt. Heer groeiden de spanningen hem lok boven het hoofd, waardoor zijn prestaties op het stalen ros met eigen achteruit gingen. Het spijt hi vooral voor zijn supporters, maar ujhij: „Ik was ziek. Het liep in de lil niet. De favorieten konden het offmaken en wij kregen daardoor an- jjtaken. Die .maakten we echter ook leraar. Kijk, voor mezelf en voor de I wist ik dat ik naar beste vermogen J was, maar voor de buitenwereld jiat wat moeilijker. Ik vind dat jam- jlk hoop en vertrouw dat de echte iirters in mij blijven geloven", o 'tp dal Lubberding is echt door een diep gegaan. In zijn verantwoordelijk ■m- Het is Henk Lubberding niet licht gevallen de rol van teamkapitein te vervullen. „Ik was bijna overspannen", zegt de Voorstenaar, die morgen in Geulle een gooi doet naar zijn derde Nederlandse titel. heidgevoel ten aanzien van de ploeg ver gat hij zichzelf. Vlak voor de ronde van Italië keerde de rust terug in de formatie van Post, maar toen was het bijna te laat voor de kapitein zelf. „De waarschuwingen volgden elkaar in snel tempo op, maar ik besteedde er, wei nig aandacht aan. Totdat ik bij een be zoek aan de acupuncturist De Liefde in Amsterdam ineens begon te' huilen. Dat was het sein om meer aan mezelf te gaan denken. Andere onderzoéken wezen ook uit dat ik vrijwel overspannen was. Als ik nu aan alles terugdenkt had ik wel licht eerder afstand van de problemen van anderen moeten nemen, maar zoiets besef je later ben. Ik was zelfs zover dat, wanneer ik dacht verkouden te worden voor een belangrijke wedstrijd ik ook daadwerkelijk ziek werd. Te gek natuur lijk. Behandelingen bij de fysiothera peut Ted Troost, bij De Liefde en in het ziekenhuis van Maastricht hebben mij er weer een beetje bovenop geholpen. Niet dat alles al weer in orde is, maar ik voel me stukken beter". „Kortom, een complex van faktoren heeft ervoor gezorgd dat ik even uit beeld ben geweest. Nu ben ik weer op de weg terug, ook om te bewijzen dat ik niet alleen voor de centen fiets. Ik heb er nog steeds veel plezier in en heb nog wel degelijk de ambitie om koersen te win nen. We moef^nmet z'n allen echter wel beseffen dat mgTi taak in de ploeg heel anders is dan enkele jaren geleden". Populariteit Henk Lubberding is niet meer weg te denken uit het leger der profwielrenners. Zijn populariteit bij het grote publiek neemt weliswaar niet zulke vormen aan als bijvoorbeeld bij Joop Zoetemelk, het neemt niet weg dat hij altijd een zeer ge ziene renner bij de massa is. Al twaalf jaar is de 32-jarige als prof actief, hij be gint morgen in Getille aan zijn elfde kampioenschap van Nedeland en hoopt op 4 juli aan -de start-te staan van zijn tiende Tour de France. Desondanks is hij nog zeer ambitieus. In 1978 en 1979 was Lubberding al Nederlands kam pioen, maar hij wil graag in de voetspo ren treden van mannen als Gerrit Schul- te en Jan Raas, die beiden de titel drie keer veroverden. Morgen krijgt hij die kans, al ziet hij zichzelf niet als de grote favoriet. „Een eendaags kampioenschap is altijd een loterij. Morgen.wordt het nog gek ker, omdat ér nog nooit zoveel profs aan de start van een Nederlands kampioen schap hebben gestaan. Er zijn in ons land vijf ploegen en nog een aantal indi viduele renners. In principe kan ieder een, die de vorm van de dag heeft en kan rekenen op .het laatste beetje geluk, kampioen worden. Maar ik denk dat het door het ploegenspel wordt beslist. Als elke formatie echt als ploeg gaat rijden kan het een schitterende wielerdag wor den, waarbij ik de kansen van Panasqnic hoog aansla". „Al drie jaar hebben we ons af; laten troeven door Jan Raas zelf of door zijn ploeg. Daar moet maar eens een einde aan komen. Daar komt nog bij dat onze ploeg dit jaar nog geen grote wedstrijden heeft gewonnen. Het is goed voor de pu bliciteit om tijdens een nationaal kampi oenschap te laten zien dat je nog iets in je mars hebt. Wie van ons de titel dan grijpt kan me niet zoveel schelen, maar het is wel de hoogste tijd om te bewijzen dat wij nog steeds de beste Nederlandse wielerformatie zijn". Niet gering De kansen voor Lubberding zelf moeten daarbij niet gering geacht worden, ook al kampt hij nog enigszins met de naweeën van zijn ziekte. In de ldhtste week van de Ronde van Italië was er sprake van een vormverbetering en in de Ronde van Zwitserland blijkt hij die lijn te heb ben doorgetrokken. Hij meldde zich re gelmatig van voren en' zat veel bij ont snappingen. Daarbij heeft de geschiede nis geleerd dat de Voorstenaar zich tij dens het nationaal kampioenschap altijd in de frontlinie bevindt. „Dat is eigenlijk heel gek", verklaart Lubberding zelf. „Ik heb een hartgrondi ge hekel aan het parcours in Geulle, maar ik rijd er ieder jaar weer goed. Hoe dat mogelijk is weet ik ook niet. In Lim burg ben ik al twee keer kampioen ge worden en heb ik altijd bij de eerste tien gereden. Desondanks zeg ik dat het hoog tijd wordt weer eens wat anders te doen. Altijd hetzelfde rondje in hetzelfde land is niet goed. Een sprinter heeft zo geen kans op de titel. Ik vind dat er voldoen de andere goede parcoursen te vinden zijn, bijvoorbeeld in de buurt van Nij megen en Groesbeek. Lekker centraal en het is weer eens wat anders. Voorlopig moeten we het echter doen met Geulle. Daar ben ik zelf niet ongelukkig mee, maar ik denk dat het voor de wielersport beter is dat we uit Limburg vertrekken". GERHARD NIJBOER Het verhaal van de Aasgier en de Vlo stond centraal in de derde week van de Mundial in Mexico. Het gebeurde tijdens Spanie-Denemarken. Viermaal sloeg Emilio Butragueno keihard zijn klauwen uit* nadat Jesper Olsen in een opwelling van ongekende eigendunk de bal even simpeltjes wilde terugleggen op zijn doel man. De Vlo had zijn prikje van ietwat onterechte sterallures nog niet uitgedeeld of de Aasgier wasser als de kippen bij om dit buitenkansje te verzilveren. Het betekende de inleiding tot de uit schakeling van Denemarken in de Mun dial en de bevestiging van Spanje als niet te onderschatten voetbalnatie. Hetgeen menigeen na het afwerken van de drie Europa-Cupfinales al enigszins had ver ondersteld, maar welke conclusie tijdens de eerste weken van de Mundial werd on dergesneeuwd door de verrichtingen van de Russen en de\ Denen in positief en de Uruguayanen negatief opzicht. De Denen lagen er dus uit. Jammer voor de smaakmaker^ van de eerste veertien dagen. Jammer bok voor twee mannen, die via een geprolongeerd WK-avonluur nog even in de etalage wilden plaatsne men, Sören Busk en Ivan Nielsen. Deze twee stoere verdedigers, die zich toch al nauwelijks hadden kunnen profileren in het door Elkiaer, Lerby en Olsen ontke tende geweld, wilden in Mexico nog even de hervatting van een maatschappelijke carrière als loodgieter uitstellen. Maar le gen Spanje zou zelfs het complete lood gietersteam van de vroegere president van de Verenigde Staten Richard Nixon volledig te kort zijn geschoten om alle gaten te dichten. In Mexico kon voor het eerst weer eens een Deense ga^enkaas in zijn volle om vang worden bewonderd. In een kwali teit, die de Zwitserse naar de kroon stak en van de reputatie van stoere verdedi gers als Nielsen en Busk geen spaan heel liet. De benen van de Denen konden de weelde niet dragen en zeker die van Jes per Olsen niet. De Vlo, die zich eerst nog de knuffels van dijn ploegmaten kon la ten welgevallen nadat hij ook al met een vedette-achtige elfmetertrap had raakge- schoten. Maar later veranderde in een hoopje Deense ellende. Vanaf het moment dat hij de elfmetert rap verzilverde was de zich ongenaak baar voelende Vlo ongelooflijk kwets baar. Het kan namelijk lang goed gaan met iemand die zich goed voelt, maar eens komt het fatele foutje. En vlooien beschikken toch al niet over het eeuwige leven, hetgeen Olsen tot nadenken had moeten stenjmen. Even nonchalant als bij zijn penalty schoof hij het leer terug op zijn doelman. Om tot zijn ontzetting te moeten vaststellen dat de Aasgier ter plekke was. De Aasgier gevierd en de Vlo vervloekt. Het kan verkeren. De Mundial houdt de mensen bezig. Dat is een ding dat zeker is. Ook in negatie] opzicht. Want op-een enkele uitzonde ring na wordt me er een partij slecht voetbal gespeeld dat zijn weerga niet kent. Hetgeen in de eerste week werd ge demonstreerd door de pogingen van mo reel lage individuen, die even wilden uit proberen tot hoever ze konden gaan met de scheidsrechters. Dat leverde wanstalti ge taferelen op. De ene voetballer was nog niet uitgebuiteld 'na een doodschop op zijn enkels of de volgende stortte al weer zieltogend ter aarde na een knal te gen de achillespezen. Ook de elleboog stoot maakte opgang, evenals het gestrek te been in de richting van de onderbuik. Om over de poging tot wurging van de Brit Lineker door een Paraguyaan nog maar te zwijgen. .Voetbal is oorlog", riep Michels twaalj jaar geleden al. Van de bondscoach, die toen de Mundial zijn interessante fase inging assistent Advocaat in Mexico af loste om te pogen in Monterrey nog een nieuwe spelstijl te ontdekken, kan veel worden gezegd. Maar niet dat hij geen vooruitziende blik heeft gehad. Dit WK voetbal is in vele opzichten op een misda dig evenement uitgedraaid De Mundial '86 verworden tot de Criminal 86. Mexico heeft al ver voor het einde bewe zen dat de slogan van baron Pierre de Coubertin dat sport verbroedert niet meer van deze tijd is. Maar dat is eigenlijk al zo sinds voetbal pure commercie is ge worden. En sportiviteit werd vervangen door vliegende scharen, karateslagen en doodschoppen. Waaraan de hoge heren van de wereldvoetbalbond een niet gering steentje hebben bijgedragen. Als je scheidsrechters uit ontwikkelingslanden, die thuis met verder zijn gekomen dan een partijtje blaasvoetbal complete oorlo- fen laat arbitreren, vraag je om moeilijk eden. En heb je elk gevoel voor realiteit uit het oog verloren. Hoe lovend het op zich Ook is om een fluiter uit Syrié Para- guay-Engeland te laten leiden onder hel motto: ae FIFA is een wereldbond en de hele wereld moet daar een steentje toe bijdragen. Je moet de wereld echter niet op zijn kop zetten. En dat is wat er in Mexico is ge beurd. Daar hebben de hoge heren van de FIFA opnieuw bewezen met het hoofd in de wolken te lopen, omdat wat zij beslis sen hen de kop niet kan kosten. Dat ge beurt slechts met voetballers, die het risi co lopen voor het leven invalide te raken na het moeten incasseren van legio aan slagen op de ledematen. Het is gezien de gang van zaken in Mexico nog een wonder dat er op het veld geen doden zijn gevallen. En daaruit zullen de Havelange c.s. straks wel weel de conclusie trekken dat alles perfect is verlopen. Dan is de hitte van Monterrey weer vergeten. En de ijle lucht. Het inter nationale voetbal en de Mexicaanse be volking liggen echter op apegapen. Daar kunnen een paar aardige potjes in de Criminal 86 niets aan veranderen. BUYS '£eidóc0ou^cmt u

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25