De tijger heeft zijn poten verstuikt Windkracht 8 IN CHINA LIJKT ALLES NOG OM HET ETEN TE DRAAIEN 'ficldóc Soiwcwit' Reclame voor kapitalistische produkten: een doorn in het oog van de studenten. PEKING - Bao Qing en haar man zijn sinds drie maanden werkelijk gelukkig. Ze wonen niet meer in bij haar ouders, want ze hebben nu een eigen een-kamerappartement. Bao Qing is chef-kelnerin en ze mag afrekenen in het Chinese res taurant (er is ook een westerse eet gelegenheid. maar daar komen overwegend Chinezen) van het luxe Yan Xiang-hotel, waar een tweepersoonskamer 180 yuan kost. Dat is ruim een maandloon, inclu sief een forse bonus voor uitsteken de prestaties. Bao Qing heeft me herkend van vijftien maanden gele den, toen het hotel pas geopend was. Het buitenzwembad, in een Chinese theetuin gesitueerd, .was toen in aanbouw. Het is nog steeds niet in gebruik, want er is geen geld en geen vergunning om de nodige filterinstallatie uit het buitenland te importeren. Bao Qing en het Yan Xiang-hotel in Pe king vullen elkaar aan als beeld van Chi na in het .jaar van de tijger". De mees ten van de ruim een miljard Chinezen gaat het weliswaar beter dan ooit tevo ren, maar het land bevindt zich in een ernstige economische crisis. Zeven jaar nadat de Chinese Volksrepubliek haar vensters naar het Westen heeft geopend begint een bescheiden stukje welvaart naar alle lagen van de bevolking door te dringen. Doch tegelijkertijd wordt op een pijnlijke manier duidelijk dat dé sprong naar voren te snel is verlopen. De koopkracht is groter geworden en er is een niet aflatende vraag naar buiten landse produkten, maar er is een nijpend gebrek aan deviezen. De voortvarende premier Zhao Ziyang heeft dan ook een voorlopige invoerstop afgekondigd. Het directe gevolg is echter dat bijvoorbeeld een tractorenfabriek in Beijing vorige maand geen enkele tractor heeft afgeleverd omdat enkele vitale on derdelen die uit het buitenland moeten komen ontbreken. De Chinese economie moet even de pas inhouden en hier en daar zelfs een flinke stap terug doen. Toch heeft Zhao Ziyang de ingeslagen koers niet gewijzigd. Hij houdt het even als zijn ideologische peetvader Deng Xiaoping op een Chinese melange van markteconomie en traditionele planeco nomie en hij noemt dit socialistische modernisering. Verreweg het grootste deel van de Chi nezen, de boeren, wonen en werken nog op het platteland en het met de dag groeiende aantal kleine particuliere on dernemers profiteert het meest van deze koers, die nog maar een bleke afspiege ling is van de leer van Marx, Lenin en Mao. Niet alleen dit trio staat officieel nog in hoof aanzien, doch ook Stalin werd dit jaar ter gelegenheid van de eerste mei in superformaat op het Plein van de He melse Vrede neergezet, schuin tegenover Mao die, ook al wordt zijn Rode Boekje al lang niet meer geciteerd, nog steeds de Poort van de Hemelse Vrede siert welke toegang geeft tot de verboden stad die vorig jaar door elf miljoen nieuwsgieri gen werd bezocht. Mcdonald Het Plein van de Hemelse Vrede was dit jaar op 1 mei niet zozeer het schouwto neel van een militaire parade en politie ke toespraken als wel de grootste plaza ter wereld waar enkele miljoenen hoofd stedelingen hun vrije dag kwamen door brengen met een wandeling, een ijsje en de verplichte foto met ja, dan toch Mao op de achtergrond. Het socialisme lijkt in het vergeetboek geraakt en in de prak tijk hebben de theorieën van Mao moe ten wijken voor prestatie, winst en koop lust. Wie op een van de zeven vrije dagen per jaar of op een zondag in het centrum van Peking rondwandelt krijgt de indruk dat hier alles om het eten draait. Alle eetgelegenheden zijn constant overvol en wie niet zit te eten staat te drinken of likt wandelend aan een ijsje. In de hore- casector schieten de particuliere onder Het centraal station i eetgelegenheden. i Beijing; gaande en komende reizigers vinden hier honderden Het Yan Xiang-hotel in Beijing: luxe volgens de nieuwe koers. neminkjes als paddestoelen uit de grond. Bij het centraal station zijn sinds kort twee afhaalkeukens gevestigd. Er is keu ze uit zes gerechten en de afhalers, die zelf hun eetstokjes meebrengen, verorbe ren hun eten doorgaans hurkend op de stoep. De prijs per maaltijd ligt rond de twintig cent. Wie wat meer geld heeft gaat naar een ander particulier restaurantje achter het station: de drie tafels en negen stoelen die Liu Wencheng in zijn slaapkamer heeft neergezet zijn van tien uur 's och tends tot middernacht constant bezet. De eigenaar, een jaar geleden nog fa brieksarbeider, zet nu een familietraditie voort. Liu Wenchengs grootvader was kok aan het keizerlijk hoi en had zich op bevel van de boeddhistische keizerin ge- specialiseerd in vegetarische schotels. In Liu Wenchengs mini-restaurant, dat da gelijks rond honderd vaste klanten plus een flinke losse aanloop heeft, wordt nog volgens de recepten van opa gekookt. „Groenten-Liu", zoals hij zichzelf en zijn eetgelegenheid noemt, heeft vier leerlingen die hij in het vak inwijdt. Wanneer ze honderdvijftig van zijn drie honderd gerechten feilloos kunnen berei den mogen ze elders een eigen restauran tje onder zijn naam beginnen. „Groen ten-Liu" heeft er geen spijt van dat hij de fabriek verlaten heeft, ook al hebben zijn collega's hem bezworen zijn vaste baan niet op te geven. Hij houdt nu honderd yuan per dag over. Dat is even veel als hij op de fabriek in twee weken verdiende. En zijn grote droom is een hele keten van „Groenten-Liu's". een soort Chinese McDonald's, maar bedui dend smakelijker, gezonder en goedko per, want voor twee yuan (een gulden zestig) heb je een copieuze maaltijd. Met de coffeeshop van de Holiday Inn, in een buitenwijk van de hoofdstad, kan Liu Wencheng natuurlijk nog niet wed ijveren. De nieuwe rijken onder de hoofdstedelingen, degenen die het groter hebben aangepakt, komen hier graag „westers" eten: gerookte Canadese zalm die tweemaal per week vers per vliegtuig wordt aangevoerd, of Sauerkraut met Eisbein. Hoe verzinnen ze het. In de cof feeshop word je verondersteld met vork en mes te eten, doch menige beter gesi tueerde Chinees brengt zijn eigen eet stokjes mee. Ook een Wiener Schnitzel- en een Apfelstrudel proberen ze met hun chop-sticks te verorberen en het lukt. De nieuwe rijken vormen een probleem. Op de eerste plaats zijn het vrijwel altijd mensen die hun geld. verdienen als vrije ondernemer. Dat gebeurt over het alge meen officieel, binnen de (kleinschalige) grenzen die de overheid gesteld heeft, ook al is de zwarte handel in opmars. De nieuwe rijken wekken uiteraard de afgunst van met name het grote leger ambtenaren dat een vast en niet al te ruim salaris geniet. Terwijl onder Mao alle Chinezen (behalve Mao's echtgenote en enkele van haar vrienden) even arm waren, begint er nu weer een verschil tussen arm en rijk te groeien. Met name de studenten, die in China als overal elders tot de armen behoren, ko men in verzet tegen de welvaart waar van slechts een betrekkelijk kleine groep kan genieten. Zij hebben al geëist, dat de reusachtige reclameplaten van dure bui tenlandse (vooral Japanse) produkten worden vervangen door borden waarop de doelstellingen van het lopende vijfja renplan worden uiteengezet. In het cen trum van Beijing voeren Canon, Nissan en Siemens echter nog de boventoon. Het kwalijkste gevolg van de liberalise ring is echter de terugkeer van een zeer oude Chinese kwaal: de corruptie. Want terwijl het geven van een fooi nog steeds een belediging betekent en een kelnerin of een verkoopster haar klant honderden meters achterna zal blijven lopen om een fen (0,8 cent) vergeten wisselgeld te rug te geven, hebben omkoperij en ille gale handel dusdanige afmetingen aange nomen. dat partij en regering met een grootscheepse campagne tegen deze staatsondermijnende activiteiten begon nen zijn. Het pijnlijke is. dat de jacht op groot geld met name in bepaalde partij en regeringskringen tot de goede toon gaat behoren. In de hoofdstad werden kortgeleden eenentwintig hoge ambtena ren veroordeeld omdat zij de lieve som van 256.000 yuan aan steekpenningen hadden aangenomen. In de zuidelijke provincie Ju nan werd een bende rege ringsfunctionarissen opgerold die illegaal buitenlandse auto's importeerde en met woekerwinsten aan China's nieuwe rij ken had doorverkocht. En de voormali ge vliegtuig-mecanicien, die samen met veertien collega's een fictieve onderne ming oprichtte onder de naam Chinese maatschappij voor technische ontwikke ling en op die manier bijna honderd bo nafide ondernemingen voor het giganti sche bedrag van twintig miljoen yuan Even rust nodig De tegenstanders van de liberale ko^ van Deng Xiaoping en premier Zhao t weren, dat de corruptie veroorzaaj, wordt door de negatieve invloeden vi, het kapitalistische Westen. Nog nooit, zeggen zij, hebben zoveel Chinezen openlijk naar geld en naar luxe gestreef Dat leidt vanzelf tot corruptie. De C^ neze socioloog Fei Xiaoting ziet de c<^ ruptiegolf echter als een heropleving ve een drieduizend jaar oude Chinese am telijke traditie. In elk geval is het duiq- lijk dat corruptie en zwarte handel de ir gelopen jaren beduidend zijn toegei\, men sinds na het platteland ook de st, den geliberaliseerd zijn en nu niet allev meer de boeren, maar ook de stedclij gen rijker mogen worden. Hu Chi-Li, vice-voorzitter van de zog[ naamde consoliderings-commissie vaj de partij zegt echter: ..Het is onjuist o£ over de corruptiegolf in paniek te rake) We mogen niet vergeten waar het tfc onze hervormingen eigenlijk om gaa En de keurig in het pak zittende Kant» nese exportmanager die in de lobby va het Yan Xiang-hotel een glas vruchte( sap zit te drinken denkt er zo over: Or land heeft meer dan een miljard inwt ners. Er zijn nu een aantal corruptiegh vallen ontdekt en daarbij zijn nog geer tienduizend mensen betrokken. Lat^ we aannemen dat het werkelijke aanu dubbel zo groot is. Dan gaat het oij 0,002 procent van de bevolking. D^ kun je toch niet over een volkskwaal c over een nationale ramp spreken. Ni tuurlijk moet de corruptie bestrede1 worden, maar hetzelfde geldt voor de ii5 flatie die we momenteel beleven en voö de stagnatie die sinds vorig jaar on^ economie bedreigt. We leven nu ee paar maanden in het ,jaar van de tij ger". We hebben te grote sprongen gr maakt en daarbij heeft de tijger zijn pd ten verstuikt. We moeten hem nu de no dige rust geven om te kunnen genezen We komen wel weer op koers, ook zullen we nog veel tijd nodig hebben".. Dat is ook de mening van partijvoorzir ter Hu Yaobang, die onlangs zei, da* China nog vijftig tot zestig jaar nodig za< hebben om de levensstandaard van dE rijke landen te bereiken. De gemiddelde Chinees lijkt zich er eclf ter nauwelijks van bewust, dat Chiri een ontwikkelingsland is en momentei1 een crisis doormaakt. De koopwoede et eetlust zijn zo te zien nog niet getent perd. En wat Bao Qing en „Groenteifc Liu" betreft lijkt de tijger al weer op zij poten te staan. j LEO VAN VLIJMEL Iedereen doet het, maar iedereen doet alsof hij het niet doet: winden laten. We laten, dat is we tenschappelijk uitgezocht, gemiddeld veertien winden per dag met een gemiddelde omvang van honderd milliliter per keer. Totale dagproduktie: een tot twee liter en sommige winddeskundigen houden het zelfs op drie. Hippocrates kon dan wel zeggen dat het passeren van gas noodzakeüjk is voor het welzijn van de mens, toch tobben heel wat mensen (misschien wel een op de vijf) over overmatige winderigheid. Geen onbelangrijke kwestie dus. maar de medische wetenschap wist tot voor kort van niets: die steekt liever zijn neus (grapje, melig grapje) in andere zaken. Tot op heden hebben slechts drie Nederlandse dokters zich in het openbaar over winderigheid uitgela ten. De Ru en Van Spronsen schreven er een paar weken geleden een stukje I. Paalman over in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde; in 1977 sprak de gastro-enteroloog (maag- en darmdok ter) professor Tytgat een rede uit met de welsprekende titel „De gastro-ente- rologie heeft de wind mee". Wat is men zoal te weten gekomen? De belangrijkste bron van wind (vijf tig procent) is ingeslikte lucht. Ieder een slikt lucht als hij eet of drinkt, maar heel wat mensen slikken door een verkeerde drink- en eettechniek extra veel lucht. Een glas water wordt bij drinken vaak voor de helft aange lengd met lucht; extra veel lucht slik je door bonbons eten, drinken door een rietje, kauwgum kauwen en het roken van een pijp. Heel wat voedingsmid delen zijn luchtig: vers brood, opge klopt eiwit, koolzuurhoudende dran ken. Een fles cola bevat al gauw een halve liter koolzuurgas. Al dat gas staat binnen het uur al dan niet ge luidloos weer buiten, maar geurt niet. Bacteriën en enzymen in de darm pro duceren per dag liefst vijftien liter gas. Uiteindelijk komt daarvan ongeveer anderhalve liter als 'wind naar buiten. Waar blijft de rest? Die wordt door het bloed opgenomen, naar de longen vervoerd en uitgeademd. Wat over blijft wordt, het spijt me om dat te zeggen, als onwelriekende wind uitge scheiden. De afgifte van gas vanuit het bloed aan de darmen is de derde en laatste bron van winci. Winden laten doen we dus allemaal. Omdat we allemaal net doen alsof we het nooit doen schept dat problemen. Iedereen, en dan bedoel ik ook echt ie dereen, heeft een techniek om in gezel schap een wind geluidloos te laten ontsnappen en geuroverlast te beper ken door een tijdige tactische terug tocht. Dat lukt vaak, dus soms niet. Hoe winderiger je bent, des te minder dat lukt en hoe vaker je voor schut staat. Die extra winderigheid heeft zo zijn oorzaken. Luchtslikken is een be langrijke oorzaak, verder een al te luchtig dieet, een verhoogde gaspro- duktie in de darm door zetmeelrijke voeding (zoet, aardappelen, meelpro- dukten), darmklachten zoals obstipatie en niet te vergeten stress, een deftig woord voor „zenuwen". Wat er aan te doen? Daar is een hele boel aan te doen maar dat is een slecht teken want hoe meer middelen tegen een kwaal, hoe hopelozer de kwaal. Dat luchtslikken kan worden beperkt door niet te snel, dan wel schrokkerig te eten. Alle voedsel of drinken dat al te veel lucht en andere gassen bevat kun je beter vermijden. Berucht gassig zijn peulvruchten, uien, knoflook, zoet. meelprodukten en al te veel melk. Bonen veroorzaken tien maal meer wind - Amerikaans kinder rijmpje: „Bonen zijn een muzikaal fruit. hoe.meer je ze eet, hoe meer ge luid" - rflaar zijn geurloos. Uien,, knoflook en kool zijn dat niet. Daar zit zwavel in. en de darmbacteriën zet ten dat om in zwavelwaterstof, een voze damp die in uiterst geringe hoe veelheden uiterst indringend naar rot te eieren ruikt. Er zijn medicamenten die de darmen min of meer op non actief zetten, maar het bewijs voor hun werkzaam heid is flinterdun. Een enkele deskun dige tenslotte prijst een paradoxale therapie aan: de patiënt moet juist zo veel mogelijk winden laten. Dit om de gêne te overwinnen. Daar zit wat in. Uit wetenschappelijk onderzoek (en dat onderzoek ging heel ver, vrijwilö gers hebben dagenlang rond gelopd met een buis in hun achterste mf daar aan een plastic zak om elke wirf op te vangen), bleek dat er geen relat was tussen gassigheid en klachten. E1 dus zijn er mensen die heel veel wii den laten en dat best vinden, en von andere mensen is elke wind er een V veel. Er zit iets dubbels aan winden latei wat moet mag niet, althans niet in h openbaar. Alleen kinderen kunnen nd onbekommerd lachen om wat nii mag maar toch moet. De lollige ooi op kinderfeesten - als je aan zijn vii1 ger trekt, precies - krijgt de kindef schaar moeiteloos plat. Het kind t ons (en kinderen zullen het hemelri, beërven) schiet onbedaarlijk in de laC als op plechtige momenten (troonrect huwelijksaanzoek, gesprek met t baas) een onwelvoeglijk geluid oi klinla. De volwassene in ons kijkt di gegeneerd toe. Lijden aan winded heid is vooral lijden aan géne.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24