A WEE DRAM j NIEK CcidócGouxant In een enorme metalen kuip wordt de tot poeder gemalen gemoute gerst gemengd met zuiver bronwater. Het resultaat: een zoete vloeistof door de Schotten „wort" genoemd. rij staan en onder de vloer gloeiend heet worden gestookt. Glenfiddich is ook de enige stokerij van de Highlands waar maltwhisky nog in het bedrijf zelf wordt gebotteld. Tijdens de rondgang volg je dus het produkt van zijn prille begin als gerst en water tot in de fles. Vooraf is er in een klein amfitheater een boeiende audiovisuele presentatie met commen taar in het Engels, Frans, Duits, Ita liaans, Japans of Spaans. Je krijgt een hoofdtelefoon en zet de knop op de taal die je verstaat. Het hele verhaal van Schotland en Glenfiddich wordt er doc>r meer dan een dozijn projectoren in beeld gebracht. Het is een prachtige ver toning, gemaakt in Engeland, speciaal voor de nostalgische Schotten. Mike Don zegt dat het een hoop geld heeft ge kost. Wat meteen betekent, dat whisky stoken nog een flinke stuiver opbrengt. Hij verkoopt vooral goed in het buiten land, zegt Don. De Verenigde Staten en Japan zijn uitstekende klanten. In Euro pa verhandelen ook de zogeheten tax freeshops van veerboten en internationa le luchthavens enorm veel whisky. Schotten zijn over het algemeen niet be paald vrijgevig, maar na de rondgang door de distilleerderij van William Grant and Sons mag je toch eenwee dram (een borreltje) van hun bestemalt proeven. Dat doe je ook in andere distil leerderijen. In de Highlands van Schot land ligt een zogeheten Whisky Trail, kennelijk geïnspireerd door de bekende Duitse Weinstrasse. Op dit whiskypad van 112 kilometer lengte kom je zes wit gekalkte bedrijfjes tegen, waarin levens water (de oude Keltische betekenis van whisky) wordt gestookt. Al deze distil- leerdenjen zijn toegankelijk voor het pu bliek. Elk bezoek neemt ongeveer een uur in beslag. En je krijgt overal tot be sluit a wee dram. Het woordje „wee"is Schots voor little (klein). In Schotland volstaan zes van die borrels om het stuur kwijt te raken. De Britse verkeers wetten zijn redelijk streng; chauffeurs houden het dus beter bij frisdrank. De kleinste maltwhisky-stokerij van Schot land heet Edradour, naar de beek waar uit het water wordt gehaald, in de heu vels op vier kilometer ten oosten van Pitlochry. Dit stadje ligt eveneens in het graafschap Perthshire. De Edradour-dis- tilleerderij (telefoon: Pitlochry 2095) be staat al honderdzestig jaar. Ze werd ge sticht door plaatselijke boeren, die schrik hadden gekregen van de sterke arm. Deze heren pakten voor de veilig heid hun eigen geheime distilleerderijen in alle stilte op. De strijd van de autori teiten tegen whiskysmokkelaars en ille gale distillateurs heeft namelijk in Schot land vele eeuwen geduurd. De eerste whisky werd er gestookt in 1494. Op dit water des levens kwam in 1644 voor het eerst accijns. Die maatregel was vol doende om geheime stokerijen als pad destoelen uit de grond te doen schieten. Daarnaast ontstond een driftige whiskys mokkel. Normalisering van de toestand volgde pas in 1823, dank zij een meer gematigde nieuwe (Engelse) wet. Edra dour heeft maar een distilleerketel. Het is dus een miniatuurdistilleerderijtje, van Pasen tot eind oktober dagelijks tus sen tien en vijf uur gratis toegankelijk voor het publiek. Gelukkig maar, want bijslecht weer is in het Schotse hoog land een bezoek aan zo'n whiskystokerij een van de weinige tijdverdrijfjes die je nergens anders kunt beleven. dan maar whisky te gaan stoken. Dat werd in die tijd door bijna iedereen ge daan en het leek hem een goede bezig heid. Gelukkig voor hem produceerde lang niet iedere stoker maltvan de voor treffelijke kwaliteit die William Grant tot stand wist te brengen. Hij begon er mee op Kerstmis 1887 en noemde zijn whisky Glenfiddich, naar het zuivere bronwater uit de Speyside. Glenfiddich is in zoverre uniek dat gedurende het hele proces, van het tot poeder malen van de gemoute gerst tot het bottelen van de gerijpte whisky, uitsluitend ge bruik wordt gemaakt van helder natuur- water uit een enkele bron in het Schotse hoogland. Dat procédé garandeert con stante zuiverheid van de subtiele, maar toch opvallende Glenfiddich-smaak. Grants distilleerderij is een familiebe drijf gebleven. De relaties met het pu bliek worden er uitstekend verzorgd. Op werkdagen, van half tien tot half vijf, is iedereen daar gratis welkom. Alleen voor grote groepen dient vooraf een af spraak gémaakt te worden met public re lations officer Mike Don. (telefoon: Dufftown 20373). Alle bezoekers worden rondgeleid door vriendelijke gidsen. Je krijgt het hele distillatieprocédé te zien,' inclusief de zaal met kleine koperen dis tilleerketels, die als trotse soldaten in de De kleine koperen distilleer ketels van het bedrijf waarin de whisky wordt gestookt, staan als soldaten in de rij. vat whisky, dat acht jaar heeft gerijpt ÓINBURG - Zeg Schotland en je aan regen en whisky. Schot- ald lijdt vrijwel nooit gebrek aan ttigheid, noch voor de borrel, ch voor de paraplu. Kort na de mramp van Tsjernobyl was het ztevenwel oppassen geblazen. De shotse regen bleek danig radioac- besmet. Geleerde Schotten, die dus konden weten, gaven hun zldgenoten dan ook de raad voor geen regenwater meer te drin- sn. Voor de MacDonalds, de acFarlanes, de MacKenzies en "kele miljoenen andere afstam van de Kelten was dit ijn ramp. Want regenwater - niet idisky - is hun geliefde drank. ;<2t kost niets en dat vinden Schot- l erg belangrijk. jj bergachtige, dun bevolkte regio's is trouwens bij gebrek aan leidingwater Ll onontkoombare „must". Daar lept iedereen zijn drankje uit de beek, ~nt kroegen vind je er evenmin. Whi- ri - Scotch voor echte kenners - is in "jotland net zoals overal elders een "je en dan nog de enige die in de En- ~se taal een speciaal adjectief krijgt. heeft immers dezelfde beteke- als „Scottish" (Schots of Schotse), har kan enkel worden gebruikt om de "rkomst van whisky aan te duiden. In 'p andere gevallen doet men in het En- s een beroep op het woordje „Scot- fn". Goede whisky maken is een pro- I dat jaren vergt. Eerlijke Schotten, die -h wel bewust zijn van het feit dat er ^whisky enorm veel water zit, vragen Jh sedert het drama van Tsjernobyl zorgd af of hun „Scotch" van de toe- jnst in hoge mate radioactief zal zijn. er zo een drinkt, krijgt gegarandeerd ji gloeiende neus. Maar alle gekheid op n stokje: het ziet er bedenkelijk uit. wordt op diverse manieren ge- iakt en iedere distillateur gebruikt zijn ten ingrediënten. Water is er een van. kan worden gehaald uit lochs (me- i, met of zonder monsters), bergrivie- reservoirs en diepe bronnen. Ge bikt de distillateur vers bronwater of iter uit ondergrondse rivieren, dan feven wij ons geen zorgen te maken. i>mt het kille vocht uit Schotse meren, «ervoirs en gewone rivieren, dan heb- h Scotch-drinkers van de toekomst ,ie reden om er een geigerteller bij te Jen. Aangezien veel Schotse whisky ,js na vijftien tot twintig jaar rijpen verkocht, is dit een onheilspellen- boodschap op lange termijn. Toch weer heel wat straffe drinkers het obleem van de optimistische kant be kken. Sterven aan radioactieve scotch y in hun ogen wellicht niet eens een jre dood. Sommige Schotse distilla- urs zitten er wel zwaar over in, terwijl Ideren het zich helemaal niet aantrek- m. Het hangt totaal af van hun instal- tie. Er bestaan diverse soorten gemeng- 'j whisky's, maar echte connaisseurs ge- de voorkeur aan malts, gedistilleerd ■t mout. fllle malts zijn uniek, want de smaak an het Schotse water waarmee zij wor- gemaakt, kan men nergens naboot- i.n. In de dalen van het Schotse hoog- ;jnd kom je ze vrijwel overal tegen: klei- en grote whisky-distilleerderijen met I in eikehout, wordt van het pakhuis naar de bottelarij gerold. witgekalkte muren en pagode-achtige to rentjes boven de eesten waar gerst wordt gedroogd. De Highlands en de eilandjes voor de Schotse westkust tellen meer dan honderd stokerijen van moutwhi- sky. Een van de merkwaardigste is die van Glenfiddich, het bedrijf van Willi am Grant, een stoere burger uit de ge meente Dufftown, in het graafschap Perthshire. Grant was eerst soldaat van "beroep. Gewapend met een doedelzak en gehuld in een kilt met rode ruiten trok hij ten strijde tegen Napoleon. Na zijn terugkeer in Dufnown gaven zijn mede burgers hem daar dan ook de bijnaam Old Waterloo. William Grant besloot ZATERDAG 21 JUNI 1986 VLINDERS In de nieuwe vlinderkas van de Flevohof brengen ze de poppen aan hei dansen. Met honderden tegelijk worden exotische vlin ders aangevoerd vanaf het eiland Guernsey, waar liet be faamde Butterfly Centre elk jaar zo'n 20.000 vlinders kweekt. Een flink aantal daarvan ont popt zich nu in de Flevopolder tot fladderende schilderspaletten met de prachtigste kleuren. In de vlinderkas kunnen de bezoe kers 25 bijzondere soorten dag en nachtvlinders uit alle uithoe ken van de wereld van dichtbij bewonderen. Er zijn zeldzame tropische soorten bij. Sommige hebben een spanwijdte van zo'n 25 centimeter. Er is ook een kas met huis-tuin- en keukvlinders uit ons eigen land. Het nieuwe vlindercentrum is geopend ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Flevohof. Zij leven in een kas. waarin de tempera tuur constant op 28 graden wordt gehouden. Alleen bij die tropische temperatuur voelen de vlinders zich opperbest en kun nen zij zich ontwikkelen. Overi gens is de meeste vlinders maar een heel kort leven beschoren. De eendagsvlinder spant wat dat betreft de kroon. De meeste van zijn familieleden weten het aardse leven tot twee a drie we ken te rekken. Op de Flevohof is echter ook een Methusalem on der de vlinders te zien: de Helio- coniden. Die hoogbejaarde flad- deraar kan acht maanden oud worden. En dat is net zolang als het centrum open is. namelijk vanaf de lente tot de herfst. VELORAMA Velorama is het museum voor fietsen en automobielen dat ge vestigd is aan de Waalkade te Nijmegen. Zeker nu de exposi tieruimte is uitgebreid en gemo derniseerd verdient dit particu liere museum meer bezoekers dan de rond 20.000 van de afge lopen jaren. De verzameling fiet sen illustreert op boeiende wijze de historie van de twee- (en drie wieiers, vanaf de onge makkelijke loopfiets uit de 19e eeuw tot het kuipje waarin men zich liggend kan voortbewegen. Conservatrice mevr. H. van Dijk is bovendien trots op de eigen werkplaats, waarin antieke fiet sen opgeknapt en alle onderde len vervaardigd kunnen worden. Haar museum is dagelijks geo pend van 10 tot 17 uur, maar gaat 's zondags een uur later open. Toegangsprijs f 4,--, kin deren t/m 12 jaar f 2,50. Adres: Waalkade 107, Nijmegen. VAARTOCHT Wie over de Westeinderplassen hoort, denkt meestal aan de toe ristische recreatievaart: enthou siaste zeilers op snelle boten, jonge surfers en wat bezadigde ..pseudo-kapiteins", die hun mo torjacht de hele dag aangemeerd laten liggen en pas vlak voor het vallen van de avond buitengaats een rondje draaien. Bij rederij ..De Meerval" aan de Westein der kan echter worden inge scheept op een ouderwets bin nenvaartuig, waarin de diesel motor zware slagen maakt en zijn olie een penetrante geur ver spreidt. De boot hakkepuft ver volgens door een grandioos na tuurgebied. dat slechts ten dele prijsgegeven aan de recreatie. Tal van oude kassen zijn in ge bruik als winterberging voor jachten, akkertjes hebben de be stemming gekregen van kleine lusthoven met picknickplaatsen en steigertjes en haventjes liggen vol met plezierboten. Deze dool hof van poelen, sloten, plassen en vaarten, eilandjes en rietkra gen (die afgemeerd liggen om wegdrijven te voorkomen) toont nog sporen van de jungle die het eens was. Wie er een mooi ge heel van wil maken kan op za terdag en zondag de rondvaart combineren met een bezoek aan de Historische Tuin. Daar kan men de ontwikkeling van de tuinderij volgen, sinds in de 17e eeuw de eerste kwekers aan het werk gingen. Pas later begon de ontwikkeling, die van Aalsmeer Europa 's vermaarde bloemen- centrum zou maken, met een veiling die nog steeds wordt uit gebreid, hoewel hij al lang de grootste ter wereld is. Ook die veiling kan bezocht worden, elke morgen behalve op zondag van 7.30 tot 11.00 uur. Informatie: telefoon 02977-21824. (Rederij De Meerval) of 02977-25374 (VW). Reservering is gewenst omdat veel groepen zich aan melden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23