fernieuwing dijk Woubrugge voltooid ONHAfiSRIfAH Bewoners van Krimwijk tegen kantoren bij Laurentiuskerk SeCöidóoHeSoivtcmt -DEN OMGEVING EeidaeSou/umt Burcht beeldt herland uit Noordierse kinderen in Leiderdorp Verkeer heeft geen negatieve invloed op weidevogels Erespelden uitgereikt Zwemvierdaagse Alkemade met clowns en demonstraties i j£NBURG De christelijke basisschool 'drcht aan de Broekw'feg in Valkenburg j®fe afgelopen tijd gewerkt aan een project [ederland. Gisteren konden'de ouders »aie resultaat in ogenschouw nemen. ""Joep nam een provincie voor zijn reke- lafeel aspecten van Nederland werden op nier uitgebeeld. Zo waren er hunebed- JJ de provincie Drente te zien, een ma- van de Scheveningse haven, een model Leidse burcht en net circuit van Zand- ""Bijzonder fraai was ook het turfsteken Üerland gevisualiseerd: een elektrische jed rond met stukjes turf. Onderwijzers, en kinderen konden gisteren terugzien project. LEIDERDORP Noordierse kinderen brengen van 28 juli tot en met 18 augustus een bezoek aan Leiderdorp. De werkgroep die deze vakantie organiseert is er niet in geslaagd alle 22 kin deren in Leiderdorp onder te brengen. Zeven Leiderdorpse gezinnen zijn bereid gevonden, en verder twee gezinnen in Oegstgeest en één in Zoeterwoude. Op het programma staan een boottocht naar Avifauna, een speldag in samenwerking met Scouting Leiderdorp, een middag in de Sjelter, een sport en spelmiddag in de Bloemerd en een gezamenlijke kerk dienst. De werkgroep heeft overigens geen sluitende begro ting: er is een tekort van 1500 gulden. Het college van B. en W. van Leiderdorp wil dat tekort niet aanvullen, omdat de Stichting Pax Christi Kinderhulp zich garant heeft gesteld voor eventuele tekorten. De gemeenteraad heeft maandag in de raadsvergadering het laatste woord over deze zaak. LEIDEN De aanwezigheid van grote verkeerswegen of boerenweggetjes heeft geen negatieve invloed op de aan wezigheid van weidevogels in de pol der. Ook door stedelijke bebouwing in de nabije omgeving laten deze vogels zich niet afschrikken. Hoogspannings leidingen kunnen wel een negatieve in vloed hebben op de aanwezigheid van sommige soorten. Dit is gebleken uit een onderzoek naar weidevogels dat aan de universiteit van Leiden is gehouden door de afdeling Milieubiologie en het Centrum voor Milieukunde. De studie is uitgevoerd met behulp van gegevens uit de jaren 1980-1983. Er werden 367 polders bij het onderzoek betrokken. Gebleken is dat de weidevogel het meest verstoord wordt door een over matige bezetting van vee en het maaien door de boer. Hoe later er geweid of ge maaid wordt, hoe hoger de vogeldich theden. Ook bleek dat polders waarin ongebruikelijke landbouw voorkomt, populair zijn bij de vogels. Het is de be doeling dat met de uitkomsten van het onderzoek gezocht gaat worden n; aanpassingen in de huidige landbouw bedrijfsvoering opdat meer ruimte wordt gegeven aan het succesvol broe den van de weidevogels. De eerste erespelden van de gemeente Valkenburg voor de heren C. Ouwersloot (links) en H. Bos. Rechts burgemeester C. Sinke. VALKENBURG Burge meester C. Sinke van Valken burg heeft gistermiddag de eerste erespelden van de ge meente uitgereikt aan de he ren C. Ouwersloot en H. Bos. De heer Ouwersloot kreeg in april al de eremedaille in zil ver in de orde van Oranje Nassau door de burgemeester opgespeld omdat hij 60 jaar lang een dagblad heeft be zorgd. Dat feit leverde hem nu ook de erespeld, voorzien van het het wapen van de gemeen te, op. De heer Bos, toevallig de zwager van de heer Ou wersloot kreeg de speld van wege zijn afscheid als gemeen tebode. Hij heeft in mei ge bruik gemaakt van de VUT- regeling. Het was eigenlijk de bedoeling dat de heren de speldjes eerder zouden krijgen, maar de aflevering liep enige Vertraging op. ALKEMADE De jaarlijkse zwemvierdaagse gaat dinsdag van start in Alkemade. Het evenement wordt op zaterdag 28 juni afgesloten met de ge bruikelijke zeskamp, 's Mor gens vroeg tussen zeven en acht uur kunnen de (oudere) vroege vogels hun baantjes trekken, terwijl de overige zwemliefhebbers 's avonds vanaf 17.30 uur hun gang kun nen gaan. Behalve de gebrui kelijke afstanden (250, 500, 750, 1000 en 2000 meter), kan er dit jaar ook 1500 meter wor den gezwommen. In de voor verkoop kosten deelnemers kaarten ƒ7 per persoon. Wie meer kaarten koopt krijgt een gulden korting. Kaarten zijn verkrijgbaar bij mevrouw Van Es, Populierenstraat 31, Roelo- farendsveen en aan de kassa van zwembad De Tweesprong. De zwemvierdaagse gaat even als in voorgaande jaren verge zeld van vele activiteiten. De opening door de voorzitter R. van Berkel van zwem- en po loclub Alkemade „op dinsdag wordt bijvoorbeeld begeleid door een zestal grote en kleine clowns. Diezelfde avond geeft de Alkemadese volksdans groep KOLO een demonstra tie. Op woensdagavond ver zorgt Frisbie-vereniging Nr. 2 een demonstratie op de ligwei- de van het zwembad. Jeugd vereniging Ranonkel geeft donderdagavond een poppen kastvoorstelling, terwijl kinde ren pony kunnen rijden. De pony's zijn van manege De Weteringruiters uit Nieuwe Wetering. Een boerenkapel verzorgt speelt die avond bij het zwembad. De volgende avond geven de kinderen van gymvereniging Excelsior onder leiding van Sonja Koot een demonstratie. Daarna tonen de jongens en heren hun kunnen met het spectaculaire „tafelspringen". Diezelfde vrijdagavond wordt bovendien opgevrolijkt met een partijtje verkleed voetbal* op de ligweide en met een de monstratie van Duikclub Let's dive. Tot slot geven enige leer lingen van de Streekmuziek- school, die met elkaar een big band vormen, een uitvoering. De traditionele zeskamp wordt zaterdag vanaf 17.30 uur door het gehele buitenbadcomplex gehouden. Dit evenement wordt om 20.00 uur afgesloten met de trekking van de grote verloting. ZATERDAG 21 JUNI 1986 PAGINA 17 Boven: RODE KRUIS MET DE TREIN: „Onlangs werd de nieuwe Roode Kruis- ambulance- trein door Prins Hendrik, voorzitter van het Roode Kruis, aan de regeering aangeboden. De groep der officiëele personen bij de overdracht. Links van Z.K.H.den Prins, in generaals uniform, de Minister van Oorlog, rechts de Opper bevelhebber generaal Snijders". Rechtsboven: STORM IN SAKSEN: „Een ont zettende storm in Saksen heeft daar tallooze verwoestingen aangericht. Een geheele pro vincie werd schrikkelijk geteisterd en tal van huisjes zijn geheel of half vernield. Een kiekje van de verwoesting". Rechts: ZILVEREN SUISSE: „De heer J.J.H.Gregoire, welbekend in Den Haag, die zijn 25-jarig feest hoopt te vieren als Suisse in de kerk van de H.H.Antonius en Lodewijk (Boschkant) aldaar en nooit één Zondag in zijn functie". Laten we aannemen dat bedoeld werd: „En nooit êèn Zondag in zijn functie ontbroken". Links: LORD KITCHENER: „Lord Kitchener van Karthoem, de En- gelsche minister van oorlog en de leider der geallieerden, jammer lijk verdronken". DEN HAAG/VOORSCHO TEN Een groot kantoor pand op de hoek van de Bad huisstraat en de Leidseweg past niet in een woonomge ving en brengt sluipverkeer in de Krimwijk met zich mee. Dat bezwaar bracht een woordvoerder van de vereni ging van bewoners van de Voorschotense Krimwijk gis terochtend naar voren bij de Raad van State. De bewoners van de Krimwijk protesteer den tegen het bestemmings plan Nieuw Voordorp. Het bezwaar richt zich op het terrein naast de Laurentius kerk. Daar stond tot een aan tal jaren geleden het landgoed Klein Stadwijk, dat uit de achttiende eeuw dateerde. Tot 1975 was er in het landgoed een kinderhuis gevestigd. Toen kwam het gebouw leeg te staan en opperden B en W om aan het monumentale pand een kantoorbestemming te geven. Volgens de gemeente zou dat de enige manier zijn om het authentieke pand in stand te houden. Een gegadigde liet echter op zich wachten en het gebouw ging door achterstallig onder houd en brandstichting hard achteruit. In 1981 was het zo bouwvallig dat het werd ge sloopt. Vervolgens kwam ér een plan op tafel voor de bouw van nieuw kantoor. Volgens de bewoners van de Krimwijk zou het een kantoor worden voor 300 personen. Ze maak ten toen ook geen bezwaar te gen de plannen. Later bleek dat er een plan was voor de bouw van drie kantoren voor 500 mensen. En dat is de be woners van de Krimwijk te veel. Ze klagen over het feit dat er nooit naar hun argu menten is geluisterd. De nieuwe kantoren zouden maximaal 16 meter hoog wor den. Volgens de woordvoerder van de bewonersvereniging past dat niet in de woonomge ving en brengt zo'n hoeveel heid kantoorpersoneel veel verkeer in de wijk met zich mee. „We hebben eerder geen bezwaren gemaakt omdat het oude pand in stand zou blij ven. Daarna was er een plan voor een kantoor voor 300 man personeel, maar nu is het voor 500", aldus een veront waardigde Krimwijkbewoner. De gemeente en de provincie vinden dat het bestemmings plan nauwelijks afwijkt van eerdere plannen waar de be woners kennelijk geen proble men mee hadden. „Bovendien heeft het plan gunstige effec ten op de werkgelegenheid. We zijn bereid om verkeers maatregelen te treffen in de woonwijk als dat nodig mocht blijken te zijn", aldus een amb tenaar van de gemeente. »nlRUGGE In aan- Dueid van de gedepu- n J. Borgman, °°Jansen en S. Over- s j is gistermiddag de uwde Woubrugse a<pgs de Wijde Aa en vetering officieel Nverd. De heren jater en Jansen ver- 'n de allerlaatste ling; het plaatsen en paaltje dat het JJd langs de dijk af- LVoor gemotoriseerd ftristructie van de dijk, r en een half miljoen gulden gekost heeft, heeft de nodige bouwtechnische proble men met zich meegebracht. Dijkgraaf J. Uitdenboogaard van het waterschap d'Oude Veenen haalde deze in een korte toespraak nog eens aan. De dijk drijft op oude veenla gen, wat tijdens de bouwwerk zaamheden vorig jaar juli bijna een „afschuiving" naar de pol der veroorzaakte. Daarbij komt de cultuurhistorische waarde van de dijk en omge ving, die de nodige omzichtig heid van de bouwers vroeg. Er groeien namelijk wilde moera sorchideeën, die beschermd zijn. Om deze zeldzame gewas sen voor de ondergang te be hoeden, moest gezorgd worden voor voldoende doorwatering. Het is de bedoeling dat bin nenkort 7000 bomen in het ge bied rond de dijk geplant wor den. Ook aan de recreatieve waar de van het gebied is aandacht besteed. Behalve de verbete ring van de zwemplaats langs de Wijde Aa, is nu ook een landingsplaats voor surfers in gericht. De zwemplaats werd gisteren geopend door negen leerlingen van de drie Wou brugse basisscholen, die onder aanmoediging van burgemees ter D. Brouwer de Koning te water gingen. Zesdeklassers van de basis school uit Hoogmade maakten van de gelegenheid gebruik hun ongenoegen te uiten over de plaats van de zwemplaats. Zij droegen spandoeken met de tekst „Altijd Woubrugge, nooit Hoogmade". Wethouder J. Haasbroek cn zijn echtgenote openden tege lijkertijd de opgemetselde mo lenvoet van de in 1914 ge sloopte Boven Molen. De fun damenten van dit historische gebouw zijn opgemetseld, zo dat de oorspronkelijke molen weer in volle glorie is hersteld. De molen is nu voor bezoekers geopend. Onder de Woubrugse zesdek lassers werd tenslotte een zeil plank verloot. Deze werd ge wonnen door Bas Kas uit Woubrugge. jjgSsJlï® -v - vu; eputeerden Jansen en Overwater plaatsen een paaltje waarmee de reconstructie van de dijk langs de Wijde Aa en de 'etering in Woubrugge officieel voltooid is. spoedig kregen we onze kal me nuchterheid terug. Want als neutralen, wien het past in de gevaarlijke interna tionale positie waarin ons land bij dezen wereldoorlog verkeert, onze sympathieën gelijkelijk over de verschil lende oorlogvoerenden te ver- deelen, zonder iemand daarin te bevoor- of te benadeelen, hebben wij de feiten zuiver- objectief te analyseeren en slechts dan een begeesterd oordeel uit te spreken, wan neer die feiten in het kader van den heelen strijd nader tot den vrede brengen. En zöö beschouwd is de groote zeeslag aan het Skager- rak een even minieme ge beurtenis als de dagelijksche aanvallen op de ontelbare fronten. Intrinsiek moge dit gevecht wat aantal der slag schepen, gehalte der vechten den en kaliber der kanonnen betreft de grootste zeeslag der geschiedenis genoemd wor den, in zijn gevolgen heeft hij niet het minste te beteekenen. Niemand heeft er iets bij ge wonnen, niemand iets bij ver loren. Geen haarbreed zijn we er verder mee naar den vrede gekomen. Wél gingen er dui zenden menschenlevens en millioenen aan materiëele waarde naar de diepte der zee". En zowaar had het „Geillu- streerd Zondagsblad" zijn le zers eindelijk weer eens een paar „pikante" mopjes onder „Allerlei" te bieden. Flauwe dingetjes, maar ik zal het er mee moeten doen: „Het top punt van onbeschaamdheid", bijvoorbeeld. „Een heer die met zijn wederhelft in een restaurant gedineerd had en de rekening controleerde, zei tot den kellner: „Kellner, de rekening is niet in orde. Om je de waarheid te zeggen: er klopt zoo goed als niets van. We hebben maar twee borden soep gehad en er zijn er drie in rekening gebracht". „Par don mijnheer", antwoordde de kellner, „u vergeet het bord, dat ik over het kleed van mevrouw heb laten val len". Rechtspraken deden het ook meestal wel goed in het Zon dagsblad. Zoals deze. „Rechter tot den beklaagde: „Ge zijt vroeger reeds meermalen ver oordeeld en gestraft. Is dat juist man?" Beklaagde: „Ja, mijnheer de rechter, maar ik ben ook dikwijls vrijgespro ken". Onder redactie van Ton Pieters. ddels was zeventig jaar g|en „de groote zeeslag bij Skagerrak" gestreden, ■schijnlijk een kolfje naar ftnd van vele Jutlanders ^vanaf de lage duintjes de Deense westkust het ld in de verte konden -:houwen. Een vreemd "el voor de Denen, die bij de wereldoorlog num- een betrokken waren. De was voor het „Geïllu- rd Zondagsblad" van 10 f 1916 natuurlijk aanlei- tot een gedramatiseerd nentaar. !den langzaam doodbloe- en, altijd eenderen en ge- g zonder afwisseling _jdurenden strijd der vol- n scheen een oogenblik —we opleving en nieuwe kkering gekomen te zijn den grooten zeeslag aan .Jeensche kusten, door de ündigen den grootsten "~ag der geschiedenis en iQieen chauvinistische pers teeslag supérieur aan den van Trafalgar genoemd. schenen we door de al icherpe schetterklanken loftrompetten die er in pers werden opgestoken t war geraakt te zijn, doch

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17