zidóaGowuvnt ongeren in Ier en wijk trijgen eigen lubhuis STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant vol advertenties Molen De Put krijgt gestalte Zaalvoetbal marathon in Leidse ijshal Een blik Filmconcern stopt miljoenen in bioscoopcomplex Rembrandt op de radio Dak in brand ZATERDAG 21 JUNI 1986PAGINA 13 TER BESTRIJDING VANDALISME n <N Een groep ■ca vijftig jongeren Merenwijk krijgt gemeente een ei- Bubhuis. Het ge- C|e wordt in de loop volgende maand Hf hulp van de toe- Dge gebruikers op ijken langs de jn in het noordelij- leelte van de Me- 1 "k. Het gaat om een nent van een jaar E kost de gemeente IN,gulden. '0,ïp tieners in de leef- 15 tot 18 jaar oud is zijn vrije tijd door te ath rond het Broekplein KM schoolplein van de al. De brommers en de meegebrachte geluidsin stallaties bezorgen de omwo nenden nogal wat overlast, terwijl vanuit de school werd geklaagd over de wijze waar op de jongelui hun creatieve aspiraties op de schoolmuren botvierden. De aanwezigheid van de groep ging bovendien gepaard met ongeregeld van dalisme, er sneuvelde wel eens een ruit of een lamp van de openbare verlichting. Toen vanuit de gemeentelij ke directie Welzijn contact met de groep werd gelegd, bleek het buurthuis Op Eigen Wieken voor de jongeren niet interessant. Zij wilden een plek waar zij zonder toe zicht of georganiseerde acti viteiten rond konden hangen op de uren dat het hen uit kwam. Het clubhuis, een nissenhut die de gemeente goedkoop op de kop kon tikken, ligt ver genoeg van de woningen om de overlast binnen de perken te kunnen houden. Er is bo vendien een grasveldje waar een balletje getrapt kan wor den. Het experiment wordt bege leid vanuit de gemeente, de Halt-organisatie, de wijk agent en mensen van het buurthuis die een oogje in het zeil zullen houden. Het expe riment maakt deel uit van een anti-vandalisme project dat in de gemeente Leiden reeds enkele jaren plaats heeft. De plaatsing van het clubhuis gaat volgens de gebruikelijke procedure, hetgeen betekent dat er door de omwonenden bezwaar tegen gemaakt kan worden. De contouren van molen De Put, op het bolwerk bij de Rembrandtbrug, worden zicht baar. De ontwikkeling bevindt zich weliswaar in een nog wat schuchter stadium, maar het bakstenen begin is er. De rest van de molen wordt uitge voerd in hout; molenmaker Van Beek uit Rijnsaterwoude hoopt in het najaar met dit karwei klaar te zijn. De eerste molen De Put werd in 1619 op het bolwerk aan het Galgewa ter gebouwd. Deze standerd molen brandde in 1640 tot de grond toe af, maar werd spoe dig herbouwd. Molen De Put II deed zijn werk tot in 1729 en werd vervolgens vervan gen door de stenen stellingmo len De Korenbloem. De histo- De basis voor molen de Put is risch verantwoorde recon structie van De Put is een ini tiatief van de stichting onder de naam, hoe kan het anders, Molen De Put. De bouwkosten bedragen 375.000 gulden; 160.000 gulden daarvan zijn bijeen gebracht door genoem de stichting. LEIDEN Het eerste 24- Leidse prominenten (met uurs Marathonzaalvoetbal- Frans Boelen, directeur van toernooi start vanavond om de Stadsschouwburg en Jan acht uur in de Leidse ijshal Duijvestein, directeur van de aan de Vondellaan. In de dienst Sport en Recreatie) te- openingswedstrijd spelen de gen de Leidse sportpers. In totaal nemen 38 teams deel, verdeeld over zes poules. De finale begint morgenavond om vijf over half acht. De or ganisatie is in handen van de ZV Blikman. «ijdragen van Willem weg en Gert Visser. archief. ■ndans (1) oeming van een nieu- gemeester heeft vaak g van een stoelendans, zalrace waarbij eenie- melijk tracht de ander i I te lichten. Die dans Uplaats achter stevig Brokken gordijnen, op- P buitenwacht niets van Duwspel kan zien. Tot- et veel geklater het iordt opgehaald en de rinaar aan den volke 'etoond. ït spel rond de macht loorgaans toch het een er naar buiten. Er zijn veel mensen bij be- en de belangen van zijn anders dan de be- van een tegenstrever, ikje in de krant kan in htsstrijd soms weieens Vandaar dat we de le- i deze rubriek een blik gunnen achter de gor- van het gemeentehuis Ikemade, één van de gemeenten van ons et een schat aan recre- dus genoeglijke ele- i en daarbij voldoende nen om ook nog iets iden te hebben. sndans (2) emade werd enkele ja- leden de sympathieke j. Wagenaar benoemd, merkeljjke aanstelling, de oud-onderwijzer, irnalist en tot op dat it burgemeester van bijgelegen Zevenhoven ;enlijk al een beetje op Maar, zo was de over- de gemeentelijke her- g kwam eraan en de ek groot dat Alkemade tl zijn verschillende Êmeenschappen wel- pgedeeld zou worden, tste bleek in de prak- t te gebeuren. Alkema- een eenheid, terwijl lere gemeenten stevig s wordt gezet. maanden geleden de geruchtenmachine vacant komende post 'irgemeester Wagenaar, 1 augustus met pensi- op gang. Drie na- 'erden naar voren ge- Guido Halleen, an Duykeren en Koos j Bakker. De eerste d-journalist, voorlich- eest van het landelijke |n al enkele jaren wet- in Den Haag. Daarbij :te Halleen over een in Rijpwetering, dus tstocht voor Alkemade snel verklaard. Halleen :hter al in een zeer stadium uit de spreek- ïlijke boot zijn geval- bamdat de Rippers en 7-jee heel Alkemade hem kten. „Die stadsjongen Guido Halleen...stadsjongen... Henk van Duykeren...burge- meestershout... liep een beetje te veel met de neus omhoog", zo vertelden mensen die het konden we ten. Met de twee andere kandida ten lag het wat minder sim pel. Van Duykeren had wat te stellen met zijn politieke' ach tergrond. Eens VGA (Vereni ging Gemeentebelangen Al kemade) en thans VVD. Ter wijl men eigenlijk het liefst een CDA-burgervader zag verschijnen. Maar toch vol deed hij wel aan de profiel schets die de raadsleden voor hielden aön commissaris van de koningin Schelto Patijn. Inmiddels schijnen de aspira ties van Van Duykeren reso luut de bodem te zijn ingesla gen. Hij ontving twee weken geleden een brief uit het Haagse provinciehuis waarin hem werd meegedeeld te zijn afgevallen. Van Duykeren wenst desgevraagd niets te ontkennen of bevestigen. „Ik weet van niets, ik heb ook de geruchten gehoord", laat hij desgevraagd weten. Waaruit dan maar weer blijkt dat hij uit het goede burgemeesters- hout is gesneden, want op een dergelijke wijze behoort een kandidaat te antwoorden. De heer Bakker lijkt nog steeds veel kans te maken, maar ontkent dit ten stellig ste. Hij woonde vroeger in Al kemade, was daar ook wet houder, maar is inmiddels neergestreken in het zuiden van het land waar hij actief is als secretaris van een water schap. Uit zijn tijd als wethou der weten velen zich nog te herinneren dat hij wat moeite had met het nemen van be slissingen; de vergaderingen schenen oeverloos voort te duren. Bindingen met Alke- Taco Seinstra...via een om weg- made heeft hij nog steeds, zijn broer is directeur van de lo kale RABO-bank. Daarbij is Bakker van CDA-huize. Tot zover het lokale gebeuren. Stoelendans (3) Inmiddels heeft zich echter een nieuwe ontwikkeling voorgedaan. Men is afgewe ken van de gebruikelijke pro cedure. Die gaat ongeveer als volgt: de gemeenteraad schetst een profiel en geeft een toelichting tijdens een ex tra vergadering aan de com missaris van de koningin. Die meldt op zijn beurt dan hoe veel kandidaten er zijn. Ver volgens wordt een vertrou wenscommissie in het leven geroepen die sollicitatiege sprekken gaat voeren met de kandidaten die aan de profiel schets voldoen en ook passen in het verlanglijstje van de commissaris. Zo zaten twee weken geleden op een vrij dagavond de leden van de vertrouwenscommissie in het geniep te wachten op luchtha ven Schiphol om hun ge sprekken te voeren. Drie kan didaten werden gepolst. Maar er blijken meer kandi daten te zijn. En wel uit zeer nabije kring. Zoals burge meester Dick Brouwer de Ko ning van Woubrugge, mr. Taco Seinstra uit Nieuwkoop en de grote kanshebber Piet Verhoef uit Ter Aar. Hoe kan dat nu? Deze burgemeesters hebben tijdens het opstarten van de procedure aan de com missaris van de koningin la ten weten, dat ze best weieens wilden verkassen. Een begrij pelijke zaak, want voor de één geldt de dreigende ge meentelijke herindeling, de ander kampt met privé-pro- Dick Brouwer de Koning- .herkansing... blemen en de derde is eigen lijk wel eens aan de beurt voor wat afwisseling ter af sluiting van de carrière. Het drietal wilde niet openlijk geknipt en geschoren worden door de vertrouwenscommis sie bestaande uit raadsleden van de buurgemeente. Want het zou een enorme afgang betekenen als een burgemees ter wel reflecteerde, maar te licht werd bevonden. En ijdel zijn de burgemeesters door gaans in zeer hoge mate. Dus werd gesolliciteerd met een omweg. Zodat ze straks kun nen zeggen, dat ze gevraagd zijn. En een ander kan bewe ren, dat hij ook wel gepolst is vanwege de naderende ge meentelijke herindeling, maar geen zin had. Stoelendans (4) Dus is het rijtje kandidaten thans vier man sterk: Bakker, Brouwer de Koning, Seinstra en Verhoef. Die laatste schijnt de hoogste ogen te gooien. Eens werd hij al gepasseerd. Dat gebeurde bij de benoe ming van de burgemeester van Aalsmeer. Brouwer de Koning heeft in het verleden driftig gesolliciteerd, maar werd enkele jaren geleden te licht bevonden voor Alkema de toen men Wagenaar ver koos. En Bakker zal toch wel afvallen, want hij kan niet op tegen de argrarische kennis van Verhoef, die. immers voorzitter is van onder meer de LTB, Landbouwschap, Sti- veen. De benoeming wordt over en kele weken verwacht, als er in de loop van juli tenminste geen nieuwe minister van binnenlandse zaken aan treedt. Want die heeft het dan zo druk, dat hij het oordelen over de voordracht van com missaris Patijn wellicht even voor zich uit zal schuiven. Want alles is natuurlijk rela tief en temidden van de natio nale problemen, stelt de be noeming van de burgemeester van Alkemade nu ook weer niet zo heel erg veel voor. ■Pootje baden Wie de verwantschap wil we ten tussen pootje baden, pootje lichten en een poot uitrukken, moet maar eens te raden gaan bij wethouder Fred Kuijers van Leiden. En dan moet men hem niet vragen naar de recente ambtelijke uitwisse ling met Krefeld, maar naar het spelletje van de Tros op de Nieuwe Rijn. Over het element pootje ba den is al genoeg geschreven. Het is immers de bedoeling dat zoveel mogelijk van de deelnemers niet aan de titel van het spelletje „Hoog en Droog" voldoen, maar in de Nieuwe Rijn een nat pak ha len. Het pootje lichten gebeur de door de Leidse GG en GD, die vaststelde dat de Nieuwe Rijn vies was. Het was dan wel niet helemaal een open riool, maar om nu te zeggen dat je zonder enig risico een duik kon nemen....dat zeker niet. Het „poot uitrukken" ver dient enige nadere toelich ting. Want wat schreef de nij vere Leidse wethouder aan de Tros, toen de GG en GD hem waarschuwde? Dat de deelne mers op eigen risico deelna men, maar het water wel wat erg vies was. De verantwoor delijkheid daarvoor lag geheel en al bij de Tros. Maar de ge meente wilde best een hel pende hand toesteken. Een damwandje slaan of de gracht volhangen met plastic folie. De brandweer zou dan wel vers water gaan spuiten. Kuij ers hing er wel een prijskaar tje aan: 50.000 gulden. Of de Tros maar even wilde beta len... En wat was het uiteindelijke resultaat? Het spelletje gaat gewoon door en de brandweer zorgt voor wat fris water. De rekening is voor de gemeente zelf. „Het zal ons een paar honderd gulden kosten, meer niet", aldus rekenmeester Kuijers. Over een storm in een glas water gesproken. Enkeling Jan willem Sap heeft zijn par tij aardig in problemen ge bracht. Sap, secretaris van het CDJA, kreeg een week gele den op deze plaats uitgebreid aandacht met zijn plan om de jongerenwerkloosheid in Lei den binnen enkele jaren tot nul te reduceren. Een lof waardig streven ware het niet dat Sap voorstelde dat de uit kering van alle jongeren die niet aan de uitvoering van zijn plan mee zouden werken, zou worden stopgezet. Het was om deze reden dat het CDJA en de fractie van het CDA in de gemeenteraad niet zo veel voelden voor de ideeën van Sap. Aanvankelijk reageerden zij „opbouwend" in een later stadium echter „negatief-kritisch". Fractie voorzitter Joop Walenkamp noemde de plannenmakerij van Sap ^plfs „een aktie van een enkeling in de partij" en een goed verstaander heeft in de politiek nog geen half woord nodig om te weten wat dat betekent. Misschien had Sap de opposi tie tegen zijn plan zien aanko men, hij had het in ieder ge val ook aan de gemeenteraad gestuurd. Zodoende stond het afgelopen maandag op de raadsvergadering bij de inge komen stukken. Nu maken raadsleden zich zelden druk om ingekomen stukken maar dit maal greep de PvdA de gelegenheid aan om het CDA een hak te zetten. Socialiste Anneke Boot vroeg het plan van Sap als apart agendapunt te behandelen (een nogal ongebruikelijke procedure) zodat het CDA openlijk afstand zou kunnen nemen van Saps ideeën. Ver vuld van leedvermaak was de VVD anders ook niet vies van een doortastende aanpak van de werkloosheid be reid dit voorstel te steunen. Walenkamp voelde er hele maal niets voor. Hij had wei nig zin om zijn partijgenoot te laten vallen maar wilde ook alle schijn vermijden dat het CDA de plannen van Sap in enige mate onderschreef. Walenkamps protesten haal den niets uit en het plan van Sap zou behandeld zijn ge worden wanneer de stadhuis- toren op het moment dat die discussie kon losbarsten niet half twaalf had geslagen. En dat is socialisten zelfs te laat voor een politieke discussie zodat het plan alsnog werd af gevoerd. „Saved bij the bell" heet dat in bokserskringen, Walenkamp hoopt dat Jan Willem Sap bij het verstrijken van de vakantie voldoende in de vergetelheid is geraakt. LEIDEN De Nederlandse vestiging van het Amerikaan se bioscoop- en filmconcern Cannon is bezig met de voor bereiding van een voor Euro pa uniek bioscoopcomplex. Hiervoor heeft het bedrijf vijf tig tot zestig miljoen gulden beschikbaar gesteld. De Rand stad lijkt de meest aangewezen regio te zijn. Volgens Cannon- directeur J. Bruinstroop zijn bevolkingsdichtheid, bereik baarheid en representatie de belangrijkste criteria. Inmiddels heeft Plan Consult Vastgoed BV rapport uitge bracht over geschikte plaatsen voor dit gigantische pret- en bioscooppark. Cannon heeft nu de keus uit twaalf lokaties in de gemeenten Amsterdam, Haarlemmermeer, Zoetermeer en Rotterdam. Zoetermeer lijkt zeer goede papieren te hebben. Twee plaatsen zijn daar aangewezen. „De kans dat in deze gemeente gebouwd gaat worden is in vergelijking met de anderen 50 a 60 pro cent", zegt J. Bruinstroop. In het complex zouden bios coopzalen, een hotel, diverse restaurants variërend van fast- food tot sterrenrestaurant, bowlingbanen, bars, discothe ken, een speelautomatenhal, een fitness-centre met squash- banen en een crèche moeten komen. „Maximaal wordt gedacht aan 20 bioscoopzalen", zegt de heer K. van Galen van Plan Con sult Vastgoed BV uit Breda. „De bioscoopzalen moeten een totale capaciteit van 6000 be zoekers aan kunnen in zalen die variëren van 40 tot 700 zit plaatsen", aldus Van Galen. Het complex wordt in Ameri kaanse stijl opgezet. „Cannon heeft al enkele van deze par ken in de Verenigde Stalen en participeert in een gelijksoor tig project in de omgeving van Londen. Maar voor het vaste land van Europa gaat dit zon der meer iets unieks worden", zegt de projectontwikkelaar. Bij de bioscoopzalen zal in rui me mate gebruik worden ge maakt van computers. De za len komen naast elkaar te lig gen met daarachter één grote projectiekamer waar slechts twee technici voor de bedie ning nodig zijn. Hierdoor kun nen de entreeprijzen z«er laag worden gehouden. Volgende maand maakt Can non uit de gepresenteerde plaatsen een keuze. Directeur J. Bruinstroop verwacht ech ter dat pas in de tweede of derde week van augustus be kend wordt gemaakt of en waar er gebouwd gaat worden. LEIDEN De Regionale Omroep Rijnland besteedt vanmiddag een uur aandacht aan de Rembrandt Scholengemeenschap. Het programma is gemaakt door leerlingen van de brugklassen van het Rembrandt. In het programma komen onder meer aan het woord de heer Lichtenveldt (directeur ANP) en rectër GeertS van het Rembrandt. De ruimte tussen de gesprekken wordt mu zikaal ingevuld door werkstukken van de muziekleraar De Vriend. Het programma wordt tussen drie en vier uur uitgezon den via de FM-frequentie 88,1 op de kabel. LEIDEN Het dak van een grote bedrijfsloods van de betonfa- briek van Wernink aan de Morsweg in Leiden heeft gisteravond even in brand gestaan. Overdag waren er werkzaamheden ver richt aan het dak. Vermoedelijk is er toen iets gaan smeulen waardoor later in vuur ontstond. De brandweer "kon het uit slaande brandje snel blussen. Een schadebedrag is niet bekend. Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13