Zwarten herdenken Soweto massaal Bon: Vliegeren Miljoen schade aan Shellstations NEDERLAND WIL BEPERKTE INVOERSTOP ZUID-AFRIKA ANDIJVIE EN GEHAKT U, 73 liegtuigvleugel evonden op strand Zomerweer brengt ongekende chaos in Scheveningen Jeugdige afperser fietdae Soivta/nt £eicUe 6oma/nt Maandag 16 juni 1986, 77e jaargang no. 23526 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lol Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling), kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. V Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon en een klei ne kans op een regen- of on weersbui. Minimumtempera tuur ongeveer 16 graden. Mid- dagtempratuur rond 26 gra den. Zwakke tot matige wind, veranderlijk van richting. Zon op: 05.18, onder: 22.03; hoog water Scheveningen: 11.28 en 00.02; laag water: 06.50 en 19.35. tuurhistorische presentatie ht naar Leiden jEN Leiden krijgt een nationaal natuur- v°ijjsche presentatie. Minister L.C. Brinkman yvc maakt dit zaterdag bekend bij de ope- van de jubileumtentoonstelling 50 jaar Van :n «.museum in Eindhoven. Ook Amsterdam p de markt voor de presentatie. De sprei- van landelijke culturele voorzieningen volgens Brinkman bij de toewijzing een fespeeld. Voorts was doorslaggevend dat |n al twee rijksmusea op dit gebied heeft, igdde bewindsman. De presentatie wordt ge- i. (d in het Pesthuis. De overheid heeft daar- 3,5 miljoen gulden restauratiesubsidie ver- j. Met het opknappen van het gebouw n rond de jaarwisseling begonnen. Naar Achting zal de presentatie in 1991 opengaan mbliek. a: Natuurhistorische Presentatie ver- t faam als musemstad. Winkeldief krijgt 40 jaar FORT WORTH Een beroeps- dief, die in Texas een oplei dingsschool voor winkeldieven leidde, is tot 40 jaar cel veroor deeld wegens diefstal van zes flessen reukwater voor mannen ter waarde van 105 dollar. De 31-jarige Paul Edward Hood leerde winkeldieven hoe hun slag te slaan, vluchtwegen uit te zetten en winkelpersoneel te misleiden, in ruil voor de helft van de buit, aldus de autoritei ten. Een jury veroordeelde hem tot 40 jaar cel. „Ik hoop dat zijn leerlingen deze straf ter harte nemen", sprak rechter John Bradshaw voldaan. Sky overlegt met NOS en KNVB LONDEN Sky Channel is in onderhandeling met de NOS en de KNVB over de uitzending van Ne derlandse voetbalwedstrijden. Het plan is om elke week op dinsdag avond een rondje langs de Europe se voetbalvelden te maken en Sky wil daarin zo'n veertig minuten vrij maken voor Nederlandse wed strijden. Het plan om Nederlands voetbal te brengen, zal ongeveer op dezelfde basis worden uitge voerd als de samenwerking die al tot stand is gekomen met dq TROS rond het popprogramma 'Popfor mule'. De voorstellen die Sky heeft gedaan zijn voor de KNVB financieel aantrekkelijk. DODELIJKE DUIKELING OLST De 42-jarige instructeur parachutespringen J.J. Asjee uit Deventer is gisteren bij Eikelhof om het leven gekomqn. De man had zich in een weiland met een kabel van honderd me ter lengte aan een stilstaande auto gebonden, was achteruitge lopen en „als een vlieger" opge stegen. Zijn matras-parachute be gon echter te slingeren, waarop de man in de grond sloeg. De in structeur werd door de wind nog eens opgelicht en kwam vervol gens weer op de grond terecht, waarna hij uiteindelijk aan ern stig schedelletsel ter plaatse over leed. Minister wil politie rijbewijs dronken rijders laten innemen HILVERSUM Minister Korthals Altes van justitie wil dat de politie de bevoegdheid krijgt om van auto mobilisten die te veel hebben ge dronken, het rijbewijs in te nemen. De bewindsman zei gisteravond voor de KRO-televisie dat de Twee de Kamer voorstellen tegemoet kan zien waarin deze wetswijziging wordt opgenomen. Op dit moment kan de politie nog slechts een tijde lijk rijverbod opleggen. Tevens moet er volgens Korthals Altes een moderne ademtest komen die de traditionele bloedproef overbodig maakt. Een Haagse agent, die was uitgegleden over de verf, wordt door een politiehond in de onderarm gebeten. De man is met een slagaderlijke bloeding in het ziekenuis opgenomen. mÊÈÊfa. Terwijl in toespraken tijdens de demonstratie wordt opgeroe pen geen geweld te gebruiken, worden vuisten met stenen geheven. De stenen vliegen even later richting ambassade- IS gebouw. JOHANNESBURG De zwarte bevolking van Zuid-Afrika lijkt massaal gehoor te heb ben gegeven aan de op roep om met stakingen en kerkdiensten de op stand in Soweto te her denken, vandaag precies tien jaar geleden. Door dat de politie vannacht de beperkingen voor journalisten heeft ver scherpt, was het van morgen onmogelijk een overzicht te krijgen van de mate waarin aan de herdenkingen werd deelgenomen. Maar uit de schaarse berichten werd duidelijk dat hon derdduizenden zwarte arbeiders zijn weggeble ven van hun werk. Fo rensentreinen en bussen uit de zwarte woonste den reden nagenoeg leeg. De regering, die beweerde dat activisten een dag vol geweldplegingen beraam den, heeft alle bijeenkom sten in verband met de her denking verboden. Rege ringswoordvoerder Leon Mellet zei gisteren dat „bo nafide kerkdiensten" wel zouden worden toegestaan. Maar het bleef onduidelijk of de veiligheidstroepen een einde zouden maken aan kerkdiensten waar de op stand werd herdacht. De anglicaanse bisschop Des- mond Tutu riep op tot zelf beheersing en waardigheid van beide kanten. Eeder had Tutu aangekondigd dat hij vandaag zou voorgaan in een kerkdienst ter herden king van de honderden slachtoffers in Soweto. Sinds de noodtoestand don derdag werd uitgeroepen, zijn volgens officiële mede delingen minstens 25 men sen om het leven gekomen. Onder hen zijn drie vrou wen die zaterdag de dood vonden bij een bomaanslag op een hotel in Durban, waarvan de regering sugge reerde dat hij werd gepleegd door de verboden verzetsbe weging ANC. De aanslag in Durban heeft de vrees voor eventuele bloedige onlusten vandaag versterkt. Pag.5: Bloedige aanloop Soweto-herdenking. DEN HAAG In Amsterdam en Amstelveen zijn afgelopen nacht drie aanslagen gepleegd op Shell-benzine- stations. Eén station brandde volledig uit, één kon door snel ingrijpen van de brandweer worden gespaard en van een ander station werden de slangen doorgesneden. De actie gold als protest tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De schade bedraagt een miljoen gulden. De zeven anti-apartheidsbewegingen, die gisteren een demonstratie voor de Zuidafri kaanse ambassade organiseerden, hebben de nachtelijke acties afgekeurd. De emoties wa ren gisteren nabij de ambassade hoog opge lopen tijdens de demonstratie ter herden king van het bloedbad in Soweto, vandaag tien jaar geleden. De demonstratie, waaraan zo'n vijfduizend mensen deelnamen drie duizend meer dan verwacht liep uit de hand, toen rond de honderd jongeren het ambassadegebouw met stenen en verf beko gelden. Na afloop arresteerde de politie ne gen mensen; vier mensen raakten gewond, onder wie een politieman en onze fotograaf Milan Konvalinka, die beiden door een poli tiehond werden gebeten. Pag.5: Kleine groep verstoort demonstra tie. DEN HAAG Neder land heeft de landen ,van de Europese Ge meenschap voorgesteld een invoerstop voor -^groenten, fruit en wijn uit Zuid-Afrika af te kondigen. Het voorstel staat op de agenda van de vergadering van de ministers van buiten landse zaken, die vandaag en morgen in Luxemburg de topconferentie van 26 en 27 juni voorbereiden. Voornaamste tegenstander van een verdergaande Euro pese boycot is Groot-Brittan- nië. Op diplomatiek niveau is het afgelopen weekeinde koortsachtig geprobeerd de Britse regering te overtuigen van de noodzaak van een EG-boycot van Zuidafri- kaanse produkten. De Zuidafrikaanse ambassa deur in Nederland, Louw, is op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden, waar hem namens de EG een boodschap is overhan digd. De twaalf landendoen een dringend beroep op de Zuidafrikaanse regering om uiterste terughoudendheid in acht te nemen en protes teren met kracht tegen de willekeurige arrestaties van kerkelijke, gemeenschaps- en vakbondsleiders. Pag.5: Thatcher dwarsliggen. blijft (ADVERTENTIE) te maandag en dinsdag ebben we groente en vlees j de aanbieding. iehakt half-om-half,. 00 gram M84.48 "7QQ lo ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. TWIJK Strandgangers hebben in het afgelopen week- de een vliegtuigvleugel ontdekt in het zand van het Kat- kse Noorderstrand. Aanvankelijk was nog niet duidelijk het stuk ijzer, dat vermoedelijk door de wind werd bloot- sgd en gedeeltelijk uit het zand stak, een onderdeel van i vliegtuig was. De Katwijkse politie probeerde het metaal t mankracht uit het zand te trekken, maar uiteindelijk i de shovel van de strandwachter noodzakelijk om de vijf ter lange vleugel helemaal bloot te leggen. Momenteel fdt uitgezocht aan welk vliegtuig de vleugel heeft toebe- •rd. Daarvoor is onder meer het marinevliegkamp Val- iburg ingeschakeld. De vleugel is naar de strandpost van indwachter Willie Lange gesleept en daar voorlopig neer- Voor 's werelds grootste vlieger waren de weersomstandigheden in Scheveningen perfect. Het op laten van 550 vierkante meter doek leverde geen enkel probleem op. DEN HAAG Het optimale zomerweer heeft het afgelopen weekeinde in Scheveningen een ongekende chaos veroor zaakt. Niet alleen in zee waar veel reddingen moesten worden verricht maar ook op het droge, waar de wegs- leepdienst van de Haagse poli tie het aantal fout geparkeerde auto's niet kon verwerken. Het verkeer van en naar Sche veningen en Kijkduin liep compleet vast. Een politiewoordvoerder spreekt in dit verband over een „absolute chaos". Enkele cijfers: op en rond het Scheve- ningse strand raakten meer dan driehonderd kinderen hun ouders kwijt. Zeker twee honderd badgasten moesten door de EHBO behandeld wor den. Gisteren kwamen aan het begin van de middag bij een gevaarlijke noordoosten wind en afnemend tij veel windsur fers in moeilijkheden. De red dingsbrigade viste met behulp van de nieuwe bergingsboot zes surfers en hun planken uit het nog behoorlijk koude zee water. Daarnaast werden zes in nood verkerende zwem mers op het droge gezet. IRA waarschuwt Thatcher DUBLIN Het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) heeft gisteren premier Thatcher en de leden van haar regering gewaarschuwd dat zij het doelwit van terro risten blijven totdat de Brit ten zich uit Noord-Ierland hebben teruggetrokken. Thatcher en de leden van haar regering wisten maar tenauwernood aan de dood te ontsnappen bij een bomaan slag in Brighton in '84, waar voor nu IRA-leden veroor deeld zijn. „Hoewel de veilig heidsmaatregelen rond That cher zijn verscherpt, beschikt de IRA nog steeds over de uitrusting, de mensen en de capaciteit om toe te slaan. Thatcher en haar collega's moeten elke keer geluk heb ben. De IRA hoeft maar een keer geluk te hebben". LEIDEN/WARMOND Een onbekende jongeman van on geveer veertien jaar heeft gis termorgen getracht van enkele mensen geld af te persen. Hij deed dat door hen met fysiek geweld te dreigen. Eerst werd een 58-jarige man op een fiets pad bij de Leidse Merenwijk oedreigd met een boomtak en later een man die op een stads plattegrond in de Merenwijk stond te kijken. Spectaculaire zege België op Sovjet-Unie MEXICO-STAD/LEON Groep B werd meteen na de loting uitgeroepen tot de zwakste poule van de eind ronde om het wereldkampi oenschap in Mexico. In de groepswedstrijden maakten Mexico, Paraguay, België en Irak die vooruitgesnelde faam ook waar. Twee ploe gen uit die B-groep drongen gisteravond en vannacht echter wel door tot de beste acht van de wereld, terwijl Paraguay nog aan de slag moet (tegen Engeland). Mexico haalde de kwartfina les zoals verwacht door de zwakste ploeg van de laatste zestien, het initiatiefloze Bulgarije, met 2-0 te ver slaan. De entree van België tot de laatste acht was een verrassing van de eerste orde. In Leon bleek voetbal in het enerverende duel Sovjet-Unie - België nog leuk te kunnen zijn. Het spektakel eindigde na ver lenging in Belgisch voordeel: 4-3. De openingswedstrijd van het WK, die tussen Italië en Bulgarije, is op 31 mei door ongeveer drie miljoen Ne derlanders van de televisie gevolgd. Dit is een kijkdicht- heidspercentage van 25 en de waardering bedroeg 6,7. Het kijkdichtheidspercenta- ge van de openingswedstrijd van het WK 1982 in Spanje tussen Argentinië en België bedroeg 38 en het waarde ringscijfer was toen 7,3. Brazilië-Spanje, de tweede wedstrijd van het WK in Mexico, die werd gespeeld op 1 juni, kende een kijk dichtheid van 33 procent in de eerste helft en 34 procent in de tweede helft. De waar deringscijfers waren respec tievelijk 6,6 en 6,9. Frank rijk-Canada, de eerste nacht wedstrijd vanuit Mexico, had voor de rust een kijk dichtheid van 8 procent en daarna van 6 procent. De VOETBAL OP TV VANDAAG België 2, 19.30 uur: sa menvatting Mexico-Bulga- rije en Sovjet-Unie - Bel gië. België 2, 19.45 uur: Argen- tinië-Uruguay. Nederland 2, 19.55 uur: Argentinië-Uruguay. België 2, 19.30 uur: sa menvatting Argentinië- Uruguay. België 2 en Nederland 2, 23.50 uur: Brazilië-Polen. MORGEN: Duitsland 1, 06.00-09.00 uur: voetbal bij het ontbijt. Duitsland 1, 13.15 uur: be richten van het WK voet bal. waarderingscijfers waren 7,4 en 7,5. Avanti heeft dit weekeinde historie geschreven door als eerste Nederlandse tafelten nisclub een Europa Cup te winnen. De Hazerswoudse damesformatie versloeg in de finale Vitkovice Ostrava met 5-3. N; I Geheel teneergeslagen druipt de Sovjet-Unie na het heroï sche duel met België af. Het WK nam daarmee voortijdig af scheid van een ploeg, die vooraf als één van de favorieten voor de wereldtitel werd beschouwd. Verder onder meer in Sporttribune: Mexico drijft verder op golven enthousiasme Sören Busk een sterk buitenbeentje Els Vader vedette Eric Breukink toont aanleg Lisse is van Marcel Vink Europa Cup voor dames Avanti Zelfs de grootste vlieger van de wereld ging dit weekeinde op in Scheveningen, waar - zoals elk jaar - het Internationaal Fokkervliegerfeest werd gehouden. Er stond een voor Nederland zeldzame warme noordoosten wind, waardoor het heerlijk vliegeren was. Sommige toeschouwers zullen zelfs spijt hebben gehad zelf niet een vliegertje te kun nen oplaten om aan de algemene feestvreugde mee te doen. Desnoods hadden ze zelf even een vlieger tje in elkaar geflanst met een krant. Maar om de Leidse Courant daarvoor te gebruiken? Dat vonden ze zonde! De inhoud was zo interessant, dat ze er niet in uitgelezen kwamen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. WS®

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1