Schotland vecht voor laatste kans ilië: maximale oogst bij minimale inspanning Optimisme Denen grenzeloos Spanje blijft overeind in voetbaloorlog tegen Algeri je Manden Sportprijsvragen ORT £eidóc (Sou/tont VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAGINA 7 2 sopje Nicholas: weer beschikbaar voor het Schotse elftal. MEXICO-STAD Door de nederlagen tegen West-Duitsland en Dene marken zit er voor de Schotse bondscoach Alex Ferguson niets anders op dan vanavond tegen Uru guay voluit op winst te la ten spelen om niet voor de vierde achtereenvolgende keer tijdens een wereld kampioenschap vroegtij dig naar huis te moeten. Immers, alleen een overwin ning op de Zuidamerikanen kan het verblijf van de Schotten in Mexico met en kele dagen verlengen. Fer guson kan tegen Uruguay weer beschikken over het aanvalsduo Paul Sturrock en Charlie Nicholas, die tegen West-Duitsland nog gebles seerd waren. Of het tweetal ook inderdaad speelt, is nog niet zeker. De bondscoach twijfelt nog over de bezetting van zijn aanval. Waarschijn lijk kiest hij tegen het bik kelharde Uruguay voor stormram Graeme Sharp, die in Engeland voor Everton uitkomt. „De spelers zullen zich niet moeten laten provo ceren door gemene overtre dingen van de Zuidamerika nen, die tegen Denemarken al lieten zien weinig respect voor de lichaamsdelen van een tegenstander te hebben", waarschuwde Ferguson zijn elftal eerder deze week. Ook voor Uruguay staan er grote belangen op het spel. Door de onverwacht grote nederlaag van 6-1 tegen de Denen zijn de vooruitzichten van de Zuidamerikanen op een plaats in de volgende ronde aanzienlijk verslech terd. Het doelsaldo van Uru guay is een stuk ongunstiger dan dat van de als derde in groep A geëindigde Bulga ren, die op twee punten zijn uitgekomen. De resultaten van de laatste wedstrijden van Algerije en Noord-Ier- land zijn daarom nog belang rijker geworden voor het elf tal van trainer Omar Borras. Borras kondigde aan dat de verdedigende speelwijze, die tegen Denemarken volko men faalde, tegen Schotland niet wordt herhaald. Naast Enzo Francescoli, de vedette in de Zuidamerikaanse ploeg, en Jorge Da Silva zullen ook aanvallers Ruben Paz en Ve- nacio Ramos in de basis staan. Miguel Bossio, die te gen de Denen uit het veld werd gestuurd, wordt ver vangen door Dario Pereyra. lol i UADALAJARA S de eerste ronde Sin de strijd om de Wereldtitel voetbal, i«bben de Brazilia an zich alvast een "iel toegeëigend: siim pioen der mini- Sale inspanning. .00 Zuidamerikanen waren 'A in het derde duel in groep oo'slechts tot een minimum 00» acties bereid. De momen- *jjl zorgvuldig bepalend, hiel en de Brazilianen hun oo^rdierse tegenstanders bij- 00 de volle 90 minuten keurig 80 de tang. In de eerste helft plakten de Zuidamerikanen jgiiruik van twee van hun oonsen. Careca op een voorzet oofi Müller en Josimar met 80* afstandsschot, zorgden een beslissende voor- OQfong van 2-0. De tweede 45 ooputen waren een aanflui- 00g. De enige opwinding gold ^rentree van de langzaam een blessure herstellende 5^io. Hij had in de korte pe- oode zelfs nog invloed op het 50fc-e-verloop. Een subtiel jjOkje bracht Careca vrij voor ^linings. Die kans liet de 50iziliaanse spits zich niet BOtnemen. Het waren de eni- BOihoogtepunten in de tweede van een teleurstellend Se 50' Noordieren wisten dat zij 301 duel in Guadalajara moes- winnen om het verblijf in wlxico nog minstens een ron- I te verlengen. Hun instel- jlj was misschien perfect, de Roering veel minder. De Mde tackles, waarbij zo nu dan ook de bal werd mee komen, deden de Brazilia- 5p weinig. Ze maakten zich Ofiwelijks druk in de weten- 0 lap dat de Europeanen snel ®ïten zouden gaan maken. 0 p speculatie was juist. Al na o n minuten kregen de Brazi- 8)ien door Müller, die van |JUana eindelijk een plaats 1de basis had gekregen, de IJste mogelijkheid. De rech- ■spits vond echter de jordierse doelman Pat fnnigs op zijn weg. De zijn verjaardag vierende Jen- dgs kreeg genoeg te doen. Elk doelpunt wordt door Brazilianen fel bejubeld. Ditmaal is Josimar (links) na het tweede doel punt tegen Noord-lerland het middelpunt van de vreugdetaferelen. In de veertiende minuut was hij echter kansloos toen Care ca snel reageerde op een voor zet van Müller. Vier minuten voor de ryst zag Josimar Jen nings twee meter voor zijn doel staan. Dwarrelend ver dween de bal over de wanho pig graaiende Noordier in de kruising. Lamlendigheid De lamlendigheid die er na de twee treffers over het spel van beide teams was geko men, nam in de tweede helft helemaal bezit van het veld. Zelfs de 38.000 toeschouwers roerden zich amper meer. Pas na een kwartier ontstond er weer wat opschudding op de tribunes. Dat had niets te ma ken met hetgeen zich op het veld afspeelde. De vergeven kansjes voor Casagrande, die bewees terecht niet in de basis te zijn opgenomen, en Ale- mao, w^ren er zeker de aan leiding niet voor. De aanmoedingen golden Zico, de 33-jarige vedette van het Braziliaanse voetbal. De „witte Pelé" leèk door een lastige knie-blessure te zijn afgeschreven voor het toer nooi. Slechts op aandringen van de overige 21 spelers van de selectie, hield Santana de middenveld-regissseur in Mexico. De voorsprong van 2- 0 en het opmerkelijke slappe verweer van de Noordieren, gaven Santana de mogelijk heid Zico in te brengen. Na een minuten lange warming- up kwam de middenvelder uiteindelijk onder het gejuich van de toeschouwers in het veld. Hij nam de plaats van Socrates in als regisseur. De afgestudeerde arts was daar zeker niet over te spreken. Het feit dat hij het niet nodig vond naar Zico toe te komen maar direct achter het doel het veld uitstapte, was duide lijk genoeg. Een briljant mo ment van Zico, een hakballe- tje, was genoeg voor Careca toch nog een mutatie in de stand door te voeren: 0-3. Zico Voor Tele Santana was de grootste winst niet de over winning van zijn team op de Noordieren maar de rentree van Zico. „Ik ben het meest verheugd over het feit dat Zico weer even heeft kunnen spelen. Hij heeft in de weinige tijd dat hij op het veld stond, voldaan. Maar de echte Zico zullen we denk ik pas zien in de slotfase van het toernooi. Fysiek is hij nog niet in staat om meer dan een half uur te spelen. Het eltal dat vandaag in het veld stond, zal ook bij de rest van de duels in het toernooi van start gaan. Dus met Müller, die mij in de kor te tijd dat hij speelde bevallen is. De enige kritiek die ik op het team kan hebben, is dat het misschien tegen een zo matige tegenstander te weinig echte kansen heeft gescha pen". In tranen Zijn Noordierse collega Billy Bingham had veel lof voor de treffers van de Brazilianen. „Het eerste doelpunt van Ca reca en het schot van Josima waren van grote schoonheid. Er was voor mijn spelers niets te beginnen tegen deze Brazi lianen. Toen het bij rust al 2-0 was, was de wedstrijd zo goed als gespeeld. Een ploeg van het kaliber van Brazilië geeft zo'n voorsprong natuurlijk nooit meer uit handen. Het is jammer dat we Mexico al weer moeten verlaten. Na tuurlijk vooral voor Pat Jen nings die ik een leuker af scheid als doelman van het nationale team had gegund. Ik kan het goed begrijpen dat hij na afloop in tranen uit barstte. Het enige wat ons nu nog rest is het vieren van zijn verjaardag maar dat zullen we dan ook goed gaan doen". Noord-lerland - Brazilië 0-3 (0-2): 14 Careca 0-1, 41. Josima 0-2, 87. Carecz 0-3. Scheidsrechter- Kirschen (OD1) Toeschouwers: 38.000. Gele kaart Donaghy (Nrl). Noord-lerland: Jennings; Nicholl Donaghy, O'Neill, McDonald McCreery, Mclllroy, Stewart, Clarke Whiteside (Hamilton), CampbeL (Armstrong). Brazilië: Carlos; Josimar, Julio Cesar Edinho, Branco; Elzo, Alemao, Ju nior, Socrates (Zico); Müller (Casa grande), Careca. MONTERREY Andoni Goicoechea, de slager van Bilbao, die ooit bijna de voetballoopbaan van Die go Maradona beëindigde tijdens diens eerste sei zoen in Spanje, heeft in Monterrey zijn absoluut ontoelaatbare voetbal op nieuw gedemonstreerd. Dit keer was de Algerijnse doelman Nacer Drid het slachtoffer. Het Spaanse geweld heeft ech ter gisteren in Monterrey een genadeloos Algerijns antwoord opgeleverd. Het voetbal in de wedstrijd (3-0 voor Spanje) eindigde in feite in de tiende minuut, toen Tomas even aan Belloumi wilde laten merken dat hardheid hem met de pap lepel is ingegeven. Eerst een elleboog in het gezicht en ver volgens de bal spelen. De Japanse scheidsrechter Ta- kada zag niets, of durfde de strafschop niet te geven. Een flinke schop van Zidane tegen Salinas was binnen een mi nuut het antwoord. Het even wicht was, zonder interventie van de scheidsrechter, her steld. De Spanjaarden waren daarmee echter niet tevreden, reden voor Goicoechea om de Algerijnse doelman Drid uit de wedstrijd te beuken. Weer keek de scheidsrechter toeval lig even de andere kant op. Drid moest naar het zieken huis met verwondingen aan het hoofd, de linkerschouder en zijn rug. Tekenend voor het optreden van de Japanner was dat Goicoechea in de laatste minuut van de strijd wel een gele kaart kreeg, toen hij wat te lang treuzelde met een spel hervatting. Doordat bovendien Caldere na iets meer dan een kwartier een goede actie van Michel en Butrageno voltooide, vergaten de door Spaanse grofheden ge provoceerde Algerijnen dat het raken van de bal meer op levert dan het raken van de enkels en de achillespezen van de tegenstander. Takada ging blind verder, ver geelde slechts Madjer, die het gevoel van aangedaan onrecht wilde vergelden ten koste van Salinas. Ook Butrageno (in de rust vervangen door Eloy), Mi chel, Caldere en Salinas on dervonden nog de pijnlijke ge- voelgens van de zeer sterk le vende Algerijnse revanche-ge dachten. Aanslagen Onder deze omstandigheden kon natuurlijk geen sprake zijn van voetbal. Er werd oor log gevoerd, een guerilla te genover een pverweldiger, die zijn macht misbruikte. Wan neer de Spanjaarden deze re actie van de tegenstander had den gewild, zijn zij volmaakt in hun opzet geslaagd. Alge rije, in het bezit van een mid denveld met „mooie" voetbal lers (Belloumi, Maroc en Kaci Said) vergat dat de Spanjaar den door goed spel het hardst geraakt zouden kunnen wor den. Minder door aanslagen op 3 2 1 0 5 6-2 3 1 2 0 4 5-4 3 0 2 1 2 2-4 3 0 12 14-7 [jjeplaatst voor tweede ronde: ijfgentinië, Italië. Bulgarije. BOEP B lexlco 3 2 1 0 5 4-2 Jaraguay 3 1 2 0 4 4-3 èlgië 3 1113 5-5 3 0 0 3 0 1-4 IOEP C >vjet-Unie tankrijk 'ingarije inada 3 2 1 0 5 9-1 3 2 1 0 5 5-1 3 1 0 2 2 2-9 3 0 0 3 0 5-0 IROEP O jloord-lerland-Brazilië 0-3 |panje-Algerije 3-0 fazilië 3 3 0 0 6 5-0 sfpanje 3 2 0 1 4 5-2 iJoord-terland 3 0 12 12-6 ,)lgerije 3 0 12 11-5 «plaatst voor tweede ronde: Irazilie, Spanje. iROEP E penemarken 2 2 0 0 4 7-1 Vest-Duitsland 2 1 1 0 3 3-2 Iruguay 2 0 1 1 12-7 tchotland 2 0 0 2 0 1-3 I0EP F larokko 3 1 2 0 4 3-1 ingeland 3 1113 3-1 3 1113 1-3 3 1 0 2 2 2-4 >t voor tweede ronde: larokko, Engeland, Polen. WEST-DUITSLAND TOBT MET GEBLESSEERDE SPELERS QUERETARO Het op timisme van de Denen kent na de formidabele overwinning van 6-1 op Uruguay geen grenzen meer. Daar kan ook de wedstrijd van vanavond tegen het toch niet kinde rachtige West-Duitsland niets aan veranderen. Trainer Sepp Piontek, zelf Westduitser, maar al ze ven jaar bondscoach in Denemarken, ziet het zo: „Mijn aanvallers Preben Elkjaer-Larsen en Michael Laudrup vormen een ide aal paar. Ze vullen elkaar schitterend aan. Tegen hen komt elke verdedi ging in moeilijkheden. Ook de Westduitse". Met vier doelpunten, waarvan drie tegen Uruguay, heeft Elk jaer-Larsen ook in Mexico be wezen uit het goede professio nele hout gesneden te zijn. Maar Michael Laudrup staat zeker niet bij zijn teamgenoot in de schaduw. De jonge Deen, hij wordt zondag pas 22 jaar, is een minstens zo belangrijke hoeksteen in het Deense to taalvoetbal. „Zijn technische kwaliteiten en snelheid met de bal zijn uniek", looft Elkjaer- Larsen zijn teamgenoot, die aan de basis staat van zijn doelpuntenproduktie. „Hij brengt telkens weer tegenstan ders op het verkeerde been en geeft mij de ruimte". Jongleren Heeft Elkjaer-Larsen (28) het nog wel eens moeilijk gehad in zijn eerste profjaren - bij FC Kóln vlotte het bijvoorbeeld niet erg - van Laudrup stond al heel snel vast, dat hij over grote talenten beschikt. De jeugdige miljonair heeft het niet van een vreemde. Zijn va der Finn Laudrup stond jaren lang in het Deense nationale elftal en was zelf gastarbeider bij een buitenlandse club. Toen Finn bij Wiener SK speelde herkende hij al het ta lent bij zijn zoontje Michael. „Toen hij drie was, jongleerde hij al met een bal als een acht jarige", mag vader Laudrup graag trots verhalen. Gevoel voor de bal zit bij het gezin in het bloed, want moeder Lau drup speelde lange tijd zaal handbal op het hoogste niveau in de sterke Deense competi tie. Vier jaar geleden, precies op zijn 18e verjaardag, maakte Michael Laudrup zijn debuut in het Deense team. Na zijn schooltijd werd hij voetbalprof in Italië. Juventus kocht het juweeltje om de concurrentie te snel af te zijn en leende Mi chael twee jaar uit aan twee de-divisieclub Lazio Roma. In zijn eerste seizoen bij „Juve" deed de briljante Deen de ver trokken Pool Zbigniew Boniek al snel vergeten. Zijn leertijd in Rome be schouwt Michael Laudrup ze ker niet als verloren tijd. „Daar ben ik volwassen ge worden, lichamelijk en psy chisch geriipt", kijkt hij terug. Echt gelukkig werd hij in li2" lië echter pas na zijn daadwer kelijke overgang naar de club van automagnaat Agnelli: „Sinds ik daar ben, lijkt alles als vanzelf te lopen". Overi gens is ook zijn 17-jarige broer Brian hard op weg een grote te worden. De jeugdinternatio- nal, die al de prachtigste aan biedingen uit het buitenland op zak heeft, wordt algemeen door experts erkend als een bijna nog groter talent dan broer Michael en vader Finn, omdat hij sterker is met het hoofd en in de spits welhaast nog slimmer en kundiger te werk gaat. Temperen Piontek probeert het optimis me bij zijn spelers bijna geen grenzen meer kent overigens wat te temperen. „De druk is een beetje van de ketel, omdat vve toch al zeker zijn van een plaats in de volgende ronde. Hoe moet ik mijn spelers nog oppeppen tegen de Westduit sers Als we verliezen, lig ik daar geen moment wakker van". De Deense bondscoach sprak deze woorden iets te luid uit; het is duidelijk, dat hij lie ver de bekende rol van under dog speelt, dan de druk opleg gende positie van favoriet. Denemarken kan in ieder ge val niet het ideale team op het veld in Querataro brengen. Jens Jörn Bertelsen en Henrik Andersen zijn geblesseerd. Als vervangers staan klaar John Sivebaek, Jan Mölby en Jes- per Olsen. Onzeker is nog wie het Deense doel zal verdedi gen. Rasmussen was tegen Schotland en Uruguay niet erg betrouwbaar en eerste doel man Qvist is nog niet helemaal fit, zodat derde doelman Högh mogelijk zijn debuut zal ma ken. Geen „afspraakduel" Franz Beckenbauer maakt er geen geheim van, dat hij zijn team opdracht geeft alles op de aanval te zetten. Een tweede afspraakduel, zoals vier jaar geleden in Spanje tegen Oos tenrijk, zegt hij niet te willen. „We zijn hierheen gekomen om eerste in de groep te wor den", aldus de Westduitse bondscoach. „We willen van de Denen winnen. Dat is het doel, en V daar is iedereen het binnen de ploeg over eens". Ook de ver rassende ontwikkeling in groep F, waaruit Marokko als mogelijke tegenstander van West-Duitsland te voorschijn is gekomen als de Duitsers tweede in hun groep Worden, heeft aan het standpunt van der Kaiser niets veranderd. „De andere groepen interesse ren me niet. En bovendien, Marokko is in staat van elke ploeg te winnen. We kunnen en willen niet spelen voor de tweede plaats". Als West- Duitsland groepswinnaar wordt, heet de volgende tegen stander Brazilië of Spanje als nummer twee van groep D. West-Duitsland zal het hoogst waarschijnlijk zonder Hans- Peter Briegel moeten doen. Hij heeft last van een dijspierbles sure. Als vervanger komt Brehme in aanmerking. Ook Pierre Littbarski, die woens dag wegens knieklachten niet meetrainde, zal vermoedelijk in de basis ontbreken. Als zijn opvolger staat Rolff klaar. En wat Karl-Heinz Rumme- nigge betreft: ook na het bij leggen van een controverse met doelman Topi Schuma cher resteert voor de West duitse Italiaan hooguit op nieuw een rol als joker. Bec kenbauer: „Aan de mentaliteit van Rummenigge mankeert niets. Maar ik zet een vraagte ken bij zijn conditie". Caldere heeft gescoord voor Spanje tegen Algerije en wordt in triomf door ploeggenoot Gonzalez meegetorst. het lichamelijk welzijn, omdat de Spaanse competitie op dat gebied een school is waar ge leerd wordt mee te geven met de schoppen, opdat die wat minder hard aankomen. Een handvol Spanjaarden leed pijn, maar Algerije ging onder in de chaos van de slechtste wedstrijd, die tot nu toe in het Mexicaanse toernooi is ge speeld. Werkte mee aan zijn eigen ondergang, die uitscha keling voor de tweede ronde betekende. De Spaanse ploeg ging, wat er ook gebeurde, over tot de orde van de dag, de geprikkelde Afrikanen rea geerden steeds meer van hun wrevel af op scheidsrechter Takada, die werkelijk alles verkeerd deed, op elkaar en op de grensrechters van wie de Argentijn Esposito de twee de treffer, van Caldere -een duidelijk voorbeeld van bui tenspel- sanctionneerde. De door spelers uit de kleine voet ballanden geuite opmerking dat de grote broers massa's krediet hebben en zij geen greintje, kreeg met dat doel punt, op driekwart van de strijd nieuw voedsel. Redelijke uitslag Door invaller Eloy (Butrageno en Michel behoefden van Mi guel Munoz niet langer voort te ploeteren in een duel dat niet verloren kon worden) werd het 3-0. De Spanjaarden lieten nog een vijftal puntgave kansen ongebruikt in de twee de helft. In die periode werd de botte bijl overigens niet meer zo opzichtig gebruikt. De rust had de spelers kennelijk geleerd dat het beschadigen van tegenstanders niets ten ei gen voordele oplevert. Ook niet als de scheidsrechter na laat op te treden tegen grofhe den, die geen onschuldigen troffen. Ieder had schuld aan de ontsporing van een wed strijd, die tenslotte op basis van de voetbalreputatie van beide landen een redelijke uit slag kreeg. Betere arbitrage De Spaanse oefenmeester Mi guel Munoz was uiteraard con tent met de tweede plaats in de poule, maar kon niet aange ven welke tegenstander hem liever was in de achtste finale: Denemarken of West-Duits land. „Dat moeten we maar af wachten. We hebben het niet voor het uitzoeken en te wen sen evenmin. Het zijn beide sterke tegenstanders: We heb ben overigens dan wel betere arbitrage nodig dan tegen Al gerije. Dank zij die Japanner Takada zitten we nu met ge blesseerde spelers als Butra- gueno, Michel en Francisco. Ik hoop dat die over een paar da gen weer fit zijn". Zijn Algerijnse collega Rabah Sadaane gaf niet af op de scheidsrechter, maar noemde Spanje eenvoudig te sterk. „Vier jaar geleden waren we beter voorbereid. De harmonie in de ploeg was hier duidelijk minder. We waren alleen ge baat bij winst op Spanje. Mijn spelers werden echter te straf gedekt om in hun ritme te ko men. Het uitvallen van de doelman was een fikse tegen valler en dat tweede doelpunt was een lachertje. Jammer, maar we kunnen nu weer ge woon aan het werk.", aldus Sadaane. Algerije-Spanje 0-3 (0-1): 16. Caldere 0-1, 68. Caldere 0-2, 70. Eloy 0-3. Scheidsrechter: Takada (Jap). Toe schouwers: 20.000. Gele kaart: Madjer (Arg), Coicoechea (Spa). Algerije Drid (El Hadi); Kaci-Said, Kourichi, Guendouz, Megharia; Ma roc, Mansouri, Belloumi, Madjer; Harkouk, Zidane (Menad). Spanje: Zubizarreta; Gallego, Tomas, Goicoechea, Camacho; Michel (Se- nor), Victor, Francisco, Caldere; Bu- tragueno (Eloy), Salinas. DEN HAAG Toto 23 van deze week heeft zes win naars, die elk bruto f. 3.235,70 ontvangen. Voor de tweede prijs waren 302 winnaars, die ieder f. 42,80 ont vangen. De derde prijs kende 3.490 winaars, die ieder f. 9,20.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7