raël stevent af op een openlijke achtsstrijd tussen kerk en staat De liefste papa is vaak een ,grapies- maaker Tuiscomputer zal voorlopig niet inburgeren" Opnieuw staking PTT en spoorwegen in België ectie Belgische biergigant lila Artois gearresteerd Kust water in Italië sterk vervuild ENLAND/BUITENLAND CcidócSouwmt VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAGINA 5 (Van onze correspondent Aad Jongbloed) !L Drie leidinggevende func- en van de Belgische biergigant vi jrijen Artois", makers van onder ella Artois, zijn gearresteerd op .'ling van grootscheepse ontdui- tit n de belasting. Hun arrestatie gefrerband staan met frauduleuze ies van en naar Zaïre, waar Ar- filiaal heeft. Uit onderzoek is gebleken dat de mogelijke malversaties niet gepleegd zijn door het bedrijf Artois, maar door de directeuren op persoonlij ke titel. Om welk bedrag het gaat wilde de jus titie gisteren nog niet kwijt, maar wel dat het om „een aanzienlijke som" gaat. De brouwerij heeft sinds 1979 belangen in brouwerijen in Afrika, onder meer in Zaïire. De transacties tussen de dochter in Zaïre en het hoofdkantoor in Leuven zouden door bemidde ling van een Afrikaanse student, die begin deze week werd aangehouden, een „omweg" hebben gemaakt via persoonlijke bankrekeningen in Zwitserland van de drie directeuren. Voorproef Kapitein-luitenant Kok, gezagvoer der van de Ne derlandse kruiser H.M.S. Abraham Crijnssen, neemt alvast een voor proefje van de Hollandse Nieu we die hij en zijn bemanning ver voeren naar de Amerikaanse ste den Albany en New York, waar dit jaar Sail '86 zal plaatsvinden. ND IN SYNAGOGE, RECLAME VOOR BADMODE BEKLAD in ze correspondent 1 Bloemendaal) nsj '®yiV Geschokte jjl in Israël op de ht»die eerder deze oBSticht in de Bnei u|n-synagoge in Tel J)at een jood in de JJyaël een synagoge 'd steekt, roept een op dat zelfs de tich niet had kun- irstellen", reageer- raëls president, Herzog. Hij ver- Je daarmee de ge- A van zowel reli- als niet-religieuze was nauwelijks ge- premier Simon Peres de oprichting aan commissie die de he- ciorde verhouding tus- 'ieuzen en niet-reli- permanent onder de nemen. Volgens pre- labrzog zit zijn land op itvat dat elk moment o loffen. Of de commis- vi?xplosie kan voorko- ;e ?t worden afgewacht K ogische meningsver- ti tussen beide partijen rbrugbaar en er zijn die menen dat Israël op een strijd tussen staat over de vraag, Ht hoogste gezag moet ilp die vraag heeft de v^aël nooit een ondub- antwoord kunnen mpn dat is de oorzaak van de huidige pro- Hing 'edan in moderne wes- n den bestaat in Israël ledige scheiding van i staat. Er is hooguit ran een rolverdeling, jgelt zaken van alge- ituur, de opperrabbij- toe op het persoonlijk de joodse inwoners, meest verstokte at- »t zich voor zaken als en scheiding melden abbinaat. Huwelijken tussen joden en niet- bij gevolg niet mo- VM - j Orthodoxe joden protesteren in Jeruzalem tegen de bouw van een zendingscentrum van de Mor- momen, uit angst dat de Mormonen zullen proberen joden te bekeren. gelijk. De rabbijnen bgpalen ook of iemand als jood mag worden beschouwd en dus het recht heeft zich als emigrant in Israël te vestigen. Daarnaast brengen ze advies uit a&n de religieuze partijen binnen de Knesset, het parlement. En die hebben een onevenredig grote invloed, omdat ze de balans tussen de Likoed en de Arbei derspartij naar één kant kun-« nen laten doorslaan. Voor de niet-godsdienstige meerderheid van de Israëli's zijn alle religieuzen extremisti sche dwingelanden, die hun overtuiging willen opdringen aan overige inwoners. En de orthodoxen beschouwen de niet-godsdienstigen als afvalli gen, die weigeren het enige echte gezag, dat van de joodse religieuze wetten, te erkennen. De brandstichtingen en andere acties van de laatste weken zijn niet representatief voor de beide groepen. Het is het werk van organisaties aan de marge van de samenleving. Maar hun daden vinden emotioneel weerklank bij een veel groter publiek. Reclame Over de brandstichters en an dere groepen die zich tegen de orthodoxen verzetten, is wei nig bekend. Over de tegenpar tij des te meer. Protesten als de bekladding en verbranding van bushalte-huisjes met „aan stootgevende" reclame voor badmode is het werk van anti- zionistische haredim. De mees ten behoren tot groeperingen als Natorei Karta en de Eda Haredit. Men kan er begrip voor hebben dat affiches van schaars geklede fotomodellen in suggestieve posities niet ie ders geestdrift opwerken in Jeruzalems ultra-orthodoxe wijk Mea Shearim. Maar het gaat de religieuze vandalen om meer dan alleen maar een pro test tegen vrouwelijk bloot. Dat bleek deze week nog eens tijdens de rechtzaak tegen drie leden van de Eda Haredit, die zich schuldig hadden gemaakt aan straatschenderij. „Het gaat hier niet om affiches. De hele staat Israël stat hier terecht. We moeten af van de regering van Israël", verklaarde één van hen. De extreem-orthodoxen zijn van mening dat alleen de Mes sias een staat voor de joden kan vestigen en dat het voor tijdig werk van de zionisten dient te worden bestreden. De geestelijk leider van de Eda Hatedit, rabbijn Jehezkel Ho rowitz, heeft deze week gezegd dat hij zijn zaak zal bepleiten buiten Israël. „Wij wonen hier in de meest anti-semitische staat ter wereld", zei hij ook, doelend op Israël. In wijken als Mea Shearim, zonder televisie, bioscoop of ander vermaak, is iedere vorm van actievoeren een welkom verzetje voor de in het zwart geklede jongemannen. En een aanleiding is zo gevonden. De ene keer gaat het tegen ge mengd zwemmen in Jeruza lem, de volgende keer tegen archeologische opgravingen, dan weer tegen een vestiging van de Mormoonse universi teit en nu zijn dus de bushaltes aan de beurt. Burgeroorlog Maar voor de wereldse bevol king van de staat Israël is de maat ook vol. Het meest ge hoorde argument tegen de ul tra-orthodoxen is dat die be volkingsgroep wel vol kritiek zit, maar zelf geen enkele bij drage aan de staat levert. De jongere haredim weigeren bij-, voorbeeld hun dienstplicht te vervullen, en dat zet kwaad bloed bij leeftijdsgenoten die drie jaar onder de wapenen moeten, en daarna als reser vist nog vele malen naar het leger teruggaan. De anti-zio nistische orthodoxen zijn onze gasten, en hebben zich als zo danig te gedragen, conclude ren de andere Israelis. Onzin, is het antwoord van de hare dim. Velen van ons waren hier al voor de oprichting van de staat en Israël is onze gast. Vice-premier Shamir zei giste ren in het conflict tussen reli gieuzen en niet-religieuzen de eerste tekenen te zien van een burgeroorlog. Dat is misschien wat te veel gezegd, maar het staat vast dat iedere brand stichting en iedere bekladding de sfeer verder vergiftigt. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het wordt tijd dat het verhaal van de azuurblauwe Middelland se Zee wordt onderge bracht in de categorie sprookjes. De kustwateren van Italië zijn zo vervuild dat voor vrijwel alle stranden een zwemverbod zou moeten gelden. Tot die conclusie komen Itali aanse milieu-organisaties. Bang dat de toeristen wegblij ven, manipuleert de overheid volgens de milieugroepen met statistieken en onderzoeksre sultaten. Een milieu-ambtenaar „Ge zien de onderzoeksresultaten hebben de laboratoria laten weten dat er sprake is van een onzekerheidsmarge. Dat wordt dan aangegrepen om een defi nitief oordeel op te schorten en weer te starten met een se rie onderzoeken". In andere gebieden worden alleen mon sters genomen in de winter, als er geen toeristen zijn en de zee minder vervuild is. De vervuiling is echter niet weg te poetsen met het mani puleren van statistieken en normen. De kleur en stank van het water in het noordelij ke deel van de Adriatische Zee in Emilia Romagna en Veneto overtuigen ook de laatste twij felaars dat de zee ziek is. De grote hoeveelheden fosfaten in het zeewater hebben hier tot zo'n wildgroei van algen ge leid dat er voor de vissen te weinig zuurstof overblijft. Massale vissterfte is het ge volg. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSmES EN EEN COMPLETE AGENDA «GENS HOOGLERAAR: JlAAG De huis- a|ter zal voorlopig bals de radio en te- jj ingeburgerd raken JJ gezinsleven. Het em is dat er te wei- jnsen zijn om diege- "p een personal com- ■Jvillen kopen op te tot een goed ge- Bovendien is het erreweg de meeste i veel te moeilijk ivolle toepassingen te bedenken voor de huis- computer. Dit heeft prof.ir. A. Heetman gisteren gezegd op een bijeen komst waar onder anderen drs. C. Titulaer, de ruimte vaartdeskundige, een beeld schetste .van de invloed die micro-elektronica zal hebben op de woning van de toe komst. Heetman is hoogleraar digitale technieken aan de TH Eindhoven. Waar Titulaer aangaf dat niets te gek is, alles kan en het vooral aan de politici zal lig gen of het doorsnee gezin over tien of twintig jaar via een simpel glasvezelkabeltje in zijn woning alle mogelijk denkbare informatie uit de gehele we reld individueel kan oproepen via satellieten in de ruimte, daar verklaarde prof. Heet man dat het allemaal niet^o'n vaart zal lopen. Hij was ervan overtuigd dat de invloed van de micro-elektronica zich in de woning zal beperken tot za ken als verwarming, verlich ting en alarmsystemen. Zo is het thans technisch mo gelijk, aldus Heetman, om de centrale verwarmingssyste men compleet met hun wate romloop te vervangen door klimaatregelingsapparatuur, die door chips worden ge stuurd. Ook kunnen lampen gaan branden na de herken ning van het stemgeluid van de bewoner. Daar komt geen snoer meer aan te pas en elek triciteit is overbodig. Wie in een kamer met drie lampen „licht 1" roept, zal dat ene licht zien aanfloepen, en zo gaa$ dat verder met de tweede en derde lamp, aldus de hoogleraar. Volgens hem is een groot pro bleem van micro-elektronisch gestuurde apparatuur dat er na tien jaar geen onderdeel meer verkrijgbaar is. Mede hierop baseert Heetman zijn toe komstvisie dat het met de massale toepassing van thans al bekende, onwaarschijnlijk lijkende snufjes, langzamer zal gaan dan bij voorbeeld Titu laer denkt. Heetman verwacht evenmin dat de telematica, draadloze informatievoorziening via beeldschermen, tussen nu en 2006 een grote vlucht zal ne men. Volgens hem zal de ou derwetse (kabel)antenne-ont- vangst voor televisie, radio en andere media nog tot in lengte van decennia blijven bestaan. Enerzijds door het absolute monopolie dat de politici aan de kabelexploitanten hebben gegeven, anderzijds doordat een stopcontact voor een glas vezelkabel a la Titulaer 10.000 gulden kost. Het ziet er vol gens hem niet naar uit dat dat goedkoper zal worden. E EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Uitgeverij, Antwerpen/Weesp (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Leden van de socialistische spoorwer- kersbond hebben gister avond het werk weer voor 24 uur neergelegd uit pro test tegen de bezuinigings plannen van de regering. De staking was vandaag vooral voelbaar in Wallo nië en Brussel, waar de bond (ACOD) de meeste leden heeft. Bij het sluiten van deze editie was nog niet bekend welke ge volgen de staking gehad heeft voor het internationaal trein verkeer tussen Nederland en Frankrijk. De ACOD riep gis teren tevens een staking van 48 uur uit bij de PTT, waar door met name in Brussel, Na men en Luik opnieuw geen post wordt bezorgd. In Vlaan deren daarentegen werkt de PTT nagenoeg normaal. De poststakingen, die met on derbrekingen al vanaf begin mei duren, heeft inmiddels bij na dramatische gevolgen voor het bedrijfsleven en particulie ren in België omdat betalingen of contracten niet arriveren. Op het belangrijkste postsor- teercentrum in Brussel, de draaischijf voor heel België, lagen gisteren meer dan tien miljoen poststukken op behan deling te wachten. Agent verdacht van diefstal bekeuringsgelden GRONINGEN Het Openbaar Ministerie te maand geleden daarvan verdacht en op non-ac- Groningen heeft de rijksrecherche opdracht ge- tief gesteld. De persofficier van justitie in Gro geven een onderzoek in te stellen naar ver- ningen, mr.M. H. Severein, heeft dit gisteren meende verduistering van bekeuringsgelden bij meegedeeld. De grootte van het ontvreemde de gémeentepolitie Vlagtwedde. Een jhoofda- bedrag is niet bekend, gent uit Ter Apel van dit korps werd ruim een ZONDAG VADERDAG: Ivo Brautigam toont een selectie van de honderden reacties die hij kreeg van kinderen die allemaal meenden dat juist hun vader de liefste van de hele wereld is. Komende zon dag is Vaderdag en dan krijgt de „Papa van het jaar" een echt VIP-ontbijt thuis, compleet met kaviaar en champag- Foto: CEES VERKERK ne. AMSTERDAM „Beste meneer. U hoeft niet meer verder te zoeken want mijn pa is de aller liefste pa". „Ik vind mijn papa de liefste papa van de heele wirold omdat hij een grapiesmaaker is!". „Ik vind mijn vader een te gekke vader, want als hij de slappe lach heeft, doe ik het in mijn broek van de lol". Wie dacht dat alleen moeders lief kunnen zijn in de ogen van kinderen, heeft het mis. Vaders mogen dan vaak streng zijn, veel van huis zijn, te weinig zakgeld geven en leuke dingen verbieden, kinderen zijn wel degelijk dol op ze. Tot die conclusie kwam Ivo Brautigam deze week. De pr- man van het Amsterdamse Marriott-hotel kwam op het idee de jonge en oude kinderen van Nederland eens te la ten opschrijven waarom ze vinden dat juist hun vader de eervolle vermelding „Papa van het jaar" verdient. Tot Brautigams eigen verbazing kwamen er na zijn oproep honderden schrijfsels, tekeningen, stripverhalen en casset tebandjes binnen, waarin met soms grote felheid en vaak in ontroerende schrijftrant door kinderen van vijf werd betoogd hoe goed papa wel kan koken, banden plakken, honden uitlaten in de regen en vooral ook grappen maken. Grappige vaders hebben bij hun kinderen een streepje voor, zo blijkt uit de brieven. „Het is ongekend moeilijk om uit deze stapel de beste en de leukste inzendingen te halen. Daar zijn we dan ook niet in een uurtje mee klaar", zegt Brautigam, terwijl hij een greep doet uit de ordners waarin de creaties van de kinde ren zijn vervat. De vader van het kind dat de leukste of meest hartverwarmende pluimen heeft bedacht krijgt ko mende zondag (Vaderdag) als verrassing een ontbijt zoals hij dat waarschijnlijk nog nooit heeft gehad. Obers van het genoemde hotel komen bij papa thuis op bed een VIP- maaltijd serveren zoals alleen vorsten en wereldsterren het gewend zullen zijn. Het bed van de bekroonde paps zal voor één zondagmorgen vol staan met kaviaar, champagne, verse croissants, een keur aan beleg en alles wat een VIP zich verder maar kan wensen. Enorme stapel „Zestig procent van de inzendingen voor de verkiezing komt van kinderen onder de twaalf jaar, een kwart van de inzenders is tussen twaalf en vijfentwintig jaar oud en de rest is ouder", zegt Brautigam. Hij bladert wat door de enorme stapel inzendingen, die over het algemeen zeer kleurig zijn. Knalrood, paars, groen, blauw, de vodjes pak papier en het dure (uit papa's la gepikte) briefpapier zijn met van alles en nog wat beklad en beschilderd. En niet te vergeten beschreven met tal van indrukwekkende ontboe zemingen. Zoals deze: „Als er iets niet van mijn moeder mag, dan mag het van mijn vader wel". Uit de stapel brie ven komt in ieder geval glashelder naar voren dat het ook heel vaak de vaders zijn die de tafel dekken, de afwas doen, zakgeld geven, ontbijt klaarmaken en in het week einde meegaan naar het voetballen van zoontjelief. Zo bekent ene Nathan (8) schuldbewust dat hij zijn vader wel eens slaat. In zijn met een nog wat trillerig kinder handschrift geschreven lofbrief over zijn papa laat hij aan de jury weten dat hij vreselijk spijt van zijn gedrag heeft. En of de jury zijn papa nu maar „Papa van het jaar" wil maken. Een andere slimmerd neemt het recht gewoon in eigen hand. „En hierbij verklaar ik mijn vader tot papa van het jaar", zo schrijft deze jongen uit Deventer. Serieuzer kost Tussen alle koddigheden door is er nog ruim plaats voor wat serieuzer kost. „Hoewel ik de uitslag niet Kil verklap pen om de verrassing voor die ene geluksvogel op zondag morgen niet te bederven, moet me van het hart dat er en kele inzendingen waren die ons zeer hebben getroffen. Het waren uitgebreide, soms zeer nuchtere uiteenzettingen van kinderen over de bewonderenswaardige wijze waarop hun vader het huishouden runt na het overlijden van hun moe der. Het was heel prettig te lezen dat kinderen vaak heel goed beseffen hoeveel moeite het zo'n man moet kosten toch stug door te gaan. Ik kreeg er soms een brok van in m'n keel", zegt Brautigam. Ook de oudere kinderen willen wat kwijt. Zo schrijft een vrouw van in de veertig wat zij van haar inmiddels bejaar de papa vindt. Ook zij voelt zich nog kind van haar eigen vader en gelijk heeft ze. „Met alleen verwennerij kom je er vast niet in dit leven. Mijn lieve vader is zo intelligent en ad rem!". Deze mevrouw schrijft met liefde over z'n tim mermansoog, z'n inventiviteit en dat-ie 's zomers altijd „velletjes op zijn kale koppie" heeft, van de zon. „We hebben zelfs een brief waarin een jongetje van negen jaar bekent dat hij, om zijn inzending te kunnen posten, stiekem postzegels uit vaders portemonnee heeft weggeno men", lacht Brautigam. Inmiddels is door de hotelleiding besloten dat er ook verkiezingen komen voor de mama's en de kinderen van het jaar. „Daar kunnen we niet om heen, zeker niet nu de respons op deze verkiezing zo groot was. Bovendien: mama's en kinderen kunnen minstens zo lief zijn als papa's". ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5