Botha kiest voor nog hardere aanpak Groot-Brittannië onder zware druk WERELD REAGEERT GESCHOKT EN BOOS 1 izc hA NA KORTE FLIRT MET HERVORMINGEN: Scholierenprotest Sowetf werd in bloed gesmoord Sovjet-plan voor „Sterrenvrede" BUITENLAND CeidaeSomonl VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAG Reagan stuntelt weer op perseonferentie WASHINGTON Ondanks de hulp van een gehoorapparaat heeft president Reagan woensdag op zijn persconferentie antwoord gegeven op vragen die hem niet gesteld wer den en geen antwoord gegeven op vragen die wél gesteld waren. Op een vraag over abortus verwoordde Reagan het standpunt van zijn regering over euthanasie. Een vraag over het voorstel tot troepenvermindering van het Warschau-pact beantwoordde hij met een verhaal over kernwapens. De vraag waarom Reagan Sovjet-leider Gorbatsjov vo rige week had vergeleken met Castro, Ara fat en Khaddafy leverde ook problemen op. Reagan keek stomverbaasd en zei: „Ik gelooi niet dat ik hem daarbij gezet heb. Ik moei ergens geblunderd hebben, want geloof mij. ik stop hem niet in dezelfde categorie". Opbrengst van „handenactie" valt tegen LOS ANGELES Zo'n 5,6 miljoen Amerikanen hebben elkaar op 25 mei de hand gegeven en een keten van 6.700 kilometer gevormd om de ar men te helpen, maar er is „slechts" van de 28 miljoen dollar binnengeko men, terwijl de organisatoren 50 mil joen dachten te krijgen. Toch zijn de organisatoren van mening dat het Amerikaanse geweten is wakker ge schud over het probleem van de be- hoeftigen en daklozen in de Verenig de Staten. Met frisse tegenzin nam ook president Reagan aan de actie deel. In totaal zal de actie waarschijn lijk 36 miljoen dollar opbrengen. Thatcher schenkt thee voor toeristen V5 LONDEN Premier Margaret Thatcher heeft gisteren in haar ambtswoning in Downing Street thee met boterhammetjes geserveerd aan Amerikaanse toeristen. De 32 bezoekers hadden een loterij gewonnen die door de Britse luchtvaartmaatschappij British Airways was georganiseerd om het verval op te vangen in het Amerikaanse toerisme naar Engeland als gevolg van de Amerikaanse luchtaanval op Libië in april. Na een babbeltje van een uur leidde Thatcher haar gasten rond door haar huis en poseerde daarna met hen op de stoep onder nummer 10. Volgens een van de be zoekers. Mark Ze walk uit Tampa in Flori da. leek Thatcher teleurgesteld dat haar „Cucumber sandwiches" niet veel aftrek vonden. Nederlandse „witwasser" gepakt in Zwitserland LUZERN In Zwitserland is een inwoner van Nederland aangehou den die enkele honderdduizenden Franse franks wilde „witwassen" die afkomstig waren van het losgeld van de ontvoeringszaak-van der Valk in Nuland in 1982. De arrestant, wiens naam niet is be kendgemaakt, was er al in geslaagd bij bankkantoren in Luzern 350.000 Franse frank om te zetten in kleine coupures en stond op het punt dat ook te doen met een aantal biljetten van 1.000 Franse franks. Het personeel van een van de ban ken vond 's mans gedrag verdacht en waarschuwde de politie, die hem aan hield. Broers verdrinken in zelfde zwembad CARY Een 6-jarig jongetje uit Cary in de Amerikaanse staat Illi nois is in hetzelfde zwembad verdronken als zijn 12-jarige broer, die een jaar eerder de dood vond. Christopher Bullock overleed even als zijn broertje Bryan als gevolg van een hart aanval in het gemeente zwembad. Het waren de enige twee kinderen van het echtpaar Bullock. Walesa gaat naar Italië WARSCHAU Solidariteitslei- der Lech Walesa heeft gisteren verklaard dat hij een uitnodi ging van de Italiaanse regering heeft geaccepteerd om volgende maand in Rome een internatio nale vredesconferentie bij te wonen. Walesa reisde niet meer naar het buitenland sinds de af kondiging van de staat van be leg in zijn land in december 1981, omdat hij vreesde bij te rugkeer niet meer in Polen te worden toegelaten. De confe rentie vindt van 2 tot 4 juli in Rome plaats. Walesa zal de Poolse autoriteiten vragen om garanties voor zijn terugkeer. Zoon sjah getrouwd 'i NEW YORK Cyri Sjah, 26-jarige zoon laatste sjah van Iran, i 1 ren in de staat New Yi# trouwd met de 18-jarij min Etemad-Amini, ee Verenigde Staten w Iranese. De ceremonie in zeer besloten kring en werd alleen bijge door de leden van de v JL lige keizerlijke familie eI Reza, oudste van de vi deren van Mohammec en ex-keizerin Farah na de dood van zijn v Egypte in 1980 de titlZl Sjah van Iran gekregen k Pieter Botha: „Geen intimida- (Van onze correspondent Margaret Jacobsohn) KAAPSTAD Voor de derde keer in 26 jaar heeft Zuid-Afrika de noodtoe stand uitgeroepen. Het is veelbetekenend dat partij en die rechts van de rege rende Nationale Partij staan met enthousiasme op de verklaring reageer den, terwijl de linkse par tijen in woede uitbarstten. De blanke oppositieleider Colon Eglin beschreef de maatregelen als „de ern stigste beperking van de burgerlijke vrijheid en van de vrijheid van me ningsuiting in de geschie denis van Zuid-Afrika". De noodtoestand betekent dat veiligheidsdiensten het recht hebben mensen veertien da gen vast te houden zonder ar restatiebevel of vooronder zoek. Die periode kan telkens worden verlengd. De autoritei ten hebben de volledige be voegdheid om huiszoeking te doen en voorwerpen in beslag te nemen. De maatregelen vrijwaren de regering bij voor baat van eventuele juridische tegenacties en geven de hoofd commissaris van politie de mo gelijkheid om speciale orders uit te vaardigen. Zo kunnen gebieden tot rellen-regio's worden verklaard en afgeslo ten worden van de buitenwe reld. De pers wordt gemuilkorfd: zo durfde het internationale pers bureau Reuters gisteren bis schop Tutu niet langer te cite ren en mogen geen beeld- en geluidsopnamen worden ge maakt in onrustige gebieden. Journalisten moeten officiële toestemming hebben in con flictgebieden te werken en het zal zeer gevaarlijk worden voor verslaggevers om een verhaal te schrijven over de onlusten dat afwijkt van de of ficieel goedgekeurde versie. Dit geldt ook voor eventuele kritiek over de handelswijze van de regering tijdens de noodtoestand. De boetes op overtredingen variëren van 10.000 rand sinds de drama tische koersdaling circa 10.000 gulden tot tien jaar gevan genisstraf. Waarnemers menen dat de nieuwe voorschriften veel ver der gaan dan de noodmaatre gelen, die vorig jaar juli in di verse districten werden afge kondigd. Die noodtoestand werd 7 maart jJ. opgeheven, hoewel het aantal doden als gevolg van de onlusten on geveer vier per dag niet verminderd is. De huidige maatregelen vertonen meer overeenkomsten met de ver gaande voorschriften van de noodtoestand van 1960, die van kracht werden na rellen, nadat de politie in Sharpeville 69 mensen doodgeschoot. Uit president Botha's speech in het parlement van gistermid dag bleek duidelijk dat de re gering vindt dat de bestaande wetgeving niet krachtig ge noeg is om de gebeurtenissen op te vangen die in de komen de dagen worden verwacht, als zwarte activisten de op stand in Soweto op 16 juni 1976 herdenken. Botha bena drukte sterk de communisti sche en Russische invloed in het Afrikaanse Nationale Con gres en leek vooruit te lopen op een strategie om de echte zwarte nationalisten in het ANC te scheiden van de com munisten. Het ziet er dus naar uit dat de Zuidafrikaanse regering na een korte flirt met hervormin gen beslist heeft dat het voor lopig terugkeert naar een har de aanpak. Deze beslissing is ook genomen onder de enorme druk die de onrust in de zwar te wijken, zoals Crossroads en Alexandra met zich mee brengt. De angst onder de blanken is op een punt geko men waarop velen van hen, speciaal de Afrikaner Nationa listen, roepen om „krachtdadi ge" actie. Andere blanken, nu nog een minderheid, waaron der enkele leden van de rege rende Nationale Partij, geven de voorkeur aan zinvolle on derhandelingen met erkende zwarte leiders. Voorlopig is het leven onder een noodtoestand de realiteit voor iedereen in Zuidafrika, net als in 1960 en (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De voormalige Australische premier Mal colm Fraser heeft er gisteren sterk op aangedrongen dat Groot-Brittanië toch meedoet aan economische sancties tegen Zuid-Afrika. Fraser is een van de twee voorzitters van de EPG, de groep van zeven „eminente personen", die het Gemenebest vertegenwoordigden tijdens een mislukte vredesmissie in Zuid-Afrika. De Britse premier Thatcher is de enige leider van de 48 Geme- nebestlanden, die fel tegen economische maatregelen is, omdat het de eigen economie te veel zou schaden; het land heeft mil jarden in Zuid-Afrika geïnvesteerd. Groot-Brittannië heeft wel iswaar teleurgsteld gereageerd op de afkondiging van de nood toestand, maar Thatcher haastte zich te waarschuwen dat geen al te snelle beslissingen genomen mogen worden. Zij wil het de bat afwachten dat het Gemenebest op 3 augustus houdt aan de hand van het rapport van de EPG-commissie. Groot-Brittannië zal echter eind van deze maand al onder druk komen te staan tijdens de EG-top in Den Haag. Minister Van den Broek heeft immers voorgesteld wel strengere sancties te nemen. Wanneer de EG niet tot een eensluidend standpunt kan komen, wordt het nemen van sancties moeilijker gezien het feit Groot-Brittannië \/rouwen en kinderen, die gisteren in Kaapstad demonstreerden, worden door de politie met c ...i. 1 weid in politie-auto's geduwd. DEN HAAG CDA, PvdA en VVD hebben geschokt ge reageerd op het uitroepen van de noodtoestand in Zuid-Afri ka De twee regeringspartijen willen echter niet dat Neder land buiten de Europese Ge meenschap om maatregelen neemt tegen het regime in Pretoria. Een dergelijke stap is niet effectief, aldus de specia listen van CDA en VVD, De Boer en Weisglas. Mevrouw Herfkens van de PvdA toonde zich diep teleurgesteld over deze houding. „Wij vragen aan CDA en VVD hoeveel doden er nog moeten vallen in Zuid- Afrika, voordat ze echt bereid zijn om harde maatregelen te gen dat land te nemen". Het moderamen (bestuur) van de Gereformeerde Kerken in Ne derland en de Nederlandse bisschoppen hebben eveneens geprotesteerd tegen de afkon diging van de noodtoestand. Kardinaal Simonis zei ge schokt te zijn door de arresta ties van katholieke priesters. Op voorstel van de Bondsre publiek Duitsland hebben alle EG-landen besloten hun am bassades in Pretoria op 16 juni te sluiten. De Amerikaanse re gering veroordeelde de nood toestand in scherpe bewoor dingen en zei „ontsteld" te zijn door deze „onderdrukkende maatregel". Canada besloot onmiddellijk de verkoop van Zuidafrikaanse produkten en reclame voor reizen naar Zuid-Afrika te verbieden. De Veiligheidsraad heeft vandaag een verklaring uitgegeven waarin de afkondiging van de noodtoestand en het massale gebruik van geweld worden afgekeurd. In 1976 honderden doden door politiekogels ir DEN HAAG Met vele honderden arrestaties, perscensuur en de invoe ring van de noodtoestand probeert de Zuidafri kaanse regering te ver hinderen, dat de zwarte bevolking aanstaande maandag het bloedbad van Soweto herdenkt. Na de opstand in Sharpeville in 1960 was het scholie renprotest in Soweto de tweede massale uitbar sting van verzet tegen het apartheidsbewind. Sindsdien is het geweld steeds verder toegeno men. Terug naar Soweto, 16 juni 1976. Tussen de vijftien- en twintigduizend zwarte scho lieren lopen in een vastbera den mars door de stoffige straten. De jongeren, gemid deld rond de zestien jaar, zijn tot het uiterste getergd. Zij leven in barakken en krotten ten zuidwesten van Johan nesburg (Soweto betekent South West Township); de huren zijn laag, maar er is dan ook geen elektriciteit, geen riolering, nauwelijks stromend water, geen ver harde wegen. Het hele gebied is afgezet met palen en prik keldraad: wie van of naar huis wil, moet het gehate pasje tonen aan de bewakers bij de slagbomen. In Soweto wonen naar schat ting ruim een miljoen men sen bovenop elkaar. Er zijn scholen, een universiteit, een bioscoop een paar drinkloka- len. De mannen en vrouwen worden 's ochtends met krakkemikkerige bussen naar hun werk in Johannes burg gereden. De scholieren proppen zich in overvolle klassen en proberen met schamel lesmateriaal de basis voor hun toekomst te leggen. De schijnbare rust wordt elke nacht verstoord: de crimina liteit onder de bevolking die geen uitweg ziet uit het de primerende „concentratie kamp" is groot. Het smeulende lont wordt aangewakkerd door een nieuw voorstel uit Pretoria: een belangrijk deel van het onderwijs in Zuid-Afrika mag niet langer in het En gels, maar moet in het Afri kaans worden onderricht. De taal van de Boeren, puur ge houden sinds Jan van Rie- beeck in de zeventiende eeuw op de Kaap arriveerde; voor de zwarten de taal van de overheerser, de bron van alle kwaad; een taal dus, die de onderdrukten weigerden te spreken. Op 16 juni marcheren de scholieren door de straten: boos en vastberaden, totdat hun mars wordt gestopt door politie- en legereenheden. De jonge zwarten beginnen met stenen te gooien; de politie reageert nerveus op de opge wonden menigte en laat als waarschuwing een paar ko gels over de hoofden fluiten. Maar voordat de demon stranten rechtsomkeer kun nen maken, laten de agenten de lopen van hun geweren en revolvers zakken en schieten kinderen en jonge ren neer. De demonstranten raken in paniek en reageren op hun beurt uitzinnig: twee blanke politiemannen worden uit hun auto gesleurd en gelyn- ched. Alles dat blank is, wordt doelwit van stenen, messen en vuisten. Maar een blanke waagt zich niet onge wapend in de krottenwijk. Na twee dagen ligt het aantal zwarte slachtoffers al ruim boven de honderd. gi De opstand slaat ook |p naar andere zwarte wool i ken rond Durban, Kaaf en Johannesburg. De 4r houden aan en in de looii de volgende bloedige wt: vallen (officieus) tussefe zeshonderd en duizenac den, voornamelijk getm door politiekogels en he» rendeel geraakt in hetfc terhoofd of rug.t De gevechten beperken evenwel tot de zwarte wijken en de blanke wij)] straten; voor de bewte van de blanke woonwijlj er nog steeds weinig ome zorgen over te maken.! regering laat zich niet in! deren. Er zijn instructie, geven recht en orde te Hl haven, wat dit ook mog^j ten", aldus de toennrf premier Vorster. j I In 1960 had het gewek politie-optreden in Shi ville waarbij 69 doden vi een litteken achtergelai de geschiedenis van Afrika; Soweto liet een wond na. De rest van d< reld keek geschokt e: bijsterd toe. Pretoria bedolven onder de prol en afkeurende resolutii er werd gedreigd met ties. Maar het standbeeld Paul Kruger bewoog nie* Het verbieden van alle eenkomsten ter herdenf van het bloedbad Soweü het afkondigen van de rf toestand symboliseert de l pigheid van het blanke wind. Maar het is ook ee ken van angst. Die ang evenwel een slechte ra< ver. Want het valt te wachten dat de zwarte b king zich niet door een n toestand van de herdei gen af zal laten houden. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER wmm 40-4061 106) „Hoe nu?" riep professor Tweesteen verbaasd uit. „Heb ik werkelijk enkele opmer kingen gemaakt, die mijn plaats in het knetter mysterie hebben verraden? Daardoor ben ik toch echt verbijsterd! Gestupefactieerd om eens een moeilijk woord te gebruiken! Dat is latijn, begrijpt U wel, en het betekent zoiets als met stomheid geslagen!"Nu vond smidje Ver holen de professor helemaal niet zo erg met stomheid geslagen. De brave oude heer praatte tenminste maar door met de snelheid van een bergbeek, die over de rotsen naar beneden huppelt.... „Ik zal het U uitleggen," ver klaarde hij toen. „Tegen mijn leerjongen Karel- tje hebt U gezegd, dat zijn kleine tweecylinder kopkleppertje uitstekend geschikt was voor Uw doel„Och.., heb ik dat werkelijk ge zegd?" vroeg de professor vaagjes. „Werkelijk zéér onachtzaam. En wat heb ik nog méér ge- zegd?" „Wel...," antwoordde de smid. „Die avond, waarop dezelfde kleine Kareltje voor de televisie verscheen, hebt U staan gie chelen in de gelagkamer van „Het Wapen van Rijkhuyzen". U zei toen zoiets als: Mooi zo, op deze wijze blijf ik voorlopig buiten schot!" „Wel, wel...," zuchtte de professor. „En uit deze feiten heeft U afgeleid, dat ik wel iets met de knettercarters te maken zou hebben. Héél knap. Héél knap." Zo sprak de professor nog een hele tijd door. Hij legde uit, dat-ie wel proe ven móést nemen op andere auto's, omdat-ie zelf geen geld genoeg had voor dure experi menten met dure auto's. Daarom was-ie begon nen met een proefneming op Kareltje's zeepkis- tje„Zulke proeven verslinden geld, me neer Verholen," zei de professor. En dit alles werd buiten afgeluisterd door de man met de fijne neus voor het nieuws. Op onverklaarbare wijze was ook hij terecht gekomen bij de woning van professor Tweesteen. Hij was niemand min der dan Sipko Stunt. Hij sloop zelfs van boom tot boom achter de smid aan, toen die héél laat naar huis ging MOSKOU De Sovjet-Unie heeft aan de VN een plan voorgelegd voor een „Sterren vrede", te bereiken in drie fa sen vanaf nu tot het jaar 2.000. Sovjet-premier Nikolaj Ryzj- kov heeft de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar hier over een brief geschreven. Volgens het plan „moet er ui terlijk in 1990 een internatio nale conferentie komen of een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering van de VN, die is gewijd aan de ruim te". Doel moet zijn „een internatio nale ruimte-organisatie in te stellen, waarbij gemeenschap pelijke programma's voor sa menwerking in de ruimte worden opgesteld". De Sovjet-Unie had haar plan al in augustus geformuleerd in een brief aan de secretaris-ge neraal, maar deze brief kwam toen van minister van buiten landse zaken, Edoeard Sje- vardnadze. Kennelijk wil zij meer gewicht hechten aan het voorstel door het nu te laten komen van de premier. Het plan, om militarisering van de ruimte te voorkomen, moet kennelijk een tegenwicht vormen voor het Strategische Defensie Initiatief SDI van president Reagan, een pro gramma voor onderzoek naar ruimtedefensie tegen vijande lijke raketten. Ryjzkov stelt dat „er eerst een akkoord over een verbod op ruimtewapens moet worden gesloten tussen de SU en de VS en dat dit daarna meer ba sis moet krijgen doordat de voornaamste industrielanden verplicht deelnemen". Om militarisering van de ruimte te vookomen „is een van de mogelijke stappen een internationaal akkoord over de onschendbaarheid van sa tellieten, over stopzetting van proeven met en plaatsing van nieuwe anit-satellietsystemen en over verwijdering van de bestaande systemen". Inval in woning Günter Wallraff BONN Een officier van justitie heeft gisteren met tien agen ten huiszoeking verricht in de woning van de Keulse journalist en schrijver Günter Wallraff. Urenlang hebben zij vergeefs gezocht naar filmmateriaal en vi deobanden die worden gebruikt als basismateriaal voor een film naar Wallraffs boek „Ganz unten" (in Nederland „Ik, Ali"). Wallraff had in zijn vermomming als Turkse gastarbeider Ali met een verborgen camera opnamen gemaakt van een optreden van de koppelbaas Vogel, toen die een ploeg illegalen ronselde. Vogel vindt dat met de opnamen inbreuk wordt gemaakt op zijn privacy. Wallraff heeft een strafklacht tegen de Münchense rechter ingediend die toestemming voor de huiszoeking heeft verleend. Hij beschuldigt de magistraat van rechtsverdraaiïng en machtsmisbruik. Buschauffeur vertikt het CADILLAC Een buschauffeur van de Shortway North- star Lines, die op weg was van Traverse naar Grand Rapids in Michigan, kreeg het halverwege de rit te kwaad en ver tikte het verder te rijden. De passagiers konden wel begrip opbrengen voor de overwerkte man, maar zijn baas dacht daar anders over. Gary Wilson, directeur van het busbedrijf, verklaarde dat het de eerste keer was dat hij zoiets mee maakte. De chauffeur had zich kwaad gemaakt over de slechte staat waarin de bus verkeerde. Toen hij daarop in een garage naar zijn werkgever belde, kreeg hij geen gehoor voor zijn klachten en besloot toen niet verder te rijden. Na 45 minuten arriveerde een collega. Arrestaties na, dood ministersdoclj OXFORD Een nei een vriendin van Channon, de dochter v Britse minister van ind Paul Channon, zijn bei digd van het geven va roïne aan de jonge vrou eerder deze week ove Olivia Channon stierf week na een feest ter genheid van het afs van de examenperiodi de universiteit van O) Olivia Channon overle een kamer van de uni teit van Oxford waar vriend, de 23-jarige Gottfried von Bismarck feestje had gegeven ni examen. Door de dood de ministersdochter i Groot-Brittannië weer heftige publieke dis< losgebarsten over hel bruik van drugs door edelen!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4