7 Vrouw topambtenaar kwade genius achter intruiming kraakpand Woonverbod verdachte aanranding De Gaay Fortman sr.: Nijpels als minister niet aanvaardbaar Autohandel mogelijk aanleiding voor dodelijke schietpartij DA en VVD wachten met euthanasieprobleem niet op Raad van State Zout niet schadelijk voor zwangere met hoge bloeddruk Genland foidóaQowiwnt VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAGINA 3 lapverdiaan land uit TERDAM Staatssecretaris e-van Hemel van justitie houdt aan het vertrek uit Nederland de Kaapverdiaan D.M. Moreira teiro, die één dag te kort ge- ivd is geweest voor een verblijfs- unning. Dit is de Kaapverdiaan ren in een gesprek met ambtena- op het ministerie in Den Haag deeld. Monteiro's raadsman Ummels dubt nog over het 5tarJPannen van een k°r* ëe<^ing om reiken dat zijn cliënt het bij de 0 van State nog lopende beroep 'n i de beschikking tot vertrek hier Ie i afwachten. Juridisch staat Mon- rra zwak, geeft Ummels toe. Mon- j die sinds enkele dagen in hon- aking is in de Pauluskerk in fdam, moet vandaag het land -res Groeiend tekort aan vaklieden in metaal ROTTERDAM Er is een groei end tekort aan vaklieden in de metaal en elektrotechniek. De ge westelijke arbeidsbureaus (GAB's) starten daarom binnekort een wervingscampagne om mensen een opleiding te laten volgen in deze sector. De GAB's doen dat in samenwerking met dertig be- drijfsscholen. Vooral vrouwen en meisjes, die in deze sector zwaar ondervertegenwoordigd zijn, wor den aangespoord zich aan te mel den. Volgens P. Suijker, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam, is iedereen die de opleiding volgt daarna voor hon derd procent verzekerd van een baan. „Keukenpersoneel heeft weinig kennis van hygiëne" DEN BOSCH Lager personeel en middenkader in de keukens van ziekenhuizen, bejaardenoorden, be drijven, hotels en restaurants heeft geen of nauwelijks enige kennis van de meest elementaire hygiëneprinci- pes. Dat bleek vandaag op een bijeenkomst van de stichting Informatiecentrum op Voedingsgebied naar aanleiding van haar vijfjarig bestaan. Het gebrek aan kennis van micro-organismen is de be langrijkste oorzaak van een toenemend aantal gevallen van voedselvergiftiging in instellingen en bedrijven, al dus de stichting. Een tweede oorzaak is dat keukenperso neel eenmaal foutief aangeleerde handelingen en werk wijzen blijft volgen. Zelfs personeel dat een cursus ele mentaire keukenhygiëne heeft gedaan, is niet eenvoudig af te brengen van jarenlang gehanteerde onhygiënische handelwijzen, zegt de stichting. Kind onder tractor BEEMSTER Een on geluk met een land- bouwtractor heeft gis termiddag in Beemster het leven gekost aan de 14-jarige Nanda Beeker. Het kind reed op een spatbord-zitje op de tractor mee met haar vader, toen een contra gewicht aan de voor kant van de tractor op de lasnaad afbrak. Het gewicht raakte onder een voorwiel, waardoor de tractor kantelde en op het kind terecht kwam. Cocaïne-bendes opgerold in Nijmegen NIJMEGEN Met de arresta tie van in totaal 14 verdachten denkt de Nijmeegse politie twee grote, vanuit Nijmegen opererende cocaïne-bendes te hebben opgerold. De belang rijkste slag sloeg de politie met de arrestatie van een groep verdachten, die de afgelopen twee jaar ten minste zestig kilo cocaïne met een marktwaarde van 12 miljoen gulden vanuit Bolivia naar Nederland liet komen. De drugs kwamen met koeriers per vliegtuig aan op Schiphol of Brussel en werden in ons land verkocht of door gevoerd naar Engeland en Spanje. FFICIER EIST MAAND VOORWAARDELIJK EN BOETE T - w<tMSTERDAM „Ter- aniijl anderen het vuile P' erk opknapten, zat me- £-1 rouw lekker warm in nel e auto". Officier van •ht istitie mr. W. van Nie- ha >p liet er gisteravond ooi jdens zijn requisitoir hu oor de Amsterdamse ;chtbank geen misver and over bestaan. Hij sst eschouwt de 35-jarige ïst linie V. uit Oegstgeest es|- echtgenote van de in ar pspraak geraakte top- de mbtenaar Rens V. rut 14) als de „kwade ge- ad ius" achter de gerucht- /ai lakende ontruiming van ete et hoofdstedelijke ?r raakpand 2e Jan Steen iet traat 144, op 5 februari lajan dit jaar. i t im je openbare aanklager eiste owel tegen haar als tegen de :9-jarige B., Haags ambtenaar 'a jij de Raad van State, tevens h^fiuisvriend van het echtpaar >t een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf plus een geldboete van tweeduizend ■ulden. Beiden achtte hij Hhuldig aan openlijke ge weldpleging tijdens de tu- ■lultueuze knokploeg-actie in de Amsterdamse Pijp. Daar bij Werden zes kraaksters midden in de nacht op min of meer hardhandige wijze het huis uitgejaagd. De strafzaak tegen meneer V., de grote afwezige 's mid dags, werd door de rechtbank voor onbepaalde tijd uitge steld voor het uitbrengen van een nieuwe dagvaarding. An ders dan voor hem, directeur sociale verzekeringen bij het ministerie van sociale zaken, gold dat voor diens jongere en in Amsterdam studerende broer Arthur (25). Deze hoor de wegens zijn aandeel in de affaire een geldboete van 750 gulden tegen zich eisen. Officier van justitie Van Nie- rop sprak in alle drie de ge vallen van een niet te tolere ren vorm van eigenrichting. In het kort schetste hij hoe in de late avond van 5 op 6 fe bruari twee gehuurde knok ploegen een Haagse en een Amsterdamse het pand 2e Jan Steenstraat be stormden. De woning, die ei gendom is van topambtenaar mr. Rens, was kort daarvoor gekraakt door zes Amster damse vrouwen. Stoere jongens Mevrouw V. had om het kar wei te klarerr een stuk of tien stoere jongens laten ronselen. Onder hen bevond zich ook de reus Ton H. (29), een boomlange Hagenaar die on dermeer berucht werd als de lijfwacht van Janmaat en Glimmerveen. H. werd me dio februari door de politie rechter vrijgesproken. De schoonmaak moest gebeu ren door intimidatie. De in structie luidde: er mag geen geweld aan te pas komen. De ploegen drongen het pand ongeveer gelijktijdig aan de voor- en achterkant binnen. Ze richtten veel paniek aan onder de bewoonsters, van wie sommigen in nachtkle ding de straat op vluchtten. Hun huisraad werd op straat gesmeten, maar er was ook sprake van enig fysiek ge weld. Bovendien zou er met wapens zijn gedreigd, aldus de kraaksters. Officier mr. Van Nierop: „Er zijn ruiten ingeslagen en dat is óók geweld". Hij vond het evenwel te ver gaan om de verdachten tot een schade vergoeding van 1500 gulden te laten veroordelen wegens door de kraaksters geleden psychische schade. Daarente gen noemde hij het een aan tasting van de rechtsorde dat mevrouw V. en haar mede verdachten voor eigen rech ter hebben gespeeld. „Ze hadden ook een kort geding kunnen aanspannen, maar dat wilden ze niet omdat zo'n procedure te lang zou duren. Ze hadden daarnaast aangifte kunnen doen bij de politie. Ik acht het niet onmogelijk dat het Openbaar Ministerie in dat geval politioneel ingrij pen had bevolen wegens huisvredebreuk". Pasje Dit delict was echter nu ten laste gelegd aan de twee mannelijke verdachten. De officier nam het huisvriend B. met name kwalijk dat hij de politie, die binnen drie minuten ter plaatse was, eerst nog heeft trachten af te bluffen door een pasje van de Raad van State te tonen. Vol gens de agenten deed hij erg arrogant. Ook meneer V. zou een nogal hoge toon hebben aangeslagen tegen de sterke arm. Tijdens de actie zelf had hij zich rustig gehouden. Hij maakte, onder meer door zijn deftige verschijning, de in druk van de leider. Behalve het geven van wat bevelen, deed hij niets. Rechtbankpre sident mr. G. Bodewes iro nisch: „Ja, dat is het ken merk van het leiderschap". De advocaten van het ver dachte trio, de mrs. M. Mantz, L. van Bruggen en A. van der Does, drongen voor hun cliënten op strikt juridi sche punten aan op vrij spraak. Mr. Mantz speelde hierbij als raadsman van me vrouw V. de opvallendste rol. Behalve dat de Haagse straf pleiter burgemeester Van Thijn en hoofdcommissaris Valken als getuigen wilde horen, kenmerkte zijn plei dooi zich door ongekend kri tische uitvallen naar kraak sters en Openbaar Ministerie. Deze vrouwen noemde hij consequent „rippers". „Mijn cliënte voelt zich door de kraaksters geript van haar eigendom. De kraakbewegin gen zijn er kennenlijk in ge slaagd het O.M. lam te leg gen. Door anarchistische stromingen die de rechtsstaat bedreigen, in bescherming te nemen, verliest het Openbaar Ministerie verder zijn gezag en veroorzaakt daarmee on gewild grote onrust binnen de samenleving". Mr. Van Nierop, als vertegenwoordi ger van dat O.M., stelde er geen behoefte aan te hebben zijn beleid (in plaats van de burgemeester) tegenover Mantz te verdedigen: „Ik ben niet bereid om als een soort kroongetuige onder spervuur te worden genomen door een advocaat". Omdat de plei dooien nogal uitliepen, hield de rechtbank de zaak aan tot 6 augustus. Twee weken later volgt de uitspraak. PETER VIERING AMSTERDAM Een Amsterdammer die ervan wordt verdacht een tienjarig meisje te hebben aangerand, heeft gisteren een woonverbod gekregen. Hij krijgt een maand de tijd om te verhuizen en mag zich binnen twee jaar ook niet meer in de omgeving vestigen. Rechtbankpresident mr. B. Asscher besloot daartoe gis teren in een kort geding. Het is voor zover bekend voor het eerst dat iemand tot een woonverbod wordt veroordeeld. De Amsterdammer zou vorig jaar december ontucht hebben ge pleegd met de tienjarige dochter van het gezin waarmee hij een tijd bevriend is geweest. Het gezin woonde drie huizen verder in dezelfde straat. Mr. B. Asscher acht het „een zwaar offer" voor de man om te moeten verhuizen, maar daartegenover staat vol gens de rechter dat hij zich schuldig maakte „aan een zeer ern stige inbreuk op de lichamelijke en geestelijke integriteit" van het meisje. De belangen van het dochtertje laat Asscher zwaar der wegen dan die van de verdachte. De man werd overigens vanwege de aanranding opgepakt, maar na een gedeeltelijke be kentenis weer vrijgelaten. De voorwaarden voor die vrijlating waren al dat hij elk contact met het meisje zou vermijden. De man trok echter wel weer in zijn oude woning. HUIZEN De verkoop van een Mercedes-personen- wagen is vermoedelijk de aanleiding geweest voor de schietpartij woensdag in de bossen bij Huizen. Uit het verhoor van onder andere de weduwe van de in de kofferbak van de Mercedes gevonden man uit Rijssen is gebleken dat de bewuste Mercedes (500 SEL) in een krant te koop was aangeboden voor 75.000 gulden (nieuwprijs circa 200.000 gulden). Daar waren nogal wat reacties op gekomen. Eén van de mensen die hebben gereageerd zou de 26-jarige V. uit Almere zijn geweest, de gevangenbewaarder uit Almere die woensdag door een Huizer agent werd doodgeschoten. Zeker heid is er nog niet, want de weduwe heeft de bewaarder nog niet kunnen zien. Huiszoekingen in Rijssen en Almere leverden niets op. Ook waren er geen aanwijzingen te vinden in het pri- vékastje van Veenstra op zijn werk, de Bijlmergevangenis. De man uit Rijssen, de 48-jarige P. D., had volgens de politie geen strafblad en was geen bekende van de politie. Ook V. had geen strafbare feiten gepleegd. Bij het onderzoek wordt in geringe mate rekening gehouden met een derde man die volgens getui genverklaringen in het spel zou zijn. Dertig zieken door salmonella-infectie HEESWIJK-DINTHER In het Brabantse Heeswijk-Dinther zijn de afgelopen twee weken ongeveer dertig mensen ziek ge worden; vermoedelijk ten gevolge van een salmonella-infectie. Het merendeel van hen is inmiddels weer beter. Dat heeft H. Verwegen van de Districts Gezondheidsdienst in Veghel van morgen meegedeeld. Wat de dertig precies hebben gegeten heeft hij niet gezegd. De ziekteverschijnselen zijn koorts, buikkram pen, diarrhee en braken. Hoewel een onderzoek aanwijzingen heeft opgeleverd waar de bacteriën vandaan zijn gekomen, wil de gezondheidsdienst daar verder geen mededelingen over doen. rugsmokkel )st kapitein venslang N HAAG De Nederland- capitein D. v. D. is gisteren \ustralië wegens het smok- van een ton hasj veroor- tot levenslange gevange- itraf. Het hoge gerechtshof 5erth veroordeelde drie be- nningsleden, onder wie de lerlander R. v.d. W„ tot 12 In november vorig jaar "den de vier gearresteerd verdenking van het smok en van de drugs aan boord hun schip de Libertad. De itein zou onderweg van Pa- lan naar Australië d.e hasj volle zee aan boord hebben lomen. De drugs zijn nooit 'onden. D. was reeds eerder Australië tot drie jaar ver deeld wegens het in bezit )ben van twee valse pas- irten en het overtreden van ita-bepalingen. DEN HAAG Onder de gegeven omstandigheden is VVD-onderhandelaar Ed Nijpels niet aanvaard baar als minister. Dit heeft mr. W.F. de Gaay Fortman, die wel wordt betiteld als het staatsrech telijk geweten van het CDA, gisteren gezegd in het tv-programma Den Haag Vandaag. „Als ik formateur was zou ik hem niet nemen," aldus De Gaay Fortman. Hij werd geïnterviewd op een receptie, hem aangeboden om dat hij vijftig jaar geleden pro moveerde, vijftig jaar ge trouwd is en 75 jaar oud is ge worden. De Gaay Fortman, die zelf minister en informa teur is geweest, meent dat ie mand alleen minister kan worden „als hij volledig gezag heeft in eigen kring". Alleen in dat geval zal hij ook onder moeilijke omstandigheden in de Tweede Kamer zijn stand punten aanvaard kunnen krij gen, aldus De Gaay Fortman. Het mag niet niet zo zijn dat iemand minister moet worden omdat de fractie hem kwijt wil. In politiek Den Haag is het een publiek geheim dat ook CDA-leider Lubbers de beëdi ging van Nijpels tot minister niet wenselijk acht. Lubbers zou de VVD'er te springerig, te onvoorspelbaar en te onbe trouwbaar achten. In dat ver band zou Lubbers al eens ge suggereerd hebben dat Nijpels, als de VVD hem met alle ge weld het kabinet in wil heb ben, dan maar staatssecretaris (van politiezaken) moet wor den. Tweeling In het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam is gisteren de zestiende reageerbuis tweeling in Nederland geboren. De tweeling, zoons van Jolanda Vegter en haar man Ed de Vries, verblijft in couveuses omdat ze drie maanden te ff vroeg werden geboren. (Van onze k parlementaire redactie) !N HAAG De forma- lesprekken tussen CDA VVD zullen op het int van de euthanasie et wachten op het ad- es van de Raad van Sta die zijn oordeel moet iven over het initiatief wetsontwerp van me vrouw Tuinstra (D66) en de proeve van wet die het kabinet heeft opgesteld. Beide partijen zijn er op uit om nu al afspraken te maken. Daarbij kan het advies van de Raad van State een rol spelen, mits dit op tijd beschikbaar komt. Dit advies wordt echter niet voor medio juli verwacht. Dan hoopt De Koning met zijn informa tiewerk klaar te zijn. Gisteren hebben de onderhan delaars van CDA en VVD, De Vries en Nijpels, beiden verge zeld van hun specialisten Borgman (CDA) en Dees (VVD), onder leiding van De Koning ruim vier uur over euthanasie gesproken. Daarbij werden de tot nu toe ingeno men standpunten herhaald en nader toegelicht. Er werd geen onderlinge discussie gevoerd. Op verzoek van De Koning woonde ook Lubbers een deel van het gesprek bij. Geduren de twee uur gaf hij een toe lichting op de gang van zaken bij de totstandkoming van de proeve. De premier ging ook in op de afspraak die hij eer der dit jaar met VVD-leider Nijpels heeft gemaakt, waarin beiden zich verplichtten tot een uiterste inspanning om tot een regeling te komen. Men verwacht dat beide partij en na de formele uitwisseling van standpunten in de komen de gesprekken naar elkaar op schuiven. Overeenstemming wil men daarom toch niet uit sluiten. „Het is een belangrijk punt maar geen fors obstakel", aldus een zegsman. Vast staat wel dat er zonder een regeling voor euthanasie geen regeer akkoord tussen beide partijen mogelijk is. Mocht De Koning er niet zelf uitkomen, dan zal een formateur (Lubbers) de' zaak moeten afronden. Vanmorgen is het buitenlands beleid aan de orde geweest. Vanmiddag spraken De Ko ning, De Vries, Nijpels, Gerrit- se (CDA) en De Korte (VVD) verder over het financieel- en sociaal-economisch beleid. De informateur studeerde gis teravond op de meningsver schillen tussen CDA en VVD over het onderwijs. De kwes ties van de media en de wet gelijke behandeling zijn uitbe steed aan de fractiespecialis ten. 14 juni Prinses Margriet woont in het recreatiepark Slagha ren een deel bij van de muzikale slotmanifestatie in het kader van het 75-ja- rig bestaan van de Konink lijke Nederlandse Federa tie van Muziekverenigin gen. RIEMELS EM IK H0ET2&C&J: IkHeSAUÉSKfilp .VCOP JMAft STANDPUNT- nu n&\kM)LC, Kom ik [pfcMMOfaMOKeH vOCCNC&J1HUIS ROTTERDAM Er zijn geen aanwijzingen dat het gebruik van zout schade lijk is voor een zwangere vrouw met hoge bloed druk (hypertensie). Onge veer vier gram zout per dag kan geen kwaad. Evenmin is aangetoond dat zoutloos eten voor zwangeren preventief of heelkundig werkt. Tot deze bevindingen komen vrouwenarts J. Schram van het Merwedeziekenhuis Slie- drecht en Dordrecht en inter nist R. Groenendijk van het Holy-ziekenhuis in Vlaardin- gen. Beiden hebben een en an der vastgesteld na tien jaar diagnose en behandeling van zwangere vrouwen met hoge bloeddruk. Ze promoveren er 13 juni op aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam bij de hoogleraar verloskunde prof.dr. H. Wallenburg. Beide specialistén rekenen ook af met het woord zwanger schapsvergiftiging, dat in de tweede helft van de vorige eeuw in zwang raakte. Een giftige stof die stuipen veroor zaakt en de eraan voorafgaan de hoge bloeddruk, werd nim mer aangetoond. Ook de jong ste veronderstelling dat de oorzaak een worm is, is al weer verworpen. Bij ernstige hoge bloeddruk bij zwangeren moet de bloedcirculatie wor den verbeterd. Gebruikelijk wordt dan een vaatverwijdend middel gegeven. In het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis wordt er bovendien een vaat- vullend middel bij gegeven. Dit maakt nauwkeurige con trole noodzakelijk, die kan worden uitgevoerd door met een bepaalde catheter onder andere de drukverhoudingen in de longcirculatie te bewa ken. Volgens de onderzoekers kan dan in veel gevallen de bevalling worden uitgesteld, zodat het ongeboren kind nog kan groeien en rijpen. Het heeft daardoor betere kansen op overleven en minder kans op een handicap.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3