j longarije jaar huis obanovski speelt lussisch roulette Passarella blijft grote pechvogel Nielsen desnoods weer loodgieter Italië wil geen herhaling van 1966 „Hier moet je gewoon zijn Standen waRT fieldde Soupan! DINSDAG 10 JUNI 1986 PAGINA 7 JURICA Na zeven jaar Feyenoord wil Ivan Nielsen nog één keer „een klapper maken", zoals dat in het jar gon heet. En daarom is een verder aansprekend optreden in het al succesvolle Deense eftal tijdens de Mundial een vereiste. Feyenoord heeft Nielsen, één der steunpilaren in de Rotter damse verdediging toch, geen behoorlijk nieuw contract aan geboden, terwijl de speler zelf nog geen serieuze aanbieding heeft gehad. Nielsen zegt zich niet druk te maken: „Ik wacht wel af, zorgen maak ik me niet. Een tijd geleden heb ik voor mezelf besloten dat zeven jaar Feyenoord wel genoeg was, ik wil wel eens iets an ders". De Deen vervolgt: „Nee, Feye noord heeft niet geprobeerd mij te houden. Ze hebben me inderdaad een nieuw contract aangeboden, maar dat was slechts voor de vorm, de aan bieding sloeg nergens op. Mijn transfersom stond overigens al vast, een half miljoen. Ik weet niet wat Feyenoord wil. Ik hoor dat ze Van Herpen nu ge kocht hebben. Daaruit conclu deer ik dat ze mij niet meer nodig hebben. Tot nu toe heeft zich geen club voor mij ge meld. Ik hoor wel eens wat, maar nooit komt er een serieu ze aanbieding. En komt er niets, nou, dan ga ik toch ge woon weer terug naar Dene marken. Ik kan zo weer bij mijn oude baas terecht. Wat ik deed? Loodgieter. Het WK moet mijn visitekaartje wor den. Al is het eigenlijk wel gek dat er zich niemand heeft gemeld. Zo slecht heb ik toch niet gespeeld?". Eindstand: 1. Sovjet Unie 3 2 1 0 5 9-1 2. Frankrijk 3 2 1 0 5 5-1 3. Hongarije 3 1 0 2 2 2-9 4. Canada 3 0 0 3 0 0-5 De koffers, waar garen de kleren al Jen gepakt na de d tegen de Sovjets, i9 definitief gesloten De nederlaag te- 5 jnkrijk (0-3) teken- io de bij elkaar ge- j le twee punten te- o fiada vrijwel zeker ij' »ende zijn om één o i beste derden te o i Het doelsaldo (2- S« Jastreus. 0 0 e heeft gisteren voor keer in het toernooi i laten zien van het 0 dat de ploeg naar o iracht. De felheid van tligers Kardos, Garaba I, de terugkeer van 0 elder Peter Hannich, 0+ jndelijk weer een ge- 0 het elftal. Hannich, 0 een lange periode van jeid, bezat echter nog 0 macht in het warme 0 jistant een belangrijke I) nnen de groep te zijn. ?en geluk. Zijn directe Ier, Michel Platini, j h ook betrekkelijk af- in het spel. Hannich, baller mooi, maar nog erd na een helft ver- Platini had een paar )menten, maar liet te t werk over aan ande- Frankrijk kon de inbreng van zijn grote animator wel mis sen. Tigana en Giresse namen de draad op die de vedette liet liggen. Zelfs veel balverlies werd Frankrijk niet fataal. De Hongaren speelden dan wel aanvallender dan in hun twee voorgaande wedstrijden, Frankrijk hield zijn verdedi ging georganiseerd. De twee bikkelharde mannetjes op de flanken, Ayache en Amoros, legden zo nodig en zonder eni ge schroom hun tegenstander neer. Het wat „ingehouden" offen sief van de Hongaren uit de eerste periode leidde dan ook tot weinig. De hoge passes die de kleine doelman Bats in moeilijkheden hadden moeten brengen, kwamen niet aan door onnauwkeurigheid, of werden voor het grote gevaar dreigde, onderschept door het duo Bossis/Battiston. Frankrijk, dat zijn positie in de tweede ronde nauwelijks kon verspelen, liet de Honga ren komen en krachten inves teren. Onder deze omstandig heden, een graad of dertig in de schaduw, hadden de Hon garen geen onbeperkte macht. Niettemin wilde de ploeg, die een kwartier voor rust ook nog een doelpunt had moeten incasseren - beste voorzet Ayache, schitterend ingekopt door Stopyra - zich niet zon dermeer gewonnen geven. De Hongaren gingen na rust feller door. Hun spel was mis schien niet steeds even nauw keurig, maar wel met volle overtuiging. Het heeft niet ge holpen. Al in de tweede helft beukte Dajka de onderkant van de lat. Scheidsrechter Da Silva noch grensrechter Dajna zagen er een treffer in. De Fransen doorstonden, met hun versterkte verdediging, de druk en na ruim een kwartier in de tweede periode prikte Tigana, na een combinatie met Rocheteau, de Hongaarse bal lon door: 2-0. Frankrijk, dat uit de zekerheid van zijn posi tie in de groep zuiniger met de krachten had kunnen om springen, was met uitvallen geanimeerd door Giresse en Tigana en de nog steeds zuini ge Platini, veel gevaarlijker. Zes minuten voor het einde maakte Rocheteau, op een meesterlijk passje van Platini, het Franse werk in Leon af. Verouderend Het elftal van de Europese kampioen krijgt een week rust en mag zich gaan voorberei den op de confrontatie met Argentinië, Italië of Bulgarije. De eerste twee van die landen zullen minder krachten inves teren dan Hongarije in zijn laatste Mexicaanse wedstrijd deed. Beide bezitten echter zonder twijfel slagvaardiger aanvallers. Pas dan zal blijken w' Eén van de weinige keren dat Michel Platini tijdens Hongarije-Frankrijk stijlvol in actie was. De Franse aanvoerder reikt hier duidelijk hoger dan Sandor Sallai. of het verouderende duo Bat- tiston en Bossis nog flexibel genoeg is, of Bats inderdaad een tiental centimeters te kort komt en of andere scheids rechters dan Da Silva de grof heden van Ayache en Amoros betrekkelijk ongehinderd zul len laten passeren. De Franse coach Henri Michel toonde zich na afloop van de wedstrijd niet tevreden over de prestaties van de grootste vedette van zijn team, Michel Platini. „Hij speelt elke wed strijd beter, maar gezien zijn enorme mogelijkheden zou hij het spel meer naar zich moe ten toe trekken". Michel was evenmin blij met het feit dat Frankrijk talloze doelkansen verprutste. „We hadden veel meer moeten scoren. De ope ningstreffer had niet veel lan ger op zich moeten laten wachten, anders waren de spe lers aan zichzelf gaan twijfe len". „We reizen nu maar zo snel mogelijk terug naar huis", concludeerde de Hongaarse coach Gyorgy Mezzey in alle nuchterheid. De als derde geëindigde Oosteuropese- ploeg, die in de voorronden te sterk was voor Nederland, heeft vanwege het slechte doelsaldo nauwelijks meer kans zich te plaatsen voor de kwartfinales. „Als ik terug ben in Hongarije, zal ik op een rijtje zetten waarom het met ons is mis gegaan". cheteau 0-3. Scheidsrechter: Da Silva (Por). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: Ayache en Rocheteau (beiden Frankrijk). Hongarije: Disztl; Roth, Garaba, Kar dos, Sallai; Hannich (46. Nagy), Deta- ri, Varga, Kovacs (65. Bognar); Dajka, Esterhazy. Frankrijk: Bats; Battiston, Ayache, Bossis, Amoros; Giresse, Platini, Ti gana; Fernandez; Papin (61. Roche teau) en Stopyra (70. Ferreri). KOREA WERKT VOOR PLOEG VAN BEARZOT ALS RODE LAP OP STIER tanse coach Enzo Bearzot ziet de nabije toekomst vol tegemoet. PUEBLA Alleen bij het horen van de naam Korea gaan de haren van de Ita liaanse voetballers al recht overeind staan. Weliswaar gaat het deze keer in de eindronde om de wereld titel niet om Noord-Korea, maar om Zuid-Korea, maar onwillekeurig gaan de gedach ten van de Italianen toch met afgrijzen terug naar het toer nooi van 1966 in Engeland, toen de „Squadra Azzurri" zijn bitterste nederlaag uit de his torie van het WK leed tegen Noord-Korea (1-0). Er mag dan in die twintig jaar hëel wat water bij de Italiaan se wijn zijn geschonken, de vernedering door de verras sende treffer van Pak Do Ik zit nog diep geworteld. Op de woorden Korea en Pak Do Ik reageert coach Enzo Bearzot nog altijd allergisch. Toen was de nu 59-jarige „zwijger uit Friuli" overigens nog geen coach. Sinds 1970 is de oud- sportjournalist er bij, eerst als assistent, later als degene met de hoogste verantwoordelijk heid. „Wees maar niet bang. Een tweede afgang tegen een Ko- reaans land zal de wereld niet beleven", is de stellige overtui ging van BearZot over het duel van zijn formatie van van avond. En opdat er geen mis verstanden kunnen bestaan, laat hij er op volgen: „Een ge lijkspel is voor ons weliswaar genoeg, maar ik hou niet van rekensommetjes. We spelen op niets meer en niets minder dan een duidelijke overwin ning". Met uitzondering van Giusep pe Bergomi, die wegens twee gele kaarten voor een wed strijd is geschorst en wordt vervangen door zijn clubge noot Fulvio Collovati, treedt de wereldkampioen aan in zijn sterkste opstelling, dus weder om zonder Paolo Rossi en Marco Tardelli. Wonder De Zuidkoreanen weigeren zich al van tevoren gewofinen te geven. Sterker nog, ze gelo ven in een herhaling van het wonder, waartoe de noordelij ke buren twintig jaar geleden tegen dezelfde tegenstander in staat waren. Trainer Jung- Nam Kim hoefde niet lang na te denken over de volgende uitspraak: „We begonnen te gen Argentinië met een neder laag. In de tweede wedstrijd speelden we het klaar Bulga rije een punt af te snoepen. Dus logischerwijze is in het derde duel een overwinning aan de beurt". Toen Bearzot deze uitspraak hoorde, liet hij een brede grijns zien. De aankondiging van Kim, dat zijn spelers ne gentig minuten lang aan zul len vallen, vatte de Italiaanse pijproker op als een uitdaging. „Ik hoop, dat ze inderdaad al les op de aanval zullen zetten", zei hij strijdlustig. „Dan laten ze in hun eigen ploeg gaten vallen, waardoor alles voor ons eenvoudiger wordt". DICK BUITELAAR (SVV): QUERETARO Rinus Israel prefereerde zijn reeds geboekte vakantie boven een gesponsord be zoek aan de Mundial, Johan Cruijff is evenmin in Mexico en Hans Kraay schrijft vanaf het televisie scherm zijn column voor een landelijk ochtend blad. Namens het gezamelijk gilde der Nederland se voetbaltrainers volgt wel Dick Buitelaar van SVV het WK ter plekke. Een trip die hem en zijn vrouw is aangeboden door de hoofdsponsor van zijn club SVV. Een keer per twee dagen doet Buitelaar (47) via Radio Rijnmond verslag van zijn be levenissen in Midden-Amerika. Buitelaar: „Er was een etentje bij SVV toen onze sponsor hoorde dat Opel Rinus Israel een reis naar Mexico had aangeboden. Van Heelsbergen riep toen: „Wat Opel kan, kan ik oojt". En ik kon de zaak in orde gaan maken. Ver volgens heb ik het bij de KNVB aangekaart, maar daar konden ze njets regelen. Een bestuurslid van SVV heeft familie in Kopenhagen en zo is mijn reis via de Deense voetbalbond gearrangeerd. Dat kwam goed uit, want ik ben een fan van Denemarken en bovendien is de E-poule de aantrekkelijkste. Haast was het nog misgegaan want met SVV haalden we bijna de nacompetitie. In dat geval was ik natuurlijk niet gegaan". Een lot dat overigens Hans Dorjee, de technisch directeur van Vitesse, wel trof. Buitelaar verbaast zich over de afwe zigheid van collega's in Mexico want behalve de bondscoa- ches Advocaat en Michels zijn alleen de in België werkza me Haan, De Mos en Houwaart bij de Mundial. Buitelaar: „In Nederland zegt men graag dat voetbal een volwassen bedrijfstak is. Die fabel is nu de wereld uit. Onze sponsor vond het doodnormaal dat de trainer van het kleine clubje dat SVV toch is, naar Mexico ging. Zo denkt men in het bedrijfsleven. Als er ergens een beurs is, dan sturen alle bedrijven toch ook hun belangrijke mensen daar naar toe om ideeen op te doen, om te kijken wat de concurrentie doen en de accu op te laden. Het bedrijfsleven vindt een trip als de mijne logisch". „Het is raar dat de KNVB niets heeft georganiseerd, of de VVON, nota bene onze vakbond. Die hadden toch een ge subsidieerde reis kunnen organiseren of tenminste kunnen informeren of er belangstelling voor bestond. Want in we zen is dit de wereldtentoonstelling. Alles wat met topvoet bal te maken heeft is hier aanwezig. Hier had ik natuurlijk niet als enige moeten zitten". „Ik heb er straks in de praktijk enorm veel baat bij. Je ontdekt op tactisch gebied zoveel dingen die je niet op de tv ziet, er komen vragen in je op waar je later een ant woord op krijgt. Ik schrijf ook veel op, niets mag vergeten worden, want je krijgt de informatie als douchewater over je heen". „Kijk, in Nederland kunnen een hoop spelers goed voet ballen, maar de psychische weerbaarheid vergeleken bij wat hier gebeurt, is niet van wereldniveau. Die wil om te winnen die in Mexico van de meeste landen afstraalt, de uitstraling bijvoorbeeld van zo'n keeper van Paraguay, de inzet van de kleintjes om de nul te houden, zeg me, wie in Nederland heeft dat". HENK MEES Trainer Dick Buitelaar van SVV: „Vreemd dat de de WON geen reis heeft georganiseerd naar het loÏATO Russisch iaie is voor Valeri Lo- erski geen onbekend ®1je. Gisteravond hij een grote gok. nilhet laatste duel in ies C tegen outsider p riep de coach van pet-Unie negen re- |tljen op. De tweede itsSangevuld met vaste irtélers Koeznetsov |irleinikov, moest de ™jzege veilig stellen. ^Jnd ging het niet, ze- et in de eerste helft, na de komst van nog (eerste elftalspelers lov en Zavarov) in het tweede be- Isnog twee doelpun- i-0). Door de over lig werd de Sovjet- op doelsaldo win- van groep C. Het erf het voordeel niet even verhuizen. In htste finales spelen ussen wederom in hun thuishaven, te- sn nummer drie. Al voor de wedstrijd tegen Ca nada stond de kwalificatie van de Sovjet-Unie bij de laatste zestien vast. Alleen de eerste en tweede plaats stond nog op het spel. Frankrijk vormde nog de bedreiging voor de poulezege. Liefst negen wijzigingen voer de Lobanovski toch door in vergelijking met het elftal dat Hongarije met 6-0 neerhaalde en Europees kampioen Frank rijk op 1-1 hield. Alleen verde diger Koeznetsov en midden velder Aleinikov behielden hun plaats in de basis. Spelbe- palende spelers als Jaremts- joek en Demjanenko mochten een plaatsje op de slecht gevul de tribunes (8000) zoeken. In de aanval maakten Protassov en Blochin hun opwachting. De Sovjets openden de strijd tegen debutant Canada, dat in hun laatste optreden op jacht gingen naar hun eerste punt en eerste treffer, veelbelo vend. Het Russische collectief liet de bal in hoog tempo cir culeren en schiep een handvol kansen. Protassov was in de vierde minuut dichtbij de ope ningstreffer, maar zijn kopbal werd door doelman Lettieri in een reflex onschadelijk ge maakt. Ook Blochin, de 33-ja- rige linkbener die de atletiek baan verruilde voor de gras mat, Jevtoesjenko en Litovs- jenko slaagden er niet in de juiste richting te vinden. Na een kwartier ebde het of fensief weg. Canada kwam meer in de wedstrijd en in de 18e minuut was debutant Mit chell, vervanger van de bij het Belgische Seraing spelende Vrablic, dichtbij de verwezen lijking van Canada's droom: het eerste doelpunt. Zijn vrije trap vloog rakelings over de lat van doelman Tsjanov, de vaste keus van Dinamo Kiev die zijn tweede interland speelde. Donderspeech In de rust moet Lobanovski een donderspeech gehouden hebben. De Oosteuropese re serves liepen in het tweede be drijf een aanzienlijk stapje harder dan voor de rust. Het openingsdoelpunt viel pas na de komst van Belanov. De 26- jarige aanvaller van Dinamo Kiev verving in de 57e minuut de teleurstellende Protassov en zijn eerste actie was meteen raak. Hij bracht ploegmakker Blochin perfect in stelling en de oudste speler van de Sovjet- Unie had geen moeite vanaf Doelman Tsjanov van de Sovjet- Unie koestert de bal als een dier baar bezit. Voor de Canadees Gray is er geen eer meer te be halen. drie meter doelman Lettieri te passeren (1-0). Bij die actie blesseerde Blochin zich en en kele minuten later werd hij vervangen door Zavarov. Met Belanov en Zavarov werd de Sovjet-Unie gevaarlijker en voor het doel van de uitblin kende Lettieri ontstonden vele hachelijke momenten, die slechts in één doelpunt resul teerden. Op aangeven van Be lanov verdubbelde Zavarov in de 75e minuut de stand (2-0). Canada had toen al lang de hoop op een gelijk spel opgege ven. Niet de jacht op het eerste doelpunt. Met verse krachten Segota en Pakos voor James en Gray probeerde het Cana dese samenraapsel Tsjanov te verschalken. Energiek beuk ten ze op het doel van de Sov jetunie en Norman, Segota en Mitchell kregen doelrijpe kan sen, maar misten de koelbloe digheid en het overzicht de profijtelijke situaties uit te bui ten. Trainer Valeri Lobanovski van de Sovjets, zei een vrijwel compleet ander elftal te heb ben opgesteld omdat de krach ten in het zware toernooi ver deeld moeten worden. „Het was zeker geen onderschatting van onze Canadese tegenstan ders. Voor het toernooi be hoorden wij tot de favorieten. Wij hebben nu getoond wat wij kunnen. Ons eerste doel, de eerste plaats in onze groep, hebben wij bereikt". Tony Waiters, de trainer van Canada: Ik ben zeer onder de indruk van de Sovjets ge komen. Zij gaan het ver bren gen in dit toernooi. Hoewel zij met hun tweede elftal tegen ons aantraden werd het toch wel duidelijk hoe goed de Rus sen zijn." En over zijn eigen team: Wij hebben het beste gegeven wat wij hadden. Na tuurlijk zijn wij teleurgesteld dat wij in drie wedstrijden geen doelpunt hebben kunnen maken." Canada-Sovjet-Unie 0-2 (0-0): 59. Blo chin 0-1, 75. Zavarov 0-2. Scheids rechter: Traore (Mal). Toeschouwers: 8000. Canada: Lettieri; Lenarduzzi, Sa muel, Bridge, Wilson; Ragan, Gray (Pakos), James (Segota), Norman; Valentine, Mitchell. Sovjet-Unie: Tsjanov; Morossov, Koesnetsov, Boebnov, Bal; Litovts- jenko, Jevtoesjenko, Alejnikov, Ro- dionov; Protasov (Belanov), Blochin (Zavarov). NA DARMSTOORNISSEN NU DIJSPIERBLESSURE MEXICO-STAD Daniel Passarella blijft de pech vogel van het wereldkam pioenschap. De aanvoer der van het Argentijnse team, dat in 1978 de we reldtitel veroverde, was nog maar juist van een aanval van darmstoornis sen hersteld, toen hij tij dens de training een spierblessure in het lin kerdijbeen opliep. Passa rella (33) moet nu ook de derde groepswedstrijd, vanavond in het Olym pisch stadion van Mexico Stad tegen Bulgarije, aan de kant blijven. De Ar gentijnse coach Carlos Bi- lardo had de voor Fioren- tina uitkomende Passarel la oorspronkelijk in het basisteam willen opstel len, maar grijpt nu nood gedwongen terug op het team, dat tegen Italië ge lijkspeelde (1-1). De verdediger komt nog vier wedstrijden te kort om Argen tijns recordinternational te worden. Dat record staat met 77 interlands op naam van Americo Gallego. „Ik ben wel iswaar niet éen van de ele gantste spelers in de voetbal wereld", vindt Passarella van zichzelf, „maar het is bekend, dat met mij niet valt te mar chanderen". De 15.000 dollar „startgeld", die hij net als de andere geselecteerden voor het vertrek naar Mexico inca seerde, heeft Pasarella aan een liefdadig doel geschonken. Hij kwam als laatste „overleven de" van het beroemde team uit 1978 naar Mexico, om daar voorlopig veroordeeld te wor den tot een tribuneplaats, na dat hij eerst wegens de ziekte „Moctezuma's wraak" drie kilo verloor en juist weer een beet je zijn vorm begon te hervin den, toen hij geblesseerd raak te in de training. Beste Ook zonder Pasarella heeft Argentinië van de vier Zuida- merikaanse landen tot nu toe het beste voetbal laten zien. Het droomdoelpunt van Diego Maradona tegen Italië sprak zeer tot de verbeelding en ook Jorge Valdano behoorde met zijn twee treffers tegen Zuid- Korea tot de sterren van de eerste fase. „Bulgarije is een sterke en niet te onderschatten tegenstander", aldus Bilardo, „maar normaal gesproken moeten we ons voor de vol gende ronde kunnen kwalifi ceren". Theoretisch kunnen zich in groep A nog alle vier landen plaatsen voor de achtste fina les. Zelfs Zuid-Korea is met één winstpunt nog niet kans loos, al zullen de Italianen zich niet gemakkelijk alsnog de kaas van het brood laten eten. Sleutelfiguur bij de Bulgaren is middenvelder-regelaar Plawmen Getov van Spartak Pleven. Hij viel op tegen Italië en scoorde tegen Zuid-Korea. Maar de Argentijnse spionnen hebben ook gewaarschuwd voor Nasko Sirakov van Wi- tosja Sofia, die tegen Italië voor het Bulgaarse doelpunt zorgde. Sinds 1962 kwamen beide lan den in totaal vijf keer tegen elkaar uit. De Argentijnen wonnen alle duels, drie keer met één doelpunt verschil en tweemaal met een marge van twee treffers. Doorbreken de Bulgaren deze ban, dan zijn ze ook in één klap af van de re gel, die tot nu toe wil, dat de Oosteuropeanen in een eind ronde om de wereldtitel nog nooit een partij tot winst heeft kunnen brengen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7