Fysiotherapeuten voelen zich al zes jaar belaagd Publicist Piet Spaans telt vrouwen in klederdracht Koerslijst leidraad j voorkoop en verkoop j tweedehands computer fieidacGoirtcwl FREEK DE JONGE VOERT ACTIE OP VOETBALVELD Scheveningse Dag MIDDAG VAN DE SCHEVENINGSE VROUW BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 10 JUNI 1986 PAC VEENDAM Cabaretier Freek de Jonge zal morgenavond tijdens de voetbalwedstrijd Veendam- Willem II uit de na-competitie collecteren voor de bevolking van Mexico, .g een oncjerdeel van de grootscheepse actie die De Jonge deze week is begonnen naar aanleiding van het wereld kampioenschap voetbal in Mexi co. Ten tijde van het WK voetbal in 1978 voerde Freek, toen nog met Bram Vermeulen, ook al een actie. Hij wilde toen dat Neder land niet zou deelnemen uit pro test tegen de toenmalige dictatuur in Argentinië. De Jonge: „Iedereen kan deze 'weken voor weinig geld naar dat voetballen kijken, maar de Mexicanen hebben wel andere problemen aan hun hoofd. Ze hebben amper geld voor hun eerste le vensbehoeften. Uiteindelijk gaat het WK voetbal ten koste van de gewone Mexicaanse burgers". De cabaratier hoopt tijdens de voetbalwedstrijd met steun van vrouwelijke collectanten zo'n 15.000 gulden te kunnen inzamelen. De Jonge: „Er komen zeker 10.000 toe schouwers. Nou, één gulden per per soon moet kunnen. Die overige 5000 gulden haal ik na afloop wel uit de be stuurskamer". Als het aan Freek ligt, zal die 15.000 gulden maar een schijntje zijn van de totale opbrengst van de actie, die een dag vóór de voetbalfinale in Mexico zal worden afgesloten met een landelijke actiedag. De Jonge streeft naar een to tale opbrengst van 2.5 miljoen gulden. Met dat geld kunnen alle plannen die de hulporganisatie Novib tot dusver op touw heeft gezet, in Mexico worden uitgevoerd. De meest spoedeisende pro jecten die de Novib graag wil uitvoe ren, kosten bijna één miljoen gulden. Het gaat hierbij om het opzetten van een bouwbedrijtje in een grote wijk in Mexico-Stad. Dat bedrijf zal bakstenen, dakbedekking en kozijnen moeten ma ken voor 485 nog te bouwen huizen. Daarnaast moet er een project komen voor onderwijs, voedingsleer, gezond heidszorg en woningbouw in een wijk die door de aardbeving is getroffen. Andere projecten zijn onder meer de stichting van een meubelfabriekie an nex werkplaats en werkzaamheden voor boeren en arbeidersorganisaties. DEN HAAG Voor mensen met spier- of ge wrichtspijn wordt woens dag 18 juni een zware dag. Ze zullen het een dag zon der de diensten van hun fysiotherapeut moeten doen, want die houdt die dag zijn deur dicht. Als protest, „een signaal dat men nu echt te ver gegaan is". Er is naar de mening van de Nederlandse fysio therapeuten de laatste ja ren te veel gekapt in de financiële positie van deze beroepsgroep. Een op han den zijnde tariefsverlaging doet de deur dicht. Vorige week kondigde het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) aan de tarieven zodanig te verlagen dat er een kostenbesparing be reikt wordt van 20 tot 30 mil joen gulden. In de praktijk komt het erop neer dat de prijs voor bijvoorbeeld massage en oefentherapie omlaag gaat van 26,20 naar 23,40 gulden. De toeslag voor behandeling aan huis gaat omlaag van circa 20 gulden naar 15,25. Volgens de fysiotherapeuten vormt de maatregel slechts één onderdeel van de ellende die men de laatste jaren over zich heen heeft gekregen. „Voor de fysiotherapeuten is dit al zes jaar gaande", zegt woordvoerder W. Huiskes van het Genootschap van Fysio therapeuten in Amersfoort. De fysiotherapeuten worden, zoals de meesten in de ge- zondsheidszorg, sinds de jaren zeventig geconfronteerd met norminkomens in plaats van vrije inkomens. Dat was voor de meesten even wennen, maar die maatregel was nog niets vergeleken met de beper kingen die vanaf 1980 zijn doorgevoerd. In dat jaar kwam er een beperking in het ver strekkingenpakket voor zie kenfondsverzekerden. Sommi ge (vaak langdurige) behande lingen werden niet meer door de ziekenfondsen vergoed. Een jaar later wijzigden de zie kenfondsen een aantal „be- handelcodes", waardoor per saldo de tarieven voor bepaal de behandelingen fors omlaag gingen. In 1982 werd artikel 47 lid 3 van de Ziekenfondswet inge voerd, wat inhield dat de zie kenfondsen niet meer ver plicht waren contracten te sluiten met nieuwe fysiothera peuten. „Er mochten dus geen collega's meer bijkomen, ter wijl er wel degelijk meer vraag is naar deze vorm van hulp. Artsen sturen patiënten steeds vaker naar de fysiothe rapeut. Dit vestigingsbeleid van de overheid kan dus nooii goed aflopen", aldus woord voerder Huiskes. Fikse rekenning Intussen is gebleken dat de ziekenfondsen de regels zeer strikt toepassen. Iemand die volgens de ziekenfondsnormen per patiënt een bepaald aantal uren mag behandelen, krijgt bij overschrijding van die nor men van het fonds een fikse rekening. „Dat moet uit de zak komen van de fysiotherapeut, die dat echt niet kan gaan ver halen op zijn patiënt. Dat gaat in z'n totaliteit om forse bedra gen", aldus Huiskes, die spreekt van een „onverteerba re zaak". Ook de bezuinigingen in de ziekenhuizen hebben hun uit werking niet gemist. De direc ties willen al jaren de opname duur beperken, onder meer door meer fysiotherapie te la ten toepassen (om patiënten sneller hun ziekenhuisbed uit te krijgen). „Tegelijkertijd werden de fysiotherapie-afde- lingen ingekrompen en is er SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Cc) Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp tot dusver geen sprake van herbezetting bij arbeidsduur verkorting", roept Huiskes in herinnering. „De mensen kwamen daar in de loop van de jaren natuurlijk vreselijk in de knel". Twee jaar geleden werden de therapeuten opnieuw getrof fen, nu door de bedrijfsvereni ging. Die besloot geen genoe gen meer te nemen met de al jaren bestaande situatie, dat fysiotherapeuten die als zelf standige op de praktijk van een collega behandelingen verrichtten, geen premie hoef den af te dragen. Deze vakge noten, die tot dusver altijd zelf voor hun verzekering zorg droegen, moesten toen met te rugwerkende kracht alsnog premies aan de bedrijfsvereni ging afdragen. „Hier is toch sprake van loondienst", zo oor deelden de bedrijfsvereniging opeens. „Het gaat hierbij om een strop van vijftienduizend gulden per fysiotherapeut per jaar", zegt Huiskes. „In totaal gaat het hier om een landelijke vorde ring van veertig tot vijftig mil joen gulden. Die kwestie is nog steeds niet opgelost". Volgens Huiskes verdient een fysiotherapeut zeker geen top salaris. „Verre van dat. Het uurtarief komt inclusief alle praktijkkosten uit op zestig gulden. Wie daarvoor een vol le werkweek lang patiënten behandelt, komt na aftrek van de bedrijfskosten uit op een jaarinkomen van ongeveer f 47.000. Da's niet zoveel, ver gelijk het maar eens met het inkomen van een gemiddelde hts'er, die ook een hbo-oplei- ding heeft gehad", aldus Huis kes. Fysiotherapie is een praktijk vak, waarvoor een hbo-oplei- ding moet worden gevolgd. Fysiotherapeuten hebben toe stemming nodig van een arts om behandelingen bij een pa tiënt te beginnen of te herha len. „Gelukkig hebben artsen in het algemeen wel een hoge De fysiothera peuten gaan vol gende week een dag staken tegen de aangekondig de tariefsverla ging. Voor pa tiënten met spier- en ge- wrichtspijnen i blijft de deur woensdag geslo ten. pet op van fysiotherapeuten, anders zouden ze er niet zo veel patiënten heen sturen. De oudere generatie huisartsen stelde zich vaak veel meer au toritair op dan de generatie die we nu hebben. De fysiothera peut moest doen wat de arts zei. Dat is gelukkig sterk ver anderd", aldus Huiskes. De ondergeschiktheid van de fysiotherapeut binnen de hië rarchie van de gezondheids zorg blijkt bij tijd en wijle nog zeer duidelijk zichtbaar. De Ziekenfondsraad wees nog niet eens zo lang geleden een onderzoeksproject af, waarin de effecten van fysiotherapeu- tische behandeling zouden worden gemeten. „Fysiothera peuten hebben geen eindver antwoordelijkheid over de evaluatie van hun werk", zo luidde de argumentatie voor de afwijzing. De fysiotherapie eist jaarlijks ongeveer vier procent van het totale budget van de volksge zondheid op. Het stoort de be roepsgroep bijzonder, dat altijd maar wordt gesproken van de „dure fysiotherapie". Want is het in feite wel zo'n hoge kos tenpost op de balans van de volksgezondheid? De beoefe naren van dit vak vinden van niet, ze zeggen dat ze een vita le rol spelen bij de aanpak van stoornissen die de kwaliteit van het leven aantasten. Huiskes: „Er zijn in ons land drie róiljoen mensen die last hebben van één of andere vorm van reuma. Bij 300.000 van hen gaat het om een ern stige vorm. Nog eens 1,4 mil joen mensen lijden aan chroni sche aandoeningen van de luchtwegen, de zogeheten cara-patiënten. Deze toch niet onaanzienlijke groep mensen is voor zijn welzijn zeer afhan kelijk van fysiotherapie. Mag deze hulp de samenleving^wat kosten?". Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken kreeg gisteren uit handen van de voor van Hobby Computer Club, drs. H. van Andel, het eerste exemplaar van een koerslijstj tweedehands computers aangeboden. t r DEN HAAG Hoeveel is een gebruikte compu ter nu eigenlijk waard? Op die vraag hoopt de Koerslijst Tweedehands Computers van de Hob by Computer Club (HCC) een antwoord te geven. Deze prijslijst van de grootste vereniging op automatiseringsgebied in Nederland moet op com putergebied dezelfde rol gaan vervullen als de ANWB-koerslijst voor tweedehands auto's. De samenstellers van het 48 pagina's tellende boekje heb ben duidelijkheid willen scheppen in de chaos die vol gens hen momenteel op de tweedehands-computermarkt heerst. Zelfs in het vereni gingsblad, de HCC-Nieuws- brief, staan in de adverten tierubriek HCCMicromarkt vaak gebruikte computers te koop aangeboden voor prij zen die hoger liggen dan de prijs van een soortgelijk nieuw apparaat, aldus dr. R.P.N. Bronckers, één van de schrijvers gisteren bij de pre sentatie van het boekwerkje. Hij voegde eraan toe: „Soms stijgen die prijzen ver boven het toelaatbare uit". De snel le evolutie in de computer branche heeft de laatste paar jaar geleid tot een even snelle opeenvolging van computer types: de een nog beter en uitgebreider dan de ander, altijd met meer mogelijkhe den dan het vorige model. Verliezen Zoals bij elke evolutie vielen er ook in deze branche slachtoffers. De onderlinge concurrentie mondde uit in een moordende slijtageslag. Uit de strijd kwamen win naars en „losers" tevoor schijn. Wie als consument het „on geluk" heeft een computer te bezitten van een verliezend merk krijgt nu in de Koers lijst de rekening gepresen teerd. Van computers waar van inmiddels de produktie is gestopt, zijn de tweede hands prijzen gigantisch ge kelderd. Enkele voorbeelden: met de produktie van de Ap ple II, nieuwprijs 4200 gul den, werd in 1981 gestopt. Waarde na vier jaar nog slechts 215 gulden. Met de Apple 11+ ging het niet veel beter. Van 3500 gulden ging deze computer na twee jaar naar 785 en vervolgens van 495, 310 naar 195 gulden. De Atari 1200 XL kostte in '83 400 gulden. Brengt ongeacht zijn leeftijd nu niet meer op dan 75 gulden. Een Sharp MZ 80A of B: kelderde van respectievelijk 3500 en 4890 in enkele jaren tijd naar een paar honderd gulden. Bij de vaststelling van de prijzen heeft de HCC criteria gehanteerd, zoals het al dan niet meer te koop zijn van een bepaald merk of type. Als het apparaat uit de ver koop is verdwenen, scheelt dat al meteen 25 procent op de verkoopprijs. Volgens de heer Bronckers speelt mee dat bij het stopzetten van de produktie van een bepaald soort computer „ook de bron van de software opdroogt". Verder is in de prijsbepaling ook de bekendheid van de computer betrokken. Via een enquête kwam men uit op een schaal van tien tot vijftig, waarvan het eerste cijfer de grootste bekendheid uitdrukt en het tweede de minste (dit staat overigens niet in het boekje. Foutje). De bekendste computers blijken enkele ty pen van IBM en Apple te zijn, gevolgd door hoe kan het ook anders - de modore 64. Deze coml blijkt trouwens req waardevast te zijn. Na I ling van de nieuwprijs 699 gulden is hij achtei volgens in stappen van jaar 590, 370, 235, 150 en slotte 100 gulden waard, daarbij in aanmerking nj dat dit apparaat al hie daar voor 529 gulden te' is, kan de eerste tweel voor een luttel bedrag P puteren. Sloopwaarde Terug naar de factoren de vaststelling van de de. Is er een gebruikers^ in Nederland, dan veri* dert dat de prijs ook f zins. Van elk type wordr voorzover bekend, het li produktiejaar vermeld! nieuwwaarde inclusief fc en de tweedehands koeif een goed werkend app( Voor de eerste vier I wordt de prijs van een f puter apart vermeld, wi één prijs wordt gem voor apparatuur van vijl en ouder, de zogenoi- sloop-of restwaarde. Iii uiterste geval is dat 75 g$ of bij duurdere appa* tien procent van de nl waarde. Het boekje bevat behalf koerslijst ook tips hoe jt- computer moet kiezeir waarop gelet moet wordj de aankoop van een twl hands exemplaar. V( wordt ingegaan op de schillen tussen spel-, ho personal en professional! puters met de modellen P prijzen. Het is de bedoeling da boekje elk zes maande een nieuwe en aangd editie verschijnt. De pri) draagt 15,50 gulden. II van de HCC betalen 8< den. 1 Scheveningen viert op zaterdag 28 juni weer de traditionele „Sche veningse Dag". De deelnemers aan deze dag zijn dit jaar: Kalhuis, de winke liersverenigingen van de Badhuisstraat en het Renbaankwartier, het Schevenings Mu seum, de Dienst Ge meentewerken en het zwembad „De Blin- kerd". Op het feestpro gramma van Het Kal huis staan behalve de „Middag van de Sche veningse vrouw", een vertoning van oude films over de haring visserij (vleetvisserij), simultaan dammen, een expositie over al lerlei soorten visnetten en hun toepassingen en demonstraties nettenk- nopen en schiemans- werk. Er zijn verder informatiestands van onder meer De Neder landse Hartstichting, het Nederlandse Rode Kruis, het Studiehuis Scheveningen/ Duindorp en de wijk- bus. Het programma ver meldt voorts de verto ning van dia's over het oude Scheveningen, een demonstratie volksdansen, grimeren voor kinderen en op tredens van de cabaret- en songgroep „De Mal loten". De program ma's van de andere deelnemers zijn nog niet bekend. Onze gesprekspartner hult zich in stilzwijgen wanneer we hem naar het resultaat van zijn opmerkelijke telling vragen. Hij koestert dit als een geheim, dat pas op de ge noemde middag mag worden prijsgegeven. Op die middag is ook dr. Hans van Kolberg van het P.J. Meesters-insti- tuut, een afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Acade mie voor Wetenschappen uit Amsterdam aanwezig. Het P.J. Meesters-instituut houdt zich bezig met dialectologie en volkenkunde. Spaans: „Het instituut gaat het resultaat van de telling vastleggen als een historisch gegeven. Daar na kan men bijvoorbeeld een steekproef houden om de ge middelde leeftijd van de vrouwen in klederdracht vast te stellen. Maar om dat te doen moet je eerst weten om hoeveel mensen het gaat". Piet Spaans (voor de ingang van Het Kalhuis): „De klederdracht zal langzaam maar zeker verdwijnen". De Scheveningse ambte naar/publicist Piet Spaans, telde vorige maand samen met vrij willigers de Scheveningse vrouwen, die nog in de traditionele klederdracht door het leven gaan. Het resultaat van deze telling, waarvoor Spaans en zijn medewerkers op duizen den deurbellen hebben gedrukt, wordt op zater dag 28 juni bekend ge maakt tijdens de „Middag van de Scheveningse vrouw". Deze middag wordt gehouden in het wijk- en dienstencentrum „Het Kalhuis". Piet Spaans wijdde in maart een artikel aan de Scheve ningse klederdracht in „De Nieuwe Courant", een huis- aan-huis-blad voor Scheve ningen, Duinoord en het Sta tenkwartier. Hij schreef on der meer: „Zoals het uniform het wezen van een verpleeg ster aangeeft zo is de aloude Scheveningse dracht het eni ge ware beeld van de Scheve ningse vrouw, die haar kle derdracht trouw is gebleven". De auteur spreekt met liefde over de Scheveningse kleder dracht, die ook nog door zijn eigen moeder in ere wordt ge houden. De „Middag van de Scheveningse vrouw", waarop de traditionele kledij uitge breid aan bod komt, is zijn initiatief. Het is een onderdeel van het programma dat Het Kalhuis in petto heeft voor „De Schevingse Dag", die op 28 juni in het oude vissers dorp wordt gevierd. We ontmoeten Piet Spaans op het door de zon overgoten ter ras achter Het Kalhuis, geves tigd aan de Badhuisstraat. Hij praat honderd uit over zijn initiatief en de telling, die er aan vooraf ging. „Ik heb die telling gehouden omdat het juiste aantal vrouwen in kle derdracht nergens geregi streerd stond", zegt hij. „We zijn weken bezig geweest. We hebben letterlijk huis-aan- huis aangebeld. De bedoeling is dat alle vrouwen in kleder dracht op die middag aanwe zig zijn. Het wordt echt een stijlvol gebeuren". Honderden heim" ondanks onze herhaal de pogingen niet laat ontfut selen, wil hij wel kwijt dat het zeker om honderden vrouwen gaat. „Heel bijzonder", meent de publicist, „zo'n gemeen schap van mensen midden in de Randstad die de kleder dracht trouw is gebleven. Dat zou je eerder verwachten in een plaats als Katwijk. Daar lopen echter nog slechts twee tot drie vrouwen in de plaat selijke klederdracht rond". Spaans constateert vervolgens heel nuchter: „De kleder- Het zijn nog voornamelijk dere vrouwen, die nog df. ditionele kleren dragen" het genoemde artikel i/ Nieuwe Courant laat Sj* zijn lezers kennis maken] de jongste Schevingse i! klederdracht, de 52-f Chelie den Heijer. „Zij dE nog een ijzer, zoals wif zeggen", schrijft de pubi waarmee hij de fraaie W beugel bedoelt. Spaans rv haar de „hekkesjuitster"; een bijna voorbije traditie Hij schijft verder: „In f" huidige vorm zal de kli dracht verdwijnen. Dat ij niet te keren tijdsbeeld. hebben we dan niet eei tastisch Vissersvrouwei dat met zwier en élan klederdracht uitdraagt, er niet binnen ons pla; museum een groep dii Scheveningse klederd) conserveert en zorgt dat|| beeld blijft bestaan. dan, laten we dan niet pj ren om krampachtig hetfi keren". jj Het programma van de J dag van de Schevenji vrouw" vermeldt een spc van de Haagse journaliste Dalen Gilhuys, een lezing dr. Van Kolberg over dei sprong van de klederdfc en voordracht door tweei ren. De heren dragen c aantal gedichten voor in Scheveningse dialect, w»| de Scheveningse vrouwv belangrijke rol vervult^ bijeenkomst begint om uur. t f

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4