Euthanasie-discussie gebaat bij bestudering van joodse visies Geen koerswijziging in beleid ICTO aan tafel kerk wereld boekwijzer beroepingen Rudings positie^ sterker dan commentaren i doen vermoedei weer ACHTERGROND EildacSointwl DINSDAG 101UNI1986 PAGI Oriënterend gesprek hervormde beleggingen in Z.-Afrika Vertegenwoordigers van organen van de Nederlandse Her vormde Kerk die verantwoordelijkheid dragen bij het beheer van fondsen, hebben een oriënterend gesprek gevoerd over het afstoten van aandelen in ondernemingen met belangen in Zuid-Afrika dan wel het oproepen daartoe. Hierbij waren ver tegenwoordigd de Raden voor de zaken van overheid en sa menleving. voor de predikantspensioenen, voor de zending en de generale diakonale raad vertegenwoordigd. In het gesprek werd de wens geuit om zoveel mogelijk als één geheel in ker kelijk verband op te treden. Het overleg zal worden voortgezet met vertegenwoordigers uit kringen van de kerkvoogdij. De deelnemers proberen de synode van november een voorstel aan te kunnen bieden. Kardinaal Simonis naar Brazilië Op uitnodiging van Dom Helder Camara zal kardinaal dr. A.J. Simonis. aartsbisschop van Utrecht, van 9 tot 31 juli een werk bezoek aan Brazilië brengen. De emeritus-aartsbisschop van Recife en Olinda in het arme Noordoosten van Brazilië had hem hiervoor reeds meermalen uitgenodigd. Mgr. Simonis zal verder de kardinalen Arns. aartsbisschop van Sao Paulo. Lor- scheider. aartsbisschop van Fortaleza, en Sales, aartsbisschop van Rio de Janeiro, bezoeken. Kardinaal Simonis zoveel moge lijk Nederlandse missionarissen in Brazilië zal ontmoeten, zo liet hij weten. Hij wordt op zijn reis vergezeld door F. Mooren, die Dom Helder Camara altijd begeleidt tijdens diens bezoeken aan ons land. Wanneer een idealist in zijn zak tasten moet, wordt hij vaak onwillekeurig realist. Emmanuel Wertheimer Orthodoxen verlaten bijeenkomst met Vaticaan De officiële dialoog tussen 14 Orthodoxe Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk in het Zuiditaliaanse Bari. is zonder resultaat beëindigd. De helft van de orthodoxe deelnemers had voortijdig de bijeenkomst verlaten, terwijl er geen beslissing werd geno men over het ontwerpdocu ment ..geloof, sacrament en de eenheid van de kerk", dat reeds voor de tweede maal op de agenda stond. Er was ook een lichtpuntje in Bari: In plaats van over twee i'aar zal de volgende bijeen- comst reeds volgend jaar plaats vinden. Dagelijks leven met je va der die in de hemel is. Zo luidt de titel van een boek werk waarin Bianca Dony aan de hand van teksten uit het christelijke westen en on dersteund door de boeddhis tische zen-ervaring van het bedoeld is ter stimulering van meditaties, is opgedeeld in twee gedeelten. Het eerste gedeelte bestaat uit korte teksten over ons dagelijks le ven, met een God in de he mel. die op aarde er steeds tijdig bij is". In het tweede gedeelte wordt vanuit de Zen-ervaring gezocht „naar Hem, die niet in woorden of beelden kan worden vastge houden". Het boek is een uit gave van J.H. Gottmer, Haarlem. Prijs 19,50. In de ontwikkelingen van de katholieke kerk in de laatste vijfentwintig jaar is Thomas van Aquino buiten beeld ge raakt. Ooit werd hij te hulp geroepen om een eigen ka tholieke filosofie en theologie te ontwikkelen die zelfstan dig genoeg zou zijn om de vragen aan en aanvallen op het geloof van andere weten schappen te beantwoorden. Er werd een wijsgerig geslo ten systeem opgebouwd, waarin weinig ruimte was voor vrijheid van denken. De katholieke Radboudstichting heeft naar aanleiding van haar tachtig jarig bestaan het niettemin aangedurfd onder de titel De Gelovige Tho mas een nieuwe bundel be schouwingen aan hem te wij den. Aanleiding daarvoor is Thomas' hymne Sacris Sol- lemniis. Door zeer uiteenlo pende auteurs wordt op spiri tuele en vindingrijke manier deze hymne becommenta rieerd. Thomas heeft in deze hymne zijn gedachten over de eucharistie op een com pacte en indringende wijze tot uiting gebracht. Uitgave Ambo. Prijs 22,50. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Berkel en Rodenrijs. J.Th.W.Quak te Vianen; te Wad- dmxveen. A.W van der Plas te Berg ambacht: te Westkapelle. drs.A.S- paans kandidaat te Katwijk (ZH); te Britsum-Cornjum-Jelsum parttime. D.de Boer kandidaat te Leeuwar den. die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen: naar Lekker- kerk (wijkgemeente 't Venster). P Molenaar te Amersfoort: naar Nieuwegein-Noord, H.W.van den Toorn te Zwijndrecht. Bedankt: voor Scherpenzeel (Gld) toezegging. L.Kruijmer te Sommelsdijk; voor H eerde, toezegging parttime, A.F- Troost te Ermelo. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Haarlem, A.G- Hoekema te Alkmaar. R.-.K. STUDIESECRETARIS MARCEL POORTHUIS: Het is merkwaardig dat in ons land, waar zoveel christenen zich bezighou den met de joodse wor tels van hun geloof, die oriëntatie ontbreekt in de discussie over eutha nasie. In bijdragen van christen-ethici komt tot nu toe geen verwijzing voor naar joodse visies over een probleem waar over juist het jodendom een rijke weerslag heeft van een eeuwenlange discussie. Drs. Marcel Poorthuis, stu diesecretaris van de Katho lieke Raad voor Israël en me dewerker van de Folkertsma Stichting voor Talmudica, stelde daarom voor het blad „Kosmos Oekumene" van de St. Willibrordvereniging een themanummer samen waarin joodse auteurs hun visie geven. „Er zijn waarschijnlijk weer standen tegen wat je zou kunnen noemen de wettelij ke kant van het jodendom. Het jodendom wordt door ve len „omhelst" als het gaat om algemene uitgangspunten, om ideeën, maar die andere kant van het jodendom, na melijk de uitwerking van de idee dat elk facet van het le ven doordrongen is van hei ligheid en dus onderwerp is van voorschriften (halacha), die kant wordt vaak verge ten", aldus drs. Poorthuis. „Wellicht speelt de frustratie tegenover een eigen wetticis- tisch verleden hierin een rol", veronderstelt hij. Overigens betreurt de studie secretaris dat, want juist die voorschriften geven een ma nier van denken aan die heel zinvol kan zijn in de (christe lijke) meningsvorming. „Ik pleit er niet voor om als christelijke kerken „zomaar" joodse visies op euthanasie over te nemen. Ik vind dat iedere geloofstraditie een ei gen weg moet gaan. Omdat iedere geloodfstradtiie een ei gen verantwoordelijkheid Marcel Poorthuis: „Vragen rond sterven niet alleen medisch van aard, maar ook efbisch-relilgieus" heeft die niet door een ander kan worden overgenomen. Maar als het christenen ernst is met het jodendom als wor tel van de eigen traditie, dan is het toch heel logisch dat ook de halacha betrokken wordt in de studie van het jo dendom. Het zou trouwens de discussie in Nederland als geheel ten goede komen als men zich wat meer zou infor meren over wat het joden dom als oudste religie over euthanasie te melden heeft". De studie-secretaris bracht de visie van de liberale rabbijn D. Liliënthal en van J.Z. Ba- ruch, voorzitter van het Por tugees-Israëlitisch Kerkge nootschap bijeen in het the manummer, met daarnaast samenvattingen van het rap port dat aan de Gereformeer de Kerken is aangeboden en van het herdelijk schrijven van de Nederlandse bisschop pen. „De verschillen in benade ring van euthanasie zijn groot", constateert drs. Poort huis, „vooral de diversiteit in de wijze van argumenteren". Absolute waarde Kenmerkend voor de joodse inbreng noemt hij de absolute waarde die wordt toegekend aan het leven. „In de joodse visie, zowel in die van libera le als orthodoxe zijde, is het leven van een oneindige waarde. Daarom moet het worden beschermd en mag het niet worden bekort. Een begrip als „mensonwaardig" leven bestaat niet in het jo dendom. Evenmin als de tijd dat iemand naar verwachting nog te leven heeft, een rol kan spelen. In de joodse tra ditie mag je niet over ie mand, die erg ziek is. spre ken als over een dode of al vast de begrafenis regelen. Dat zou de waardigheid van zijn leven aantasten. Er is dus een groot verschil tussen waar of ongeneslijk ziek zijn en de feitelijke stervensfa se.". Poorthuis wijst erop dat dit uitgangspunt voorkomt dat de waarde van een men senleven wordt „gemeten" aan levensverwachting, of aan criteria van gezondheid, waardoor allerlei afwegings mechanismen in werking treden. Bovendien is er een grote psychologische uitwer king: ook al ben je nog zo ziek of nog zo gehandicapt en hulpbehoevend, jouw leven is van net zoveel waarde als dat van een kerngezond mens. Dat besef behoedt mensen ervoor zich „teveel" te voe len, of zichzelf te zien als „last" voor familie of samen leving. Een kenmerk van joods den ken (liberaal en orthodox) is het scherp onderscheiden van een stervensfase. Die pe riode is beperkt tot drie keer 24 uur. In die fase is het toe gestaan middelen en hande lingen achterwege te laten, die het stervensproces zou den kunnen rekken. Het sterven behoeft dus niet met alle mogelijke middelen ge rekt te worden, maar dat is iets heel anders dan bekorten van het leven. Voor euthana sie, of het nu actrief is of pas sief, is in het jodendom geen plaats. „Aan de ene kant worden de joodse regels rond het ziekbed gekenmerkt door humaniteit en medeleven", aldus Poorthuis, „maar an derzijds is er de heilige eer bied voor het menselijke le ven dat alleen aan God toe behoort". Drs. Poorthuis heeft in „Kos mos Oecumene" naast de visie van de joodse auteurs karakteristieken gegeven van de standpunten zoals die zijn ingenomen door de Ne derlandse bisschoppen en in het rapport dat aan de Gere formeerde Kerken is aange boden. Hij constateert dat in het algemeen het katholieke herderlijk schrijven dichtei bij de joodse visies staat dan het gereformeerde rapport. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de opvattingen over de waardig heid van het menselijk leven. In het gereformeerde rapport spelen kwaliteit en zinvol heid van het bestaan een rol. De bisschoppen komen dich ter bij het joodse standpunt in hun mening dat het leven waardigheid heeft die niet kan verminderen. Een ander verschil is het denken over „actief" en „passief". Volgens Poorthuis stemmen katholie ken en joden hierin min of meer overeen: geen „actief" bekorten van het leven, wél handelingen nalaten die het sterven rekken („passief"). Het gereformeerde rapport maakt geen ethisch onder scheid tussen doen en nala ten. Zeer opvallend noemt drs. Poorthuis het onderscheid tussen de tradities als het gaat om de plaats van de geestelijke als het gaat om de vragen van leven en dood. In het jodendom mogen arts/pa tiënt nooit op eigen gezag be slissingen nemen bij de be handeling van stervenden als de situatie gecompliceerd is. Vragen rond het sterven zijn nooit alleen medisch van aard, maar ook ethisch-reli- gieus. Altijd is er een rabbijn, die competent is op dit ge bied, bij betrokken. „Noch in de bisschoppelijke brief, noch in het gereformeerd rapport wordt aan de (ziekenhuis- )pastor een soortgelijke com petentie toebedeeld", aldus Poorthuis. LÜTSEN KOOISTRA Het themanummer Joodse zienswijzen op euthanasie" is te bestellen onder tel. nr. 073-136471. JANSSEN VAN RAAY: (Vervolg van de voorpagina) In een reactie zei ICTO-voor- zitter Janssen van Raay het opstappen van de vier be stuursleden te betreuren en volkomen verrast te zijn door de wijze waarop zij hun ont slag via een communiqué aan het ANP in de publiciteit hebben gebracht. Hij stelde echter dat het beleid van het ICTO zal worden voortgezet. „De honden blaffen, maar de karavaan trekt verder", al dus Janssen van Raay. Deze prees zich gelukkig dat het ICTO in tegenstelling tot het IKV en het Komitee Kruisraketten Nee nog steeds een voorzitter heeft. Hij stel de verder tegenover het ver wijt van verwaarlozing van de relatie met de kerken dat hij als enige in het bestuur lid is van de (Lutherse) syno de. Volgens hem kon zijn be langstelling voor het Ameri kaanse SDI-programma als bekend worden veronder steld aangezien hij lid is van de Europese ondersteunings organisatie High Frontiers. „Dat was ik al voor ik voor het voorzitterschap van het ICTO werd gevraagd", aldus Janssen van Raay. De bestuursleden stellen in een verklaring dat niet naar „de kwaliteit van hun argu menten" werd geluisterd. In april werd een commissie van goede diensten ingesteld, die een rapport opstelde. Toen het rapport op 24 mei werd besproken, maakten de vier bestuursleden bekend Mr. J. Janssen van Raay dat zij zouden opstappen. Toen werd ook bekend dat Janssen van Raay, die perio diek aan de beurt was om af te treden, met grote meerder heid van stemmen door de afdelingsafgevaardigden her kozen was. Volgens commissievoorzitter dr. A. van Doorn, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, hangen de moeilijkheden naar zijn mening samen met de snelle groei van het ICTO en waren zij verder van per soonlijke aard. Op 21 juni buigt de vere- ningsraad zich opnieuw over de problemen. Dan moeten er ook opvolgers voor de vier afgetreden bestuursleden worden gekozen. Het dagelijks bestuur onder leiding van Janssen van Raay heeft in een verklaring naar aanleiding van „geruch ten over spanningen binnen het ICTO-bestuur" laten we ten dat „het totnutoe gevoer de beleid van het ICTO on veranderd zal worden voort gezet, tenzij de verenigings raad op 21 juni daarin wijzi ging aanbrengt. Kardinaal Arns op bezoek bij Pax Christi Nederland De aartsbisschop van Sao Paolo, kardinaal Paolo Evaristo Arns, zal in oktober aanwezig zijn bij de algemene ledenver gadering van de RK vredesbeweging Pax Christi Nederland. Dat heeft Pax Christi-secretaris Jan ter Laak meegedeeld. Arns, die sinds vorig jaar lid is van het bestuur van de inter nationale Pax Christi-beweging. zal een toespraak houden over de gevolgen van de hoge schulden van de Latijnsameri- kaanse landen voor de situatie van de armen in die landen. Verder zal hij ingaan op de pogingen van de RK Kerk op geweldloze wijze een einde te maken aan de onrechtvaardige verdeling van de landbouwgrond in Brazilië. Tijdens zijn ver blijf in Europa zal kardinaal Arns, die een der leiders van de progressieve vleugel van de Braziliaanse RK Kerk is, voorts een vergadering bijwonen van de onlangs opgerichte noord zuid-commissie van Pax Christi Internationaal. Nederlandse Protestantenbond bezint zich op identiteit De Nederlandse Protestanten bond (NPB), een gemeenschap van vrijzinnige christenen, heeft zich bezonnen op zijn identiteit, zijn toekomstige taak en zijn mogelijkheden. Vrijwel alle 75 afdelingen wa ren vertegenwoordigd. Het was voor net eerst dat een dergelijk beraad plaatsvond. Materiaal ervoor was in een tijd van vijf jaar aangedragen door een begeleidingscommis sie onder leiding van prof. dr. P. Dullemeijer. Ds. D.A. Werner zei dat de NPB nu en in de toekomst een zinvol geestelijk onder dak kan zijn voor kerkverla- ters. Hij vond dat er meer duidelijkheid nodig was. Hij vindt het verheugend dat veel belangstellenden van jonge ren en jonge gezinnen voor dit beraad zijn, maar is van mening dat de NPB toch haar overlevingskansen zou ver korten indien er onvoldoende wordt gelet op de status quo van de leeftijdopbouw. Tot slot stelde ds. Werner een naamsverandering voor. De NPB zou voortaan moeten he ten Nederlandse Vrijzinnige. Geloofsgemeenschap (NVG). Prof.dr. A. van der Meiden bepleitte ook een betere her kenbaarheid. De vrijzinnig heid kampt zijns inziens meer met een markt- dan met een produktprobleem. Er moet af gerekend worden met elitaire pretenties, aldus prof. Van der Meiden. bal, boemboe saté, ketjap, selderij; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 100 g aardbeien, basterdsuiker naar smaak, 1 kleine ba naan, 4 dl yoghurt, 1 beschuit. Gevulde gehaktballen met pikante spitskool en aardappelen vruchtenyoghurt Voor twee personen heeft u nodig: 10 g margarine, bies look, peper, paprikapoeder, 200 g gehakt, 1 sneetje brood, zout, peper, losgeklopt ei, paneermeel. 25 g margarine, mespunt bloem; 500 g spitskool, zout, uitje, 5 g margarine, 0,5 dl kooknat, 1 lepel pindakaas, mespunt bruine basterdsuiker, sam Meng de eerste portie margarine met fijngeknipte bieslook, peper en paprikapoeder en leg het mengseltje zo koud moge lijk (diepvries) weg. Meng het gehakt met geweekt en fijnge maakt brood, zout, peper en ei. Verdeel de koude kruidenbo ter in porties en vorm daaromheen de gehaktballen. Rol de ballen door paneermeel en leg ze een uur koel weg. Bak de gehaktballen in kalm tempo in twintig minuten bruin en gaar in de tweede portie margarine. Maak de jus af met even gebakken bloem, weinig water, zout en paprikapoeder. Kook de in fijne reepjes gesneden kool in tien minuten in weinig water met zout gaar. Fruit de kleingesneden ui licht bruin in de margarinevoeg kooknat van de kool toe en laat het sausje vijf minuten zacht koken. Breng het sausje op smaak met pindakaas, bruine basterdsuiker, sambal, boem boe saté en ketjap en schenk het over de kool. Strooi er fijn geknipte selderij over. Zet plakjes aardbei een uur weg met basterdsuiker en schep er vervolgens stukjes banaan, yoghurt en de fijngewreven beschuit door. Geef er extra basterdsuiker bij voor de zoete kauwen. JEANNE p' a fr DEN HAAG „Onno Ruding is bezig zich in een voir isolement te werken. De minister van financiën f( steeds meer een roepende in de woestijn. Dat was hr unanieme commentaar in politiek Den Haag, nadat V werkgevers en werknemers als de ambtelijke top van c* nisteries van sociale zaken en economische zaken hunP op het te voeren beleid op de tafel van informateur Ef ning hadden gelegd. Het standpunt dat daarbij nameiT nister Ruding werd ingenomen stond haaks op dat v(j vertegenwoordigers van de andere departementen e{' nog minder raakvlakken met de opvattingen van we vers en werknemers in de SER. Inderdaad lijkt de minister van financiën er opnieut genoegen in te scheppen met het snoeimes om zich h(l slaan. Alsof er in de voorbije kabinetsperiode helemaal 35 miljard is omgebogen, hamert Ruding zowel in zijrj tieke testament als in het rapport dat door de ambtelijk van de drie genoemde ministeries is opgesteld, op de zaak nog eens 21 miljard gulden om te buigen. De daarvan zou al volgend jaar moeten worden binnengel De nood lijkt hem zelfs zo hoog dat hij er niet voor schi de burgers met zwaardere lasten op te zadelen, zonde vooruitzicht dat die in de jaren na 1987, als de zwaarT nanciële hobbels genomen zijn, worden teruggedraaid ding tart op die manier de VVD, die de kiezers immer- forse belastingverlaging na 1987 heeft beloofd en om i betalen nu afspraken wil maken om nog zo'n vier tc miljard gulden extra te bezuinigen. Bondgenoot f] Daarmee zet Ruding de steun van de VVD in de *1 schaal. En de liberalen lijken op dit moment zo'n beet») enige overgebleven bondgenoot van de minister van ciën. Hij gaat in zijn bezuinigingseisen immers veel vl dan zijn eigen CDA. In feite praat Ruding over een br dat twee maal zo hoog is als wat in het verkiezingsprojf1 ma van het CDA aan de kiezers werd voorgehouden, V dat intussen min of meer geruisloos met enkele miljard opgehoogd. Nu gaapt er tussen Rudings opvattingen ep van zijn partij nog een gat van zo'n vijf miljard guide! Ruding lijkt zich met zijn opstelling niet alleen in een ment te werken maar politiek gezien ook met vuur te len. Als minister is hij immers demissionair, dat wil ze1' dat hij zijn ontslag heeft aangeboden en alleen nog lop zaken afhandelt. Wie dan zulke harde eisen op tafel lei daarbij zelfs zijn bondgenoten legen zich in het h,2 dreigt te jagen, zet daarmee in de Nederlandse verhou gen ook zijn eigen politieke toekomst op het spel. Ge\r lijk gaan er dan stemmen op om de betrokkene maar t^ Graf Ij Wie op grond daarvan meent dat Ruding zijn eigen pollc graf aan het graven is. "Zou zich toch wel eens deerlijkr: nen vergissen. Natuurlijk is er een deel van de Nederlai dat de minister van financiën zonder meer verwensf1 staat immers model voor het no-nonsense bezuinigingsb11 van het eerste kabinet-Lubbers. Maar er is minstens 1 groot deel dat Ruding min of meer heilig heeft verkt( om precies dezelfde reden. Binnen Rudings eigen CD/6 uiteindelijk de beslissing moet nemen over 's mans pol?1 toekomst, is men zich daar drommels goed van bewusi „Inderdaad zullen veel mensen om Lubbers op het - hebben gestemd, maar je mag de groep die daarmee vT voor het beleid van Ruding heeft willen kiezen zekeil verwaarlozen. Die man is nu eenmaal het symbool val herstelbeleid en hij heeft ook zelf niet nagelaten dat te I drukken. Als partij stuur je zo'n man niet zo makkelij! bos in", laat een zeer vooraanstaand CDA'er zich ontvj Speculaties daarover bestempelde hij dan ook kort en dig als „gierende onzin". j Dat wil overigens niet zeggen dat men in het CDA ill staat te juichen over de bezuinigingswensen van de fina le voorman. Ze blijven immers moeilijk te combineren het CDA-verkiezingsprogramma. Anderzijds is men Onno Ruding wel wat gewend. „Hij heeft nu eenmaal4 bankiersmentaliteit en die verandert niet zo makkelijk A hem op een andere stoel zet", zegt de al aangehaalde p genoot van de minister. Van meet af aan heeft Ruding dan ook geroepen da\ CDA-verkiezingsprogramma voorzag in een veel te laajg drag aan bezuinigingen. Dit belette hem dan ook geen', ment zijn eigen koers te blijven varen. „Ik heb als min van Financiën een andere verantwoordelijkheid", zei ding doodleuk. En hij was daarin zeer consequent, zi voor als na de stembus. >i Het is deze zelfverzekerdheid die menige tegenstander ft iswaar mateloos irriteert, maar die stoelt op een diepgej, teld gezag in de CDA-achterban. Zonder Onno Ruding het eerste kabinet-Lubbers nooit voorzien zijn van de voeging „no-nonsense" en zonder zijn vasthoudendheid1 Nederland nooit gekomen waar het nu is. Van die opval' van het kiezersvolk is men zich binnen het CDA goe« wust. Vandaar dat de demissionaire én beoogde minister vat. nanciën met de nodige omzichtigheid moet worden be^ deld. Zou Ruding dus uit eigen beweging niet wat wate de wijn doen, dan zal zijn partij langzaam maar zeker iÈI in de richting van het door hem gevraagde bedrag aar zuinigingen moeten opschuiven. De kiezers wilden imr dat ook Onno Ruding zijn karwei zou afmaken. ARJEN BROEKHUI). Vrij koel DE BILT (KNMI) Het zo merse weer blijft beperkt tot een enkele dag. De komende nacht stroomt opnieuw vrij koele lucht over ons land uit. Deze zal worden voorafgegaan door enkele buien, mogelijk met onweer. Overdag kan er morgen, vooral in het binnen land, ook nog een bui voorko men. Aan de kust en later ook in het binnenland zullen flin ke perioden met zon zijn. Voor de rest van de week en ook in het weekeinde wordt veel zon verwacht. Donderdag is het nog vrij koel, maar de zon zal de daarop volgende dagen de temperatuur flink doen oplo pen. In het weekeinde mag opnieuw warm weer worden verwacht. Na de buien van de komende nacht behoeft deze week niet veel wind meer te worden verwacht. De wind zal meestal niet boven kracht vier uitkomen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: flinke pe rioden met zon en donderdag plaatselijk een bui. Middag- temperatuur van 14 aan de Noorse kust tot 20 graden in Britse Eilanden: period) zon, maar in Schotland i land vrijdag mogelijk Middagtemperatuur va- aan de Ierse en Schotsei kust tot 20 graden in de- ving van Londen. Benelux: zonnig. Midd$ peratuur oplopend tot 20 graden op vrijdag. Duitsland: in het zuiden derdag nog enkele buien rigens zonnig. Middagten tuur ongeveer 17 gradei) dag van 17 in het noord 21 graden in het zuiden; Alpengebied: regen-en weersbuien, maar vooraf dag ook perioden mel- Middagtemperatuur 20 t graden. Frankrijk: zonnig. Midda peratuur van 17 aan dl naalkust tot 25 graden H zuiden. 1 Portugal en Spanje: ik Middagtemperatuur 27 graden, maar aan de ft kust koeler. IV Italië en de Joegoslai^ kust: flinke perioden me^ maar plaatselijk ook eö gen-of onweersbui. Mi- temperatuur 25 tot 30 grL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2