Preben Elkjaer Larsen „de Rossi van 1986" Hagens wel, Yan Helfteren niet in basketbalselectie Denen dwingen bewondering af Yannick Noah onder het mes Dopingcontrole op Wimbledon £eidóc6otncmt Ray Wilkins twee sg duels geschorst Blessure van Deeri Bertelsen valt mer :J KNVB rid zich tot informatef sportuitslager SPORT DINSDAG 10 JUNI 1986PAGINA Bijna bankroet De sensationele zege van Denemarken op Uruguay (6-1) heeft een fotohande laar in Kopenhagen in ern stige financiële problemen gebracht. De winkelier had zaterdag een reclamestunt aangekondigd. Voor elk Deens doelpunt zouden de klanten 35 gulden korting op de artikelep in de etala ge krijgen. Die actie bleef niet onopgemerkt. Gisteren verkocht de neringdoende 500 fotocamera 's met een winkelwaarde van 350 gul den voor slechts 140 gulden. ..Door deze wedstrijd ben ik bijna bankroet", verzuchtte de voetbalfan. „Ik dacht dat het 0-0 zou worden of dat Denemarken één of twee keer zou scoren. Nu kan ik alleen nog maar hopen dat de fabrikant een deel van het verlies voor zijn reke ning wil nemen". Sleutelgat De Engelse bondscoach Bobby Robson heeft zich scherp teweer gesteld tegen de kritiek uit eigen land op zijn coaching in Mexico. Robson wordt door televi sie-commentatoren als Em- lyi: Hughes en Bobby Charlton verweten zijn spe lers te veel te laten trainen en de verkeerde taktieken te hanteren. „De mensen thuis kijken door een sleu- Rod Stewart is een fervent supporter van het Schotse elftal en maakt momenteel dus moeilijke tijden door. telgat. Zij kunnen zich de omstandigheden hier in Monterrey niet voorstellen. Als je twintig minuten bij een zwembad ligt. moet je al naar binnen. Stel je eens voor'hoe het is als je negen tig minuten moet voetbal len. De mensen thuis weten niet waar ze over praten. Ik trek me de kritiek niet aan", aldus de Engelse bondscoach. Gemuilkorfd De Braziliaanse voetballers zijn met onmiddellijke in gang gemuilkorfd. Ze mo gen van het bestuur van de 'nationale bond geen uit spraken meer doen die poli tiek getint zijn of te maken hebben met organisatori sche zaken. Dat maakte Nabi Abi Chedid, vice-voor- zitter van de bond, in Gua dalajara bekend. „Wie zijn mond over dit soort onder werpen toch open doet, wordt naar huis gestuurd", voegde hij er aan toe. De maatregel is ingegeven door de kritische uitlatingen van aanvoerder Socrates over manipulatie in de eindronde om de wereldtitel. Ver scheidene Mexicaanse kran ten hadden de woorden van Socrates uitvoerig gerappor teerd. De Braziliaanse ster, afgestudeerd als kinderarts, zei onder meer dat Mexico en Brazilië zo lang mogelijk in het toernooi mee moesten draaien om economische en andere belangrijke redenen. Later zwakte Socrates, die inmiddels op zijn vingers was getikt, zijn woorden enigszins af. Bookmakers Denemarken en West- Du itsland zijn bij de Lon- dense bookmakers na de re sultaten van het afgelopen weekeinde gestegen op de lijst van kanshebbers voor de wereldtitel voetbal. Ach ter de favorieten Brazilië en Argentinië (quote: 9 tegen 2) staat Denemarken nu derde met 5:1 en is West- Duitsland vierde met 7:1. Beide landen hoorden voor het begin van de eindronde mët 14:1 tot de outsiders. De kansen van Engeland zijn volgens de bookmakers drastisch gekelderd. Giste ren golden in Londen voor de voornaamste deelnemen de teams de volgende wed denschappen (tussen haak jes de quotes voor het toer nooi): Brazilië 9:2 (11:4), Ar gentinië 9:2 (4:1), Denemar ken 5:1 (14:1), West-Duits- land 7:1 (14:1), Italië 8:1 (12:1), Frankrijk 9:1 (14:1), Sovjet-Unie 9:1 (25:1), Enge land 20:1 (12:1). MEXICO STAD Dene marken heeft ieders be wondering afgedwongen met de demonstratie tegen Uruguay (6-1) van zondag avond. Franz Becken- bauer, coach van het Westduitse elftal dat vrij dag met de Denen om de eerste plaats in groep E duelleert, ziet de ploeg van collega Sepp Piontek als een kandidaat voor de finale. Beckenbauer: „De Denen kun nen de eindstrijd halen. Mis schien wel tegen ons. Er zijn vijf, zes ploegen die zo ver kunnen komen. Denemarken heeft een uitstekend elftal, maar geen wonderteam. Het is een team van formidabele in dividualisten die echter ook een sterk geheel vormen. Bij de Denen klopt op dit moment alles. Ze hebben goede aanval lers, maken doelpunten Beter kan het niet. Natuurlijk kun nen wij ze verslaan. Als je hen niet in het spel laat komen door hard te werken en de op drachten uit te voeren, heb je een kans". Michel Hidalgo, de technisch directeur van de Franse voet balbond, ging mee in de adora tie voor de Scandinaviërs. „Denemarken heeft voor een sensationele prestatie gezorgd die alle positieve elementen van het moderne voetbal her bergde. De vele wisselingen in het tempo en het optimaal ge bruik maken van de ruimte op het veld spraken mij bijzonder aan. En wat dit elftal aan aan vallers in het veld brengt, is fenomenaal". Een oordeel, dat werd gedeeld door Rod Ste wart, de van voetbal bezeten popzanger, die in Mexico aan wezig is om zijn favoriete Schotten aan te moedigen. Ste wart stuurde de Denen een te legram met de tekst: „Jullie hebben een unieke show opge voerd, waar mijn land jaloers op kan zijn". Beckenbauer NEZAHUALCOYOTL Preben Elkjaer-Larsen wordt na twee ronden van de wereldtitelstrijd in Mexico al gezien als de „PaoloRossi" van 1986. De Italiaan scoorde bij het vorige toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, in 1982 in Spanje, zes keer in zeven duels. De Deen Elkjaer-Larsen heeft na twee wedstrijden al vier treffers achter zijn naam, waaronder een im ponerende hattrick tegen Uruguay. Verder houdt de vergelijking tussen de twee topschutters echter op. Rossi is een sluip schutter, die in 1982 met drie geniepige treffers de grote fa voriet Brazilië elimineerde. Larsen is de harde werker die met zijn 83 kilo en 185 centi meters elke aanslag van een verdediger beantwoordt. Beide in Italië actieve spitsen, vol gend seizoen samen bij Hellas Verona, hebben de goede neus voor de juiste plaats gemeen. „Fuori classe" (wereldklasse), zo prijzen de Italianen de Deense spits die na een impo nerend optreden bij de Euro pese titelstrijd van 1984 in Frankrijk van het nietige Lo keren naar Verona verhuisde. De Italiaanse ploeg, die ook de „diesel" van het Westduitse elftal, Hans Peter Briegel, aan trok, werd een jaar later met een kampioen. In de aanloop naar Mexico was Larsen al goed voor acht van de zeven tien Deense treffers. In de duels met Schotland (1-0) en Uruguay (6-1) bewees de 29-ja- rige aanvaller nogmaals zijn gegroeide kracht. „Doe de groeten aan Toni Schumacher. Tegen hem schiet ik er vrijdag ook één in", blufte Larsen zondagavond tegen de West duitse pers in het hotel, waar de Denen even later een groot feest vierden ter gelegenheid van de plaatsing voor de acht ste finales. Preben Elkjaer-Larsen - vol gens" degenen, die het weten kunnen, slechts bang voor zijn eigen vrouw, de Vlaamse Ni cole - heeft niet al te beste herinneringen aan West- Duitsland, vrijdag in Quereta- ro de tegenstander in de laat ste groepswedstrijd. Als 18-ja- rige kwam Larsen onder con tract bij FC Köln. De Deen kon het niet vinden met coach Hennes Weisweiler. Die bood hem na een conflict te koop aan bij FC Twente, maar Lar sen kwam tenslotte onderdak bij het bescheiden Belgische provincieclubje Lokeren, waar hij onder meer te maken kreeg met de Nederlander René van der Gijp. Lievelingsverhaal Uit zijn Keulse tijd stamt Lar- sen's lievelingsverhaal, type rend voor zijn eigenzinnige karakter. Hennes Weisweiler hield hem voor de training aan en confronteerde hem met het verhaal dat hij in het ge zelschap van twee vrouwen en één fles wodka tot 's nachts vijf uur in een bar had doorge bracht. Fout, beweerde Lar sen. Weisweiler knipperde met de ogen. Hij had voor honderd procent betrouwbare informa tie. Fout, zei Larsen, het was whisky, geen wodka. bizon, is in het veld een super egoïst. Zijn rol in de „rode tor nado", zoals de Mexicaanse pers het Deense elftal intussen betitelt, is echter niet voor ei gen gewin. „Ik speel niet om tot beste speler van het toer nooi of tot topscorer te worden uitgeroepen. Ik doe alleen wat goed is voor Denemarken", al dus de topscorer. En over het geheim van het uit heel Europa bij elkaar ge trommelde elftal, dat onder leiding van de Westduitser Sepp Piontek nu tot één van de voornaamste favorieten voor de wereldtitel is gewor den: „We zijn allemaal vrien den. En dat zijn er geen elf, maar meer. We hebben een ploeg van gezworen kamera den. Dat is al vier jaar zo. Dat is ons recept voor succes. We kennen elkaar zo goed dat het doorwerkt in het veld. Er zijn meerdere spelers, die precies weten waar ik sta". Opgeheven hoofd Het eerste doel van de Denen in de „groep van de dood", zo als poule E wordt genoemd, is bereikt. „We hebben de plaats bij de laatste zestien veilig ge steld. We kunnen nog verder komen. Hoe ver, dat kan en wil ik nog niet zeggen. Maar als we worden uitgeschakeld, dan kunnen we met opgehe ven hoofd naar huis. We heb ben aanvallend en agressief gevoetbald", aldus Larsen die al weddenschappen heeft lo pen over het duel met de Westduitsers. Ook Sören Ler- by, de bij Bayern München vertrokken middenvelder, ziet de wedstrijd met gretigheid te gemoet. „Eindelijk kan het kleine Denemarken het grote Duitsland iets laten zien", zegt de oud-Ajacied. Larsen, goed voor 38 treffers in 57 interlands, is op slag de bekendste van de 5,1 miljoen Denen geworden die trouwens zondagnacht een groot volks feest vierden. In de straten van Kopenhagen deden zich Zuidamerikaanse taferelen voor. Terecht, volgens coach Piontek. „We hebben nog maar één keer in de geschie denis zo goed gespeeld als te gen Uruguay. Dat was bij de overwinning van 4-2 in het kwalificatie-duel met de Sov jet Unie". d MEXICO STAD Ray Wilkins, de gelegenheidsaanv|Zjlj van het Engelse elftal, heeft voor zijn rode kaart van afg\ar vrijdag, in het duel met Marokko, een schorsing van twee strijden opgelegd gekregen. De speler van AC Milaan, eercf hetzelfde duel al geconfronteerd met geel, werd van hefe gestuurd toen hij bleef protesteren tegen scheidsrechter (rc les uit Paraguay. De drie andere spelers, die afgelopen wel c de „rood" zagen - Sweeney (Canada), Georgis (Irak) en Ijn (Uruguay) - zijn door de tuchtcommissie van de FIFA vo\Fr duel geschorst. Alle drie werden van het veld gestuurd i\p tweede gele kaart. De Irakees Samir Mahmoud werd vfc) rest van het toernooi uitgesloten omdat hij na de wedstrijd ni België in Toluca naar scheidsrechter Jesus Diaz uit Coly v had gespuwd. Zijn landgenoot Haris Hassan werd wegens iLc ging van de scheidsrechter voor twee wedstrijden uitgeslij.. ei QUERETARO De blessure van de Deense voetballer) Jörn Bertelsen blijkt minder ernstig te zijn dan aanvai werd aangenomen. Trainer Sepp Piontek zei zondagavol afloop van de wedstrijd tegen Uruguay (6-1) dat de ervaren denvelder zijn enkel gebroken had. Foto's wezen gisteren t uit dat de speler van de Zwitserse club Aarau aan zijn b met Jorge da Silva vermoedelijk een gescheurde enké heeft overgehouden. „Dat Bertelsen vrijdag meespeelt West-Duitsland, is uitgesloten", zei Jesper Balslev, woon der van het Deense elftal. „We hebben echter goede hoop u er in de volgende ronde weer bij is". Yannick Noah. PARIJS Yannick Noah, die vorige week zondag vanwege een blessure vroegtijdig moest afhaken bij de open Franse tenniskampioenschappen op Roland Gar ros, heeft gisteren een operatie ondergaan aan zijn lin kerenkel. Binnen twee dagen beslist de Fransman of hij zal deelnemen aan het toernooi van Wimbledon, dat op 23 juni begint. Volgens zaakwaarnemer Patrick Proisy wil Noah geen enkel risico ne men. Noah wil in elk geval in augustus in actie komen tijdens het toernooi van Flushing Meadow. Pernfors De Zweed Mikael Pernfors, in Parijs verliezend finalist tegen Ivan Lendl, is gestegen van de 27e naar de 15e plaats op de we reldranglijst. Boris Becker, die de kwartfinale bereikte, is in het tennisklassement opgeklommen van de vijfde naar de derde plaats. John McEnroe en Jimmy Connors zijn door hun afwezig heid op het hoogste niveau gezakt naar respectievelijk de vierde en de zesde plaats. Ivan Lendl en Mats Wilander staan eerste en tweede op de ATP-lijst. DEN HAAG Emiel Ha gens is toch beschikbaai voor de Nederlandse bas- ketbalploeg, die begin juli in Spanje zal deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap. De aanvoerder had in eerste instantie laten doorsche meren de titelstrijd niet te kunnen combineren met zijn werk. Na een verhel derend gesprek met inte rim-coach Ruud Harre wijn, de woensdag be noemde opvolger van Vla dimir Heger, zei Hagens alsnog ja tegen zijn selec tie. Harrewijn werd wel gecon fronteerd met afzeggingen- van vier spelers die deel uitmaak ten van de ploeg die onlangs in Antwerpen onder Heger de promotie naar het A-kampi oenschap in Europa bewerk stelligde. Toon van Helfteren, de 35-jarige routinier, haakte af omdat assistent/coach Jan Sikking gepasseerd werd ten faveure van Harrewijn. Rudie Boers en Peter van Noord tob ben met hardnekkige blessu res en Henk Pieterse brak af gelopen weekeinde tijdens de centrale training een vinger. Harrewijn maakte gisteren de voorlopige selectie van vijftien spelers bekend, van wie er twaalf begin volgende maand naar Tenerife vertrekken voor de voorronde-wedstrijden te gen Joegoslavië, Canada, Ma leisië, Argentinië en Nieuw- Zeeland. De eerste drie van deze poule plaatsen zich voor de tweede ronde, die in Ovie- do gespeeld wordt, waarna het wereldkampioenschap beslo ten wordt in Madrid met de kruisings- en plaatsingswed strijden. Tot de vijftien behoren vier in de Verenigde Staten spelende basketballers: Rik Smits, Chris van Dinthen, Reinoud Brug- 'man en Ton Brandt. Niet gese lecteerd werd Jos Kuipers, de oud-speler van Den Bosch. Te rug zijn de van een blessure herstelde Jelle Esveldt, Bert Kragtwijk en Cock van de La- gemaat, die aanvankelijk had bedankt. De nationale ploeg speelt morgen (in Joure) en donderdag (in Haaksbergen) oefenwedstrijden tegen Tsje- cho Slowakije. De Oranje-selectie bestaat uit: Emiel Hagens, Raymond Bott- se, Frank Ardon, Marco de Waard, Ronald Schilp_, Jelle Esveldt, Hans HeyÜeman, Chris van Dinthen, Rik Smits, Rene Ebeltjes, Bert Kragtwijk, Cock van de Lagemaat, Okke te Velde, Reinoud Brugman en Ton Brandt. (ADVERTENTIE) CASBA W00ND0RAD0 SPONSORT DE WIELERPLOEG „SWIFT" Casba Woondorado heeft een 3-jarig sponsor-kontrakt gesloten met de wielerploeg Swift. A.s. woensdag 11 juni om 19.00 uur vindt de officiële presentatie van de Casba/ Swift wielerploeg plaats aan de Hoge Rijndijk 315 te Zce- terwoude. Direkt daarna, zal op het ter rein van Casba Woondorado een clubkoers worden ge houden. Casba Woondorado is in de regio Zuid-Holland bekend als één van de grootste Woonwarenhuizen met een komplete en zeer uitgebreide kollektie moderne meubelen, meeneemmeubelen, woning textiel en woonaccessoires/ woonkado's. Casba/Swift, een sportieve kombinatie voor jong en oud! U zult er nog véél van horen. PARIJS Tijdens het tennistoernooi van Wim bledon, dat op maandag 23 juni begint, worden voor het eerst controles gehouden op het gebruik van verboden middelen. Dit heeft Philippe Cha- trier, president van de In ternationale Tennis Fede ratie (ITF), gisteren be kend gemaakt in Parijs. „Het is de eerste stap naar een strenger toezicht op het gebruik van dope door proftennissers. In de toe komst zal elke speler na afloop van een partij ge controleerd worden", ver klaarde Chatrier. Chatrier heeft afgelopen week in Parijs tijdens het toernooi op Roland Garros gesprekken gevoerd met Juan Antonio Sa maranch, voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité. Hij heeft er bij Sama ranch op aangedrongen niet alleen spelers onder 23 jaar, maar alle proftennissers in aanmerking te laten komen voor deelneming aan de Olympische Spelen van 1988. „Het wordt iedereen of nie mand", aldus Chatrier. „Als niet alle spelers en speelsters mogen meedoen, wacht de tennisfederatie tot 1992. Wel licht dat de atletencode van de Olympische Spelen dan ver ruimd is. Want ik kan mij niet voorstellen dat Stefan Edberg niet zou mogen deelnemen omdat hij de leeftijdsgrens ge passeerd heeft, terwijl Boris Becker wel speelt in Seoel". Tips Duindigt DEN HAAG Er vinden morgenmiddag wederom ren nen en draverijen plaats op de Wassenaarse renbaan Duindigt met de eerste start om 14.00 uur. Onze tips voor deze mee ting luiden: ELBURGPRIJS: Zaladin Me lodie, Zapata en Ares Wog- meer. VELUWEMEERPRIJS: All Star Ash ton, Zwinley Boszorg en Zon Lentrod. HARDERWIJKPRIJS: Alber- dina, Amy David en Amazing Star. VICHYPRIJS: Halcyon Cove, Signal Raaphorst en Fine Har mony. NULDEPRIJS: Zeb van de Lente, Amigo de Queen en Apollo. •MUIDENPRIJS: Yros Odilia, Zorro Buitenzorg en Zivo V. COMPIEGNEPRIJS: Boxber- ger Neveda, Star Ride en Moon Boy. HUIZENPRIJS: Woody Dien, Your Mind en Winka. EEMNESPRIJS: Yorki Men del, Wonder Boy en Udeo. SPAKENBURGPRIJS: Yco Bonni, Zamajo Star en Water- ZEIST Na de Neder Sport Federatie heeft o| Koninklijke Nederj Voetbal Bond zich mej brief gericht tot de infj teur. De KNVB vraagt aan drs. J. de Koning sp- aandacht voor de prob tiek rond de veiligheid g om de stadions, het para mercialisme gekoppeld a£J cohol en samenleving, to|,e to en andere kansspeleflk mede de fiscale probH van de voetbalbond erfjj clubs. Tijdens de halfjaaJJ bondsvergadering in ZeiiM voorzitter Jo van Marle v<r KNVB weten dat zijn o£ satie volgend seizoen eer drag van 865.000 guldeL lotto en toto minder zafe vangen. Hij informeerde vergadering voorts ovefj nieuwe standpunt van dC ropese Voetbal Unie (Ujc met betrekking tot de o* satie van de finalerond^ het toernooi om het Euifi kampioenschap door meej, één land. De UEFA heefli niet langer bezwaren i« Nederland overweegt nd* tact met België op te rf voor de gezamenlijke daatstelling voor de orgli tie van het toernooi vang Nederland zal alleen inif ven in deze richting ontwf len als de Olympische S|( van 1992 niet aan Amsteii worden toegewezen. I' Prijsvragen - DEN HAAG De result van lotto 23 van afge£ weekeinde luiden als voir en 2e prijs: geen winnaaj prijs: 80 x 5285,30; 4e b 3887 x 108,70; 5e prijs: 6> x 5,00. SCHAKEN NK Hilversum 4e ronde: De Boer-Ree 0-1; Wiel-Peelen 1-0; Ligterink-Si 0,5-0,5; Kuijf-Goldstern 1-0; ma-Gelpke 1-0; Douven-V< Sterren 1-0. Stand aan de ij Van der Wiel 4 punten; 2. V< Sterren, Ree 3; 4. Boersma. Lij 2.5. Sören Lerby (links) en Preben Elkjaer-Larsen vieren een

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10