ËeicUc ©omcuit •Waldheim gekozen» Israël roent ambassadeur terug Mand 8" Burenruzie met gas uitgevochten Fysiotherapeuten staken tegen lagere tarieven SPINAZIE EN BRAADWORST ilachtoffer r mgeluk (verleden BOOSHEID EN TELEURSTELLING OVER KEUS OOSTENRIJK Denen wervelend langs Uruguay Aantal bezoekers bij WK voetbal valt tegen pio tig van roden VAL BEËINDIGT VLUCHTPOGING HET WEER Maandag 9 juni 1986, 77e jaargang no. 23520 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: f J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse VOETBAL OP TV VANDAAG België 2, 19.30 uur: samen vatting Denemarken-Uruguay Nederland 2, 19.55 uur: Frankrijk-Hongarije België 2,19.45 uur Frankrijk- Hongarije Duitsland 1, 19.50 uur: Frankrijk-Hongarije en aan sluitend samenvatting Cana da Sovjet-Unie Nederland 2, 21.50 uur: sa menvatting Canada Sovjet- Unie België 2, 21.50 uur samen vatting Canada - Sovjet-Unie en Frankrijk-Hongarije MORGEN Duitsland 1, 06.00-09.00 uur WK voetbal bij het ontbijt OUDEKERK AAN DEN tJN Het 15-jarige meisje |t vrijdag zwaar gewond erd bij een ongeval in Kou- Ikerk is zaterdag in het zie- ?nhuis overleden, flst ongeluk gebeurde op de Jpgewaard. Het meisje reed ^iast twee andere fietsers en prd door een haar tege- petkomende auto tijdens in inhaalmanoeuvre aange- jden. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25-jarige vrouw uit Alphen heeft zondagavond haar 31-jarige buurvrouw met een onbekend gas in het gezicht gespoten. Het incident gebeurde tijdens een ruzie tussen de beide buren, die aan de Wever in Alphen wonen. Volgens de politie is de burenruzie al heel lang aan de gang. In het trapportaal van de woning kwam het tot een woordenwisse ling die hoog opliep. Op een gegeven moment spoot de 25-jarige vrouw met het onbekende gas, dat een sterk prikkelende en be dwelmende werking heeft. Volgens de politic lijkt het op traan gas. De brandweer, die later met gasmaskers de woning betrad, heeft de spuitbus in beslag genomen en voor onderzoek opge stuurd. Het slachtoffer is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Perioden met zon, in de mid dag en avond kans op een re gen- of onweersbui. Vannacht ongeveer 14 graden, morgen omstreeks 22 graden. Matige zuidoosten wind, kracht 3 a 4. Zon op: 05.20; onder: 21.58. Schev. hoog water: 5.38 en 18.04; laag water: 1.20 en 13.35 uur. MEXICO-STAD Het kaf is weliswaar nog niet geheel van het koren gescheiden, in Mexico komt toch enige tekening in de strijd wat be treft de kanshebbers voor een plaats bij de laatste zes tien landen. Denemarken mag in elk geval nog even blijven na een wervelend optreden tegen Uruguay: 6- 1. West-Duitsland deed eveneens goede zaken door met 2-1 te winnen van het Schotse team. De Belgen konden zich over de eerste overwinning ver heugen. Irak werd overi gens met slechts 2-1 versla gen. Doordat zaterdag ook drie duels werden afge werkt - met onder andere een gelijkspel van Mexico tegen Paraguay - hebben nu alle ploegen twee wedstrij den gespeeld. Vandaag wordt in Mexico een begin gemaakt met de derde ronde van de poule- wedstrijden. Frankrijk- Hongarije en Canada- Sovjet-Unie staan op het programma. De Hongaren moeten, gezien het nadelige doelsaldo, de Fransen ver slaan om nog kans te ma ken. De Sovjet-Unie is reeds verzekerd van een plaats in de achtste finale en voor Canada ziet het er somber uit. Cabaretier Freek de Jonge is gisteren een campagne gestart ten bate van de be volking van Mexico. De Jonge roept de Nederlan ders op het arme deel van het Middenamerikaanse land van financiële steun te voorzien. Dat het in Mexico niet allemaal koek en ei is, bleek zaterdag in de hoofd stad toen wederom rellen uitbraken. De FIFA, de wereldvoetbal- federatie, heeft de scheids rechters er nogmaals op ge attendeerd streng op te tre den tegen hard spel. Giste ren werden twee rode kaar ten uitgedeeld. Mamhoud Hanna van Irak en Bossio van Uruguay waren de boosdoeners. UTRECHT De Neder landse fysiotherapeuten gaan staken uit protest te gen verlaging van hun ta rieven. „Onze inkomens staan al jaren onder druk, deze tariefsverlaging is voor ons de druppel die de emmer doet overlo pen", zei woordvoerder Huiskes van het Genoot schap van Fysiotherapeu ten zaterdag. Het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg (COTG) kondigde vrijdag aan de tarieven zo te verla gen dat er een kostenbespa ring bereikt wordt van twin tig tot dertig miljoen gulden. Als reactie daarop zullen de fysiotherapeuten hun prak tijk voor enkele dagen slui ten, aldus Huiskes. Boven dien overwegen zij de ta riefsverlaging, die volgende week ingaat, domweg te ne geren en de huidige tarieven te blijven berekenen. „Als we dan de Economische Con troledienst op ons dak krij gen, moeten we maar zien hoe dat afloopt", aldus een woedende Huiskes. De tarieven voor fysiothera pie moeten omlaag omdat ze volgens de particuliere ziek tekostenverzekeraars te hoog zijn. Het COTG is het daar mee eens. Voor massage en oefentherapie zou het tarief volgende week omlaag moe ten van 26,20 naar 23,40 gul den. De toeslag voor behan deling aan huis moet omlaag van ongeveer twintig naar vijftien gulden. MEXICO-STAD De publie ke belangstelling bij het we reldkampioenschap voetbal in Mexico is na 24 wedstrijden beneden alle verwachtingen. Tot nog toe bedraagt de ge middelde bezettingsgraad van de stadions 57 procent (870.703 toeschouwers). Weliswaar is dat meer dan vier jaar geleden bij de WK in Spanje, toen 754.829 mensen bij 21 wedstrij den werden geteld, maar de organisatoren hebben bere kend dat de totale bezettings graad over het hele toernooi 85 procent van de totale sta dioncapaciteit moet zijn, wil men uit de kosten komen. Er moeten nog 31 wedstrijden worden gespeeld. De officiële gegevens van de organisatoren vertellen niet hoeveel betalende toeschou wers er zijn geweest. Wel wordt gezegd dat de toegangs prijzen variëren van 2.120 pe sos (10 gulden bij officiële koers) tot 26.500 pesos (bijna 132 gulden). Sommige zitplaat sen kosten zelfs 80.000 pesos (ongeveer 400 gulden). Vreugde bij het Deense gezelschap, dat Uruguay een voet ballesje heeft gegeven. Verder onder meer in Sporttribune: Westduitsers opgelucht Misser Hugo Sanchez brengt gerechtigdheid Titel voor Lendl, goodwill voor Penfors Brian Rouse maakt met Miss Facetti geen fout Streuer kan alles op TT Assen zetten Rijnsburgse Boys wint weer van Quick Boys Siemerink: de winnaar op De Munnik Jan Huijbregts: „De eerste rij, daar gaat het om" lste erelid van hel jsieve sportge- 3er' schap De 144 in n nam prins [hard zaterdag hel aan het zoge nde bowlstoer- i De hele dag tide de prins ,iej. in een van de 3en [is, ondanks de loudende re- 5uien. Aan zijn chtsuitdrukking Dordelen waren we prestaties niet ds naar zijn zin. PLUTONIUM ZOEK LONDEN Een functiona ris van de Britse nucleaire industrie heeft gisteren toe gegeven dat in een station voor kernonderzoek acht kilo plutonium is zoekgeraakt in een oplossingsvat. Die hoe veelheid splijtstof is voldoen de voor twee atoombommen, maar de functionaris hield staande dat er geen gevaar bestond. Het plutonium loste bij de opwerking niet op, maar vormde een massa op de bodem van het vat. Toen het weer boven water kwam, werd het elf maanden na dat het in de fabriek was in gevoerd teruggewonnen. AMSTERDAM Een gevangene die zaterdag uit de Amsterdamse Bijlmerbajes wilde ont snappen is niet ver gekomen. De man, de 34- jarige J.P., moest zijn vluchtpoging bekopen met gebroken armen en benen en mogelijke nog andere kwetsuren. De gedetineerde had kans gezien met een deur een ruit in te slaan en wilde vervolgens met aan elkaar geknoop te lakens naar beneden klauteren. Zijn laken- koord was echter niet lang genoeg, zodat hij een val van tien meter maakte. Hij riep daar na zelf zijn bewakers om hulp. P. is opgeno men in een Amsterdams ziekenhuis, waar hij wordt bewaakt. Op Tweede Pinksterdag wist een Joegoslavische gevangene op vrijwel de zelfde manier wél de Bijlmerbajes te verlaten. Hij is tot op heden spoorloos. ANWB annuleert reizen Polen wegens straling DEN HAAG Vanwege stralingsge vaar na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl vindt de ANWB het niet verantwoord reizen naar Polen door te laten gaan. De twee busreizen, die voor deze zomer op het ANWB-programma stonden, zijn geschrapt. De circa hon derd gedupeerde reizigers krijgen het betaalde reisgeld vergoed. De ANWB had voor deze zomer geen verdere rei zen naar Polen in zijn pakket. In een brief aan de honderd getroffenen schrijft de ANWB dat het stralingsge vaar in grote delen van Polen, waaron der enkele grote steden zoals Warschau, zo groot is het dat ministerie van VROM heeft geadviseerd deze delen als vakantiegebied te mijden. JERUZALEM Israël heeft zijn am bassadeur in Oostenrijk teruggeroe pen voor consultatie als protest tegen de verkiezing van Kurt Waldheim als president. Dit heeft de Israëlische le- gerradio vanmorgen gemeld. Het Is raëlische ministerie van buitenlandse zaken weigerde commentaar te geven op het bericht. Israëlische functiona rissen reageerden gisteren geschokt en boos op de verkiezing van Wald heim en zeiden dat het onderzoek diens oorlogsverleden zal worden voortgezet. Ook in andere landen is teleurgesteld en boos gereageerd. Kurt Waldheim, de vroegere secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, behaalde in de tweede ronde van de Oostenrijkse presi dentsverkiezingen 53,9 procent van de stem men, 7,8 procent meer dan zijn socialistische rivaal Kurt Steyrer. Bij de eerste ronde, op 4 mei, was de afstand tussen Waldheim en Steyrer zes procent. Beslissend waren nu de stemmen die in de eerste ronde op andere kandidaten waren uitgebracht. Waldheim ia het bekendworden van de uitslag voor de Oostenrijkse tv heeft daarvan kennelijk meer stemmen naar zich toe kunnen trekken dan Steyrer. Bovendien hebben de beschuldigingen over zijn oorlogsverleden Waldheim meer stem men opgeleverd dan gekost. Als Waldheim in zijn hoedanigheid van pre sident eén bezoek aan de Verenigde Staten wil brengen, kunnen de Amerikaanse auto riteiten dat niet beletten. Ook niet als hij op een lijst van ongewenste personen wordt ge plaatst. Dat heeft het Amerikaanse ministe rie van justie vannacht verklaard. Volgens een woordvoerder zal Waldheim als Oosten rijks staatshoofd diplomatieke onschend baarheid genieten. In 1978 werd in de VS een wet aangenomen die de autoriteiten het recht geeft buitenlanders met een oorlogs verleden de toegang tot het land te ontzeg gen. Van verscheidene kanten in de VS wordt geprobeerd, Waldheim tot ongewen ste vreemdeling te verklaren. De Israëlische minister van justitie ver klaarde vanmorgen: „De eerste vraag die wij ons moeten stellen is of het nazisme een nieuw thuis heeft gevonden nu de meerder heid van een natie, ondanks waarschuwin gen, heeft gekozen voor een dergelijke man als president". Baby gestikt in dekbed LEIDEN De acht maanden oude Iris van Diepen uit Lei den is in de nacht van vrijdag op zaterdag in haar bedje ge stikt. Het meisje was vrijdaga vond net zoals anders in bed gelegd. De volgende morgen troffen de ouders het kind le venloos aan. Het meisje was tussen het dekbed en de dek bedhoes terecht gekomen en kon zich daar niet meer uit be vrijden en stikte. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 'en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. MlllllllllllllilllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIII Waldheim en Steyrer werden geïnterviewd. an i 26-jarige Prins Andrew en zijn even oude verloofde Sarah Ferguson hadden het terdag duidelijk naar hun zin op een galafeest in Weymouth. Het paar gaat op 23 li trouwen. (ADVERTENTIE) Naam; Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om.een proefabonnement wor den geweigerd. Wekelijks een tot de rand toe gevulde „mand" met groente en fruit. Dat kan de lezer van „In en om de kas" verwachten als hij 's maandags de krant openslaat. Vooral in de zomertijd is er volop keus. En met de aanwijzingen in de groente- en fruittips voor de consument bij de hand moet het niet moei lijk zijn om bij de groenteman tot een verantwoor de keuze te komen. De prijzen, die genoemd wor den, zijn gemiddelde prijzen. Immers, voor eerste klas groente en fruit liggen de prijzen vaak wat ho ger. Kranten, van welke kwaliteit ook, kosten over al hetzelfde. Dus zelfs de Leidse Courant kost u niets méér. Neem dus het beste en betaal „geen Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Spinazie, 70 kilo /O Braadworst, 500 g 5553.98 £QQ kilo <2X3X3X5) 9^8 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1