Ik kan de tyfus krijgen. Hervormde Kerk verdeeld over proces van „Samen op Weg' £eidóc6ou/ia/it Bar moet ander geluid kunnen laten horen aan tafel kerk wereld Gijsen valt Niënhaus af beroepingen COMMISSIE WIL GEEN „DIREKTE HERENIGING" Tutu en Boesak negeren verbod op herdenking Soweto PRIESTERRAAD R'DAM OVER AFFAIRE-GUSEN: Fout ruiterlijk erkennei De gang van zaken rond de Italiaan Gianni Cossu uit J venter, die ten onrechte een paar dagen heeft vastgezeten verdenking betrokken te zijn geweest bij de ontvoering Joke Osterman, toont ondubbelzinnig aan dat het van I! groot belang is dat met de identiteit van een verdachte v^ zichtig wordt omgesprongen. weer Te koud ACHTERGROND QeidoaQowiant VRIJDAG 6 JUNI 1986 PAGI Paus vermaant Nederlandse ambassadeur over euthanasie Paus Johannes Paul us 2 heeft tegenover de nieuwe Nederlandse ambassadeur bij het Vaticaan, baron S.J.J. van Voorst tot Voorst, eutha nasie en abortus als in strijd met de leer van de Rooms- Katholieke Kerk veroor deeld. Tot baron S.J.J. van Voorst tot Voorst, die gisteren zijn geloofsbrieven kwam aanbie den, zei de paus dat „de Kerk in haar taak tekort zou schie ten als zij niet zou proberen de gewetens in te lichten en het kwaad bij de naam te noemen dat een bedreiging vormt voor het christelijk le ven en de menselijke waar digheid". Weliswaar oefent de kerk geen directe invloed uit op de wetten, die door de burgers in volle vrijheid wor den vastgesteld, maar zij heeft er wel een oordeel over maakt aldus een onderscheid tussen datgeen wat de wet toestaat en wat ethisch is ge- óorloofd. In dit verband ver wees de paus naar het leven zowel van ongeborenen als van ernstig zieke mensen. De Nederlandse bisschoppen hebben op dit gebied de gelo vigen duidelijke richtlijnen gegeven, aldus de paus. In zijn toespraak prees de paus verder de Nederlandse ontwikkelingshulp. Hij vroeg de nieuwe ambassadeur ko ningin Beatrix te bedanken voor de „vorstelijke gastvrij heid", waarmee hij vorig jaar in Nederland was ontvangen. Het geloof is een stok om op te leunen, niet om anderen mee te slaan. Abt T. Baeten Tijdens een eucharistievie ring dezer dagen in Meerssen is de Roermondse bisschop mgr. J. M. Gijsen rechts- streeks ingegaan op de mis viering zoals die door abt T. Baeten tijdens de manifesta tie van de Acht mei-viering in Den Bosch werd verzorgd. Nadat de Utrechtse hulpbis schop J. B. Niënhaus de abt in bescherming had genomen tegen volgens hem valse aan- tijgingen als zou hij moedwil lig het gewijde ambt geweld hebben aangedaan door de consecratiewoorden door alle aanwezigen te laten meezin gen, stelde mgr. Gijsen op Sa cramentsdag in zijn preek dat „een niet-gewijde zichzelf niet mag aanmatigen zo op te treden". Hij noemde de con secratie door anderen dan de gewijde priester een ontken ning van het wezen van de eucharistie. „Christus en al leen zijn plaatsvervanger zijn hiertoe benoemd", aldus mgr. Gijsen. Eerder had de abt bij kardinaal Simonis moeten verschijnen wegens zijn op treden in 's-Hertogenbosch en had toen na afloop gemeld dat de bisschoppen „overwe gende bezwaren" hadden ge uit tegen zijn optreden. Ge suggereerd werd toen ook dat tegen hem sancties zouden worden genomen. ANGLICANEN: Verrijzenis Christus objectieve werkelijkheid De anglicaanse bisschoppen in Engeland hebben in een gezamenlijke verklaring ge tuigd van hun geloof in de verrijzenis van Christus als „objectieve werkelijkheid, zowel historisch als goddelijk, niet als een manier om iets te zeggen over het geloof van zijn volgelingen, maar als feit waaraan hun getuigenis zijn waarheid ontleent". De ver klaring vloeit voort uit een discussie in de angelicaanse synode in februari vorig jaar, nadat prof. David Jenkins kort voor zijn wijding tot bis schop van Durham de maag delijke geboorte en verrijze nis van ter discussie had ge steld. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Bruchem en Ker kwijk en Delwijnen. L.Quist te Mid- delharnis. Benoemd tot pastoraal medewerker en catecheet te Laren (Gld), E.R.Veen te Steenwijkerwold, die deze benoeming heeft aangeno men. Bedankt voor Asperen toezeg ging. G.de Fijter te Siddeburen en Wagenborgen. Bedankt voor Goudswaard, A.VIietstra te Melis sant. Gersformserds Kerken vrijge maakt Beroepen te Mussel. drs.A.Boersma kandidat te Kampen. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Vlaardingen. R. Kok te Damwoude. Gereformeerde Kerken Beroepen te Stellendam en Oud dorp. J.C.van Westenbrugge kandi daat te Zevenbergen, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Dokkum, drs.W.H.G.Sienot te Vianen. Beroepbaarstelling: J.C.van Wes- tenbruggen, De Knip 94, Zevenber gen. Een streven op direkte hereniging van hervorm den en gereformeerden (Samen op Weg) in een nieuwe kerk biedt op korte termijn geen uit weg voor de verdeeld heid in de Nederlandse Hervormde Kerk om trent de „staat van here niging" tussen beide ker ken. Dat is een van de conclusies van de commissie die de re acties verzamelde van her vormde gemeenten, classes en provincies op de „Verkla ring van overeenstemming ten aanzien van het samen kerk zijn", zoals die in 1984 door de gecombineerde syno de in 1984 werd aangenomen. In hun commentaar op de raadpleging suggereren de commissieleden dat „Samen op Weg" niet te snel moet voortgaan en zonder formele dwang. Zowel de gereformeerde als de hervormde synode vroe gen aan hun „achterban" te reageren op die verklaring, met daarbij de vraag of zij kan instemmen met (de voortgang van) het op gang gekomen proces van hereni ging De raadpleging in de Neder landse Hervormde Kerk heeft getalsmatig een .ja" op geleverd, constateert de com missie die de hervormde re acties verzamelde. Maar af gaan op getallen alleen is niet verstandig, menen de leden (dr. J.J. van Deemster, dr. D. Lissenburg en dr. S. Meijers). Dan namelijk komen de ach terliggende motieven en overwegingen niet aan bod. Volgens de commissie is in den lande dankbaarheid over wat al tot stand is gekomen in het Samen op Weg-proces en zijn er gemeenten die het proces willen versnellen, maar zijn er ook grote vra gen. Er bestaan met name hervormde twijfels over het voortbestaan in de herenigde kerk van de hervormde, va derlandse volkskerk als een „planting Gods". De gerefor meerden leven veel meer bij een kerkbegrip van „de vrije kerk", tot stand gebracht door de activiteiten van de gelovigen. Rond dit thema cirkelen ook andere her vormde problemen met het Samen op Weg, bijvoorbeeld de zorg van het belijdend ka rakter van de toekomstige kerk. De commissie noemt de klachten over het snelle tem po waarmee de landelijke or ganen het proces sturen. „Mogelijk is deze klacht for meel te weerleggen, maar de klacht bestaat en daaraan kunnen wij niet voorbij gaan". Ze geeft ook toe dat er waarheid schuilt in de klacht dat Samen op Weg deels te veel wordt opgelegd. „Achter deze klacht schuilt de vrees voor de toekomst, dat de druk groter zal worden, wan neer de staat van hereniging een feit zal zijn. Er zijn ge meenten die niet willen en er Gemeenten In de Hervormde Kerk leven bezwaren tegen het loslaten van de geografische gemeen ten. De combi-synode sprak over „mentale gemeenten" als oplossing voor de modali teiten in de herenigde kerk. Kerkleden die zich niet thuisvoelen in de kerk „in de buurt" (sfeer, modaliteit) zou den zich moeten kunnen aansluiten bij een gemeente van hun ligging, verenigd in een bijzondere classis (regio naal orgaan). In diverse reac ties wordt gewezen op de be zwaren daartegen: elitevor ming, ontkenning van de op dracht één te zijn en accentu eren van de verdeeldheid. Hoewel de commissie niet de opdracht heeft de synode te adviseren, schrijft ze in haar conclusies dat een direkte hereniging geen recht doet aan de verdeelheid in het denken over Samen op Weg. „Wij vragen ons af of niet de eerste taak is kaders te scheppen, die door de Heilige Geest in dienst worden geno men en ons als kerken van verbondenheid naar eenheid leiden". De commissie, die hiermee in tijd afstand lijkt te nemen van Samen op Weg, suggereert hiermee dat de bestaande en geplande ka ders voor de hereniging niet aan die voorwaarden vol doen. De comissie wil niet dat beide kerken langs el kaar heen leven, want er moet sprake zijn van „voort durende ontmoeting van en confrontatie met elkaar". In de zitting van volgende week zal de hervormde syno de het rapport in eigen kring behandelen. Na de zomer zullen ook de gereformeer den hun rapportage bespre ken, zodat in november van dit jaar de gecombineerde sy node wel of niet kan beslui ten dat de beide kerken „in stqat van hereniging zijn". LUTSEN KOOISTRA De Zuidafrikaanse bis schop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak zullen zich niet storen aan het verbod van de regering om op 16 juni ter herdenking van de bloedige ongeregeldhe den in Soweto kerkelijke en andere bijeenkomsten te houden. Bij het ge weld in Soweto vielen in 1976 meer dan vijfhon derd doden. De Angli caanse bisschop van Jo hannesburg en Nobel prijswinnaar voor de vre de 1984 zei dat hij hoopt dat nog meer leiders van religieuze groeperingen in Zuid-Afrika hetzelfde zullen doen. Het tegen apartheid gerichte Verenigd Democratisch Front (UDF), dat twee mil joen leden heeft, verklaarde dat confrontaties nu onver mijdelijk zijn. De zwarten maken zich massaal op de slachting in Soweto te her denken. Volgens het UDF zal de Zuidafrikaanse regering daarvoor de verantwoorde lijkheid dragen. De secreta ris-generaal van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, ds C.F. Beyers Naudé, heeft gis teren een verklaring uitgege ven waarin hij zegt te hopen dat de regering haar verbod zal intrekken. Hij wees op het gevaar van een confron tatie tussen kerk en staat. De katholieke bisschoppen conferentie heeft het verbod van de regering een vragen om geweld genoemd. In een verklaring verweten de bis schoppen president Botha zijn inconsequente gedrag ten aanzien van politieke bijeen- Zwarte Zuidafrikanen rennen op 17 juni 1976 door de straten van Soweto bij Johannesburg waar een demonstratie tegen de invoering van het Afrikaans op zwarte scholen zal uitdraaien op een bloedbad. komsten. De president maakt van zijn Nasionale Partij de zwarte bevolking een poli- zich kwaad over de versto- door uiterst rechtse blanken, tieke stem, aldus de bisschop- ring van een bijeenkomst maar onthoudt ondertussen pen. Bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam moet er tij dens de vergadering van de bisschoppenconferen tie volgende week voor opkomen dat hij het recht heeft een ander ge luid te laten horen als een bisschop groepen of gelovigen openlijk in dis krediet brengt. Deze aanbeveling heeft de priesterraad van het bis dom Rotterdam mgr. Bar dinsdag gedaan naar aanleiding van het re cente artikel van bis schop J.M. Gijsen van Roermond in de Osserva- tore Romano. Daarin schrijft deze onder meer dat verreweg de meeste Nederlandse katholieken niet authentiek katholiek zijn. Een aantal leden van de raad sprak hier zijn afkeuring over uit. „Mensen die serieus en gewetensvol met kerkop bouw bezig zijn worden monddood verklaard", zo werd onder meer gezegd. De priesterraad ging uitge breid in op de gebeurtenissen rond de manifestatie „Gelo ven bij het leven" op 8 mei in Den Bosch. Hoewel alle le den van de raad hem hadden geadviseerd naar Den Bosch te gaan, zag mgr. Bar daartoe geen mogelijkheid omdat de bisschoppenconferentie had besloten dat geen bisschop in Den Bosch aanwezig zou zijn. Mgr. Bar zei dinsdag dat hij voor een dilemma had ge staan. Hij zei niet precies te weten, hoe een goed even wicht gevonden kan worden tussen wat landelijk en dioce saan wordt besproken en be sloten. De priesterraad vergaderde dinsdag voor het laatst in zijn oude samenstelling. De pries ters en priester-religieuzen die in het bisdom wonen, hebben in mei acht leden van de nieuwe priesterraad kun nen kiezen. De overige zeven leden, onder wie mgr. Bar en de drie vicarissen van het bisdom, hebben op grond van hun functie zitting in de raad of worden door de bisschop benoemd. De verkiezing van een nieuwe raad was noodza kelijk geworden na het ver trek van mgr. Simonis naar het aartsbisdom Utrecht. Hoewel mgr. Bar al in okto ber 1983 tot bisschop van Rotterdam werd benoemd, bleef de Priesterraad nog aan in verband met het Dioce saan Pastoresberaad in Noordwijkerhout, waartoe de raad twee jaar geleden het initiatief nam. Gekozen werden bij een op komst van 58 procent (318) van in totaal 548 stemgerech tigde priesters: P.W.J. Noor- dermeer (Maassluis), J.J. Streng (Den Haag), B.L.G.A. Kroese ocd (Hazerswoude), J.G. Sul (Delft), F.A.M. Kee- sen (Rotterdam), J.A. Am- merlaan (Sassenheim), L.A. Bergen msc (Den Haag) en J.J.P.M. de Graaf (Noordwij- kerhout). De pastorale werk(st)ers wor den in de raad vertegen woordigd door twee toehoor ders. De diakens worden ver tegenwoordigd door diaken L.A.M. van den Hoven uit Brielle die eveneens de status van toehoorder heeft. Den Bosch In tegenstelling tot de soepele wijze waarop in Rotterdam de positie van de pastorale werk(st)ers is geregeld heeft hun plaats in het Bossche bis dom tot een verschil van me ning geleid tussen mgr. J. Ter Schure en de dekens in het bisdom. De laatsten zijn er unaniem voor dat pastora le werkers alsmede distrikts- catecheten hierin zitting moeten hebben. De bisschop wil daarentegen naast de priesterraad een aparte raad voor deze categorieën, die in het kerkelijk recht overigens onbekend zijn. De dekens vinden dat de doelstelling van de priesterraad, namelijk het bevorderen van het pas torale welzijn van de gelovi gen, het best kan worden be reikt indien pastorale werk- (st)ers en catecheten daaraan deelnemen. In het* verleden is het steeds zo gegaan. Vol gens het bisdom kent het kerkelijk recht echter zo'n raad niet, maar wil daarover uitsluitsel vragen in Rome. De bisschop vindt dat de ei gen plaats van de priesters tegenover de gewone gelovi gen moet worden benadrukt. Witte bonen met kerriesausgeglaceerde wortels en aardappelpuree yoghurt met ei en chocolade (vegetarisch) De benodigdheden voor twee zijn: 200 g gedroogde witte bonen, zout, 1 ui, kerrie, 15 g margarine, 15 g bloem, 2,5 dl water, half groentebouillontablet, ketjap, bonekruid; bosje wortels, zout, 1 lepe' bruine basterdsuiker, 5g mar garine, 0,5 dl water, peper, mosterd, 1 lepel tomatenket chup, peterselie; Vi tot 1 kg aardappelen, zout, peper, nootmuskaat, 15 g margarine, melk; 1 ei, 25 g suiker, 3 dl yoghurt, 2 lepels chocoladevlokken, basterdsuiker). Was vanavond de witte bonen een keer en zet ze ruim onder koud water met weinig zout weg. Kook de bonen morgen in het weekv/ater in een uur gaar. Fruit de kleingesneden ui met kerrie in de margarine goud bruin. Voeg de bloem toe en verdun het mengsel onder voortdurend roeren en door laten koken met scheutjes water. Laat de saus met het bouillontablet vijf minuten trekken en maak haar vervolgens af met ketjap en wat bonekruid. Was de wortels, snijd ze in gelijke stukken van circa vier centimeter en kook ze gaar met zout, bruine basterdsuiker, margarine en het beetje water. (Zorg dat de groente steeds zacht kookt, anders brandt ze aan!) Reken een kooktijd van vijftien minuten. Maak de wortels af met peper, mosterd en tomatenketchup. Neem een halfhoge schotel, leg de wortels links en rechts, daar tegenaan de aardappelpuree en in het midden de witte bonen. Schenk de saus over de bonen en bestrooi de wortels met fijngeknipte peterselie. Splits het ei. Roer het geel schuimig met de helft van de sui ker en voeg de yoghurt en chocoladevlokken toe. Klop het eiwit stijf met de rest van de suiker en schep het door de yoghurt, desgewenst met wat basterdsuiker. JEANNE OoK bij de ontvoeringszaak van Heineken verspreidde politie foto's van de verdachten. Minister Korthals Altes justitie verklaarde toen dat het doel het middel heiligde. I is daarbij echter wel van doorslaggevend belang dat het vj staat dat de gezochten ook inderdaad bij de misdaad betr ken zijn geweest. Dat bleek bij de ontvoering in Spijkenl niet het geval. Bovendien was het moment dat het ops ringsbericht op tv werd uitgezonden de verblijfplaats van gezochte bij de Deventer politie bekend. Een communica stoornis tussen de Deventer en Rotterdamse politie waan de Italiaan en zijn directe omgeving de dupe van zijn geu den. Het is dan ook bepaald geen schande dat de Rotterdal politie gisteren haar excuus heeft aangeboden. Naar mat€ spanning waaronder wordt gewerkt stijgt, wordt de kans een fout nu eenmaal groter. En wanneer zo'n misstap is gaan mag men daarvoor best ruiterlijk uitkomen en daal in elk geval de les trekken dat men niet zorgvuldig gen kan zijn. VANMORGEN heeft de advocaat van de Italiaan het mi» terie van justitie verzocht ook een rectificatie in een sped politiebericht na het NOS-Journaal uit te zenden. Jusj doet er verstandig aan dat verzoek te honoreren, want* leed dat de Italiaan is aangedaan is niet mis. Het opsporii) bericht met zijn foto is in vrijwel heel Europa verspreid, j ook in zijn geboorteland, Italië, met als gevolg dat ook i familie te schande is gemaakt. Het minste dat justitie doen is proberen de schade en schande te beperken door bliekelijk de fout te erkennen. r DE BILT (KNMI) Zaterdag waait de wind uit het noord westen en wordt nog steeds van noordelijker streken lucKT aangevoerd, waarin de mid- dagtemperatuur niet veel ho ger wordt dan 13 graden. Van nacht daalt de temperatuur tot rond 8 graden. Morgen is er veel bewolking, waaruit van tijd tot tijd regen valt. Het hui dige wisselvallige weer, dat meer de kenmerken vertoont van de herfst dan van de len te, wordt veroorzaakt door een depressie boven Oost-Europa, die morgen boven Denemar ken wordt verwacht. Door de aanwezigheid van dit lage drukgebied is de noordwesten wind zaterdag aan de kust en op het IJsselmeer hard en in het binnenland vrij krachtig. De komende dagen trekt deze depressie verder naar het noorden weg, de wind draait van noordwest naar west en warmere lucht stroomt vol gende week het land binnen. Ook komen er meer perioden met zon en de regenkansen worden kleiner. De middag- temperaturen komen geleide lijk weer op een niveau dat normaal is voor deze tijd van het jaar zo rond 19 graden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Zondag veel bewolking en regen, maandag perioden met zon, maar in Oost-Zweden eerst nog een bui. Middagtempera- tuur tussen 15 en 20 graden. Benelux: Perioden met zon en overwegend droog. Middag- temperatuur omstreeks 19 gra den. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral in Ierland kans op een bui. Middagtem- peratuur van 13 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Frankrijk: Zonnig perioden en droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van 18 grader! het noordwesten tot 25 grq aan de Rivièra. Duitsland: Zonnige period maar in het noorden eerst» kans op regen. Middagteq ratuur uiteenlopend van graden in het noorden toe graden in het zuiden. Spanje, Portugal: In het x meen droog en zonnig. dagtemperatuur uiteenloa van 20 graden in het noi westen tot 24 graden in' zuidoosten. 3 i Italië, Joegoslavische A Zonnige perioden, maar I een enkele bui. Middagtem ratuur rond 25 graden. a 1 Alpengebied: Zondag in: Oost-Alpen nog kans op bui. Overigens zonnige pe, den en middagtemperat! rond 20 graden. Nulgradep veau rond 2500 meter. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min I Amsterdam regenbui 10 9 1 De Bilt regen 12 8 r Eelde zw.bew. 10 7 Eindhoven zw.bew. 14 9 Den Helder regen 9 8 Rotterdam regenbui 8 Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Malta Moskou Munchen onLew 31 15 P h.bew 21 5 1 zw.bew. 15 8 h regen 12 5 h.bew. 28 14 Wat wij elkaar in Nederland wel 'ns toewensen, is realiteit voor Boeto. Hij woont in West-Afrika. Daar, waar kinderen nog écht de tyfus krijgen. Of polio, kinkhoest en erger. Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef gaan daar samen iets aan doen met een groot vaccinatieprojectj-'' Dat lukt ons alleen met uw hulp. Geef, en laat Boeto niet de tyfus krijgen Help het inentingsproject van Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicei Giro 604020. Y -W -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2