Qowuvnt VVD doet beroep op De Korte OVERHEID GAAT LESGELD INNEN Driemaal 1-1 bij wk voetbal Politie kent ontvoerders Tolk Noordwijker mogelijk met bom op stap Ruding wil lefensiekosten bevriezen „ENIGE DIE BEIDE KAMPEN KAN VERENIGEN" HET WEER Vrijdag 6 juni 1986, 77e jaargang no. 23518 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui) te weg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losser estal overvalt woning jfRGENTHEIM Waarschijnlijk vijf man- en één vrouw hebben vannacht een ge iende roofoverval gepleegd op een woning ïtheim. Een 55-jarige bewoner werd larbij bewusteloos geslagen en diens 23-jari- I zoon werd in zijn been geschoten. Om bin- te komen hadden de overvallers eerst r een ruit heen de hond van de bewoners Ide kop geschoten om deze uit te schakelen. Ier overvallers werden in de loop van de jcht aangehouden en vanochtend werden een man en een vrouw gearresteerd. De iep was op zoek naar geld, maar heeft dat fet kunnen vinden. Enkele verdachten ko- fcn uit Gramsbergen. Welk aandeel de zes >s(anten hebben gehad in de overval staat j niet vast. De politie was vandaag nog met Inden op zoek naar wapens die bij de over- 1 werden gebruikt. Benzine wordt 3 cent goedkoper ROTTERDAM De benzineprijs gaat vol gende week drie cent omlaag, die van diesel twee cent. Een liter su per gaat daarmee bij de zelftankstations 150 cent kosten. Dit heeft de oliehandel vanmid dag bekend gemaakt. De nieuwe daling van de benzineprijs is een gevolg van de recente koersdaling van de dol lar met enkele centen. Gynaecoloog Leyenburg mag weer aan het werk DEN HAAG De 54-jarige gynaecoloog van het ziekenhuis Leyenburg mag weer aan het werk. Dit heeft de ambtenaren rechter vanmorgen besloten. De vrouwen arts werd vorig week maandag door het college van B en W buiten dienst gesteld omdat er „nieuwe aanwijzingen" zouden zijn die „erntige medische louten veronder stellen". De arts werd in april al een keer geschorst omdat hij tot tweemaal toe het dienstbevel om met zijn kunstmatige inseminatieprak tijken te stoppen heeft genegeerd. Hij zou daarbij ook zelf als donor voor enkele pa tiënten zijn opgetreden. Dit feit wordt door een van zijn raadslieden, mr. Kamminga, onkent. ZOETERMEER Het lesgeld voor leerlingen in het voortgezet on derwijs van 18 jaar en ouder wordt met ingang van het schooljaar 1987/88 centraal geïnd door de overheid. Voor het komend schooljaar zullen de scholen het geld (1030 gulden) nog innen. Minister Deetman (Onderwijs) is daarmee tegemoet gekomen aan één van de belangrijk ste bezwaren van de organisaties van schoolbesturen tegen de nieuwe lesgeldwet. De ouders kunnen voor het komend schooljaar met de scholen een soepele betalingsregeling treffen. Het lesgeld moet op 1 december zijn voldaan. Het ministerie acht dit ook mogelijk, omdat iedere leerling die recht heeft op een tegemoetkoming in de studiekos ten voor die datum de vergoeding voor het lesgeld zal hebben ontvan gen. Het lesgeld vervangt het via de rijksbelastingen geïnde school geld. Dit wordt nu via de belastingdienst alleen nog geheven van 16- en 17-jarige leerlingen. iiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Lubbers wil Nijpels als staatssecretaris van Nijpels zelf. Als voorzitter van de vas te kamercommissie voor politiezaken heeft deze ervoor gepleit dat rijks- en ge meentepolitie, nu ondergebracht bij ver scheidene ministeries (Justitie en Binnen landse Zaken), onder één directoraat-ge neraal komen, met daarboven een staats secretaris. Ed Nijpels heeft daags na de verkiezingen verklaard dat hij na de formatie naar net kabinet zou vertrekken als gewoon minis ter en niet als vice-premier. In politiek Den Haag is het een publiek geheim dat Lubbers het karakter en de wijze van po litiek bedrijven van Nijpels niet bevorder lijk acht voor een goede samenwerking in het kabinet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ed Nijpels kan in het nieuwe kabinet maar het best staatssecretaris worden en geen mi nister, zoals hijzelf wil. Dit is de me ning van premier Ruud Lubbers, zo verluidt het in CDA-kring. Lubbers zou voor de gevallen VVD-voorman een nieuw te creëren staatssecretari aat voor politiezaken in petto heb ben. De premier haakt hiermee in op een idee (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. Ru- dolf de Korte (49) moet de nieuwe fractievoor zitter worden van de VVD. Langdurig infor meel overleg heeft uit gewezen dat hij als eni ge in de fractie aan vaardbaar is voor een (grote) meerderheid van de 27 leden. Dezer dagen wordt een poging ondernomen om de mi nister van binnenlandse zaken ervan te overtui gen dat hij zich in het belang van de partij be schikbaar moet stellen als opvolger van de op termijn afgezette Ed Nijpels. Het is de „opstandige" groep rond mr.drs. F. Bol- kestein, staatssecretaris van economische zaken, die De Korte gaat benaderen. Uit eigen gelederen kan deze groepering niemand leve ren voor het voorzitter schap. Bolkestein zelf heeft niet voldoende steun, zo bleek al op 22 mei, toen op zijn initiatief Nijpels de wacht werd aangezegd. Mi nister Korthals Altes (justi tie), die wel eens gezien wordt als het brein achter de coup tegen Nijpels, komt niet in aanmerking, omdat hij geen zitting heeft in de Tweede Kamer. Mr. H. Koning, staatssecre taris van financiën en even min een vriend van Nijpels, leek aanvankelijk wel hoge ogen te gooien. Als be windsman heeft hij enige naam gemaakt en de meeste aanwezigen zijn van me ning dat hij de belangrijke fractievergadering van 22 mei bekwaam heeft geleid. Maar uiteindelijk wordt hij toch te veel als een „eigen wijze formalist" beschouwd en te weinig als het „poli tiek dier" dat de VVD een nieuw gezicht kan geven. Zo dreigde er in de VVD- fractie een patstelling te ontstaan, die de mogelijk heid inhield dat Nijpels bij gebrek aan een opvolger zou kunnen aanblijven. De directeur van ITT-Ne- derland, drs. Ben Verwaay- en, wordt inmiddels ge noemd als nieuwe voorzit ter van de VVD, als opvol ger van Jan Kamminga. Pag. 3: Problemen voor WD nog niet voorbij JSSE Een inwoner van Joordwijk heeft vermoedelijk lijna een week lang een gra- iaat of bom uit de tweede we reldoorlog in zijn tuin gehad. )e man vond het projectiel inlangs in Noordwiik. Hij nam I (ADVERTENTIE) SieMaticDen Haag Topklasse keukens voor elk budget Kookklaar leverbaar! büJA' Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, Zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Ondanks de goede leiding van de Ne derlandse arbiter Jan Keizer pakten* Italië en Argentinië elkaar gisteren ste vig aan. Zoals hier de Argentijn Rugge- ri (links) en de Itali aanse doelpuntma- ker Altobelli. MEXICO-STAD Tevre denheid in Mexico, waar te kening begint te komen in de strijd om plaatsing bij de beste zestien. Content wa ren vooral de ploegen van Italië, Argentinië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Gevie ren sloten zij gisteren bij een gelijkspel van 1-1 af, zo als enige tijd later verras send ook Zuid-Korea en Bulgarije. De puntendeling bij Italië - Argentinië -tot stand gekomen dank zij een tamelijk voorzichtige hou ding van beide ploegen- brengt deze wereldkampi oenen van respectievelijk '82 en '78 als alles normaal verloopt, naar de volgende ronde. Frankrijk en de Sovjet- Unie maakten er een spek- tacel van. De stand van 1-1 kwam beide ploegen - en zeker de Russen - boven dien niet ongunstig uit. De verwachting is dat zowel de Fransen als de Oostblokkers zich bij de beste zestien zul len scharen. En gezien de kwaliteit van de onderlinge krachtmeting van gisteren hoeven de voetballiefheb bers daar niet treurig om te zijn. Zuid-Korea baarde enige VOETBAL OP TV VANDAAG België 2, 19.30 uur samenvat ting Bulgarije-Zuid-Korea. Nederland 2, 19.55 uur: Brazilië- Algerije. Nederland 2, 21.50 uur: samen vatting Canada-Hongarije. België 2, 21.50 uur: Canada- Hongarije. België 2, 23.25 uur: samenvat ting Brazilië-Algerije. Nederland 2, 23.55 uur: Marok- ko-Engeland. MORGEN Duitsland 2, 6.00 uur: Voetbal bij het ontbijt. opzien door van Bulgarije een punt af te snoepen: 1-1. Overigens was in de partij amper sprake van een wed strijd, omdat de overvloedi ge regenval en de drassige grasmat normaal voetbal onmogelijk maakten. Pag.9: Fransen en Russen in goede harmonie uiteen. Rubriek Mundial- '86.Pag.10: Argentinië en Italië kijken al vast voor uit Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vannacht om streeks 8, morgen rond 13 gra den. Aan de kust harde noord westenwind, kracht 7. Zondag perioden met zon en overwe gend droog. Middagtempera- tuur rond 19 graden. Zon op: 05.21; onder 21.56. Schev. hoog water: 3.56 en 16.21; laag water: 11.48 en 00.15 uur. ROTTERDAM De politie van Rotterdam heeft vastgesteld wie de personen zijn die bij de ontvoering van Joke Osterman- Otto uit Spijkenisse betrokken zijn. Het zijn behalve de 27-jarige Italiaan Natale Piredda uit Rotterdam, zijn landgenoten de 38- jarige C.P., de 34-jarige A.B. en de 30-jarige P.L.F.. Of zij al lan ger in ons land verbleven wil de politie nog niet bekend maken. De Rotterdamse commissaris Blaauw heeft gisteren in het half zes-journaal verklaard de gang van zaken rond de Italiaan Gi anni Cossu te betreuren. Cossu werd genoemd als een van de ontvoerders. Na zijn vrijwillige melding bij de politie en twee dagen hechtenis bleek hij onschuldig. Volgens Blaauw waren er getuigenverklaringen binnengekomen die in de richting van Cossu wezen. „Deze zijn helaas verkeerd geïnterpreteerd". Blaauw noemde het eveneeens een verkeerde beslissing van zichzelf om de foto van Cossu te verspreiden. In verband met de ontvoering houdt de politie nog de 28-jarige M.K. en diens 22-jarige vriendin M.O. vast. De vriendin werkte bij de Verenigde Spaarbank. Deze bank heeft inmiddels de poli tie in pagina-grote advertenties bedankt voor haar inzet. Pag. 3: „Ik heb nog nooit een pistool vastgehad". De politietolken in Amsterdam zijn boos. De bezui nigingen dreigen hen de das om te doen, want over een paar weken gaat de politie hun salarissen met nota bene de helft verlagen. Ze staan op hun ach terste benen, want ze weten dat iedereen zich tolk kan noemen, omdat het een vrij beroep is. Als ze zeggen dat ze de verlaging niet pikken, kan ieder die dat wil hun werk overnemen. Het conflict wordt uitgevochten tot voor de Hoge Raad. Een goede vertaling, ook van het nieuws, is vaak van groot belang. Laat de Leidse Courant uw tolk zijn. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. (Van onze parlementaire redactie) IEN HAAG Minister Ruding (Financiën) wil dat de itgaven voor defensie in de nieuwe kabinetsperiode torden bevroren. Een dergelijke maatregel zou een esparing opleveren van circa één miljard gulden. randaag wordt in de ministerraad over dit voorstel an Ruding gesproken, terwijl de minister het zelf ook 5r kennis zal brengen van informateur De Koning. Ie uitspraken van Ruding hebben veel opzien gebaard, omdat ij in strijd zijn met de verkiezingsprogramma's van CDA en 'VD, waarin een verhoging van de defensie-uitgaven met twee espectievelijk drie procrent wordt bepleit, overeenkomstig de aarover in NAVO-verband aangegane verplichtingen. Ruding erdedigt zijn voorstel door erop te wijzen dat een zeer trouwe lAVO-lidstaat als Groot-Brittannië de defensie-uitgaven reëel aat verlagen. Ook de VS zouden plannen hebben voor drasti- che bezuinigingen. tuding legde gisteren voor de KRO-radio uit dat extra uitgaven a de komende kabinetsperiode zijns inziens uit den boze zijn, mdat de inkomsten van de staat als gevolg van de dalende ardgasprijzen zeer scherp zullen dalen. De minister zal morgen en bezoek brengen aan informateur De Koning om te proberen voorkomen dat er door CDA en VVD een volgens hem onge wenste financieel-economische afspraak wordt gemaakt. Chauffeur oververmoeid Een vrachtwagencombinatie, bestuurd door een 27-jarige Belg uit Mechelen heeft van morgen iets voor zessen voor de nodige filevorming gezorgd op Rijksweg A 4 (Amsterdam- Rijswijk). Overmand door ver moeidheid raakte hij op weg naar Amsterdam tussen Leid- schendam en Leiden in de berm van de weg terecht en verloor de macht over het stuur. De vrachtwagen met aanhanger kantelde, waardoor een groot deel van de lading, groenten en geen vlees zoals het opschrift van de auto zou doen vermoeden, over de weg werd verspreid. De chauffeur bleef ongedeerd. De politie moest op beide weghelften een rijbaan afsluiten. Op de andere weghelft was dat nodig voor de „kijkers", automobilisten die afremmen om een glimp van het ongeval op te vangen. Tot ver na tienen bleven de files, zo'n acht negen kilomter lang, aanhouden. het voorwerp mee" naar huis en liet hët enkele dagen in zijn tuin liggen. Vanochtend be sloot hij het ding mee te ne men naar zijn werk in Lisse om het aan zijn collega's te la ten zien. Deze vermoedden dat het hier gaat om een levensge vaarlijk projectiel en waar schuwden de politie. Het voor werp van ongeveer 90 centi meter lang legden zij vanoch tend in de Poelpolder op de hoek van de Jozef Israëlstraat en de Jan Steenstraat. „Het voorwerp lijkt op een bom", was het commentaar van de politie vanochtend. De politie neeft direct de Explosieven Opsporingsdienst van de vondst in kennis gesteld. Deze ging zich vanochtend meteen op de hoogte stellen. Bij het ter perse gaan van deze krant was net onderzoek nog in volle gang. Traangas Een Zuidafrl- kaanse poli tieman vuurt traangasgra naten af, ter wijl enkele meters ver derop een auto ligt uit te branden. Het kwam gisteren tot een uitbar sting van ge weld in de kleurlingen- wijk Eden Park, ten oosten van Johannes burg, waar de bewoners demonstreer den tegen huurverho gingen. Pag.2: Tutu en Boesak negeren her denkings verbod £cldóc SouAont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1