klachten over overlast )p strandje Koudenhoorn Directeur Mariënhaven voorlopig geschorst Meetvisseri j terug oor werklozenproject Misschien komt hier wel een echte snob wonen... jfïïïtïïïl JOUR NAAL üeidó&Qowtant genda-bureau moet herleven KIJKDAG KONINKLIJK JACHTHUIS EIGENAARS WOONBOTEN STARRENBURG HOEVEN ZICH GEEN ZORGEN TE MAKEN »-IDEN OMGEVING VRIJDAG 6 JUNI 1986 PAGINA 17 jVJE WAAIT RIJBAAN OP jisje loopt onder auto )RSCHOTEN Een 11-jarige je uit Voorschoten is gisteravond pnd geraakt bij een aanrijding met auto. Het ongeluk gebeurde tijdens ,evondwandelvierdaagse. Het meisje ^,op de stoep van de Oud Adegees- l^an toen een petje van het hoofd nIéén van de wandelaars afwaaide. eJfrieisje ging het hoofddeksel achter- ;s£i kwam daarbij op de rijweg. 44-jarige automobilist uit Voor den kon haar niet ontwijken. Het Itoffer is met een gebroken sleutel de en een hersenschudding naar het lemisch ziekenhuis in Leiden ge- dl en F Uitvoering muziekschool LISSE De uit voering van leer lingen van de mu ziekschool Lisse vindt niet van avond, maar zater dagavond plaats. Gisteren werd dit ten onrechte in deze krant ver meld. De uitvoe ring wordt in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan ge houden en is gratis toegankelijk. Het concert begint om zeven uur. Het Botenpad: jubilerende oase van rust VALKENBURG Langs een zijarm van de Oude Rijn in de gemeente Valkenburg bevindt zich in een oase van rust en veel groen een con centratie van 33 woonarken. De bewoners vie ren dezer dagen het 25-jarig bestaan van hun gemeenschappelijke ligplaats: Het Botenpad. Zo genoten een kleine honderd Botenpad-be- woners van een groots opgezette barbeque en werd een leuke fietspuzzeltocht gehouden met een groot aantal deelnemers. De eigenaar van de nabijgelegen boerderij P. Barnhoorn gaf 25 jaar geleden na lang aarzelen toestemming aan een zangeres om haar bootje af te meren in een zijsloot naast zijn tuinbouwbedrijf. Als snel werd zij 'gevolgd door andere woonbootbewo ners die, gedwongen door woningnood, zochten naar alternatieve woonruimte. Na verloop van enige jaren werd in eigen beheer de grond geë galiseerd, tuinen aangelegd en moderne aan sluitingen gerealiseerd. Sinds korte tijd zijn alle woonarken aangeslo ten op de riolering van Valkenburg. Sinds 1 ok tober '84 hebben de bewoners van Het Boten pad een eigen belangenvereniging. Regelmatig heeft constructief overleg plaats met het ge meentebestuur en als resultaat daarvan zal bin nenkort de bijna onbegaanbare toegangsweg naar het Botenpad vanaf de Hoofdstraat wor den geasfalteerd. Een en ander kon onder meer worden bereikt, doordat de bewoners zelf in de kosten bijdragen. De bewoners van Het Botenpad hopen ooit nog eens te worden opgenomen in het officiële stra- tenregister. Dat zal ook voor de postbode een verademing zijn. JOH. IMTHORN Natuur wandeling in Oegstgeest OEGSTGEEST Het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie (IVN) houdt woensdaga vond een natuurwandeling door de omgeving van Oegst geest. De start is om half acht bij dé ingang van het landgoed Oud Poelgeest aan de Laan van Oude Poelgeest. De wandeling duurt anderhalf a twee uur. Tijdens de wandeling wordt vooral aandacht geschonken aan de vogelzang. Wereldbloembollendag op 20 september LISSE Voor de derde maal wordt in september de jaarlijkse Wereldbloembollendag gehouden. Op 20 september om precies te zijn. De organisatie van deze wereldwijde promotiedag voor de bloembol gebeurt vanuit het Internationaal Bloembollencen trum in Hillegom. De belangrijkste accenten in het kader van deze Wereldbloembollendag liggen in Zweden, Frankrijk, West- Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, USA, Canada, Denemarken en Nederland. Evenals vorig jaar zal de grootste aandacht uitgaan naar het on dersteunen van de wederverkoper, die daartoe wordt voorzien van prachtige posters van de narcis, hyacinth, tulp, bijgoed en één met uitgebreide plant-instrukties. Op dit moment „loopt" ook een advertentie-campagne in de buitenlandse tuinbouwbla den, waarin de handel uitgebreid van de mogelijkheden op de hoogte wordt gebracht. Ook via de media zal uitgebreid aan dacht voor de bloembol worden gevraagd. Daartoe heeft men in het voorjaar een journalistenbezoek georganiseerd. Vakjourna listen uit alle delen van de wereld waren toen in de bollenstreek op bezoek om over met name de bloembollenbranche meer ie vernemen. e] (i ,%MOND Het is ci}t dat het Warmondse iteatiegebied Kouden- nrn geteisterd wordt 'JV speedbootjes, brom- Ijk en nachtelijke feest- e, met barbecues en eök. Het wordt tijd dat npolitie daar wat aan Dat zei CDA-raads- J.J. Bonnet gister- gid tijdens de vergade- ;i| van de Warmondse gemeenteraad. Hij verdere uitbreiding van het recreatiegebied tégen te willen gaan als de over last bliift. De overlast speelt zich voor namelijk af op en rond het stukje zandstrand op Kou denhoorn. Bonnet meende dat dat nooit de bedoeling geweest kon zijn. Loco-bur gemeester C. Dalhuisen-Po- lano, die burgemeester G. Hendrickx-Vlaar (op vakan tie) verving, erkende dat er geregeld overlast was. Tegen de speedbootjes bleek optre den niet altijd mogelijk, om dat de waterpolitie door be zuinigingen en personeel sproblemen nauwelijks meer aan surveilleren toe kan ko men. De rijkspolitie houdt volgens Dalhuisen de activi teiten op het strandje in de gaten. Een agent had onlangs nog een daar rond scheuren de brommer aan willen hou den. In die opzet slaagde hij helaas niet: de agent was op de fiets... De Warmondse partijen toonden zich gisteravond te vreden met de invulling van het gebied Koudenhoorn- Zwanburg. Die is na jaren lange discussies grotendeels tot stand gekomen aan de hand van de resultaten van een enquête onder de War mondse bevolking. Volgens G. Slingerland (Progressief Warmond) kon iedereen te vreden zijn: de strijd tussen de voorvechters van natuur behoud en de voorstanders van recreatie leverde een voor beide partijen aan vaardbaar compromis op. Hij drong er op aan dat de uit breiding van de bootjeshaven bij de Spelewei snel rond zou komen. Volgens Dalhuisen zag het er naar uit dat dat in derdaad zou lukken. WARMOND Alge meen directeur J.H.A. Roovers van het ver pleeghuis Mariënhaven en de kloosterbejaarde noorden Mariënweide en Mariëngaerde is voorlo pig geschorst. Het be stuur van de Stichting Franciscaanse Bejaarden zorg, dat het verpleeg huis en de bejaardenoor den beheert, heeft Roo vers dat gistermiddag meegedeeld. Het bestuur heeft tot schor sing besloten omdat de ver trouwensrelatie tussen Roo vers en het bestuur en perso neel goed functioneren van de directeur niet mogelijk zou maken. Vanmiddag zou de beslissing aan Roovers worden toegelicht. De schor sing geldt voor onbepaalde tijd. Het bestuur wilde nog niet meedelen of Roovers ontslagen zal worden. De on dernemingsraad, het perso neel en bewoners zijn giste ren over de beslissing inge licht. De positie van Roovers bin nen het verpleeghuis en de kloosterbejaardenoorden is al langer omstreden. Roovers wordt door personeel en het bestuur van de stichting ei genzinnig optreden verwe ten. rWIJK/SCHEVENIN- >1 De vleetvisserij, aan het eind van de h zestig „uitgestorven" Jbrijtechniek, komt ,Jenkort weer terug 'jjc zij een werklozen- neet in Scheveningen. Scheveningen 106 fJop en Zegen", met toper Barry „Baart- 5" Rog (38) uit Scheve- a{en en negen beman- (sleden, vaart maan- 16 juni voor het eerst T>m haar net uit te zet- idee met de vleet visserij te beginnen is al drie jaar ^jen geopperd door werk- Scheveningers en vervol- opgepikt door opbouw- -ters. De opbouwwerkers Men steun van onder meer gemeente Den Haag en de ^ting Memo (Mens- en Mi- ifrriendelijk Ondernemen), 'laatste was bereid 50.000 'tn als achtergestelde le- in het project te steken. rdoor was het mogelijk u andere „geldschieters" het project te interesse- j'^el tegelijkertijd kwamen initiatiefnemers in contact Rog, die bezig was een tgelijk project op te zetten, ^initiatieven zijn inmiddels Cprgebracht bij de Stichting „Werk bij de Vleet". De stich ting heeft een samenwerkings overeenkomst met schippe r/ondernemer Rog in de vorm van een vennootschap onder firma. De stichting zorgt voor het benodigde geld, ongeveer 800.000 gulden (achtergestelde) leningen en ruim twee ton subsidie, onder andere van de gemeente Den Haag. Het Ge westelijk Arbeidsbureau heeft een garantie afgegeven voor het betalen van de lonen aan de bemanning. Bij vleetvisserij wordt het net, de vleet, als een soort gordijn in zee gehangen. Vroeger ge beurde dat „op hoop van ze gen", omdat de vissers niet be schikten over apparatuur om de vis op te sporen. De vleet werd 's nachts uitgezet op plaatsen waar vooral haring werd vermoed. De in de loop van de nacht naar de opper vlakte stijgende haring zwom in het net dat tegen de och tend met vrjjwel alleen spier kracht werd binnengehaald. Eind jaren zestig verdween de vleetvisserij, omdat met het slepen van netten veel econo mischer kon worden gevist. Volgens Rog, die zelf als „klei ne jongen" - net als een aantal van zijn bemanningsleden - nog de nadagen van de vleet- visserij heeft meegemaakt, is de manier waarop hij nu gaat vissen niet meer te vergelijken met die van vroeger. Dank zij moderne technieken zoals so nar kan de vis nu veel beter worden opgespoord. Het bin nenhalen van de vleet kan machinaal gebeuren en een zo genaamde schudmachine zorgt er voor dat de vis uit de mazen van het net valt. De vleetvisserij-techniek heeft als voordeel dat hij energie arm is (de netten hoeven niet te worden gesleept), selectief en milieuvriendelijk is (alleen vissen van een bepaalde groot te zwemmen zich vast in de mazen van het net) en vis van betere kwaliteit oplevert (bij het slepend vissen en binnen halen van de netten wordt de vis „platgedrukt"). Rog en zijn bemanning gaan uitsluitend op haring en tarbot vissen. De haring wordt aan boord van de „Hoop en Zegen" op ouderwetse wijze gekaakt en gepekeld. Volgens Rog le vert dat een kwalitatief betere haring (vooral „maatjesha ring") op waarvoor de handel, zo zou uit eerste contacten zijn gebleken, bereid is twintig tot dertig procent meer te betalen. Met enkele Katwijkse vissers zijn al afspraken gemaakt om een deel van de vangst, mocht dat nodig zijn, over te nemen en aan wal te brengen. Voor het verhandelen aan de wal is speciaal iemand ingehuurd, die er vooral op moet toezien dat de vleetharing niet ver dwijnt tussen de andere ha ring. Hoewel het schip medio juni voor het eerst al uitvaart is de officiële opening van het project pas in september. j)RDWIJK Het agenda- riau zal door de sociaal-cul-; rie raad nieuw leven wor- ingeblazen. Het bureau is ttisch ter ziele omdat vere- hgen en organisaties niet ltwerken. In de loop van de vil zijn meer dan eens po- '<en aangewend om tot een Meentelijk agenda-bureau te „ien. Daarmee wilde men r?r meer tegengaan, dat he ilrijke evenementen op de- Je dag of avond georgani- lö worden. de discussie in de commis- voor welzijnszaken bleek lira vond, dat deze mede ding er niet was geweest lat het bureau als gevolg „•van ter ziele is. Het voor- Ban van het agenda-bu- 1 kwam ter sprake in de Jscommissie, aangezien de aal-culturele raad het insti tuut nieuw leven zal trachten in te blazen. Wethouder J. Be- dijn wees er op, dat een derge lijke zaak bij de verenigingen zelf moet leven, wil men suc ces boeken. Mevrouw A. Coenraads Nederveen (VVD) attendeerde op een mogelijke duplo. Ook in regionaal ver band zou men zich met de op richting van een agenda-bu reau bezig houden. Potjes „Aparte potjes houden wij er niet op na", zei wethouder J. Bedijn ter gelegenheid van de evaluatie van het sociaal-cul turele plan 1983-1986. Goed man, die in de commissie de sociaal-culturele raad verte genwoordigt, wilde van de be windsman weten, wat er met het geld gebeurde, dat wel be groot was, maar niet aan subsi dies was uitgekeerd. Dit geld gaat naar de algemene dienst, bleek uit het antwoord van de wethouder. Zijn ambtelijke rechterhand voegde daar nog aan toe, dat er ook wel eens tegenvallers zijn en deze worden eveneens door de algemene dienst be taald. Verder wilde Goedman weten, wat er in de centrale accommodaties voorrang had: het sociaal-culturele werk of de commerciële activiteiten. Aan deze activiteiten valt niet te ontkomen, legde de wethou der uit, omdat de accommoda ties rendabel moeten zijn. Vast staat, dat de sociaal-culturele organisaties voorrang hebben, zei Bedijn. Wel is het soms moeilijk precies de grens te trekken. De statuten gaan wildgroei tegen. 99 Kijklustigen in de hulskamer van het voormalige lachthuis van Prins Bernhard. WASSENAAR Een oude man in een dure re genjas loopt met zijn han den op de rug rond door het hele huis, fluistert af en toe wat tegen iemand van de Inspectie der Do meinen en keurt onder meer de houten zolder ge ringschattend. Die aanblik gaf de kijkdag gisteren in het voormalige jachthuis van Prins Bernhard aan het Wassenaarse Slag 28, dat wordt verkocht. 99 Het uit de jaren zestig stam mende jachthuis trekt al voor tienen de aanvangstijd veel publiek. Verwonderlijk is dat niet. Bij tfe Inspectie der Domeinen heeft de telefoon de afgelopen dagen roodgloeiend gestaan. Al ongeveer tien au to's, van een grote Mercedes tot een oude blauwe Renault 4, staan geparkeerd op de im mense oprijlaan in de Wasse naars e duinen. Binnen loopt iedereen rond, en af en toe wordt er ook nog een blik door de ramen geworpen naar de omringende duinen. Want er hoort vijfduizend meter duingrond bij het koninklijk jachthuis. „Het moet wel een tikkeltje worden opgekalefaterd", zegt een man van middelbare leef tijd. Hij loopt met zijn vrouw door de vertrekken die op het eerste gezicht veelbelovend zijn. Maar op de eerste verdie ping valt het allemaal een beetje tegen, omdat het jacht huis een schuin dak heeft. De jachtkamer is meer in over eenstemming met de functie van het huis. Er hangen een paar vossenkoppen en langs de met eikehout betimmerde mu ren staan ook enkele opgezette roofvogels. Oud jachtmeester J.J. Dros zit op de bank, gesto ken in jagersgroen. Hij ver huist binnenkort, hetgeen aan leiding geeft tot de verkoop van het pand. ïDat het pand verkocht zal worden staan voor een goedgeïnformeerde man reeds vast. Hij zegt: „Al leen al het feit dat het in de Wassenaarse duinen ligt en dan dat het ook nog van Bern hard is geweest, moet voldoen de zijn". Waarschijnlijk heeft hij het gelijk aan zijn kant anders over denken, is dat er door de nieuwe bewoner niet zal mogen worden gejaagd. De kelder van het huis heeft dan ook zijn oorspronkelijke func tie verloren. Onder de grond ligt een eetzaal, met aangren zend een kamer met schappen en een tafel om er wild op klaar te maken. Het jagerspak van de huidige bewoner hangt beneden nog aan de muur, maar lang zal dat niet meer duren. „Misschien komt hier wel een echte snob wonen", oppert een bezoeker, „maar het is er gelukkig afgelegen genoeg voor". De inschrijving voor de ver koop loopt tot 27 juni. Geen extra geld voor sociaal- cultureel werk in Noordwijk NOORDWIJK Het sociaal- culturele werk in Noordwijk zal het in de komende jaren (1987-1990) met dezelfde ge meentelijke bijdragen moeten doen, die de organisaties en in stellingen tot nog toe ontvin gen. En zelfs dat is nog niet ze ker. Van jaar tot jaar zal bij de vaststelling van het sociaal- cultureel programma worden bekeken of de financiële situa tie van de gemeente het toe laat aan de sociaal-culturele organisaties hetzelfde bedrag uit te keren. CDA en VVD stelden zich gisteravond in de raadscommissie voor welzijns zaken op dit standpunt Dit standpunt houdt in, dat een eerder besluit van de ge meenteraad om de gemeente lijke bijdrage jaarlijks met 3 procent te verhogen en het so ciaal-culturele fonds met 2 procent te spekken, niet door gaat. Een dergelijke automati sche groei van de subsidies wijzen we af, zei mevrouw A. Coenraads-Nederveen (VVD). Waardering had zij voor het flexibele plan van het college, waarover advies werd ge vraagd. Haar fractie wilde echter greep houden op de groei. Daarom wil de VVD jaarlijks bekijken wat er nodig is en desgewenst de subsidie verordening aanpassen. M. cfe Jong (CDA) zei dat ook zijn fractie bedenkingen heeft te gen de structurele verhoging van de subsidie met 3 procent Wel diende er naar zijn me ning een consequent beleid te worden gevoerd aan de hand van goede spelregels. J. Bedijn was blij met de waar dering voor het totaalplan. De wethouder voor welzijnszaken beklemtoonde nog eens, dat het de gemeenteraad is, die uitspraken zal moeten doen over de hoogte van de subsi diebedragen en de stortingen in het sociaal-culturele fonds. In ieder geval dient er bij het plan een financieel plaatje te komen, betoogde Bedijn. Niet alles valt direct op te lossen, hield de wethouder zijn com missieleden voor. Over nieuwe zaken moet echter wel te pra ten zijn. Duidelijk is echter ook, dat we niet in een stijgen de lijn kunnen doorgaan, aldus Bedijn. Zijn fractiegenoot P. Theunissen (PvdA) bepleitte een creatief beleid. Stilstand is achteruitgang, meende hij. Mevrouw L. Kramer-Crama (PvdA) kritiseerde een opmer king van De Jong (CDA) alsof bij welzijnszaken voor Sint Ni- colaas wordt gespeeld. Het CDA-raadslid wees deze inten tie van de hand. #e film The Years of the Be- Ït draait zaterdag in het 'angelisch Ontmoetings- bntrum De Ark aan het Pic- pplein 1 in Noordwijk. De 'lm gaat over een systeem ■an vervolging en terreur, \aartegen mensen door de <ijbelse boodschap in opstand Omen. De film begint om 0.00 uur, de toegang is gra- Markt Op het Castellumplein in Valkenburg wordt morgen een verenigingsmarkt gehou den. In totaal zullen 23 vere nigingen vanaf 10.00 uur zich presenteren. Expositie De expositie van de heren J.C. van Leeuwen en L. van Wouwen en leden van de ten toonstellingscommissie Muzenhof in de Muzenhof in Leiderdorp wordt zondag geopend. Van Leeuwen toont vlak-glas graveerwerk en houtinlegwerk, Van Wouwen houtsculpturen. Leden van de commissie exposeren di verse technieken. De opening is om 14.30 uur, de groep CRNA GORA zorgt voor de muzikale omlijsting. De Molukse formatie Massa- da treedt zondag op in bar- dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein 11 in Hillegom. De groep heeft reeds tal van hitsingles ge had. Het optreden begint om 22.30 uur. Jubileum Kinderkoor De Jonge Toe komst uit Rijpwetering be staat op 7 augustus tien jaar. In verband met de komende vakanties wordt dit jubileum zondag al gevierd. Om 10.30 uur verzorgen de kinderen de zang bij een feestelijke Eucharistieviering in de Onze Lieve Vrouw Geboorte Kerk in Rijpwetering. Het feest wordt voortgezet in het dorpshuis. Daar hoopt de or ganisatie vanaf 13.00 uur vele oud-leden van het koor te mogen verwelkomen tijdens een reünie. Om 14.30 uur geeft het koor een uitvoering als afsluiting van het jubile um. Hierbij is vooral van de kostuums veel werk ge maakt. Bij deze uitvoering zijn ouders en andere belang stellenden van harte wel kom. De toegang is gratis. Vesper In de Vinkenlaankerk in Noordwijk wordt zondag om 19.00 uur de laatste ves perdienst voor de zomerva kantie gehouden. Het vesper- koor onder leiding van Theo Tobé verleent medewerking. Voorganger is ds. W. van der Lee. VOORSCHOTEN De bewo ners van de woonboten in het plan Starrenburg hoeven zich voorlopig geen zorgen te ma ken over de toekomst van hun ligplaats. Wethouder J. van Dalen (VVD) behandelde gis teravond in de raadscommissie financiën een brief van de be woners van de vijf woonboten, die in de nabijheid van een boerderij een ligplaats hebben. De ambtenaar Speleers zette uiteen dat in het plan Starren- burg „woonboten worden ge zien als gebouwen in het wa ter, als zodanig zijn ze ingete kend. In het water mogen geen ge bouwen opgericht worden en daarom dienen burgemeester en wethouders een vrijstelling te geven. Wethouder Van Da len was bereid de bewoners gerust te stellen na aandrang van mevrouw M. Breunesse (PvdA) en J. Aikens (D'66). De eerste tijd verandert er geheel niets. Zodra het plan gereali seerd wordt gaan de boten binnen de bebouwde kom val len. Zoals thans de provincie ieder jaar een ontheffing ver leent, zal de gemeente dat voorlopig ook wel gaan doen. Binnen het college van burge meester en wethouders wordt een nota ten aanzien van de woonboten voorbereid. Burge meester en wethouders hebben zich sterk gemaakt om min stens een fiets- en voetverbin- dingsbrug naar de Vlietlanden te krijgen. De hoofdverbinding gaat via de Leidse Europaweg. De fiets-voetbrug wordt een vaste brug 5.40 meter boven de waterspiegel. De kosten bedra gen een miljoen gulden. Het rijk betaalt een derde van de kosten, de provincie maximaal 200.000 gulden, zodat er voor Voorschoten een bedrag van ongeveer 450.000 gulden over blijft. het onderhoud komt voor rekening van de provin cie en de verzekering van Voorschoten. De brug kan al leen aangelegd worden ter hoogte van het J. Vermeer plantsoen, het verlengde van de Raadhuislaan omdat dan de overzijde alleen door een stuk grondeigendom van de provin cie ligt. Alle partijen in het overleg met de brug hebben afgesproken hun „achterban" te raadplegen en zo probeerde wethouder J. Van Dalen de commissie achter zich te krij gen. Mevrouw Breunesse meende echter dat de commis sie voor openbare werken daarover een uitspraak dient te doen. De commissie finan ciën ging met dit verzoek ak koord mede omdat de finan ciën nauwelijks een bezwaar zijn. Voorschoten wil graag het veerpontje verruilen voor een vaste oeververbinding met de voorwaarde dat eerst de hoofdontsluiting van de Vliet landen gereed dient te zijn, an ders krijgt Voorschoten te veel overlast door ander verkeer.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17