Geschiedenis herhaalt zich Opnieuw op Roland Garros Rooks leider in ronde van Luxemburg Marieke van der Drift, Wassenaarse werkster achter de schermen NOS verdrietig over houding Veronica inzake tennisfinale ^RT QeidóaOowumt VRIJDAG 6 JUNI 1986 PAGINA 11 ;derland krijgt pre-Olympisch sketbaltoernooi JTERDAM - Het pre-Olympische basketbaltoernóoi van wordt in Nederland gehouden. Dat is deze week in Lon- besloten tijdens de zone-conferentie voor Europese lan- van de internationale basketbalfederatie, de FIBA. De pi bepaalde in de Britse hoofdstad, dat het evenement in 20 juni en 10 juli 1988 moet worden gehouden. Het aan prland gegunde toernooi zal in vier voorronden worden werkt, waarvan de twee hoogst eindigende ploegen per e overgaan naar de finale. lummers 1, 2 en 3 van die eindstrijd kwalificeren zich I de Olympische Spelen, die enkele weken nadien in Se- worden gehouden. De Nederlandse Basketball Bond B) zal op korte termijn bepalen in welke plaatsen de •rondes en finale zullen worden gespeeld. De NBB ver- bt op het pre-Olympisch toernooi (POT) circa 24 deelne- i, onder wie de Sovjet-Unie, Joegoslavië, Italië en Spanje. Eerste zege Jan Timman BUGOJNO Jan Timman is het tweede ge deelte van het internationale schaaktoernooi in de Joegoslavische plaats Bugojno goed begon nen. De Nederlandse grootmeester, die uit de eerste zeven wedstrijden slechts twee punten binnen haalde, won met wit van de Rus Joe- soepov. Voor zijn klassering maakte het resul taat van de Amsterdammer weinig uit. Hij blijft laatste. Aan de kop van de ranglijst ver anderde wel wat. Oud-wereldkampioen Anato- ly Karpov, die het toernooi in Bugojno ge bruikt als laatste voorbereiding op de revan che-match voor de wereldtitel tegen Gary Kasparov, versloeg zijn vroegere landgenoot Boris Spassky. De Brit Tony Miles begon de tweede reeks slecht. Hij verloor van de Joegos laaf Ljubojevic die hij in de eerste ronde nog verslagen had. Van de vier partijen in Bugojno eindigde alleen het duel tussen de Rus Sokolov en de Hongaar Portisch in remise. Voetbalbond Italië wijst finalist aan ROME De Italiaanse voet balbond heeft beslist dat Sampdoria Genua de eind strijd Van het bekertoernooi bereikt heeft en niet Como, de tegenstander in de halve fina le. Toen het bezoekende Ge nua eergisteren op voorsprong stond met 2-1 en van scheids rechter Redini een strafschop kreeg, gooide een toeschouwer de leidsman een steen.naar het hoofd. Het duel werd daarop gestaakt. De reglementaire commissie bepaalde de eind stand op 2-0 in het voordeel van Genua. De andere finalist is AS Roma. Veei grote namen in Babylon-loop DEN HAAG Bij de start van de Babylon- loop verschijnen aanstaande zondagmiddag veel bekende atleten, onder wie Cor Lam- bregts en Carla Beurskens. Zij nemen deel aan de wedstrijd over tien kilometer, die hen vanaf het winkelcentrum Babyion, naast het Cen traal Station, zal voeren langs onder meer het Vredespalies en Madurodam. Van Belgische zijde zullen onder anderen Luc Waegeman en Ria van Landeghem van de partij zijn. De or ganisatoren van Hague Road Runners ver wachten verder de komst van zo'n twintig snelle Britten. Bij het lossen van het startschot, om 17.00 uur, vertrekken verder ook de Ne derlanders Klaas Lok, Kim Reynierse, Wim Zegers en Ton Teepe. Ze worden een klein half uur later weer op het punt van vertrek verwacht. Eerder op de dag, om 15.30 uur, starten de prestatielopers voor de 1,5 en 4 kilometer. Veel toto-winnaars DEN HAAG De midweekse Toto 22 heeft meer dan 1.500 winnaars opgeleverd. Voor hen was een prij- zenbedrag beschikbaar van 73.312,93. De ver deling is: Toto 22: le prijs: 6 x 3.665.60; 2e prijs: 163 x f 89,90; 3e prijs: 1.368 x 26,70. Cijferspel 22: 6 cijfers goed: 2 x 100.000,00; 5 goed: 2 x 10.000,00; 4- goed: 19 x 1.000,00; 3 goed: 214 x 100,00; 2 goed: 2.235 x 10,00. i, j de AKIJS Ook een varVeevoudige Tsjechoslo- eeid 'aakse aanslag heeft rk. iet kunnen verhinderen at morgen de zoveelste [levering wordt ge raaid van de continuing dienjory of tennis. Met in de ltn°"pofdrollen Chris Lloyd- 6 Éd^ert en Martina Navra- -eeg.l°va- Plaats van hande- ng: Roland Garros. Nou, or\telena Sucova en Hanna hadden zich de r de:hting van velen die eeen °I^etje uitgekeken raken op Navratilova/Lloyd-show "unnen verwerven als ze het «io gisteren een halt hadden Of tenminste van beiden de voet wars hadden kunnen zetten, laar het heeft niet zo mogen jn. Tot genoegen van onge- vijfeld ook velen, die zich e finale van de beide lea- r vaing ladies op Roland Garros oke&n vorig jaar nog herinne- aai>n. Toen speelden de al bij- He sinds mensenheugenis af- ieirrisselend als nummer één en eve vee op de wereldranglijst speelsters waar- Vfhijnlijk hun beste onderlin- confrontatie. En zoiets zou og te bezien zijn geweest in en andere rolbezetting. daarop Helena Sucova giste- en in de halve finales van et damesenkelspel nog de iovif00tste daim heeft kunnen alleÉ>6en' 21-jarige dochter >n (jan een vroegere Olympi- pSC(?he atleet en een voormalig Vimbledon-winnares was rg)(rie punten verwijderd van Benieuw een stunt tegen Na- jae,'ratilova. Maar de langste prapeelster (1,88 m) uit het cir- RUflUit heeft zo hoog net niet yaj}unnen grijpen, ijoe ioeWlbui ïadat Sucova in 1984 haar foormalige landgenote in de oveelste huilbui deed verke ken door haar Grand Slam- ambities in Australië te ver pulveren met een zege in de halve finales, leek ze gisteren in staat ojn die stunt te her halen. En dan geheel op ei gen kracht. Anders dan zoals Becker eerder deze week door gebrek aan mentaal weerstandsvermogen de pijp aan Maarten gaf tegen de Zweed Pernfors, slaagde Su cova erin door eigen initiatief in de buurt van succes te ge raken. De Tsjechoslo waakse schotelde de import-Ameri kaanse een dermate geva rieerd en agressief getint spelletje voor, dat Navratilo- va zich er bijna in verslikte. De vroegere bionische vrouw, die veel van haar on aantastbaarheid lijkt te heb ben verloren, slaagde er nog net in de touwtjes waarmee Sucova een levensgrote strop vlocht te ontrafelen. Daarbij geholpen door de trillende vingers, waarmee de minst bekende van de twee de galg gereed wilde zetten. Met te genwoordig niet meer door iedereen gewaardeerde ge baartjes van geestelijke sa menbundeling ontvluchtte Navratilova het schavot, waarop haar hoofd anderhalf jaar geleden in Melbourne nog had gelegen. Om met 4-6, 7-6, 6-2 haar naam te plaat sen op de titelrol van de 69e aflevering van de eerder ge noemde continuing story. Waar in kort tijdsbestek Chris Lloyd zich bij haar voegde. De Amerikaanse van origine behoefde daarvoor minder op het slappe koord te balanceren dan haar riva le, want doordat Hanna Mandlikova nimmer judo heeft beoefend werd het voor Lloyd bijna een walk-over. Mandlikova tuimelde in het begin van de eerste set tegen Lloyd zo ongelukkig tegen het gravel, dat zij haar speel- hand blesseerde. Een tot de judo-opleiding behorende cursus valbreken zou de Tsje-, choslowaakse, die van onfor tuinlijke valpartijen een nare gewoonte lijkt te gaan ma ken, het nodige leed hebben bespaard. „Ik moest nu met vier vingers proberen mijn racket vast te houden", ver telde Mandlikova later. „En dat ging niet zo goed. Deze blessure kan misschien zelfs mijn voorbereiding op Wim bledon in de war sturen". Hele hand Het betekende in elk geval een voortijdige beslissing in de tweede editie van de Tsje- choslowaakse pogingen een zoveelste reprise van de voortdurende prestigeslag Lloyd-Navratilova te verijde len. Want zoals bekend hoef je Lloyd maar één vinger te geven en heeft ze meteen de hele hand. Met de aan duide lijkheid niets te wensen over latende cijfers 6-1,6-1 bereik te Lloyd haar doel en is ze nog maar één winstpartij verwijderd van haar acht tiende Grand Slam-titel. Het geen Navratilova, die nog op het weinig goeds voorspellen de aantal van dertien staat, morgen uiteraard zal trach ten te voorkomen. Op Roland Garros staat Lloyd met 2-1 nog in de plus tegen haar concurrente, die in de totale reeks onderlinge confronta ties inmiddels overigens is uitgelopen naar een voor sprong van 36-32. De toeschouwers, op de tri bune of voor de televisie, zal de statistiek morgen worst zijn. Die kunnen alleen maar hopen op een herhaling van de tot de verbeelding spre kende finale van vorig jaar. Dan zullen de gebaartjes van Navratilova en de nog immer niet smeltende klomp ijs die Lloyd heet op de koop toe worden genomen. Want niet elke herhaling behoeft per definitie vervelend te zijn. FRANK WERKMAN li rde directielid OS JSTERDAM Ir. Max van ~i Berg, hoofd van de secre- lie-afdeling Ruimtelijke Or- Ifiing, Grondzaken en Open- Ire Werken van de gemeente Insterdam, is als derde direc- ^id benoemd van de Stich- Olympische Spelen Am- „rdam 1992". De andere le- i van de directie zijn: voor ter Ir. Krijn Reitsma en f.Drs. S.H.Kamminga. sportwereld Jfjjetbal Edward Sturing is 5. negende voetballer, die on- mcT contract komt bij eerste- 3.5risieclub Emmen. De 22-jari- det rechtervleugelverdediger s tot nu actief voor De '2(aafschap. tetbal TJ Vitkovice is voor de eerste "Jer voetbalkampioen van jechoslowakije geworden. i; ie ronden voor het einde z. n de competitie won de err >eg van Spartak Trnava. tkoce heeft zeven punten ,Jorsprong op Sparta Praag, )o kampioen van vorig jaar. ksen Bernardo Pinango Jan East Rutherford (Vst) we- V; dkampioen in het bantam- ^wicht (WBA) geworden. De 'ijlfnezolaan versloeg titelhou- Gaby Canizales uit de Ver- „Jlgde Staten in een gevecht er vijftien ronden op pun- DIPPACH Steven Rooks leidt na de eerste etappe van de open Ronde van Luxemburg het klas sement. De wielrenner uit de ploeg van Roy Schui ten, eind april winnaar van de Gold Race, werd gisteren tweede achter de Belg Rudy Dhaeneris. Dat gebeurde na de 155,3 kilo meter van de hoofdstad Luxemburg naar Dippach. Net als een dag eerder kamp ten de renners met het gure weer. Een viertal met de Belg Dirk de Wolf als voornaamste pion gebruikte een ontsnap ping om warm te blijven. De maximale voorsprong bedroeg iets minder dan twee minuten. Met de finish bijna in zicht werd het groepje ingehaald. Rooks ging er met de Oosten rijker Harald Maier en de rap pe Dhaenens vandoor. De Belg toonde in de laatste meters zijn sprintkracht en had met Rooks en Maier een voorsprong van 21 seconden op het peloton. Jelle Nijdam, uit de formatie van Jan Raas en in de proloog met de derde plaats de beste Nederlander, staat in de alge hele rangschikking achtste op negen seconden van Rooks. Oostenrijk De Nederlandse amateur Her- bert Dijkstra is gisteren als derde geëindigd in de negende en voorlaatste etappe van de Ronde van Oostenrijk. De rit, van Innsbruck naar Mondsee over 201 kilometer, werd ge wonnen door de Noor Jorg Skaane. Hij versloeg in de eindsprint van een kopgroep zijn medevluchters Ladsilav Ferebauer en Dijkstra. De Oostenrijker Helmut Weehsel- berger eindigde in de grote groep en behield zijn voor sprong in het algemeen klasse ment. Hij heeft een voor sprong van een minuut en 35 seconden op de Zwitser Trin- kler. Gerrit de Vries blijft in het algemeen klassement de beste Nederlander op de zesde plaats. Zijn achterstand op Noorwegen De Francaise Jeannie Longo heeft de zevende etappe van de Ronde van Noorwegen voor wielerdames gewonnen. Zij versloeg in een sprint van ongeveer twintig rensters Connie Meijer. De Nederland se, in het algemeen klassement 37ste, verzekerde zich met de tweede plaats wel definitief van de groene trui. Er zijn nog twee etappes te verrijden. HILVERSUM De NOS is er niet in geslaagd zendtijd te rui len met Veronica om de finale dames-enkel tussen Evert- Lloyd en Navratilova om de open Franse tennis kampioen schappen zaterdag recht streeks op het scherm te bren gen. Verdrietig stelde de NOS donderdag vast dat Veronica „niet zoals normaal gebruike lijk is bij dit soort evenemen ten haar zendtijd op de zater dagmiddag wil ruilen met de NOS". Doordat de NCRV op Neder land 2 vanwege een recht streekse reportage van de fi nales van de Jeugd Olympi sche Dag niet in staat was zendtijd te ruilen „ziet de NOS zich door deze houding van Veronica gedwongen de Ne- derlandse kijker slechts een korte samenvatting te presen teren in de pauze van het voetbalprogramma in de avonduren". Bij Veronica was donderdagmiddag geen com mentaar te krijgen. Niet al de kijkers die gek zijn op tennis hoeven zich echter gedupeerd te voelen. De Belgi sche televisie brengt op het tweede net zowel de finale da mes-enkel als de finale heren- dubbel tussen 14.00 en 19.00 uur. Op Duitsland 1 is 's mid dags tussen 14.00 en 15.45 uur alleen de finale dames-enkel te zien. „JE HOUDT ER ONTZETTEND VEEL T-SHIRTS AAN OVER" PARIJS In het interna tionale tenniswereldje be staat naast de in de be langstelling staande top- spelers, de noodzakelijke mindere goden en pu bliekstrekkers in op komst, nog een categorie, die zelden of nooit in de publiciteit treedt. Dat zijn de werkers op de achter grond, de personen die er voor zorgen dat alles op rolletjes loopt en er voor toeschouwers, pers en an dere betrokkenen zo min mogelijk problemen ont staan. Tot die figuren in de schaduw behoort in het mondiale cir cuit één Nederlandse, Marieke van der Drift uit Wassenaar. De 29-jarige hoogleraarsdoch ter is sinds anderhalf jaar con tactpersoon tussen pers en spe lers en vertolkt zodoende een niet onbelangrijke rol tussen toernooidirecties en publiek. In die hoedanigheid door kruist Marieke van der Drift de tennisscene, meestal in Eu ropa, een baan waar de nodige avontuurlijk ingestelde meisjes zeker met enige afgunst naar zullen kijken. Je ziet tenslotte nog eens wat van de wereld, je komt met interessante mensen in aanraking en je bent in staat een blik achter de scher men te werpen, waar tot de verbeelding van tallozen spre kende sportsterren het norma le deel van hun leven door brengen. Een baan met louter boeiende kanten? Marieke van der Drift bestrijdt dat. „Het is allemaal niet zo vol glamour als de bui tenwereld wel eens denkt", zegt de Wassenaarse, die an derhalf jaar geleden reageerde op een advertentie in de Her ald Tribune en na twee sollici tatiegesprekken in loondienst trad bij de internationale Lawn Tennis Federatie, de ILTF, in New York. „Het is gewoon werk. En zeker wan neer er gedurende de winter maanden alleen maar over dekte toernooien worden ge speeld zit je de hele dag bin nen. Van de vroege morgen tot de late avond. En moet je voor iedereen klaar staan. Je ziet niets van de steden waar je bent". Dollars Maar dat wordt dan toch zeker wel goedgemaakt met een fer me beloning, die bovendien wordt betaald in keiharde Amerikaanse dollars? „Ook dat valt tegen", reageert Ma rieke van der Drift. „Netto houd ik een aardig bedrag over, maar als daar de huur van mijn flat in Parijs af is, blijft er niet eens zo gek veel van over. Het enige voordeel dat ik heb is, dat ik op onkos- tenbasis werk. Dat betekent dat als ik op reis ben alles wordt betaald, hotel, reis en verblijf. Alleen daardoor houd ik wat geld over, dat ik aan leuke dingen kan besteden. En dat doe ik graag, als ik mijn moeder mag geloven". Marieke van der Drift is de enige Nederlandse, die een dergelijke rol speelt in de in ternationale tenniswereld. In welk métier ze belandde, na dat ze eerder in de autosport- branche actief was. Ze was persoonlijk perssecretaresse van de bekende Formule 1- coureur Didier Pironi, totdat deze tijdens de training voor de Grote Prijs van Hocken- heim een ernstig ongeluk kreeg. Als gevolg waarvan hij tot dusver nog steeds geen rentree heeft kunnen maken in het Formule 1-wereldje, omdat de naweeën van een to taal verbrijzelde rechtervoet een te grote handicap beteke nen. „Ik was daar gelukkig niet bij", herinnert Marieke van der Drift zich dat ongeluk. „Maar na die crash was het werken voor Pironi voorbij. Ik vertrok weer naar Brussel, waar ik eerder gedurende 4,5 jaar een tolkenopleiding had gevolgd. Daar deed ik vervol gens interessant werk, onder andere in de filmbusiness. Ik moest dan bij films dubben, het inspreken van een stem van een acteur. Toen kwam die advertentie van de ILTF, die me, op 1 januari 1985 in dienst nam". Persoonlijkheden Marieke van der Drift, die zelf gedurende haar middelbare schooltijd het tennisracket en de golfstick hanteerde, voelde zich altijd al aangetrokken tot de sportwereld. Waarvan zij dus nu al twee disciplines van zeer nabij heeft kunnen vol gen. „Het zijn twee interessan te werelden. Het verschil is dat in de autosport sprake is van grotere persoonlijkheden. Ook al omdat coureurs vaak ouder zijn dan tennissers. Pi roni was een grote persoonlijk heid met een hoge intelligen tie. Het was niet altijd even gemakkelijk werken voor hem. Temeer omdat hij in die tijd woordvoerder was voor de coureurs, hetgeen extra werk met zich meebracht. Tennis sers zijn veelal jong en met de meesten kun je nauwelijks over andere dingen praten dan over hun sport Dat vind ik wel jammer". In de naar buiten in elk geval niet van glamour en glitter ge speende tenniswereld heeft Marieke van der Drift zich dank zij een aantal eigen schappen redelijk staande kunnen houden. Om te begin nen is ze vrijgezel en boven dien rookt - en wat belangrij ker is - drinkt ze niet. „Er be staat een ongeschreven regel in mijn vak dat er geen rela ties mogen worden aangegaan met spelers. Dat zou trouwens alleen maar problemen geven. Er wordt veel gekletst en je houdt niets geheim. En wat betreft dat niet drinken, dat is een voordeel. Want er zijn de" nodige party's en ontvangsten waar de drank rijkelijk vloeit. Maar mijn lievelingsdrankje is melk, een kopje thee lust ik ook graag". „Overigens ben ik een huise lijk type. Ik ga het liefst met een paar vrienden gezellig eten, thuis of in een restau rant. Disco's zijn aan mij niet besteed. Ja, toen ik 20 was vond ik een discotheek ook leuk, ging er vaak heen. Maar de tegenwoordige muziek staat me niet aan en je kunt er door de herrie ook niet eens fat soenlijk met elkaar praten". En dat doet Marieke van der Drift regelmatig met spelers als McNamee, Glickstein, de~ Grunthardts en Scanion. Sleur Voor de spelers is het soort vertier als party's en disco's vaak belangrijk. „Voor hen doorbreekt het de sleur van trainen en spelen", vertelt ze. „En het doet ze geen kwaad. Onlangs hing Joakim Nyström tot vier uur zaterdagnacht in een disco in Madrid rond. De volgende dag won hij met ge mak de finale van Carlsson. Maar dat geldt bepaald niet 1 voor iedereen. En voor mij ze ker niet". Hoezeer Marieke van der Drift haar huidige baan ook met ge noegen vervult, binnenkort verruilt ze Parijs voor Londen om bij een adviesbureau voor sportsponsoring van een land genoot te gaan werken. Na ruim anderhalf jaar houdt ze dan het tennismétier voor ge zien. „Niet omdat ik er op ben afgeknapt, dat zeker niet. Maar ik kreeg dit aanbod en ik moet toch ook aan mijn toe komst denken. Hoewel ik voorlopig niet meer ga verdie nen dan ik nu doe. Maar dat zal op den duur wel beter wor den. Bovendien trekt Londen me. Parijs is een zalige stad, maar alleen voor een bezoekje. Niet om te wonen. De Parijzè- - naar is niet zo aimabel. De En gelsman ligt me beter, dié heeft bovendien meer gevoel- voor humor. En ach, het kli- i; maat van Londen? Ik houd wel van regen. En dat de pubs om 11 uur dichtgaan? Zoals ik al zei, ik ben een huiselijk type. Laat de spelers maar naar de disco gaan als ze daar behoefte aan hebben. Daar lo pen trouwens meer dan ge noeg meisies rond om plezier mee te maken. Daar hebben ze mij niet voor nodig". „Ik blijf in mijn nieuwe baan toch ook nog wel wat reizen Dat bureau volgt de autosport en het skieën, dan ben ik toch nog wel wat onderweg. Maar dan als afwisseling op mijn normale werk. En niet meer als voortdurende bezigheid. Want veel meer dan slechts een paar goede vriendschap pen en ontzettend veel T- shirts houd je er niet aan over". FRANK WERKMAN HC en Verburch strijden om Voetbal-Westcup lEN HAAG DHC en Verburch strijden morgen om de hoog- fdte-eer van het Voetbal-Westtoernooi. De finale heeft plaats op jet terrein van DWO in het Zoetermeerse Westerpark en begint lldjn 17.00 uur. K?e yoorwedstrijd. die om 15.00 uur begint, is ook een heuse fina- Deze betreft de afsluiting van de strijd om de D-één Cup. strijden de pupillenploegen van Lyra en ADO. Het mu- 'iekkorps „Kunst en Vriendschap" verzorgt de muzikale omlij- |ng- DELFT De Amerikaanse „bowlingprofessor" Tom Kou ros is volgende week even in Nederland en zal in Delft en Rijswijk instructies verzorgen. De schrijver van het stan daardwerk „Par Bowling", die tevens als trainer, coach en in structeur werkzaam is, zal op dinsdag 10 juni voor het eerst een demonstratie geven in Eu ropa en wel in het Delftse Bowling-instructie in Delft en Rijswijk bowlingcentrum „het Karre- wiel" van 19.30 tot 23.30 uur. Ook Aletta Sill en Ton Plum- men zullen er topbowlen laten zien. Een dag later is Tom Kouros te bewonderen in „de Hofstede" in Rijswijk. Manders wint in België PIETRAIN Henri „Toontje" Manders won gisteren in Bel- giëeen profcriterium. In Pié- train vluchtte hij uit de ploeg van Jan Raas op het juiste mo ment uit het peloton. Manders arriveerde na 145 kilometer met vijf seconden voorsprong op de grote groep, waarin de Belg Van Ooyen de spurt won voor Sean Kelly. Nico Jalink naar AZ '67 ROTTERDAM Voetballer Nico Jalink speelt de komende drie seizoenen voor AZ' 67. De middenvelder van Excelsior kwam gisteren rond met de Alkmaarse eredivisieclub. Het -gelimiteerde- transferbedrag was 100.000 gulden. DOBBEREN BIJ EK ZEILEN MOSCENICKA De strijd om het open Europees kampi oenschap in de Flying Dutch man heeft meer met dobberen dan met zeilen te maken. Ook gisteren kon er in Joegoslavië nauwelijks worden gevaren. stroming uit de wedstrijdbaan. De organisatie werkte in twaalf uur tijd één wedstrijd af, die werd gewonnen door de Joegoslaaf Puh. In het alge meen klassement na drie wed strijden leidt de Japanner Sato. Sjaak Haakman en Gui- do Alkemade bezetten de tien de positie.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11