Argentinië en Italië kijken al vast vooruit Nederlandse vloot trekpleister bij zeilparade jarig Vrijheidsbeeld ^sportuitslagen binnenland/sport £eldoc0omcnu BURGEMEESTER GOEKOOP NAAR NEW YORK u' Bento breekt enkel Altobelli naast Valdano l VRIJDAG 6IÜNI1986 PAGINA- LEIDEN Zelfs de New York Times was er kort geleden in een groot arti kel al verrukt over: maar liefst 36 authentieke Ne derlandse zeilschepen doen begin juli mee aan de grote Sail Parade ter ere van de honderdste veijaardag van het dan gerestaureerde Vrijheids beeld in New York. Het enthousiasme van de Amerikanen is verklaar baar. Zelden zullen zo veel kleine Nederlandse plat- en rondbodems zo ver van de vaderlandse wateren zijn geweest, spe ciaal voor een evenement dat in New York naar schatting tien miljoen be zoekers zal trekken en waarvoor ook president Reagan naar New York komt. De operatie om de vloot van Nederlandse deelnemers aan de Statue of Liberty Centennial per dokschip aan de overkant van de plas te krijgen be gint volgende week in de haven van Amsterdam. Het was burgemeester Corne- lis Goekoop van Leiden die een belangrijke rol speelde in het totstandkomen van dit stukje Holland Promotion. Als voorzitter van de particuliere Stichting Operation Sail New York-Holland heeft hij er mede voor gezorgd dat ons land dan een opvallende rol speelt in het voor de Ameri kanen zo belangrijke feest. Morgen vertrekt hij naar de VS om ter plekke de laatste voorbereidingen voor het feest van 4 juli te treffen. „Ik weet zeker dat we ondanks het ontbreken van een echt „tall ship" zoals de Krusens- htern of de Amerigo Vespucci met onze kleine scheepjes in dit over heel Amerika op tele visie uitgezonden festijn goed voor de dag zullen komen", zegt Goekoop vol vertrouwen, de stropdas met scheepvaart- logo rechttrekkend. Een dag voor het vertrek naar de VS (waar hij in totaal twee maanden zal blijven) ligt zijn bureau op het Leidse stadhuis nog vol officiële stukken, die eerst getekend moeten worden voor hij weg kan. Eén cruciale gebeurtenis zal hij in elk geval moeten missen. Volgende week vrij dag zal de Nederlandse vloot zich verzamelen in de Am sterdamse Suezhaven, om te worden ingeladen in het ruim van het 92 meter lange trans portschip Condock I. De sche pen zijn te klein om op eigen kracht de Atlantische Oceaan over te steken, dus heeft de Stichting Operation Sail het „moederschip" ingehuurd. Als de Condock I er klaar voor is, kunnen de deelnemers aan de expeditie op eigen kracht het ruim van dit dokschip bin nenvaren. Wanneer alles bin nen is gaan de deuren dicht, de waterpompen aan en bin nen een mum van tijd staan de kleine scheepjes dan hoog en droog in het ruim en op het dek. Budget Goekoop geeft toe dat juist de gigantische kosten van deze overtocht zwaar drukken op het budget voor de totale ope ratie. „Naar schatting drie kwart van de acht ton die be schikbaar is, gaat op aan de overtocht. Eerlijk gezegd heeft het heel wat moeite ge kost om het bedrag bijeen te brengen. Elke deelnemer be taalt een bedrag van tussen de vijfduizend en dertigduizend gulden om mee te kunnen. De rest wordt opgebracht door sponsors, televisierechten en door de verkoop van eerste dags-enveloppen en plaatsbe wijzen voor de vlootschouw in New York. Deze plaatsen aan boord van de schepen moeten wel honderd dollar opbren gen. Ik twijfel er niet aan dat dat lukt. We hebben al flinke wachtlijsten, de omvangrijke Nederlandse gemeenschap in New York staat te springen om mee te varen", aldus een zeer opgetogen Goekoop. De Leidse burgervader geldt algemeen als een zeer fervent zeiler en scheepvaartliefheb ber. Om die reden was de voormalige wethouder van Amsterdam en KLM-manager n Sail '80 en ï-voorzitter van Sail '85. Uitnodiging De contacten met de organisa toren van het verjaardagsfeest van het Vrijheidsbeeld in New York dateren van die laatste zeilvaarthappening, vorig jaar in Amsterdam. „De Amerikanen die we toen op bezoek hadden, waren zeer onder de indruk van onze au thentieke vloot van kleine zeilschepen. In november vo rig jaar kregen we de uitnodi ging om deel te nemen aan de vlootschouw in New York, de organisatoren stonden er ei genlijk op dat we kwamen. Toen hebben we de stichting opgericht die één en ander moest gaan organiseren", ver telt Goekoop. Een advertentie in de Neder landse pers, waarin om deel nemers aan de operatie werd gevraagd, leverde onverwacht veel respons op. Maar liefst 135 schepen werden aange meld. lemmeraken, klippera ken, Zeeuwse ponen. Friese skutsjes en tjalken, paviljoent- jalken. klippers, botters, boei- erjachten, stalen zeeschou- wen, Staverse jollen en schok kers. „Daar hadden we niet op gerekend", zegt Goekoop. „We hadden er veel te veel; er moest geselecteerd worden. Uiteindelijk meen ik dat we 4 juli de allermooiste schepen in New York kunnen laten zien. Een prachtige doorsnee van onze rond- en platbodem- vloot". Ook de Amerikanen zijn ver guld met de komst van de schepen met namen als De Twee Gezusters. De Goede Verwachting, Wakend Oog en Vrouwe Johanna. „A wonder ful fleet of traditional Dutch vessels", zo wordt de Neder landse vloot in het program ma omschreven. De deelname van ons land is ook historisch gezien interessant. „Tenslotte is het geenszins voor het eerst dat Nederlandse schepen de haven van Nieuw Amsterdam binnenvaren. Zij zullen dat doen in een eskader van zes maal zes schepen. We zullen het sluitstuk en misschien wel het hoogtepunt vormen van de Parade over de Hudson ri vier", zegt Goekoop. Guerilla De Amerikanen die aan de oevers van de rivier het schouwspel zullen zien, kijken vrijwel zeker de ogen uit bij het zien van de platbodems, die volgens de uitleg in het programmaboekje om hun ge ringe diepgang uitstekend ge schikt waren om de Spanjaar den tijdens de Tachtigjarige Oorlog vanaf ondiep water te bestrijden. „De schepen voer den een soort guerilla uit te gen de Spanjaarden en hiel pen ze uiteindelijk uit de Ne derlanden te verjagen", ver haalt de New York Times ju belend over de Nederlandse gasten. In de dagen voor en na de feestdag krijgt de Nederland se vloot volgens Goekoop wel licht de meest ideale plaats om af te meren, namelijk pal voor het World Trade Centre op Manhattan. De ligplaats zal voor de gelegenheid Dutch Harbour worden gedoopt en geldt als een eersterangs plek om het grote vuurwerk van de Centennial te aanschou wen. Niet ver van die Dutch Harbour zal ook het Neder landse fregat „Abraham Crijnsen" zijn afgemeerd. Slechts een half jaar hadden Goekoop en de zijnen de tijd om de forse afvaardiging voor het "gebeuren in New York te regelen. Het heeft flink wat inspanning gekost, zeker voor een burgemeester van een drukke stad als Leiden. „Ach, ik dacht; als commissaris van de koningin Vonhoff het presteert om allerlei tijdro vende functies te bekleden in het Nederlands Olympisch Comité en net als burgemees ter Van Thijn van Amster dam in de Stichting Olympi sche Spelen Amsterdam 1992 zitting te hebben, waarom zou ik dan geen zeiltochtje kun- Burgemeesterl Cornelis Goekoop van I Leiden. Niet met een ..tail ship" als ce Krusenshtern, maar met een hele vloot van Nederlandse T plat- en rondbodems gaat hij deelnemen aan de feestelijke parade bij de verjaardag varu het v Koch van New York kreeg.1 hij. Nou, niet ont-e| lachend^a Kom eens langs zei die kans laat ik me nemen", aldus een Goekoop, terwijl hij voor delp laatste maal zijn bureau op^e het Leidse stadhuis opruimt. ARJEN VAN DER SAR[„ GELUKSPEL GUNSTIG VOOR BEIDE LANDEN 7 PUEBLA Diego Mara- dona was weer eens goud waard voor Argentinië. Dank zij een onnavolgba re treffer van de in de tweede helft nauwelijks opvallende virtuoos kwam de wereldkampioen van 1978 na ruim een half uur spelen op gelijke hoogte met de titelverdedigers: 1- 1. Al na zeven minuten hadden de Italianen in Puebla de leiding geno men door Altobelli, die een door scheidsrechter Jan Keizer toegekende strafschop benutte. In de tweede helft werd het spel van beide ploegen in Puebla beheerst door de angst te verliezen. Met uitzondering van een schot tegen de paal van Conti kwamen er dan ook nauwelijks meer gevaarlij ke momenten voor beide doelen voor. Het gelijk spel - voor Italië al de tweede keer na de 1-1 in de openingswedstrijd te gen Bulgarije - betekent vermoedelijk voor beide teams een plaats in de volgende ronde. Verscheen Italië in de zelfde opstelling als tegen de Bulga ren, dus zonder Paolo Rossi, bij de Argentijen waren enke le wijzigingen doorgevoerd. Zo stelde coach Carlos Bilardo in de plaats van rechterverdedi- ger Clausen dit keer Cuciuffo op en maakte Borghi zijn op wachting in de aanval op de positie van Pasculli. Verdedi ger Pasarella bleek nog altijd niet hersteld te zijn van zijn maag- en darmstoornissen. Te genvallend was de publieke belangstelling: het Cuauhte- mocstadion was met nauwe lijks 25.000 toeschouwers slechts voor de helft gevuld. Maradona vond een bekende schaduw naast zich: Salvadore Bagni, zijn clubgenoot bij AC Napoli. De Italiaan kon niet verhinderen, dat Maradona een beperkt aantal malen met schitterende foefjes openingen forceerde. Scheidsrechter Keizer vestigde meteen de aandacht op zich door in de zevende minuut een strafschop aan de Italianen toe te kennen, nadat Garre de bal bij een voorzet van Conti met de hand had beroerd. Keizer aarzelde niet, maar het duurde even voordat Altobelli kon aanleggen, omdat de Argentij nen furieus reageerden op de beslissing van de Nederlandse arbiter. Doelman Pumpido was vervolgens kansloos bij de inzet van de Italiaan. Druk De vroege achterstand noopte Argentinië de druk op het Ita liaanse doel te vergroten. Dat lukte, vooral door het geniale werk van Maradona. De Ar gentijnen kwamen steeds drei gender opzetten, maar dat le verde aanvankelijk niet meer op dan drie hoekschoppen. In de 18e minuut kreeg Marado na de handen op elkaar door in het strafschopgebied in één vloeiende beweging tussen twee Italiaanse verdedigers door te glippen. De afronding bleef echter achterwege. Na ruim een half uur. toen het Argentijnse offensief even was geluwd, had Maradona wel succes met een doelpunt. Uit een moeilijke hoek boog Mara dona de bal op miraculeuze wijze om de Italiaanse aan voerder Scirea en de verblufte doelman Galli heen (1-1). Onbeheerst Even dreigde de wedstrijd twee minuten later uit de hand te lopen toen enkele Ita liaanse aanvallers onbeheerst op de Argentijnse sluitpost Pumpido instormden. Een tiental spelers mengden zich in het tumult en Keizer had de grootste moeite de ruziema kers te scheiden. Pas in de tweede helft greep Keizer naar zijn voorraad gele kaar ten. Toen beboette hij de Ar gentijnen Garre en Giusti en Doelman Pumpido gaat de verkeerde kant op en Altobelli benut de strafschop. de Italiaan Bergomi, die de wedstrijd tegen Zuid-Korea moet missen omdat hij ook al geel had gekregen tegen Bul garije. Die tweede periode kende ei genlijk nog maar één hoogte punt: een schot tegen de rech- terpaal van Conti in de 55e i goed voorberei dend werk van Altobelli. Daarna zakte het tempo bedui dend en werd het spelbeeld nogal rommeffg, door nodeloze harde acties en veel wisselin gen. Slechts een enkele maal drongen beide ploegen nog aan, waarbij de Argentijnse verdediger Ruggeri zich met het hoofd probeerde te onder scheiden en Bagni voor Italië net over schoot. Het laatste kwartier had net zo goed overgeslagen kunnen worden. Met slaapverwekkend schuifvoetbal weigerden de ac teurs nog enig risico te nemen, waarop het publiek reageerde met een striemend fluitcon cert. Druk maakten de Italia- Argentijnen zich daar tevreden als ze waren beide ploegen perspectief biedende uitslag. In de commentaren na afloop bleek overduidelijk de tevre denheid van zowel Italiaanse als Argentijnse kant over het bereikte gelijkspel. „Dit bete kent voor ons zoveel als de hoop op het halen van de vol gende ronde", hield Enzo Be- arzot, coach van wereldkam pioen Italië, het nog beschei den. „Wel moeten we nu tot elke prijs van Zuid-Korea winnen. In de eerste helft was de wedstrijd van groots gehal te. De Argentijnen waren ons toen fysiek te sterk af. Na de pauze kregen een paar van onze spelers met conditiepro blemen te kampen. We heb ben tot het eind geprobeerd nog een doelpunt te maken. Het beste bewijs daarvoor was het schot tegen de paal van Conti". „Het was een zware en gelijk- opgaande wedstrijd", meende coach Carlos Bilardo van Ar gentinië. „Met de uitslag kan ik niet anders dan tevreden zijn. De Italianen hadden het voordeel, dat ze twee dagen langer uit hadden kunnen rus ten na hun eerste duel". -afschop) 0-1, 34. Maradona 1- 1. Scheidsrechter: Jan Keizer (Ned). Toeschouwers: 25.000. Gele kaarten: Giusti (Arg). Garre (Arg) en Bergomi Argentinië: Pumpido; Brown; Rugge ri. Garre; Batista (Olarticoechea). Borghi (Enrique). Maradona. Giusti; Cucciuffio. Burruchaga. Valdano. Italië: Galli; Scirea; Bergomi. Vier- chowod, Cabrini; Conti (Vialli). Bag ni, De Napoli (Baresi), Di Gennaro: Galderisi. Altobelli. MONTERREY Manuel Bento. de doelman en aanvoerder vair het Portugese elftal, heeft gisteren zijn linker enkel gebrokeju De 37-jarige Bento speelde tijdens een trainingspartijtje als aai>r valler en kwam daarin met ploeggenoot André in botsing. He genezingsproces zal volgens teamarts Augusto Camacha Vieirri: die het been meteen in het gips zette, geen complicaties gevev In de tweede wedstrijd van Portugal, morgenavond tegen Poli zal Bento waarschijnlijk worden vervangen door de 38-jarige V| tor Damas van Sporting Lissabon. MEXICO STAD Na de wedstrijden Italië-Argentinië, Sovjf' Unie-Frankrijk en Bulgarije-Zuid Korea, die gisteravond all# op 1-1 eindigden, delen de Italiaan Alessandro Altobelli en <P Argentijn Jorge Valdano de eerste plaats van de lijst van topsce' rers met ieder twee treffers. V De lijst ziet er als volgt uit: Altobelli (Ita) en Valdano (Arg) F doelpunten; Alejnikov (Sov). Allofs (Wdl), Alzamendi (Uru). B<P lanov (Sov), Carlos Manuel (Por), Chang-Sun (Zko), ElkjaeiT Larsen (Den), Fernandez (Fra), Maradona (Arg). Papin (FraP Quirarte (Mex), Rats (Sov), Rodionov (Sov), Romero (Par). Ru^ geri (Arg). Sanchez (Mex). Sirakov (Sov). Socrates (Bra). Vart1 denbergh (Bel), Whiteside (Nir), Jakovenko (Sov), Jaremtsjoei (Sov), Zidane (Alg), Getov (Bul) en Jong-Boo Kim (Zko) 1 doeii punt. |i ADVERTENTIE U Vanavond naar OMNIVERSUM Uniek in Europa. 070-545454 (Joe) Achtste ronde: Sokolov (Sov)-Por- tisch (Hon) 0.5-0,5; Timman (Ned)- Joesoepov (Sov) 1-0; Ljubojevic (Joe>-Miles (GBr) 1-0; Karpov (Sov)- Spassky (Fra) 1-0. Negende ronde: 0.5; Joesoepov-Karpov 0,5-0.5; SOFTBAL Hoofdklasse: Bloemendaal-DSC'74 2-1 (10 in nings); HCAW-Terrasvogels 2-0; Kin- heim-Heiloo afgelast Damesenkelspel, halve finales: Na- vratilova (Vst)-Sukova (Tsj) 4-6.7-6.6- 2; Evert-Uoyd (Vst)-Mandlikova (Tsj) 6-1.6-1 Herendubbelspel, halve finales: Ed- berg/Jarryd (Zwe)-Leconte/Stewar1 (Fra/Vst) 7-6.6-3.7-5; Fitzgerald/Smid (Aus/Tsj)-Günthardt/McNamee (Zwi/Aus) 6-3,3-6.6-2.4-6,5-5 afge broken wegens duisternis. Gemengddubbelspel, kwartfinales: Fairbank/Edmondson (Zaf/Aus}-Mar- sikova/Campos (Tsj/Bra) 6-2.6-2; hal ve finales: Jordan/Flach (Vst)-Reggl- /Casal (Ita/Spa) 6-0,6-3 Mslsjes dubbelspel, kwartfinales: Derly/Ter Riet (Fra/Ned)-Segura/Sou- Slavia Praag-Banik Ostrava Bratislava-Dynamo Ceske Budejovice 2-0; Dukla Banska Bystrica-Sparta Praag 2-1; TJ Vitkovice-Spartak Trnava 4-0; Ruda Hvezda Cheb-Dac Dunajska Streda 2-0; Lokomotiva Ko- sice-Sigma Zts Olomouc 2-1; Tatran Eerste etappe: 1. Dhaenes (Bel) 3 Rooks 4.04.30; 2. Wijnants (Bel) c 0.06; 3. Maier z.t.; 4. Dhaenes z.t.; Rezze (Fra) op 0.07; 6. Lilholt (De 7. Triebei (Lux) Sutton (Gbr) op 2.56; 4. Oegrc (Sov) op 3.17; 5. Skibby (Den) op 3.3 5 seconden; 3. Kelly (Ier) McKenzie (Nzl) z.t.; 5. Arras (Bel) z. 13. Daams (Ned) z.t. Ronde van Oostenrijk, negenc etappe: 1. Skaane (Noo) 4 uur. 27 ir nuten en 19- E.t.; 4. Matt (Wdl) op 21 seconden; 5. man; 13. Koning op 3.37; 5. Bannamour (Fra) op 3.4 16.57; 42. Cordes op 20.21; 56. Dij* stra op 32.01 Ronde van Noorwegen, zevent etappe: 1. Longo (Fra) 1 uur en 5 n nuten; 2. Meijer (Ned) zelfde tijd; Nihaus (Wdl) z.t.; 4. De Bruin (Ne z.t.; 5. Timmermans (Ned) z.t.; Hage (Ned) z.t. Algemeen klas* ment: 1. Canins (Ita) 11.26.30; Thompson (Vst) op 1.44; 3. Ges s op 6.47; 37. Meijer op 14.36. mariva (Ita); 17. Van de Sluis/Sc. (Ned); 18. Haakman/Alkemade (Ne< 28. Koning/Schelling; 35. Paulid /Coffeng (Ned). Stand: 1. Sato (Jap 2. Diesch; 3. Sommariva; 10. Haal

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10