Denemarken smaakmaker Irak voelt zich bedrogen Franse angst voor Russische machine £eidöe Soutuut Feest eindigt in bloedige chaos POVER OPTREDEN VAN SCHOTSE PLOEG Frimann naar operatie-tafel SPORT DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 9 MUNDIAL '86 mm Premie 112.40; De spelers van het Portu- j gese elftal, die zich voor 3 het begin van het toernooi in Mexico nog druk maak- j! ten over hun inkomsten, jj hebben zich gulle gevers getoond. De voetballers I staan hun winstpremie J1 van de wedstrijd tegen En- j geland (1-0) af aan een op- j vangcentrum voor wees- kinderen in de Portugese jl plaats Setubal. Dat is in to- j taal een bedrag van 40.000 gulden. Carlos Manuel, de maker van het enige doel punt. nam het initiatief tot 1 de actie. Felicitatie De Portugese president Mario Soares heeft het na- i tionale elftal van zijn land gefeliciteerd met de over winning op Engeland. In zijn telegram, dat gericht was aan doelman en aan voerder Manuel Ben to, sprak de eerste man van het land van een „briljante prestatie" en uitte hij zijn hoop op een nieuw succes. Soares was niet de enige die verheugd was over de winst van Portugal. Na het duel, dat rechtstreeks op de televisie werd uitgezon den, stroomden honderden Voetbal-liefhebbers de straten op en vierden luid keels de triomf. Kaas Mochten de Italiaanse pa- radepaardjes erin slagen hun wereldtitel te prolon geren, dan hebben ze dat in belangrijke mate te danken aan de arts, de kok en aan de voorzorgs maatregelen die dit twee tal nam. Om darmklach ten te voorkomen, heeft de Italiaanse delegatie vrijwel al het voedsel uit het moederland meege bracht, tot aan de Parme zaanse kaas toe. Tot dus ver lijkt de voorzichtig heid effect te hebben. Want alleen in het kamp van de wereldkampioen hebben zich nog geen ge vallen van buikloop voor gedaan. Blessures Drie spelers van Canada zijn niet ongeschonden uit het duel tegen Frankrijk gekomen. Verdediger Ian Bridge en de middenvel ders David Norman en Gerry Gray liepen in de met 1-0 verloren wedstrijd blessures op. Van het drie tal zal waarschijnLijk al leen Gray morgen in actie komen tegen Hongarije. Uitzondering Zelfkritiek is een eigen schap, waarover slechts weinig voetbaltrainers be schikken. Rabah Saadane is in deze echter een van de uitzonderingen op de regel. De coach van het Algerijnse nationale team in Mexico spaarde zichzelf en zijn spelers na afloop van het duel tegen Noord- Ierland niet. Wat de twee elftallen hier hebben laten zien, is een een wereld kampioenschap onwaar dig. Door de teleurstelling die bij de spelers aanwezig was. ontstond ook de on toelaatbare hardheid". Storing Een hevig onweer heeft gisteravond storingen ver oorzaakt in het omroep- centrum in Mexico-Stad. Als gevolg daarvan misten televisiekijkers in de hele wereld gedeelten van de wedstrijden Uruguay West-Duitsland en Irak - Paraguay. Gevang De Engelse voetbalfan Terry Ekelby heeft Mexi co niet bereikt. De Brit moet een gevangenisstraf van zes maanden uitzitten in Texas. Hij werd gear resteerd op de luchthaven van Houston, nadat hij in het vliegtuig onder in vloed van alcohol het rookverbod had overtre den. MEXICO STAD Het over winningsfeest van de Mexica nen na de wedstrijd tegen Bel gië is gisterochtend vroeg uit gelopen op demonstraties en rellen waarbij zeker 40 men sen gewond raakten. De politie meldde dat minstens 100 men sen zijn gearresteerd bij het beëindigen van een demon stratie bij het monument van de onafhankelijkheid. Volgens niet bevestigde berichten moe ten er tientallen doden zijn ge vallen. Ooggetuigen zeiden dat zich kort na middernacht on geveer 2.000 mensen op het plein bevonden, toen met Velarde, moest naar het zie- knuppels bewapende politie mannen de menigte uiteens loegen. „Na een waarschuwing begon nen ze iedereen gewoon in el kaar te slaan", vertelde free- kenhuis met een ernstige hoofdwond. Ook de Italiaanse journalist Inocenti Luciano raakte gewond. De luidruchtige feestelijkhe den na de zege van Mexico op lance fotograaf Julio Cesar België moeten door uit jonge- Calderon. „Ze schreeuwden dat er geen foto's mochten worden gemaakt en ze ren bestaande bendes en poli tieke groeperingen zijn aange grepen om de grotendeels camera's en televisie-appara- derhuids levende ontevreden- tuur in beslag en vernielden die". Tientallen mensen werden in politiewagens geduwd en afge voerd. Een fotograaf, Arturo heid over de abominabel slechte economische toestand in het gastland van het WK en als gevolg daarvan de om vangrijke armoede aan te to nen. Zaterdag, tijdens de ope ningsplechtigheden van het toernooi om het wereldkampi oenschap werd president Mi guel de la Madrid massaal uit gefloten. Insiders verwachten, dat het niet zal blijven bij deze uitingen van algemene onte vredenheid over de wantoes tanden in het zich steeds meer als een broeinest ontwikkelen de Mexico, waar de kleine groep rijken steeds rijker wordt en de miljoenen, in on voorstelbaar armoedige om standigheden levende Mexica nen, als maar armer worden. Vreugde bij de Mexicanen na de winst op f len. De militaire tanks op de achtergrond i auto's spreken boekde- NEZAHUALCOYOTL Denemarken heeft in zijn debuut bij de wereldtitel strijd bewezen een smaak maker en pottenbreker te kunnen zijn bij het toer nooi in Mexico. Het Deen se elftal won in het West europees frisse Nezahual- coyotl het treffen met Schotland met 1-0. De aansprekende overwin ning, die Denemarken de voorlopige eerste plaats geeft in de zware poule E, kwam tot stand door een treffer van Preben Elk- jaer-Larsen, een kwartier na rust. Elkjaer-Larsen en Michael Laudrup bleken het gouden koppel te vormen, dat op het hoge niveau in Mexico zijn re putatie kon waarmaken. Beide in Italiaanse dienst voetballen de spitsen waren zeer actief, waarbij Laudrup de beste in druk maakte. De Schotten konden de demarrages van de aanvaller van Juventus niet weerstaan, waardoor vooral in de tweede helft de onzeker heid in de defensie sloop. Daar stond tussen de ervaren verde digers Miller en McLeish Elk jaer-Larsen geposteerd, die zijn faam van de Europese ti telstrijd van 1984 in Mexico wil uitbouwen. De snelheid en beweeglijk heid, maar vooral zijn inzet, bleken teveel voor Schotland. Larsen bleef proberen, waar elke andere spits al lang ge noegen had genomen met een mindere openingswedstrijd. Kans na kans vermorste hij, tot de 57e minuut toen Arne- sen hem weer in stelling De immer lastige Preben Elkjaer-Larsen haalt namens Denemarken en doelman Leighton zijn kansloos. doeltreffend uit. De Schotse verdedigers McLeish en Gough bracht. Op kracht en met het beetje geluk, dat een kansen ruiker nodig heeft, kwam hij langs zijn bewaker het straf schopgebied in. Met het zwak kere linkerbeen werd de bal niet eens vol geraakt. Doel man Leighton was echter kansloos op de inzet, die via de paal tegen het net hobbelde: 1- 0. Dat betekende Larsens 34e treffer uit 57 wedstrijden voor het Deense elftal. De treffer was de beloning voor het goede spel van de De nen in de tweede helft. In de eerste helft werd teveel ge breid en te afwachtend ge speeld. Coach Piontek had Bertelsen verkozen boven Mölby, een verrassende zet. Denemarken kwam niet echt in het spel, Schotland deed dat eigenlijk de hele wedstrijd niet. De spitsen McAvennie en Archibald bleven aan de kant ten faveure van Nicholas en Sturrock én slechts bij dode momenten kwam er wat ge vaar uit het rechtlijnige voet bal van de Schotten, bij wie Sou ness niet opviel. De beste kans van de eerste helft was ondanks het Deense overwicht wel voor de Britten. Strachan zette de opgerukte verdediger Gough, op de rand van buiten spel, vrij voor doelman Ras mussen. De Schot, nog hevig gestoord door de ijverige Jes- per Olsen, mikte juist over. Na de pauze bracht Denemar ken, vooral door toedoen van de schitterend bewegende Laudrup, meer tempo in de strijd. Dat leidde tot de ene na de andere kans voor Elkjaer- Larsen, die drie keer op rij de controle miste. Na 57 minuten herstelde hij de missers per soonlijk. Denemarken ging vervolgens spelen zoals routi niers als Lerby en Morten Ol sen het spel kennen. Schotland kwam nauwelijks meer aan de bal. Slechts bij een enkele hoekschop ontstond gevaar. Aitken kon na zo'n situatie raak mikken, maar er was al lang voor buitenspel gefloten door de attente Hongaar Ne- meth. In de slotfase, toen Schotland door het uitvallen van Nicholas met tien man verder moest, hielden Larsen en Laudrup de bal voorin keu rig vast, daarmee hun belang rijke rol voor het Deense elftal nogmaals onderstrepend. Schotland - Denemarken U-l (0-0): 57 Elkjaer-Larsen 0-1. Scheidsrech ter: Nemeth (Hon). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: Berggreen (Den). Schotland: Leighton; Gough, Miller, McLeish, Malpas; Souness, Strachan (Bannon), Aitken, Nicol; Sturrock (McAvennie), Nicholas. Denemarken: Rasmussen; Busk, Mor ten Olsen, Nielsen, Lerby; Jesper Ol sen (Mölby), Berggreen, Bertelsen, Arnesen (Sivebaek); Elkjaer-Larsen, Laudrup. Standen i-Schotland 1-0 Bloedtekort in Berlijn door WK WEST-BERLIJN Het Rode Kruis in West-Berlijn heeft te kampen met een tekort aah bloedplasma. Het tekort, zo stelt het Rode Kruis, heeft te maken met het wereldkampi oenschap voetbal en het slech te weer. Gemiddeld melden zich per dag 200 tot 250 donors bij het Rode Kruis in West- Berlijn, maar sinds het begin van de WK is dat aantal terug"- gelopen tot 90 tot 130. De zie kenhuizen in de stad hebben echter 300 tot 400 flessen per dag nodig. Het Berlijnse Rode Kruis heeft de bevolking op geroepen snel bloed te komen geven, omdat de voorraden niet met ander bloed kunneh worden aangevuld. Ruzie in kroeg na verlies Engeland DARLINGTON Twee poli tiemannen en enkele burgers zijn gewond geraakt bij een vechtpartij in een café in dé Noordengelse plaats Darling ton, waar voetballiefhebbers de wedstrijd Engeland tegen Portugal in Mexico op de tele visie volgden. Een politieman zei dat de kloppartij op straat werd voortgezet, waarbij twee politiemannen en enkele be zoekers gewond raakten. Hij zei dat 13 personen werden ge arresteerd. De politiewoord voerder meende dat de gemoe deren verhit raakten nadat de Engelsen de wedstrijd met 1-0 verloren. LEON Frankrijk, regerend Europees kampioen en tevo ren door menigeen ingeschat als één van de favorieten voor de wereldbeker, is bang. Een dag voor de wedstrijd tegen de Sovjet Unie sluipt de angst de ploeg binnen. De rust, die er van het trainingskamp uitstraalt, is bedrieglijk. Aanleiding voor de groeiende nervositeit bij de Fransen is de eigen wanprestatie tegen Canada en het optreden van de tegenstander van vanavond in het duel met Hongarije. Zelfs Michel Platini, Europees voetballer van het jaar, spreekt zijn bezorgheid uit over de tweede wedstrijd van zijn team in Leon. „We zullen onze prestatie van zondag enorm moeten verbeteren, willen we niet weggespeeld worden door de Russen". De middenveldregisseur van de Italiaanse kampioen Juven tus weet waar de achilleshiel van de Franse ploeg zit. „In de aanval. We hebben te veel kansen nodig om te scoren. Ge zien de vele mogelijkheden, die Papin en Rocheteau voorge schoteld hebben gekregen, hadden ze veel meer treffers moeten maken. Of zouden ze misschien graag zien dat het middenveld niet alleen de doelpunten voorbereidt, maar ze ook nog eens maakt?". Tegen de Sovjet-Unie maakt Rocheteau waarschijnlijk geen deel meer uit van de basis. De vleugelspits beleefde tegen Canada ook het einde van de wedstrijd al niet mee. Zijn ver vanger toen, Stopyra, speelt ditmaal van de eerste minuut mee. De angst van de Fransen voor de Russische machine weerspiegelt zich ook in de taktiek. „We zullen Italiaans gaan spelen", lichtte Tigana alvast een tipje van de sluier op. „Dat wil zeggen, vanuit een gesloten verdediging en probe ren met snelle uitvallen te scoren. Het zal een aanpassing van het hele team vergen. De neuzen staan meestal alleen maar naar voren' gericht. Dat staat tegen de Russen echter gelijk aan zelfmoord". Ajax De Russen laten voorlopig alle lof over hun optreden in het eerste duel rustig over zich heen komen. Er zich door laten beïnvloeden doen de Oosteuropenen nauwelijks. De compli menten van middenvelder Alain Giresse en de Franse bondscoach Henri Michel dat het spel tegen Hongarije deed denken aan het Ajax van de jaren zeventig, doen assistent- coach Nikita Simonian slechts glimlachen. „Hoe kunnen zij dat nu verklaren na slechts één wedstrijd. Laten we het maar onder de noemer taktiek rangschikken. Ajax, met Cruijff, maakte geschiedenis, dat moeten wij nog maar waar zien te, maken". De hoop van de Fransen, uitgesproken door doelpuntmaker Jean-Pierre Papin dat de dag extra rust die zij hebben gehad van invloed zal zijn in het duel tegen de Russen, wordt door Simonian direct de grond ingeboord. „Mijn spelers zijn hon derd procent hersteld van de wedstrijd tegen Hongarije. Ook mentaal staan ze niet meer bij dat duel stil. Hongarije speel de maandag op een manier die ons spel zeker ten goede kwam. Daar kwam nog bij dat wij niet snel twee doelpunten in de eerste vier minuten zullen maken. Ik verwacht niet dat de Fransen ons eveneens met open vizier tegemoet zul len treden. Wij zullen ons zo min mogelijk aanpassen aan de tegenstander en gaan ook dit keer weer zoveel mogelijk weer uit van onze kracht". Waar dat toe kan leiden, hebben de Hongaren inmiddels reeds gemerkt. TOLUCA Irak mag zich bij het eerste optre den tijdens het wereld kampioenschap bedrogen voelen. In het duel tussen de voetbaldwergen Para guay en Irak, dat voor 12.000 toeschouwers in Toluca plaatsvond, floot de uit Mauritius afkomsti ge scheidsrechter Pico-Ac- kong voor rust op het mo ment, dat de bal vanuit een hoekschop door Radi met het hoofd onderweg was gestuurd naar het doel van de Zuidamerika- Geen treffer, gebaarde de ar biter en hij bleef bij zijn beslis sing, hoewel de Irakese ploe gleiding aanstalten maakte de golf-oorlog op Middenameri- kaanse grond voort te zetten. In de tweede helft zou hij nog maals een treffer van Irak af keuren. Ditmaal wegens bui tenspel, zoals hij in de eerste helft aan een treffer van Para guay zijn goedkeuring had onthouden. Zo werd de ont moeting tussen de minst draagkrachtige teams uit groep B beslist door het handi ge lobje, waarmee Romero - de voor Fluminense uikomende vedette van Paraguay - in de 36ste minuut de Irakese doel man Raad verschalkte. De teleurstelling over dat re sultaat bleef niet beperkt tot de honderd Irakese fans, die portretten van hun president het bonbon-vormige stadion hadden binnengedragen. Want Irak speelde het aangekondig de vrolijke voetbal en bracht daarmee de sterk geachte ver dediging van Paraguay her haaldelijk aan het wankelen. De beweeglijke centrumspits Hussein Saeed was tot twee maal toe dicht bij de openings treffer. Het mankeerde de Ira kezen echter aan lucht om hét wervelend openingsoffensief voort te zetten. Paraguay kreeg gaandeweg meer greep op het spel zonder Een vinnig duel tussen Basil Hanna van Irak (liggend) en Rogelio Delgado van Paraguay. overigens tot imponerende da den te komen. Wel raakte Ce- sar Zabala direct na de hervat ting uit een vrije schop van dertig meter afstand de paal en mikte Alfredo Mendoza twee minuten voor tijd de bal tegen dezelfde paal in een po sitie, waarbij het eenvoudiger leek de bal over de doellijn te schuiven. Dat laatste werd met voldoe ning geconstateerd door de waarnemers van Mexico en België, de twee andere betrok kenen in deze groep. Al voor de pauze voorspelde de Belgi sche rechtsback Gerets, dat zijn elftal tegen deze twee ploegen op zijn minst met 3-0 gaat winnen. De mening van de Mexicaanse ster-aanvaller Hugo Sanchez week daar nog al vanaf. „Ik ben erg verrast over het snelle aanvalsspèl van de Irakezen", liet hij we ten. Trainer Evaristo Macedo (Irak): „Wat de scheidsrechter hier geleverd heeft, dat heb ik nog nooit meegemaakt. Precies bij ons doelpunt fluit hij voor rust. We zijn daarom helemaal niet tevreden. Mijn team heeft desondanks uitstekend ge speeld. Want we zijn hier na tuurlijk niet als favorieten heen gegaan. We willen goede wedstrijden spelen en goede resultaten afdwingen. Slechts de arbiter heeft vandaag ver hinderd, dat dat laatste doel bereikt werd". Paraguay - Irak 1-0 (1-0): 36. Romero 1-0 Scheidsrechter: Picon-Ackong (Mauritius). Toeschouwers: 12.000. Gele kaarten. Schettina (Par) en Sa- mir (Irak) Paraguay: Fernandez; Torales. Zaba la, Delgado, Schettina; Romero, Nu nez, Canete; Ferreira, Cabanas, Men doza (Guash). Irak: Kaad; Khalil, Samir, Nadum. Ghanim; Haris (Abdul R), Basil (Basil Kecem), Natik, Ali-Hussein; Hussein Said, Ahmed Radi. NEZAHUALCOYOTL Voor Per Frimann Hansen is het WK al voorbij. De Deen vierde gisteren eerst nog zijn 24ste verjaardag maar reist vermoedelijk vandaag al naar huis. Frimann Hansen scheurde twee weken geleden - in de laatste oefenwedstrijd van Denemarken - de banden van een enkelgewricht. De medische staf van de Deense ploeg, waarin ook de Amsterdamse fysiotherapeut Ri chard Smith is opgenomen, oordeelt direct operatief in grijpen noodzakelijk. Daarom is besloten Frimann terug te sturen. De reglementen staan niet toe dat hij nog wordt vervangen in de selectie van 22 spelers. Ook Hen- rik Andersen, een clubgenoot van Frimann Hansen bij Anderlecht, komt nog niet aan spelen toe. Andersen ver loor door een griep vijf kilo aan gewicht en had gisteren nog 40 graden koorts.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9