Mogelijk tweede lek in centrale Hamm m Thatcher op voet van oorlog met hippies i^sraël heeft Jeen -iewijzen "■egen Congres wil niet dat Reagan Salt opzegt Verbod op herdenking bloedbad in Soweto 19* •JITENLAND GeidaeSotvumt DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 7 L|elg ië plaatst en c-wapens BUSSEL De Belgische Kamer in Afgevaardigden heeft gisteren 'kloten de opslag van chemische ïpens op Belgisch grondgebied te —^bieden. Het rooms-liberale kabi- lt van premier Martens heeft met jt besluit een regeringscrisis we- igii te voorkomen, omdat de Ap|aamse coalitie tegen plaatsing le. fn chemische wapens is. België (ig twee weken geleden tijdens -^dt Navo-beraad in Halifax nog ak- 0 ^ord met de opslag, hoewel de mi eter Tindemans evenals zijn col- -j—jta's van Nederland en Denemar- 3 Ifn wel kritiek uitte op het Ameri- Janse voorstel. Arrestatiegolf in Iran van „decadenten" TEHERAN Revolutionaire gardisten hebben meer dan 250 mensen in Teheran gearresteerd, omdat zij „decadent" gekleed gin gen. Dit heeft de revolutionaire politie Komiteh gisteren bekend gemaakt. Volgens de islamitische zedelijkheidswetgeving zijn felle kleuren, lippenstift en andere make-up, strakke spijkerbroeken en t-shirts met latijnse opschrif ten of afbeeldingen van onder andere popsterren als Michael Jackson of Mick Jagger taboe. De straf voor het dragen van „deca dente" kleding kan oplopen tot 74 zweepslagen. Purser Love Boat in de politiek DES MOINES Na Ronald Reagan en Clint Eastwood heeft nu ook de Amerikaanse acteur Fred Grandy zich in de politiek gestort. Grandy (37), bekend ge worden als de purser uit de serie Love Boat, is gekozen tot Repu blikeinse kandidaat voor een Congres-zetel namens zijn thuis- staat Iowa. De tegenstanders van Grandy hadden zich vooral ge richt op het feit dat de acteur al 24 jaar niet meer in Iowa woont en de staat daarom niet goed zou kunnen vertegenwoordigen. Oproep tot redden Palestijnen uit Beiroet BEIROET Het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP) heeft gisteren een beroep ge daan op de Verenigde Naties en het In ternationale Rode Kruis om in de strijd rond de vluchtelingenkampen in Bei roet tussenbeide te komen om de vele gewonde Palestijnen in de kampen te redden. In de kampen Bouij El-Baraj- neh, Sabra en Chatilla, die door sji'iti- sche moslims worden bestookt, verblij ven zo'n 50.000 Palestijnse vluchtelin gen. Zowel de VN-organsiatie UNRWA als het Rode Kruis hebben gemeld klaar te staan om de honderden zwaar gewonden uit de kampen te evacueren zodra een wapenstilstand van kracht wordt. Recordprijs voor teddybeer uit 1904 In Groot-Brittannië is gisteren de recordprijs van 20.000 gul den neergeteld voor een oude teddybeer, een crème-kleurig exemplaar dat in 1904 door de Duitse firma Margarethe Steiff werd vervaardigd. Dit hebben woordvoerders van een veiling huis van de firma Sotheby in het Engelse Chester bekendge maakt. De koper was een onbe kende Duitse vrouw. De zeven tig centimeter grote beer ver keerde nog in uitstekende staat. Het oude record voor een ted dybeer stond op 13.000 gulden. Amerikaan bekent spionage Israël WASHINGTON Jonathan Pol- lard, een 31-jarige voormalige agent van de Amerikaanse contra spionagedienst, heeft gisteren voor het districtsgerechtshof in Was hington bekend geheime documen ten aan Israël te hebben verkocht. Pollard zou bijna 50.000 dollar ge kregen hebben voor de verkoop van informatie over de militaire sterkte van Saoedi-Arabië, Egypte, Jordanië en andere Arabische lan den. Israël heeft de documenten in middels terug gegeven om een in ternationaal conflict te voorkomen. De vrouw van Pollard bekende medeplichtigheid. anval Tempel todjn gematigde I98h (links op de ids <o) wordt be- i. Bigd door mili- ïld^iten, die giste- 850,1 een aanval uit- u. erden op de ïj^uden Tempel in knnritsar. De man, I.-. ij vrijwillig als lO.OMvaker fungeer- zou uiteindelijk TOrden gedood. Vüllrt daarna werd i. Pt heiligdom door 0 diase veiligheids- iepen ontzet. (t was gisteren ee jaar geleden I73|t bij de herove- ig van de door Iks bezette Gou- n Tempel dui- nd mensen om «dkt leven kwamen. T^f maanden later jrd Indira Gand- au door wraak- knfchtige sikhs ver- i.-H)ord. Waldheim ÏRUZALEM De voor malige kampgevangene m? huidige miljonair Flat- Sharon wil met kinde- van nazi-slachtoffers _n commando vormen, een aanslag moet ple- n op Kurt Waldheim als |ze zondag wordt geko- tot president van Oos- irijk. In Israël gaan ook f7uJhnmen op de diploma- ike_ betrekkingen met M>stenrijk te verbreken, ieer de voormalige iretaris-generaal van de tot president wordt ozen. inneer Waldheim inderdaad ;ozen wordt, staan Oosten- nog vele internationale iflicten te wachten, omdat [eringen van diverse West- •opese landen zich geen jding weten in geval van latsbezoeken. De Verenigde iten beslissen pas na de ver dingen of Waldheim tot ïgewenst vreemdeling" be- impeld moet worden. Israël Jeft geen bewijzen kunnen giden dat Waldheim persoon- Bi betrokken is geweest bij cjlsdaden tijdens de Tweede bjereldoorlog. Waldheim was Ï7|h er, volgens minister van fetitie Modai, wel van bewust Jt de inlichtingen die hij "Bergaf aan zijn superieuren Buden leiden tot vergeldings acties-bij burgers en partiza- Wereldraad van Kerken ift geweigerd deel te nemen het onderzoek van het Ise Wereldcongres naar oorlogsverleden van Wald- De Wereldraad zegt verband te zien tussen „Jdheims activiteiten tijdens p .Tweede Wereldoorlog en )n beleid als secretaris-gene- van de Verenigde Naties. Bhagwan wil pelgrimsoord in Uruguay PORTLAND De Indiase goeroe Bhagwan Shree Rajneesh, die in het verleden therapeutische centra en communes stichtte in Poona, India, en Oregon, heeft zijn sympathisanten laten weten dat hij in Uruguay een nieuwe mysterieschool wil vestigen. De 54-jarige Rajneesh verblijft momenteel met ongeveer twintig volgelingen in een gehuurd landhuis aan de kust in Uruguay. De autoriteiten hebben overigens nog geen besluit genomen over het verlenen van een permanente verblijfsvergunning. DUSSELDORF Niet alleen op 4 mei, maar waarschijnlijk ook op 21 mei is uit de kerncentrale van Hamm-Uentrop in de Duitse deelstaat Noord- rijnland-Westfalen radio activiteit vrijgekomen. Over de hoeveelheid stra ling die in de atmosfeer en de grond terecht is ge komen lopen de menin gen sterk uiteen. Hier naar wordt momenteel een onderzoek ingesteld. Het bekend worden van een mogelijk tweede lek zal de discussie over het gebruik .van kernenergie in de Bondsrepu bliek alleen maar verscher pen. Gisteren nam het parle ment van de deelstaat Noord- rijnland-Westfalen een motie van de sociaal-democratische meerderheid aan, waarin wordt aangedrongen op het geleidelijk afschaffen van kernenergie in de gehele Bondsrepubliek. Het parle ment vindt ook dat de snelle kweekreactor in Kalkar niet moet worden opgestart. De snelle kweekreactor in Kal kar valt onder Noordrijnland- Westfalen. Nederland en Bel gië betalen mee aan de bouw ervan. Het verlies van de in vestering van zeven miljard gulden in dit complex moet maar voor lief worden geno men. Noordrijnland-Westfa- len is de grootste Westduitse deelstaat. Een derde van de 61 miljoen Westduitsérs woont er. In de motie wordt het federa le parlement in Bonn ge vraagd om een nationale on derzoekscommissie in te stel len die een plan zou moeten opstellen voor het géleidelijk afschaffen van kernenergie. ITALIANEN VERBERGEN BESMETTE KONIJNEN IN DE DIEPVRIES (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De autoriteiten in het Noorditaliaanse Cortio en om geving hebben de bevolking opgeroepen alle konijnen te slach ten die de afgelopen weken vers gras hebben gegeten, dat was besmet met radioactiviteit uit Tsjernobyl. In de buurt van Como bevinden zich nogal wat konijnenfokkers. Vooral de kleinere fokkers voelen zich door de maatregel gedupeerd. Zij voederen hun dieren vrijwel uitsluitend met vers gras. Contro leurs van de veterinaire diensten zijn inmiddels begonnen met het in beslag nemen van besmette konijnen. Alleen konijnen die een officieel gezondheidscertificaat hebben gekregen, mo gen nog geslacht worden voor consumptie. Menig konijnhou der, bevreesd voor controle en inbeslagname, heeft hals over kop zijn dieren geslacht en het vlees opgeborgen in de diep vries. De autoriteiten vrezen dat het vlees straks op de markt komt, Wanneer de grootste drukte om Tsjernobyl voorbij is. De premier van de deelstaat is heeft alle partijen opgeroepen de sociaal-democraat Johan- hun energiepolitiek te veran- nes Rau, die lijsttrekker zal deren zodat op de lange duur zijn voor zijn partij bij de lan- kernenergie niet meer nodig delijke parlementsverkiezin- is. „We moeten lering trekken gen van januari 1987. Hij uit Tsjernobyl", zei hij. (Van onze correspondent) WASHINGTON Tal van leden van het Ameri kaanse Congres zijn er des duivels over, dat president Reagan overweegt het Salt-II-akkoord niet lan ger na te leven. Niet al leen Democraten, maar ook veel Republikeinen gaat een dergelijke" beslis sing te ver. „Als er iets is waar de wereld niet op zit te weachten, dan is het een nieuwe wapenwed loop", aldus een Democra tische afgevaardigde uit Texas. Ook in de Senaat ondervindt Reagans voornemen veel te genstand- De Democratische senator Robert Byrd verklaar de dat de „Salt-regelingen moeten worden gebruikt als toetsingsmateriaal voor alle verdere militaire uitgaven". Sommige hoge functionarissen in Washington vrezen dat Re agans aankondiging het Con gres zal aanzetten nog verder te snijden in de defensieuitga- De Sovjet-Unie heeft gisteren gedreigd het aantal kernkop pen op haar intercontinentale raketten uit te breiden, als de VS zich niet houden aan Salt- II. Op een persconferentie in Moskou werd het niet naleven van Salt door de VS „niet be vorderlijk" genoemd voor de kansen op een tweede topcon ferentie tussen Reagan en Gorbatsjov. Ontkend werd dat Moskou zich niet houdt aan Salt-II. De kwestie van Salt-II zal ook aan de orde komen op de ko mende topconferentie van het Warschaupact. De zitting wordt volgende week gehou den in Boedapest. Algemeen wordt aangenomen dat het on geluk met de kerncentrale in Tsjernobyl ook op de agenda staat. Bovendien zal Sovjet- partijleider Gorbatsjov in Boe- depast een toelichting geven op zijn voorstel voor een „aan zienlijke" vermindering van de conventionele bewapening „van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral". Westerse di plomaten sluiten niet uit dat Gorbatsjov zal pleiten voor de introductie van een nieuw on derhandelingsforum ter be spreking van zijn jongste initi atief. De top van het Warschaupact wordt voorafgegaan door een tweedaags officieel bezoek van Gorbatsjov aan Hongarije. Hongarije is het vijfde Oost blokland dat door de secreta ris-generaal van de communis tische partij van de Sovjet- Unie wordt bezocht. Diploma ten in Moskou zeggen dat de volgorde van deze bezoeken veelbetekend is. De enige staat in Oost-Europa die Gorbatsjov na volgende week nog niet heeft bezocht is Roemenië, het land dat binnen het War schaupact al vele jaren een uitzonderingspositie bekleedt. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft een algemeen verbod afgekon digd op bijeenkomsten ter her denking van de opstand in So weto in 1976. De minister van wet en orde, Louis le Grange, maakte gisteren bekend dat tot 30 juni alle bijeenkomsten in verband met de herdenking zijn verboden. Ook kerkdien sten vallen onder het verbod. Anti-apartheidsorganisaties en vakbonden in Zuid-Afrika hadden eerder een landelijke staking afgekondigd op 16 juni. Tijdens het bloedbad in Soweto en de rellen daarna kwamen in 1976 ongeveer 600 mensen om het leven. De Amerikaanse Kamer van Koophandel in Zuid-Afrika heeft de driehonderd aange sloten bedrijven opgeroepen de apartheidswetten te over treden voor zover die betrek king hebben op zwarte werk nemers. De oproep is volgens de Kamer niet bedoeld „om te protesteren, maar om het le ven van zwarten te verbete ren". De Kamer ontkent dat de oproep een vorm van bur gerlijke ongehoorzaamheid in houdt. Ook in de Verenigde Staten zelf neemt de roep tot sancties tegen Zuid-Afrika toe. Droef Het drie-jaar oude aidspatiën- tje Eve van Raf- horst (links) kust haar vriendje voor vertrek met haar familie naar Nieuw-Zeeland. De ouders van Eve weigeren nog langer in Austra lië te wonen, om dat hun dochter tje door vrijwel de hele gemeen schap wordt ge negeerd en haar de toegang tot de speeltuin was ontzegd. (Van oiize correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret That cher staat op voet van oor log met een „vredeskon- vooi" hippies driehon derd mannen, vrouwen, jonge kinderen, geiten, schapen en honden die le ven in tenten en 115 gam mele voertuigen dat sedert enkele weken de bevolking van West-En- geland op stang jaagt. De hippies noemen zich „tra vellers" (rondtrekkende lieden), zien er bijzonder slordig en haveloos uit en laten overal grote hopen vuilnis achter. De hippies worden vrijwel overal als onwelkome indrin gers beschouwd. Minister Dou glas Hurd van binnenlandse zaken en justitie noemt hen „middeleeuwse rovers". Om dat het konvooi overal zomaar neervalt, heeft premier That cher beloofd met nieuwe wet ten te komen, die het betreden van andermans eigendom re gelen. In Groot-Brittannie is geen directe rechtsvervolging mogelijk tegen personen, die zich op andermans grondge bied of in andersmans huis in stalleren. Wie ertegen wil op treden, moet een lange juridi sche weg bewandelen. Begin deze week werd het „vredeskonvoor' door een rechtbank gedwongen het weiland van boer Leslie At- twell in Somerset te verlaten. Hun verblijf van veertien da gen op zijn land heeft Attwell niet alleen een hartaanval op geleverd, maar ook bijna 3.000 pond gekost aan honoraria voor advocaten en gerechtelij ke uitgaven. Gelukkig voor de belegerde boer verklaarde een Londense krant, die dit een goede stunt vond, zich bereid alles te betalen. De hippies lieten na hun ver trek een grasland achter waar op voorlopig geen vee meer kan grazen. Het volkje van de vredeskaravaan was eind mei door de politie van Wiltshire verjaagd van Stonehenge, hun geliefde bedevaartplaats, waar ze in de zomer plegen samen te komen voor zogeheten festi vals en geheimzinnige hip pie-erediensten. De konvooien van het „vre- desvolk" werden een jaar of negen geleden gevormd door een groepje anarchisten en zo geheten drop-outs, die zich door hun levenswijze buiten de normale maatschappij had den geplaatst. Ze leven van so ciale uitkeringen, die hen praktisch overal in Engeland worden betaald door mobiele ambtenaren van de Britse staat. Leider van de „travellers" in Wiltshire is Sid Ra wies, een roodharige kerel van een eind in de dertig, die met klem ont kent dat zijn volgelingen para sieten zijn. Dit jaar is hij ver gezeld van drie kaalgeschoren jonge mannen, die hun gelaat en schedel met witte verf be strijken en met niemand an ders praten. Zij verblijven in een oude lijkwagen. Andere vreemde vogels in de kara vaan: zeven knapen die de bo venverdieping van een kra kende dubbeldekker bewonen. Beneden verblijven vier geiten en twee honden. Een 54-jarige grootmoeder, Joan Degman, hokt met haar 21-jarige zoon Andrew in een afgedankte toeringcar. Joans dochter Rosi- ta (20) volgt in een oude truck. In de zomer is Sids vredeskom vooi wel 2,5 kilometer lang. Waar het ook komt, veroor zaakt het grote en langdurige verkeersopstoppingen. Vol gens de politie zijn de meeste hippie-voertuigen niet verze kerd. De hippies vinden hun alter natieve levenswijze volkomen normaal. Ze zeggen dat ze houden van de natuur en dat ze op eigen benen willen staan. In de winter keren de meeste hippies terug naar de grote steden, waar ze leven in gekraakte panden. 1IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Intussen was Bennie de Klapper gereed ;omen met de herstellingswerkzaamheden de oude Draetnaaghèl de Luxe met het zon- lakje. Hij zei tegen Linke Lowietje: „Hier it de wagen, Lowie. Als jij het geheim van de ttercarters kent, ga dan je gang maar, doch i je armzalige gebeente, als je brokken takt met die allerlaatste wagen van me!" - ike Lowietje trok zich echter niets aan van mie's dreigende woorden. Een opgetogen limlach gleed over zijn gezicht en hij frunnikte in levensgrote boor te voorschijn. „Kijk...," zei lachend. „Kijk! Dat is nou het instrument, 'aarmee ik de autotechniek even op zijn kop ga ïtten. Laat mijn maar begaan, Bennie! Laat lijn maar begaan. Ik weet wat ik doe!" - Maar innie de Klapper keek argwanend toe. „Jij al- met je mooie plannetjes," gromde hij. „Ik dat! Ik heb daar al méér over pepraat en ik Ifeb je al méér gewaarschuwd". Bennie was dus Jrigenlijk niet helemaal zonder reden ietwat arg wanend. Maar Linke Lowietje had daar nog voor geen centje last van. Arbeidzaam zette hij de punt van de boor in het harde metaal van het motorblok en weldra ratelde de omslag er lustig op los. Met een bijna onbegrijpelijke ijver boorde Lowietje door en zo duurde het niet lang of hij kon tevreden uitroepen: „Klóér! En kom nóu maar eens kijken waartoe je wagentje plot seling in staat is!" - Bennie de Klapper kwam nieuwsgierig aanlopen en stelde zich bij de voorwereldlijke wagen op. Lowietje wilde de verrassing voor zijn makker zo groot mogelijk maken en daarom kroop hij zelf gauw achter het stuur en de knoppen. Hij startte de motor en wachtte af wat er gebeuren ging. Dat zou wel héél wat zijnMaar helaas, het was niks. Slechts een kneuterig en armetierig getril was aan de wagen te zien. Het ding rilde alsof het last had van de derdedaagse koorts. Geluid was er ook amper te hovenVerbijsterd keek Ben nie naar zijn vreemd trillende eigendom. Schermutselingen In de Peruaanse hoofdstad Lima onstonden schermutselingen na een demonstratie tegen het ver leden van de staat van beleg. De ifêgering kondigde gisteren aan d© staat van beleg met zestig dagen te verlengen, om meer mogelijkheden te hebben de mao-istische guerrillabeweging Lichtend Pad te verslaan. Heineken-ontvoerders kunnen als schilders aan de slag (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De rechtbank in Parijs zal zich pas op 18 juni buigen over het hernieuwde Nederlandse uitleve ringsverzoek voor de twee hoofdverdachten in de ont voeringszaak Heineken. Daartoe is besloten op een gis teren gehouden zitting, die deels achter gesloten deu ren plaatshad. De advocaten van de verdachten hebben bij het Parijse hof een verzoekingediend tot onmiddellijke vrijlating, omdat „Van Hout en Holleeder in Frankrijk niets ten laste wordt gelegd". Op 18 juni zal de rechtbank ook over dit verzoek een uitspraak doen. De verdedigers van de beide verdachten vinden de huidi ge gevangenschap in strijd met de Europese Conventie van de rechten van de mens. Een sportschoolhouder uit Evry, bij wie beide verdachten zich tijdens hun recente „hotel-arrest" in conditie hebben gehouden, heeft zich inmiddels garant gesteld voor onderdak. Bij een even eens in Evry gevestigd schildersbedrijf zouden de Nederlanders aan de slag kunnen als huisschilder. Daarmee is volgens de ver dediging aan alle voorwaarden voor in vrijheidstelling voldaan. Indien de rechtbank hier niet op in gaat en toch tot uitlevering besluit, zullen de advocaten daartegen in beroep gaan. Aangeno men mag worden dat de uitleveringsprocedure geruime tijd zal duren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7