„Als ge des nachts rijdt wint ge des daags tijd" HP uit de weekbladen Hff £gidóc6ou^ant i Beschilderd openbaar vervoer moet Spelen Amsterdam promoten glNACHTTREINEN IN NEDERLAND EL. Kunstlicht vermindert nitraat in spinaziê Verband tussen moord in Amsterdam en recordvondst „In elk mens schuilt een roofdier" DE TIJD deOÜIENE 19S[ BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 5 indbouw zonder ladevergoeding !N HAAG Het kabinet It er niets voor de door de idbouw geleden schade als 'olg van de kernramp in Sovjet-Unie te vergoeden, zal alleen een vergoeding (ven worden voor schade is opgetreden door over- 'erband met de ramp. Het it dan om de kosten van vernietigen van spinazie schapenmelk. Minister ;s (Landbouw) heeft dit iteren aan een delegatie het Landbouwschap la- kNli weten. China benoemt Eykhoff tot ereprofessor EINDHOVEN De Eindho- vense hoogleraar professor dr. P. Eykhoff is gisteren aan de universiteit van Xi'an Jiaotong benoemd tot ereprofessor. Pro fessor Eykhoff (57), voorzitter van de vriendschapsvereniging China-Nederland, heeft onder meer een standaardwerk ge schreven over meet- en regel techniek dat o.a. is vertaald in het Chinees. Bovendien krijgt hij de onderscheiding voor zijn bijdrage aan de samenwerking tussen de TH Eindhoven en de universiteit van Xi'an Jiaotong. SCHIPHOL Door heel Nederland zul len binnenkort speciale olympische trei nen, bussen en trams rijden. De voertui gen zullen zijn uitgevoerd in een heldere kleur blauw en voorzien van levensgrote, kleurige olympische ringen. Door de rin gen heen zal de tekst „Amsterdam 1992" te lezen zijn. Op Schiphol werd gisteren de hoofdprijs uitgereikt van de olympische ontwerp wedstrijd, uitgeschreven door NV Alre- con, het reclamebureau van en voor het openbaar vervoer. Winnaars werden Maarten Blankenburg en Engelbert ter Kuile uit Amsterdam, die het genoemde ontwerp hadden gemaakt. Ze kregen uit handen van jury- en tevens NOC-voorzit- ter en Gronings commissaris van de ko ningin H. Vonhoff een cheque ter waarde van 1992 uitgereikt. Ook kregen ze als voorproefje een model van een streekbus die was geschilderd volgens het ontwerp. Volgens direkteur Wansink van Alrecon zal ons land en zeker het openbaar ver voer van de Spelen in 1992 een grote op kikker krijgen. „Daarom is het een goede zaak dat het openbaar vervoer nu «3 een bijdrage levert in de promotie voor de kandidatuur van Amsterdam", aldus Wansink. Kamerlid wil geen versoepeling normen straling DEN HAAG Minister Winsemius (VROM) mag geen besluit nemen over nieuwe normen voor radioactieve stra ling. De bewindsman moet de Kamer eerst nadere informatie over zijn plan nen sturen. Deze verlangens heeft het kamerlid Tommei (D66) neergelegd in een brief aan de kamercommissie voor milieu. Tommei heeft zijn brief ge schreven naar aanleiding van aanwij zingen dat Winsemius de normen voor straling binnenkort zal versoepelen. Volgens de Democraat mag de minister daar in zijn demissionaire status niet toe besluiten. Bovendien is er nu geen haast mee, aldus Tommei. Deze week begon het experiment met acht nachttreinen, die Rotterdam via Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Schiphol, Amsterdam, Naarden-Bussum en Hilversum met Utrecht ver- binden. De NS heeft 3700 passagiers per week nodig om uit de kosten te komen. Nachttreinen zijn in Nederland niet nieuw, in de jaren dertig reden ze ook al: van Amsterdam naar Gro ningen en van Amsterdam naar Maastricht. Een aantal jaren waren ze zelfs voorzien van slaaprijtuigen le, 2e en 3e klas. „Als ge des nachts rijdt, wint ge des daags tijd", was de recla- meslogan in die dagen. Onze verslaggever Frank Zegers reed mee om na te gaan of deze leuze nog steeds opgeld doet. DEN HAAG Het is één minuut voor midder nacht, treinstel 897 staat langs het perron in Den Haag CS. Hoofdconduc teur Reinder-Jan Hogen- dijk wil' net het vertrek sein geven als een diens- tmededeling de stilte op het vrijwel lege station verbreekt: „Hoofdcon ducteur Den Haag 201, u wordt verzocht te wach ten op de trein uit Lei den". Met een kwartier vertraging vertrekt de eerste trein van de „dag". In Leiden, volgens de oude dienstregeling het eindpunt, stroomt treinstel 897 vrijwel leeg. Slechts vier passagiers blijven zitten in de trein die nu doorgaat naar Schiphol en Amsterdam. Dat geeft de „HC", zoals conducteurs in het NS-jargon worden ge noemd, de gelegenheid om over zijn ervaringen met de nachttreinen te vertellen. „Ik vind nachtdienst prettiger dan die vroege diensten, 's Morgens zitten er veel van die chagrijnige mensen in de trein. Terwijl die late treinen vaak extra gezellig zijn. Na tuurlijk, er zitten af en toe wel rare figuren in, maar over het algemeen heb ik daar niet zoveel last van". „Gisteren had ik ook nacht dienst, toen was het vrij rus tig, net als nu. In het week einde zal het drukker wor den, denk ik. Ik verwacht dat je dan in Amsterdam wel wat ellende in huis zal halen. Van die groepjes dronken jongens en zo, die zijn wei eens vervelend. Daarom rijdt er ook SP, spoorwegpolitie, mee. Maar voor veel mensen zal het zeker in het weekein de fijn zijn dat er nachttrei nen gaan Hij wordt onderbroken door de machinist die omroept dat er een technische storing is. Vlak voor Hoofddorp staat een defect treinstel op het spoor. Reinder-Jan loopt de trein in om te informeren of er reizigers zijn voor Schip hol die een vliegtuig moeten halen. Dat blijkt niet geval te zijn. „Anders had ik een taxi voor ze gebeld". Drie kwar tier later staat de trein nog steeds voor het station Hoofddorp. Als de reis uit eindelijk voortgezet kan wor den is de totale vertraging opgelopen tot ruim een uur. Verbijsterd „Is this the train to the RAI- station" vraagt een dunge- kleedde Amerikaan verbijs terd als de trein veel te laat op Schiphol is aangekomen. „No, Central Station", krijgt hij te horen. Na lang twijfe len besluit hij toch maar mee te gaan naar Amsterdam CS. Wachten op een trein naar de RAI heeft op het moment niet veel zin, begrijpt hij. Nog later die nacht gaat er van Amsterdam een trein naar Utrecht. Naast vieren twintig passagiers reizen er ook twee man SP mee. „Ik ben er niet zo gelukkig mee", zegt één van de agenten. „Vroeger hadden we zeven nachtdiensten in achttien weken, nu moeten we er driemaal zoveel draaien. Bo vendien zit je het grootste deel van de tijd niet in je ei gen district. Dat is heel erg lastig. Als er iets gebeurt weet je niets te vinden. Op papier klopt het allemaal, maar wat moet ik als ik er gens in de rimboe een akke- Voor het eerst deze week rijden er nachttreinen in de Randstad. „Net of je in een echt land woont", vond één van de passa giers. fietje aan de hand heb. Waar is het dichtsbijzijnde politie bureau? In je eigen district weet je dat wel, maar daar buiten niet. Daar hebben ze niet aan gedacht. En waar ze volgens mij ook niet aan ge dacht hebben is het voetbal seizoen. Dan moeten we sup porterstreinen begeleiden en deze nachttreinen, daar is volgens mij geen mankracht voor. We kunnen nu al tot 1 september geen compensatie- en ATV-dagen opnemen". Mistroostig kijkt hij naar het donkere landschap dat voor- bijraast. Op slot In Naarden-Bussum komt de conducteur met een merk waardig verhaal. Volgens een boze passagier was het station op slot. Hij moest met zijn koffer over de sporen klaute ren om de trein te halen. „Kinderziektes", aldus de SP-agent. „Net zoals ons eten, dat moeten we zelf meenemen. Moet ik straks een aanhouding verrichten met een tasje in mijn hand. Mooi gezicht hoor". De volgende nacht op Den Haag Holland Spoor staat een reiziger die er duidelijk an ders over denkt. „Prima die nachttreinen. Ik kom nu van het toneel, vroeger moest je altijd op je horloge kijken of je de laatste trein nog wel kon halen. Dat is nu geluk kig niet meer nodig". Hij kijkt even wat verstoord naar een dronken veertiger die, terwijl hij over het per ron waggelt, vruchteloze po gingen onderneemt een siga ret uit een verfrommeld pak je te wurmen. Later op de avond beaamt een andere man de woorden van de to neelliefhebber. „Ik vind het wel een goed idee, net of je in een echt land woont". FRANK ZEGERS fonge NS- fonducteurs irijgen ;ursus „omgaan met agressie" )EN HAAG Aspirant-con- ucteurs bij de Nederlandse poorwegen krijgen vanaf au- justus tijdens hun opleiding en aparte cursus „omgaan net agressieve reizigers". De ursus is erop gericht, dat con- jucteurs leren door middel 'an een psychologische aan- lak lastige klanten te kalme ien en agressie de kop in te (rukken. jHet gaat dus uitsluitend om {en verbale omgang met de (lanten. De handen komen er te pas", aldus de NS- 'oordvoerder. Geruchten 'er karatelessen voor con- (ucteurs verwijst hij naar het I 'ijk der fabelen. „Er gebeuren vel eens vervelende dingen in Je treinen en dan is het goed de conducteurs en ook de ;4iensen van de spoorwegpoli- üe daarmee weten om te gaan. Maar over het geheel genomen l'ralt het met de agressie tussen /Jei, rails wel mee. Er rijden )TMe dag 4300 treinen, die een ialf miljoen mensen vervoe gen en er zijn dagelijks 2300 onducteurs aan het werk. och zijn er vorig jaar maar 05 gevallen van sterk agres- ie£ reizigersgedrag jegens con- lucteurs geweest. Van januari ot eind mei dit jaar vonden er log maar 24 incidenten r laats". TOEVALLIGE ONTDEKKING: GRONINGEN Puur toevallig is ontdekt dat kunst licht het nitraatgehalte in spinazie verlaagt. Nitraat kan schadelijk zijn, omdat het in het speeksel wordt omgezet in nitriet. Vooral kinderen van drie maanden tot een jaar zijn daar gevoelig voor. In het plantenfysisch labaratoium in Haren haperde op een nacht het automatisch uurwerk dat het licht boven een bak spinazieplantjes had moeten uitschakelen. Het bleef daardoor branden en de volgende morgen ontdekte Eveliene Steingrö- ver in de plantjes een veel lager gehalte aan nitraat dan nor maal. Ze gebruikte de toevallige ontdekking voor verder on derzoek, waarop ze morgen aan de universiteit van Gronin gen promoveert tot doctor in de wis- en natuurkunde. Aanleiding voor haar onderzoek waren klachten uit het bui tenland over een „verontrustend" nitraatgehalte in Neder landse groenten. De opeenhoping van nitraat in spinazie, en in andere blagroente, is het gevolg van overbemesting, voor al in de winter. De spinazie wordt dan gekweekt in onver warmde kassen. Volgens Eveliene Steingröver kan het ni traatgehalte in spinazie zeker met een kwart omlaag, als tuinders hun kassen in de nacht voor de oogst zouden ver lichten. Brinkman wil bejaardenzorg intact houden STAD DELDEN Minister Brinkman van wvc heeft vandaag verdere bezuinigingen in de bejaardensector, zoals die zijn voor gesteld door het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), van de hand gewezen. Hij zei het vooral niet eens te zijn met voorstel om personeel dat er tussen 1975 en 1983 is bijgekomen, met dub bele snelheid tussen 1986 en 1990 weer te laten verdwijnen. Brinkman zei in Stad Delden dat al dat personeel er niet voor niets is bijgekomen. „De bejaarden van nu vergen veel meer zorg dan de bejaarden die tien jaar geleden in het verzorgingste huis woonden", aldus de minister. 6USKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp f heeft ziüi voor wij opte erden iK heb me tefew irioslecht tedrafen IK zal haar urehen l Dat beloof ih! m1 zrn die merite f In êehhintle rallen archollen I opnieuw aan I De 220 kilo onderschepte heroïne is in porties van een pond In linnen zakjes, verstopt in dozen met rozijnen, in twee containers Nederland binnengebracht. Veel heroine ontglipt onderbezette politie (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM/AMSTER DAM De 220 kilo zui vere heroïne die in Rot terdam is onderschept en inmiddels is vernietigd, is in porties van een pond in linnen zakjes, verstopt in dozen met rozijnen, in twee containers in de ha ven van Rotterdam ons land binnengebracht. De aanwijzing voor deze om vangrijke drugssmokkel kwam van de politie in Amsterdam, die het ver band wist te leggen naar aanleiding van de liquida tie op 15 mei van de han delaar Rob Koning in Amsterdam. Koning werd op de bewuste avond in het nauw gedreven, sprong in de Amstel en werd door een onbekende man beschoten. In een ziekenhuis bezweek Ko ning later aan zijn ver wondingen. De schutter is tot nu toe spoorloos. De vondst van de 220 kilo he roïne is een week geheim gehouden. De Rotterdam se politie heeft al die tijd tevergeefs gewacht op de personen voor wie de par tij bestemd was. Algemeen wordt in politie- en justitiekringen aangenomen dat Rotterdam één van de be langrijkste doorvoerhavens is voor de smokkel van heroïne. De vondst van 220 kilo pure heroïne, voorzover bekend de grootste in West-Europa tot nu toe, bevestigt dat nog eens. De Rotterdamse narcoticabrigade is ervan overtuigd dat er meer successen kunnen worden ge boekt in de strijd tegen de heroïnesmokkel wanneer er meer mankracht kan worden ingezet. In het verleden is daar herhaaldelijk op gewe zen. Recent nog, eind januari van dit jaar, zocht de narcoti cabrigade de publiciteit met haar frustaties. Die hadden vooral betrekking op een nieuw ingevoerde overwerk- regeling. Een woordvoerder van de afdeling narcotica zei bij die gelegenheid, dat een ge volg van die regeling was dat de bezetting van de brigade per dienst uit „de krepeer- sterkte" van drie of vier man bestond. „Dat is een lachertje voor de grootste haven ter we reld, waar zoveel verdovende middelen worden binnenge bracht en doorgevoerd. Aan de andere kant wordt vanuit de politiek wel prioriteit gegeven aan het drugsprobleem en de overlast in de oude wijken", zei deze woordvoerder. Door onderbezetting zijn vorig jaar kilo's heroïne en cocaïne en duizenden kilo's hasj, waar van bekend was waar ze ver handeld werden, niet in beslag genomen. In de situatie van het overwerk is inmiddels wat verbetering gekomen. Maar binnen de brigade vindt men nog steeds dat meer successen kunnen worden geboekt wan neer de afdeling wordt uitge breid. Ook de douane in de Rotterdamse haven, die even eens was betrokken bij de laat ste heroïnevangst, heeft her haaldelijk geklaagd over het gebrek aan mankracht. In een gisteren gepubliceerde brief aan staatssecretaris Koning van financiën krijgt de Rotter damse douane steun en bijval van de Vereniging van Expe diteurs, zij het om andere (eco nomische) redenen. Vrij Nederland werpt een blik achter de schermen van de informatie. „Meer dan ooit worden leden van de CDA- en VVD-fractie bij de onderhandelingen betrok ken. Zo krijgen de onder handelaars en de informa teur beiden de kans heftige bezwaren weg te nemen. En het allerbelangrijkste: nog meer volksvertegenwoordi gers dan eerst ketenen zich tevoren vrijwillig aan hun toekomstige bewindslieden vast". Elders een analyse van de vraag hoe Lubbers het heeft klaar gespeeld de verkiezingen te winnen. VVD-campagneleider Hou terman: „Ik heb te laat be seft dat we het wel iets min der hard tegen de PvdA hadden kunnen spelen en iets harder tegen het CDA. Opeens kwam alles in een stroomversnelling die niet meer te stoppen was. Er was een psychologisch klimaat ontstaan van: het kabinet dreigt in de minderheid te komen, daar wil ik iets aan doen". Veel aandacht in het blad voor de gevolgen van de Russische kernramp. De chemica drs. K. Nienhuys: „Was het maar zo dat, om het eens grof uit te drukken, als gevolg van de straling softenon-kinderen geboren werden. Nee, wat nu ge beurt, is dat er kinderen ko men met vaag bepaalde ver zwakkingen van de afweer systemen en onduidelijke al lergieën. Je moet het zien als de schat van genetisch mate riaal die alsmaar verder wordt aangetast". Een inter view ook met directeur dr. L. Lelie van een Haags ver pleegtehuis. Over euthana sie: „Artsen moet je niet het recht geven te doden, want onder artsen zijn even wei nig engelen als onder men sen in het algemeen. In elk mens schuilt een roofdier". Het omslagartikel van Else vier gaat over de vraag: geen kernenergie, wat dan? Ir. K. Gorter van het Elek- triciteits-produktiebedrijf Oost-Nederland: „Ik kan als vakman een voorspelling doen. En die is dat er vier tot acht nieuwe kolencentra les gebouwd worden. Dat gaat grote bestuurlijke pro blemen geven. We hebben nog steeds geen structurele opslagmogelijkheid voor het huidige onbruikbare kole- nafval". Elders in het blad de vaststelling, dat Wim Kok het nog moeilijk zal krijgen. PvdA-wetenschap- per Paul Kalma: „Het is te oppervlakkig als je alleen zegt dat hij het nu wel eens gaat maken. Zo'n eenvoudi ge redenering doet onrecht aan de feitelijke politieke machtsverhoudingen. Zo is het CDA dieper in de sa menleving geworteld dan wij aanvankelijk dachten. Daar moeten we consequen ties aan verbinden". Uit me dialand komt de onthulling dat Veronica het grote inter view met de 75-jarige prins Bernhard toegewezen heeft gekregen, omdat de Rijks voorlichtingsdienst abusie velijk dacht, dat Jaap van Meekren nog bij de AVRO Elsevier gaat in op de ont hulling uit medialand dat Ve ronica het grote interview met de 75-jarige prins Bern hard toegewezen heeft ge kregen, omdat de Rijksvoor lichtingsdienst abusievelijk dacht, dat Jaap van Meekren nog bij de AVRO zat. zat. De kunstenaar Friso Wiegersma ten slotte haalt herinneringen op aan zijn vader, de legendarische wonderdokter uit Deurne. „Als hij dan van zijn dok tersvisite op zijn Harley Da vidson thuiskwam en mijn moeder hoorde van verre de motor al aankomen, dan gooide ze vlug de voor- en achterdeur open en dan stormde hij op zijn motor fiets het huis door om in de achtertuin tot stilstand te komen". In De Groene Amsterdammer zegt de scheidende PvdA- voorzitter Max van den Berg: „De partij is voor mij niet meer heilig". leider van de VVD moet blijven. Voorzitter Derks van het gewest Limburg: „Men moet een man die men vier jaar geleden nog toe juichte, nu niet in twee da gen laten vallen. De dag voor de verkiezingen riep de partij nog hosanna, de dag erna riep men: kruisigt hem. Dat gaat niet". Voorts een gesprek met EG-ambassa- deur Brinkhorst in Japan. „Philips is er te laat inge sprongen. Als Europese be drijven twintig jaar eerder hadden gedaan waaraan men nu begint, had men met de stroom mee kunnen gaan, in plaats van er tegenop te roeien". Ook wordt gepraat met Richard Smith, de favo riete soigneur van 's werelds topvoetballers. Elders zegt tv-sportpresentator Heinze Bakker: „Wij hadden thuis zo'n vijftig koeien. Als ze op stal stonden, dan ging ik elke zaterdagmorgen met een emmer water de staar ten wassen. Dat was een hele cultus. Ze moesten er mooi bijstaan". De Tijd praat met de politici Huub Jacobs en Wim Meijer over de malaise bij de VVD en de PvdA. De eerste: „Ie dere oplossing voor het lei derschap waarin Ed Nijpels een rol speelt, is verstandi ger en heeft een grotene kans van slagen dan alle an dere modellen en opties". De tweede: „Ik leg geen claim op André van der Louw om opnieuw partijvoorzitter te worden. Dat zou ik onver antwoord vinden. Maar laat ik dit zeggen: wat hij toen vertegenwoordigde, dat gaf perspectief en elan aan de beweging". Voorts een ge sprek met de schrijver van het boek „Geluk is ook niet alles", de psychotherapeut Paul Watzlawick. „Als we zouden ophouden met zoe ken naar geluk, zouden we wel eens kunnen ontdekken dat we al gelukkig zijn. Het is het zoeken naar geluk dat ons ongelukkig maakt". Een interview tenslotte met de bekende zangeres Jard van Nes. In De Groene Amsterdam mer zegt de scheidende PvdA-voorzitter Max van den Berg: „De partij is voor mij niet meer heilig, zoals vroeger. Men moet niet kla gen, wordt er gezegd. Maar als ik dan toch even klaag: gemeten naar mijn inspan ning en inzet had men af en toe wel een tikkeltje loyaler met zijn erkenning kunnen zijn". Elders de vraag welke kant het met de verzorgings staat op moet. „De contradic tie is dat, terwijl het kapita lisme niet kan bestaan sa men met de verzorgings staat, het er evenmin zonder kan". In de Haagse Post wordt uitgelegd waarom Nijpels In Hervormd Nederland filosofeert defensie-minister De Ruiter over de heilzame rol van kernwapens. „De kerkelijke uitspraken erover hebben mij weinig extra vertrouwen of extra inzicht gegeven. Het waren politie ke standpunten die al eerder ver- en diepgaand uitgedis cussieerd waren. Wanneer kerken dezelfde dingen zeg gen die we ook kunnen ho ren van een politieke partij, een vakbond of een vak groep van een universiteit, vraag ik me af of ze zich in dat koor moeten scharen". De psycho-analyticus J. Groen stelt in een interview vast dat de jaloezie in de sa menleving toeneemt. „Na het bezoek van de paus aan Utrecht trokken honderden figuren door de stad om alles te vernielen wat ze tegen kwamen. Waarom? Het zou afgunst kunnen zijn. Als je helemaal niks meer weet om afgunstig op te zijn, ben je het maar op de maatschap- Pij"-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5