Van Zon vroeg smeergeld ABP- financiering voor Wh. l£ Advocaten dienen eigen wetsontwerp in voor directe rechtshulp verdachten KNVTO wil eigen cao vrachtwagen chauffeurs Binnenland GETUIGE IN APB-PROCES: Politie verwijdert Lillegale caravan Vertrouwensartsen zwaar overbelast CcidacSouocmt DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 3 oonverbod geëist tegen erdachte aanranding —AMSTERDAM Tegen een verdachte van anranding is gisteren een woonverbod ge- jst. Dit gebeurde in een kort geding dat door je moeder van het 10-jarig meisje Nienke ras aangespannen tegen een ex-huisvriend |an het gezin. Deze man wordt er van ver acht het meisje eind vorig jaar te hebben )ubIPngerand' "^egen man l00?1 no6 een 6e" Vchtelijk vooronderzoek. Straat- en bijvoor- at n^eid parkverboden worden de laatste jaren 'k ajeeds meer geeist, maar een verbod tegen ime^n verdachte van aanranding om zijn wo rn oj»n8 no6 langer te bewonen werd nog nooit JeluF £ee'st- De woning van de verdachte in ,it kort geding, ligt in dezelfde straat als het %is van het meisje. De verdachte zelf, die at wen deej van ,je feiten erkent, ziet ook in dat begij beter kan verhuizen. Hij zoekt een ander uis. Uitspraak 12 juni. Extra premies ook voor militairen mige categorieën overheidspersoneel wil toekennen teneinde te voorkomen dat zij naar het beter betalende bedrijfsleven vertrekken, zullen ook gelden voor mili tairen. Het ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt dat er maatregelen in voorbereiding zijn om extra beloningen uit te keren (onder meer door bevorde ring naar een hogere rang) aan officieren en onderofficieren die over zeer specialis tische kennis en vaardigheden beschik ken. Onlangs is al besloten tot het verho gen van de inkomens van piloten bij de Koninklijke Luchtmacht, omdat deze in groten getale naar de burgerluchtvaart dreigden over te stappen. Bij Eibergens metaalbedrijf: 34 urige werkweek UTRECHT Terwijl vruchteloos is gepoogd om bijvoorbeeld in de metaalindustrie of bij Philips en Akzo een 36-urige werkweek in de wacht te slepen wordt binnenkort bij het Ei- bergense bedrijf Phenolpers (200 werkne mers) een werkweek van 34 uur van kracht. Phenolpers, waar slijpschijven worden ge maakt voor de bouw, is wat arbeidstijdver korting betreft al lang koploper: twee jaar ge leden had het bedrijf de primeur van een 36- urige werkweek. De 34-urige werkweek, die nog dit jaar in fasen wordt ingevoerd, gaat gelden voor circa 80 man productiepersoneel. Die werkten tot nu toe vier dagen van negen uur. In de nieuwe sutiatie wordt in de pro- duktie een tweeploegensysteem ingevoerd, inclusief een ploegentoeslag van 14 procent. Dekaan adviseert meisje zelden technisch onderwijs GRONINGEN Als meisjes al voor middel baar technisch onderwijs kiezen, en dus voor een „mannen" beroep, is dat eerder ondanks dan dank zij de school. De schooldekaan is het minder vaak eens met de keus van meis jes voor de MTS dan als zij voor minder tech nisch onderwijs kiezen. Dit blijkt uit een on derzoek dat de wetenschapswinkel voor on derwijs van de rijksuniversiteit in Groningen heeft gedaan in de drie noordelijkje provin cies. Ook bleek dat meisjes die voor de MTS kozen vaak uit een hoger milieu komen en uit een gezin met alleen meisjes. De onder zoekers noemen het verder opvallend dat alle meisjes gemiddeld voor een lager schooltype kozen dan de school adviseerde. PTT neemt dief aan AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie mr. C. van Nun- nikhoven heeft gisteren de PTT on zorgvuldigheid en onoplettendheid verweten bij het aannemen van personeel. „Het is onbegrijpelijk dat de PTT een man die diverse keren veroordeeld is wegens diefstal en vervalsing van betaalkaarten en eu rocheques in dienst neemt en op een gevoelige plaats inzet, aldus de offi cier. De 31-jarige T.W. uit Amster dam wordt ervan verdacht van ja nuari tot maart dit jaar bij de PTT, waar hij als sorteerder werkte, post zakken met cheques en betaalkaar ten te hebben gestolen. De officier eiste achttien maanden gevangenis straf tegen W. Wachtmeester Kwak naar ministerie DEN HAAG Wachtmeester eerste klasse Henk Kwak uit' Anna Paulowna zal morgen vroeg op het ministerie van justitie motiveren waarom hij pertinent weigert op Schiphol bewakingsdiensten te verrich ten. Volgens Kwak blijkt uit de uitnodiging van minister Korthals Altes niet of deze zelf de wachtmeester hoort of dat overlaat aan een commissie. Het gesprek is onderdeel van de procedure die volgens de voorlopige opvatting van de minister van justitie moet lei den tot het oneervol ontslag van de wachtmeester. .kppffect van geneesmiddel joegen kanker ek ineller Evast te stellen choj ïkei- siscl onflMSTERDAM Het Cen- onum voor Radio-Isotopen On" jsrzoek in Amsterdam heeft PeHn methode gevonden waar op kee het mogelijk moet zijn het vodoor elke kankerpatiënt meest pëigende geneesmiddel aan te Lijzen. Het Koningin Wilhel- lina Fonds heeft geld ter be- phikking gesteld voor verder jk nderzoek. Lp het ogenblik worden dik- ijls verschillende medicijnen an kankerpatiënten toege kend om te kijken welke het >k «este werkt. Dat kost vaak n ujeel tijd. jejrilet de nieuwe methode moet jt yet mogelijk zijn heel snel vast B stellen of een bepaald medi- nSjjn wel of geen effect heeft, odat onmiddellijk een ander fiedicament kan worden toe- jediend dat misschien meer jffect heeft. Er wordt daarbij ern(ehruik gemaakt van een stof 1 ejenaamd 18-fluordeoxygluco- die zeer kortlevende radio- 'tieve deeltjes uitzendt. De of kan worden gebonden aan erfijytostatica (geneesmiddelen do(er bestrijding van kanker). Pa)oor de overigens lage en foor de patiënt ongevaarlijke van de stof, die 110 pinuten duurt, kan de uitwer- kb'ng van het betreffende ge- n "leesmiddel worden nagegaan, d, MAASTRICHT De hoofdverdachte in de ABP-affairre, ir. J. van Zon, heeft op de tweede dag van zijn proces weer alle beschuldigingen ont kend. De verklaringen die getuige A. Poot giste ren tegen hem aflegde werden door Van Zon krachtig bestreden. Volgens Poot, eigenaar van een keten van tennishallen die door het ABP gefinan cierd werd, was het bemidde lingsgeld dat Van Zon claim de niets anders dan smeer geld. Van Zon stak dat niet alleen in eigen zak, aldus Poot, maar schoof een ge deelte door naar de andere hoofdverdachte in de affaire rond het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds, de geschorste directeur belegging Masson. Poot betaalde Van Zon voor bemiddeling (Van Zon regel de voor hem de ABP-finan- ciering van de tennishallen) in 1979 een provisie van 37.700 gulden. Toen Poot daarna niets meer van Van Zon vernam dan rekeningen, weigerde hij te betalen. Poot bleef er gisteren bij dat Van Zon hem heeft verteld dat van het provisiegeld slechts een klein deel voor hemzelf was. Het grootste deel moest naar de heren van het ABP in Heerlen, met name naar Masson. „Van Van Zon merkte ik niets. En toch moest ik hem blijven betalen. Omdat er bovendien geld naar Masson moest gaan, concludeerde ik dat het ging om smeergeld", aldus Poot. Volgens Poot heeft hij Van Zon uiteindelijk 250.000 gul den aangeboden, om van de rekeningen af te zijn. Van Zon weigerde daar op in te gaan. Bovendien eiste hij een gedeelte van de WIR-premie die Poot ontving voor de bouw van de tennishallen. Ten stelligste Van Zon was niet onder de indruk van de verklaringen van Poot. „Ik ontken ten stelligste dat ik tegen Poot gezegd heb dat het ABP of Masson moesten meedelen in mijn provisie. Ik ontken ten stelligste dat Poot mij ooit een aanbod van 250.000 gul den heeft gedaan. En ik ont ken ten stelligste dat ik een deel van de WlR-premie heb opegeëist", aldus Van Zon. Het proces wordt morgen voortgezet. Dan wil de recht bank de getuige J.W. van der Laag horen, directeur van „Eigen dak", dochteronder neming van Hopmans Beleg- gingsgroep in Zoetermeer. Met Van der Laag had Poot aanvankelijk contact over eventuele ABP-financiering van de tennishallen. De plaats van Van der Laag werd later ingenomen door Van Zon. Het is echter zeer de vraag of Van der Laag morgen aanwezig kan zijn. Hij is met vakantie en maakt een boottocht op de Middel landse Zee. Intussen heeft een gerechter- lijke verhoor van getuigen op Jersey de vermoedens van justitie over smeergeld beves tigd. Masson heeft op een re kening van een bv op Jersy 400.000 gulden ontvangen van Van Zon. Van Zon be weert dat het hier ging om leningen, maar volgens justi tie is duidelijk gebleken dat de bv van Masson op Jersey geen echt bedrijf was, maar uitsluitend diende als tussen station om steekpenningen spoorloos te laten verdwij nen. 99 •ig< nai APHORST Een 25 ian sterke politiemacht leeft gisteren in bijzijn tan burgemeester F. Nie- _Jneyer een stacaravan van net erf van boer G. Ster- Ien in Den Hulst (gem. taphorst) verwijderd. De olitieactie volgde nadat e 28-jarige Sterken jr., ie met zijn vrouw en drie kinderen de illegaal £e- plaatste caravan bewoon- le, had geweigerd vrijwil te vertrekken. Sterken jr. is de cara- in 1983 bij de boerderij ge plaatst en heeft daar tot 1985 zonder problemen gestaan. De ouders yan Sterken bewonen de boerderij, maar werken niet meer actief mee. Sterken jr. is vijf kilometer verderop door de gemeente een woning aangeboden, maar hij zegt zijn bedrijf niet op die afstand te kunnen uitoefenen. De familie Sterken wijt de gemeentelijke actie aan het vrijzinnig geloof dat zij „in tegenstelling tot het sterk gereformeerde geloof van B en W van Staphorst" aanhangen. Het echtpaar Sterken dat gisteren moest toezien hoe de politie hun stacaravan wegsleepte. Dt| 6 juni Prinses Margriet reikt in het Spoorwegmuseum te Utrecht de prijzen uit van de opstelwedstrijd „Euro pa op 't Spoor", waaraan jongeren van 17 tot en met 25 jaar hebben kunnen deelnemen. De prinses is voorzitter van de Europese ^Culturele Stichting, die sa men met de NS de wed strijd heeft georganiseerd. De Spoorwegen stellen als prijzen beschikbaar twee interrailkaarten voor een maand treinreizen door Europa voor elk van de vier winnaars. DEN HAAG Er moet een wet komen waarin wordt geregeld dat een advocaat voortaan direct wordt toegelaten bij ie mand die door de politie is aangehouden. In de hui dige situatie kan de ver dachte pas zes uur na zijn arrestatie aanspraak ma ken op rechtsbijstand. Dat is veel te laat, want in die tijd kan door stress en zelfs intimidatie door de politie een verklaring zijn afgedwongen. Dat zegt de Nederlandse Orde van Advocaten. De deken van de Orde, mr. J.R. Glasz, heeft vandaag aan minister Korthals Altes van justitie een initia tief-wetsontwerp aangeboden, waarin de verbeterde rechts hulp voor verdachten is uitge werkt. Advocaten worden tot nu toe altijd vrij laat bij een verdach te toegelaten, omdat de politie niet voor de voeten gelopen wil worden bij het verhoor. Vaak ontstaat in de eerste uren volgens de politie een ze kere vertrouwensrelatie tussen agent en verdachte. De Orde. van Advocaten is bang dat een sfeer ontstaat waardoor de verdachte juist niet in volle vrijheid al dan niet een ver klaring kan afleggen. „In de praktijk is een advocaat van de welwillendheid van de politie afhankelijk als hij of zij een cliënt wil bezoeken. De wet moet ervoor zorgen dat de verdachte een advocaat kan eisen", aldus een woordvoer ster van de Orde. De nu in een wetsontwerp vervatte gedach te betreft in feite een oude wens van de advocaten. Al tientallen jaren wordt in ons land een discussie gevoerd over de rechtszekerheid van een verdachte in de eerste uren na een arrestatie. Minis ter Korthals Altes zegde toe dat er een onderzoek zou ko men naar de positie van de ar restant en de mogelijkheid voor vroegtijdige rechtsbij stand. „De ambtenaren zijn nu al drie jaar aan het studeren, dat duurt ons te lang. Daarom hebben we zelf maar een wets ontwerp gemaakt", aldus de woordvoerster van de Orde van Advocaten. FRIEMELS Tik wil oveftviEffetf u V/oor oie puk/OTE. in mN- vmou<in5 re uren komcn. h/» seoenk on wet; NZULT UNA AEEN AOMD MPPd Bi) NL/1tëOIJU Z.'Jf Situatie in éénoudergezin zorgelijk DEN HAAG Vooral onder mensen met een in komen tussen minimum en modaal bestaat grote bestaansonzekerheid. Ze hebben het gevoel dat alle aandacht uitgaat naar de minima en voelen zich on zeker over de kansen hun inkomen te behouden. Degenen onder hen die werk loos of arbeidsongeschikt wor den, hebben in de regel te ma ken met een sterke achteruit gang van inkomen. Tot deze conclusie komt de Harmonisa- tieraad Welzijnsbeleid, een re geringsadviescollege voor soci aal en cultureel beleid, op ba sis van een gisteren gepubli ceerde studie „Welzijn en be staanszekerheid". Dit rapport behandelt de leef situatie van de lage inkomens groepen tussen 1980-1985. De raad constateert dat er tussen de lage inkomensgroepen gro te verschillen kunnen bestaan: de situatie van eenoudergezin nen met kinderen is aanmer kelijk slechter dan die van een oudere met een aow-uitkering. Volgens de Harmon isatieraad neemt de armoede sterk toe onder eenoudergezinnen en oudere alleenstaande vrou wen. „Er kan gesproken wor den van een feminisering van armoede", aldus de raad. In een brief aan de informa teur schrijft de Harmonisatie- raad dat de overheid niet kan nalaten te waken tegen de ont wrichtende gevolgen van een groeiende kloof tussen „hen die het redden en hen die het niet redden", wat betreft ge zondheid, inkomen en kansen voor een zinvolle levensver vulling. Dankbaar De Israëlische ambassadeur in Nederland, E. Zev. Sufott (rechts) heeft gisteren in Groningen de Yad Vashem-onderscheidingen uitgereikt aan 65 Nederlanders uit het noorden en oosten. Ze kregen dit eerbewijs omdat ze in de oorlogsjaren joden hebben geholpen. Tegenover de heren Eigenraam (links) en Bons toonde de ambassadeur zich daarvoor nog eens bijzonder dankbaar. „KINDERMISHANDELING KOMT IN ALLE MILIEUS VOOR" UTRECHT De in totaal tien bureaus voor vertrouwensartsen (BVA's) die zich bezig houden met hulpverlening bij kindermis handeling, zijn zwaar overbelast. Het beroep op de vertrouwen sartsen stijgt van jaar tot jaar aanzienlijk, maar personeel komt er nauwelijks bij. Volgens de bureaus moet daarvoor snel geld op tafel komen. Anders gaan onze mensen er onderdoor", zegt F.G. Jeuken, woordvoerster van de BVA's. De tien bureaus heb ben in totaal veertig formatieplaatsen. Volgens Jeuken moet het personeelsbestand minimaal met de helft wordt uitgebreid. Ook K. Kooiman van de Vereniging tegen Kindermishandeling haJ mert daarop. In de periode 1980-1983 nam het beroep op de BVA's met bijna de helft (43 procent) toe. In '83 werden de bureaus 4332 keer ingeschakeld, tegen 3029 keer in '80. Recentere cijfers hebben de BVA's (wegens gebrek aan personeel) niet in huis, maar Jeuken schat voorzichtig dat in '84 en '85 het werk jaarlijks met ten minste tien procent is toegenomen. De vertrouwensartsen werden in 1983 geconfronteerd met 2619 gevallen van daadwerkelijke (lichamelijke en psychische) mis handeling en/of verwaarlozing van kinderen tot en met 17 jaar. In 14 gevallen was de mishandeling dodelijk. De meeste mishan delde kinderen waren niet ouder dan negen jaar. Van de mishandelde meisjes (1344) werd twaalf procent seksueel misbruikt. Bij de jongens was dat twee procent. In de leeftijd groep 15-17 jaar werd ruim een kwart van de kinderen seksueel misbruikt. De problematiek waarmee gezinnen met kindermis handeling te kampen hadden waren vooral relatieproblemen (48 procent), gevolgd door alcoholmisbruik (20 procent). Volgens de vertrouwensartsen is het een misverstand te menen dat kindermishandeling zich uitsluitend in lagere milieus voorr doet. Woordvoerster Jeuken: „In villawijken gebeurt het net zo goed, alleen is de sociale controle daar kleiner en is er minder geluidsoverlast. Men merkt het daardoor minder snel, maar kin dermishandeling komt echt in alle milieus in dezelfde maté voor." Uit de cijfers blijkt ook dat echte ouders veel vaker „toe slaan" dan stief- of pleegouders. Na mislukken onderhandelingen De delegatie van werkgevers in het goederenvervoer (zonder KNVTO) stelt de transportbedrijven voor akkoord te gaan met de eis van de bonden de wachttijden mee te rekenen. Op die eis zijn de onderhandelingen mislukt. DEN HAAG De Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Trans port-Ondernemingen KNVTO is het getouwtrek tussen vervoersbonden en werkgevers over een cao zo beu, dat zij voorstander is van een collectieve ar beidsovereenkomst alleen voor haar eigen leden. Gisteren zijn de onder handelingen over een cao voor de 70.000 werkne mers in het wegvervoer definitief mislukt. Als het aan de KNVTO had gelegen was er allang een cao akkoord met de bonden onder tekend, aldus een woordvoer der van deze vereniging. Vol gens hem hebben'de leden van de KNVTO geen problemen met de eis van de bonden om de wachturen van de chauf feurs in de cao te regelen. De KNVTO is één van de vier organisaties van werkgevers in het wegtransport. In de on derhandelingsdelegatie vormt deze vereniging een minder heid. De grote NOB Wegtrans port en de PCB (christelijke vervoersondernemers) hebben de meerderheid en die hebben volgens de KNVTO een cao- akkoord geblokkeerd, „een schertsvertoning" volgens de KNVTO. De KNVTO heeft haar leden inmiddels per telex gevraagd of zij akkoord gaan met een eigen cao. Vrijdag wordt daarover vergaderd. Bij de KNVTO zijn negentig grote tot zeer grote transportonder nemingen aangesloten. Deze bestrijken ongeveer een kwart van de markt. Een woordvoerder van de Vervoersbond FNV zei erg blij te zijn met de opstelling van de KNVTO: „We hopen dat de andere werkgeversorganisaties zullen volgen". De werkgeversdelegatie in de mislukte onderhandelingen heeft haar achterban gisteren toestemming gevraagd toch akkoord te gaan met de eisen van de bonden inzake de wachturen. Sommige onderne mingen betalen die wachturen niet uit. De werkgevers willen deze bedrijven opsporen. De delegatie stelt nu voor toch een regeling over de wachtu ren te treffen, alleen om aan te tonen dat deze in de prak tijk niet werkt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3