(Sowiwnt Lubbers dringt aan op haast Bon: Acteurspolitiek HALF JULI MOET NIEUW KABINET ER ZIJN f Verzekeraars i weigeren betaling I' voor artsenfonds Italiaanse verdachte vrijgelaten Zakkenrollers actief op Leids station Wie zwijgt, stemt toe in transplantatie £eidóc (Bowiant Donderdag 5 juni 1986, 77e jaargang no. 23517 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel,071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18,00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Veel bewolking en enkele bui en. Minimumtemperatuur on geveer 7 graden, middagtem- peratuur omstreeks 14 graden. Wind uit west tot noordwest, aan de kust af en toe krachtig. Na zaterdag zachter. Zon op: 05.22; onder: 21.55. Schev. hoog water: 3.21 en 15.43; laag water: 11.19 en 23.41 uur. IWEEDS HERTEVLEES HOOG RADIOACTIEF IfOC. CHOLM In het vlees van een hert, lidooc in een gebied 170 kilometer ten noor- |>n van de Zweedse hoofdstad Stockholm, is l>r kilo 8.000 becquerel aangetroffen als ge- hlg van radioactief cesium. Volgens de labo- itoria van de Zweedse nationale voedselorga- satie is de „aanvaardbare" graad van besmet- ag door cesium 300 becquerel per kilo. Sinds ^t kernongeluk in Tsjernobyl houden de la- iratoria extra toezicht op vlees voor con- jmptie. De Russische televisie heeft voor het frst beelden getoond van slachtoffers van het brnongeluk in Tsjernobyl. De kijker werd tn blik vergund in een ziekenhuis in Moskou aar hun zieke doch opgewekte „helden" voor x camera vertelden hoe het nu met hen ge- eld is. 'ag.7: Mogelijk tweede lek Hamm. Reagan gecamoufleerd President Reagan is altijd in voor een grapje. Tijdens een bezoek aan een ka zerne in Beaufort (Zuid-Carolina) ver scheen de opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd krachten plotseling met een soldaten-ca- mouflagepet op zijn hoofd, wat leidde tot enige hilariteit onder zijn gehoor. Popsterren treden op voor Amnesty SAN FRANCISCO Een aantal popsterren onder wie Jackson Brown, Sting, Peter Gabriel en U2 is gis teravond in San Francisco een toernee langs zes grote Amerikaanse steden be gonnen om geld in te za melen voor de 25-jarige mensenrech tenorganisa tie Amnesty International. De toernee, die „Samenzwe ring van de hoop" wordt genoemd, wordt 15 juni in New York besloten in het met 13.000 toeschouwers uitverkochte Cow Palace. De kaarten kostten rond de 95 gulden. Eén arrestatie heroïne-zaak ROTTERDAM De politie in Rotterdam heeft voorlopig één ar restatie verricht in ver band met de in de Rot terdamse haven aange troffen record-hoeveel- heid zuivere heroïne van 220 kilo. Het is de 46-jarige L.R. uit Ber gen op Zoom. De poli tie weigert in het be lang van het onderzoek nadere mededelingen te doen. Pagina 5: Verband tussen moord in Am sterdam en vondst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft er bij in formateur De Koning en de onderhandelaars De Vries (CDA) en Nij- pels (VVD) op aange drongen eind deze maand een ontwerp-re- geerakkoord klaar te hebben. Volgens Lub bers is het zeer gewenst dat er uiterlijk half juli een nieuw kabinet aan treedt. Hij wil namelijk met deze nieuwe ploeg de rijksbegroting voor 1987 (die met Prinsjes dag wordt gepresen teerd) opstellen. Duurt de formatie langer dan half juli, dan zal het de missionaire kabinet de begroting gaan opstel len, zo heeft Lubbers gedreigd. De premier denkt ongeveer twee weken nodig te heb ben om de ministers en staatssecretarissen voor het nieuwe kabinet uit te zoe ken. Als er een ontwerp-re- geerakkoord is, moet dit eerst nog door de fracties van CDA en VVD worden goedgekeurd. Is dat ge beurd, dan neemt Lubbers als formateur het werk van de informateur over. Vice- fractieleider De Vries van het CDA zei gisteravond dat hij nog geen voorspelling durfde te doen over de duur van de kabinetsformatie. Volgens hem komen de on derhandelingen nu wel goed op gang, maar dat be tekent nog niet dat de be sprekingen binnen drie we ken afgerond zullen zijn. Vandaag liggen de onder handelingen aan het Bin nenhof stil omdat informa teur De Koning in Luxem burg een EG-vergadering van ministers van sociale zaken leidt. De Vries en Nijpels hebben deze week in hoofdlijnen al overeenstemming bereikt over het buitenlands beleid, defensie en ontwikkelings samenwerking. Vrijdag zul len zij zich opnieuw buigen over het financiële beleid voor de komende vier jaar. Centraal in dat overleg staat het vandaag verschij nende rapport van de finan ciële deskundigen van de ministeries, de Centraal Economische Commissie (CEC). Het CEC-advies is overigens niet unamiem. Er worden verschillende va rianten gepresenteerd. Begin juli presenteert de Raad van State de adviezen over de twee euthanasie- wetsontwerpen: de „proe ve" van het kabinet en het ontwerp van het inmiddels uit de Kamer vertrokken D66-lid Wessel-Tuinstra. Naar verluidt wil Lubbers echter, ongeacht deze advie zen, de proeve van het ka binet als uitgangspunt ne men voor een op te stellen euthanasiewet. JTRECHT De particuliere ziektekostenverzekeraars ;ijn tot grote woede van de huisartsen teruggekomen >p eerder gemaakte afspraken om jaarlijks 30 miljoen (ulden te storten in het zogenoemde goodwillfonds. Dat fonds zou leiden tot afschaffing van de kostbare >vernamekosten van een huisartsenpraktijk. Die kos- en kunnen in de tonnen lopen en vormen voor veel irtsen die zich nieuw willen vestigeneen enorme irempel om een praktijk over te nemen. Ms de KLOZ, de club van de verzekeraars, voet bij stuk houdt, jgl^ tornt niet alleen het hele goodwillfonds op losse schroeven te 'itaan maar ook het zogenoemde Convenant dat de LHV in '84 ifsloot met het kabinet en waarin afspraken werden gemaakt iver zaken als praktijkomvang, norminkomen en vestigingsbe- eid. Sen woordvoerder van de Landelijke Huisartsenvereniging vees erop dat het goodwillfonds, waaraan ook de ziekenfondsen in de overheid zouden gaan bijdragen, een van de hoekstenen is /an het Convenant. De huisartsenvereniging wil dat staatssecre- laris Van der Reijden de KLOZ desnoods via wettelijke maatre gelen dwingt om de eerder gemaakte afpsraken na te komen. Staatssecretaris Van der Reijden liet via zijn woordvoerder we len dat hij zich beraadt over de thans ontstane situatie. Wettelij- 5e dwang hoort tot de mogelijkheden maar Van der Reijden wil bok bekijken of men niet via overleg een mouw aan de proble- men kan passen. LWe willen ook eens bekijken waar nu de pijn precies zit bij de W ICLOZ. Er is sprake van dat binnen de KLOZ maar enkele klei- ne maatschappijen moeite hebben met de afdracht van dat geld. i (Wellicht denken de grotere er anders over". Een woordvoerder pi van de KLOZ bevestigt dat enkele verzekeraars aanhikken te gen jaarlijkse afdracht van dertig miljoen. Geen machtiging meer nodig voor 1 nieuw „bakkie" k DEN HAAG Er komt vol- gend jaar een nieuw type [.bakkie" op de markt, waar- Éi ^oor 'n tegenstelling tot de nu lil bekende 27 MC-zender geen i||machtiging van de PTT meer ■lis vereist. De nieuwe zender, genaamd RPS, is wel twee tot (weeënhalf keer zo duur als de pude apparaten. De frequentie komt op 934 Mhz te liggen. jHet communicatiesysteem is minder gevoelig voor storin gen. De PTT hoopt dat het bakkie-nieuwe-stijl op 1 janua ri in de verkoop kan. Het gaat dan wel om apparaten die een typekeur van de PTT hebben meegekegen. Nieuweschans lijkt als twee druppels op Spa 'fUEUWESCHANS Het zoe- te water dat op ongeveer 85 meter onder de grond bij het bronnenbad in Nieuweschans wordt aangetroffen lijkt op het bronwater uit het Belgische Spa. Het is goed geschikt om als bron- of mineraalwater op de markt te brengen wanneer het wordt ontijzerd. Dit blijkt uit een onderzoek van B.W. Zuurdeeg van het Instituut voor Aardwetenschappen van de Rijksuniversiteit Utrecht. Volgens het onderzoek is het water „zwak mineraalhou dend". Miljoenen schade bij helse brand in school Vrijwel al het beschikbare per soneel van de Haagse brand weer moest gisteren worden ingezet om het vuur te bedwin gen dat urenlang heeft gewoed in de Maria Basisschool aan de Tasmanstraat in het Zeehel denkwartier in Den Haag. De felle brand heeft een schade van meer dan twee miljoen gulden aangericht. De 165 leerlingen hebben als gevolg van de brand in elk geval tot komende maandag vrij. De Boom voor Signoret foto toont de geblakerde res ten van de zolder, waar de brand gistermorgen uitbrak. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ROTTERDAM De Ita liaan Gianni Cossu uit De venter is gisteren door de Rotterdamse politie naar huis teruggebracht. Hij heeft niets te maken met de ontvoering van de 28- jarige bankiersvrouw Joke Osterman-Otto uit Spijkenisse. Verder heeft de politie nu echt de wo ning gevonden waarin de vrouw is vastgehouden door haar ontvoerders: een vierkamerflat op de tweede woonlaag aan de Churchilllaan in de Am sterdamse wijk Nieuw- zuid. Van Cossu staat vast dat hij niet betrokken is geweest bij de ontvoering, aldus de politie. De man werd ook niet voor iets anders gezocht. Hij komt van Sardinië, evenals de twee de Italiaan, de 27-jarige Natale Piredda van wie maandag avond foto's werden verspreid. Volgens de politie was Piredda wel degelijk bij de ontvoering betrokken. De Italiaanse ont voerders hebben enige tijd voor de gijzeling de woning in Amsterdam gehuurd. De poli tie kon aan de hand van de mededelingen van mevrouw Otto en tips uit het publiek de flat lokaliseren. LEIDEN Enkele tientallen treinreizigers hebben de afgelo pen weken aangifte gedaan van diefstal van hun portemonnee. Enkele zakkenrollers blijken het station als werkplek uitgezocht te hebben. Volgens de politie slaan zij hun slag meestal in de drukte bij het in- en uitstappen van de treinen. Maar ook in de hal van het station zijn zij aktief. Vaak simuleren zij dronken te zijn om ongestraft tegen hun slachtoffers aan te kunnen botsen. De daders zouden twee jeugdige personen zijn die in teamver band werken. Maar het is mogelijk dat er daarnaast meerdere zakkenrollers rondlopen. Niet uitgesloten wordt dat het om de zelfde personen gaat die eerder in de binnenstad hebben huisge houden. De politie vermoedt dat zij hun werkterrein regelmatig verleggen. Wanneer het hen te link wordt, zetten zij hun aktivi- teiten voort in een andere stad. Om na verloop van tijd weer in Leiden op te duiken. (ADVERTENTIE) Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina nr. 12 Denemarken opent sterk MEXICO-STAD In Mexico heeft in poule E van de strijd om het wereld kampioenschap Denemar ken het sterkst geopend. In de „groep van de dood" - de meest tot de verbeelding sprekende poule - werd Schotland door de fris spe lende Denen met 1-0 opzij gezet. Denemarken was vooral in de tweede helft goed op dreef. De immer lastige Preben Elkjaer-Lar- sen was weer eens de man van het enige doelpunt. De Schotten verzuimden er vervolgens een overtuigend slot-offensief uit te gooien. Opluchting was er toch ook wel in het Westduitse kamp. De formatie van coach Franz Beckenbauer had in het bikkelharde duel met Uruguay lang tegen een achterstand van 1-0 aangekeken, maar Klaus Allofs bracht de Westduit sers vlak voor tijd toch nog langszij. De Belgische ploeg van trai ner Guy Thys moet gisteren met genoegen naar het spel tijdens Paraguay-Irak heb ben gekeken. Beide ploegen konden weinig indruk ma ken en Paraguay mocht zich een gelukkig winnaar tonen. België moet - on danks het verlies tegen Mexico - toch in staat wor den geacht het toernooi te vervolgen. Zo denken de Belgische kranten er overi gens ook over. VOETBAL OP TV VANDAAG België 2, 19.30 i ting Schotland-Denemarken. België 2, 19.45 uur: Frankrijk- Rusland. Nederland 2,19.55 uur: Italië-Ar- gentinië. Nederland 2, 21.50 uur: samen vatting Frankrijk-Rusland. België 2, 21.50 uur: Italië-Argen- tinië. België 2, 23.25 uur: Frankrijk- Rusland. Nederland 2, 23.50 uur: Bulga- rije-Zuid-Korea. MORGEN Duitsland 1, 6.00 uur: Voetbal bij het ontbijt. De zege van Mexico op het team van Thys was in de Middenamerikaanse staat trouwens aanleiding voor een groot volksfeest, dat laat in de nacht uit de hand liep. De politie greep met harde hand in, waarbij min- stqns 40 gewonden vielen. De volksoploop werd trou wens weer aangegrepen om protesten te laten horen te gen de Mexicaanse presi dent De la Madrid. Volgens de laatste, overigens niet bevestigde berichten, moe ten er bij de rellen ook do den zijn gevallen. Pag. 9: Denemarken smaakmaker. Rubriek Mundial '86 Pag.10: West- Duitsland houdt hoop. Weduwe laat 25 miljoen na AMSTERDAM De vorig jaar overleden Mary Mollison- Brassem, weduwe van de Amerikaanse pioniervlieger Jim Mollison, heeft ruim 25 miljoen gulden nagelaten aan diverse liefdadigheids-instel lingen. De van oorsprong Am sterdamse schonk ruim zes miljoen aan het Prins Bern- hardfonds, het Koningin Juli- anafonds, het Koningin Wil- helminafonds en de Nierstich ting. BRUSSEL Organen van overledenen mogen in België worden gebruikt voor transplantatie, zonder de uitdrukke lijke toestemming (donor codicil) van de persoon in kwes tie. Alleen wie tijdens zijn leven uitdrukkelijk bezwaar heeft gemaakt, wordt ontzien. Ook familieleden kunnen verzet aantekenen tegen het schenden van een lijk. Het Belgische parlement is hier gisteren mee akkoord gegaan. Volgens de staatssecretaris van volksgezondheid, Wivina de Meester, is de drastische maatregel nodig, omdat er in België veel te weinig donors zijn. We zouden er in Nederland toch wel even van op kijken als we als lijsttrekker van het CDA of de WD Rutger Hauer op de verkiezingslijst zagen staan. Ook als Ton van Duinhoven voor de PvdA zou worden genoemd of Joop Doderer voor de PSP. In Amerika, waar Ronald Reagan en Clint Eastwood nu al in de politiek zitten, heeft zich al weer een acteur gemeld voor een zetel in het Con gres: Fred Grandy, de purser Gopher Smith in de populaire tv-serie Love Boat. Het staat vandaag in de Leidse Courant. De krant die de politiek op de voet blijft volgen, ook als straks misschien André van Duin of Bassie en Adriaan in ons land zich als De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1