Moegestreden provincies jundelen hun krachten „Een popgroep moet zich tegenwoordig goed presenteren' jachthuis prins Bernhard ideaal §-oor fervent Natuurliefhebber Katwijkse overvallers bekennen Surfen om Spa-bokaal Leidschendam niet tot compromis bereid: Verzet tegen sloop villa lijkt vergeefs ^TDEN OMGEVING CeidaeSotvuwl DONDERDAG 5 JUNI 1986PAGINA 15 iitieve ontvangst jaarprogramma Weerwerk 5RSCHOTEN Het jaarprogramma van de Stichting Weer- k, waarin onder meer werklozen aan onbetaald werk worden n -||lpen- werd gisteravond door de commissie voor welzijn positief Cf, Jrdeeld. Mr. G. Both (PvdA/PPR): „Een prima verslag van val- »n opstaan. Het is beter een paar dingen goed te doen, dan vele in verkeerd aan te pakken". Mevr. M. Zoetemelk (CDA): „Het i heeft met belangstelling kennis genomen van het boekwerk olgt het werk van de stichting". J. Aikens (D'66): „Verslag ziet oed uit. Mr. H. van Gogh (VVD): „Een verslag van een aan- fase, waarin het vlaggeschip van de Stichting Weerwerk het .je is over de Vliet". Wethouder L. Marselis (CDA): „Erg veel ekt voor het werk van de stichting dat door enkelingen is ge- i". Mr. R. Kalfbeek, voorzitter van de Stichting Weerwerk, Ie dat de stichting nog veel kan organiseren. „Maar de werk enden moeten daar dan wel op willen inhaken. De gemiddelde j ojczoekende blijkt zich overdag best zelf bezig te kunnen houden hrjijeeft weinig behoefte aan dagelijks werk indien dit weinig of h oplevert. Veel werk is gaan zitten in procedure-zaken, de ting vertrouwt in de toekomst inderdaad resultaten te kunnen aanrP, ngst— Kans op rookverbod in raad Wassenaar WASSENAAR De kans bestaat dat er na deze zomer niet meer mag worden gerookt tijdens de raads- en commissievergaderin gen in de gemeente. VVD-raadslid A. Pruijs heeft gevraagd het roken tijdens ver gaderingen in het college van burgemeester en wethouders te bespreken. Pruijs zegt:„Het is de tyrannie van de min derheid, die ons de stank oplegt". Niet-ro- ker burgemeester drs. P.H. Schoute heeft inmiddels toegezegd het onderwerp bin nenkort te bespreken in het vrijwel rooklo- ze Wassenaarse college. Van de Wassenaar- se raadsleden rookt een geringe minder heid. Slechts een enkeling rookt sigaren en sigaretten, en maar één raadslid rookt pijp. Iets dat wellicht aanleiding is voor het col lege een verbod af te kondigen. Nieuw Leven in 't nieuw LEIDEN De muziekvereniging Nieuw Le ven uit Leiden heeft zich mede dankzij een subsidie van het Anjerfonds in nieuwe unifor men kunnen steken. Op zaterdag 14 juni vertoont de 70 jaar oude vereniging zich op een concours in Voorburg voor het eerst in het nieuwe tenue. Subsidie voor meldpunt LEIDEN De Rechtswinkel krijgt van de ge meente Leiden 133.000 gulden voor de aanstel ling van een functionaris voor het centraal meldpunt discriminatie. De subsidie, 53.000 gulden hiervan is afkomstig van het rijk, is be stemd voor 1986 en 1987. Daarna wordt beke ken of het meldpunt een permanente status moet krijgen. JoiJRGER ZAL HET OP DEN DUUR WEL MERKEN :h imii doeSlDEN De twaalf Qvincies van pns land ze 4 er na dertien jaar erofeizaam wikken en we- "eli in geslaagd hun votahten te bundelen. De itien afzonderlijke pro- iaj»ciale „commissies" die st€ nu toe bestonden, zijn an nengevoegd tot vier sierotere samenwerkings- ep^banden, die tesamen jpl Inter Provinciaal Hijgrieg „nieuwe stijl" ^rmen. Vandaag wordt jko, Groningen de nieuwe menwerking beklonken jt het officieel instellen n een overkoepelend ratorium, waarvan de Zuidhollandse gedepu teerde J. Hoek van Dijke voorzitter wordt. Het se cretariaat wordt gevestigd in Den Haag. Doel van de samenwerking, die goed te vergelijken is met de organisatie van de invloed rijk gebleken Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag, is te komen tot het maken van „een krachtige vuist" tegenover de rijksover heid, vooral met het oog op de nu lopende kabinetsinforma tie. Voorheen was dat door de sterke onderlinge verdeling onmogelijk. Had één van de „commissies" over een nijpend probleem eindelijk een stand punt geformuleerd, dan ge beurde het meestal dat een an dere provincie zich geroepen voelde er afstand van te ne men, zodat de minister, die zich dat standpunt had moeten aantrekken, vrij spel had toch zijn eigen zin door te drijven. Aan die situatie komt nu een einde. Tussenstap Niettemin is de nieuwe samen werkingsvorm volgens de Gel derse gedeputeerde J. van Hel den (toekomstig voorzitter van één van de vier samenwer kingverbanden) „een tussen stap". Einddoel is een situatie waarin alle provincies niet langer in vier verbanden, waar nu (voorlopig) voor ge kozen is, maar in één verband opkomen voor hun gemeen schappelijke belangen. „De burger zal er niet van wakker liggen, maar op den duur zal hij het echt wel merken", meent Van Helden. In de taakverdeling die het rijk voor ogen heeft staan, krijgen de gemeenten een aan merkelijk zwaarder takenpak ket en zullen de provincies vooral belast worden met het plannen en bundelen van ta ken die tot over de gemeente grenzen reiken. De Commissa rissen van de Koningin nemen overigens tot hun teleurstel ling in het IPO „nieuwe stijl" niet deel; bij de oude situatie waren zij echter evenmin be trokken, omdat hun positie als (door de Koningin benoemd) „rijksheer" een geheel ander karakter heeft dan de leden van het IPO die (gekozen) ge deputeerde zijn. Een van de eerste wapenfeiten van het IPO zal zijn „een ste vige boodschap" voor kabinet sinformateur De Koning. Die zal te horen krijgen dat het af gelopen moet zijn met het one venredig afwentelen van be zuinigingen op de schouders van de provincie. Maar ook het overhevelen van taken, zonder tegelijk extra geld be schikbaar te stellen, is de pro vincies al geruime tijd een doorn in het oog. De Vereni ging van Nederlandse Ge meenten is ingenomen met de nieuwe provinciale samenwer king omdat het meer dan ooit te voren mogelijk wordt als gemeenten èn provincies naar het rijk toe één vuist te ma ken. UINWONING MOET GEDEELTELIJK ORDEN GERESTAUREERD 'p 9 ASSENAAR „Echt ^°iwig ben ik er niet om, 'Jp we moeten vertrek- xjjA"- Dat zegt de vrouw \ku oud-jachtopziener J.J. os. £ij woont nu zeven r in het jachthuis van ns Bernhard aan het issenaarse Slag 28, maar inenkort moet de fami- Dros verhuizen: het hthuis wordt geveild, ndaag is er kijkdag, t huis werd begin jaren itig gebouwd, meet acht vijftien meter en is van inen afgewerkt met ei- hout. De bijbehorende b>nd wordt overigens reI)t verkocht. iee 'b^sen dennen en dunne, lage Rulleren in een duinpan ligt het jachthuis. Mevrouw Dros: „Er lopen hier vooral veel ko nijnen, en af en toe een fazant, patrijs of een eekhoorntje. Herten zie je hier helemaal niet". Haar mart werkt tegen woordig bij de Duinwaterlei ding, nadat het jagen door Prins Bernhard en zijn promi nente gasten minder veelvul dig voorkwam. De huidige staat van het jacht huis is niet geweldig. „Er zijn wel mooie kamers, maar echt veel is er na de jaren zestig niet meer aan gedaan. Het moet gedeeltelijk worden ge restaureerd", aldus mevrouw Dros. Zij meent, dat het huis niet meer dan ongeveer 400.000 gulden zal opbrengen. De verhuizing naar een ande re woning elders in de duinen van Wassenaar ligt haar aller minst zwaar op de maag: „We komen eigenlijk nog mooier te wonen, kan je wel zeggen". Het jachthuis van Prins Bernhard komt onder de hamer. Jachtopziener Dros zal moeten verhuizen. Eikehouten balken, lambrize- ringen en dikke eiken deuren met gesmede nagels sieren het belangrijkste vertrek, waarin een grote schouw met fraaie tegels staat. Hier werd in het verleden na afloop van jacht partijen het haardvuur aange stoken om de hoge gasten van de Prins te warmen. De fraaie duinpannen die bij het jacht- domein horen, worden niet verkocht, maar zullen bij het andere duingebied langs de kust worden gevoegd. Een hal ve bunder blijft over voor de nieuwe eigenaar van het jacht huis, dat geen bijgebouwen heeft. De drijfjachten op speciaal ge fokte fazanten werden al jaren geleden na protesten van die renbeschermers gestopt. Dat de nieuwe eigenaar van het jachthuis het zal mogen ge bruiken voor het eigenlijke doel, de jacht, lijkt dus bij voorbaat uitgesloten. In het huis mag uitsluitend worden gewoond. Er mag dus bijvoor beeld geen horeca-gelegenheid van worden gemaakt. Wellicht is het meer iets voor een fer vent natuurliefhebber, die de hoge kosten ervoor over heeft om te kunnen genieten van het veelvuldig voorkomende kleine wild in de vijf kilome ter brede strook Wassenaarse duinen. ^Muziekschool Lisse ,ieerlingen van de muziek- réhool Lisse geven vrijdag 4?n uitvoering in de Paulus- .eterk aan de Ruishornlaan in hj/sse. Er is een gevarieerd tirogramma. De uitvoering is :&ratis toegankelijk en begint 'ïtm 19.00 uur. A Rommelmarkt het Trefpuntplein achter [e Gereformeerde Kerk in xf/alkenburg wordt morgen j%n rommelmarkt gehouden. .3e opbrengst is bestemd voor pje Gereformeerde Kerk en et Werelddiaconaat. De ïarkt begint om 13.00 uur. Avonds is er een Rad van vontuur. Triathlon iPe. vierde uitgave van de tri- Athlon van Nieuwkoop gaat a\aterdag van start. Tevens zpndt daar dan de selectie aPlaats voor de wedstrijd voor eflej Europees kampioenschap, rfraast driehonderd „super ibrestige" deelnemers zullen Wde wedstrijd honderd deel- \flémers uitkomen die moeten jistrijden voor een plaats op jjiïêt Europees kampioenschap Jtriathlon „Short distance" in 1986 in Brasschaat, België. Ook zal de wedstrijd meetel len voor het Badge Ma tic klassement, waarvoor op 14 juni in De Hoef en op 11 Juli in De Hoef dient te worden gestreden. Capella pro Cantibus Het koor Capella pro Canti bus" geeft zaterdag een con cert in de GroeneKerk in Oegstgeest. Het koor voert vooral kerkmuziek uit. Kaar ten kosten 7,50 (CJP en Pas65 6) en zijn telefonisch te bestellen onder de num mers 071-155767, 155239 en 174690. De kaarten zijn op de avond zelf ook aan de kerk verkrijgbaar. Het concert be gint om 20.15 uur. The Gamblers De Belgische country groep The Gamblers treedt zater dag op in het Lido-theater in Noordwijk. Het concert be gint om 21.00 uur, kaarten kosten tien gulden. Popmuziek Twee ex-leden van de pop groep Cuby and the Blizzards zijn zaterdag te gast in Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Zij stelden een gelegenheidsfor matie samen die bestaat uit Harry Muskee, zang en mondharmonica; Eelco Gel ling, gitaarGino de Bruin, bas; Richard van den Dool, keyboards; Sipbul de Brok, gitaar; Tom Barlage, saxo foon en Henk van Zeyst, drums. Het optreden begint om 21.00 uur. De entree be draagt Vijf gulden voor leden. Niet-leden betalen zeven gul- dep. KATWIJK Vier Katwij-, kers, in leeftijd variërend van 22 tot 25 jaar, en een 24- jarige Katwijkse hebben be kend op vrijdag 16 mei de overval op de Rabo-bank in Valkenburg te hebben ge pleegd. Inmiddels zijn ook de vuurwapens die bij de over val werden gebruikt achter haald. Daarbij is onder meer een shot-gun, een geweer met afgezaagde loop waar mee zware hagelpatronen worden afgevuurd. Met de wapens werd bij de overval overigens alleen maar ge dreigd. De overvallers gin gen op 16 mei met het perso neel mee naar binnen. De bankemployé's werden enige tijd gegijzeld en vervolgens geboeid achtergelaten op het toilet. De daders namen 60.000 gulden aan Neder lands geld en 40.000 gulden aan buitenlandse valuta mee. Van het geld is nog niets te recht. De overvallers worden morgen voorgeleid aan de of ficier van justitie. De politie van Katwijk, die in deze zaak samenwerkt met de rijkspolitie van Rijnsburg en de recherche van het district verwacht met de aanhouding nog meer zaken te kunnen oplossen en sluit verdere ar restaties niet uit. De ver dachten zijn in Katwijk en elders in de regio ingesloten. BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDSCHENDAM De watersportvereniging Leidschen dam houdt zondag de regionale surfwedstrijd om de Spa-bo kaal in Vlietland. Deze wedstrijd wordt gevaren in vier klas sen, junior, senior, dames en veteranen. Iedereen mag deel nemen, alle typen surfplanken mogen worden gebruikt. De wedstrijd begint om 11.00 uur, inschrijven kan van 9.00 tot 10.00 uur bij de verenigingscaravan aan het surfstrand van Vlietland. Er wordt op de olympische driehoeksbaan ge varen over vijf manches. De prijzen worden omstreeks 17.00 uur uitgereikt. Informatie: Rob Groenendijk, tel. 070-276773 na 18.00 uur. Sp Rick van Schooten (links) en Frits van den Assem van Relax: „Er blijkt erg weinig animo te zijn om onbekende popgroepen op te laten treden". POPCOLLECTIEF RELAX MAAKT STORMACHTIGE ONTWIKKELING DOOR 11 OEGSTGEEST „Bij veel bandjes heerst nog de geest van de jaren zeventig, toen je als popgroep overal terecht kon. Nu kost dat veel meer moeite. Je moet actie onder nemen en je presenteren". Rick van Schooten (20) en Frits van den Assem (21) hebben van dat laatste werk gemaakt. Zij zijn met Hans Bakker de stuwende krach ten achter het popcollectief Relax, voortgekomen uit de Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest (SJJO). Een bloeiend popcollectief, dat is in het korte bestaan van Relax wel gebleken. Hoogtepunt tot dusverre: de organisatie van het theater- en popfestival Terug in Oegstgeest dat komende za terdag bij zwembad Poelmeer wordt gehouden. Het popcollectief komt voort uit de jongerenwerkgroep Relax. Hans Bakker, jonge renwerker bij het SJJO, vond dat er wat meer voor jonge muzikanten gedaan moest worden. Enige maan den geleden betekende dat de oprichting van het popcol lectief. Bakker, Van Schoo ten en Van den Assem maak ten er in korte tijd een on dernemende en actieve club van. Rick van Schooten, coördinator van Relax, over die voorspoedige start: „Toen we begonnen hebben we veel hulp gehad van de Zuid-Hol landse Popunie. Dat is een overkoepelend orgaan van popcollectieven. Ze hebben veel informatie over subsi- die-aanvragen en hebben al lerlei faciliteiten waar collec tieven gebruik van kunnen maken. Ze hebben bijvoor beeld contacten met radioma kers en je kunt er cassettes laten tapen". Relax begon met vijf bands, maar heeft inmiddels 23 pop groepen in de gelederen. Voor die groepen biedt Relax allerlei mogelijkheden. Zo kunnen ze gebruik maken van de provisorische oefen ruimte van Relax in gebouw Taberna, waar het SJJO huist. Ook wordt er momen teel een boekje samengesteld met aangesloten popgroepen, dat toegestuurd wordt aan café's, scholen en jongeren centra. Ook zijn er Cursussen voor popmusici opgezet. Re lax krijgt daarbij binnenkort hulp van de Streekmuziek- school Leiden. Een ander fe nomeen waar Relax zich mee bezig houdt: pop-presentatie- dagen. Een aantal bands uit de regio krijgt dan gelegen heid om zich aan een groter publiek dan familie en vrien den te presenteren. Twee zijn* er inmiddels geweest, en vol gens Rick van Schooten wa ren ze een succes. Bij de laat ste op 10 mei waren ook drie bands uit Groningen, aange sloten bij een popcollectief uit Benum waar Relax con tact mee heeft. Die pop-presentatie-dagen zijn belangrijk voor begin nende bands die wel eens wat meer willen dan pinge len tussen de schuifdeuren. Het blijkt moeilijk om eens op te treden in jongerencen tra of kroegen. Frits van den Assem: „We bellen vaak op naar café's en dergelijke of ze een groep een avond willen hebben. Vaak zeggen ze dan: vorige week hadden we ook zo'n bandje en toen hadden we maar vier man binnen, dus dat willen we jullie niet aan doen. Er blijkt erg wei nig animo te zijn om onbe kende popgroepen op te laten treden". Kortom, de vaderlandse pop heeft het niet makkelijk. De smalle top redt het wel, maar daaronder ploeteren 70.000 bandjes om overeind te blij ven. De overheid is daarbij niet altijd even bereidwillig. Van Schooten: „Van de ge meente Oegstgeest krijgen we de nodige medewerking, maar je moet er zelf wel sterk achteraan zitten. We balèn er bijvoorbeeld van dat we geen eigen oefenruimte hebben. Hier in Taberna hebben we een kleine ruim te, maar die is niet echt ge schikt. Her en der schijnen er wel gebouwen leeg te staan. Je moet er dan werk van maken, want anders staan ze over een paar jaar nog leeg". Dat gebrek aan medewer king doet volgens beiden veel popcollectieven de das om. De enkele jaren geleden redelijk succesvol begonnen PROGRAMMA FESTIVAL Het programma voor het thea ter- en popfestival „Terug in Oegstgeest" dat zaterdag wordt gehouden op het terrein van Zwembad Poelmeer aan de Lange Voort, ziet er als volgt uit: 12.00 Start van de festival- markt 12.30 Opening door staatsse cretaris J. van der Rey- den 13.00 Rode Oortjes (straatthe ater) zwerft over ter rein 14.00 Feno (Amerikaanse acrobaat) 14.45 Limited Company (mime theater) 15.30 Feno (tweede deel) 16.15 Limited Company (tweede deel) 17.00 John and the Gellers (Leidse rock 'n roll- groep) 18.00 O.W. en P.W. (clowns) 19.00 Surfin' Dave and the Absent Legends (Enge land) 20.00 More Worries on the Shelf (amusement) 21.00 Herman Brood and his Wild Romance Leidse Vereniging van Pop muzikanten (LVP) is bijvoor beeld één van de organisaties die het moeilijk heeft. „Je werkt altijd met vrijwilligers. Als die steeds tegen van alles moeten opboksen, geven ze er op een gegeven ogenblik de brui aan. Als de overheid nu bereid zou zijn om subsi die voor vaste krachten te geven, dan zou dat veel sche len. Kijk, wij hebben hier het voordeel dat we gebruik kunnen maker/ van de facilf- teiten van het SJJO. De LVP moet overal geld voor vragen aan de leden. Dan loopt de animo natuurlijk snel terug", legt Rick van Schooten uit, die het werk voor het popcol lectief naast zijn studie doet. Relax wil het in de toekomst kleinschalig houden. „Er zijn plannen geweest voor een sa menwerkingsverband voor de hele regio. We zouden bij voorbeeld gaan samenwer ken met de LVP. De bands die bij ons aangesloten zijn zeiden echter dat ze dat lie ver niet wilden. Het is nu nog gezellig. Iedereen kent elkaar op vergaderingen. Dat willen we zo houden. De LVP is bijvoorbeeld een beetje de grip op het hele ge beuren kwijt geraakt", aldus Frits van den Assem. Het tweetal is deze week druk bezig met de voorberei dingen voor het Terug in Oegstgeest-festival dat zater dag wordt gehouden op het terrein van zwembad Poel meer. De eigenlijke initiatief nemer Hans Bakker, eerder betrokken bij het Gat van Palacefestival in Noordwijk, heeft deze week door ziekte moeten afhaken. De organi satie draait in de zolderruim te van Taberna echter op volle toeren. Dankzij spon sors en subsidies is het festi val gratis toegankelijk. Zo'n 70 vrijwilligers moeten het evenement soepel laten ver lopen. Topattractie Herman Brood and His Wild Romance was er de oorzaak van dat B en W van Oegstgeest voor het veld bij het zwembad ko zen. Men vreesde voor scha de aan de oorspronkelijk be oogde locatie Oud-Poelgeest door eventueel losbandige Brood-fans. Het pop- en thea terfestival heeft als thema Jongeren en Inkomen. Er staan diverse informaties tands dié op dat onderwerp inhaken. Rick van Schooten betreurt het een beetje dat door de komst van Herman Brood de rest van het festival een beetje in de schaduw dreigt te komen staan. „Er bellen nu mensen op die vra gen hoe laat Brood begint. We hopen dat er 's middags toch ook veel belangstelling is. Als het weer een beetje mee werkt hopen we op 5000 mensen. Als het een succes wordt, willen we volgend jaar weer zoiets doen". PAUL VAN DER BIJL LEIDSCHENDAM „Een noodsprong". Zo noemde raadsman mr. J.C.A. Stevens zijn voor stel om de illegale bungalow aan het Leid- schendamse Laantje van Beek, bij de Westvliet- weg, te verbouwen tot kantoorpand. Hij deed dit aanbod in het kort geding dat gisteren dien de voor de Haagse arrondisements-rechtbank. Daarmee probeerde de advocaat te voorkomen dat het gemeentebestuur van Leidschendam de bedrijfswoning van Marinus de Wilde gaat slo pen. „Sloop leidt onverbiddellijk tot het faillisement v£h het bedrijf en zou ook het gttïn van De Wilde in enorme problemen brengen", zei raadsman mr. Stevens. De Wilde bouwde in de zomer van 1984 zijn mooie bedrijfswoning aan het Laantje van Beek. Op een terrein waar loodsen en bedrijfsruimten zijn gevestigd en dat door hem als opslagplaats voor zijn sloperij wordt gebruikt. Met afgebikte stenen stampte De Wilde, „een man die alles kan", zo zei zijn advocaat, in twee maanden tijd een riante bun galow uit de grond. Maar zonder bouwvergun ning. De gemeente eiste daarom in september 1984 al, dat De Wilde de bouw onmiddellijk diende te staken. - Enige ruimte voor het handhaven van de wo ning van de familie De Wilde lijkt niet aanwe zig. De Afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft in februari van dit jaar uitgespro ken dat De Wilde aan het besluit van de ge meente gehoor moet geven. Volgens Stevens, de raadsman van De Wilde, staat voor de ge meente slechts prestige op het spel. Hij zei dat in het omstredpn gebied al jarenlang illegaal wordt gebouwd. „Tot nu toe heeft de gemeente daar niets tegen gedaan, eerst bouwen en dan vragen", is volgens hem het motto waarmee in Leidschendam wordt gewerkt. Namens de gemeente Leidschendam zei mr. D. den Hertog dat de bedrijfswoning van De Wil de weg moet. „Hij heeft geen bouwvergunning en krijgt zo'n vergunning ook niet". Volgens Den Hertog is met de uitspraak van de Afde ling Rechtspraak van de Raad van State, waar op het gemeentebestuur heeft gewacht, alvo rens te gaan slopen, het doek definitief over de bedrijfswoning gevallen. Mr. R.R. Portheine, de vice-president van de Haagse rechtbank constateerde dat een oplos sing in de minne onmogelijk blijkt. Hij doet op 11 juni uitspraak.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15