Winkeliers Thorbeckeplein niet blij met zaterdagmarkt Bouw voor alleenstaanden hoogst urgent Wij deden tijdens de cursus altijd alsof het echt was Beestenboel op jubilerende Groen van Prinstererschool Raadsleden Ter Aai voelen zich slecht geïnformeerd Zomeractiviteiten van comité VAK LEIDEN OMGEVING Gaidóe Soutint DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 30 km in Hoogstraat ZOETERWOUDE Waar schijnlijk mag men straks niet harder rijden dan 30 km in de Zoeterwoudse Hoogstraat. Dat is dan het gevolg van een ver zoek van mevrouw E. Dec- kers-Uljee. In oktober 1984 kwam een snelheidsbeperking in de Hoogstraat al ter sprake maar toen vond het gemeentebe stuur het aanbrengen van zo genaamde Giro-stapelblokken voldoende. De Hoogstraat heeft geen funktie voor door gaand verkeer. Mevrouw Dec kers schrijft in haar brief aan het gemeentebestuur over het harde rijden in de straat en de gevaren voor kinderen. Tasjesroof in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 57-jarige vrouw uit Alphen is gistermiddag om half drie in de Hooftstraat beroofd van haar tas. De vrouw liep met de fiets in de hand in de richting van de Van Boetzelaerstraat toen een ongeveer 20-jarige man haar op de fiets passeerde en de beige plastic tas met 40 gulden uit haar hand griste. De dader was in het zwart gekleed en had halflang blond haar. Rockmuziek in Westender ZOETERWOUDE De roek-formatie TD-7 treedt zaterdag op in het Utopia-clubgebouw De Westender in Zoeterwoude-dorp. Aanvang 20.30 uur. Het repertoire van TD-7 omvat voornamelijk eigen werk. De formatie telt vijf leden, bassiste Sjanie van der Vlugt, slagwerker Jos Dobbe, solo gitarist Coos van der Graaf, gitarist en zanger Louis van der Holst en saxofonist, dwarsfluitist en percussionist Lucas Zoet. Entree ƒ5. Ruiten vernield ALPHEN AAN DEN RIJN Het Ashram college in Alphen heeft de afgelopen drie weken 3500 gulden schade geleden door vernielingen van rui ten. De ramen zijn mogelijk met een luchtbuks bestookt. De politie zal extra toezicht houden. Koe op stap LEIDSCHENDAM Een koe heeft vanochtend rond half zeven voor de nodige commotie gezorgd op rijks weg 4 ter hoogte van Leidschen- dam. Het dier benutte het asfalt voor een wandeling in de richting van Leiden. De politie moest de rij baan bijna drie kwartier afsluiten om de koe te overreden zijn gevaar lijke uitstapje te beëindigen. Het on dernemende beest zorgde daardoor voor een file van ruim zes kilome ter die tot het vliegveld Ypenburg reikte. Hoe de koe op de rijksweg terecht is gekomen, is niet bekend. Ook de eigenaar was vanochtend nog niet achterhaald. Het dier is tij delijk gestald bij een boer in Leid- schendam. ALPHEN AAN DEN RIJN Een aantal win keliers aan het Thorbec keplein is niet gelukkig met de huidige opzet van de zaterdagmarkt. Omdat op het plein de biblio theek, samen met win kels, kantoren en wonin gen gebouwd wordt, wer den de marktkramen an ders neergezet. Een situa tie die zeker nog ander half jaar zal duren. Van te voren was wel overleg met de winkeliers ge weest, maar niemand kon zich op dat moment de werkelijke situatie voor stellen. En die blijkt voor winkels als De Blok, Fly er, Oase en het speelgoed paleis, heel slecht te zijn. Ook de groenteman Van Es heeft de nodige klach ten, want hij kan zijn zaak op zaterdag niet bevoorra den. Oorzaak is de krappe ruimte die voor de markt is overge bleven en waarop men toch hetzelfde aantal kramen wilde plaatsen, want de gemeente wilde geen marktkooplieden wegsturen. Voor de winkels houdt het echter in dat de eer ste rij kramen nog geen meter van hun deuren afstaat, waar door een donkere gang ge creëerd is die niet uitnodigt tot binnenlopen. De winkels zijn voor het publiek slecht bereik baar en dat is aan de omzet te merken. Bijkomende extra na delen zijn nog dat door de on overzichtelijkheid op de eigen deuren er meer diefstallen ge pleegd worden en als het re gent zorgen de zeilen van de marktkramen dat al het he melwater langs de winkelpui en stroomt. De winkeliers zijn al diverse malen gaan praten met de ge meente over deze voor hen on houdbare situatie. Bij de ge meente meent men echter dat er weinig aan te doen is, om dat er een bepaalde hoeveel heid kramen moet blijven staan. Daarover zijn de winke liers heel boos. Zij hebben geen bezwaren tegen plaatsen voor de vaste mensen, maar er zijn ook een aantal reserve- plaatsen die gebruikt worden voor de zogenaamde meelo pers, standhouders die op za terdagmorgen komen kijken of er nog een plaatsje is. De winkeliers vinden dat dat nou net niet hoeft tijdens deze bouwperiode. De winkeliers hebben een brief naar burgemeester, wet houders en de gemeenteraad gestuurd met het verzoek iets voor hen te doen. Ook heeft men om hulp bij de Onderne mersverenging Midden- en Kleinbedrijf aangeklopt. Het blijkt dat ook publiek en de marktmensen zelf niet tevre den zijn over de nu ontstane situatie omdat het winkelen en de verkoop voor hen ook min der aantrekkelijk is geworden. Twee dieren uit het Alphense dierenbos. ALPHEN AAN DEN RIJN Een groot aantal volwassenen en 164 kin deren genoten gisteren van het stuk ,,De Beesten boel". Dit stuk werd door 10 leden en ouders van de ouderraad van de jarige Groen van Prinsterer school opgevoerd ter ere van het 55-jarig bestaan van deze school. Dat er iets ging gebeuren was de kinderen en het onderwij zersteam bekend, maar wat, dat wist men niet. Gisteren was het dan zo ver en kreeg men een anderhalf uur durend spel, geïnspireerd door de alom bekende Fabeltjeskrant voorgeschoteld. Marianne van de Streek was op het idee ge komen om zo'n voorstelling te maken. Eerst had ze gedacht aan een poppenkast en begon aan het schrijven van het stuk. Dat was in januari. Al schrij vende werden de poppen ech te figuren en begon het uit de hand te lopen. Het stuk werd geschreven en de spelers wer den gevonden. Daarna is men elke week een of meer avon den bij elkaar gekomen om het stuk verder uit te werken, het decor, te maken en de kle ding van de „beesten". Elk beest moest een van de 10 leerkrachten van de school uitbeelden en daarom wilde men voor de koppen wat bij zonders hebben. Jimmy Mol, de bekende Alphense grimeur werd bereid gevonden die koppen te maken en de spelers te schminken. Dank zij het en thousiasme van de spelers en het vele werk dat zij van hun creatie maakten, werd Jimmy ook heel enthousiast en daar door geïnspireerd. Samen met drie medewerkers toog hij aan de slag en liet een staaltje zien van het zogenaamde-drie-di- mensionaal grimeren. Dat houdt in dat er op een afdruk van het gezicht van de speler een complete opbouw gemaakt wordt, zodat men een gezicht in elke vorm kan omtoveren. Het resultaat was, na een maand heel hard werken dat er gisteren op het toneel een echte kikker, poes, paradijsvo gel, beer. bok. lieveheersbeest, konijn, kip, vlinder en de broer van meneer de uil ston den. Zij waren in dierenland ook de onderwijskrachten van de school „Beestenboel" en vierden daar ook feest ter ere van het 55-jarig bestaan. Al leen de wijze waarop dat ge vierd moest worden vond ie der dier anders en dat werd uitgediept. De kinderen kon den meezingen en bleken heel enthousiast. Marianne van de Streek die behalve de tekst ook de regie deed en de kos tuums ontworpen had, had eer van haar werk, hoewel zij zelf meende, dat het een gezamen lijk project was en men het zonder het schitterende werk van Jimmy Mol niet had afge kund. AANVULLEND KREDIET VOOR BRUG ELZENSTRAAT TER AAR Het college van burgemeester en wet houders van Ter Aar kreeg gisteravond de no dige kritiek van de raad te verduren. De raad werd voorgesteld om een krediet te voteren van 47.500 voor de aanleg van een brug in de Elzen- straat als aanvulling op een eerder beschikbaarge- steld bedrag van 151.000. Het merendeel van de werkzaamheden bleek echter al te zijn uitge voerd en een jaar eerder was al bekend, dat de kredietoverschrijding zich zou voordoen. Unaniem ging de raad uiteindelijk toch akkoord met het aan vullende krediet. Raadslid Roeien (VVD) trok de discussie aan. Hij stelde procedureel veel moeite te hebben met deze gang van zaken. Ook de woordvoer ders Van der Vliet (CDA) en Egberts (Gemeentebelangen) sloten zich hierbij aan. Van der Meulen (PAK) scherpte het nog wat aan door te stel len, dat dit niet de juiste wij ze was waarop het college met de gemeenteraad be hoorde om te gaan. Wethouder van openbare werken P. J. van Rijn (CDA) gaf een gedetailleerd o zicht hoe de overschrij' was ontstaan. Het feit da zo laat in de raad aan orde werd gesteld, lag in technische overboekings zaak. Burgemeestr P. J. 1 hoef stelde dat gelet op werkwijze van het collegj zich nauwelijks kon voon len dat dit al niet eens eei in commissieverband aar orde was gesteld. Desair temin meende hij dat het lege in nieuwe samenstel rekening moet houden de in de gemeenteraad maakte opmerkingen. Roeien (VVD) vond, dat de voorbereiding van o missievergaderingen b kan. Hij beklaagde zich i ver dat in de commi openbare werken de vi lichting met onvoldoe stukken gepaard ging. Van der Vliet was deze ning toegedaan. Burgern ter P. J. Verhoef nam hei voor het college in de vo samenstelling en voor ambtelijke medewerkers, legde er daarbij de nad op, dat de commissies stt zo actueel mogelijk van formatie worden voorzier dat dit dan wel eens gepa gaat met mondelinge in matie zonder stukken. Hij echter toch te hopen, dat elkaar op spontane wijze formeren ook in de toeko mogelijk zal blijven. ALKEMADE Het Comité Vakantiespelen (VAK) heeft v de zomermaanden veel activiteiten op het programma staan. 30 juni, 1, 2 en 3 juli wordt de vijftiende avondfietsvierda^ afgewerkt. Op 8, 9 en 10 juli wordt de avonwandeldriedaa gelopen. Op 14 juli is er een sportdag in De Tweesprong. Op juli een avondwandelpuzzeltocht in Rijpwetering. De tiei Open Huis-week in Nieuwe Wetering staat gepland voor 22^ en 24 juli. Open Huis en huttenbouw in Roelofarendsveen w den afgewerkt op 29, 30 en 31 juli en 1 augustus. Het viseve' ment volgt op 2 augustus. Op 5, 6, 7 en 8 augustus is er tegelijkertijd de vijftiende Oi Huis-week in Rijpwetering en de tiende huttenbouwweek Nieuwe Wetering. Op 6 augustus worden zowel de polderpuzz tocht als de feestelijk slotmiddag in Roelofarendsveen gehoud De finale om de VAK-penalty bokaal tenslotte wordt op 9 i gustus in Roelofardensveen gespeeld. Over enkele weken wo: een programmaboekje met gedetailleerde informatie huis-aj huis verspreid in Roelofarendsveen. Het VAK heeft nog dr gend behoefte aan vrijwilligers en aan hout voor de huttenboil Voor beide zaken kan contact worden opgenomen Annie Aki boom, tel. 01713-3951 en Diny Castelein, tel. 01713-3866. WONINGBOUWNOTA ZOETERWOUDE: ZOETERWOUDE De bouw van woningen voor alleen staanden is hoogst urgent. Dat blijkt uit de „Woningbouwno- ta" van Zoeterwoude die van avond aan de orde komt in de commissie openbare werken en volkshuisvesting. Voorts wordt in de nota geconstateerd dat het bouwtempo achter blijft bij de behoefte. De ge meente Zoeterwoude zal zich eveneens dienen te beraden over bouwplannen in de toe komst en dan met name in de jaren negentig. Aanvankelijk lag het in de bedoeling na 1995 in het oostelijk gebied (Achter Noordbuurtseweg en Watertje) te bouwen, maar gezien de mening van algemene planolo gische instanties van het Pro vinciaal Bestuur is dat thans sterk te betwijfelen. In de afgelopen periode van vijf jaar zijn 290 woningen op geleverd, terwijl er 314 waren gepland. In het woningbouw beleid zal er rekening mee ge houden moeten worden, dat het aantal 0-14 jarigen sterk afneemt. In 1980 was die cate gorie nog 27% van de bevol king, thans 23% en de ver wachting voor 1995 is „slechts" 18%. Daar staat tegenover dat het aandeel van de 45-64 jari gen zeer sterk zal toenemen. Voorts vormen veranderingen die zich voordoen in de sa menstelling van de bevolking naar burgerlijke staat een van de oorzaken van toewijzingen in omvang en aard van de wo ningbehoefte. Een stijgend aantal echtscheidingen (in 1985 een verdubbeling t.o.v. 1980 en volgens de prognose zal dat aantal in 1995 vervier- dubbeld zijn t.o.v. 1980) en een groeiende neiging om onge huwd te blijven, zijn factoren die de vraag naar zelfstandige huisvesting doen toenemen. Pijnlijk is het te constateren dat - zeker nu de vraag naar woningen voor alleenstaanden toeneemt - tot dusverre nog geen van de in 1981 bepleitte woningen zijn gerealiseerd. Toch is er een lichtpuntje om dit „knelpunt" tot een oplos sing te brengen. Nog dit jaar zal met de bouw van 29 wo ningen worden begonnen. Maar ook daarna zal de be hoefte blijven bestaan aan de overige van de in totaal 47 ge plande woningen dus er blij ven nog 18 woningen op de rol staan. In tegenstelling tot een aantal jaren terug, wordt de commis sie Woningtoewijzing thans niet geconfronteerd met een duidelijke tekort aan bejaar denwoningen. Toch lijkt het, aldus het gemeentebestuur, ge zien de te verwachten ontwik keling raadzaam de voorgeno men bouw van een achttal be jaardenwoningen in het plan Hoge Rijndijk West-II te handhaven waarbij de uitvoe ring evenwel naar een latere fase verschoven kan worden. Er is geen behoefte aan aange paste woningen voor gehandi capten en daarom lijkt het verantwoord deze uit het plan Hoge Rijndijk te schrappen. Dit plan Westeinde III (Tegen over de Stompwijkseweg tot aan de Klaverhal) zou best eens de laatste grote bouwlo- katie in Zoeterwoude kunnen zijn nu de provinciale over heid vooralsnog niet van plan is het groene licht te geven voor het aan het dorp gren zende oostelijk gebied. Een voorzichtige inschatting laat zien dat een uitbreiding tussen „Swetterhage" en de Zuid- buurt/Zuidhof, gezien de lig ging van dat gebied, wellicht wat meer kans op succes zou hebben. EHBO-VERENIGING TER AAR BESTAAT VIJFTIG JAAR TER AAR „Elk gezin zou tenminste één gediplomeerde EHBO-er moeten tellen". Dat is de vaste overtuiging van de 77-jarige mevrouw E. Mulder en mevrouw G. Vuijk (83) uit Ter Aar. Zijzelf kunnen de beginselen van de eerste hulp bij ongelukken wel dromen. Al vijftig jaar lang zijn zij lid van de jubilerende EHBO- vereniging Aardam. Tot voor enkele jaren volgden zij bo vendien om het jaar trouw de cursus die de vereniging orga niseerde. In die vijftig jaar hebben zij in het dorp menige botbreuk gespalkt, de meest uiteenlopende wondjes ver bonden en zelfs drenkelingen van eén wisse dood gered. Op 20 april 1936 besloot de Ter Aarse dokter A. Quartel dat zijn dorpelingen de moge lijkheid tot het volgen van een EHBO-cursus moesten krijgen. Na de bekendmaking van de oprichting van de EHBO-vereniging, meldden zich maar liefst 90 mensen uit het dorp aan. „Dat was een veel te grote groep", weet me vrouw Vuijk nog. „De groep moest dus gesplitst worden en het lag toen voor de hand dat er een aparte mannen- en een vrouwengroep kwam". Het enthousiasme van het begin was in het verloop vande cursus echter snel tanende, want in 1938 bleken slechts 19 mensen het felbegeerde diplo ma daadwerkelijk te hebben gehaald. Veertig jaar lang heeft de nu 84-jarige dokter Quartel zich gewijd aan de EHBO-lessen. Nadien nam dokter A. van Sprang de wekelijkse cursusa vonden voor zijn rekening. Mevrouw Vuijk was van 1948 tot 1977 voorzitter van de ver eniging; mevrouw Mulder wijdde zich van 1951 tot 1978 aan het penningmeesterschap. Verbanddozen Enkele handgeschreven jaar verslagen verhalen nog uit de begintijd van de vereniging. „De contributie is gesteld op 1,50 per jaar, eventueel te voldoen in twee termijnen, te weten juni en augustus, wan neer er het meeste verdiend wordt", aldus de boeken. Veel geld voor de aanschaf van materiaal was er niet. In 1940 was er voor het eerst het voor die tijd enorme bedrag van 45 gulden in kas. „Toen kochten we de eerste twee verbanddo zen", herinnert mevrouw Mulder zich. Dokter Quartel moest zich de eerste jaren be- helpen met enkele tekenin gen van het menselijk li chaam om de theorielessen aanschouwelijk te maken. Tij dens de praktijkoefeningen bleef het improviseren met dassen, doeken en plankjes. „Het ging de eerste jaren vooral om het aanleggen van verschillende verbanden, het ombinden van mitella's, het behandelen van botbreuken en het helpen van drenkelin gen. Latere technieken als de stabiele zijligging bij bewuste loosheid, mond-op-mond-bea deming en hartmassage wa ren toen nog niet uitgevon den", zegt mevrouw Mulder. Toen het aanleren van de kunstmatige ademhaling deel uit ging maken van de lessen, was de aanschaf van een oe fenpop onvermijdelijk. „We hebben toen een stroopwafe lactie gehouden". Mevrouw Vuijk weet nog dat er precies 1.100 pakjes stroopwafels ver kocht zijn. „Met de opbrengst daarvan hebben we zo'n op blaasbare torso gekocht". Bakkersdochter Niet alleen tijdens de prak tijklessen deden de beide da mes de nodige ervaring in het EHBO-en op, ook konden zij nogal eens hun kennis in praktijk brengen. Zo redde mevrouw Vuijk eens de bak kersdochter uit het kanaal. „Zij waaide van de bakfiets af. Toen het slachtoffer een maal op het droge was, moest ze voor het toepassen van de eerste hulp voor een deel ont kleed worden. Alle mannen moesten toen weg, alleen ik mocht blijven. Tegenwoordig doen ze daar gelukkig niet meer zo moeilijk over". Ook bij ongelukjes van doe- het-zelvers in Ter Aar, spe lende kinderen en roekeloze automobilisten kwamen de EHBO-vaardigheden van me vrouw Vuijk en mevrouw Mulder keer op keer van pas. Mevrouw Mulder: „Ik was veel bij drie gezinnen met elk zo'n 13 kinderen; en dan is er altijd wel wat". Verschrikkelijk „Wij werkten tijdens de prak tijklessen altijd alsof het echt was", vertelt mevrouw Mul der met nadruk. „Heel serieus en vooral heel voorzichtig". Zij vond het dan ook „ver- I schrikkelijk" toen zij eens h een ongeluk geroepen we» waarbij een jongen een beé gebroken had en het ambij lancepersoneel hem zomaéj nonchalant oppakte. „Ds moet je ontzettend voorzicht) doen. Ik had het heel ande gedaan. Maar die mensen zu len toch wel weten wat doen". De paniek van omstai ders die op ernstige ongelul ken volgt, is volgens de beic dames vaak de reden dat niet direct ingegrepen worci „En dat is juist zo belangrijk weten de EHBO-sters. „lede een zou bijvoorbeeld moete weten dat je bij verbrandir gen direct de koude kraa erop moet zetten en niet me zalfjes aan de gang moet gaar, Direct handelen is noodzaké lijk". Op dit moment telt de Aard amse vereniging ongeveer 4 leden. Zij zullen zeker zater dagmiddag aanwezig zijn bi de grote demonstratie die ta ere van het halve eeuwfeeu op het kruispunt van de Viei rambachtstraat/dr. A Schweitzerstraat wordt g<j houden. Om 15.00 uur bars het spektakel los. Politi brandweer, dokter Va Sprang, de EHBO-verenigin van Langeraar, de Lotusveri niging uit Nieuwveen, alsoo gemeentewerken van T( Aar, de ambulancedienst e een kraanbedrijf komen hie aan te pas. „Wij gaan er n< tuurlijk met onze neus c staan om te kijken of er op juiste manier eerste hul wordt toegepast", zeggen m vrouw Vuijk en mevroui Mulder, die vlakbij de plaat van „het ongeluk" wone* Een commentator is ter plaaP se om de demonstratie te vei1 slaan. Zaterdag 14 juni wor£ er een receptie gegeven in h#> gezondheidscentrum van Tet Aar, waar de jubilerende 10 den ook aanwezig zullen zij# JEANNETTE SCHREUDEJ

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14