Leiden is internationaal cultuurcentrum Drie tennisballen vooru MwóCCOmCUlt^ STAP OMGEVING Hollandse Nieuwe ïerste paal verjaagt leelnemers herexamen Radioactieve straling in Boerhaave a 98j^^ q - a A DONDERDAG 5 JUNI19S6 PAGINA 13 tio-science park ^èat op bredere jasis verder ÏIDEN Er komt een on- j jrzoek naar de werkgelegen heid die het toekomstige scien- jJlpark in de Leeuwenhoek Si opleveren. Ook zal beke rs 'fn worden welke invloeden vestiging van high-tech be- jven in de Leeuwenhoek op bedrijfsleven in de regio uitoefenen. Dr. H. van der rre van het Transferpunt ;sen universiteit en Jrijfsleven) bood gisteren lens de vergadering van de leentelijke commissie Eco- ische Aangelegenheden dit onderzoek te (laten) •ichten. „Het lijkt me pri- om dat fantaserend ge- lerm met getallen eens in te nmen", aldus Van der Star- De gemeente Leiden moet |h bij de benadering van be ijvert voor hét science-park pogwaardige technische in- jstrie verwant aan aktivitei- (i die op de universiteit batshebben) niet alleen op de 5*ptechnologische branche |hten. Gemeenteambtenaren hcluderen dit in een rapport Ier hun ervaringen opgedaan flens het congres Biotech'86 J Londen dat de universiteit eer aanknopingspunten 6dt. „Te denken valt aan in- rmatica, sociale wetenschap- in, medische technologie, fy- ja en astronomie. Hierop (nnen verschillende bedrij en aansluiten". Wethouder J. ise zag een duidelijk voor- el in een bredere basis van t science-park. „Mochten er gatieve ontwikkelingen zijn 'de biotechnologie, zodat die knche instort, dan gaat niet jt hele sciencepark tenon- jr", aldus Fase. Om aan de jaag van de high-tech bedrij- jn naar hoger personeel te ldoen, zullen in Leiden op- jdingen in de biotechnologie j post-doctoraal en post-hbo veau gestart worden. De ge- pente heeft daarvoor een bsidie van ongeveer ander if miljoen gulden aange jaagd bij het Europees Soci- 1 Fonds. Die stelt echter als lorwaarde dat eenzelfde be- !ag uit andere fondsen ver- prven wordt. De gemeente fiden is optimistisch dat dat 1 lukken en het ESF tot sub- Jiëring van de opleidingen 1 overgaan. Weer nieuwbouw Sociale Dienst LEIDEN De gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) gaat opnieuw uitbreiden. Het college van B en W wil hiervoor een krediet van 2,8 miljoen gulden beschikbaar stellen. Het gaat om de tweede fase van het Stadskantoor Welzijn aan de Lange- brug. Men hoopt dat de eerste paal in september van dit jaar de grond in kan. De eerste fase is in 1984 door de GSD in gebruik genomen. Een tweede fase is noodzakelijk omdat met de nieuwbouw (de eerste fase) en de renova tie van het pand Steenschuur 21 de huisvestings problemen van de GSD nog niet zijn opgelost. De nieuwbouw heeft plaats op het parkeerplaats van het gebouw van de GSD. Het gebouw wordt tegen de huidige kantine aangeplakt. Bij de bouw van de eerste fase was al rekening gehouden met uit breiding. In de nieuwe vestiging vinden onder meer directie, huishoudelijke dienst, afdeling voorlichting en statistiek een plek. Aanhanger gestolen LEIDEN Uit de Korte Langestraat is vannacht een i. Het kar retje was betrek kelijk nieuw en had een waarde van 5000 gulden. Het disselslot werd door de dieven vernield. Het kar retje was met puin geladen maar dat was voor de die ven kennelijk geen onoverkomenlijk bezwaar. PLATFORM WOONWAGENBEWONERS STEUNT TREKVAARTPLEIN: Lege standplaatsen in regio desnoods van buitenaf vullen LEIDEN Het Provinciaal Platform Woon wagenbewoners steunt de bewoners van het Trekvaartplein in hun standpunt over de ver deling van standplaatsen in de Léidse regio. Het platform, waarin vertegenwoordigers van de grote woonwagencentra in Zuid-Holland zit ting hebben, toonde zich gisteren bezorgd over dreigementen van gedeputeerde A. Günther om in te grijpen wanneer de bewoners niet aan de uitvoering van het provinciaal plan mee werken. Het platform zal GS van Zuid Holland, de Pro vinciale Staten en de gemeenteraad van Leiden van haar standpunt op de hoogte stellen. Vol gende week heeft bovendien een gesprek met Günther plaats. Het platform, waarin overigens ook bewoners van het Trekvaartplein zijn vertegenwoordigd, heeft zich op het standpunt gesteld dat het Leidse centrum met 68 vaste standplaatsen ge handhaafd moet blijven. Mochten hierdoor de kleine centra in de regiogemeenten niet vol ko men, kunnen zich op de lege plaatsen woonwa genbewoners van buiten de regio vestigen. Het platform gaat er hierbij van uit dat er een te kort aan standplaatsen in de provincie is. In de brief die één dézer dagen verstuurd zal worden, wordt er bovendien op aangedrongen samen met de woonwagenbewoners een oplos sing te zoeken. Gedwongen verhuizingen acht het platform daarbij niet aan de orde. De sug gestie wordt gedaan een nieuw plan te maken voor de verdeling in de Leidse regio overeen komstig de voornemens van de Leidse wethou der voor woonwagenzaken H. de la Mar. Bejaarde gewond na aanrijding LEIDEN Een 67-jarige Leidenaar is gisterochtend naar het AZL gebracht na dat hij was aangereden door een auto op de Vijf Meilaan. De man had bij het overste ken geen gebruik gemaakt van de oversteekplaats. De automobilist, die uit een zij-* straat kwam, had derhalve geen rekening gehouden met de overstekende man. Hoewel de auto langzaam reed en vrijwel onmiddel lijk stil stond, raakte de be jaarde ernstig gewond. Het slachtoffer liep een hersen schudding en een hoofd wond op. EUROPA NOSTRA: LEIDEN „Leiden is en blijft een internatio naal cultuurcentrum. Wat hier in Leiden te vinden is, is over heel de wereld bekend. De res tauratie en de invulling van het Burchtcomplex moet een voorbeeld zijn- voor andere gemeenten en landen. Vandaar dit Diploma van Verdien ste". Dit zei mr. H.J. de Koster, di recteur van „Europa Nostra", the International Federation of Associations for the pro tection of Europa's cultural heritage, gistermiddag bij de uitreiking van het Diploma van Verdiensten aan burge meester C. Goekoop. De ge meente kreeg deze onder scheiding vanwege de in spanningen die zij verrichtte voor de restauratie van het Burchtcomplex. „Europa Nostra" werd in 1963 opgericht. Zij strijdt voor het behoud en herge bruik van monumenten in Europa en wil meer begrip kweken voor het culturele erfgoed. De heer De Koster onthulde in de bibiotheek, gevestigd in het Burchtcom plex, een bij het diploma be horende plaquette. Ook de heer J. Jesserun, plaatsvervangend directeur- géneraal cultuur van het mi nisterie van WVC, sprak lo vende woorden over het res- tauratiebeleid van de ge meente. Hij vond dat de stad reeds een ware metamorfose heeft ondergaan, waardoor zij erg in trek zou zijn ge raakt bij buitenlanders. Hij vond de prijs een stimulans om voort te gaan op de huidi ge restauratieweg. Wethouder mr. J.A. Peters van ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu noemde de prijs ook een stimulans, maar zag wel donkere wolken aan de hori zon. Door een verandering in Directeur H.J. de Koster onthult de plaquette. het subsidiebeléid door de onder de brug bij de Hoog- overheid zouden verschillen- straat zijn gehonoreerd, de projecten, die de gemeente evenals de restauratie van F. J IT>|L. Ar. Leiden nog op haar verlang lijst heeft staan nu, meer dan voorheen op een wachtlijst komen. Wel was hij ver heugd over het feit dat de restauratie van de kelders het Pesthuis en de Witte Poortkazerne. „Maar voor een oude stad als Leiden.is er een lange verlanglijst, die waarschijnlijk nooit zal zijn afgewerkt. Maar niet alleen monumenten van de ge meente of rijk moeten opge knapt worden, ook burgers moeten gesteund worden als zij monumentale panden of beeldbepalende stadsgezich ten willen verbeteren. De ge meente wil ook dat stimule ren", aldus Peters. Ijgestaan door wethouder F. Kuijers en brandweercommandant B. Mark liet burgemeester C. pekoop gisterochtend de Hollandse Nieuwe in zijn keel glijden. Een forse slok Hollandse fjwe Klare maakte de tractatie compleet. Het visontbijt op het Leidse stadhuis werd ver- jrgd door de Stichting Nationaal Visbureau. EIDEN Het slaan van de eerste paal voor de uitbreiding ^n de Christelijke Prins Willem Alexander MAVO, gister- jhtend, was niet voor iedereen een genoegen. Terwijl be- Jaur, leraren en bijna alle leerlingen de feestelijke maar la- Jaaiige gebeurtenis bijwoonden, zuchtten enkele ongelukki- Jn een paar straten verderop boven de opgaven van hun JJrexamen. Deze leerlingen waren „verbannen" naar de de- Tpdance van de Willem Alexander omdat het heien van pa- Jn nu niet direct bevorderlijk is voor de concentratie. je eerste paal (eigenlijk was het de elfde al) werd geslagen bor de heer A. Versnel, voorzitter van de bestuurscommis- e van de school. Na dit karwei zei Versnel dat het goed gaat Jgt de Alexander MAVO, die op 1 september 25 jaar bestaat T in 1961 begon als ULO Zuidwest. In een tijd van fusies en jheffingen vertoont deze school een zeer stabiel beeld, zo ield hij zijn gehoor voor. De voorzitter wees op de voorde- ,jn van een kleinschalige school, maar benadrukte dat het ich om de kwaliteit van het onderwijs gaat. Dit jaar slaagde B procent van de leerlingen van deze MAVO voor hun exa- |en. Je Alexander MAVO telt momenteel 240 leerlingen; voor :t komende schooljaar hebben 60 eersteklassers zich aange leid. Als deze nieuwelingen zich in augustus melden op hun (hooi aan de Diepenbrocklaan, dan is de nieuwbouw zo )ed als klaar. Tenminste wanneer alles volgens plan ver- jopt; de eerste paal ging al te laat de grond in. De aanbouw ïstaat uit een biologie practicumlokaal, bibliotheek- en stu- ieruimte en docentenkamer. De bouwkosten bedragen JO.OOO gulden en worden door het Rijk opgebracht. Overi- ins blijft men gebruik maken van vijf lokalen in de directe igeving van de school. Volgens Versnel kun je geen nieu- 1 lokalen bouwen, wanneer er verschillende leeg staan, in onderzoekbureau uit Amsterdam onderzoekt momenteel ie de buitenwereld tegen de Alexander MAVO aankijkt, (pdrachtgever hiervoor is de Vereniging voor Christelijk 'oortgezet Onderwijs (VCVO), die in Leiden vier scholen "ider beheer heeft. Ook de Vlietschans wordt bij het onder- lek betrokken. De resultaten worden in septemver ver- 'acht. I GEEN GEVAAR VOOR VOLKSGEZONDHEID LEIDEN Buisjes met radium hebben in mu seum Boerhaave jarenlang een zeer geringe radioac tieve straling verspreid. Het museum had voor de onderzoek". seum, ontkent echter met klem dat het materiaal ooit aan het publiek is getoond. „Er is ook helemaal niets aan te zien. We bewaren het voor la ter, voor eventueel historisch buisjes geen vergunning op basis van de Kernener giewet. Er is echter geen Volgens Veneman ligt het nogal voor de hand dat in zijn museum (voor de geschiedenis van natuurwetenschappen) ra- gevaar voor de volksge- dioactief materiaal is opgesla- zondheid geweest. De gen. Het radioactieve materi- buisjes met onder meer aal bevindt zich nu overigens historisch materiaal waar mee Madame Curie heeft gewerkt, zijn volgens de directie nooit tentoonge steld, maar hebben altijd in het depot gelegen. Van het geval wordt melding gemaakt in het gisteren ver schenen jaarverslag 1985 van de regionale inspectie milieu hygiëne Zuid-Holland. Vol gens de heer Lahr, medewer ker van deze inspectie, zijn de buisjes inmiddels uit de ten toonstellingsruimte verwij derd. De heer G.A.C. Vene man, directeur van het mu- niet in museum Boerhaave, maar wordt bewaard door de inspectie milieuhygiëne Zuid- Holland. In het museum wordt momenteel een speciale kast voor de buisjeg gebouwd. Wan neer deze klaar is, verhuist het materiaal weer naar Leiden. Verleden jaar werd de inspec tie zelf door de directie van het museum gebeld over enke le buisjes waaruit radioactieve straling bleek vrij te komen. Directeur Veneman reageerde in verband met het zogenoem de Radiumbesluit dat toen werd genomen. Hierop is door de inspectie het Rijksinstituut voor volksgezondheid en mi lieuhygiëne (RIVM) ingescha keld. Metingen van het RIVM 'gaven aan dat het om buisjes radium ging. De straling die eruit vrijkwam bleef echter beneden de vastgestelde norm. Bezoekers van het museum en het aanwezige personeel heb ben geen gevaarlijke dosis straling opgelopen. „Het ging om een heel geringe straling", aldus Lahr, „waarbij geen ge vaar voor de volksgezondheid bestond". Naar aanleiding van de metin gen bleek dat de buisjes meer dan 64 bacquerel per gram in houd aan straling afgaven. Daarmee vielen de buisjes on der het vergunningensysteem van de Kernenergiewet. In middels heeft het museum een vergunning voor het hebben van de buisjes radium. Op last van de milieuinspectie worden zij echter niet meer tentoonge steld. Uit het jaarverslag blijkt ook dat de regionale inspectie zich ernstig zorgen maakt over de kwaliteit van het water in Rijnland. Oorzaak hiervan zijn vooral de lozingen door de in dustrie. Het hoogheemraad schap Rijnland heeft inmiddels besloten om binnen vijf jaar de situatie te saneren. Rijkswater staat houdt daar toezicht op. D# eerste paal gaat de grond in. 'Kittenpret' ontkent betaling demonstranten LEIDEN De demon stranten die donderdag 22 mei deelnamen aan de blokkade van het nieuwe politiebureau zijn niet be taald. Dit zegt de actie groep 'Verzet tegen kitten pret' in een anonieme ver klaring. Men noemt de be schuldiging dat er betaald zou zijn „lachwekkend". In de Leidse Courant van 24 mei werd melding ge maakt van het feit dat een man met een grote stapel briefjes van 25 gulden, bankbiljetten uitdeelde aan actievoerders. Dit zou door een agent zijn gezien. Afgelopen maandagavond zei commissaris H. Mostert dat er verschillende getui gen zijn van deze betalin gen en dat de politie de zaak momenteel onder zoekt. Volgens de actie groep heeft de politie dit uit de duim gezogen om de actie tegen het politiebu reau te criminaliseren. „Alsof mensen zich voor 25 gulden zouden bloot stellen aan politiehonden, geknuppel en mishande ling door fascistoïsde knokkers", aldus de ver klaring. Verder wordt ge zegd dat de hetze van de Leidse politie tegen het 'Verzet tegen kittenpret' onderdeel is van een grootscheepse aanval op alles wat zijn/haar mond durft te openen. Verzet te gen Kittenpret is het ook niet eens met burgemees ter C. Goekoop, die zei dat de demonstratie was be doeld om de politie te pro voceren. „Het enige doel was het verhinderen van door de politie geplande feestelijkheden", aldus de actiegroep. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Theologisch dispuut Nederlands oudste theolo gisch dispuut, het Leidse Collegium Theologicum c.s. Quisque Suis Viribus, viert vandaag het 29e lu strum. Onderdeel van de viering is de feestrede 'Erasmus tegen de ander' door het oud-lid dr. J. Trapman. Deze rede wordt uitgesproken om 15.00 uur in het Academiegebouw. Om 21.00 uur wordt een boom geplant op de hoek Witte Singel en Groenha- zengracht. 'Quisque' werd opgericht op 19 februari 1841, aanvankelijk als corpsdispuut maar later als algemeen theologisch vak dispuut. Doel is de vor ming en ontwikkeling van aankomende theologen. Dat gebeurt onder meer door het houden van maandelijkse, twaalf uur durende, werkvergaderin gen. Rommelmarkt In club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg 15 wordt vanavond van zes uur tot half negen een rommelmarkt gehouden. Wie nog spulletjes heeft voor deze door kinderen georganiseerde markt kan bellen met 071-123271. Folkclub De Leidse folkclub Horus houdt morgen een open podium in Le Bambou (Herenstraat 1). Aanvang 21.00 uur. Deelnemers kunnen zich opgeven via tel. 01717-2726 of ter plaat se. De toegang is gratis. In trumen tenmarkt De streekmuziekschool houdt ook dit jaar weer een instrumentenmarkt. Plaats van handeling is De Regenboog aan de Water molen in de Merenwijk, zaterdag 7 juni van half elf tot drie uur. Op de markt worden vragen beant woord als: „Welk instru ment zal mijn kind gaan bespelen? Is het een moei lijk instrument? Hoe zit het met aanleg en ge schiktheid?" Kinderen krijgen de gelegenheid een instrument te proberen. Breakdance In het Breehuys aan de Breestraat wordt zaterdag een demonstratie break dance gegeven. De demon stratie begint om 14.30 Spelletjesmiddag De gymnastiekvereniging Groen-Wit houdt zaterdag een „rommelige-spelletjes- avontuurdag. Paats van handeling is de gymzaal aan de Lammenschansweg 4. Het evenement, dat het turnseizoen moet beslui ten, begint om tien uur 's ochtends en duurt tot 's middags drie uur. Wie spulletjes heeft voor de rommelmarkt kan deze vrijdagavond tussen zeven en acht uur naar de gym zaal brengen. gratis. I anneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver- I pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte- I lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle be:orging)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam:Voort Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - ier CcidócSouAcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13