Buitenbeentje Pernfors nu ook in Zweden bekend „Leeftijdbepaalt niet alles" sportprogramma Remise voor Jan Timman BUGOJNO Jan Tim man heeft uit zijn afge broken partij in de vijfde ronde van het internatio nale grootmeestertoer- nooi in Bugojno een half punt gehaald. Timman kwam met zwart tegen de Russische schaker So- kolov remise overeen. De vroegere wereldkam pioen Boris Spassky voert het klassement aan met vier punten. Tim man deelt met de Hon gaar Portisch de laatste plaats 2 punten. Snookertoernooi bij Die Haghe DEN HAAG Het ko- mend weekeinde wordt in het biljartcentrum Die Ha ghe in de Haagse Nieuw- straat een groot snooker- toernooi gehouden. Liefst 48 deelnemers strijden za terdag en zondag (vanaf 11.00 uur) om de „Cobra Classic". Onder de snoo ker-spelers, die elkaar vol gens het knock out-sy- steem bekampen, bevindt zich de in Nederlkand wo nende Ier John White. Uit Den Haag doen onder meer René en Theo Dik- stra en Ton Eggink mee. TECHNISCH DIRECTEUR STANLEY FRANKER VAN TENNISBOND: PARIJS Op de banen van Roland Garros gaat de meeste belangstelling van Stanley Franker de zer dagen nog uit naar de leden van de Oostenrijkse tennisploeg. Per 1 okto ber treedt de 41-jarige Surinamer in dienst van de Nederlandse bond als technisch-directeur, maar zijn dienstverband met de vertegenwoordigers van de Alpen-republiek ver eist zijn aanwezigheid voorlopig nog bij spelers als Muster en Poulus, hoewel Franker wel de gelijk gebruik maakt van de gelegenheid om ook zijn toekomstige pupillen aan het werk te zien. Maar wat dat betreft heeft hij in Parijs weinig successen kunnen opteke nen, want in het jeugd- toernooi werden zijn alle Nederlandse afgevaardig den inmiddels uitgescha keld. Tweeënhalf jaar geleden werd Stanley Franker aangetrok ken door de Oostenrijkse bond, nadat hij in Los Ange les enige hand- en spandien sten had verleend aan de toenmalige topspeler uit dat land, Feigl. Franker werd bij die gelegenheid geobserveerd door een functionaris van Feigls bond en vervolgens ge polst voor de functie van technisch-directeur in Wenen, waar hij ondanks enige begin- problemen met de pers en an dere belanghebbenden, die de toenmalige sterke man steun den, aardige successen boekte. Welke resultaten het best werden gedemonstreerd door de opmars van Thomas Mus ter (18), die bij Frankers en tree de 47e plaats op de we reldranglijst bij de junioren innam en nu Oostenrijks bes te speler bij de senioren is met een 73e plek op de ATP-se- niorenlijst. Welke prestatie reeks een gevolg is van een intensieve aanpak van Fran ker, die kort na zijn aantre den met een drie man sterke ploeg afreisde naar een circuit in Zuid-Amerika. Voldoening Daar timmerden Muster, An- toniesch en Scoff zo opvallend aan de weg, dat Muster het slot-toernooi won en Oosten rijk eerste werd in het lan- denklassement om de zoge noemde Banana Bowl. „Toen we met drie eerste plaatsen in het persoonlijke klassement na twaalf weken terugkeer den was alle kritiek ver stomd", herinnert Stanley Franker zich met enige vol doening. „Ineens waren de jongens helemaal niet te jong geweest en de trip te lang. Al les was ineens prima". Vestigde Franker er in Oos tenrijk een reputatie mee, in Nederland was hij ook be paald geen onbekende. Hij vertoefde in ons land van 1966 tot 1971 en van 1980 tot 1982, in welke periode hij niet alleen diverse opleidingen volgde, maar tevens competi ties speelde voor Dash, Joy Mozaiek en DDV. Franker fungeerde eveneens enige tijd als assistent van de toenmali ge bondscoach Rinus Buyte- laar, in welke hoedanigheid hij spelers als Hemmes en Hordijk onder zijn hoede had en contacten had met Okker en Stöve. Voor hij in 1983 in Oostenrijk ging werken, was hij een jaar als staflid verbonden aan het Bureau Sportontwikkeling in Paramaribo en vertoefde ver volgens acht jaar in de Vere nigde Staten, waar hij zijn op leiding als tennis-coach ver volmaakte met het volgen van diverse cursussen en uit kwam in de universitaire competitie voor de University of Southern California, waar in hij in een team speelde met tennissers als Hans Gilde- meister, Butch Walts en Bruce Manson. Amibitie „In het begin van mijn ver blijf daar in Los Angeles kreeg ik ambitie om me ver der te gaan ontwikkelen als coach", vertelde Franker gis teren op Roland Garros. „Ik was 27 jaar en had het gevoel dat ik goed met mensen kon omgaan. Toen de Nederlandse tennisbond dan ook bij mij kwam voor de functie van technisch-directeur was ik onmiddellijk geïnteresseerd. Mijn naam was gevallen in de Werkgroep Toptennis, waarin toen nog zitting hadden de oud-spelers Zwaan, Sanders, Thung en Tienstra. Voorzitter Hehenkamp vertelde me toen dat het plan was om een open sollicitatieprocedure te hou den, maar hij heeft op voor spraak van de werkgroep het bestuur ervan kunnen over tuigen, dat ze met mij de goe de man hadden". Hoewel de toenmalige werk groep inmiddels een geheel nieuwe samenstelling heeft na eerst het vertrek van de oud spelers en vervolgens Tien stra, gaat Stanley Franker be gin oktober ambitieus van start. De Surinamer, die zelf sportief nimmer hoge toppen beklom, heeft een aantal afge ronde ideeën over de te vol gen aanpak. De basisgedachte is dat in principe niemand te oud is om te worden afge schreven. „Dat bewijst Michiel Schapers wel", zegt Franker. „Toen die 18 was betekende hij als ten nisser nog helemaal niets. Nu hij bijna tien jaar ouder is, staat hij bij de beste zestig van de wereld en is hij een topper. Ook een Jan Willem Lodder is zo'n voorbeeld. Die. stelde ook als 18-jarige niets voor, maar staat nu wel 220e op de wereldranglijst. En zo zijn er meer voorbeelden in het ver leden geweest. Daarom moet je voorzichtig zijn met een de finitief oordeel uitspreken". Vraagtekens „Zoals ik", vervolgt Franker, „ook grote vraagtekens zet achter de beperkende plan nen van de Internationale Tennisfederatie. Die heeft een rapport uitgebracht, waarin jongere'spelers wordt verbo den meer dan een bepaald aantal toernooien per jaar te spelen. Dat vind ik veel te al gemeen. Je moet het overla ten aan de directe begeleiders en de betrokken bond. Die moeten hun verantwoorde lijkheid kennen, een voor beeld geven. Je kunt niet voor iedereen dezelfde maat staven aanleggen. De één is op een bepaalde leeftijd al veel verder en tot veel meer inspanningen in staat dan een ander. Steffi Graf is een mooi voorbeeld. Die wordt verant woord begeleid. Die speelt maar twaalf toernooien per jaar en nauwelijks exhibities". Stanley Franker raakte kort na zijn benoeming al in aan varing met de inmiddels dus verdwenen voorzitter van de Werkgroep Toptennis, Tien stra. Oorzaak: verschil van mening over de rol van de in ons land werkzame tennis- scholen en de leeftijd van de daar acterende jongelui. Franker daarover: „Je kunt bij iemand van twaalf jaar nog niet bepalen of die een bepaalde ontwikkeling gaat doormaken en inderdaad top speler wordt. Er kan in vier jaar zoveel gebeuren. Daarom moet je niet alles daarop wil len zetten. Die tennisscholen moeten samenwerken met an dere opleidingsinstituten. Zo als de districten en de clubs. Daar zijn hele goede moge lijkheden om talenten op te leiden. Hoe zo'n structuur er uiteindelijk moet gaan uitzien, moet nog worden uitgewerkt. Daarover moeten alle betrok kenen nog goed nadenken en alle meningen op een rijtje zetten". Drempels Stanley Franker staat eèn aanpak voor, die een combi natie inhoudt van de training van de bekende coaches Hop man en Bolletieri. Hetgeen neerkomt op een goede condi tionele basis en het scheppen van de mogelijkheden om veel evenementen af te wer ken. „Daarbij wil ik drempels gaan instellen", zegt Franker. „Dat houdt in tegen bepaalde spelers zeggen dat ze na een jaar een zekere positie op de wereldranglijst moeten heb ben bereikt. En als ze zich daar niet aan houden, blessu res en veel slechte lotingen uitgezonderd, moet de steun worden teruggebracht. Overi gens is het zo, dat spelers die het wel een beetje gaan ma ken daardoor ook aan minder steun behoefte hebben. De spelers moeten het ook zien als investeren in hun eigen carrière. Ze mogen best daar aan meebetalen". „Wat belangrijk is dat is dat de op tournee zijnde spelers en speelsters iemand hebben om op terug te vallen. Er zul len dus begeleiders mee moe ten, Marian Laudin als mijn assistent, ikzelf of een privé- trainer, die toch al met een pupil op reis gaat. Maar die laatste moet dan natuurlijk wel iemand zijn in wie ik ver trouwen heb". De nieuwe technisch-direc teur is in aansluiting op zijn visie op het leeftijdsvraagstuk in de tenniswereld van oor deel dat de opgang die Björn Borg ooit maakte als 17-jarige de normen danig heeft beïn vloed. „Bij de eerste vijftig van de wereld staat nu slechts een speler die jonger is dan 18 jaar: de Zweed Kent Carlsson. Dat bewijst dat de gemiddelde leeftijd wat hoger is geworden en dat het zeker niet nodig is om als 16- of 17-jarige al dicht bij de top te zitten. Dat kan best wat later gebeuren. Dat duidt ook op de noodzaak van een betere afweging bij je be oordeling of iemand het wel of niet redt als mogelijke top speler. En de noodzaak van de nodige voorzichtigheid daarbij. Een probleem is evenwel dat ouders en bege leiders vaak te weinig geduld hebben. Zodra ze zien dat ie mand mogelijkheden heeft moeten die prestaties er ook zo snel mogelijk zijn. Dat is verkeerd". FRANK WERKMAN ftick)RT oesoepov-Sokolov egint 1 september £eictaa<3ou*a/nt NK adspiranten handbal bij Animo RIJSWIJK Op het terrein van de handbalvereniging Animo, aan de Van Vredenburchweg te Rijswijk, vinden komende zondag de nationale adspiran- ten-kampioenschappen plaats. De wed strijden beginnen om 11.30 uur. In totaal nemen acht teams (vier meisjes, vier jongens) aan de titelstrijd, die Animo mocht organiseren in verband met het 50-jarig bestaan, deel. van voetbaltoto 22 is: 3-2-2-1-1-3-2-3-1 - 1-3-2; aantal deelnemers: 30.585; inleg: 154.353; prijzenbedrag: 73.313. SEV naar Papendrecht DEN HAAG Als kam pioen van de hoofdklasse zaterdag HVB neemt SEV komende zaterdag deel aan de voorronden van het Ne derlands kampioenschap voor afdelingsteams. In Pa pendrecht spelen de Leid- schendammers tegen de kampioenen van de afdelin gen Dordrecht (Papen drecht), Rotterdam (Rhoon), Gouda (Rohda '76) en Zee land (SSV '65). De winnaar van deze serie wedstrijden neemt op zaterdag 14 juni in Zeist deel aan de eindronde om de nationale titel. DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 11 Sportdag NIS in Overbosch DEN HAAG Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Nederlandse Invaliden Sportbond orga niseert het district Den Haag van de NIS komende zaterdag een groots opgezette sportdag. In sporthal en zwembad Overbosch aan de Vlaskamp strijdt een Haags team van acht gehandicapten en vier promi nenten tegen de afdelingen Rotterdam, Delft en Lei den. De prominenten bij de thuisclub zijn: Frank Dikmoet (coach hockeydames HGC), Ben Kettenis (namens de krachtsportbond), de Rijswijkse sport wethouder drs H.V. Vrind en de Haagse hoofdcom missaris van politie J. Brand. De Rotterdammers hebben onder meer de beschikking over Feyenoor- der André Hoekstra. De sportdag - speciaal opgezet om de noodzakelijke integratie tussen de invalide en de valide sporters weer eens onder de aandacht te brengen - begint om 10.00 uur en beslaat een groot aantal onderdelen. Het jubileumfeest van de NIS wordt op 6 september extra luister bijgezet met een nationale sportdag op Papendal. Italiaanse fans verwonden arbiter ROME De halve finale van de Italiaanse voetbalbe ker, tussen Como en Samp- doria Genua, is gisteren bij de stand 2-1 gestaakt, toen scheidsrechter Redini door een scherp voorwerp aan het hoofd werd getroffen. De arbiter kreeg een grote snijwond aan het achter hoofd en moest opgeven. Hij had even tevoren een strafschop toegekend aan Como, waarna fans van Sampdoria hem bekogelden. PARIJS Mikael Pern- fors ziet naast het niet ge ringe prestige dat hij heeft vergaard door zijn overwinning gisteren op Boris Becker op Roland Garros, een ander groot voordeel in die sensatio nele zege. „Op deze ma nier word ik tenminste ook in eigen land een beetje bekend", grapte Pernfors met een serieuze ondertoon. Mikael Pernfors, die na Mi chiel Schapers enige maanden geleden in Australië opnieuw de kwetsbaarheid van Wim- bledon-winnaar Boris Becker in een Grand Slam-toernooi aantoonde, kan in vele op zichten als een buitenbeentje worden beschouwd in het Zweedse tennis. Niet alleen heeft hij in zijn eentje als ta melijk onbekende vertegen woordiger van het toonaange vende Scandinavische land de Zweedse eer in .Parijs hoog gehouden. Hij is de enige Vi king, die zijn sporen niet in eigen land heeft verdiend. Vijf jaar geleden week Pern fors, die trouwens ook wat be treft gevoel voor humor de te genpool is van zijn vele ten nissende landgenoten, uit naar Georgia in de Verenigde Staten. Daar studeerde hij aan de universiteit en werkte hij naarstig aan zijn tenniskwali- teiten. Die hem pas dit jaar in de publiciteit brengen. Want Stanley Franker JATERDAG NKBAL dklasse: Pirates-Kinheim. irtCAW-ADO, Giants-UW, Haarlem Jcols-Amstel Tijgers. Sparta-Pio- "fOFTBAL lofdklasae: DSC '74-Terrasvogels «2x), Bloemendaal-HHC (2x), Kinheim- 5 (2x), HCAW-Heiloo (2x). IDAG jCRICKET loofdkla***: Bloemendaal-HCC, ;fOC-Quick. VRA-Excelsior, HBS- Kon. UD-Rood en Wit. ijWCKEY ïi leren hoofdklasse: Bloemendaal- 'CHC, Schaerweijde-Leiden, Amster- am-Tiiburg, HGC-HDM, Oranje wart-HC Klein Zwitserland, Hattem- kmpong. dJONKBAL .JtootdklacM: Neptunus-PIratea, Kin- lelrri.-HCAW, ADO-Giants, UW-Haar- lm :Nlcols, Amstel Tijgers-Sparta. weéde klaese B: Braves-Schledam, i IADO V-Botlek, Thamen-Wassenaar, t laardingen Holy-Storks, Zwljn- Irecht-Squeeze. «OLHOCKEY •'•te klaas*: AGOR-Reaidentie 2. lolterdam-ZRC, De Lichtstad 2-Den- i lenberg, De Lichtstad-Marathon, Re- iAidqntie-RC Den Haag. Tweede klas- Dordt-De Lichtstad 3, RHP-Resi- «lentie 3. Pancho-ZRC 2. RCM-AGOR Zoetermeer-De Lichtstad 4. 10FTBAL klaas* A: UVV-AOO (2x), n?e Gezellen-Spaarnwoude (2x), SS-Shell (2x), Run '71-Schiedam lx). Ontreddering bij Becker vorig jaar kwam de tweevou dige studenterikampioen van de Verenigde Staten niet ver der dan het bereiken van een kwartfinale in een dubbel- toernooi. Dit jaar waren zijn verrichtin gen al heel wat overtuigen der. De 23-jarige Pernfors slaagde er eenmaal in een halve finale te bereiken (Memphis) en reikte verder in La Quinta, Atlanta, en India napolis tot de laatste acht. Waarbij hij zich voor nederla gen tegen achtereenvolgens Edberg, Noah, Teacher en Gomez niet behoefde te scha men. Becker op diens minst favo riete terrein, de gravelbaan, op een niet geringe teleurstel ling te tracteren. „Mijn opzet was", verklaarde Pernfors zijn geheim, „om ervoor te zorgen dat hij slecht zou spe len. Dat lukte alleen in de eerste set niet. Maar vanaf het begin van de tweede reeks kon ik zijn spel, dat me in de eerste nog had overweldigd, ontregelen". Er ontwikkelde zich gisteren op het aanvankelijk verbaasd, maar gaandeweg verbijsterd toekijkende publiek op het Parijse centre-court een partij, die slechts boeiend was door zijn afloop. Becker raakte, na dat hij een kans op een door braak had laten liggen, in het begin van de tweede set, der mate van de kook, dat hij steeds minder ging spelen en uiteindelijk zelfs geen bal' meer raakte. Met vernietigen de cijfers (2-6,6-4,6-2,6-0) werd de speler, op wie sinds zijn triomf op Wimbledon de meeste aandacht is gericht, af gedroogd. Geen vechtlust „Het was op het laatst geen partij meer", sprak de gedesil lusioneerde Becker na afloop. „Hij had volledig het initia tief, en ik kon er niets meer tegen doen". Waarbij het op vallend was dat de jonge Westduitser zelfs geen vecht lust meer kon opbrengen van af halverwege de derde set. Pernfors behoefde slechts op zijn afzwaaiers te wachten. m&m -% Vreugde bij Pernfors „Ach", trachtte Becker zijn nederlaag wat te vergoelijken, „het bereiken van de kwartfi nales is toch niet zo'n slecht resultaat. Als ik in de eerste ronde had verloren, had ie dereen kunnen zeggen, dat ik een wanprestatie had gele verd". Het was een redene ring tegen beter weten in van Boris Becker, maar wel één waaruit bleek onder welke druk de Westduitser steeds weer speelt. „Het is allemaal wel een beetje snel gegaan", verduidelijkte Becker deze opvatting. „In elk toernooi na Wimbledon werd van me ver wacht, dat ik wel ver zou ko men. Maar vooral op dit soort banen als in Parijs moet ik ge woon nog veel leren. Zoals het ook straks in Wimbledon moeilijk zal worden. Maar ik houd ervan onder druk te spelen". In de halve finale ontmoet Mikael Pernfors de Fransman Henri Leconte, die in record tijd en in magistrale stijl afre kende met de Rus Andrei Tsjesnokov: 6-3,6-4,6-3. In het jeugdtoernooi werd Hellas ter Riet uitgeschakeld door de Tsjechoslowaakse Novotna met 6-1,6-3. FRANK WERKMAN GOJ NO De wereldschaakbond DE) heeft besloten, dat de tweekamp ssen Arthur Joesoepov en Andrej Soko- r, die de finale vormt van het kandida- itoernooi, op 1 september in Riga zal be- inen. De match bestaat uit veertien par- ;n of zoveel minder als één van de twee dig heeft om zevenenhalf punt te beha- j. Dit duel zou oorspronkelijk vroeg in t voorjaar plaatsvinden. Het oorspronke- c schema werd gewijzigd, omdat tussen er> finale van het kandidatentoernooi en de ove eekamp om de wereldtitel een „super-fi- due le is ingeschoven tegen de verliezer van egei komende tweestrijd tussen Kasparov en jtaprP°v Deze superfinale is gepland voor i lgend jaar februari. ras Boys an rfiinimaliseert rl;itelkansen "Jwarte Wolf ?ndt zanjSIDEN Zwarte Wolf is de orerftale om het nationaal kampi- aingnschap zaalvoetbal „bijzon- t irtr slecht begonnen". Dat was reactie van Ger de Roode de 9-2 nederlaag van zijn mo-ftal in de eerste wedstrijd te- bep Kras Boys, dat de titelkan- tinjji van de Leidse ploeg daar- ëe heeft geminimaliseerd. Wolf draaide volgens irp Roode „onverklaarbaar ookoef", waardoor Kras Boys varpt een 5-0 voorsprong kon- gerfn nemen. Ger Nagtegeller irjpaalde de ruststand op 5-1, dpar zijn doelpunt bracht eefien wending in de wedstrijd. :ce»as Boys hield ook de tweede ühajndgang soeverein het heft in uitïnden en liep met snelle nddmbinaties uit naar 9-2. Het ge-as opnieuw Nagtegeller die schoot voor Zwarte Wolf, )t aantrad zonder de gebles- jerde Peter Gijsman (twee broken vingers). Onder an- iren Jan van der Reijden en ennie Koet verspeelden heielrijPe kansen voor de De Leidenaren zul- J ,ji aanstaande dinsdag de indturn 'n f>n nt om acht uur met zeven ilpunten verschil moeten Innen om hun kansen op de iel te behouden. Het doelsal- is immers beslissend in het (val van een overwinning in Zwarte Wolf. "Cleinveld onderuit ,jaji „millimeterspurt" jEIDEN Wielrenner Gerrit vlei n veld blijft opvallende restaties boeken. De liefheb- fr, die zaterdag een maratho- ontsnapping in Hazerswoude innend afsloot, werd gister- zond tweede in Rotterdam, énjleinveld reed ook daar lange aaijjd alleen aan de leiding, tu4>ordat hij gezelschap kreeg 'ijsan vier renners. Twee daar- ?r.an loste hij binnen korte tijd detet een demarrage. In de «d-jndsprint leek hij ook de twee medevluchters ach- iJliér zich te houden. Eén daar- n-!an. Vos (De Mol), was de meters echter net iets nabeller en ging de Lissenaar een banddikte vooraf, 1 dvLV 'degradeert' ZLC epÉIDEN Het eerste zater- igelftal van ZLC komt vol- •pd jaar weer in de tweede lasse van de Leidse afdeling jelit. SVLV bleek gisteravond meest gelukkige ploeg in •t noodzakelijk geworden de- •adatieduel door in de ver- nging een 2-0 overwinning realiseren, fwieide ploegen waren gister avond op het UVS-terrein vol- c$dig aan elkaar gewaagd. Wel omaren in de reguliere speeltijd 1.1e beste kansen voor ZLC ge reserveerd. Waar de Leide- iaars de eerste negentig minu- en echter faalden, sloeg jVLV in de verlenging via -Henk Lelieveld wel toe. Vlak e?)cor tijd viel de definitieve be slissing. Roel Pegt mikte de 4al toen ongelukkig in het ei- doel. In Parijs kwam de grote sprong voorwaarts voor Mi kael Pernfors, die vorige week al de aandacht op zich vestigde door zijn geplaatste landgenoot Edberg uit te schakelen. Het bleek de inlei ding tot een ongekende suc cesreeks, die hem achtereen volgens verder langs Seguso, Jaite en dus gisteren Becker bracht. Pernfors schrijft zijn prestaties van de afgelopen anderhalve week vooral toe aan de beschutting van het Amerikaanse college-tennis, waarin hij vier jaren heeft vertoefd. „Voor mii was dit de beste aanpak", vertelde de tot gisteren onbekendste Zweed in het tennismétier. „Als je op je vijftiende besluit prof te worden, ben je geheel op je zelf aangewezen. Als je een paar keer achter elkaar slecht presteert, komt dat je moreel niet ten goede. Als je deel uit maakt van een team, zoals bij een college, kun je in zo'n ge val weer rustig werken aan je vorm. Er ligt niet zoveel druk op je". Mikael Pernfors is er wel bij gevaren. De Zweed, die er evenals zijn meeste landgeno ten een nogal behoudend spelletje op nahoudt, was daardoor in elk geval in staat

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11