lAlIeen dwazen99 komen nog naar West-Beiroet U houdt het droogt a Dorlogsverleden kost Waldheim geen stemmen -BOMAANSLAGEN, STRAATGEVECHTEN EN SLUIPSCHUTTERS Tientallen doden bij gevechten in Beiroet „Iraanse vrouwen met lippenstift worden verminkt MILJOENENSTAD MINSK IN GEVARENZONE TSJERNOBYL ^rUITENLAND CekiócSotmi/ni WOENSDAG 4 JUNI 1986 PAGINA 5 3IJNA-BOTSING UCHTREUZEN 30VEN IJSLAND >p a 700CgYKJAVIK Boven IJsland zijn ^Maandagmiddag twee verkeersvliegtui- dtrec|n met samen 588 inzittenden bijna in Frleslle vlucht op elkaar gebotst. De incfjegtuigen misten elkaar op zestig me- lotf' ^et ^oofd van IJslandse lucht- [rkeersleiding, Peter Einarsson, ver- yrrde gisteren dat de bijna-ramp door In reeks menselijke vergissingen was lroorzaakt. De twee toestellen waren In Boeing 747 van British Airways, ll% met 375 passagiers en 15 passagiers weg naar Seattle en een DC-8 van SAS die 186 passagiers en 12 beman- igsleden op weg naar Kopenhagen. |n& Bujak in staat van beschuldiging WARSCHAU Zbigniew Bujak, de gearresteerde ondergrondse leider van het verboden vakverbond Solidariteit, is in staat van beschuldiging gesteld. Dit heeft regeringswoordvoerder Jerzy Urban gisteren meegedeeld. De aan klacht tegen de 32-jarige Bujak luidt: het treffen van voorbereidingen, ge richt op het met geweld omverwerpen van de staat. Volgens de regerings woordvoerder is in de flat van Bujak materiaal gevonden dat wijst op contac ten tussen de ondergrondse organisatie en subversieve kringen in het westen. De Amerikaanse ambassade wilde geen commentaar geven op de Poolse be schuldigingen dat zij op de hoogte was van de schuilplaats van Bujak. ONASSISPRIJS VOOR HELMUT SCHMIDT ATHENE De Griekse president Christos Sartzetakis heeft gisteren drie prijzen uitge reikt van in totaal 300.000 dollar uit het vermogen van de overleden Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis. De Westduise ex-bondskanselier Helmut Schmidt kreeg de Athene-prijs voor zijn bijdrage aan een toenadering tussen volke ren. De Olympia-prijs voor de veiligstelling van het cultureel erfgoed was voor dirigent Von Karajan en het Jongerenorkest van de Europese Gemeenschap. De Aristoteles- prijs voor oplossingen voor maatschappelij ke problemen werd toegekend aan het Franse persbureau Agence France Presse en het Centrum voor Rehabilitatie en On derzoek voor Slachtoffers van Martelingen in Kopenhagen. Verzet in El Salvador wil met Duarte praten SAN SALVADOR Het linkse verzet in El Salvador heeft ingestemd met een voorstel van president José Napoleon Du- arte voor een derde ronde van vredeson derhandelingen. Maar de guerrillabewe gingen FDR-FMLN zijn niet bereid de wapens bij voorbaat neer te leggen, zoals Duarte had gevraagd. Het FDR-FMLN wil de besprekingen houden in de hoofd stad San Salvador. Aartsbisschop Arturo Rivera Y Damas is om bemiddeling ver zocht. Wanneer de gesprekken beginnen, is niet bekend. Twee eerdere gespreksron des eind 1984, waarbij de r.-k. kerk even eens bemiddelde, bleven zonder resultaat. Het verzet wil direct deelnemen in de re gering. President Duarte en het mach tige leger zijn daar op tegen. Astronauten moeten inspraak krijgen WASHINGTON De Amerikaanse presidentiële commissie die het on derzoek heeft uitgevoerd naar de toedracht van het ongeluk met het ruimteveer Challenger op 28 januari, wil dat astronauten en aannemers deelnemen aan de beslissingsproce dure rond de lancering. Daarmee wil de commissie voorkomen dat proble men met de veiligheid door NASA- bureaucraten onder de tafel worden geveegd, zoals dat met de Challenger gebeurde. De commissie heeft vier maanden aan het onderzoek gewerkt en in haar eindrapport, dat vrijdag openbaar wordt gemaakt, de NASA ernstig bekritiseerd voor de wijze van bedrijfsleiding. Algemene staking ter herdenking Soweto-bloedbad JOHANNESBURG Drie van de belangrijkste anti-apartheidsgroeperingen in Zuid-Afrika heb ben gisteren in een gezamenlijke verklaring een beroep gedaan op alle inwoners van het land om op 16 juni, precies tien iaar na de opstand in So- weto, te staken. De stakingsoproep was ook on dertekend door het Verenigd Democratisch Front, een coalitie van een aantal anti-apart- heidsgroepen, en het congres van Zuidafrikaanse vakbonden, de grootste vakfederatie van het land. Het bloedbad in Soweto leidde tot onlusten door het gehele land, die honderden zwarten het leven kostten. De Zuidafrikaanse regering heeft aangeboden ANC-leider Nelson Mandela vrij te laten, mits door andere landen geen economische sancties worden genomen als politie en leger in grijpen bij geweldadigheden die volgen op die vrijlating. 5.' Beiroet „Jullie zijn Eek", fluistert de man Echter de balie op het Eliegveld van West-Bei- ioet tegen twee buiten landse journalisten die ^net zijn geland. „Wat ko men jullie hier doen? Je kan beter zo snel moge lijk weer vertrekken". Je moet ook wel een beetje gek zijn om tegenwoordig naar West-Beiroet te kpmen, of je nou een buitenlander bent of niet. Vijftien Westerse mensen worden hier nog al tijd ergens in gijzeling vastge houden en er is geen enkele reden om aan te nemen, dat hun aantal niet nog meer zal groeien. Vorige week Zijn er in en rond Beiroet tachtig Li- Ibanezen om het leven geko men bij bomaanslagen, straat- jgevechten en door het ge weervuur van sluipschutters. Daarbij komt nog dat de elek triciteit eens in de twee dagen ivoor achttien uur wordt afge sloten, dat de benzinepompen zo goed als droog staan en dat de prijzen op de zwarte markt de laatste maand met zo'n 33 procent omhoog zijn gegaan. Het afval op straat wordt niet meer opgehaald en op de hoe ken van de straten stapelt de rommel zich langzaam op. Voor de ongeveer honderd Westerlingen die in Beiroet zijn achtergebleven, is het le ven vaak heel eenzaam ge worden. Bijna alle Westerse diplomaten, journalisten, lera ren en hulpverleners zijn al weg, naar het christelijke Oost-Beiroet of helemaal het land uit. En de Libanezen, die te arm of te koppig zijn om zelf te vertrekken, zijn ook niet bepaald in een feeststem- Aan de andere kant kan je te genwoordig als westerling ge woon over straat lopen zonder dat wildvreemde mensen je nastaren of op je afkomen met de vraag: „Kom je uit het buitenland? Is het niet ge vaarlijk om hier te zijn?" Het is ook nog altijd even heerlijk om de Middellandse zee te kunnen zien, waar je ook bent in West-Beiroet, om een do zijn rozen te kopen en er dan gratis een paar meer bij te krijgen, om bij Libanese vrienden lang te gaan, die dachten je nooit meer terug te zien en je met open armen ontvangen. Het is echter onuitsprekelijk deprimerend om te zien hoe de Libanese bevolking het hier steeds moeilijker heeft gekregen sinds de massale evacuatie van buitenlanders. Het vertrek vorige maand van de laatste Westerse lera ren en de enige Westerse arts die nog in het Amerikaanse ziekenhuis werkte, heeft het moreel van de Libanezen naar een absoluut dieptepunt doen zinken. „De Libanezen hebben altijd naar de buitenlanders opgeke ken en geprobeerd hen te imi teren", aldus een inwoner van West-Beiroet. „Ze hebben al tijd naar het Westen gekeken, wilden zichzelf niet op het Oosten richten. Nu zijn ze ge dwongen naar zichzelf te kij ken en wat ze daar zien be valt ze helemaal niet de Derde Wereld". De evacuaties hebben ook de gewelddadigheid en intole rantie in West-Beiroet gesti muleerd. Er verschijnen steeds meer islamitische pos ters en leuzen op de muren. De ayatollah is overal. „Na de moord op de'Britse docenten Leigh Douglas en Philip Pad- field volgde er een golf van bedreigende telefoontjes aan christenen, met de boodschap dat ze moesten vertrekken", zegt een Libanese zaken vrouw. Drie jaar geleden begon de Libanese economie sterk in te zakken en dat proces gaat nog altijd genadeloos door. Veel Libanezen kunnen voor het eerst van hun leven de eind jes niet meer aan elkaar kno pen. De import van buiten landse goederen bedraagt meer dan tachtig procent en de inflatie blijft stijgen. Een tijdschrift voor de zakenwe reld schat dat het gemiddelde inkomen per inwoner nu op 250 dollar per jaar ligt ter vergelijking: in Syrië is dat bijvoorbeeld 1250 dollar. Een Libanese man, vader van drie kinderen, zegt met tra nen in zijn ogen: „Het is de eerste keer dat ik waarschijn lijk geen melk voor mijn kin deren kan kopen. We hebben al twee weken geen vlees meer gegeten. Het enige wat ik nog wil is dit vervloekte land verlaten". dure BMW's, hun gouden hor loges flikkerend in het zon licht. Ze dineren in de beste restaurants en versieren het centrum van West-Beiroet met portretten van hun reli gieuze leiders en hun twijfel achtige martelaren. JULIE FLINT Copyright The Guardian Een jonge Amal-strijder klautert over het wrak van een auto, op zoek naar een veilige schuilplaats tijdens de hevige gevechten in West-Beiroet. BEIROET Bij de aanhou dende gevechten rond de Palestijnse vluchtelingenkam pen in de zuidelijke buiten wijken van West-Beiroet zijn gisteren volgens de politie 53 doden en 242 gewonden ge vallen. Veel gewonden wer den in de steek gelaten en sommige bloedden dood om dat ambulances en reddings ploegen door de gevechten de slachtoffers niet konden be reiken. De politie sprak van de hevigste gevechten sinds de strijd om de kampen op 19 mei oplaaide. De strijd gaat vooral tussen de sji'itische Amalmilitie van Nabih Berri en soennitische 6 Februari-be- weging van Shaker Berjami, die door de Palestijnen wordt gesteund. Berri wil koste wat het kost voorkomen dat de PLO opnieuw vaste voet aan de grond krijgt in de Pale stijnse kampen, waaruit de beweging werd verjaagd bij de Israëlische inval in Liba non, vandaag precies vier jaar geleden. Op president Assad van Syrië is een dringend be roep gedaan om tussenbeide te komen en snel een einde te maken aan de vijandelijkhe den. Tot nu toe heeft Syrië, dat krachtens een uit 1976 stammend mandaat van de Arabische Liga 25.000 man troepen in het noorden en oosten van Libanon heeft, nog niet openlijk gereageerd op dit verzoek. iondag tweede ronde presidentsverkiezingen oostenrijk :l(Van onze correspondent) ONN In Oostenrijk lordt komende zondag de ^eede ronde gehouden in de presidentsverkie- ngen. De algemene ver achting is dat de stem- isstrijd een overwinning ordt voor de omstreden inservatieve kandidaat urt Waldheim. De be- huldigingen over zijn :rzwegen oorlogsverle- •n lijken onmiskenbaar zijn voordeel te hebben werkt. De „lastercam pagne" heeft geleid tot ;n golf van patriottisme anti-semitisme onder Oostenrijkse kiezers. de eerste ronde kreeg de lormalige secretaris-generaal in de Verenigde Naties 49.6 reent van de stemmen, aarmee kwam hij slechts .000 stemmen tekort om de solute meerderheid te halen, J e vereist was om in de eerste nde gekozen te worden. Zijn vaal is Kurt Steyrer, ex-mi- ster van gezondheidszorg, ;e de steun heeft van de soci- isten (SPO). Deze bleef ste rn op 43,6 percent. De socia listen lijken er volstrekt niet meer in te geloven, dat zij die achterstand nog in kunnen ha len. Zij houden zich vooral be zig met pogingen de „weglo pers" uit het kiezersvolk terug te halen. Maar de ontevreden heid onder vroegere SPO- stemmers is bijzonder groot. Waldheim bleef intussen, ook na de eerste verkiezingsronde, het mikpunt van beschuldigin gen in verband met zijn ver zwegen oorlogsverleden. De zaak werd in maart aange zwengeld door het Weense on afhankelijke tijdschrift „Pro fil", dat met een onthullend artikel kwam. Daaruit bleek dat de veteraan-politicus, die altijd had verklaard dat hij tussen '41 en '45 in Wenen had gestudeerd, in de bewuste pe riode dienst heeft gedaan in het leger van de Nazi's. Hij was gestationeerd op de Bal kan als inlichtingenofficier van de Wehrmacht. Later zijn hier nog tal van zware be schuldigingen aan toegevoegd, maar Waldheim spreekt ze alle categorisch tegen. De onthullingen hebben geleid tot een ware golf van chauvi nisme en anti-semitisme bij de Oostenrijkse bevolking. De huidige president, Rudolf Kirchslager, zei dat het anti semitisme weer op het niveau was van voor de Tweede We reldoorlog. De „inmenging in de interne aangelegenheden van Oostenrijk" heeft kwaad bloed gezet bij een groot deel van de Oostenrijkers. Maar indien Waldheim, zoals de verwachting is, gekozen wordt als president, kan dat Oostenrijk ook in de toekomst in de betrekkingen met het buitenland de nodige proble men opleveren. Het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles is een campagne be gonnen om Waldheim in de VS tot ongewenste vreemde ling te laten verklaren, tenzij hij het tegenbewijs kan leve ren voor de beschuldigingen. Ook in Israël, Nederland en andere landen is opgeroepen om actie te ondernemen tegen de eventuele verkiezing van Waldheim. Hoofdredacteur Peter Michael Lingens van het Oostenrijkse tijdschrift „Profil", dat het verzwegen oorlogsverleden van Waldheim oprakelde, voorspelt de gevolgen van de verkiezingsuitslag als volgt: „Als Waldheim wordt geko zen, zal zijn overwinning in het buitenland worden uitge legd als een overwinning van de Nazi's. Als Waldheim ver liest, is een nieuwe legende ge boren: die yan de grote Oos tenrijker dié laf is vermoord. En wie krijgen er dan de schuld? De joden". MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER I „Heren....," sprak smidje Verholen rustig, lar inwendig zat hij al op zéér hete kolen. jerenvoor de aankoop van het knettercar- r-principe moet u niet bij mij zijn. Ik kan deze Vinding niet aan u verkopen, omdat...." - 'at zegt u daar?" gilden de twee stafofficieren gewonden. En de generaal-majoor d'Afkny- van Cnoedelaere stelde de vraag: „Ge hebt f principe toch niet reeds verkocht aan buiten- iridse mogendheden? Dat zou toch al te dol ijn!" - „Inderdaad...," trachtte de smid nog istig uit te leggen. „Dat zou al te dol zijn, 'ant..." - „Het zou hoogverraad zijn!" gilde Den de luitenant-kolenel Putje van Schutter. Je mag geen geheim aan buitenland verkopen, - 'at je voor niks aan je eigen vaderland kunt ge en! O zo!" - Toen had de smid er genoeg van. Houden jullie nou allebei je gezicht eens icht!" tierde hij en zijn stem klonk, boven alles lt. „Ik verkoop niks en ik kan niks vérkopen en Ik kan ook niks cadeau geven, want er is hele maal geen uitvinding! Het is allemaal boerenbe drog en als de stad daar wil invliegen, dan moe ten zij dat zelf weten! maar ik sta er buiten! Hierdaar komt de uitvinder van het knetter carter juist aanlopen! Vraag hém maar of-ie het vaderland wil dienen met zijn „uitvinding"! Bah...!!! Ik walg al van het wóórd!" - Geschrok ken wendden de twee officieren zich af. „Die vent... kan schreeuwen als een sergeant-majoor instructeur...," mompelde de kleine luitenant kolonel Putje van Schutter. - Doch toen sprak de kleine Kareltje Knetter de verlossende woor den: „Als ik u misschien van dienst kan zijn met mijn uitvinding, heren. Het knetter-carter is naar mij genoemd. Kareltje Knetter is mijn naam...." - „Instappen, jong en als de bliksem naar het hoofdkwartier," zeiden de hoge officieren. Ze namen Kareltje bij zich in de auto en stoven er vandoorT DEN HAAG „Om te con troleren of een vrouw in Iran lippenstift gebruikt, drukken pasdaran (revolutionaire gar disten) een witte zakdoek te gen haar lippen. Indien sporen van de verfoeide make-up te zien zijn, worden de lippen met een onder de zakdoek verstopt scheermesje ver minkt". Aan het woord is de Iraanse balling A. Shakeri, lid van het uitvoerend comité van de Nationale Iraanse Verzets beweging (Namir) van ex-pre mier dr. Shapour Bakhtiar, die als banneling in Parijs leeft. Shakeri: „Dit is slechts een van de gruwelijkheden waar toe dit regime van ayatollah Khomeiny in staat is. Het is een bewind dat kinderen met goudgekleurde sleuteltjes voor de hemelpoort de mijnenvel den instuurt, zwangere vrou wen laat geselen en het hoog ste aantal executies ter wereld heeft. Degenen die dit op hun geweten hebben zijn geen mensen, het zijn beesten". Up een persconferentie in Den Haag schetste hij gisteren sa men met medebestuurslid A.Ghobadian een beeld van het dagelijkse leven van het Iraanse volk dat gebukt gaat onder de onderdrukking van het islamitische regime. Op dezelfde dag werd in de Iraan se krant „Islamitische Repu bliek" bekendgemaakt dat mensen die zich „decadent kleden, met obscene woorden in het Latijnse schrift of in vulgaire kleuren en modellen" opgepakt worden. De wets overtreders zullen in „herop voedingskampen" worden on dergebracht. Iraanse vrouwen mogen vol gens de geldende „islamitische gedragscode" in het openbaar slechts hun gezicht en handen tonen. Mannen dienen zich in getogen te kleden. Als onder deel van een nieuwe zedelijk heidscampagne hebben de Iraanse autoriteiten sinds half mei honderden boutiques ge sloten. „Gedwongen prostitutie is on der het huidige regime gelega liseerd. Het wordt tijdelijk hu welijk genoemd. Een man hoeft tegen een ongetrouwde vrouw slechts te zeggen: ik neem je als mijn vrouw voor dit bedrag en voor deze tijd. Toestemming van de vrouw is niet nodig. Wij kennen talloze voorbeelden van vrouwen in de gevangenisssen die tot deze verbintenissen worden ge dwongen en dat terwijl prosti tutie officieel is verboden en de schuldige wordt veroor deeld tot lijfstraffen". De vertegenwoordigers van Bakhtiars Nationale Verzets Beweging (NAMIR) zijn deze week in Nederland voor ge sprekken met de vier grote po litieke partijen en met de vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken. Zij pleiten voor het afbreken van de diploma tieke betrekkingen, het instel len van een olie-embargo, en een embargo op het leveren van wapens en wapenonder delen aan zowel Iran als Irak. Roemenen vluchten in laadkisten naar Duitsland REGENSBURG Zevenen twintig Roemenen, van wie zestien kinderen, zijn er in ge slaagd naar de Bondsrepubliek te vluchten door zich in laad kisten op Italiaanse vrachtwa gens te laten insluiten. Dit is gisteren bekendgemaakt door de politie in Regensburg in het zuidwesten van de Bondsrepu bliek. Hun aanwezigheid werd ontdekt als gevolg van de dief stal van een fiets. Zij waren vorige maand in de Bondsre publiek gekomen. (Vervolg van voorpagina) MOSKOU Volgens de Pravda is ook het gebied rond de Witrussische hoofdstad Minsk, 300 kilometer ten noordwesten van Tsjernobyl, meteen na de ramp tot geva renzone verklaard. Over ver dere maatregelen in Minsk is echter niets bekendgemaakt. Gisteren schreef de Pravda dat twee van de vier reactoren in de kerncentrale van Tsjer nobyl in oktober weer in ge bruik zullen worden genomen. Dan zullen ook de eerste ar beiders naar het gebied rond decentrale terugkeren. Die ar beiders zullen echter niet wor den gehuisvest in hun ont ruimde woonplaats Pripyat, maar op cruise-schepen. Hier uit is door diplomaten afgeleid, dat Pripyat op dat moment nog niet bewoonbaar zal zijn. De Pravda schreef verder dat de velden in de buurt van Tsjernobyl waar graan op ver bouwd werd, met grassoorten worden bezaaid. Daaruit kan worden opgemaakt dat de landbouwgronden jarenlang geen bruikbare oogsten zullen opleveren als gevolg van de kernramp, die inmiddels aan 25 mensen het leven heeft ge kost. W<?st-Duitsland krijgt op korte termijn een ministerie van mi lieu, die zich vooral zal bezig houden met problemen rond kernenergie; in de Bondsrepu bliek een zeer gevoelige kwes tie na de kernramp in Tsjerno byl. De vorming van het mi nisterie lijkt daarom vooral in gegeven door electorale motie ven. Milieuzaken vielen tot dusver onder minister van binnenlandse zaken Zimmer man, die om zijn milieubeleid veelvuldig is bekritiseerd. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren verboden de kernreactor in Hamm, waar zich onlangs een lekkage voor deed, opnieuw in bedrijf te stelen zolang een onderzoek niet is afgerond. Bet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I A'at Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: A dres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I £ektóc(Sotwa/ni

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5