SGP-dominee zet langzaam aan een punt achter politiek aan tafel £eidae Artsen sturen patiënten door naar stiltecentrum kerk wereld ABMA HOUDT NIET VAN DAT ENGHARTIGE beroepingen Christenen en moslims in Afrika moeten elkaar verstaan ACHTERGROND £&idóa(2owuvnt WOENSDAG 4JUNI1986 PAGINA 2 Lutherse Kerk Brazilië groeit spectaeulair De Lutherse Kerk, die precies honderd jaar geleden door Duit se immigranten in Brazilië is gesticht, heeft alle reden haar eeuwfeest op grootse wijze te vieren. De kerk groeit de laatste jaren op spectaculaire wijze. Waren er in 1980 800.000 luthera nen in Brazilië, nu zijn er bijna 1,2 miljoen. Deze groei is ook te merken in het lutherse seminarium, even buiten de zuidelijke havenstad Porto Alegre, dat een record aantal studenten telt (304). Het grootste katholieke seminarie, dat in haar gloriejaren 310 studenten had, telt op dit moment slechts 149 priesterstu denten. Tot de lutherse kerk in Brazilië behoren volgens woordvoerder Sil Smidt, ex-president Ernesto Geisel. Zimbabwe arresteert hoge r.-k. functionaris In Zimbabwe is maandag de voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor gerechtigheid en vrede (Justitia et Pax), Nicho las Ndebele, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht „informa tie aan de vijand" te hebben verstrekt. Volgens de regering van Zimbabwe zou Ndebele gebouwen op militair gebied bij de grenzen van het land hebben gefotogra feerd. Zijn advocaat heeft de beschuldiging van de hand gewe zen. Waarnemers in de hoofdstad Harare zijn van mening dat Nde bele de ergernis van de regering heeft opgewekt doordat hij Amnesty International heeft gewezen op folteringen en te rechtstellingen zonder proces. Aan de mens zijn twee oren gegeven, maar slechts één mond Benjamin Disraëli Koningin Juliana heeft hem eens gevraagd, wat hij nou eigenlijk is: dominee of poli ticus. ,,Ik moest indertijd ook wel eens opdraven voor een kabinetsformatie", ver telt hij, „en het was bij één van die kerert dat ze het vroeg. We zaten buiten, op het gazon van Huis ten Bosch. Ze vroeg: Waar heeft u gisteren gepreekt. Ik ver telde waar dat was. Daarop zei ze: Wat moet ik nou ei genlijk zeggen, dominee of meneer. Ik zei: nou, de meesten zeggen dominee, tot aan de communisten toe. Dus, dat is toch overeind ge bleven". En zo hebben het staatshoofd, links èn rechts altijd met respect 'dominee' gezegd. Achttien jaar lang in een driemanschap in de Tweede Kamer en vijf jaar één van de twee in de Eerste Kamer. Hij blijft nog lid van de gemeenteraad van Put ten. De Haagse politiek is hem nu echter definitief kwijt want Abma (69) heeft zich niet meer verkiesbaar gesteld voor een nieuwe zit tingsperiode van de pas af getreden Eerste Kamer. Een vraaggesprek met een prin cipiële SGP-dominee die toch zeven dagen werkt in de week en in de politiek op een geheel eigen wijze heeft getuigd van de waarheid der eeuwen. Abma en zijn vrouw houden van een klassiek interieur. In de kamer van de bescheiden nieuwbouwwoning (samen met de buren onder één kap) aan de Kerkstraat in Putten op de Veluwe, staan donker bruine houten kasten. Voor de bekleding van de fauteuils is een dessin met opvallend grote rozen gekozen. De zwa re gordijnen dragen sierlijke kwasten. Op de draaischijf van de pick-up ligt, aan de hoes te zien die ernaast staat, een elpee van Gijsbert Lek- kerkerker, een organist die psalmbewerkingen ten geho re brengt. Sinds 1974 wonen Abma en zijn vrouw wonen in Putten. Friesland heeft hem niet meer zo getrokken, hoewel hij daar vandaan komt. „Ik ben wel een geboren Fries", zegt hij. „Maar Friezen zijn wat je zou kunnen zeggen, nogal uitzwermerig. Hette Gerrit Abma is min of meer door zijn vrouw in de politiek gekomen. Zijn schoonvader H.A. Leenmans, ook predikant, was voor de oorlog lange tijd lid geweest van het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Abma zou zich pas in de jaren vijftig aansluiten bij de SGP. Hij was toen (Gere formeerde Bonds-)dominee in hervormd Rotterdam en collega van een dominee die de Partij van de Arbeid over tuigd aanhing. „Dat was de tijd van de doorbraak. M'n collega was nogal eens voor de partij op pad. Ik dacht toen: waarom zou ik me nog zo neutraal opstellen. Ik sprak wel eens voor een kies vereniging van de SGP en ik heb me daar toen bij aange sloten. In 1956 werd ik lid van het hoofdbestuur, sinds 1961 was ik voorzitter van de SGP. En dat ben ik ook ge bleven toen ik in de Kamer zat. Dat was een ouwe tradi tie bij de SGP, dat de fractie voorzitter in de Kamer ook voorzitter was". Theologen Abma is ook een exponent van een andere traditie in de SGP: theologen maken er de dienst uit. „Ja", zegt Abma, „in de christelijke politiek in ons vaderland is voor theolo gen lange tijd een voortrek kersrol weggelegd geweest. Abraham Kuyper was de grote gangmaker van de ARP. Na hem zijn meer pre dikanten in de Kamer ge weest. Ook de CHU heeft z'n predikanten gehad. Dat is een stukje cultuur geweest, ook bij ons. Een beetje tradi tie". „Bij de AR is dat al een poos je opgehouden. In de KVP-fractie ben ik nog wel eens een priester tegengeko men. Het eigenaardige is dat het ter rechterzijde een beetje een aflopende zaak aan het worden is, ook bij de SGP. Bij links zit nog wel eens een predikant. En de PPR heeft ook een priester in de Kamer gehad". Abma heeft in het verleden veel vragen moeten beant woorden waarom hij als do minee de politiek in ging. Hij heeft er in 1966 het boekje 'Dominee in de politiek' over geschreven. Nu zegt hij er van: ,,De catechismus zegt: je moet je geloof niet alleen op zondag in de praktijk bren gen. Ik zeg niet dat iedere theoloog in de politiek zou moeten. Maar er zit wel iets in van een uitdaging om de Bijbel in het praktische leven van de politiek te vertalen". „Als predikant kun je zon dags de mensen wel vanaf je hoge plaats voorhouden hoe het moet. De dominee moet ook maar eens in de fabriek en de werkplaats kijken, op kantoor zitten, uit de beslo tenheid van de pastorie tre den, zegt men wel. Dan is het niet allemaal zo eenvoudig als het zondags gepreekt wordt." Stem Wat in dit interview eigen lijk niet uit de verf kan ko men, is de eigenaardige ma nier waarop Abma zich uit drukt. Hij spreekt langzaam, alsof elk woord gewogen wordt. Daarbij spreekt hij met hele korte tussenpauzes in elke lettergreep, wat zijn woorden een beetje hortend en schuchter doet overko men. Een goede stem in ieder geval voor een grote kerk, waar je met een lange na galm niet snel kunt spreken. Een echte domineesstem. Maar het meest bijzondere van Abma zijn z'n woordge bruik, z'n speelse en geestige vergelijkingen en z'n droge humor. „Abma", heeft het oud-Kamerlid Maarten Scha kel eens gezegd, „weet de verzonken betekenis van sommige woorden op een verrassende wijze aan het licht te brengen. Hij kent de waarde van het woord. Hij beheerst zijn moedertaal zeer goed. Abma is er een voor beeld van dat zij, die menen dat dominees per definitie saaie, dorre mensen zijn, zich aan een waanvoorstelling ge wonnen geven". Niet voor niets hebben zelfs de linkse partijen in de Ka mer indertijd hun teleurstel ling uitgesproken over het verdwijnen van Abma uit de politiek. Ka'hnerlid wijlen P. Jongeling van het GPV, die altijd vanuit Amersfoort in de trein met hem meereisde naar Den Haag, sprak altijd lovend over de geestige en speelse stijl van Abma, die hij bemerkte achter het donker gestreepte domineespak. De vergaderingen van de ge meenteraad in Putten wor den vrijwel altijd opgefleurd door een droge of scherpzin nige vondst van Abma. Toen onlangs bij de ingekomen stukken een klacht over de overlast van hondepoep zat, waarbij het college de raad voorstelde: 'in handen stellen van het college', merkte Abma droog op: „Moeten we dat letterlijk nemen?" Tweede-Kamervoorzitter Dolman is een groot bewon deraar van Abma. In een herdenkingsboekje van G. Holdijk zegt hij over Abma: „Wie niet goed luisterde, liet zich aanvankelijk afschrik ken door wat lijzigheid leek. Geleidelijk aan groeide de waardering voor de vaste overtuiging, verpakt in iro nie. De bijzondere betekenis van de SGP op het parle mentaire forum is niet gele gen in een spectaculair getui genis. De waarheid der eeu wen behoeft geen tribune". Misschien is Abma daarom voor velen juist zo'n moeilijk te plaatsen persoon: dat juist hij in de politiek steeds een dosis eigen humor en relati visme heeft binnengebracht, terwijl hij nota bene als do minee, van een partij is van grote standvastigheid en on- wrikb're principes. Hij zegt ervan: „Dat enghartige in het partijstandpunt, waar het va derland van afhangt, dat heeft mij nooit kunnen ver leiden. Je moet van je politie ke partij geen ^fgod maken. Daar moet je afstand van ne men. En het moet niet zo zijn dat de mensen denken dat je je beweegt in een wettisch harnas. Een strak en gesloten getuigenis, waar geen warm te en sympathie achter schuil gaan, moeten wij niet bren gen". Abma heeft daarom gepro beerd op zijn geheel eigen wijze begrip te kweken voor 't aloude SGP-standpunt, maar van zijn kant ook be grip op te brengen voor te gengestelde opvattingen. „Ik heb ontdekt", zegt hij, „dat over de fundamentele le vensvragen ook door anders denkenden diep nagedacht wordt. Zelfs over de Bijbel en over het geloof." Abma is vrijwel elke zondag nog voorgegaan in de kerk. Ook in Putten, waar hij van 1959 tot 1963 predikant was. „Daarvoor zat ik in Monster, in het Westland. Allemaal tuinders had ik in de ge meente en één boer. In Put ten was het andersom: alle maal boeren en één tuinder. De kassen staan er nog, maar ze zakken al wel wat in". Het woord tijd voor een af scheid. De losse handdruk van Abma verraadt een ze kere onhandigheid, een vorm van wereldvreemdheid die moeilijk te rijmen valt met zijn ervaring, zijn geleerd heid, zijn mensenkennis. Het verklaart wellicht beter de milde houding die hij tegen over het leven inneemt. PIET VAN DIJK Adviescommissie Zuidafrikaanse bisschoppen voor economische sancties In Durban is een commissie geïnstalleerd die iri opdracht van de R.-K. bisschoppen conferentie van Zuidelijk Afrika moet onderzoeken op welke wijze economische druk kan worden uitgeoe fend op het apartheidsregime in Zuid-Afrika. De bisschop penconferentie hield begin mei in het Marianhill-huis bij Durban een buitengewone vergadering over eventuele steun aan economische sanc ties tegen het apartheidsregi me. De bisschoppen lieten weten dat „naar het zich laat aanzien de doelmatigste vorm voor het uitoefenen van niet gewelddadige druk op de Zuidafrikaanse rege ring die nog is overgebleven, economische druk is". De commissie moet voor het eind van dit jaar verslag uit brengen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Middelburg, J.Dubbink kandidaat te Amsterdam. Aangeno men naar Middelburg (Oostker kwijk) toezegging. M de Boer laat stelijk christelijk gereformeerd pre dikant te Veenendaal (Bethelkerk). Gereformeerde Kerken Beroepen te Bunschoten-Spaken burg, W.D.Omta te Aalten. Beroepbaar: drs.J.P.M.van Vliet, Stenderinckstraat 17, 6981 JV Doesburg; drs.L.Lingen, Groene- straat 128, 8261 VK Kampen. In het Brabantse Ooster hout sturen de artsen re gelmatig patiënten door naar het stiltecentrum van de kerken in het dorp. Want daar zijn mensen die meer tijd hebben om problemen aan te horen dan de huisartsen. Dit bleek in Rotterdam, op de jaar lijkse beraadsdag van Stiltecentra in ons land. „In plaats van het kwartier tje dat artsen op het spreek uur met hun patiënt kunnen spreken, komt het in het stil tecentrum voor dat we drie uren met mensen spreken", aldus een medewerker van het Brabantse stiltecentrum. Tijdens de ontmoeting in Rotterdam, georganiseerd door het Hervormd Evange- lisatorisch Beraad (HEB) bleek dat het aantal stilte- en aandachtscentra in voorna melijk de grote steden van ons land sterk groeit, on danks de voortgaande ont kerkelijking. Maar ook wor den in kleine steden en in dorpen stiltecentra opgericht. Momenteel zijn er 15 stilte centra in ons land. In 1975 ontstond in het win kelcentrum Hoog Catharijne te Utrecht het eerste stilte centrum van ons land. Voor de bouw van het Utrechtse winkelcentrum moest een klooster het veld ruimen. De parochianen besloten dat op diezelfde plaats een kapel moest komen. Ze worden bij na allemaal gedragen door vrijwilligers, die in vrijwel geen enkel geval zijn opge leid tot professioneel hulp verlener. De Pauluskerk in Rotterdam is met 125 mede werkers het grootste stilte centrum; het kleinste draait slechts op een handjevol vrij willigers. De meeste centra zijn overdag en tijdens de koopavonden open. Medewerkers van het Haags aandachtscentrum dat in 1983 is opgericht op initiatief van de hervormde predikant ds. F.N.M. Nijssen, vertelden dat uit het stiltecentrum werkgroepen zijn ontstaan die zich bezighouden met de zorg voor nabestaanden van mensen die zelfmoord pleeg- In stiltecentra meer ruimte voor gesprek (Den Haag) den, met de nazorg voor slachtoffers van incest en met de zorg voor patiënten die uit een ziekenhuis zijn ontslagen. Coördinatrice drs. Inge M. Hoogeveen van de Rotterdamse Pauluskerk sprak over de neiging van medewerkers bepaalde men sen de toegang tot het stilte centrum te ontzeggen. Zij doelde daarbij op onder an deren alcoholisten. „Toch hebben wij", vervolgde zij, „grote moeite met het verho gen van drempels om ons op die manier te ontdoen van de problematische bezoekers. Wij willen met alle mensen in zee gaan", aldus drs. Hoo geveen, die er aan toevoegde dat wel de voorwaarde geldt dat mensen die komen bin nenlopen, zich houden aan de regels van het centrum: Het Islam in Afrika project (IAPC) is een uitgebreide campagne begonnen ter ver betering van de relatie tussen de christenen en moslims In Afrika. Volgens de Neder landse hervormde zendings predikant dr. J. Haafkens, al gemeen adviseur van het IAPC, zal het IAPC in tal van Afrikaanse landen cur sussen houden waarin chris tenen worden geïnformeerd over de relatie tussen christe nen en Islam. Moslims zullen voor deelneming aan de cur sussen worden uitgenodigd. Volgens Haafkens, die sinds 1966 in Afrika werkzaam is, hoopt het IAPC aan te kun nen tonen dat christenen en moslims „als godvrezende mensen" op geestelijk en so ciaal terrein veel met elkaar gemeen hebben. De poging van het IAPC om de betrekkingen tussen mos lims en christenen te verbe teren komt na scherpe kri tiek van sommige godsdien stige groeperingen dat de moslims het machtige oliewa pen willen gebruiken om het Afrikaanse continent te isla miseren. In sommige Afrikaanse lan den, zoals Nigeria en Sudan, hebben conflicten onlangs aangetoond dat er aan we derzijds begrip tussen christe nen en islamieten nog veel ontbreekt. Zo deed de invoe ring van de Islamitische wet (Sharia) in Sudan het conflict tussen het islamitische noor den en het christelijke zuiden weer oplaaien. In Nigeria hebben het besluit van de re gering zich aan te sluiten bij de internationale islamitische conferentie organisatie (ICO) en de recente aanvallen van moslims op christenen in het gebied Ilorin, de spanningen tussen de aanhangers van beide godsdiensten doen toe nemen. Spaghetti alia carbonara met Italiaanse venkelsalade tweekleurenvla Voor twee: 250 g spaghetti, zout, stukje ontbijtspek van 100 g, 1 lepel (olijf)olie, 2 eieren, 1 lepel room, 50 g ge raspte pikante kaas Parmezaanse 1 venkelknol, stukje komkommer of courgette, 1 tomaat, uitje, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie. basilicum 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker). 2,5 dl chocoladevla (2,5 dl melk, 10 g cacao, 22 g suiker, 12 g maizena). Kook de spaghetti gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak of als die ontbreekt in ruim water met zout naar smaak en een lepel olie in ongeveer tien minuten (de staafjes moeten gaar worden maar nog wel stevig zijn). Snijd het spek in blokjes en bak die in een ruime koeke- of braadpan in de olie op een matig vuur tot ze lichtbruin zijn. Meng er de gare en goed uitgelekte spaghetti met twee vorken luchtig door en laat het mengsel nog even bakken. Schuif een sud- derplaatje onder de pan en werk de met room losgeklopte eieren door de spaghetti. Strooi de kaas erover en zet de pan zo op tafel. Verwijder het groen en de harde delen van de buitenkant van de venkelknol, spoel hem af en snijd hem doormidden en vervolgens in dunne plakken. Schaaf of snijd de kom kommer of courgette (geschild of ongeschild) in plakken. Verdeel de gepelde tomaat en ui in stukjes. Meng de groen ten met een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie. Schep er fijngeknipte verse of gedroogde basilicum door. Garneer de salade met het venkelgroen. Schenk de gele vla en de chocoladevla tegelijk in de schaal- (tjes). Er zal een rechte afscheiding tussen de twee kleuren ontstaan als u dat met beide vlaas gelijktijdig van weerskan ten doet en de dikte gelijk is. JEANNE Voorzichtig aan PROF. dr. F. W. Rutten, secretaris-generaal van het minty terie van economische zaken, toonde zich ruim een half ja^i geleden vrij optimistisch over de te verwachten economisch! ontwikkelingen in ons land. Dat baarde enig opzien, omd| deze Haagse topambtenaar zich daarvóór altijd somberd^ dan wie ook uitliet over onze economie. In zijn advies gist^ ren aan informateur De Koning heeft de heer Rutten, teveni voorzitter van de Centrale Economische Commissie, een clu] van topambtenaren, zich echter weer van zijn vertrouwd zijde laten horen. Hij schetste een „realistisch" beeld, Haa^j jargon voor somber. L HlERUIT mag worden afgeleid, dat de heer Rutten ong^1 veer op één lijn zit met de jongste prognose van de OESO, di Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling in Parijs, die een terugval van de economische groei tq minder dan een procent voorziet. Het Centraal Plan Bureaj schilderde die prognose vorige week als min of meer onzin) nig af, maar Rutten, die eind vorig jaar nog een groei vaj drie procent haalbaar achtte, kan de Parijse rekenmeester kennelijk beter volgen. De jongste ontwikkelingen op de va luta- en energiemarkten zullen daar niet vreemd aan zijn. Nu leert de geschiedenis dat economen er met hun prognó ses nog al eens naast zitten, soms zelfs heel flink positie: dan wel negatief. Informateur De Koning en de onderhande laars van CDA en VVD, De Vries en Nijpels, weten dat na tuurlijk ook. Het is echter niet zo'n risiëo te voorspellen da zij het zekere voor het onzekere nemen en het financieel^ economische kader voor een nieuw regeerakkoord krap hou^ den. Dit zal echter zonder meer inhouden dat van de veil wensen die de verschillende ministers de afgelopen dagen it) hun politieke testamenten op tafel hebben gelegd weinig o[> niets wordt gehonoreerd. Dat is wel jammer, met name vooji de plannen van de ministers Brinkman en Deetman inzak^ het ouderenbeleid en het onderwijs. Maar onze samenleving is er niet mee gediend wanneer nu plannen ten uitvoefj worden gebracht, die straks niet betaalbaar blijken. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Regen Amsterdam l.bew 16 8 7 De Bilt h.bew 17 7 9 Eelde regenbui 17 7 8 Eindhoven l.bew 18 8 10 Den Helder regenbui 14 8 7 Rotterdam regenbui 17 8 9 Kopenhagen regen 21 9 62 Frankrijk: Ten noorden de Loire half tot zwaar ber wolkt en enkele buien. MidC dagtemperatuur rond 16 grat den. Ten zuiden van de Loirij- perioden met zon en op d meesteplaatsen droog. Middag^ temperatuur tussen 17 en 2^ graden. jp Spanje, Portugal: Droog ei„ flinke zonnige perioden. Mi(jr dagtemperatuur van 17 gradej0 in het noorden tot 27 in hee zuiden. Italië, Joegoslavische kuJr Half tot zwaar bewolkt en but en, vooral in het noorden tajl rijk. Middagtemperatuur tur" sen 20 en 28 graden, in dj buurt van de Alpen koeler. Alpengebied: Veel bewolkin en perioden met regen. Miq dagtemperatuur in het alge meen tussen 10 en 16 grader\ vrijdag in Oostenrijk plaatse lijk tussen 5 en 10 graden. 26 16 0.2 Buiig en koel DE BILT Ook morgen is het vrij koud. Normaal ligt de maximumtemperatuur in deze tijd van het jaar bij twintig graden, maar daar blijven we nu vijf of zes graden onder. Daarbij vallen er nogal wat buien, soms met onweer. Veel zon komt er niet. Vannacht zijn de temperaturen eveneens laag, tussen de vijf en tien gra den. Oorzaak van het wissel vallige weer is een gebied met lage barometerstanden boven midden-Europa, met een uitlo per naar de Noordzee. Daar omheen stroomt lucht die van erg noordelijke breedte naar ons toekomt. Er staat een ma tige, aan de kust en op het IJs- selmeer nu en dan krachtige wind. Hij waait uit west tot noordwest. Tot en met het weekeinde verandert er niet veel: het blijft koel en onbe stendig met af en toe buien. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavie: Wisselend bewolkt en enkele buien. Mid dagtemperatuur tussen 14 en 19 graden. Groot-Brittannie, Ierland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur tussen 12 en 16 graden. Benelux: Half tot zwaar be wolkt en enkele buien. Mid dagtemperatuur rond 16 gra den. Duitsland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag temperatuur tussen 10 en 16 graden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KBANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Wethouder uit de bocht? Het hoofdredactioneel cc mentaar in de krant van mei jl. liet zich kritisch over het plan van wethoud» Adri Duivesteyn het stadhui niet aan het Burg. De Monch; plein maar in het Spuikwaï tier te plaatsen. Zeer terecl wordt geconcludeerd dat Dui vesteyn met succes de veldsl; gen tegen de verpaupering ij de oude wijken heeft gewoi nen. Deze erkenning bevestig de kwaliteiten van deze een; voudige, Haagse jongen. Ha wordt te lang om allemaal oj te sommen wat hij in luttel) jaren voor onze stad heeft gi daan. Het idee van de wethouder h< Haagse stadscentrum te doey herleven, is lovenswaardig Een gezonde binnenstad, waa het aangenaam toeven tracht hij te herwinnen, bewoners en de bedrijvenij de city staan, ongeacht hui politieke voorkeur, achP deze energieke doordouNy< met zijn goede ideeën. Uw Ei gelse term „point of no ri turn" is te vervangen door ëei Nederlandse en wel „beter tei halve gekeerd, dan ten hè! gedwaald". Een cöncertgi bouw, een Margetheater, 'eë wintertuin, een stadhuis in hejge Spuikwartier, een gerestaüjy( reerde Nieuwe Kerk, een aanue sluiting op imposante regeke ringsgebouwen, een conserva torium, een rijksarchief, dit al les aansluitend op het Binnéiip| hof met oude stadhuis en Gro te Kerk, zullen van Den Haal een prachtig stadshart maken Vanzelfsprekend hoort eeib stadhuis in zo een passend^'!; omgeving. Het wordt tijd, d; er een einde komt aan de loze versplintering door impi santé gebouwen in dode buj ten wijken te plaatsen, Wij zakenmensen zeggen: A Duy vesteyn? Uit de bochl Welnee, Adri, goed gedaan ji chie, doorgaan! Johan Stahlecki DEN HAAi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2