Akoestiek Stopera kan nog iets beter worden Bezoèk aan Kunst- RAI 86 zeker de moeite waard Jk BESTUUR ROTTERDAMSE KUNSTSTICHTING WEG QeidócOowiant dagpuzzel Mode op het Holland Festival: spel met superieure stoffen Eerherstel gevraagd voor leidster Werkcentrum Dans GISTEREN M'N KOELKAST INDE KRANT. VANDAAG VERKOCHT. UNST/BUITENLAND WOENSDAG 4 JUNI 1986 PAGINA 11 Boos telegram van Dans Theater DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater voelt zich bij het Na- jtionale Ballet ten achter gesteld. Kreeg het Amsterdamse gezelschap •n|K io« wel subsidieverhoging om de verhui zing naar het Muziektheater Amster dam mogelijk te maken, het NDT e|jbeklaagt zich erover dat de minister ar'van WVC de subsidie-aanvrage van jjJJipt Haagse gezelschap heeft afgewe- ,eftZen, hoewel de argumenten van het ,a_NDT gelijk waren aan die van het tj,ïfJationale Ballet Het Nederlands teJDans Theater heeft een en ander in id«een telegram samengevat en naar endcabinetsformateur De Koning ver- ,n'zonden. Met het verzoek de kwestie ':te behandelen in besprekingen met de fractieleiders. „Bellen blazen" komt weekje later DEN HAAG Kabaret A-Mon tuur dat de komen de weekeinden in Theater Pepijn het programma 'Bellen blazen' zou spelen, heeft moeten be sluiten tot ver schuiving. De bel len worden nu ge blazen op 20, 21, 27 en 28 juni. De ver schuiving, aldus het kabaret, was noodzakelijk omdat bij Pepijn een boe- kingsfout zou zijn Britse filmster Anna Neagle (81) overleden LONDEN De Britse filmster en toneelspeel ster Anna Neagle is giste ren op 81-jarige leeftijd overleden in een ver pleegtehuis bij Londen. Zij kreeg na de oorlog vooral wijdere bekend heid door haar rol als de Franse verzetsheldin Odette in de Tweede We reldoorlog en die van ko ningin Victoria in „Vic toria the Great". In 1979 ROTTERDAM Het bestuur van de Rotter damse Kunststichting (RKS) is met onmid dellijke ingang opgestapt. Deze beslissing is ingegeven door het jongste meningsverschil tussen het bestuur en directeur dr. P. Noor man en de behandeling van dit verschil, i Het bestuur zegt in de meer dan drie jaar dat het fungeerde te hebben ervaren dat de di recteur het bestuur op belangrijke momen ten louter gebruikte als diens adviseur. Een artdere grief is dat het stadsbestuur geen di recte contacten onderhield met het stich tingsbestuur maar wel met de directeur. Door het jongste verschil van mening met de directeur ziet het bestuur niet langer heil in samenwerking, nu belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Dit meningsver schil betrof de invulling van de plannen voor een festival van half 1987 tot maart 1988, als in Rotterdam de nieuwe schouw burg in gebruik wordt genomen. Het ge meentebestuur vindt het jammer dat het be stuur van de RKS pardoes het bijltje erbij heeft neergelegd. Er werd al naar nieuwe bestuurders uitgekeken die per 1 augustus kunnen aantreden. De komende maanden zijn wel met een demissionair bestuur te overbruggen, aldus H. Bongers van de afde ling Kunstzaken van de gemeente namens wethouder Linthorst. UIT EERSTE PROEFVOORSTELLING MUZIEKTHEATER BLIJKT: s~ Opvoering van de opera Fidelio van Beethoven o.l.v. Edo de Waart als akoestische proef van het Muziek- theater aan het Amsterdamse Wa- e- terlooplein. X) os'AMSTERDAM ln de eerste ?n acte van Beethovens opera Fi- ?r delio wordt op een gegeven ?n ogenblik gezongen: „Ach, i-! welch ein Augenblick". Dat iu gold gisteravond voor de velen at die nauw betrokken zijn ge- weest bij de veeljarige plan- is nen, de langdurige voorberei dt ding en de uiteindelijke ver- k.1 wezenlijking van het Muziek- e,' theater aan het Waterlooplein. „Wat een ogenblik": eindelijk Ni klonk daar voor de eerste maal een, door Edo de Waart geleide, voorstelling. Het ogen blik was daar om te beproeven hoe orkest, koor en solisten straks als het Muziektheater geheel voltooid is zullen klin ken. Het was een akoestische test voor de technici onder aanvoering van prof. ir. P.A. de Lange van de TH in Eind hoven, tevens de mogelijkheid voor de vertegenwoordigers van de pers om een voorlopige balans op te maken. Uitzicht Er moet nog heel veel gebeu ren eer de eerste officiële voorstelling van „Ithaka" van Otto Ketting in september zal klinken. De zaal is gereed maar de entourage vraagt nog om een flinke aanpak. Eén ding staat vast, het uitzicht op oud-Amsterdam en op de Am- stel is vanuit de foyers als een sprookje, zeker als de avond- verlichting brandt. Het zal daar straks goed toeven zijn. De zaal en beide balcons kan men betreden via vele deuren en de eerste indruk is: een grote, brede en overzichtelijke zaal met 1600 plaatsen. „Slechte plaatsen bestaan hier niet" vertelde intendant Hans de Roo gisteravond, en omdat de zaal vrijwel leeg was bij deze proelvoorstelling bestond de mogelijkheid zijn uitspraak aan de praktijk te toetsen. Ui terst links en uiterst rechts bieden in iets mindere mate uitzicht dan de overige plaat sen, maar werkelijk storend is het niet. Opvallend zijn dé „vogelkooitjes" onder de stoe len. Het blijken apparaten voor verwarming en luchtver versing, niet zo'n fraai gezicht, maar, aldus het laconieke 'commentaar, „als iedereen zit zie je het niet". Orkestbak In afwachting van de resulta ten van deze proefvoorstelling Het aanzicht dat de zaal van het muziektheater biedt vanaf het podium. moet nog een aantal maatrege len worden getroffen, met name wat betreft de betimme ring van de orkestbak, zo con stateerden de deskundigen. Dat maakt het noodzakelijk om een oordeel over de akoe stiek nog geen definitief ka rakter te geven. Nu kon het gebeuren dat de blazers som tijds te hard speelden, dat het orkest de solisten overspeelde en dat de gesproken tekst in tal van passages moeilijk hoor baar was. Voor niemand reden tot paniek: na het aftimmeren van de orkestbak zijn er nog klankgerichte mogelijkheden in de orkestbak en boven de lichtbak. Met name vanaf het eerste balkon klonk het orkest uitste kend, de korte nagalmtijd van 1,4 - 1,5 seconde kon hoorbaar worden vastgesteld bij het slo- taccoord van de ouverture. Naarmate de voorstelling vor derde wist Edo de Waart de solisten in beter evenwicht te krijgen en het resultaat was meer dan hoopvol. Temeer omdat „iedereen" ervan over tuigd. was dat met een aange kleed podium, een afgewerkte orkestbak en een volle zaal (vrijdag is er voor het eerst een proefvoorstelling mèt pu bliek) de uiteindelijke resulta ten alleen maar nog beter kunnen worden. ADRIAAN HAGER Zomerspektakel Romeo en Julia in Rotterdam i ROTTERDAM De Rotter- I tjamse Stichting Pier 7 ver- zorgt met „Romeo en Julia" van William Shakespeare een zomerspektakel, dat van 26 juli tot en met 31 augustus da- gelijks, behalve op maandag, J wordt uitgevoerd in een tent op het terrein naast het Sta- n! tionsplein in Rotterdam. Ria |J van Meurs tekent voor de be ll werking van het theaterdrama tot een spektakulaire voorstel- ling met filmisch karakter. Hiervoor zijn tientallen actri- I ces, acteurs en theatermakers samengebracht. Van Meurs 'i laat vooral ^ien hoe kinderen worden vermalen in een socia- n lè structuur, conventies en hy- 'f pocrisie van ouderen. De na- 6'druk ligt daarbij op beeldende '1 elementen en acrobatiek en Ldans. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Horizontaal: 1 telwoord: 4 onvriende lijk; 8 voor (Latijn): 10 insekt; 11 uit roep; 12 bergweide; 14 de oudere (afk. Latijn); 15 toon; 17 doortocht- geld; 19 vaartuig; 21 drank; 22 soort schop; 23 sneeuwschaats; 25 grond bij een boerderij; 27 marterachtig Hoogdier; 30 eerstvolgende (afk.); 32 'vreemde titel; 33 dieregeluid; 34 vo- tjel; 36 spinachtig diertje; 37 advies; 38 biersoort. ^Verticaal? 1 afzonderlijk; 2 ruw (van taal); 3 uitroep; 5 voorzetsel; 6 rood achtig; 7 gespannen; 9 afgesneden schijf; 12 hoewel; 13 met name (afk.); 15 bewaarplaats voor geld: 16 mu ziekgezelschap; 18 zwaardwalvis; 20 -• bloeiwijze; 23 vis; 24 vogel; 26 niet helder (van kleur); 28 overblijfsel bij verbranding; 29 bijwoord; 31 over, langs, 33 hakwerktuig; 35 muziek- -:noot; 36 muzieknoot. OPLOSSING !UJ 9E :ei 9E :ifiq ee :etA te v3e 63 'se 83 ;s»9|| 93 ^siqi t-z Unajs .03 'JBB 03 :>PO 81 'iade>| 91 :sm|>t tsl u'ui gt :ie zv 'leid 6 'Nbjjs z 'soj 9 '.ujo g :oy e 3 'vede i :|eeoitJaA s|id ge :peej ze Ufltu ge :i|n *e feq' ee -J'.s 30 "a 0 oe 'ISQBS Z3 :»J9 SS "!>|S 03 'eds ZZ 'wnj iz 'NBe 61 ^loj zt Umubi» 51 js pi :uj|e 31 :ne u :»ouj AMSTERDAM In het kader van het Holland Festi val wordt tot en met 20 juli in het cultureel centrum „De Meervaart" in Amsterdam Osdorp de tentoonstel ling La Mode gehouden. De expositie geeft een over zicht van wat zestien vooraanstaande mode-ontwerpers de afgelopen 10 jaar hebben gepresenteerd. De expositie van de geselecteerde en meest representatieve kle ding valt uiteen in delen. Verschillende ruimten als gangen en de centrale hal zijn ingericht voor décor. In licht verduisterde schemering, hier en daar beschenen door irreëel licht, staan groepen „mannequins" als levensechte poppen in open vitrines of op plaatselijke verhogingen te pronken met de ideeën van de ontwerpers. Een zestal „bruiden" (in wit, zwart, wit met zilver) lijken in hun gefronselde taft of ijle tule te dromen als gesluier de feeën. Elders een opstelling van wonderlijke raffia hessen met raffia hoofddeksel of een driekwart stijf uitstaand jasje van hard leer in patroon en materiaal als een krokodillenhuid naast een grijze, wijd matelassé statiekleed. Onder de Parijse createurs Castelbajac, Beretti, Montana Farlazzi, Chantal Thomass, Lager- feld, Myake en de gevierde Tuneziër Azzedine Alaïa, die de tail le in de mode terugbracht, zijn mensen die geen „mode maken". Ze presteren geen beeld voor een breed publiek. Hun interpreta tie van de mode bestaat uit gebruik van beeldende elementen, silhouetveranderingen, volumes en accentgebruik. De eigenheid van hun werk vraagt om andere criteria dan „mooi". De laatste jaren werd echter niets imperatief gebracht, maar wel is een algemene cyclistische beweging'waarneembaar. Alles komt eens terug! Om het statische van de tentoonstelling weg te nemen, laat men b.v. het onderdeel „hoeden" langzaam op een rond plateau draaien, zodat b.v. hoofddeksels als een vierkant dambord, een enorme groene strohoed en een „gouden" schelp in cirkelgang voorbij glijden. Schoenen worden getoond op twee langs elkaar schuivende banen. Via een prachtige Vogueten- toonstelling zal de bezoeker kennis maken met het werk dat be faamde modefotografen tussen 1930 en 1980 maakten. Speciaal daarbij voor de Meervaart recent werk van Helmut Newton en Guy Bourdin. Van de laatste is nog nooit een foto geëxposeerd. TINY FRANCIS Kunst-RAI 86 is geopend tot en met zondag 8 juni. Openingstijden zijn woensdag, donderdag en vrijdag van 14-22 uur, zaterdag en zondag 11-18 uur. Catalogus 12,50. Toe gangsprijs 10, AMSTERDAM Minister Brinkman van WVC heeft gisteren in Amsterdam de veelomvattende kunst beurs Kunst-RAI 86 geo pend. In het midden van de Randstadhal is door ar chitect Herman Postma een museale ruimte met diverse zalen gecreëerd, terwijl aan de brede gang- .paden rondom de galeries hun stand hebben. Men kan via vier ingangen de binnenruimte betreden, waar een expositie van hedendaagse kunst uit Nederland en de gastlanden van dit jaar Frank rijk en België te zien is. De sfeer van het moderne kunst museum is voor een paar da gen overgebracht naar de RAI. Jan Debbaut (Van Abbemu- seum Eindhoven) en Bernard Blistène (Centre Georges Pom pidou Parijs) stelden de ten toonstelling onder de titel „een keuze/un choix" samen. Uit het enorme kunstaanbod kozen zij o.a. schilderijen van Toon Verhoef, Piet Dieleman, J. C. J. van der Heyden en Han Schuil, die allen overtui gend werk maken. Dit kan ze ker niet gezegd worden van het modieuze werk van Rob Scholte, de enorme stripverha len van Robert Cornbas of de sprookjes van Gérard Garous- te. Alles is mogelijk in de he dendaagse kunst, de grenzen tussen kunst en kitsch worden keer op keer genegeerd, de re sultaten zijn soms oogverblin dend. Bij een galerie met grote repu tatie treft men een overweldi gende hoeveelheid decoratie aan, en bij een zeker zo gere nommeerde galerie waar doorgaans weinig uitbundige kunst te zien is toont men kleurrijke landschapjes. Behalve 19 Nederlandse gale ries, waarvan 17 uit Amster dam en 2 uit Den Haag, wer den een aantal galeries uit Bel gië en Frankrijk uitgenodigd. Uiteraard brengt één van hen. John Blake, „out", 1985, houtskool/pigment op gelamineerd wit rijstpapier, 210x400 cm. galerie Vega uit Luik, het werk van de Belg Panamaren- ko, die al velerlei fantastische voertuigen in zijn leven be dacht. In 1984/'S5 maakte hij een rugzak met blaasbuizen (microvliegtuig) om een berg wandeling minder zwaar te maken. Beperken Aan de galeries is gevraagd maximaal drie kunstenaars te presenteren, zodat de galeries tand geen uitstalkast wordt met voor ieder wat wils, zoals in de Koopmansbeurs bij „Ga lerie '86" nogal eens het geval was. Er zijn gelukkig ook gale riehouders die zich beperken tot één kunstenaar. Galerie Asselijn brengt bijvoorbeeld uitsluitend werk op papier van Marjolijn van der Assen. In een bewegelijk handschrift te kent of schildert zij denkbeel dige bergwandelingen waarin talloze kleurrijke plekken of stille plaatsen voorkomen. Bij elke tekening wordt de kijker uitgenodigd om zelf zijn weg in het labyrint te zoeken. Ook de Haagse galerie Nouvel- les Images maakte een één- manstentoonstelling. Met de poëtische tekeningen van Da vid v.d. Kop en zijn vederlich te landschappelijke verbeel dingen die in hout zijn uitge voerd wordt een geheel eigen atmosfeer gecreëerd. „Zwaard van de zon", een houten beeld dat beschilderd is en een hel gele achtergrond van papier heeft, is prachtig. In galerie Den Haag koos Fxed Wagemans voor een tentoon stelling met een thema. Deze aanpak kent een intellectuele achtergrond, maar met „One love, seven brides" wijst hij vooral op de verwantschap tussen de zeven gepresenteer de kunstenaars. Op de langste muur van de stand hangt een langwerpige tekening (210x400) van John Blake. Bij zonder aan deze grote houts kool tekening op wit rijstpa pier is dat de expressieve de len tussen de zware horizonta le en vertikale lijnen met de voeten tot stand kwamen. Naast dit werk hangt eeri foto van Hans Biezen. Hij maakt bergwandelingen van onge veer 10 dagen, zet in het land schap steeds een andere (zelf gemaakte) tent op en neemt foto's. Tenslotte blijft van zo'n wandeling één groot exem plaar over. Wagemans zal in zijn stand elke dag een ander exemplaar tonen. Druktechniek De Haagse kunstenaar Alfred Eikelenboom is met tekenin gen bij de architectuur-galerie Van Rooy Galerie vertegen woordigd, terwijl drie portret ten in litho-techniek van de Hagenaar Philip Akkerman bij Ink on paper te zien zijn. Bij deze Amsterdamse steen drukkerij hangen hoogstandjes van druktechniek. Of het een prent van Armando, Jan Dib- bets of Carel Visser is, elk exemplaar is liefdevol en zorg vuldig gedrukt en dat is te zien. Behalve de tentoonstel ling en de 35 galerie stands is er nog een derde onderdeel. In het entreegebied zijn diverse stands van kunsttijdschriften, Openbaar Kunstbezit, Staat suitgeverij, Art Book e.d. te vinden. Alles bij elkaar maakt dat een bezoek aan deze Kunst-RAI zeer de moeite waard. INGRID VAN SANTEN ROTTERDAM Zeventien personen uit de Nederlandse kunstwereld hebben gis teren per telegram he't gemeentebestuur van Rotterdam gevraagd om herstel in functie van Kathy Gosschalk, de onlangs ontslagen artistiek leidster van Werkcen trum Dans. Ze zeggen niet te begrijpen hoe het bestuur haar kon ontslaan, terwijl het uitdrukkelijk stelt haar prestaties te waarderen. Gosschalk heeft in elf jaar het Werkcentrum Dans tot ontwikkeling ge bracht. Volgens de zeventien bestaat er alle aanleiding het functioneren van het bestuur van Werkcentrum Dans te onder zoeken. Gosschalk dient openlijk te wor den gerehabiliteerd, vinden ze. Tot de on dertekenaars behoren: intendant Jan van Vlijmen van de Nederlandse Operastich ting, Frans de Ruiter en Marian Sarstadt, respectievelijk directeur en adjunct-direc trice van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, directeur Ad 's-Gravesande van het Holland Festival, Carel Birnie en Jiri Kylian, zakelijk en artistiek leider van het Nederlands Dans Theater en Erik Vos van Toneelgezelschap De Appel. Zal windenergie ooit nog echt van de grond komen? Na de ramp met de Russi sche kerncentrale in Tsjer- nobyl kan die vraag niet meer zomaar met „nee" be antwoord worden. Hoewel deskundigen in de energie voorziening er niet zo'n vertrouwen in hebben, ver wachten experts die zich intensief met molenbouw bezig houden, een explosie ve ontwikkeling. Overheid: Hollandse windmolens inzetten als export bevordering DEN HAAG Nadat al jaren niet meer serieus over windenergie werd gediscussieerd, wordt nu weer in brede kring over de mogelijkheden ervan gesproken. Na de ramp van Tsjernobyl rees ogen blikkelijk de vraag of een rij molens in windrijke plaatsen een goed alterna tief zou kunnen zijn voor kerncentrales. Dit debat werd gepeperd door een royale donatie van het mi nisterie van economische za ken. In de komende vier jaar heeft het ministerie 130 mil joen gulden beschikbaar ge steld om windenergie een nieuwe impuls te geven. Het pakket van overheidsmaatre gelen moet leiden tot duizend megawatt geïnstalleerd wind- turbinevermogen in het jaar 2000. Op dit moment staat ruim vijf megawatt windver-* mogen opgesteld. In 2000 moe ten de molens ook rendabel zijn, zodat verdere toename van het windenergievermogen zonder subsidie kan worden gerealiseerd. Zal het ooit zover komen, dat we het energieprobleem met windmolens helemaal kunnen oplossen? Het antwoord kap kort zijn: voorlopig niet. Het blijft voorlopig nog morrelen in de marge. Deskundigen op Economische Zaken verwach ten dat de molens bij lange na- niet aan de energiebehoefte kunnen voldoen. Waarom wordt er dan zoveel geld inge stoken? Omdat andere experts menen dat de windmolen wel een grote toekomst heeft. Creatieve fabrikanten blijven geloven in de geboorte van het molenmirakel, dat ook de som berste pessimisten moet beke ren tot het geloof in het grote effect van de alternatieve energie. Volgens hen staan we nog maar aan het begin „windhandel". "De overheid heeft haar steun echt niet aan de „molenjon gens" opgedrongen. Pas nadat het Centraal Instituut voor In dustriële Ontwikkeling (in op dracht van het ministerie) ge sprekken had gevoerd met windmolenfabrikanten en mo gelijke afnemers van molens, ging de geldkraan open. Minis ter Van Aardenne stelde ze ventig miljoen gulden beschik baar als investeringssubsidie tot 1990. De subsidie wordt verleend via de NEOM, de Ne derlandse Energie Ontwikke lingsmaatschappij te Sittard. Bovendien heeft de overheid veertig miljoen gulden uitge trokken voor de verdere ont wikkeling van windmolens. Dit geld wordt verspreid via het Projectbeheersbureau Energie Onderzoek (PEO). Daarnaast is er nog eens een entwintig miljoen gulden in de subsidiepot gestopt voor alge meen ondersteunend onder zoek, dat is gericht op verdere kostprijsdaling van windturbi nes door toepassing van nieu we technologieën. Fr is dus voldoende geld voor ondernemers met durf. Zullen de windmolens op den duur het energiegat kunnen vullen, dat ontstaat door de uitgestel de bouw van kernenergiecen trales? Insiders geloven dat in derdaad. De mogelijkheden van de moderne molens zijn zo groot, dat naar hun mening een besparing van twee cen trales er zeker in zit. Toch is dat niet het eerste doel van de overheidssubsidie. Het gaat in de eerste plaats om het verder opvoeren van de werk gelegenheid. Op het ministerie van economische zaken heerst de opvatting, dat de Hollandse molens de export een nieuwe impuls kan geven. Als die ver onderstelling uitkomt is de rest mooi meegenomen. JOS BOUTEN iiiiiiimimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiif iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiniliiiiiiMiiii

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11