£eidóc 6oma/nt cfj fw Vrees voor leven ontvoerde vrouw ^ONDSTWLUQnAUT^^AMSTERDANnSMGELICHTPUN'^- Atv moet ontslag ambtenaren voorkomen Duitse centrale buiten bedrijf gesteld na lek Polen betogen na arrestatie leider Solidariteit WK BON: Jongens gestoken ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Mat begin wk voetbal Maandag 2 juni 1986, 77e jaargang no. 23514 Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijthöfl Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49(aul.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur ongeveer 9 graden, middag- temperatuur rond 16 graden. Matige westenwind. Zon op: 05.24; onder: 21.52; Schev. hoog water: 1.05 en 13.25; laag water: 8.50 en 21.31 uur. De Vries (RSV) niet vervolgd DEN HAAG Oud RSV-topman J. de Vries zal niet worden vervolgd wegens meineed. Dat heeft zijn ad vocaat, mr. Wladimiroff desge vraagd meegedeeld. De Haagse rechtbank, die het be roep van De Vries in raadkamer be handelde, acht het „aannemelijk" dat de bij de enquête door De Vries genoemde rekening „een overwe gend zakelijk" karakter had. Het zou dus geen privé-rekening zijn ge weest en De Vries zou dus niet heb ben gelogen, zo legde Wladimiroff uit. De Vries is hiermee buiten ver volging gesteld. Onderzoek naar ziekteverwekkende Franse kazen DEN HAAG De Keuringsdien sten van Waren in Nederland stellen een onderzoek in naar de eventuele verkoop van de Franse kazen „Bon- bel" en „Gracile". Het Westduitse ministerie heeft gisteren namelijk dringend gewaarschuwd tegen de consumptie van deze kazen. Blijkens een onderzoek, dat onlangs in Oos tenrijk is uitgevoerd bevatten de ka zen een bacterie dat lever- en herse nontstekingen kan veroorzaken. Ook kan de bacterie schadelijk zijn voor ongeboren kinderen. Ziektege vallen na het eten van de kazen heb ben zich nog niet voorgegdaan. MILITAIRE VERKEERSLEIDERS: Veiligheid luchtruim in gevaar NIEUW MILLIGEN De luchtverkeersleiders van de Koninklijke Luchtmacht in het centrum luchtverkeers-beveiliging in Nieuw Milli- gen stellen dat de veiligheid van het Nederlandse luchtruim in gevaar is omdat zij het werk niet goed meer kunnen verrichten. Belangenverenigingen van de militaire verkeersleiders hebben in het afgelopen weekeinde aangedrongen op meer personeel en betere ar beidsvoorwaarden. De militaire verkeersleiders werken onder hoge druk omdat veel colle ga's die zijn overgestapt naar de beter betaalde civiele sector, niet zijn vervangen. Bovendien kunnen zij hun enorme verlofoverschotten niet opnemen of uitbetaald krijgen. Vergeleken met de burger-collega's moeten ze langer werken en is de verantwoordelijkheid hoger omdat het centrum in Nieuw-Milligen een centrale rol speelt in de totale ver- keersbeveiliging en nauw moet samenwerken met zowel de verkeers leiding op Schiphol en Eurocontrol. Bedreigde conducteur springt uit trein ROOSENDAAL Een conducteur van de NS is zaterdag tussen Roosendaal en Bergen op Zoom uit een rijdende trein gesprongen, omdat hij met een luchtdrukpistool en een mes bedreigd werd door twee passagiers. De conducteur had het pistool even daarvoor van een van de mannen afgepakt, omdat deze er mee naar buiten richtte. De man kwam de conducteur echter met een vriend achterna, waarna de conducteur op de tree plank van de laatste wagon ging zitten. Maar zijn achtervolgers wisten de treindeu ren open te krijgen en bedreigden de con ducteur opnieuw. Die zag geen andere uit weg dan van de trein te springen. Hij raakte daarbij licht gewond. De twee onaangename passagiers werden even later door de rijks politie aangehouden. Ook langs de rijksweg Hoorn- Leeuwarden zocht de politie naar sporen van de blauwe Audi waarmee de ontvoerders van mevrouw Osterman uit AMSTERDAM De blauwe Audi 100 GL5E waarin de ont voerders van de 28-jarige bank iersvrouw Joke Osterman-Otto uit Spijkenisse vrijdag aan de po litie zijn ontsnapt, is afgelopen nacht in de Dusartstraat te Am sterdam gevonden. De auto was leeg en bood op het eerste gezicht geen aanknopingspunten in het onderzoek naar de ontvoering. Toch wordt de vondst van de Audi door de politie beschouwd als een opsteker in deze zaak, vooral omdat het onderzoek dreigde dood te lopen. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie heeft men in ieder geval een indicatie in welke streek de criminelen zich zouden kunnen bevinden. De politie heeft dit weekeinde en vandaag geen teken van leven ont vangen van de criminelen en me vrouw Osterman. Ook hebben de ontvoerders, volgens de politie drie Zuideuropees uitziende types (ver moedelijk Italianen), nog altijd geen contact opgenomen met de directie van de Verenigde Spaarbank, die vrijdagmorgen al anderhalf miljoen gulden aan losgeld betaalde. In Amersfoort werd een huis twee uur lang omsingeld nadat een man was gesignaleerd die een bewusteloze vrouw naar binnen droeg. Het bleek zijn echtgenote te zijn die onwel was geworden. Ook 250 andere tips die het rechercheteam na een oproep aan het publiek ontving, hebben het on derzoek weinig dichter bij een oplos sing gebracht. De politie vreest dat de vrouw in levensgevaar verkeert. Ook in de tweede ontvoeringszaak die Ne derland op dit moment kent, die van de casinobaas „Ludwig" Hertel, is sprake van een impasse. Bloedsporen hebben zoals bekend de politie er wel van overtuigd dat de Westduitser niet meer in leven is. Pagina 3: Landelijke zoekactie nog zonder resultaat Koffieprijs zakt onder vijf gulden UTRECHT De koffieprijs zal binnen enkele dagen enke le dubbeltjes dalen en daarmee net onder de vijf gulden per pak komen. Ook thee zal goedkoper worden. Douwe Egberts heeft vanoch tend prijsverlagingen tot 46 cent aangekondigd voor leve ring aan de handel, hetgeen naar valt te verwachten, door de concurrerende merken ge volgd zal worden. DE zegt te reageren op de grondstoffen- prijzen en de Amerikaanse dollar, maar in feite lijkt de prijsverlaging te zijn gefor ceerd door supermarktgroep Jac. Hermans. Deze probeerde vorige maand een algemene prijsverlaging voor koffie te bewerkstelligen door eenzijdig haar koffieprijzen te verlagen. DE Roodmerk ifcerd op ƒ5,19 per pak gesteld, zes cent lager dan de verkoopvoorwaarden van DE. Dit jaar is de koffie 1,50 per pak duurder gewor den, volgens de leveranciers wegens de gang van zaken op de wereldmarkt. Weer minder verkeersdoden HILVERSUM Het aantal dodelijke verkeersongeluk ken is vorig jaar gedaald tot 1438. Volgens ir. Wegman van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid is de daling gedeeltelijk te danken aan de strenge winter van 1985. Maar ook het teruglopende aantal bromfietsers en de in stelling van woonerven spe len een rol. Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) is ver baasd over de harde kritiek die mr. Van Vollenhoven als voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid op haar beleid heeft geuit. Man valt van ladder LEIDEN Een 24-jarige man uit Leiden is afgelopen zater dagmiddag omstreeks drie uur gewond geraakt, toen hij van een ladder viel. De man was met schilderwerk bezig aan een pand aan de Kaiserstraat, toen de ladder onder hem van daan gleed. Bij zijn val van en kele meters liep de man een geboken enkel op. Een pot groene verf viel op een gepar keerde auto. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De topambte naren van de ministeries vin den dat de vijf procent ar beidstijdverkorting ten volle gebruikt moet worden om te voorkomen dat ambtenaren moeten worden ontslagen als het nieuwe kabinet het over heidsapparaat wil inkrimpen. Dit blijkt uit een brief van de Adviescommissie Overheid spersoneelsbeleid (AOP) aan informateur De Koning. De atv mag in de ogen van de AOP niet „misbruikt" worden voor vermindering van het aantal arbeidsplaatsen bij de overheid. Uit een brief die minister De Korte (Binnenlandse ZaKen) eerder naar de informateur zond, bleek dat slechts voor de helft van de banen die door arbeidstijdverkorting zijn vrij gekomen, nieuwe mensen zijn aangenomen. Dat komt neer op een vermindering van het aantal banen met 2,4 procent. De topambtenaren willen nu honderd procent herbezetting. Het advies van de AOP komt op een moment dat er steeds meer geluiden te horen zijn over het inkrimpen van het aantal ambtenaren. Volgens het Sociaal Cultureel Planbu reau kan de overheid met 40.000 ambtenaren minder toe. DORTMUND De kerncen trale in het Westduitse Hamm is buiten bedrijf gesteld, nadat op 4 mei een lek is ontstaan, waardoor een hoeveelheid ra dioactiviteit is vrijgekomen. Het lek werd door de exploi tanten van de kerncentrale niet aangemeld, hetgeen door de socialistische minister van arbeid in Noordrijn-Westfalen „een schoftenstreek" werd ge noemd. Minister Joachimsen' zei dat het lek bewust niet was ge meld en nam ook het woord „verdoezeling" in de mond. De Verenigde Elektriciteitswer ken Westfalen (VEW), de eige naar van de centrale heeft ge ëist dat Joachimsen zijn woor den terugneemt. Volgens de VEW is er tijdens het lekken van radio-activiteit dat twee minuten duurde, geen gevaar voor de volksgezondheid ont staan. Op 7 mei werd rond de kern centrale verhoging van radio activiteit gemeten, maar de VEW deelde toen mee dat dit werd veroorzaakt door de uit stoot van de centrale in Tsjer- nobyl. De kerncentrale in Hamm blijft buiten bedrijf tot dat het onderzoek naar de oor zaak van het lek geheel is af gerond. De VEW zelf noemt „een grote onderhoudsbeurt" als reden voor het stilleggen van de centrale. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Twee jongens van 19 en 18 jaar uit Voorschoten zijn zaterdagnacht omstreeks drie uur gewond geraakt aan de handen, toen een onbeken de jongen met een scherp voorwerp op hen instak. De twee jongens liepen op de Breestraat en vroegen aan een voorbijganger of hij misschien een pleister had, omdat één van de twee Voorschotenaren een wondje had. Na deze vraag trok de onbekende jon gen vermoedelijk een mes en stak daarbij in de richting van de twee Voorschotenaren. Ze raakten gewond aan duim én vingers. WARSCHAU Met traangas en knuppels heeft de politie in de Poolse stad Wroclaw inge grepen tijdens een beto ging ten gunste van Zbig- niew Bujak, de gearres teerde leider van het voorlopig coördinatieco mité (TKK) van het ver boden vakverbond Solida riteit. In zeker vijf Poolse steden, waaronder ook Gdansk, werd betoogd voor de vrijla ting van de 33-jarige Bujak, wiens aanhouding afgelopen zaterdag bekend werd ge maakt. In Wroclaw begon de demonstratie na een kerk dienst. De politie bestormde het terrein rondom de kerk. Drie betogers zouden ernstig mishandeld zijn door politie in burger en negen demon stranten werden aangehou den. Wanneer en hoe de onder grondse leider van het ver boden vakverbond werd ge arresteerd, is niet bekend. Bujak wist ruim vier jaar lang aan arrestatie door de politie te ontkomen. Voor malig vakbondsvoorzitter Lech Walesa riep de aanhan gers van Solidariteit gisteren op om Bujak's plaats in te ne men en de strijd tegen de wetteloosheid in Polen voort te zetten. Pag. 5: Arrestatie Bujak zware slag voor Poolse ver zet. (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, QO kilo ^/O Rundertartaar, C QQ 500 g ®i€© 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MEXICO STAD De eer ste drie wedstrijden van het wereldkampioenschap voet bal in Mexico hebben het af gelopen weekeinde weinig doelpunten en geen verras singen opgeleverd. Hoewel het openingsduel van zater dag een uitzondering vorm de op de „traditie" dat dit soort ontmoetingen doel puntloos eindigt, werd dit redelijke voorbeeld bij de twee partijen van gister avond niet opgevolgd. We reldkampioen Italië kwam zaterdag onder het toeziend oog van grensrechter Jan Keizer tegen Bulgarije niet verder dan 1-1. De „topper" tussen Brazilië en Spanje werd gisteren door de Zuid- amerikaanse favorieten nipt met 1-0 gewonnen en het veel sterker geachte Frank rijk won met dezelfde cijfers van debutant Canada. Al met al een mat begin van de „mundial", waar de ope ningsceremonie zaterdag werd verstoord door protes ten tegen de Mexicaanse president De la Madrid. De tv-kijkers uit vele landen werden gisteravond teleur gesteld. Omdat de verbin dingen met Mexico waren verbroken, kon er geen commentaar worden gespro ken bij Spanje-Brazilië. Kees Jansma, voor de NOS en BRT op pad, bleef derhalve werkloos. Theo Reitsma gaf gisteravond via de studio commentaar. De internatio nale journalistenbond heeft bij de Mexicaanse organisa tie protest aangetekend. In Nederland wordt ook nog steeds gevoetbald. In de na- competitie van de eerste di visie behaalde Veendam gis teravond in Tilburg de twee de overwinning, hetgeen ten koste ging van Willem II. Vitesse blijft kanshebber door een zege op RKC, dat daardoor na twee duels nog puntloos is. Voor FC Den Haag zit de competitie er eindelijk op. De inhaalpartij bij DS '79 werd met 1-0 gewonnen, waardoor het unieke onge slagen competitie-record de finitief gestalte kreeg. De Brazilianen Socrates en Junior bejubelen het enige doel punt tegen Spanje. Verder onder meer in Sporttribune: Canada verrassend sterk Ook Bearzot begint te twijfelen aan Rossi Waardige afsluiting FC Den Haag Zuiderkwartier redt het Borgsteede beheerst kampioenschap RSG Veel wijzigingen bij RCL en Rijnsburgse Boys Titels voor Hillegom, Nieuw-Vennep en De Boek horst Mexicaanse president grootste verliezer Er zijn nog maai weinig doelpunten te melden vanuit Mexico. Dit weekeinde zijn daar met veel fanfare Terwijl de president sprak floten de Mexicanen een fluitconcert. Dat werd nog eens herhaald, toen het publiek vond dat de Bulgaren niet goed speelden. En de commentatoren van televisiestations uit twintig landen konden praten als Brugman, niemand hoorde stand. Gelukkig mankeerde er niets aan de verbindingen tussen Mexico en de Leidse Courant. Zo kunt u dus vandaag en wie nog geen abonnee toch alles, en zelfs meer dan op de tv te zien is, De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ^*£cidóe Souta/rtt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1