Omwegen Dierenparkgroep van Endegeest bestaat 5 jaar ALLER LEI(DS) fratorium Markus geeft extra dimensie an eeuwfeest Kon. Chr.Zangersbond er Verdachte bekent 188 inbraken *:iDEN OMGEVING EeidócSomcwt VRIJDAG 30 MEI 1986 PAGINA 15 is dat deze week de oud- oTpony van ons land 38 jaar Ifeworden in Odiliënbos, 'ik me niet vergis maar f* van het dierenpark van C^legeest doet weinig voor rtp onder: „Wij hebben een ty|l ouwe pony van 37 jaar", t activiteiten-begeleider 1 dierenverzorger André nifhoogt trots. Er is trou- ns nog heel wat meer om js op te zijn bij de dieren- 'kgroep van Endegeest die 431e maand vijf jaar bestaat. ja,„opstarter" van deze acti- ÏMten was André Verhoogt, zich bekwaamd heeft in Tneveld, waar hij een op- jing tot dierenverzorger >r kinderboerderijen heeft Óolgd. Het dierenbezit van djlegeest is rijk, zeer geva- "Vd en ongemeen boeiend het floreert uitstekend, :a.fle dankzij de zorgen van I groep bewoners der in citing. De resultaten mo- i gezien worden. Daarom het morgen, zaterdag 31 j, de hele dag feest rond je heuse dierentuin; van 10 j 's morgens tot 4 uur 's ||dags. Dat wordt een 'jen tuin", opgevrolijkt een schaapscheerders- St (het traditionele „Ende- Injrter schapenscheren"), n,)-t en spel, een gratis die egezondheidscontrole (ie- ii« gast mag zijn of haar ei- iv« huisdier meebrengen en pijp onderzoeken), en poli- io|onden uit de regio Leiden ;ulen, onder begeleiding ui- iljard, hun sterkste kanten eifen. ze[ jaar geleden begonnen Hyoners van Endegeest on- nj leiding van Verhoogt in rtr dierenpark te werken. »oöré Verhoogt: „Het werd uijen als een therapie-object ieljr bewoners die over het letmeen afkomstig zijn uit i)i „buitenleven", mensen /olthuis waren op een boer- *dj|j en gewend aan het irdere werk van sjouwen :woegen. Met mooi weer :t aanbod van mensen die n komen helpen natuur- groter dan 's winters, »r doorgaans ligt het aan- [roepsleden tussen de zes .waalf. Ze verzorgen de l^n, voederen en mesten ontroleren ook de ge heid. Eveneens wordt ■lpen bij het aflammeren. ll* maken gebruik van de Ifering der mensen". VI jer of geen weer hjr een dierenparker gaat Cwerk buiten altijd door, j ;r of geen weer. De dieren eIt ken zich nu eenmaal is van regen of wind aan. jd| het bezoeken van de "taiarkt, tentoonstellingen en andere boerderijen be hoort tot het werk van de Endegeester dierenparkers. Ze hebben het volste ver trouwen van André Ver hoogt: „Zie je iemand op het terrein in een rode overall, dan is het zeker een dieren parker en je kunt hem dan gerust vragen stellen over de verzorging en huisvesting van dieren". De „dierentuin" van Ende geest bestaat uit drie vette lo caties. Het oudste stukje, in de schaduw van een stel bo men, kreeg een jaar of acht geleden een schuurtje. Dat was een geschenk van het personeel aan de bewoners. Later werden er nog twee stukken weiland bijgetrok ken. De dierenbevolking is inmiddels uitgedijd tot een bonte verzameling van kake lende kippen, kalkoenen, pa relhoenderen, schreeuwende pauwen, eenden en duiven. Het dierenpark bezit ook vier soorten geiten, er lopen scha pen rond en er hippen konij nen van verschillende rassen. Dan zijn er nog de cavia's in hun hokjes, een „oud paard en die heel ouwe pony van 37". En er zijn heel wat „tij delijke" gasten die de leven dige en verzorgde stek van een dierenleven vinden: rei gers zoeken er emplooi, en ongebonden duiven. Alles wat vliegt komt er weieens aanwaaien. En soms ontdekt de dierenparker een vreemd exemplaar: een konijn of een geitje, die door onbekenden EEN DAG VOL ACTIVITEITEN INEEN HEERLIJKE OMGEVING METDIEREN („meestal vakantiegangers") over de omheining zijn gezet, in het vertrouwen dat Ende geest er wel verder voor zal zorgen. „En na de vakantie komen ze dan vragen, of ze hun dier weer terug kunnen krijgen; het is wel een ma nier, maar niet de beste". Verhoogt doet alsof hij het allemaal heel gewoon vindt, maar hij is als menageriehou der best tevreden met het reilen en zeilen van het be stand. i Kinderboerderij „We streven naar zoveel mo gelijk variëteit: er zijn meer boerderijdieren dan alleen koeien en varkens (die laat ste hebben we trouwens ook rondknorren hier). Qua be zetting is onze driedelige tuin een kinderboerderij, van een type zoals die in de Leidse Merenwijk. Het onderhoud wordt bekostigd door Ende geest, maar we zijn verder selfsupporting met eigen in komsten uit de eierenver- koop, de rommelmarkten die we houden en de schaap- scheerderij. We staan te leu ren waar we kunnen, en fok ken kalfjes op en verkopen die aan de boer als melkvee. Voor dat geld kopen we dan weer nieuwe kalfjes. We zijn ook steeds met een stand op het Beestenspul in de Groe- noordhallen". Het zijn vijf vruchtbare jaren geweest voor het dierenpark van Endegeest, daar bij het oude kasteel. André Ver hoogt zou zeggen: „We heb ben ons plaatsje op Endegeest wel verworven, denk ik". Het kwinkeleert en tiereliert er, het is alom getsjilp en ge- koer; er wordt geblaat en ge mekkerd dat het een aard heeft. De lucht is er vervuld van geknor, gekwek en ge- tok. De koe zegt boe en het paard zegt niks. Maar de een denkuikentjes worden bin nengehouden, totdat ze het leven aankunnen, want in dit aardse paradijs, het Ende geester Hof van Eden, ligt ook de rat in het nat op de loer om onder het jonge grut huis te houden. Op dat slachtveld sneuvelt er nog wel wat. De politie van Oegstgeest be hoort tot de vaste „toeleve ringsbedrijven", en brengt gevonden dieren, die door de „pleegouders" van de dieren parkgroep geadopteerd wor den. „De dieren hebben het goed bij ons", weet Verhoogt, „ook die twee illegaal loslo pende konijnen". Regelmatig trekt het dierenpark school klassen uit de omtrek die een ochtendje komen helpen. Kinderen en dieren, een prachtige combinatie. Ver hoogt: „Schitterend vinden die kinderen dat. Het zijn vaak stadskinderen, die bij ons tot de schokkende ont dekking komen, dat melk niet uit de fabriek komt en een ei niet uit een doosje van de supermarkt". Ca via-bak Morgen dus een eerste lu strumfeest voor de dieren parkgroep van Endegeest. Uitgenodigd is iedereen: be woners, ex-bewoners, fami lieleden van bewoners en personeelsleden, personeel van Endegeest, inwoners van Dierenverzorger André Ver hoogt (rechts) en twee leden van zijn „staf", hebben, in de bebossing van Ende geest, de handen vol aan twee hongerige paplamme tjes wier moeder (na een keizersnede) het voor ge zien heeft gehouden en mekkerde: „Jullie zoeken het, mèhhèe, verder zelf maar uit". Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piclers enfin, tout le monde. Van 10 tot 11 een gratis dierengezondheidscon- trole „door onze vaste en en thousiaste dierenarts Saskia Stibbe" (keuringskaart met advies erop). Van 10 uur tot half 4 „sport en spel" voor jong en oud, met leuke prijs jes om te verdienen. Er is, bijvoorbeeld, een cavia-bak a la Fred Oster met cavia's die de meest excentrieke namen dragen, zoals „Piet Pot", Mies Bouwman of Carel Enkelaar nee hoor; maar toch zoiets. die de t.v.-quiz aan het slot altoos opluisterde en van wie ik steeds de indruk kreeg dat hij maaï wat zei om de span ning erin te houden; Johan Cruyff of André van Duin of zo. Maar op Endegeest bren gen de dierenparkers hun ei gen gekoesterde cavia's in de strijd, en die heten weer an ders. Van half 2 tot 2 uur is er de politiehondenshow. Dat wordt spierenwerk met ex cellent getrainde rouwdouw. Tenslotte is er van 2 tot 4 uur het zogeheten traditionele schapenscheren, waarbij on geveer 30 schapen van aller lei herkomst zich, geprepa reerd, van hun dikke winter vacht laten ontdoen en zich daarbij nog wél gevoelen ook. De opbrengst is voor de nederige pot van de groep. Die kan dan weer konijnen hokken laten bouwen of re paraties plegen aan de hok ken. Om al deze evenementen heen is een web geweven van attracties en demonstra ties: rommelmarktkraam, iemkers of imkers (bijenhou ders, in elk geval), het spin nen, stalletjes voor een hapje en een drankje en, waar schijnlijk, een tamelijk luid ruchtig optreden van Ende- geests eigen huisorkest „Workshop", samengesteld uit begeesterd musicerende bewoners en personeelsleden. Nogmaals: iedereen is wel kom op het dierenparkfeest op Endegeest, dat in dit voor jaar zo groen als mogelijk is. Welkom: van mens en par kiet tot paard (voor de keu ring). Je kunt er ook nog, bij Saskia Stibbe, de nagels van je konijn of cavia laten knip pen. Alkemade wil dodenherdenking weer invoeren ALKEMADE Alle politieke partijen in de gemeenteraad van Alkemade zijn voorstan der van het herinvoeren van de jaarlijkse officiële doden herdenking op 4 mei. J. Kret (CDA) zei onlangs dat de dodenherdenking dient om stil te staan bij het feit dat ve len gedurende de tweede we reldoorlog hun leven gaven om zo onze vrijheid te verkrij gen. Nadrukkelijk nam hij stelling tegen een brief aan de raad van de heren J.J.A. en J.J.M. Castelein die schreven dat de 4-mei-herdenking tot doel heeft stil te staan bij ver schijnselen als fascisme, racis me en anti-semitisme. Kret: „Ook het communisme en het oproepen tot chaos zijn niet van gevaren ontbloot". Gezien de vele reacties op het uitblijven van de dodenher denking dit jaar, heeft Kret contact opgenomen met de plaatselijke Oranjevereniging met het verzoek de organisatie van de dodenherdenking voortaan op zich te nemen. Deze vereniging zag dit echter niet als haar taak. Daarom heeft Kret nu aan het college de namen doorgegeven van enige particulieren die bereid zijn de dodenherdenking in het vervolg willen organise ren. Zijn voorbeeld werd ge volgd door H. van Duykeren (VVD). Ook hij had enige par ticulieren bereid gevonden tot het organiseren van de doden herdenking in de komende ja ren. Vier avonden wandelen in Alphen aan de Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense avondwandel vierdaagse begint dit jaar op maandag 2 juni en duurt tot en met donderdag 5 juni. De deel nemers kunnen dit keer vijf, tien of vijftien kilometer per avond lopen. De start is elke avond tussen 18.00 en 19.00 uur vanaf het restaurant Rijn streekhal aan de Dillenburg in Alphen. Het inschrijfgeld be draagt vier gulden per per soon. Na zaterdag is dat zes gulden per persoon. De wan delaars worden donderdag avond feestelijk ingehaald met medewerking van tien drum bands en muziekkorpsen. De organisatie is in handen van Wandelkring Leiden en om streken. Voor inlichtingen kunnen belangstellenden te recht bij Jac. Rooda, Vermeer- straat 20, 2406 TR in Alphen. Ophoging kruispunt LEIDERDORP Het kruis punt Burgemeester Brugplein- Meidoornstraat in Leiderdorp wordt opgehoogd om het auto verkeer te dwingen snelheid te verminderen. Dat gebeurt in het kader van herbestrating van de twee straten in de loop van dit jaar. Het vlak van de kruising tussen de twee stra ten is nogal ruim, hetgeen au tomobilisten de gelegenheid geeft met hoge snelheid te rij den. fjMPONIST ADRIAAN SCHUURMANS (82): KOORCULTUUR MAG NIET VERDWIJNEN jgtEN De première van uim twee uur durende fium „Markus een tijding •reugd" in de Hooglandse in Leiden op 7 juni zal 'extra dimensie geven aan ojdelijke festiviteiten rond NoO-jarig bestaan van de vhklijke Christelijke Zan- jbnd. Adriaan Schuurman rbneerde het werk; zijn difBarend Schuurman, in vn en ook ver daarbuiten blekende koor-dirigent, zal ia)n doop houden. Voor de p uitvoering zullen aan- inn: de Oratoriumvereni- BtHosanna" uit Alphen, de mscantorij uit Rotterdam, ''Randstedelijk Begelei- .prkest en de solisten El- pllongino (sopraan), Mar- Beunders (alt), Wout eTkamp (bas), Charles van e! (bariton), Math Dirks aSpn), en Tijn van Eijk (or- ^jhtmoeting met Adriaan .irman roept herinnerin- *jp aan de wijze woorden ;ien dirigent, jaren gele- %gesproken: „Zolang een oncreatief blijft, is hij een itd mens, die zich op elk :ltnt van zijn leven kan ëèuwen". Woorden die ze- $n toepassing zijn op deze ndge componist, die, alsof gewoonste zaak van de ■nfi is, meedeelt dat hij zich jrfteeds met componeren e^.houdt. „Mijn oratorium liklis" heb ik in 1984 vol- e|maar we moeten er nog I aan sleutelen omdat er »roblemen zijn met het Orgel in de Hooglandse Kerk. Dat is een Barok-orgel en staat een halve toon lager dan nor maal, zodat alle partijen moe ten worden aangepast, maar dat geeft opnieuw weer wat moeilijkheden omdat het orgel geen gelijkzwevende tempera tuur heeft en dus niet hele maal zuiver klinkt,' hetgeen met een orkest erbij wel hoor baar zal zijn. Maar het is niet streng tonaal geschreven dus ik verwacht niet zo heel veel moeilijkheden. Qua stijl is het laat-romantisch en wat Frans georiënteerd, vind ik zelf. Ik heb het ontleend aan het prachtige en gelijknamige boek van Marie H. van der Zeyde: „Markus, een tijding van vreugde". Het is het Mar kus-evangelie over het leven van Jezus, zijn sterven en zijn opstanding. Daarom is het ook geen passion geworden, maar een oratorium, want het is niet uitsluitend het lijdensverhaal. Het eerste deel beschrijft zijn leven, het tweede deel omvat het lijdens- en het opstan- dingsverhaal. Het geheel wordt aan het slot nog gevolgd door een gedicht van Muus Ja cobs: „Het gericht", dat door de sopraan wordt gezongen. In tegenstelling tot de vroege re passionen, heb ik de Chris tus-partij niet voor een zang stem geschreven. Het heeft me altijd wat tegengestaan dat die* enorme dramatiek in het lij densverhaal gezongen wordt, hoe mooi overigens Bach dat heeft geschreven. Dat is dus een spreekstem geworden Adriaan Schuurman, die in 1984 zijn oratorium „Markus, een tij ding van vreugde" voltooide, is nu 82 jaar. Hij was organist van de Maranathakerk in Den Haag, docent theoretische vakken aan het Conservatorium in Rotterdam, dirigent na de oorlog van het Toonkunstkoor in Amersfoort en van de Chr. Oratoriumvereni ging „Laudate Dominum" in Voorburg. voor een bas. En ook de evan gelist is hier geen tenor, maar een bariton. Het Strofe-lied aan het eind wordt door de ge meente meegezongen". Koorcultuur Als iedere koordirigent, houdt Adriaan Schuurman zich heel intensief met het koorleven bezig en met alle problemen daaromheen. „Ik moet er niet aan denken dat aan die prach tige koorcultuur hier een ein de zou moeten komen, omdat er geen of onvoldoende bege leidingsmogelijkheden meer zouden zijn. Ik heb zo vaak van die kreten gehoord: „Dan moeten ze maar met orgel zin gen", of „ze kunnen toch best wel a-capella zingen". Zijn stem krijgt een heftige en ver ontwaardigde klank. „Wat denken ze nu toch wel. Een oratoriumkoor is een groot koor dat mét orkest hoort te zingen. Alleen kleine re, kamerkoren kunnen a-ca- pella zingen. Door de nogal botte bezuinigingsmaatregelen heeft men de consequenties niet overzien. Als de zaak nu niet degelijk wordt aangepakt, en liefst door bevoegde men sen die inzicht in deze materie hebben, dan kunnen we over een jaar onze koorcultuur wel vergeten. Het zou een ramp zijn". Het zijn de bewogen woorden van een ras-musicus, die hope lijk verder zullen klinken dan die van een roepende in de woestijn. BEP RIJNDERS l IN Ondertrouwd: J. A. C. nt<?n J. D, de Winkel, C. H. A. .jóning en A. M. E. M. van der 1 J. Baart en I. P. de Bruijn, P. evens en A. M. J. van Gente- O- A. Brandt en A. Hof, F. J. en L. Kalff, P. P. H. Dek- M. A. A. C. Klinkenberg, J. J. van Overbeeke en H. S. M. Ver haar, M. A. J. Berbee en M. L. de Vo gel, G. K. Bakema en M. Groenewe- gen, M. Akkerman en B. E. van der Deure, J. T. H. van der Wiel en M. M. R. Verhelst, M. G. van Erp en A. Stehouwer, W. J. Moenen en D. M. D. van den Berghe, P. de Vries en B. P. M. Szachnowski, G. van Zwieten en W. W. van Breugel. Geboren: Jannette Jessico d.v. J. Schenk en J. de Vries; Frank Sander z.v. H. J. Vos en M. W. van der Geest; Paul Christiaan z.v. A. C. de Vink; Giel Kim z.v. G. Leupen en A. M. Visser; Jeroen z.v. B. van der Vel den en A. Hoek; Kim d.v. B. van der Velden en A. Hoek; Wieger Eduard z.v. B. K. Hoogendorp en T. Wierda; Martijn z.v, J. Heeringa en J. Ber- kheij; Wendy d.v. L. Zandvliet en G. J. Bekooij; Maximinus Johannes Hendricus z.v. B. P. J. M. Paagman en C. J. T. M. van LieshoutSteffany Kelly Nikita d.v. J. C. S. Poot en J. W. Spies; Michel Rogier z.v. E. R. D. Legger en H. W. van der Reek; Ju dith Ine 'd.v. D. E. Hanemaaij en F. C. Westerweel; Mandy d.v. A. J. Holswilder en M. W. le Maitre; Gök- han z.v. F. Tas en H. Sirin; Sanna Saida Maria d.v. S. P. Couprie; Wou ter z.v. J. J. van den Berg en C. Be- fort; Pauline d.v. J. van Ginkel en E. Brussee; Linda Hermina Pia d.v. B. de Boer en P. A. C. Booms; Jimmy Louis Alain z.v. L. H. B. M. Kneppers en J. Brunet; Cornells Felix Eduard z.v. C. van Rees en M. M. Wortel- boer; Robin z.v. R. V. Schrijer en J. de Zeeuw; Gerard Erik Rafaël z.v. G. de Wit en E. E. A. Pruimers; Sarah Lisa d.v. E. A. du Plessis en A. M. Olofsson; Funda d.v. M. Kirac en H. Yagmurlu; Armando Diego Ricardo z.v. H. A. W. J. Lepoeter en J. S. Stokkel; Willem z.v. A. Haasbroek en H. H. van Egmond; Ivo z.v. W. Ste- gers en M. F. R. Theunissen; Katy Adriana d.v. P. G. M. Rozendaal en M. C. M. Kraan; Lisa Marie d.v. P. G. M. Rozendaal en M. C. M. Kraan; Ca roline Marina Adriana d.v. F. A. Vermeij en M. A. A. M. van der Wee; Natascha Diana d.v. P. H. den Boer en G. van der Meer; Suzanne Wilhel- mina Petronella d.v. C. G. Haneveld en S. Gravemaker; Leonora Andrea d.v. R. J. Zoek en C. M. M. van Loon. Leidse Hout De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout komt op 2 juni voor de eerste maal in zijn bestaan bijeen om te pra ten over plannen met betrek king tot het park. De bijeen komst wordt gehouden in de bibliotheekzaal van het Dia- conessenziekenhuis en begint om 20.00 uur. Op de agenda staat ook een causerie over verleden, heden en toekomst van de Leidse Hout. De ver gadering is voor iedereen toegankelijk. Ouderen Door het dienstencentrum binnenstad wordt op 3 juni een excursie voor ouderen georganiseerd naar de ten toonstelling over Borneo in het museum voor Volken kunde. Deelname kost 2,50. Informatie bij het diensten centrum tel. 143503. Film In het kader van het 25-jarig bestaan organiseert de afde ling Leiden van Amnesty In ternational op dinsdag 3 juni een filmvoorstelling. In „Au- gustinus" (Rapenburg 24) wordt de film „Kiss of the spider woman" vertoond. Aanvang van de voorstelling: half negen. Toegang: vier gulden. Bouwbrigades Aandacht voor de bouwbri gades die onder de naam El Sol in Nigaragua mensen hel pen bij het bouwen van scho len. Dat vraagt de jongeren beweging aan de Koppen- hinksteeg door het houden van een bijeenkomst op dins dag 3 juni om 20.30 uur. En kele leden van een bouwbri- gade zullen over hun erva ringen vertellen. DEN HAAG/LEIDEN Een 28-jarige man uit Scheveningen heeft giste ren voor de Haage recht bank bekend dat hij vanaf 1984 tot begin dit jaar cir ca 188 inbraken heeft ge pleegd in de regio's Den Haag, Leiden en Rotter dam. De buit bedroeg on geveer zevenhonderddui zend gulden. De verdach te hoorde drie en half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Officier van justitie mr. J. de Wit vorderde 's middags een jaar celstraf minder tegen een 23-jarige Scheveninger, die van deze reeks rond de vijftig inbraken op zijn naam zou hebben staan. De oudste verdachte gaf toe dat hij de serie inbaken in wisselende combinaties heeft gepleegd met nog een aantal andere Scheveningers. De Rijkspolitie greep hem en zijn plaatsgenoot, die gisteren terecht stond, in maart als eersten in hun kraag. Dat ge beurde in s' Gravenzande. Later werden er nog vier an dere Scheveningers aange houden, van wie de jongste 19 is en. de oudste 34 jaar. Zij zullen nog voor de rechter "moeten verschijnen. Bijel- kaar zoud de bende in onge veer 156 woningen hebben ingebroken en zo'n dertig kluizen hebben gekraakt. Twee dagen voor zijn be rechting in het Haagse Paleis van justitie had de hoofdver dachte nog circa vijftig in braken aan de rijkspolitie be kend, waarmee zijn totaal score op 188 kwam. De man ging bijna dagelijks op pad. Voor de rechtbank verklaar de hij schoon schip te willen maken. De rijkspolitie van het dis trict Den Haag en de groe pen Noordwijkerhout en 's Gravenzande, die het on derzoek verrichtten, sluiten echter niet uit dat het wer kelijk aantal inbraken het dubbele is van wat tot nu toe is achterhaald. Opvallend is dat sinds het oprollen van de bende er een enorme terug gang is geconstateerd van de hoeveelheid inbraken in met name de Bollenstreek en het Westland. De beide verdachten die gis teren terecht stonden, zeiden dat zij uit stelen gingen om dat zij van hun uitkering niet konden leven. Alle twee zijn werkloos, getrouwd en hebben een kind. Vooral geld, sieraden en audio-vi- suele apparatuur hadden hun voorkeur. „Er zaten niet of nauwelijks erfstukkken bij. De inbraken werden netjes gepleegd", aldus mr. De Windt, de advocaat van de 23-jarige verdachte. Extra in het nadeel van zijn compag non woog evenwel het feit dat deze indertijd als verhui zer werkzaam was en precies wist welke woning hij en zijn vrienden s' avonds het beste konden bezoeken. De officier van justitie: „Ze hebben het hele gebied tus sen Hoek van Holland en Lisse stelselmatig afgegraasd. Zowel op het platteland als in steden sloegen ze hun slag". De aanklager had spe ciale waardering voor de teams van de rijkspolitie die de zaak oplostten. Verder zei hij dat de aangiftebereidheid van de gedupeerde burgerij bij dit soort misdrijven voor de politie van het allergroot ste belang is om de verdachte te vinden en de criminaliteit te inventariseren. Vonnis op 12 juni.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15