De minister heeft de prijs van de Nissan Micm met600,-verlaagd NISSAN Stunten in Scheveningen met Hollandse Nieuwe BINNENLAND Nissan. Je blijft erin rijden. E3 pji ss Ar Nu v.a. 14.795,- - £eicbc6owumt DONDERDAG 29 MEI 1986 PAG JE WILT NIEUWE HARING EN JE BENT WAT (Vervolg van voorpagina) SCHEVENINGEN Op het verrassend hoge bod van 41.000 gulden voor het enige, echte allereer ste emmertje met veertig Hollandse nieuwe harin gen had niemand in de mudvolle veilingruimte van de visafslag te Sche veningen gisteren gere kend. Zeventig kantjes (7000 kilo) waren 's middags in IJmuiden aan wal gebracht door de win naar van de haringrace, de Scheveningen 54 „Franciska" van reder A. van der Zwan. De reder schenkt het forse be drag voor het eerste emmertje via Sport Aid aan hongerend Afrika. Vorig jaar werd hèt emmertje in Katwijk voor „slechts" 12.000 gulden ver kocht. Toen bleek het Europa Hotel en gisteren het Amster damse Marriott Hotel tuk op een prijzige publiciteitsstunt, misschien wel onder het mot to: Je wilt de eerste nieuwe haring en je bent wat. De kwaliteit van nieuwe ha ring wordt door kenners en kopers hoog gewaardeerd. Zij schatten de prijs-aan-de-kar de komende dagen tussen de 2,50 en de drie gulden, dalend naarmate eerstdaags meer schepen de haring komen aan voeren. Twee hektrawlers van rederij Vgn der Zwan, de Schevenin gen 54 voorop en de Schev. 6 „Alida" met 110 kantjes aan boord er vlak achter, voeren gisteren omstreeks het mid daguur met volle kracht op IJ muiden aan. Zij werden op slechts een paar mijl gevolgd door de Katwijk 74 van rederij Kennemerland met ongeveer 80 kantjes aan boord. Reder Van der Zwan overwoog één van zijn schepen in IJmuiden te laten aanleggen en de ander verder zuidwaarts naar de thuishaven Scheveningen door te sturen. Altijd prijs. Het tij en de grootte van de schepen beslisten anders. De omstreeks het middaguur iets vooroplig- gende en uiteindelijk winnen de schipper Simon Dijkhuizen (54) van de Schev. 54: „Dat was toch te .riskant, omdat de grotere Alida door haar diep gang met eb de Scheveningse haven niet in kon". Zo liepen de Scheveningers en even la ter de Katwijker feestelijk in IJmuiden binnen. Maar de eerste Hollandse nieuwe ha ring moest vanzelfsprekend ook in de winnende vissers plaats worden geveild. Over de weg werd de diepgevroren haring, ook de Katwijkse, ver volgens naar Scheveningse visafslag vervoerd. Lekker vet Tijdens het lossen van de vrachtwagens in de Scheve ningse visafslag kon de meege reden rijkskeurmeester vis- en visprodukten K.A. Taal met een zijn oordeel over de kwali teit geven: „De nieuwe haring is erg goed. Met het oog op het voorjaar en de dus lage water temperatuur eigenlijk tegen de verwachting in. Ze is lekker vet, het vleesgewicht is uitste kend evenals het pekelgehalte en de rijping. Er gaan er zes of zeven in een kilo, dus de maat is ook goed. De topkwaliteit, de zogenaamde 'Koninginne- haring', komt echter eerst over een week of vier". Nadat meer dan honderd vis handelaren de uitgeladen ha-x ring enkele minuten in de hal hadden „gemonsterd", wat neerkofnt op bekijken, bevoe len, belikken en bespreken, vulde de veilinghal zich tot de nok. Zelfs lokale en nationale prominenten (staatssecretaris Ploeg) zaten er als haringen in een ton. Iedereen kreeg het benauwd, maar de spannende veiling van het eerste emmer tje eiste aller aandacht. Hele maal toen de Scheveningse re derij Jaczon (namens wie en de Katwijkse firma A. Hoek (namens Marriott Hotel bleek later) vanaf 35.000 gulden ver beten tegen elkaar opboden. „Echt niemand meer dan 41.000", vroeg veiligmeester Simon Krul nog niet tevreden, „kom, maak er 50.000 van, een mooi rond bedrag". „Als jij ze schoonmaakt" werd geroepen. Nu of nooit dacht de-veiling meester blijkbaar, want na een 41-jarig dienstverband stapt Krul over een maand in de VUT. Maar nee: ongelovig sta rend naar zijn onverbiddelijke tegenstander van de firma Hoek, klemde de bieder van Jaczon na 40.000 zijn kaken op elkaar. Toch applaudiseerde hij als sportief verliezer met de zaal mee. Boven de 1000 gul den per haring kon hij kenne lijk niet gaan. „Verkocht kraaide Krul en het onooglijke plastic emmertje met de veer tig stijfbevroren visselijkjes werd overhandigt aan een Marriott-inkoper genaamd Joop Klever. Na de tumul tueuze eerste veiling daalden de prijzen voor de rest van de haring gestaag van 154 tot 57 gulden. Stomen „Toch wel de moeite waard, als je die prijzen zo hoort", vindt schipper Dijkhuizen. Evenals zijn twee collega's was hij met een grotendeels leeg schip naar huis geraced. Im mers, zeventig kantjes in een ruim dat meer dan het dubbe le kan bevatten is bedrijfsma tig niet het meest lucratief. „Het eerste trekje gisteren bij Schotland was niet veel, twee kantjes maar", vertelt de erva ren zeeman, die al twintig jaar voor rederij „WZ", naar Arie's vader Willem van der Zwan, de wateren bevist. „Het was bovendien tamelijk slecht weer uit de kust ter hoogte van Aberdeen. Ook de andere schepen vingen niks. De mees ten zagen het op een gegeven ogenblik niet meer zitten en gingen noordelijker vissen. Toen, tussen twee en drie uur 's middags vingen wij iets oos telijker ruim zestig kantjes". Zestig kantjes gold als mini mumvangst voor de race, dus de schipper en zijn 18 beman ningsleden wendden de steven huiswaarts. Waarschijnlijk om meeluisterende concurrenten niet wijzer te maken, meldde Dijkhuizen zich pas om negen uur dinsdagavond via Scheve ningen Radio bij zijn reder. Kom naar huis, was de öp- dracht van Van der Zwan, die op dat moment ook de Schev. 6 al in de race had. „Ja, als je eenmaal naar huis stoomt, dan blijf je maar stomen. Die Kat wijker zat ook maar één of twee mijltjes achter me", lacht de schipper met een harings taartje tussen de vingers. Niettemin dringt zich de vraag op of reder Van der Zwan („Zwarte Arie" in het kleine wereldje van reders en vishan delaren) achteraf ook voluit kan lachen. Immers, met twee nogal lege schepen op volle kracht naar huis varen, is be drijfsmatig gezien gewoon ver liesgevend. Wegen de hoge prijzen en de eer en aller be langstelling daar wel tegenop „Al met al is het de moeite waard, want het is natuurlijk pure propaganda voor de Hol landse haring en vis", klinkt het, niet helemaal overtuigd. Alleen een paar doorgewinter de kniesoren mopperden ver der: „Het hele land schreeuw de om Hollandse nieuwe, dus iemand moest het doen, anders nemen de Denen en Duitsers onze binnenlandse haring- markt gedeeltelijk over". De kwaliteit van nieuwe haring wordt door kenners en kopers hoog gewaardeerd. In de gezellige kantine van de visafslag werd het boterzachte zeebanket gisteren vroeg in de avond nog met schalen vol aangeboden. Maar, hoe lekker ook, het was natuurlijk niet de echte nieuwe haring, wat som migen wilden doen geloven. De echte Hollandse nieuwe zat nog altijd in emmers en pak ken samengeperst, ijskoud en bikkelhard. £o 00k werd zij door de kooplieden bestreden, tot tegen achten in de aan grenzende veilingzaal, oplo pend als in een theater. Hoe dan ook, vanaf vandaag is op talloze plaatsen in ons land de enige, echte Hollandse nieuwe te koop. Het grootste warenhuisconcern verkoopt ze vanaf twaalf uur, geadver teerd voor 1,95 per stuk. „Dat kan wel", volgens reder Van der Zwan, „Als ze een klein verlies nemen". Dat laatste zullen de meeste kopers van de eerste Hollandse nieuwe wel moeten doen en dat weten ze. Sommige visventers zullen daarentegen lekkere winsten willen maken. Geen insider durfde gisteren dan ook te verzekeren dat de komende dagen in de vaderlandse win kels en kraampjes ach(£r elk bord „Hollandse nieuwe" ook inderdaad de echte, groene maatjesharing wordt verkocht. Zelfs de heer Van der Lugt van het Nationaal Visbureau niet. De „oude haring" van vo- Denemarken geïmpof de partijtjes zullen de k<? de dagen wellicht ook no| tig aftrek vinden. En wj niet, het subtiele versc^ indien al aanwezig, alleer, die paar échte fijnproey onderscheiden. Eigenlijk^ ven alleen de vissers ze en die eten gewoonlijk) wel de beste vis. Bovendj een folkloristische traditj wat waard. j GERRIT Bijzonder prettig nieuws is, dat Minister Winsemius met kortingen op de kunt u overal in Europa probleemloos tanken. Want zelfs met normale of sup BVB (Bijzondere Verbruiks Belasting) het schoner rijden stimuleert Dat levert een benzine rijdt u schoon. Dat betekent een voordeel ten opzichte van een auto ml Nissan Micra* koper een besparing van 600,- op. Omdat de Micra met gemak aan de nieuwste uitlaatgasnormen voor schone auto's voldoet De Nissan Micra is schoon zonder katalysator. Met de schone Micra *Heeft betrekking op alle Micra's met 4- of 5-versnellingsbak en geel kenteken. katalysator, want die rijdt alleen op loodvrije benzine. Bent u van plan een nieuwe auto aan te schaffen? Denk dan aan de schoi Nissan Micra Dat komt èn de natuur èn uw portemonnee ten goede. Alphen a/d Rfjn, Autobedrijf Van Leijden B.V, Frederik Hendrikstraat 2, tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Herengracht 79, tel. 071-146741. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V, Oranjelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwijk, Gs Abswoude B.V, Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsdijk, Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020 Nissan Micra Schoon zonder katalysator*. I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4