„Niemand mag kopen zonder geluisterd te hebben" OUALITY SELLERS TRAMHALTE 1,10. 18. DONDERDAG 29 MEI 1986 £etdóc6ou/LMit MARIETTE VAN DONK EN HANS VAN DEN BROEK LEIDEN - „Toen ik zeventien jaar was, ging ik de hele zomervakan tie werken om een paar speakers te kunnen ko pen. De prijs van die speakers was ver boven mijn draagkracht, maar ik moest ze per se heb ben. Het zoeken naar de perfecte stereo-in stallatie is toen begon nen", zegt de inmiddels 27-jarige Mariette van Donk, een van de wei nige vrouwelijke hi-fi- deskundigen van Ne derland. Mariette en haar vriend Hans van den Broek runnen nu al weer drie jaar een onge wone hi-n-zaak aan de Leidse Nieuwe Rijn. Al eerder hadden zij een winkeltje in video- en cas settebandjes aan de Lok horststraat, maar toen zij met de verkoop van stereo apparatuur begonnen, werd de winkel al snel te klein en werd het monumentale pand aan de Nieuwe Rijn 17 aangekocht. Behalve een verkoopruimte beschikt de zaak daar ook nog over vier luisterruimtes. De luis terruimtes zijn onderge bracht in gewone huiska mers, die niet akoestisch zijn aangepast zodat dezelf de situatie als thuis bena derd wordt. In de kamers kunnen klan ten stcreo-apparatuur en luidsprekerboxen beluiste ren in een bepaalde prijs klasse. In één kamer staat de absolute top aan stereo apparatuur die momenteel Hans van den Broek, Mariette van Donk en Kees Rademaker (vlnr) tussen de apparatuur in een van de luister ruimtes. liefhebbers en audio-freaks uit heel Nederland komen daarvoor naar CAC aan de Nieuwe Rijn in Leiden. Kees Rademaker die jaren lange ervaring heeft met de beste en duurste sterco-ap- paratuur en meestal wel in een van de luisterruimtes te vinden is, geeft met Mariet te en Hans de klanten graag advies. In de eerste plaats willen ze de klanten echter laten luisteren. LIEFHEBBERIJ „Je kunt bij ons dus niets kopen zonder er eerst naar geluisterd te hebben. Dich te dozen van de stapel ver kopen doen we niet. Aan schaf van hi-fi heeft name lijk alleen met je oren te maken en met liefhebberij. We letten daarom niet in de eerste plaats op allerlei technische gegevens en merknamen, maar gaan al leen af op hoe iets klinkt. De meeste merken werken immers nog met technische gegevens die uit de jaren vijftig stammen. Om tot bruikbare specificaties te komen, zouden er behalve natuurkundige (elektrische) gegevens ook akoestische, medisch/biologische en psychologische gegevens in verwerkt moeten worden", aldus Hans. Om de geluidssituatie thuis zoveel mogelijk te benade ren, wordt de stereo-appa- ratuur in de luisterruimtes bij CAC direct aangesloten, dus zonder schakelpanelen ertussen. Voor het luisteren wordt net zoveel tijd uitge- Geen maatregelen om jeugd tegen video te beschermen De overheid ziet weinig heil in dwingende maatregelen om de jeugd te beschermen tegen mogelijke schadelijke invloed van videofilms. Zij ziet meer in vrijwillige zelfcontrole door de videobranche. Een eoed advies aan ouders over de in houd van de videobanaen door duidelijke informatie op de verpakking van de cassettes behoort eveneens tot de voor keur van de overheid. De ministers van WVC en justitie hebben hierover een notitie naar de Tweede Kamer ge stuurd. De notitie geeft onder meer een globaal overzicht van de ontwikkeling van het medium video in kwantitatieve zin en de gang van zaken bij videoverhuur, met name aan jonge ren. De bestaande wet- en regelgeving is met het oog op de bescherming van de jeugd doorgelicht om te zien of aparte maatregelen nodig zijn, aldus net ministerie van WVC. Wat betreft het gebruik van video in de privésfeer achten de ministers aanvullende wetgeving onnodig. De verantwoor delijkheid daarvoor ligt bij de ouders. Slechts in uiterste ge vallen mag de overheid ingrijpen. Een betere voorlichting, zo staat in de notitie, is wèl een weg die de overheid in deze kan bewandelen. trokken als nodig is. Ma riette: „Iemand kan binnen een uur beslissen, maar va ker komt het voor dat klan ten verschillende keren te rug komen om te luisteren. Zij nemen dan veelal hun eigen platen of compact discs mee. Voor de klant herkenbare muziek verge makkelijkt namelijk de keuze. Een plaat van Shef field of de nieuwste Vollen- weider mogen dan specta culair zijn, van een specta culaire installatie krijgt de klant eigenlijk altijd spijt". Heel gewoon is het verder bij CAC, dat klanten die nog tussen twee speakers of bijvoorbeeld draaitafelele menten twijfelen, deze spullen mee naar huis krij gen om, overigens zonder koopverplichting, daar ten slotte een definitieve keuze te maken. Verder krijgen de klanten altijd iets in bruikleen als er eens een re paratie aan hun eigen spul len uitgevoerd moet wor den. De klanten kunnen dan in die periode toch naar muziek blijven luiste ren. PERSOONLIJK De audio-apparatuur bij CAC wordt steeds door Hans, Mariette en Kees persoonlijk uitgekozen. Zij bezoeken zoveel mogelijk beurzen in binnen- en bui tenland om een goede keu ze mogelijk te maken. Ge let wordt dan vooral op de klankeigenschappen, dege lijkheid, kwaliteit, service mogelijkheden en garantie. „Wij vinden iets goed klin ken als de plaat het werke lijke geluid zo dicht moge lijk benadert. We letten daarbij op ruimtelijkheid, detail en dynamiek. Iets moet klinken zoals het in het echt ook klinkt. We gaan daarbij niet in op al lerlei modetrends. Daarom bevinden er zich ook nau welijks compact-discspelers in de zaak. De meeste CD- spelers vinden we gewoon nog niet goed genoeg klin ken. Dit ondanks het feit dat daar overal de grootste omzetten mee gemaakt worden", aldus Kees. Om klanten de gelegenheid te geven live-muziek te ver gelijken met het geluid van een plaat, houdt CAC live concerten in huis. Na zo'n optreden wordt dan op ver schillende installaties een plaat gedraaid met soortge lijke muziek. De luisteraars kunnen zo zelf bepalen wel ke installatie het meest na tuurgetrouw weergeeft. Behalve dit soort concerten houden Hans en Mariette ook lezingavonden, waar bekende producenten van stereo-apparatuur uit bin nen- en buitenland spre ken. Zo werden in het ver leden lezingen gegeven door A. J. van den Hul (Empire-elementen, naal den en luidsprekers), Mare van Moerbeke uit België (Etude), Per Abramsen uit Noorwegen (Electrocompa- niet), Arthur Khoubessinan uit Engeland (Pink Trian gle), Dieter Burmester uit Duitsland (versterkers) en verder de Nederlandse fa brikanten van buizenver sterkers, elektrostaten en kabels. VERSCHIL Maar niet alleen geeft CAC voorlichting aan de klant. De klant geeft op zijn beurt ook weer informatie aan Hans en Mariette. „We hebben een klant in Leider dorp, die heeft zevendui zend jazzplaten in zijn col lectie. Hij houdt ons op de hoogte van nieuwe uitga ven van platen en CD's. En in Noordwijk hebben we een klant die zijn uiterste best doet om ons hard-rock te laten waarderen. Een an dere klant uit Noord-Hol land, die een grote collectie klassieke muziek heeft, houdt ons precies op de hoogte van goede persingen en nieuw uitgebrachte klas sieke muziek. Hij had al een heel mooie installatie, maar door de twee eindver sterkers die hij bij ons kocht, kon hij eindelijk het verschil tussen een Stein- way- en een Bösendorfer- vleugel horen. Hij heeft na melijk zelf een Bósendorfer in de kamer staan en dus vond hij dat belangrijk". „Die set eindversterkers kostte vijftienduizend gul den. Inderdaad de prijs van een leuke auto, maar hij heeft liever een goed geluid als hij naar muziek luistert, dan dat hij voor zijn ver driet in de file staat. Een dure installatie is echter niet alleen iets voor rijke mensen ofzo. Het zijn juist de hobbyisten die er ge woon alles voor over heb ben. Hun prioriteiten liggen anders. Zij kopen een hele boel andere dingen niet om >bby tc kostigen. Dit betekent ove- hun hobb) unnen be- rigens niet dat wij niets voor de smalle beurs zou den hebben. Want ook in de lagere prijsklassen pro beren wij gewoon het beste te verkopen. Maar we ver kopen niets dat ons niet zint". SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24