Medisch onderzoek op de tocht Proefdieren én industrie zeer gebaat bij bekroonde Flint-test Reclamejongens en opiniepeilers bepalen steeds meer de campagnes JLVEEL GOEDE IDEEËN VERDWIJNEN IN EEN KAST" aiINNENLAND CcktaeSomant ZATERDAG 24 MEI 1986 PAGINA 9 ENSCHEDE/HILVERSUM De Enschedese po liticoloog prof. dr. A. Hoogerwerf zegt te voorzien dat de Nederlandse politiek steeds verder zal af glijden. „Steeds meer zullen snelle reclamejon gens, commerciële opiniepeilers en subjectieve te levisiejournalisten het beeld van de verkiezings campagnes gaan bepalen. Daardoor zal de politiek in ons land veramerikaniseren. Wat in de Vere nigde Staten met de filmacteur Ronald Reagan als president al werkelijkheid is, staat ook Nederland in de toekomst te wachten", zo verwacht de hoog leraar, die verbonden is aan de afdeling bestuurs kunde van de Technische Hogeschool Twente. Een diepgaande bezinning op onze nationale politieke cultuur is volgens Hoogerwerf noodzakelijk na de afge lopen verkiezingscampagne die premier Ruud Lubbers als grote triomfator opleverde. „Ik doe een beroep op de politieke partijen om de goede weg weer in te slaan. Dat kunnen ze doen door minder reclamejongens tot hun campagnes toe te laten. Maar niet alles kun je bij wet regelen. Voor een groot deel blijft de beïnvloeding van de verkiezingsstrijd een ongecontroleerde macht". Hoogerwerf is vooral ongelukkig met de rol die de opi niepeilers van de VARA en de TROS de afgelopen ja ren hebben gespeeld. „Misschien zijn die peilingen wel commercieel verantwoord, maar wetenschappelijk ze ker niet", bruuskeert Hoogerwerf. „Het is een grote fout lange tijd tevoren de indruk te wekken een verkie zingsuitslag te kunnen voorspellen. Een peiling is niets meer dan een momentopname van de kiezersgunst". Hemelsbreed Het optreden van lijsttrekker Lubbers in de laatste tv- debatten heeft het CDA de onverwachte winst ge bracht, zo verdedigde Maurice de „rooie" (zoals minister Braks de opiniepeilers in zijn euforie noemde) Hond zijn forse misrekening. Het bureau Inter/View van De Hond had het CDA vorige week maximaal 48 zetels toe gedacht. Dat werden er 54. Ook het NIPO maakte de inschattingsfout het CDA veel te laag en de PvdA veel te hoog in te schatten. Vooral de overloop van kiezers van PvdA naar CDA beschouwen de enquêtebureaus als zeer onverwacht. Veel beter voorspelde het Hilversumse bureau Intomart de einduitslag met de nevenenquête op 40 streng selec teerde kiesbureaus op de verkiezingsdag zelf. Intomart werkt veel voor de landelijke, omroepen, maar onthoudt zich van periodieke politieke peilingen. „Het verschil tussen wat mensen zeggen en uiteindelijk doen is he melsbreed", verduidelijkt de woordvoerder van Into mart H. Galama de problemen van zijn collega's. „De uitkomsten van de tussentijdse peilingen worden nu met veel te grote stelligheid gepresenteerd. Zeker een half jaar voor de verkiezingsdag zouden grotere re serves ingebouwd moeten worden. Het is wel mogelijk om trends te onderkennen. Ik moet mijn collega's nage ven dat ze daarin aardig zijn geslaagd. Met name ten aanzien van VVD en D'66. Maar behalve de inschat tingsfouten bij PvdA en CDA hebben ze ook geen mo ment laten doorschemeren dat de CPN wel eens uit de Tweede Kamer zou kunnen verdwijnen". Hapklare brokken Hoewel net als de andere bureaus puur commercieel, heeft Intomart de filosofie in de eerste plaats het stem gedrag te analyseren. Galama: „Maar ook daarin zitten marges. Daarom is het goed om altijd te blijven zeggen dat de uitkomsten relatief zijn. In die opzet zou ons bu reau ook best tussenpeilingen willen verzorgen. We zouden er dan wel strikt op toezien dat de media onze cijfers ook goed overbrengen. Maar dat vinden de om roepen waarschijnlijk niet zo interessant. Die willen al leen duidelijke cijfers als hapklare brokken aan de kij kers of luisteraars presenteren". Juist dat vindt de Enschedese hoogleraar Hoogerwerf een gevaarlijke ontwikkeling. Onderzoek heeft uitge wezen dat veel mensen zich door die peilingen laten lei den. Hoogerwerf: „Op zo'n verkiezingsavond is een en quête als die van Intomart best vermakelijk. Én interes sant. Er is goed een inzicht te krijgen in het kiezersge drag van bijvoorbeeld overlopers of nieuwe stemmers. Het zou goed zijn als de enquêtebureaus om de tafel gaan zitten om in de toekomst betere peilingen te ver zorgen. Al begrijp ik de harde concurrentiepositie best. Ze zouden ook meer gebruik moeten maken van de kennis die op wetenschappelijke instituten voorhanden is". Intornart voelt niets voor de samenwerkingsgedachte. „Wij hebben zelf honderd academici van alle mogelijke gedragswetenschappen in dienst. Die zijn optimaal ge specialiseerd", zo weerlegt Galama het voorstel van Hoogerwerf. Zelfs bij de schaduwverkiezingen op de 40 stembureaus paste Intomart woensdag een ingewikkel de correctie toe, omdat slechts 85 procent van de geën quêteerden wenste mee te werken. Probleem is dan dat vooral stemmers op één partij médewerking weigeren. Mannetjesmakerij Volgens Hoogerwerf leidt de steeds grotere rol van de televisie tot mannetjesmakerij en een steeds verdere vervlakking van de inhoudelijke discussie. Hoogerwerf: „Dit keer is het uitgedraaid op een pure tv-wedstrijd tussen Lubbers en Den Uyl. Door de korte spreektijden komen de politici aan een fundamenteel betoog niet meer toe. In de politiek gaat het om begrippen als vrij heid, blijheid en solidariteit. Misschien dat de invoering van volksraadplegingen over specifieke onderwerpen de trend kunnen ombuigen. Maar niet voor alle onder werpen kun je een referendum uitschrijven. We moeten ervoor waken de vierjaarlijkse verkiezingen zindelijk te blijven spelen. Net als de kabinetsformaties overigens". Het bedaarde optreden van Lubbers tijdens het slotde bat bij de NCRV heeft, volgens Hoogerwerf, zonder twijfel de doorslag gegeven. „Aan tafel zaten drie gene raties: de jonge hond Nijpels, de evenwichtige Lubbers en de oude man Den Uyl. Plus een zeer subjectieve journalist als René Eijbersen („Den Uyl goochelt met cijfers")". Juist zijn verschijnen op de beeldbuis heeft Den Uyl veel stemmen gekost, denkt de Enschede politicoloog. „Veel mensen gaan nu eenmaal op indrukken af. Per soonlijk vind ik Den Uyl zeker niet te oud voor een baan waar veel ervaring voor nodig is. Zijn voorstel om toch eerst te praten over een CDA-PvdA-kabinet is ook niet slecht. In het overheidsbeleid moeten zowel rechts als links zich zoveel mogelijk kunnen vinden. Maar Lubbers heeft in deze campagne zeer ten onrechte de rol van de grote staatsman gespeeld. In wezen is hij vier jaar lang echt niet meer geweest dan de premier van een zeer kleine minderheid van het Nederlandse volk". HANS HUPKES JJJEN HAAG De strijd 597*gen ziekten begint bij isjfetenschappelijk onder dek. Maar vrijwel nooit is i2u zeggen welk onderzoek Sr we^e ontdekking zal 2ioiiden; als het daar al toe ssjidt. Niet voor niets zeg- 28jBn veel wetenschappers: i70|k weet dat de helft van dijn werk voor niets is, wjaar ik weet nooit welke De noodzaak tot 93>rnieuwing is echter zo 2'oindamenteel, dat er mo eilijkheden moeten zijn 34m ideeën uit te werken, zogenoemd fundamen- 93jel wetenschappelijk on derzoek te doen. Pas daar- soB kunnen anderen zich J^fezighouden met de toe- 4$ssing van die weten- 28i|hap. S Nederland bestaat de instel- mg Zuiver Wetenschappelijk Biderzoek (ZWO), die groten- jels wordt gefinancierd door (t ministerie van onderwijs 2$ wetenschappen. De ZWO jjrdeelt dat overheidsgeld ,^er onder een aantal stich- hgen; één daarvan is de 34JNGO, die fundamenteel ^tdisch onderzoek stimuleert 1 coördineert. Die heeft dat ijniddels 25 jaar gedaan en ]|nd dat reden voor een sym- iium in Leiden, waar tevens naam werd veranderd in -digon. In de Stadsgehoor- 3ioal werd duidelijk dat de hui- 3ice subsidie van vijftien mil ten gulden bij lange na niet reikend is om aan alle goe- voorstellen voor medisch iderzoek te voldoen, tel wetenschappers in •jderland zijn die hoofdzake- aan de universiteiten ver- jnden kunnen niet met Un ideeën aan de slag. Ze ra- 3Jn daardoor gefrustreerd en 1)men niet langer met plan- jn. Voorzitter dr. J. van der 7ies van Medigon noemt dat 1 dood in de pot en vreest dat rdoor de kwaliteit van de •ndheidszorg zal afbrokke- i. „Weliswaar is dat waar- ïhijnlijk pas over twintig a ig jaar te merken", zegt tarlijks zeker jO.OOO mensen ;i de problemen la ongeluk ^NHEM Van de ongeveer BOOO mensen die jaarlijks be- jjlkken zijn bij een ernstig Ijpkeersongeluk, raakt zeker Jntig procent geestelijk 3gdurig in de war. In ons ld kampen inmiddels 50.000 100.000 mensen ten gevolge p verkeersongelukken met p of meer ernstige psychi- 4e problemen, die zich uiten [prikkelbaarheid, slapeloos- id, concentratieverlies, ang- lj|n en hyperventilatie. Dat |jj de psychologe drs. M. Hof- Bn van het Instituut voor ^'chotrauma gisteren tijdens B bijeenkomst van dat insti jgt in Arnhem. jar werd het tussentijds ver- jag van het onderzoeksprojekt jjfeventie van psychische Hiade na verkeersongeval- gepresenteerd aan Pieter h Vollenhoven, voorzitter n het Nationaal Verkeers- iligheidsfonds. hdat psychotraumatische 'ess ten gevolge van ver- érsongelukken tot nu toé uwelijks maatschappelijke fidacht gekregen zal het In- tuut voor Psychotrauma hnenkort de Stichting We- fischappelijk Onderzoek irkeersveiligheid (SWOV) finenkort voorstellen om de >olgen, de verwerking en de [Mrwerkingsstoornissen bij een Dte groep verkeersslachtof- lrs te onderzoeken en de psy- klplogische hulpverlening op 1 gebied te analyseren. ngergrijzing kan ^jkort doen knopen tot kt5 miljard in 2030 ont.BURG Door de vergrij- seig van de bevolking onstaat jde overheid een steeds gro- roj gat tussen inkomsten en ®vfeaven. In guldens van 1984 lieemt dit gat toe van 1,3 mil- Id in 1990 tot 25,3 miljard in 'ert jaar 2030. Dit „vergrij- 8®4gstekort" bevat niet alleen vi hogere uitgaven voor de rkW. ook de financiering van 'Minsten als bejaardenoorden, pEfinsverzorging enz. is daarin •genomen. Dit betoogde de vjtterdamse hoogleraar prof. '^jRitzen gisteren tijdens een e^Jdiedag over „Demografie 'ri®i sociale zekerheid" in de le Itholieke Hogeschool in Til- 3r2fg. hij, „want het kenmerk van veel wetenschappelijk onder zoek is nu eenmaal dat de re- sultaten niet direct zichtbaar zijn". In de kast Volgens Medigon is dat des te erger, omdat de laatste jaren de kwaliteit van de ideeën juist enorm is toegenomen. Di recteur drs. H.G. van Brum- men: „Alle voorstellen krijgen van ons uiteindelijk een cijfer èn dit jaar waren daar een paar negens bij en zeer veel achten. Van die achten hebben we slechts een derde kunnen honoreren. De overige ideeën blijven liggen, die verdwijnen bijna allemaal in een kast". Voorzitter Van der Vies vindt dat de industrie veel meer ge bruik moet maken van die plannen, maar dat gebeurt slechts sporadisch. De onder zoekers zelf doen daar zelden of nooit een poging toe en het bedrijfsleven weet niet van het bestaan af, omdat alle bij Medigon ingediende plannen volgens de wet niet openbaar mogen worden gemaakt. Een extra probleem is dat de overheid, gedwongen door de bezuinigingen, meer eisen is gaan stellen. Het kabinet vindt dat plannen meer moeten wor den getoetst aan hun prakti sche toepassing. Wie dus met een idee bij Medigon komt. moet al kunnen aangeven dat daarmee de bestrijding van, bijvoorbeeld, aids een stap ver der komt. Voorzitter Van der- Vies: „Op zich is het logisch dat de overheid voorwaarden stelt, want je moet altijd kri tisch blijven. Onderzoek mag geen loterij zijn, waar je maar geld in blijft stoppen en gokt dat er eens een prijs uitkomt. Maar momenteel neigt de overheid tot een zeker dirigis me en dat is niet goed. Daar mee tast je de essentie van we tenschappelijk onderzoek aan: het constant aanmaken van fundamentele kennis. Als je dat onmogelijk maakt, zit je straks met de brokken". Toetsing Voordat een idee door Medi gon wordt gesteund, soms ook zonder geld, heeft het twee se lecties ondergaan. Eerst oorde len vakgenoten erover, die el kaar daarvoor op vrijwillige basis een aantal keren per jaar ontmoeten. Volgens Medigon verhoogt die (intercollegiale) toetsing de kwaliteit. Als de wetenschapswereld er zelf iets in ziet, wordt het idee officieel voorgedragen aan Medigon. Daar beslist uiteindelijk één van de twaalf commissies of het ook daadwerkelijk wordt geaccepteerd. Is dat het geval, dan zijn er ruwweg twee soorten subsidies te onderscheiden. Ten eerste de kleinere projecten, die voor drie jaar wordt gesteund en door directeur Brummen het zaaiwerk worden genoemd. Daarnaast is er de steun voor grotere groepen, die voor maximaal zes jaar is gegaran deerd. Daarbij gaat het om kwalitatief zeer goede projec ten, meestal aan een medische faculteit, die Brummen het oogstwerk noemt. In totaliteit worden er van de ongeveer tweehonderd projecten die jaarlijks worden aangeboden, zo'n 35 gehonoreerd. Voorzit ter Van der Vies: „Ons uit gangspunt daarbij is natuurlijk wel dat een voorstel een doel moet dienen en dat er een kans is dat het een doorbraak veroorzaakt. Maar tegelijk moet de kans dat het niets op levert je er niet van weerhou den het toch goed te keuren. Het vervelende is nu eenmaal dat je een ontdekking niet kunt plannen". Bescheiden Mondiaal verzorgt Nederland niet meer dan twee procent van de produktie aan medi sche kennis. Ondanks die be scheiden inbreng zijn er voor aanstaande onderzoeken ge daan en bovendien, vindt di recteur Van Brummen, moet een aantal onderzoeken altijd op een laag pitje worden ge houden om in te kunnen spe len op belangwekkende ont wikkelingen elders in de we reld. Met Van der Vies hoopt hij, dat een Nederlandse on derzoeker ooit nog eens de No belprijs wint, want dat zou een enorme uitwerking hebben op de waardering van het me disch onderzoek. Volgens Van Brummen heeft dat overigens maar weinig gescheeld („Nee, de naam van de man moet ge heim blijven"). Waarmee Van Brummen maar wil aangeven dat 25 jaar FUN- GO (nu dus Medigon) niet voor niets zijn geweest. On danks de kritiek op dierproe ven en de vaak overdreven waarde die aan wetenschap wordt gehecht. Uitgerekend deze week is er een prijs uitge reikt aan een, weliswaar Brit se, onderzoeker die een ma nier heeft gevonden om bij proeven het gebruik van die ren drastisch te verminderen. (Zie het artikel elders op deze pagina). Van der Vies en Van Brum men hadden geen beter bewijs kunnen bedenken voor hun stelling dat beterschap alleen mogelijk is door wetenschap. Van der Vies: „De huidige ge zondheidszorg dankt zijn vele mogelijkheden aan doorbra ken in het verleden. Voor 1940 was een longontsteking vaak dodelijk, nu over het algemeen niet meer. Maar ook daar blijft nieuw onderzoek nodig, naar bacteriën en anti-biotica. En ook al is de kennis op gebie den als kanker, erfelijke afwij kingen, hart- en vaatziekten en dementie enorm toegeno men, de oplossing voor die ziekten is nog altijd niet ge vonden. En zonder mogelijk heden tot (fundamenteel) we tenschappelijk onderzoek zal die er ook nooit komen". DICK HOFLAND DEN HAAG De deze week bekroonde test van de Brit dr. Oliver Peers Flint, waarmee in de far maceutische industrie honderdduizenden proefdieren het leven kunnen behouden, is door dierenvrienden én door de industrie met ge juich ontvangen. Door de inspanningen van de on derzoeker kan de giftig heid van stoffen die in medicijnen worden ge bruikt, wordenvastge steld door zoveel moge lijk cellen van de embry o's van enkele proefdie ren te gebruiken. Tot nu toe waren daarvoor altijd 300 beesten nodig van twee diersoorten (meest al ratten, muizen of ko nijnen). De Flint-test scheelt tijd, geld én proefdieren. Dr. Flint kreeg uit handen van prinses Margriet de eer ste EFPIA-prijs (25.000 Zwit serse Francs en een kristal len beeldje) van de Europese federatie van associaties van de farmaceutische industrie. Dat is in verband met het be lang van de uitvinding in fei te slechts een symbolische beloning. Het succes van de Flint-me- thode lijkt op het eerste ge zicht vooral gebaseerd op het morele aspect; proefdieren kunnen nu immers blijven leven. Alleen al in eigen land worden er jaarlijks meer dan één miljoen „verbruikt" en dat is een doorn in het oog van dierenliefhebbers, waar van Nederland er veel heeft. Die proefdieren kunnen nu een heel wat menswaardiger bestaan gaan leiden. Eén embryo Dr. Flint, verbonden aan ICI Pharmaceuticals Division in het Engelse Macclesfield, heeft de mate van misvor ming onderzocht bij embryo- cellen door het giftige effect van chemicaliën. Hij deed ze- Voor deze proefkonijnen is het wellicht te laat, maar voor andere dieren ziet het leven er beter uit dank zij de be kroonde vinding van dr. Flint, ven jaar over het bedenken van een methode waarbij hij van een zwanger dier slechts één embryo nodig heeft, waaruit gigantisch veel cel len geïsoleerd kunnen wor den. Die cellen kunnen in een glazen bakje zó worden geconserveerd dat ze zich precies zo ontwikkelen als in de moederbuik. Door de embryo's van drie tot vier dieren te benutten, wordt in feite hetzelfde re sultaat bereikt als voorheen met grote aantallen levende dieren. De oude tests duur den ten minste enkele maan den, de test van Flint niet meer dan een dag of vijf. Voorheen konden per jaar op een laboratorium niet veel meer dan vier tot vijf stoffen onderzocht worden, met de nieuwe methode kunnen dat er volgens de Brit wel 250 worden. Een niet onbelang rijk voordeel voor de indus trie is ook dat door het kleine aantal proefdieren de kosten flink worden gedrukt. Het ontwikkelen van nieuwe geneesmiddelen vergt inves teringen van vele miljoenen. Aan het begin van zo'n on derzoek staat men voor het testen van duizenden ver schillende stoffen, waarvan er uiteindelijk niet meer dan enkelen overblijven als werkzaam bestanddeel van het geneesmiddel. Een re kensommetje leert dat voor één geneesmiddel niet zelden vele duizenden dieren wor den gebruikt en vaak het le ven laten. Eén probleem Er is één probleem en voor waar geen kleintje. De be staande wettelijke regels die voorschrijven dat medicijnen op dieren moeten worden ge test, zijn door overheden over de hele wereld inge steld. Dat gebeurde als reac tie op de beruchte Softenon- affaire. Softenon werd voor die tijd gezien als een uiterst veilig kalmeringsmiddel, tot bleek dat het ernstige schade kon toebrengen aan de men selijke foetus, als zwangere vrouwen het gebruikten. Sindsdien gaat ook de over heid in Nederland niet meer over één nacht ijs en eist men dierproeven om absolute zekerheid te verkrijgen over de veiligheid van in genees middelen gebruikte stoffen. Flint vreest dat het mis schien nog wel tot het eind van deze eeuw kan duren, voordat alle nationale com missie voor de toelating van geneesmiddelen ervan over tuigd zijn dat de Flint-metho- de veilig is en dat ook de wetgeving overal aan dit in zicht is aangepast. De over koepelende farmaceutische organisatie EFPIA gaat zich inzetten om politici over de hele wereld voor de Flint- methode te winnen. De Amerikaanse Food en Drug Administration, een zeer streng instituut voor het toelaten van geneesmiddelen, heeftinmiddels besloten de nieuwe methode aan een on derzoek te onderwerpen, om deze uiteindelijk in de VS als_ betrouwbaar te aanvaarden. Intussen kan wel degelijk met de vinding van de ge kweekte cellen worden ge werkt, in ontwikkelingssta dia waar de wetgever geen tests vergt. Pas in het eind stadium dient men weer te voldoen aan de voorschriften die gelden voor de in het nieuwe geneesmiddel ge bruikte stoffen. De fabriek van Flint heeft overigens geen octrooi op de nieuwe methode en de onderzoeker is bereid zijn kennis over te dragen aan geïnteresseerden. ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9