ege Lubbers vernietigend voor concurrenten „Houd op met praten over 700.000 werklozen ^1 EE DE OVERWONNENEN! Een cadeau van formaat Politiek Partij Parlement ^NENLAND ficidócSouomit ZATERDAG 24 MEI 1986 PAGINA 7 nJ HAAG Vae victis! &1 de mammoetwet mtal echte Latinis- JHjrs heeft uitgedund, 11 deze uitdrukking iolitici nog altijd uit- id verstaan: Wee de •nnenen! Want net iet oude Rome is in Den Haag de lau- ans voor de over- ar en moet de ver- R het ergste vrezen. prgelijking wordt inge- 4 door de geleidelijk 3vkr wordende nasleep 0M verkiezingsuitslag. Er t één winnaar, Ruud en alle andere lijst- p hebben op de een of manier een gevoelige ag geleden, hoewel zij krampachtig proberen prgen. De sprekendste llden zijn uiteraard Ina jr, Cathy Ubels en Hans jt, wier partijen geheel "Tweede Kamer werden pagd. Maar met recht kan de vraag gesteld worden of het lot van andere politici niet nóg erger is. Wat te denken van Ed Nij- pels? Waar bijvoorbeeld me vrouw Brouwer .niets behoeft te verbergen, moet de VVD- voorman doen alsof er niets aan de hand is. Sterker nog, hij moet optimisme en zelfver zekerdheid uitstralen, omdat een onderhandelaar het tijdens een kabinetsformatie zonder die accessoires niet redt. Dat zal hem na de gebeurtenissen van donderdag niet meevallen. Want het was natuurlijk niet niets wat zich op die dag na de verkiezingen in de fractieka mer van de VVD afspeelde. Onder het meedogenloze voor zitterschap van Henk Koning, die net als vele andere liberale bewindslieden ook (weer) ka merlid is, moest Nijpels van half twaalf 's ochtends tot half zeven 's avonds spitsroeden lopen. In aanwezigheid van partijvoorzitter Kamminga, se nator Zoutendijk en Europar lementariër Hans Nord hoorde de lijsttrekker hoe alle ramp spoed van zijn partij vrijwel geheel op zijn conto werd ge schreven. Geen verrassing Als een verrassing zal die kri tiek niet gekomen zijn. Nijpels wist natuurlijk zelf ook wel dat na alle incidenten en affai res (van de korporaal Schwie- tert tot de naturist Cevaal) zijn populariteit in het hoofdbe stuur en bij de bewindslieden van zijn partij bijna tot het ab solute nulpunt was gedaald. Maar dat de vergadering een voor hem zo pijnlijke afloop zou krijgen, had hij niet voor mogelijk gehouden. De oor zaak daarvan was dat Nijpels en met hem de gehele partij top werkelijk geloofd had in tenminste dertig zetels voor de VVD. Met het in scherven vallen van die droom bleef er voor Nijpels nauwelijks nog iets over waarmee hij zich kon verdedigen tegen de te ver wachten verwijten. Hij pro beerde het nog wel, door te wijzen op het behoud van de meerderheid van de coalitie en door de eigen nederlaag te om schrijven als een „klein ver lies". Maar al op de verkie zingsavond die de VVD had belegd in een party-boerderij te Bunnik barstte de VVD-eli- te na die uitspraak uit in een homerisch gelach. Wie dat meemaakte zal niet eens zo heel erg verbaasd ge weest zijn, toen daags daarop de uitgedunde VVD-fractie tot de conclusie kwam dat het tijd word voor een andere politie ke leider. Elegant als liberalen dit soort kwesties plegen op te lossen werd Nijpels wel een eervolle uitweg gelaten. Gedu rende de formatie mocht hij nog fractievoorzitter zijn en uit dien hoofde de onderhan delingen voeren met Lubbers, maar wel onder strikt toezicht (curatele) van een formatie- team, bestaande uit Kammin- ga, Zoutendijk en De Korte. Daarna diende hij echter te vertrekken naar het kabinet, hetgeen dan naar buiten zou kunnen worden uitgelegd als een promotie. Hoe dat gerijmd moet worden met het feit dat waarschijnlijk Korthals Altes of Winsemius het vice-pre- mierschap krijgt, daarover heeft de VVD zich het hoofd nog niet gebroken. „Dat is van later zorg", aldus een fractie lid. Deze informant toonde zich zeer verbaasd, toen hem gevraagd werd of de VVD Nij pels niet in een onmogelijke positie had geplaatst, door hem op termijn af te zetten. „On mogelijk? Hij mag blij zijn dat hij er zo genadig is afgeko men!". Den Uyl Wie ook in een heel rare posi tie terecht is gekomen, is PvdA-voorman Joop den Uyl. Door de monster-overwinning van zijn tegenspeler Ruud Lubbers lijken ook zijn dagen als politiek leider geteld. Den Uyl heeft echter wel het voor deel dat hij zich in elk geval naar buiten toe kan beroemen op een overwinning. Met 52 zetels evenaart hij bijna zijn record (53) van 1977. Zijn tragiek is echter dat hij desondanks opnieuw een op positieperiode tegemoet gaat, omdat het CDA nu eenmaal, nog steeds niets van zijn partij moet hebben. Er dienen dus nieuwe wegen ingeslagen te worden, wil de PvdA haar na tuurlijke regeerdrang in élk geval in 1990 kunnen verwe zenlijken. Bij een nieuwe koers hoort een nieuwe leider en ook Den Uyl lijkt dat te be seffen. Ondervraagd door het Jeugd journaal en daardoor ken nelijk minder op zijn hoede gaf hij toe dat hij, bijna 67 jaar oud, weinig zin had nog eens vier jaar ih de Tweede Kamer te blijven. „Misschien dat ik tussentijds een stapje opzij doe. Daar heb ik wel recht op, dunkt me," bromde de oude baas, die daar later kennelijk zo van schrok dat hij zijn uit spraak niet durfde herhalen in het. echte Journaal. Maar een goed verstaander weet dat Wim Kok, in tegenstelling tot een Ed van Thijn en een An- dré van der Louw, niet tever geefs zal wachten tot hem de hamer van de fractievoorzitter in handen wordt gedrukt. Van Mierlo Hans van Mierlo is de volgen de in de rij van schijnbare winnaars. Vijftig procent winst boekte D66 en steeg daardoor van zes naar negen zetels. Maar als het gaat om de kans op verwezenlijking van de eigen (staatsrechtelijke) ideeën, heeft dat aantal geen enkele betekenis. Immers, nu CDA en VVD samen een rui me meerderheid hebben, zit echt niemand te wachten op de Andere Politiek die Van Mierlo zijn kiezers beloofd heeft. Misschien dat „Hafmo" daar om nog op het eind van de verkiezingsavond uit een an der politiek vaatje begon te tappen. Nu de VVD volgens hem volledig aan de ketting van het CDA komt te liggen, heeft de echte liberaal toch geen ander toevluchtsoord dan D66, sprak hij. Of hij daarmee de opnieuw toegestroomde kiezers kan vasthoudenis te betwijfelen. Laurens-Jan Brinkhorst heeft dat indertijd als fractieleider ook al eens ge probeerd, maar zonder het ge ringste resultaat. Rest Nog zijn we niet aan het eind van de rij verliezers gekomen. Ina Brouwer, Cathy Ubels en Hans Janmaat zijn de revue al gepasseerd. Maar is het lot van Andrée van Es, die moederziel alleen de idealen van de PSP moet uitdragen, zoveel beter? Datzelfde geldt ook voor Gert Schutte van net GPV, maar die is niet anders gewend. Maar zelfs voor hem en zijn collega's van SGP en RPF, Bas van der Vlies en Meindert Leerling, is de stèmbusuitslag in zekere zin een nederlaag. Wat blijft er over van al die mooie dromen over het gedo gen van een minderheidskabi net en het op die manier te genhouden van wetgeving op het gebied van euthanasie en gelijke behandeling? RIK IN 'T HOUT politieke partijen maken bp voor de formatie van pieuwe regering. Terug- ing van de werkloosheid reven- naar vijfhonderd- pd of liefst nog lager zal Iard punt zijn. Maar lopen (1 zoveel werklozen rond? zegt drs. F.J.D. Goldsc- jing (52), directeur en op- >r van Randstad, Europa's Ste uitzendbureau. Zijn ening aan de hand van ■zoek komt uit op vijfhon- luizend of minder echte lozen. Maar daarom is het eem niet geringer. Zeker voor Goldschmeding, die voor een grotere maat- ipelijke verantwoorde nd ook van het bedrijfs- voor al die mensen die de kant staan. In algeme- verheidsmaatregelen ge- hij niet: individueel werk is noodzakelijk. DIRECTEUR GOLDSCHMEDING VAN RANDSTAD UITZENDBUREAU: Drs. F.J.D. Goldschmeding is een bewogen mens, Het Randstad-hoofdkantoor in Diemen geen koele rekenaar. SN Goldschme- is een bewogen Geen koele reke- die jaarlijks via ad en Tempo Team mensen tijdelijk |n baan helpt'. En pr vaak aan vast De werkloosheid honderdduizenden n en vrouwen lem diep. rklozen zijn een getal >n. Men praat over ze- Jerd- of vijfhonderd- Een 'getal. Maar het 'een indruk. Weet je, (oen joden die in de o ijn omgekomen, dat is Al mensen ook een on- ^ijk getal, rintig jaar geleden Goldschmeding met liegenoot het uitzend- Amstelveen nu op. „Ik studeerde aan de VU in Am- Op een zekere dag irofessor Muiswinkel ons een werkstukje laken over tijdelijke lou, ik wilde wel. Ik inderzoek en bemerk- vraag naar en aanbod ïlijk werk was, maar bemiddeling ontbrak, iets zeg ik tegen een ,We gaan een uitzend- |>eginnen". Brief naar gestuurd, een adver- en binnen een jdden we één klant en Telefoon Ave niet eens. Het was 2'' een geintje, maar al (den we tien man in Twee jaar later studeerde Goldschmeding af en weer twee jaar later in 1965 opende hij al een uitzendbu reau in België. Vorig jaar had Randstad in totaal 220.000 mensen op de loonlijst. „Meer dan meneer Philips", lacht Goldschmeding. Herstel Het laatste anderhalf jaar'kun- nen de uitzendbureaus het werk nauwelijks aan. Het eco nomisch herstel merken zij duidelijk. Desondanks zijn er nog steeds zevenhonderddui zend werklozen. Een getal waarmee Goldschmeding om verschillende redenen proble men heeft. „Ik ga uit van fei ten en representatief onder zoek. Dan blijkt dat van de 95.000 uitzendkrachten van particuliere uitzendbureaus en het overheidsbureau Start er 68.000 mensen als werkloos staan geregistreerd. Verder is vrij precies berekend dat 46.000 mensen al weer een baan hebben, maar vergeten hebben zich te laten uitschrij ven. Daarnaast heb je zeshon derdduizend mensen die een tijdelijke arbeidsovereenkomst hebben van wie de arbeidsbu reaus zelf zeggen dat minstens twintig procent, dus honderd- twintigduizend, als werkzoe kende ingeschreven staat. Maar ook schoolverlaters die zich hebben laten registreren, om daarna besluiten door te leren blijven in de kaartenbak zitten (twintigduizend). En dan' de laatste groep, het zoge heten niet-reële aanbod. Dat aantal wordt.geschat op veer tigduizend werkzoekenden. „Als je die getallen bij elkaar optelt kom je op 264.000 werk zoekenden die in feite of al werk hebben, of niet echt werk zoeken. Trek dat af van het aantal geregistreerden en je komt uit op een aantal echte werklozen dat ligt tussen het half miljoen en de 450.000. Een aantal dat trouwens aardig overeenkomt met alle uitke ringen die worden verstrekt krachtens de ww, de wwv en de rww (bijstand aan werklo zen). De hele zaak is erg inge wikkeld. Steeds veranderen de regels weer. Duidelijkheid moet er komen, vindt Goldsc hmeding. Marktgericht werken is ook noodzakelijk, meent Goldsc hmeding. „Kijk, als we dat ge tal van zevenhonderdduizend toch even aanhouden, dan lijkt dat enorm. Is het ook, als ge tal. Maar in Nederland zijn in totaal ongeveer tienduizend verschillende werkfuncties. Als ik bepaalde werkzaamhe den koppel, houd ik toch nog ten minste vijfduizend functies over. Sinds de oermens die al les deed, is het werk steeds ge specialiseerder geworden. Een onderwijzer kan niet lassen en ga zo maar door. Daarnaast is de mobiliteit een probleem. Specialisatie heeft de flexabili- .teit verminderd, ook bij het trekken naar een ander deel van het land. Die groep van zevenhonderdduizend werklo zen is dus niet zo maar een ge heel. Dat is veel te globaal ge steld. Maar men benadert het probleem wel globaal en zit dan te klagen dat tal van maatregelen niet werken". intussen was boer Knolle alweer in m van zijn dorpje beland. Hij kwam in via het voormalige Brouwersbrink- voor kort een zanderige en winderige ilplaats was geweest voor de asfalt- Rijkhuyzen. Ja ja, ook Rijkhuyzen Iers zijn zogenaamde probleemkinde- ;en we nog maar eens even terug aan' iden van Dikkie en Dokie, die met hun zoveel stampend lawaai maakten in lub van Platvink-Jantje en Franse Sjarl. irdig noemt men dat rock 'n roll, maar lyzen hebben ze dat al lang gehad, daar zijn ze er gelukkig alweer over- jroeid óók! Maar om ons dan weer te fcitot boer Knolle op het Brouwersbrink- wIzanderige pleintje was door de arbeid- nst van openbare werken omgetoverd led geplaveide parkeergelegenheid. Al door de knetterrally natuurlijk. Dat Vanzelf. In een vooruitstrevende bui 2 autoriteiten van Rijkhuyzen zelfs een een verkeersbord doen opstellen op de plaats, waar het Komkommerlaantje op de Brouwersbrink uitkwam. Dat bord gaf duidelijk aan, dat men moest rechtshouden en de ge meentelijke koddebeier Eelco Eelkema stond midden op de brink de gemoderniseerde situa tie eens goed te bekijken. Hij wachtte met span ning op het eerste moderne vervoermiddel, dat door het Komkommerlaantje'de Brouwersbrink zou opdraaien en met nóg meer spanning wachtte hij af of dat duidelijke verkeersbord ge signaleerd zou worden of niet. En daar had je dan eindelijk een auto. Het was de wagen van boer Knolle. Met een brutale zwaai en een véél te hoge snelheid stoof het brutale ding aan de verkeerde kant van het nieuwe bord voorbij! Maar Eelco was niet in staat in te grijpen, want gierend schoot de wagen nu naar rechts, de hoek om van de Aalbessenweg.Woedend greep Eelco toen zijn zakboekje. „Beginn'n de eenvoudige boer'n noe óók al?" gromde de kundige veldwachter. „Is het rechtshouw'n in Rijkhuyz'n d'r niet meer bie? Opschriev'n zal ik hem! Die boer Knolle zal d'r méér van heur'n!" Goldschmeding wordt fel als mensen zeggen dat de talloze werkloze jongeren een „verlo ren generatie" zijn, of te lui zijn om te werken. „Goed, sommige verhalen zijn waar, maar gelden slechts voor een paar jongeren. We vergeten zo gemakkelijk dat deze groep jongeren in een subcultuur te recht zijn gekomen, zonder dat zelf te beseffen. Als we die jongelui als maatschappij wil len bereiken en helpen dan zullen we moeten „afdalen" naar het café, of naar de kra kersbeweging. Je moet ze op zoeken, projecten opzetten. Hebben wij ook gedaan samen met gemeenten en arbeidsbu reaus". Goldschmeding vervolgt: „We hadden op een zeker moment managers nodig. Hebben we het Academisch Centrum van de universiteiten in Amster dam benadert voor afgestu deerden die nog geen baan hadden. Komt er een man bin nen met een deken om z'n nek, gat erin, een riem rond z'n middel. Was een werkloze sociograaf. Zegt tegen me dat hij het idee had dat hij wel niet voor een functie in aan merking zou komen. Maar hij had een nette stem en een goeie opleiding, dus ik zeg: „Morgen kun je beginnen, mi nimumloon, telefonisch onze debiteuren manen". We had den namelijk wat achterstand op die afdeling. Hij zei toen: „Goed, ik kom". De volgende morgen komt hij binnenstap pen... driedelig grijs kostuum, wit overhemd, stropdas. Paar weken gewerkt op die afde ling. Ging prima. En ineens begon hij driftig te solliciteren en had zo een baan gevonden. Kijk, ik vóelde dat die man wel iets in zich had. Dwars door die houding en dat uiter lijk heen. Een tijdje later zegt diezelfde man tegen mij: „Goldschmeding, jij bent de enige die me een goeie geeste lijke trap onder m'n achter werk heeft gegeven". Wat ik met dit voorbeeld bedoel is dat je die werklozen individueel moet helpen, maatwerk. Eén plus één plus één, en zo door tot 500.000. Zo kun je wat aan de werkloosheid doen, maar niet met globale maatregelen. Ook niet door de overheid. Lubbers moet alleen zorgen voor een infrastructuur. Een kabinet mag ook ons als be drijfleven best vragen wat wij maatschappelijk doen. Tuur- lijk. De taak van een bedrijf gaat verder dan het streven naar een goed bedrijfsresul taat. Een ondernemer heeft ook een maatschappelijke taak. We weten dat er onder die honderdduizenden werklo zen zo'n 200.000 drop-outs zit ten. Mensen die lang werkloos zijn en om wat voor redenen dan. ook weinig hoop meer hebben ooit aan de bak te ko men. Twééhonderdduizend ménsen. En hoeveel bedrijven zijn er in ons land? Juist, vier honderdduizend. Wat is nou de moeite om als bedrijf tegen één zo'n werkloze te zeggen, één per twee bedrijven: „Broer, je hoort er nog bij. Loop eens bij ons binnen, kom eens bij ons langs op een per- soneelsfeestje". Gewoon het gevoel geven dat zij niet aan de kant staan. Net die motiva tie die ze nodig hebben om er weer tegenaan te durven en te kunnen gaan. Weet je, als ie mand bij je voor je deur een gat in z'n knie valt, geef je een pleister. Help je hem overeind. (ADVERTENTIE) Dat doen we als we het voor onze deur zien gebeuren. Maar twee straten verder woont zo'n werkloze. Zo'n drop-out. Die mens moet je zien". Villa „Okay, ik heb makkelijk pra ten. Ik heb boter op m'n hoofd met m'n dure villa, m'n BMW en m'n nette pak... Maar ik gun dat een ander net zo. Vo rig jaar zat m'n dochter in de eindexamenklas VWO. zegt vlak voor het examen de le raar maatschappij dat ze toch. maar voor de WW aan het le ren waren, en maar beter rus tig aan konden doen. De hele klas heb ik bij ons thuis ge vraagd en tegen allemaal ge zegd dat wie geen baan direct vond na z'n eindexamen van mij drie maanden salaris kreeg. Privé, ja, niet via Rand stad! Niemand is teruggeko men. Wie werk zocht, heeft het ook gevonden". Goldschmeding ontkent niet dat het bedrijfsleven met de ervaringen van massale ont slagen in het récente verleden, huiverig is om nieuw perso neel aan te trekken. En daar ligt toch de oplossing van de werkloosheid. „Het bedrijfs leven is onzeker. Vandaar dat in het bedrijfsleven nu zoveel tijdelijke arbeidscontracten worden gebruikt. Maar men doet dat allemaal onder het mom van het ontslagrecht dat de werkgever zou belemmeren mensen snel te ontslaan als dat noodzakelijk is. OK, er zijn 'slechte' gewestelijke arbeids- bureau's die in zulke situaties niet snel werken, maar als waar zou zijn, wat nogal wat werkgevers zeggen, ,dat_ je nooit van een werknemer af komt, dan vraag ik me af hoe de werkloosheid ooit van 200.000 naar 700.000 is geste gen. Nee hoor. In 90 procent van alle gevallen is een ont slagvergunning binnen een of twee maanden verleend. Maar de angst voor gedwongen ont slagen zoals die een paar jaar geleden massaal voorkwamen, zit er levensgroot in bij het bedrijfsleven. Vandaar die ge kunstelde situaties als tijdelij ke aanstellingen of afroepcon- tracten, die trouwens wettelij ke niet eens bestaan." Goldsc hmeding spreekt resoluut als hij deze handelwijze volledig afkeurt. In zijn ogen wentelet het bedrijfsleven een risico af op de werkenmer. „En dat is onjuist. Als er een risico be staat dat over een paar maan den een functie overbodig wordt, dan nemen ze maar een uitzendkracht. Die is daar voor." BERT MOLENAAR Sc en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon-(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Postcode/plaats:_ Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). .OfeU Ceidóé Qowiamt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7