Belgische regering snijdt fors in sociale sector Mensenrechtenbeleid Sovjets is nauwelijks te beïnvloeden Chirac steunt SDI-onderzoek fv-schandaal in ftest-Dui tsland Laatste bericht voor bezitters van Kodak direkt-klaar camera's. £eidóe.Qowiwnt ^ostblok l ïat meer rrn~ Jntrales juwen EG-commissie wil af van importstop Oost-Europa Stuntman in hongerstaking >LO OP DE RAND JN FAILLISEMENT" „Die enorme angst naar Iran te worden teruggestuurd.. Italië stuurt weer Libiërs het land uit JITENLAND ZATERDAG 24 MEI 1986 PAGINA S ,0U De tien landen Comecon, de commu- :he tegenhanger van de Gemeenschap, heb- ,-kich achter de oproep van TH-leider Gorbatsjov ge- n|rd een internationaal "fschuwingssysteem in ge- n an kernrampen in te stel- ip.lijk nam het uitvoerend ".[c van de Comecon, waar dje lidstaten vertegenwoor- !zijn, een voorstel aan om «rternenergie-produktie in ic bmecon tot het jaar 2.000 0 miljoen kilowatt uit te len. I Sovjet-partijblad Pravda *ef gisteren dat Sovjet-ge len de oorzaak van het _luk in de kernreactor in nobyl nog steeds niet f"en vastgesteld. Volgens de 'et da breken zij zich nog its het hoofd over de vraag het ongeluk, dat volgens specialisten uitgesloten 2Cizich toch kon voordoen. 3 «"partijblad roemt de „hel- e, |oed" die de werknemers 60inwoners van Tsjernobyl de dag legden, maar tt ook gewag van „deser- Volgens de Pravda 9«itte een echtpaar uit de terwijl ze hun invalide nt in hun woning achter- BRUSSEL De Europese Commissie overweegt het importver bod op voedingsmiddelen uit Oost-Europa om te zetten in een permanent controlesysteem, dal minstens een jaar van kracht zal blijven Vrijwel alle landbouwprodukten uit alle niet-EG- landen zouden aan deze controle moeten worden onderworpen. De controlemaatregelen zouden een eind maken aan het import- verbod dat tot 31 mei is afgekondigd. Het werd ingesteld naar aanleiding van de kernramp in Tsjernobyl. De Commissie heeft nu voorgesteld geen produkten in de EG toe te laten die uitkomen boven een norm van 100 becquerel voor melk en kindervoeding en van 500 becquerel voor alle an dere produkten. Deze normen gelden voor het gehalte aan cesium 134 en cesium 137. Het jodiumgehalte zal eind mei geen rol meer spelen, omdat dit element inmiddels bijna volledig is afgebroken. De voorstel len van de Commissie zijn voorgelegd aan de lidstaten. BIEL Een Zwitserse stuntman is gisteren in hongerstaking gegaan omdat de Zwitserse te levisie weigert opnames van een van zijn stunts te vertonen. Jean-Paul Zbinden vond het vorige week nodig om een stalen kabel door de huid van zijn adamsappel en van zijn onderarm te prikken en zo een vrachtwagen meters voort te trekken. Van de stunt werden opnames gemaakt. De redactie van het pro gramma waarin de opnames vertoond zouden worden, was echter van oordeel dat de beel den te bloederig en te schokkend waren en besloot ze niet uit te zenden. Nadat Zbinden in kennis was gesteld van deze beslissing ging hij uit protest in hongerstaking. De redactie is niet van plan op haar besluit terug te komen. Uitkering in gevaar na winnend opstel HONOLULU De familie van een 11-ja- rig Vietnamees meisje, die naar de VS is geëmigreerd, dreigt haar sociale uitkering te verliezen omdat het meisje een opstel wedstrijd heeft gewonnen. President Reagan feliciteerde het meisje. Hue Cao, per telefoon met de eerste prijs. Kort na dat Hue hoorde dat zij de prijs had gewon nen een auto van 9000 dollar en een reis naar New York stelde een maatschappe lijke werker de familie op de hoogte dat zij haar uitkering zou verliezen als Hue de auto aannam. Volgens de Amerikaanse wet krijgt iemand geen uitkering meer als hij of zij 1.500 dolar aan bezittingen heeft. In het opstel had Hue geschreven: „Wij willen in Amerika leven, een land waar vrijheid en rechtvaardigheid is". (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Onderbro ken door gejoel van de op positie en gesteund door applaus van de regerings partijen heeft de Belgi sche premier Martens gis teren het bezuinigingsplan van zijn regering aan het Ëarlement voorgelegd, et plan omvat bezuinigingen tot een bedrag van 11,4 mil jard. Het overheidstekort zal daarmee in 1987 beperkt wor den tot 8% van het bruto na tionaal produkt 23,6 mil jard). De besparingen moeten uit tal van sectoren komen, zoals ƒ3' miljard uit de sociale sector en f 1 miljard van het onderwijs. Zo zal de uitkering van een werkloze komen te vervallen als de partner meer dan 27.000 gulden per jaar verdient en zal de minimumuitkering voor sa menwonenden worden ver minderd en voor alleenstaan den worden verhoogd. De bezuinigingen op onderwijs komen vooral van de stop op de bouw van scholen en het ontslag van 6000 leraren in Vlaanderen en 8000 in Wallo nië. Militaire aankopen wor den verminderd en de dienst plicht wordt met twee maan den worden verlengd. De Belgische regering zegt te verwachten dat de sociale partners een akkoord zullen sluiten om nieuwe banen te scheppen tegen inlevering van loon. Zoniet, zal zij'zelf maat regelen treffen. De oppositie, die maandag en dinsdag in een debat de kans krijgt op het plan ie schieten, heeft de operatie al bij voor baat veroordeeld, zeker daar waar de bezuinigingen de soci ale sector betreffen en die in de overheidssectoren. De socialistische vakbond gaat volgende week donderdag en vrijdag opnieuw actievoeren, wat tot stilstand van het trein verkeer zal leiden en tot sta kingen bij de post, de ministe ries en het onderwijs. Het was gisteravond laat de vraag of de Waalse ambtena ren hun al dagenlange staking zullen voortzetten. De christe lijke vakbond heeft nog geen standpunt bepaald. Ook giste ren lag het openbaar vervoer in heel Wallonië stil en reden in Vlaanderen slechts spora disch treinen en bussen. Bij de posterijen werd hier en daar wel gewerkt, maar omdat er per trein geen post werd aangevoerd en in sorteercen- tra werd gestaakt werd nau welijks post bezorgd. Alleen in Brussel hebben zich al tien miljoen poststukken opgehoopt en in het hele land bedraagt die hoeveelheid zeker 25 mil joen. De plannen van de regering zullen leiden tot een aanzien lijke vergroting van de werk loosheid. Door de saneringso peratie gaan in 1987 32.000 ba nen verloren. Door het aan trekken van de economische conjunctuur en de effecten van de besparingsmaatregelen zelf komen er echter ook 14.000 banen bij. «I. (Van onze correspondent Rink Drost) pJN Het besluit van de directie van de Bayerischer Rund- ^om het satirische programma „Scheibenwischer" (ruiten- »r) van Dieter Hildebrandt niet in Beieren uit te zenden,' i in West-Duitsland veel stof doen opwaaien, was in strijd met wat in het gemeenschappelijk verdrag de in de ARD samenwerkende omroepen is vastgelegd", laarde de directeur Oeller via de radio van de Westdeutsche dfunk (WDR). ?r gaf toe dat voor cabaret en satirische programma's andere üdelijke maatstaven moet worden aangelegd dan voor in- atieve programma's. Toch achtte hij een aantal scenes uit (ibenwischer' van een zodanig gehalte „dat ze met cabaret itire niets meer te maken hadden". >t programma ging Hildebrandt in op de thema's vaderland problemen na het reactorongeluk in Tsjernobyl. Oeller be- ®te al over de tekst en ergerde zich aan een viertal passages —tij „macaber en smakeloos" noemde. Ergernis gold vooral de vergelijking tussen de Bondsrepu- een concentratiekamp. Hildebrandt zei letterlijk: „De Isrepubliek is tenminste niet een groot concentratiekamp sommigen beweren". irs collega's van de andere omroepen die in de ARD zijn fiigd konden het in een vergadering op geen enkel punt zijn met de kritiek van Oeller. had zich al vaker geergerd aan de inhoud van het satiri- programma van Hildebrandt en had geëist dat hij vantevo- >eter zou worden geïnformeerd over wat er zou worden ge- ng s al de vijfde keer sinds de oprichting van de ARD dat de trischer Rundfunk zijn tv-kanalen sluit voor programma's p 'oor uitzending in de hele Bondsrepubliek waren bedoeld. YORK Het Amerikaanse tijdschrift Forbes Magazine rt dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO bijna fail- .O heeft volgens dit financiële tijdschrift „maar" een mil- lollar aan fondsen, in tegenstelling tot geruchten die spre- iver vijf miljard dollar. artikel wordt gesteld dat het mogelijke faillisement van ,0 schadelijk is voor de Amerikaanse belangen in het Mid- •osten. Washington zou de PLO zien als een gematigde sring binnen de Arabische terroristische organisaties. :s Magazine zegt dat de PLO in '85 uit investeringen en fibuties zo'n 154 miljoen dollar heeft gekregen. De uitgaven begen volgens het twee-Wekelijkse tijdschrift echter 310 en dollar. gegevens zijn het resultaat van gesprekken die het blad gevoerd met tientallen diplomaten, veiligheidsfunctiona- I) en investeringsbureaus in het Midden-Oosten, de Vere- i Staten en Europa. fcevolg van het faillisement "Zou een ineenstorting kunnen tenen van de PLO, die nu een paraplu-functie bekleed voor verschillende terroristische groeperingen. CDA, PVDA EN WD SOMBER: DEN HAAG „Het mensen rechtenbeleid in de Sovjet- Unie is door het Westen nau welijks te beïnvloeden. Het to talitaire systeem in Rusland maakt het onmogelijk mensen rechten als vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van drukpers en vrijheid van vere niging en vergadering te reali seren". Dat hebben de woordvoerders van CDA, PvdA en VVD gis teren gezegd op een forumdis cussie over „De Sovjet-Unie en Ontspanning". Dit debat is ge houden ter gelegenheid van de internationale Sacharov-week. Sacharov is één van de vele dissidenten in de Sovjet-Unie. De atoomgeleerde en Nobel prijswinnaar, die deze week 65 werd, is verbannen naar Gor ki, omdat hij kritiek op het re gime uitoefende. Ton de Kok (CDA), Harry van den Bergh (PvdA) en Joris Voorhoeve (VVD) zijn het ero ver eens dat verwachtingen over verbetering van mensen rechten in de Sovjet-Unie mis plaatst zijn. „Alle pogingen tot ontspan ning zijn door het regime in de loop der jaren teruggedraaid". Sinds het aantreden van Mi- chail Gorbatsjov is het volgens de Nederlandse politici niet merkbaar beter geworden met de mensenrechten in de Sov jet-Unie. „Het eerbiedigen van de men senrechten zou ook het einde van het totalitaire systeem in de Sovjet-Unie betekenen. De mocratie is immers bedreigend voor het totalitaire stelsel". Sacharov, de vader van de Russische atoombom, was kri tisch ten opzichte van ontwik kelingen in de Sovjet-Unie. Al aan het eind van de jaren vijf tig waarschuwde hij de partij top tegen een geforceerde uit breiding van de atoomindus trie en tegen technologische ontwikkelingen, die staatspoli- tieke doeleinden moesten die nen. Een paar weken voor Sacha- rovs 65e verjaardag heeft het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobil aangetoond hoe vooruitziend zijn waarschu wende woorden waren. Sacharov, die een glanzende toekomst te wachten stond, werd echter op een zijspoor gezet. Hij had in de tijd van Chroetsjov al het afgelasten van een reeks atoomproeven geëist. Aan diens opvolger Leonid Brezjnev richtte de atoomge leerde in 1968 zijn Gedachten over de vooruitgang, de vreed zame coëxistentie en de gees telijke vrijheid, waarin hij aandrong op democratisering in de Sovjet-Unie. In datzelfde jaar raakte hij staatsfuncties kwijt, nadat hij geprotesteerd had tegen de on derdrukking van de Praagse Lente door tanks en troepen van het Warschaupact. Sacharov heeft zich opgewor pen voor de Tartaren in de Krim, die niet naar hun va derland mochten terugkeren, voor Duitsers en joden, die het land niet uit mochten, voor Baptisten, orthodoxen, katho lieken, die hun geloof niet mochten uitoefenen, voor de schrijvers, die getreiterd wer den om wat zij geschreven hadden, en voor de arbeiders, die vrije vakbonden eisten. VLUCHTELING NA VERBLIJF IN CEL: AMSTERDAM Moham med is is een lange, brood magere man. Hij heeft een grijze stoppelbaard en witte plukken tussen zijn zwarte haar. Met kleine slanke han den wrijft hij over zijn wan gen alsof de kans bestaat de harde stoppels weer onder zijn kin te duwen. Zijn ogen liggen diep gezonken in de kassen, staan vermoeid, maar hij praat levendig. Mo hammed blijkt bij navraag bijna tien jaar jonger dan ge schat. Hij is 32 jaar, lasser van beroep en nu niet-er- kend politiek vluchteling uit het verscheurde Iran. Mohammed „Nee, de achternaam toch maar liever niet in de krant" is met vier andere Iraanse vluchte lingen teruggekeerd in Ne derland, na een verblijf van acht maanden in Pakistaan se gevangenissen. Terugge keerd omdat het Nederland se ministerie van justitie acht maanden geleden meende dat de vijf mannen wel in Pakistan konden wachten, totdat Nederland had beslist over hun asie laanvraag. Dat die wachttijd in smerige cellen moest wor den doorgebracht, veelal met een kleine hoeveelheid water als maaltijd en luizen- doodknijpen als gezelschaps spel, daar had het ministerie niet aan gedacht. De Nederlandse Justitie zet te de mannen, die eind au gustus vorig jaar berooid op Schiphol aankwamen, na een paar dagen weer op het vliegtuig naar Karachi, waar zij direct in de cel werden gestopt. De mensen in Pakis tan hebben niet veel op met Iraanse vluchtelingen die, zo ontdekten de bewakers al snel, nergens zoveel schrik mee kan worden aangejaagd als met het dreigement hen terug te sturen naar de vreeswekkende ayatollah. Mohammed: „De angst dat we over de grens met Iran gezet zouden worden was misschien nog wel de groot ste marteling. Wij hadden ons voorgenomen zelfmoord te plegen als het zover zou zijn". Mohammed komt oorspron kelijk uit Kerman, een grote stad in het heuvelachtige zuiden van Iran. Een bloei ende industrie door de win ning van goud, zilver, koper en uranium; een voor Iraan se begrippen goede infra structuur met aansluiting op de hoofdwegen van het land en een groot internationaal vliegveld. De Iraniër werkte als lasser; een veelgevraagd vakman die in meerdere plaatsen in de regio makke lijk een baan kon krijgen. Die keuze uit banen was een voordeel bij zijn andere „werkzaamheden". „Ik zat bij een groep („Nee, ik noem de naam niet"), die pamfletten drukte en ver spreidde met teksten waarin werd opgeroepen de demo cratie te verdedigen en een einde te maken aan de zinlo- Dodenlijst De Iraanse Islamitische Studentenvereniging in West-Duitsland heeft giste ren een dodenlijst met meer dan 12.000 namen ge publiceerd van mensen die onder het regime van aya tollah Khomeiny zijn ge ëxecuteerd. Volgens de IMSV beslaat het docu ment slechts een deel van de gruweldaden, waaraan het regime-Khomeiny de Iraanse bevolking onder werpt. Volgens de vereni ging bedraagt het aantal mensen dat door het Iraanse regime na langdu rige gevangenschap en on menselijke folteringen ge dood is inmiddels 50.000. De dodenlijst bevat foto's van gedode mannen en vrouwen met hun namen en woonplaats. ze oorlog met Irak, die te veel geld en levens kost. We verzetten ons ook (meer symbolisch) door auto's in de fik te steken. Dat ging goed totdat in april vorig jaar de leider van onze organisatie werd opgepakt". De organisatie, zo vertelt Mohammed, viel uit elkaar; de leden sloegen op de vlucht, omdat het zeker was dat de leider gemarteld zou worden en hun namen zou noemen. Omdat hij altijd werk had gehad en niet ge trouwd was, kon Moham med het zich permitteren, 2500 dollar te betalen aan een tussenpersoon, die zorg de voor een paspoort met wat vage stempels. Goedwil lende handelaren hielpeiT hem over de grens met Pa kistan, waar Mohammed en zijn vier landgenoten in Ka rachi op het vliegtuig naar Amsterdam stapten. De Iraniërs verloren een in derhaast aangespannen kort geding om Nederland bin nen te mogen komen ei> werden voor acht maanden aan hun lot overgelaten in Pakistan. Vlak voor pasen bepaalde het gerechtshof irt Den Haag dat staatssecreta ris Korte-Van Hemel „een te groot risico had genomen de mannen terug te sturen". Mohammed, aan het eind van zijn verhaal: „Ik ben heel erg blij nu een voorlo pig veilige plaats gevonden te hebben. Pakistan was een- geestelijke en lichamelijke marteling. Maar ja, wat we nu moeten doen weet ik niet. We krijgen wel een uit kering, maar het is verboden werk te zoeken zolang de asielaanvraag loopt". Even houdt de vlot pratende Ira niër zijn mond, dan: „Mijn hart is gebroken. Als er be tere tijden aanbreken in Iran ga ik gelijk terug". JOOS PERSOON ROME De Italiaanse regering heeft gisteren acht Libiërs uit gewezen. Alle acht werkten in diplomatieke dienst. Drie diplo maten moesten vertrekken „omdat hun gedrag niet overeen komstig hun status als diplomaat was". De andere vijf zijn amb tenaren op de ambassade en het Libische consulaat in Milaan. In totaal zijn nu negentien leden van de Libische diplomatieke mis sie in Italië uitgewezen. De Libische export naar Italië is in 1985 overigens met meer dan 40 procent gestegen. Hierdoor is Libië een van de belangrijkste leveranciers voor Italië geworden. De cijfers roepen nieuwe vra gen op over de zakelijke bemoeienis van Libië met Italië. Over heidsfunctionarissen zijn de Libische belangen in Italië aan het onderzoeken. Eerder deze maand maakte een Milaanse krant bekend dat onderzoekers „enorme" Libische investeringen in Italië hebben ontdekt. SKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN pjkbrn THUIS!* f tin hoor, het frn en dt ft i IK droom i [bloemen itjn echt Ih Jerom. probeer ju eens o[ ue ome duikpiïken Hunnen uittrekken -,(c> Standaard Uitgeven). Antwerpen/Weesp PARIJS De Franse premier Jacques Chirac heeft zijn on voorwaardelijke steun gegeven aan het Amerikaanse SDI-on derzoek naar defensieve ruimtewapens. Het standpunt van de premier lijkt neer te komen op een be langrijke beleidswijziging, aangezien Frankrijk zich tot nu toe had verzet tegen de Amerikaanse plannen. Chirac zei dat „deze beweging onomkeerbaar is en gerechtvaardigd Frankrijk kan zich niet veroorloven zich niet aan te sluiten bij dit grote onder zoeksprogramma". Chiracs uitspraak staat in scherpe tegenstelling tot de opstelling van president Frangois Mitterrand, die net als de voorgaande so cialistische regering altijd gekant is geweest tegen een in de ruimte gestationeerd defensiesysteem tegen vijandelijke kernra ketten. De gaullistische premier noemde SDI dan ook een van de on derwerpen waarop zijn centrum-rechtse regering een andere po litiek volgt dai) de regering van zijn socialistische voorganger Laurent Fabius. „De houding van de vorige regering was zeer negatief". ADVERTENTIE Kodak neemt alle in omloop zijnde Kodak direkt-klaar camera's terug tegen vergoeding. Als u nog een Kodak direkt- klaar camera bezit en u heeft nog geen coupon opgestuurd, dan kunt u dit nog tot 31 mei a.s. via bijgaande coupon aan ons kenbaar maken. Bij inzending vóór 31 mei a.s. van bijgaande coupon wordt de camera later bij u thuis opgehaald. Antwoordnummer 800, 4800 VB BREDA 'el. 06-0306. I Antwoordcoupon voor vergoeding I van Kodak direkt-klaar camera. I Ik wens met deze antwoordcoupon een ver- goeding van mijn Kodak direkt-klaar camera. I Naam 1 I Postcode/Plaats I Tel nr. Wel/niet* in het bezit van losse bijbehorende flitser Doorhalen wat niet van toepassing is Stuur deze coupon vóór 31 mei 1986 op aan. Antwoordnummer 800.4800 VB Breda NIETVOLLEDIG INGEVULDE COUPONS WORDEN NIETGE- HONOREERD EVENALS CAMERAS DIE NIET COMPLEET ZIJN OF WAARVAN HET TYPEPLAATJE ONTBREEKT

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5