Russen zoeken weer rol van outsider Norman Whiteside een zondagskind WK brengt Mexico weer in beweging innenhof V MEXICO STAD Ook in de Sovjet-Unie is voetbal de po pulairste tak van sport. Op het eerste gezicht is dat geen op zienbarende constatering aan gezien die tendens in heel Eu ropa is waar te nemen, de te ruglopende toeschouwers- -aantallen ten spijt. Maar in het land van de hamer en de sikkel is het de gewoonste zaak geworden dat atleten, ijshockey ers, boksers, handballers, turners en andere sporters zich aan de we reldtop bewegen, terwijl de voet ballers achterblijven als het om be halen van aansprekende resultaten gaat. De aansprekende Europa Cupzege van Dynamo Kiev in Lyon tegen Atletico Madrid ten spijt. Olympisch kampioen in 1956, de Europese titel in 1960 en een vier de plaats op het WK van 1966 in Engeland is alles wat de Russen op WK-niveau hebben te bieden. „We zijn wereldkampioen vriendschap pelijke wedstrijden," schreef de Pravda eens wrang, „maar als het er echt op aankomt laat de ploeg het van angst afweten". Desondanks geldt het Russische team voor veel insiders als het kansrijkste gezelschap dat Europa naar Mexico afvaardigt. Natuurlijk is er een oorzaak voor het op be langrijke momenten falen van de Russische voetballer. Die moet worden gezocht in de radicale koers die het sport-comité pleegt te varen. Uitglijders van sportlie den, in letterlijke zin op het veld en in figuurlijke daarbuiten, worden niet getolereerd, terwijl falen in de op orde en discipline gegrondveste samenleving wordt bestraft. Veel ploegen zijn uit elkaar gehaald, omdat enkele leden daarvan zich in kritische zin uitten of vertwijfeld naar de fles grepen. De laatste jaren is er een andere tendens te bespeuren. De Dina- mo's uit Tblissi, Minsk en Kiev, Spartak Moskou en Dnjepr Dne propetrovsk zijn gevreesde namen op de Europese velden. De omme zwaai werd in het begin van de ja ren '80 - waarschijnlijk onbedoeld - ingeleid. Niet langer was Moskou het middelpunt van de voetbalsce- ne. De clubs uit de hoofdstad, die het gewoon waren spelers uit de provincie te ronselen, kregen daar toe steeds minder vaak toestem ming en het direkte gevolg was dat recordkampioen CSKA, de centra le legerploeg, zelfs degradeerde. Sensatie Het was in 1982 in de Sovjet-Unie zelfs een sensatie dat het onaan zienlijke Dynamo Minsk de landsti tel greep. Aan de basis van het succes stond Eduard Malovejev, die zijn ploeg het „totaal-voetbal" had bijgebracht, maar vorige week ontslag nam nadat twaalf spelers van Dynamo Kiev waren geselec teerd door een trainers-collectief. Malovejev werd opgevolgd door Valeri Lobanovkski, de clubtrainer van Dynamo Kiev. Malovejev verdiende echter de reis naar Mexico en verdient het res pect. Hij had na het beëindigen van zijn mooie carrière een stage- reis aangeboden gekregen. Hij ver bleef op zijn leertocht in het begin van de jaren '70 enige maanden in Nederland, waar hij diep onder de indruk raakte van het spel en trai- ningsaanpak van Oranje, Ajax en Feyenoord. Na zijn terugkeer werd Malovejev hoofdtrainer van Dynamo Minsk, dat in de tweede divisie het hoofd nauwelijks boven water kon hou den. De oud-international bracht zijn ideeën snel in de praktijk. In 1978 promoveerde Dynamo Minsk en vier jaar later werd de club zelfs kampioen van de Sovjet-Unie. Na dat het nationale elftal de eindron de van het EK'84 gemist had, werd Malovejev benoemd tot de opvol ger van Valeri Lobanovski. Er is dus inmiddels weer stuivertje ge wisseld. Blochin Met zeven spelers is Europa Cup ll-winnaar Dynamo Kiev de belang rijkste leverancier van internatio nals. Onder hen is ook Oleg Blo chin, de aanvankelijk al afgeschre ven vedette van het Russische voetbal. De 34-jarige recordschut- ter (meer dan 200 competitie-doel punten) is met de eveneens terug gehaalde libero Aleksandr Chivad- ze uit Tblissi de meest ervaren speler van het jonge team, dat een gemiddelde leeftijd van 25 jaar heeft. Blochin heeft concurrentie van het gehaaide aanvalsduo uit Dnjepr, Gennadi Litovtsjenko en Oleg Pro- tassov. Vooral de laatste, met 35 doelpunten Russisch topscorer, is een aanvaller van wereldformaat. Ook in het doel staat een speler van een dergelijk niveau, Rinat Da- saev uit Moskou. Naar Russische gewoonte grijpt trainer Lobanovski elke gelegen heid aan zich in de rol van under dog te wringen. „We hebben een jonge, onervaren ploeg. We zijn absoluut geen favoriet, hooguit een outsider". In voorronde-groep C, waarin ver der Frankrijk, Canada en Hongarije spelen, zullen de Russen al onmid- delijk hun visitekaartje moeten af geven, willen zij niet voortijdig naar huis moeten. Ongetwijfeld zal dan blijken dat zij meer hebben te bie den dan een outsiders-rol. MEXICO STAD Norman Whiteside wekt de indruk een routinier te zijn. Vier jaar gele den was Norman Whiteside - die toen tijdens het toernooi 17 jaar werd - de jongste spe ler die ooit aan een Mundial had deelgenomen. Vier jaar later is de Noordier nog steeds de jongste speler van zijn elftal. Hij hoopt in Mexico zijn 21-ste ver jaardag te vieren en is dan precies half zo oud als doelman Pat Jen nings. „Pat speelde al voor Noord- -lerland, toen ik nog geboren moest worden. Ik noem hem ook dad (vader; red.) ha ha", zegt Whi teside. „Spanje '82 was een verrassing voor me", zegt de lange speler, die bij Manchester United een succes vol seizoen als middenvelder ach ter de rug heeft, „ik had pas één keer in het eerste van United ge speeld toen bondscoach Billy Bing ham me opbelde en vroeg of ik naar Brighton wilde komen, waar Noord-lerland twee weken in trai ningskamp zat. Toen dat goed ging, zei hij alleen maar, Norm, ik neem je mee naar Spanje". Te jong „Ik vond het leuk, maar ik was te jong om te beseffen welk een eer het eigenlijk was. Ik kon de draag kracht van de uitnodiging niet op zijn waarde schatten. Wat me van Spanje vooral is bijgebleven, is dat het er ontzettend warm was en dat ik onophoudelijk geïnterviewd ben. Ik was de jongste speler tenslotte. Het is voor mijn carrière een vrese lijk belangrijk toernooi geweest. Daarna heb ik ook bij United een. vaste plaats gekregen. Het is vier jaar geleden, maar het lijkt wel gis teren". Als (zeer) kleine voetbalnatie heeft Noord-lerland zich opnieuw ge plaatst voor het WK. Whiteside, spontaan: „Verbazingwekkend hè?" Noord-lerland heeft zich in de geschiedenis drie keer geplaatst en ik ben er twee keer bij terwijl ik pas 20 ben, het blijft me verbazen. Ik beschouw mezelf een zondags kind". ,,ln Noord-lerland zijn geen profs. Bingham heeft met moeite 22 spe lers gevonden die een beetje het niveau aankunnen. Velen spelen in de derde en' vierde divisie in .Enge land. Er zijn zelfs een paar ama teurs bij. Onze doelman Jennings wordt 42, speelt bijna nooit, maar is veruit de beste doelman. Wie voor Noord-lerland speelt moet er zelf geboren zijn. Of dat moet het geval zijn met zijn vader. Dat zijn regels, die de bond zichzelf heeft opgelegd, jammer. Ierland en Wa les nemen elke prof die het Engel se team niet haalt. Wie voor Wales wil spelen, hoeft alleen maar een Welsh-pony te hebben". „Wij spelen echt voor Noord-ler land. Lach niet, ik meen het. Het voetbal helpt Noord-lerland zich te verenigen, het brengt de mensen bij elkaar. Wij als spelers praten ei genlijk nooit over de problemen in Noord-lerland. Ik weet er wel alles van, mijn familie komt heel vaak over, ik ga naar Belfast waar ik ge boren ben, als protestant weet ik wat er gaande is. Maar men praat er niet over. Ik ook liever niet". Geen sterren „Wij hebben geen grote ploeg, maar ook geen slechte. De truc is, dat we geen sterren hebben. Sa men vallen we aan en samen ver dedigen we. Ik ga bij United door voor een ster, maar voor Noord- -lerland loop ik te verdedigen. Het merkwaardige is, dat Noord-ler land zich aan grote ploegen pleegt op te trekken, dat hebben we in Spanje bewezen. Nu zitten we met Spanje, Brazilië en Algerije in één poule. Het gaat tussen ons en Spanje. De eerste wedstrijd,, tegen Algerije is dus al beslissend voor ons". „We zijn in Albeqerque, New Mexi co, op hoogtestage geweest. Daar heeft Billy Bingham verder aan het team gewerkt. Oh, vergis je niet in Bingham, hij is een part-timer en ziet eruit als een Ierse kroegbaas met zijn pijp en rode hoofd, maar hij kan goed analyseren. Bingham vertelt alle spelers precies wat ze tegen die of die tegenstander moe ten doen. Wij spelen voor een plaats in de tweede ronde, dat is realistisch. Maar hoe dan ook, meedoen blijft een droom. Het WK is een fantastische droom. Georgie Best speelde nooit op een WK en ik al twee keer". De groepen voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet-' bal zijn als volgt ingedeeld: Groep A: Groep C: Groep E: Italië Frankrijk West-Duitsland Bulgarije Canada Uruguay Argentinië Sovjet-Unie Schotland Zuid-Korea Hongarije Denemarken Groep B: Groep D: Groep F: Mexico Brazilië Polen België Spanje Marokko Paraguay Algerije Portugal Irak Noord-lerland Engeland Uit de zes groepen plaatsen zich de nummers één en twee voor de achtste finales, twaalf ploegen dus. Het twaalftal zal worden aangevuld met de vier sterkste nummers drie uit de groepen. Het toernooi, dat als een halve competitie begint, gaat vanaf de achtste finales verder volgens afvalsysteem. ZATERDAG 24 N®W986 MEXICO STAD Voor de tweede keer Is Mexico, vanaf 31 mei, organisator van de eindronde van het voetbal toernooi om de wereldbeker, net als in Spanje vier jaar ge leden in de wandelgangen de Mundial genoemd. Zo ver hebben erkende groten als Brazilië, Italië en West-Duitsland het nog niet gebracht. Het dertien de toernooi hoorde ook eigenlijk niet in Midden-, maar in Zuid-Ame- rika. Colombia was aangewezen door de FIFA, die zijn grootste kampioenschap de laatste kwart eeuw verdeelt tussen Europa en (Zuid) Amerika. Vanaf het moment, ruim elf jaar geleden, dat de wereldbond het toernooi aan Colombia toewees waren er twijfels of het in grootte derde land van Zuid-Amerika het evenement zou kunnen organise ren. Tegen beter weten in hield de FIFA echter vast aan Colombia tot in oktober 1982 het organisatieco mité op last van de pas benoemde president Belisario Betancur de rechten op economische gronden teruggaf. Betancur was van meet af aan te genstander van de Colombiaanse organisatie. Zijn voorganger Julio Cesar Turbay Ayala had laten uit rekenen dat de kosten van organi satie voor het arme land tussen de 350 en 700 miljoen gulden zouden bedragen. Betancur gebruikte als verkiezingsleus onder andere dat het land geen peso zou mogen bij dragen aan de kosten van de eind ronde. Een opiniepeiling leerde dat 64 procent van de Colombianen tegen het evenement was. Over de streep De FIFA zelf hielp tenslotte de te genstanders in Colombia over de streep. Ten eerste door te bepalen dat net als in Spanje met 24 lan den zou worden gespeeld; ten tweede door alle voorwaarden waaraan een organiserend land zou moeten voldoen onherroepelijk vast te leggen. Het eisenpakket was te groot ge weest voor het arme ontwikke lingsland Colombia, dat niet be schikte over de accommodaties, de benodigde middelen van trans port en de technische ontwikkeling om de wereld te laten meegenie ten. Op 25 oktober 1982 maakte president Betancur in een toe spraak voor de staatstelevisie be kend dat zijn land af zou zien van de eindronde van 1986. „De Nobelprijs voor literatuur, die Gabriel Garcia Marquez heeft ge kregen, is voor Colombia van gro ter belang dan de eindronde van een toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal", lichtte het staatshoofd toe. Joao Havelange, de Braziliaanse voorzitter van de FIFA en vurig pleitbezorger van Colombia, leed slechts een beetje gezichtsverlies. Vrijwel onmiddellijk na het afzeg gen, meldde Brazilië zich als plaatsvervanger, gevolgd door Mexico, de Verenigde Staten en Canada, waar het Europese voet bal toen nog niet helemaal was af gestorven. De Noordamerikanen misten de achtergrond voor een dergelijk Minder zwaar Mexico tilde minder zwaar aan de financiële staatszorgen, mede doordat het bedrijfsleven (de zeer florerende commerciële televisie maatschappijen) bereid was een belangrijke garantie te geven. Drie jaar voor het toernooi zou moeten beginnen, op 20 mei 1983, werd Mexico als organiserend land aan gewezen. De regering zegde toe steun te verlenen aan alle projec ten die binnen duizend dagen ver wezenlijkt zouden moeten worden. Zestien jaar nadat Brazilië zijn der de en laatste wereldtitel in Mexico Stad veroverde is de eindronde te rug in de volkrijkste stad van de wereld, die zich meer om het sla gen van een voetbaltoernooi lijkt te bekommeren dan om de gevolgen van een rampzalige aardbeving. evenement, Brazilië de financiële middelen. In maart 1983 bepaalde president Joao Figueiredo dat de onoverzienbare staatsschuld het niet toestond dat ook maar één cruzeiro voor een voetbaltoernooi zou worden uitgetrokken. A

Leidse Courant | 1986 | | pagina 39