golf' finale B grijze inliet \m heeft klok ■fkt Binnenhof' 55 ZATERDAG 24 MEI IJ I Nederlandse Spoorwegen let op groeiende schare ouderen De NS is van plan in het beleid meer rekening te gaan houden met de groei ende schare ouderen. Daartoe worden op de stations bijvoorbeeld gratis exemplaren van de Seniorenwijzer verstrekt, een periodiek verschijnende krant, met tips voor de houders van DEN HAAG - „Voor 65-plussers koffie 65 cent". Het is oktober 1985. Op de boulevard in Scheve- ningen verlengt een café het sei zoen door bejaarden een aalmoes te schenken. Een voorbijganger, aanzienlijk te jong om van deze re ductie te kunnen profiteren, vraagt zich grinnikend af of de oudjes daar slootwater te drinken krijgen. Zodra de grote drukte voorbij is, worden de opa's en oma's overal weer met open armen ontvangen. „Als je op een dag tocht maar zorgt voor lekkere grote taartpunten heb je er geen kind aan", verklaart een ober, die veel grijze bus passagiers bedient. Als het over bejaarde reizigers gaat schij nen veel horecamensen en touroperators nog altijd dat beeld voor ogen te hebben van simpele zielen, gewillig luisterend naar de cassettes met evergreens. Het in zicht dat men daarmee achter de feiten aanloopt zal echter spoedig doorbreken. Het is verstandiger de grijze golf niet als een grijze plaag te beschouwen. Er is al voorspeld dat binnen een kwart eeuw het aantal 65-plussers ongeveer zal ver dubbelen van 1,7 tot 3,5 miljoen. In het jaar 2000 zal al 26 procent van onze be volking 55 jaar of ouder zijn. De com mercie onderscheidt nu al .jonge senio ren". Daarmee hebben zij mensen op het oog die veel vrije tijd hebben en meer geld dan een nog oudere generatie dank zij een prima vut-regeling. Andere landen zijn ons hier in voorgegaan. Inlopen Zal deze achterstand hier nu snel ingelo pen worden met meer extra's dan een grote taartpunt en de zout- en vetarme voeding? Tot op heden ontbrak het aan een duidelijke formule. Er wordt veel ge rommeld in de marge, zoals met reduc ties voor de dierentuin en het museum op vertoon van Pas 65. Het „Lekker weg in eigen land" staat bol van de „liefda digheid", ontleend aan de stereotiepe be nadering van ouderen. Maar hoeveel mensen generen zich ervoor, om altijd maar weer te zwaaien met die bonnetjes en pasjes, terwijl zij er soms uitzien of ze nog geen vijftig zijn? Vaak is er trou wens sprake van een reservoir waaruit geput wordt om lege plaatsen op te vul len, zodat al de reducties toch nog een redelijk profijt opleveren. Zoals bij de NS, het overwinteren en bij de korting op onrendabele vluchten bij KLM en Swissair. Zo vallen er meer kruimels van de tafel. Structureel gezien is er in ons land nau welijks sprake van een seniorenmarkt. Afgaande op de naam zou Lützel- flüh het dorpje kunnen zijn uit een komische opera. Toch worden hier geen decorstukken met balken overeind gehouden. Alles is echt, ondanks het feit dat het gewest waartoe het plaatsje behoort óók een naam heeft die aan de fantasie ontsproten zou kunnen zijn: Die kleine Schweiz. Klein Zwitserland dus. Zo noemt men overal in lage re landen de eerste aanzet tot een heuvelachtig terrein, niet veel meer dan molshopen soms, om toeristen in de maling te nemen. Lützelflüh doet daar niet aan mee. De bergen reiken tot in het Berner Mittel land niet hoog genoeg om zich te kun nen meten met de Alpen, vandaar wel licht de bijnaam die duidt op zoveel be scheidenheid. Maar er wachten de be zoeker in dit deel van Zwitserland ande re geneugten dan toppen met eeuwige sneeuw en Lützelflüh brengt dit op tref fende wijze onder woorden. Het is even knus, boers en schilderachtig als de naam doet vermoeden en houdt veel eeuwenoude tradities in ere. De hier in 1854 ontslapen predikant Jeremias Gotthelf heeft het plaatsje onsterfelijk gemaakt, door boeken na te laten als „Elsi, die seltsame Magd" en „Wie fünf Madchen im Branntwein jammerlich umkommen". Het toerisme in ditlgebied rondom Bern en met name het Emmen- tal, waar de dominee-schrijver zijn werk terrein had, profiteert nog dagelijks van zijn oeuvre. Zijn graf in Lützelflüh, het gedenkteken en de Stube waarin hij pre ken en verhalen schreef, worden door veel dankbare lezers bezocht. Het Mittelland dus, dat slechts van verre uitzicht geeft op de besneeuwde flanken van het Berner Oberland. Veel reizigers gaan voorbij aan deze meer tot heuvelen geneigde landstreek met de regionen Emmental, Gürbetal, Sensetal, Oberaar- gau, Schwarzenburgerland en Seeland- Bielersee. Eerstgenoemde streek alleen al bewijst dat een landschap niet altijd mooier wordt naarmate de bergen er hoger zijn. Waar de Emme langs boerderijen en dorpjes haar weg zoekt naar de brede da len, zich door kloven perst of een eeuwe noude Spycher (schuur) weerspiegelt, denkt niemand meer aan hoogterecords. Schilderachtig Er zijn boeren, als uit een trilogie, die van geslacht op geslacht hun kazen met grote gaten (de beroemde Emmentaler) maken, terzijde gestaan door vrouwen, wier klederdracht 's zondags niet alleen gedragen wordt om toeristen te behagen. De schilderachtigheid lijkt soms een beetje verdacht. Zijn ze echt niet op een maquette geplakt, de hoeven die uit de verte gezien als sierlijk bewerkte weer- huisjes in het landschap staan? Rustiek is alles wat de koekoeksklok slaat in het Emmental, daar ten oosten van Bern. 60+ kaarten. „Uit met Pas 65" ver schijnt om de twee maanden en kan gratis afgehaald worden op de VVV- en ANWB-kantoren. De inhoud is ge wijd aan recreatie in eigen land en ver meldt de reducties voor houders van Pas 65. „Wijs op Reis" is een boekje uit de Seniorenreeks van de Neder landse Federatie voor Bejaardenbeleid. Het is verkrijgbaar door 7,50 gulden over te maken op postrekening 531100 van genoemde federatie, met vermel ding van de titel. Adres: Eisenhower- laan 114, 2517 KM Den Haag. Gratis krant voor senioren De Senior Vakantiekrant 1986 ver schaft informatie over vakantiemoge lijkheden voor ouderen, die men niet aantreft in de reisbrochures. Er staan tientallen adressen in, verwijzend naar instellingen en bureaus met ervaring in het organiseren van bejaardenrei- zen. De Senior Vakantiekrant is gratis verkrijgbaar bij: Stichting GPÖB, Nieuwe Gracht 27, 3512 LC Utrecht. Bestelling bij voorkeur per briefkaart. Bij aanvraag van meer exemplaren wordt een kleine vergoeding gevraagd. toerisme 4. - - - - T-— De „Grijze golf' heeft vanuit de bus al grote delen van Europa aan zich voorbij zien trekken. Heeft ons volk er eigenlijk wel zin in echt op vakantie te gaan met leeftijdge noten? Afgezien van de vele dagtochten waarvoor ouderen zichzelf selecteren, is er betrekkelijk weinig animo voor een langdurig optrekken met mensen van dezelfde lichting. Slechts enkele algeme ne reisorganisaties voor ouderen hebben een bescheiden klantenkring. Veel bejaarden willen wel met leeftijdge noten op stap, als die ook maar behoefte hebben aan hetzelfde geestelijk voedsel dat zij zelf zo graag nuttigen. Dit ver klaart het succes van veel kleinere bu reaus, zoals die welke zijn gespeciali seerd in bedevaarten of de bureaus waar van de grondslagen soms zo onvervalst reformatorisch zijn dat aan psalmgezang de voorkeur wordt gegeven boven ever greens. Alles is mogelijk, maar de „verzuiling" speelt als bindende factor in reizen voor ouderen een grotere rol dan de leeftijd. Vandaar misschien dat de grote reisorga nisaties er weinig aan doen. Zij volstaan met incidentele aanbiedingen met extra rust en comfort. Hoofden geteld De European Travel Association en de International Hotel Association hebben onlangs de grijze hoofden geteld. Zij kwamen tot de conclusie, dat de bevol king van dit werelddeel voor de eeuw wisseling voor een kwart zal bestaan uit mensen van 65 jaar en ouder. Duidelijk werd dat die „grijsgekuifde" reiziger van de toekomst anders is dan zijn voorgan- fer. Velen van de oudste generatie va- antiegangers, die nog op weg moest worden geholpen, hebben hun laatste reis gemaakt. Hun opvolgers hebben half Europa aan zich voorbij zien trekken vanuit het vliegtuig of de bus of achter het stuur van de eigen auto. Zij weten van wanten. Grote taartpunten zullen straks niet meer beslissend zijn voor het welslagen van een reisje. De tijd zal leren of voor de vakantiegan ger die zijn leerschool heeft doorlopen, de leeftijd een belangrijk criterium zal zijn. Opleiding, inkomen, levensbe schouwing, ondernemingslust en condi tie blijven ook na het passeren van de grens grote verschillen tonen. Te groot om alle senioren tevreden te kunnen stellen met een groepsreisje langs de Rijn of het bustochtje naar de waterval len van Coo, eens de hoogtepunten van een buitenlandse vakantie. LÉO LEEUWIS nominee STILGEZET IN emmltttal Het Berner Mittelland geeft imposante panorama's te zien: een gebied met heuvels en lage bergen met op de achtergrond de machtige Alpentoppen. Boerderijen met de balkons vol gerani ums, deuren met houtsnijwerk staan er bij honderden; de pronkjuwelen van de boeren, die bekend zijn om hun honk vastheid, zodat het bezit vaak al eeu wenlang van de ene generatie op de an dere is overgegaan. „Grüessech", roepen de mensen hier; hartelijk welkom! Dat geldt zeker voor de vijftien boeren, die een pool gevormd hebben van paarden en wagens, bestemd voor plezierritjes door het Emmental. Christian Gerben (63) is een van hen, dikwijls zelf op de bok gezeten in een soort Hindeloper kiel. Zich half om draaiend doet hij vaak een greep uit zijn moppentrommel, waarbij voornamelijk de Appenzellers het moeten ontgelden, net als bij ons de Belgen. Soms gaat hij schuin door de bocht als zijn gezelschap na een stop met veel pittige Kaffeefertigs (koffie met sterke drank erin) rijp is voor het grapje van de boerin en de koopman. Maar het blijft luchthartige scherts. Die boeren van de verenigde „Rösslifahrten" hebben het goed beke ken. Het is dé manier om de omgeving te verkennen, in huifkarren met twee of vier paarden ervoor, ook voor groepen, die op bestelling een harmonikaspeler kunnen meekrijgen. De herbergen waar wordt aangelegd zijn al even romantisch als de hoeven en soms wordt daar net een bruiloft ge vierd, nadat de stoomtrein het gezel schap heeft aangevoerd. Ze werken nauw samen, de Rössli Reisedienst en de mannen met de gebiesde petten van een spoorwegonderneming. Ook tussen de rails hakkepuft veel kneu terigheid aan het oog van de beschouwer voorbij. Er zijn maatschappijtjes, die maar een kilometer of dertig onder hun beheer hebben, terwijl zij toch plechtige namen dragen. Terwille van de onlesba re dorst naar romantiek houden zij hun ziedende stoomtractie beschikbaar voor bruiloften en partijen en groepen toeris ten. Een rijdende Emmentaler Stube staat bol van de rusticiteit en biedt on derweg hetzelfde schenkgenot als een herberg. Het is duidelijk: dit is een van de laatste paradijzen voor mensen die de oude volkscultuur beminnen. Mooiste Voor wandelaars en fietsers is dit het mooiste wat Zwitserland te bieden heeft, zegt de waard van Hotel Mohren in Huttwil, terwijl ik onthutst de naam van zijn herberg geïllustreerd zie door ie mand die inderdaad zo zwart als een moriaan, het wit van de koksmuts ac centueert. Hij blijkt als vluchteling uit Ghana, samen met zijn vrouw, tot het personeel te behoren. Het eerbiedwaar dige hotel, in 1340 voor het eerst door brand geteisterd en sindsdien herhaalde lijk in vlammen opgegaan (in 1834 sloeg de bliksem toe), biedt warmte en gebor genheid, passend in de Emmentaler tra ditie. De kamers zijn grotendeels van hout met soms extra bedden op een galerij. Alle kasten en kussens zijn 's avonds bezaaid met hartjes van chocolade, ver pakt in rood zilverpapier. Grüessech! Des morgens stapt een Amerikaanse professor welgemoed op de racefiets, die hij al berijdt sinds zijn start in Bor deaux. op weg naar de Zwitserse stad waar hij uitgenodigd is voor een gastcol lege. Fietsen en wandelen, van hotel tot hotel. Zelfs Japanners schijnen er voor naar het Berner Mittelland te komen. Routes zijn overal verkrijgbaar. De Emmentalers zijn gastvrij, maar wringen zich niet in allerlei bochten om het vreemdelingen naar de zin te maken. Laat die gasten maar lopen of op forel len vissen, huurpaarden beklimmen en met hun fiets een roffel slaan op de vele houten bruggen over de Emme, waar ze ook kunnen schuilen voor de regen, om dat er een dak opzit. Het kan hier alleen maar leuk blijven als de boeren gewoon hun gang gaan en het aantal toeristen binnen de perken wordt gehouden. Geen pretparken Pretparken en grote appartementscom plexen ontbreken gelukkig in het Em mental en er liggen maar vier campings in het Berner Mittelland. De herbergen, tevens bezienswaardigheden dank zij hun karakteristieke interieur met bij voorbeeld vlegels en mestvorken aan de muur, heten er Baren, Löwen. Hirschen of Rössli. Stoptreintjes voeren naar de kleinste gehuchten waar allicht een ba rok godshuisje op bezichtiging wacht of een mooie bron dorstige wandelaars laaft. Aan afwisseling is dus geen gebrek voor wie van natuurschoon houdt en tevre den is met de eenvoudige tijdpassering waaraan de bewoners zelf ook hun ple zier ontlenen. In één vakantie komt nie mand uitgekeken op het grandioze bezit aan boerenhoeven in het Emmental, hier en daar plaats makend voor burcht of slot, een levendig stadje of het streekmu seum waarin de geschiedenis wordt geïl lustreerd door oude werktuigen, snuiste rijen en costuums. De meeste kerken zijn een bezoek waard. Er is een grote variatie aan mogelijkhe den om hier op ontdekkingsreis te gaan, waarbij de vele lokaalspoortjes en post bussen goede diensten kunnen bewijzen, ook via speciale abonnementen voor de vakantie. Ten westen van Bern vormen de meren van Neuchatel, Biel en Mürten een trio, dat ook een plaats in deze om megang verdient. Informatie bij Ver- kehrsverband Berner Mittelland, postbus 2700 CH-3001, Zwitserland of bij het Zwitserse Verkeersbureau in Amster dam. LEO LEEUWIS „Beden boterham Geroutineerde Engeland-bez kers hoef je niet meer te overt gen van de aantrekkelijkheid kwaliteit van het Bed a Breakfast". Ook in eigen la komt het ..Bed en Boterhai steeds meer in trek. In Fri land bestaat het al geruime l en heet het „Bed en Bröchj maar het systeem is hetzelfd De VVV van Friesland gt jaarlijks een lijst uit met daa de adressen van de vijfenzes families die een kamer besch baar stellen. Een voorwaai die aan de kamerverhuurd wordt gesteld, is dat de gas de beschikking krijgen over t slaapkamer waarin behalve b den ten minste ook twee stoe en een tafel staan. Een apa zitkamer is niet verplicht. I gaat dikwijls om boerderijen aan een schildje op de mi zijn te herkennen. De prijs v een overnachting bedrat 22,50 gidden per persoon, een langer verblijf wordt de pi twee tientjes per overnachtii De meeste gasten bij het „B en Bröchie" zijn echter op do reis en blijven niet langer d twee nachten. Ook in het Noordlimburgse d van de Peel is de „Bed en B terham", zoals hel hier noemd wordt, doorgebroh Daar betaalt men tussen de en 25 gulden per persoon vi een overnachting in een goe kamer en een „stevig Limbui ontbijt". Wees wijs op reis Goede raad behoeft niet duur zijn, zeker niet waar het zinv Ie vakantieinformatie betn Wie zeker wil weien of bij t vakantievoorbereidingen nii over het hoofd wordt geziè kan bij het ministerie van bi tenlandse zaken in Den Hal de brochure Wijs op reis" ad vragen. Buitenlandse Zaké dat elk jaar wordt geconfró teerd met de moeilijkheden vj Nederlandse toeristen, heeft meest voorkomende problem verwerkt in tips, te gebruikl vóór en tijdens de vakantie. H belangrijkste punt van BZ: sli een reisverzekering af N\ steeds gaat zo'n 25 procent v de Nederlanders onverzekerd i vakantie. „Wijs op reis" behi delt achtereenvolgens: de reist cumenten, de verzekering, ge zaken, uitkeringen en vakant beveiliging van het huis tijde de vakantie, „onderweg", ont val en ziekte. Het laatste hop stukje is gewijd aan de con. laire hulp. Over dit onderwerp nogal eens wat te doen, omtj vakantiegangers-in-nood n zelden de indruk hebben dat door een ambassade met kluitje-in-het-riet worden stuurd. Desondanks: wie in buitenland in de problemen en er zelf helemaal niet u komt, moet vooral niet aarzel de ambassade te bellen. Nog veel meer informatie vc „onderweg" is te vinden in ANWB-folder Vakantie vi keer", die bij alle ANWB-kan ren is te verkrijgen. In deze J der per land uitgesplitste inj\ malie over de drukke periot op de autowegen, over de v keer sin format ie op de radio, I langrijke telefoonnummers, zi wijkroutes en andere reisadi Voordelig kamperei Kamperen op erkende campii hoeft geen kostbare zaak te zi Een voorbeeld daarvan is i aanbod van het Deense Toe\ tenbureau, dat voor deze zon de campingcheques heeft ge troduceerd. Deze maken i mogelijk om voor een bedt van 21 gulden (auto, tent of i ravan en alle inzittenden in grepende nacht door te br een op in totaal twintig van beste Deense campings. De c aues moeten tevoren in Ned tand worden gekocht en levei zo een korting op van gem deld twintig procent op de n male zomertarieven. Het is bedoeling dat de cheques i gend jaar door meer campi\ worden geaccepteerd. V meer informatie: Deens l keersbureau. Piet Heinstraal 2519 CB Den Haag. Klederdrachten De Zwitserse Klederdrachtvt niging telt meer dan 25.000 den. Eens in de tien jaar kon ze bij elkaar voor het gezam lijke Eidgenössische Tracht /est, een groots spektakel i zang en aans, waarop de ri verscheidenheid van ae Zwin se volkscultuur tot uiting ko\ Dit jaar wordt het feest geh den in Genève. Op zaterdag en zondag 22 juni staat de hele stad in het teken van klederdrachtfestival. Meer lichtingen hierover zijn te krijgen bij het Zwitserse l keersbureau in Amsterdam.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 36