Boris en Steffi een paar apart na Ie 'omeo Zondervan verkiest Ipswich boven FC Den Haag ■bet Binnenhof ZATERDAG 24 MEI 1986 Boris Becker en Steffi Graf hebben meer gemeen dan de streek waar ze geboren zijn. Beiden zijn lang en stevig v DARIJS - Of het nu door de Gründlichkeit komt, de mentali- /Jeit, het aanwezige talent of zo maar het toeval laat zich slechts ra den, een feit is dat vanaf komend weekeinde de ogen van tennismin- nend Europa zullen zijn gericht op Boris en Steffi. Op Roland Garros, rzoin het zuiden van Parijs moet dit duo met de naam van een Walt- iaaOisneyproduktie, trachten zichzelf én de natie nog meer glans te ver- Schaffen met een aansprekende idvprestatie op de gravelpiste. Boris Becker en Steffi Graf behoren in- vanmiddels tot de wereldtop en heel Duits land voelt zich in zijn chauvinistische eevoelens gesterkt als het jeugdige twee tal ook in de Franse Lichtstad op opval lende wijze potten gaat breken. Boris en Stem zijn een paar apart en een zeldzaam koppel tegelijk. Apart door het 3n</eit dat beiden op zeer jeugdige leeftijd tinpl furore maken, zeldzaam doordat ze uit hetzelfde land, ja zelfs bijna dezelfde streek komen. Bons, van wie zo langza merhand niets meer geheim is, is gebo ren en getogen in Leimen en Steffi stamt Olilit Brühl. Beide plaatsen liggen onder de rook van Heidelberg, door kenners wel ;ens afgeschilderd als een der mooiste 1 [rteden van West-Duitsland. Heidelberg :ak$ankt zijn reputatie aan de fraaie ligging tan de Neckar en het al sinds mensen heugenis bestaande studenten- en artis- :ieke leven. En - met enige „dichterlij- sc" vrijheid - nu dus ook aan het op- loeien van twee zeldzame talenten in e tenniswereld. loris en Steffi roepen herinneringen op ian een ander fameus duo in deze sport, lat in het begin van de jaren zeventig Jan het firmament verscheen Jimmy IvfConnorsj en Chrissie (Lloyd). Het enige erschil is, dat dit span ooit amourueze •etrekkingen met elkaar had en daar is In het geval van het Westduitse duo :elfs bij Bildzeitung geen sprake van. i ummer een fer is nóg een onderscheid tussen de twee Amerikaanse tieners van een kleine vijf tien jaar geleden en hun Duitse opvol gers. Connors en Lloyd stonden toen al aan de absolute top, beiden waren num mer één op de ranglijst van hun sexe en dat kan met alle wil van de wereld nog niet van Boris en Steffi worden gezegd. Hoe graag de eerste dat ook zou willen en de tweede kunnen. Sterker, Boris Becker zal dit jaar zeer veel moeite hebben zijn komeetachtige opkomst van vorig jaar in de grote toer nooien waar te maken. Zijn eerste po ging, vorige week in Rome, liep op een falikante mislukking uit. Becker, die toch al met meer nederlagen tegen aan zienlijk minder gereputeerde tegenstan ders aanloopt dan hem en zijn manager Ibn Tiriac lief is, werd roemloos uitge schakeld door Emilio Sanchez. Een ver lies, dat niet alleen zijn nog immer wat inconstante vorm aangaf, maar veeleer onderstreepte dat hij het wild is waarop wordt gejaagd dit jaar. Hetgeen vooral op de tragere banen, zoals ook op Ro land Garros worden gebruikt, voor de mindere goden niet gespeend van succes behoeft te blijven. Betere proeve Wat dat betreft heeft Steffi Graf afgelo pen week een betere proeve van be kwaamheid afgelegd. De 16-jarige Brühl- se liet in West-Berlijn niemand minder dan de nu toch ook wat haperingen ver tonende Martina Navratilova alle hoe ken van de baan zien. Het betekende voor Steffi het grootste succes uit haar toch al weer enige jaren durende loop baan. Trendvolger De dochter van een tennisleraar, die de jongste speelster werd die ooit op de we reldranglijst werd vermeld (en dat wil wat zeggen met al die Amerikaantjes die in het vorige decennium de tenniswereld overstroomden), bombardeerde zichzelf daarmee onmiddellijk tot de kandidaat om Navratilova en de ongeveer even oude Chris Lloyd binnenkort van de eer ste plaatsen van de ranglijst te verdrin gen. Ook Lloyd heeft ze dit jaar tenslotte al een keer aan de zegekar gebonden. Ze lijkt haar inmiddels zeer gefortuneer de streek- en landgenoot daarmee af te troeven in sportief succes. Dat haar ui teraard ook geen windeieren legt, maar waarbij ze wel tot de ontdekking is geko men dat haar geboorteland na Boris' „boom" van vorig jaar toch minder warm loopt voor haar toch óók opmer kelijke verrichtingen. Onze oosterburen nemen uiteraard met waardering kennis van haar prestaties, maar de hausse in belangstelling die ontstond toen Boris vorig jaar op Wimbledon de ene reputa tie na de andere omver kegelde, blijft nu uit. Hetgeen wellicht iets heeft te maken met het feit dat het damestennis zeer tegen de zin in van de betrokken speelsters minder wordt gewaardeerd door het gro te publiek. En^daamaast natuurlijk ook met het feit dat een eersteling altijd meer aandacht krijgt dan een trendvol ger. En dat is Stem in tweeledig opzicht. Niet alleen was Boris Becker al eerder bliksemafleider voor de spontaan opris pende Westduitse sentimenten en gevoe lens van eigenwaarde, Steffi Grai heeft ook te maken met het feit dat vrouwen in haar land al eerder goed tennisten. Claudia Kohde Kilsch en Silvia Hanika waren haar voorloopsters. Er is trouwens nóg een opvallende over eenkomst tussen Boris en Steffi. Ze zijn niet alleen hoogblond, maar beschikken beiden ook over grote fysieke mogelijk heden. Beiden zijn lang en stevig ge bouwd en etaleren in hun spel een op merkelijke mate van gretigheid en agres siviteit. Die elementen, bij Boris vaak zelfs bijna uitmondend in ware doods verachting, maken het duo tot aanspre kende sporthelden. Wat zich bij de man nelijke helft van het tweetal inmiddels al heeft vertaald in sponsorcontracten met duizelingwekkend hoge bedragen en een belastingvlucht naar Monaco. Steffi is de Heimat tot dusver trouw gebleven, maar als ook haar successen zich blijven aan eenrijgen is het niet onwaarschijnlijk dat ze binnen afzienbare tijd Boris' buur vrouw is aan de Cote d'Azur. De eerste aanzet tot die verhuizing kan Steffi Graf, die een grote voorliefde heeft voor het kaartspel, de komende veertien dagen in Parijs geven. De struise blondi ne met het wat norse gezicht is op Ro land Garros als derde geplaatst achter Navratilova en Lloyd. En een triomf in het eerste van de drie grote toernooien zal de sponsors ook voor haar op het vinkentouw doen zitten. Waarbij ze misschien voorlopig één han dicap heeft. In tegenstelling tot de extro- verte Boris Becker, die vorig jaar op Wimbledon zijn triomftocht verbaal in redelijk Engels kracht bijzette en daar mee al aantoonde een goede verkoop-act in huis te hebben, is Steffi Graf wat stil letjes. „In het openbaar optreden is voor mij heel moeilijk", verklaarde ze dezer dagen openhartig. „Ik ben ook heel ner veus in interviews. Ook optredens voor de televisie zijn eigenlijk niks voor mij. Zoiets moet je leren". Op de tennisbaan hoeft de zestienjarige nauwelijks meer iets te leren. Dat heeft ze zeker dit jaar wel bewezen. Het enige waaraan ze nog moet sleutelen om com mercieel net zo interessant te worden voor sponsors als haar mannelijke streekgenoot is haar verkoopnummer. Maar daar staat ze vooralsnog wat hui verig tegenover. „Er is eens een half uur aan m'n haar ge werkt. Er werden allerlei krullen en zo ingedraaid. En m'n hele gezicht werd be schilderd. Maar ik vond dat ik er toen verschrikkelijk uitzag. Ik zie er liever een beetje natuurlijk uit", aldus Steffi, die ontkent dat haar vader haar uit de publiciteit én het uitgaansleven wil hou den. „Hij is juist degene die me stimu leert om dat te doen. Een keer een disco of party te bezoeken. Maar ik bedenk van alles om maar niet te hoeven gaan". Hysterische toestanden, zoals vorig jaar Boris Becker ten deel vielen na zijn in derdaad sensationele triomf op Wimble don, zullen Steffi Graf mede daardoor wel bespaard blijven. Tot tevredenheid van de vedette-in-wording zelf. Hetgeen echter onverlet laat het feit dat vanaf morgen in Parijs veler ogen toch ook op haar gericht zullen zijn. Op haar en Bo- ris. Want ze blijven een paar apart. En een zeldzaam koppel, want welk land heeft twee zulke jonge toppers in huis? FRANK WERKMAN DEN HAAG - Romeo Zondervan kent leen twijfels. De voormalige voetballer [an FC Den Haag keert na de zomerva kantie opgewekt terug- naar Ipswich, vaar hij naar eigen zeggen „twee fantas- iteiische jaren" heeft beleefd. Hoewel zijn twtlub degradatie uit de hoogste Engelse roetbaldivisie niet kon voorkomen, is lij vast van plan zijn nog twee seizoe- )en doorlopende contract vol te maken. )e belangstelling die promovendus FC r Pen Haag weer koestert voor de ex-in- ^mational ten spijt. Toen Zondervan het Kanaal overstak het zijn vrouw Marleen, keken sceptici iem met gefronste wenkbrauwen na. ee^at had hij, rustig en huiselijk type als jei|ij is, daar te zoeken? Maar net als Ar- .10ld Mühren en Frans Thijssen, die wenals hij ook voor FC Twente uitkwa- a tien, slaagde Romeo Zondervan. De lonkere verdediger, die zich in 1980 in 59Het shirt van Oranje mocht hullen: „Ie- lere voetballer mag blij zijn dat hij van jijn hobby zijn beroep heeft kunnen ma len. Ik ben er dankbaar voor dat ik die ,'ans heb gekregen. En dat houd ik me deljltijd voor ogen. Dat ik naar Engeland i oden geweest dat is voor mij al heel wat. :ont)at je dan ook nog goed verdient, is al ten maar meegenomen. Ik heb het niet emakkelijk gehad hoor, bij West Brom- rich Albion of bij Ipswich in het begin, d vir zijn inderdaad mensen geweest die enlachten dat ik het in Engeland maar Wee maanden zou volhouden. En eerlijk pzegd dacht ik ook zelf toen ik daar ;vehvam: Wat heb ik gedaan, ik ben zo te- ^(pg. De belangrijkste reden om te gaan Jas natuurlijk dit", maakt hij het beken- 5g|je gebaar met duim en wijsvinger, maar ik zit er nu al weer vier jaar. Ik eb het er goed en voel me er lekker, al pu ik qua leven het liefst in Nederland itten. Maar als ik nu naar China zou iioeten, dan deed ik dat. Prachtig, hoef je ik niet over na te denken". Ik denk dat ik stukken rijper ben ge- rorden in Engeland. Ik heb gezien hoe et voetbal in wezen is, fysiek, dat mis sen we hier hoor. Technisch hebben we genoeg te bieden, maar in Engeland heb je veel fysieke kracht nodig, de wil om écht te winnen. Als je in Nederland komt, schrijven alle journalisten dat Bryan Robson blind is. Maar in Enge land draagt hij wel Manchester United, is het een kanjer. Als ik manager zou zijn, dan zou ik er zeker drie in mijn elf tal zetten die over lijken gaan, absoluut. Want met techniek kom je er niet. Ik heb het Nederlands elftal gezien tegen Duitsland, maar dat redt het niet, fysiek. Een Van 't Schip. Een goede voetballer, maar laat hem rijpen in Engeland. Dan weet hij hoe 't écht is. Toen ik nog in Nederland zat, ging alles z'n gangetje". „Ik ben nog steeds niet overdreven gek op voetbal, nooit geweest. Er zijn ook andere dingen in het leven. Ik kan een wedstrijd spelen, thuis komen en niet meer over voetbal praten. Mijn vrouw kan met aan me zien of ik een goede of een slechte wedstrijd heb gespeeld. Maar in Engeland ben ik wel een echte profes sional geworden, in die zin dat ik wil winnen. Als ik voetbal, wil ik er ook echt zoveel mogelijk uithalen. Mijn bes te tijd is nu, bij Ipswich Town heb ik m'n beste jaren gehad. Ik zou makkelijk meekunnen bij een topteam, weet ik ze ker. Dat is misschien ook het enige dat ik mis, dat ik geen club heb gehad die het goed deed". Gemeen „Je wordt daar zelf ook gemeen", gaat hij verder. „Ik sla nu net zo goed ie mand op z'n gezicht, een beetje a-sociaal misschien, maar je moet wel. Anders lig je zelf in het ziekenhuis. Toen ik er pas kwam lag ik bewusteloos op het veld. Hier op mijn oog, pats, Andy Gray. Ik was compleet weg. Daar leer je van. Ik ben ook sterker geworden in de lucht, bij corners moet ik samen met Terry But cher kopduels winnen". De robuuste verdediger Butcher (What's in a name?) - die nu kan kiezen uit aanbiedingen van vrijwel alle Engelse topclubs en voor Degradatie Engelse geen probleem 700.000 pond, een slordige 2,8 miljoen gulden, weg mag - was met doelman Paul Cooper de enige die overbleef van het grote Ipswich, dat in 1981 AZ'67 de UEFA-Cup voor de neus wegkaapte. Onder leiding toen nog van Bobby Rob son, de man die Engeland naar Mexico loodste. „Robson geniet veel faam, maar in wezen heeft hij de club groot ge maakt, maar ook naar de donder, naar Romeo Zon dervan, in 1980 in Oranje. de tweede divisie geholpen", oordeelt Zondervan, die als linksback vertrok bij Twente, maar bij Ipswich in principe de veelomvattende taak van rechtermid denvelder op zich neemt. „Toen ik bij Ipswich kwam waren er nog diverse spelers uit de grote tijd. Toen Robson ging, vertrokken ook zij. Rob son had als manager de grote „stand", die nieuwe tribune, laten bouwen, waar voor Ipswich een enorme lening afsloot. Toen ook nog eens de resultaten tegen vielen moest die tribune zelfs door transfers betaald worden". Robsons op volger, Bob Ferguson, moest daardoor noodgedwongen zijn team drastisch ver jongen. Zondervan: „Hij heeft eigenlijk alleen maar pech gehad. Zo heeft het pu bliek het ook ervaren. We hadden te veel jongeren in de ploeg om het te kun nen redden. Ik denk dat het voor Ips wich Town beter is dat we naar de twee de divisie gaam en daar tegen de top aan zitten. Ik ben er ook van overtuigd dat de club, als dit stel verder bij elkaar blijft, over een paar jaar weer helemaal terug is aan de Engelse top". Zondervan, bij Ipswich meer dan wie ook uitgesproken all-rounder („Als er ge wisseld wordt schuif ik altijd naar de po sitie door van degene die eruit gaat") zal dan ook zonder morren zijn contract tot 1988 uitdienen. Ook al worden verbinte nissen zeker in Engeland vaak amper ge respecteerd. „Contracten zeggen niks, geen bal. Tenminste niet bij clubs met een beetje poen achter de hand. Neem West Bromwich Albion, spelers kunnen zomaar opstappen, die lachen zich rot. Gary Owen, die belde me nog op of ik niks in Nederland voor hem wist. Niet te betalen natuurlijk. Maar dat het alle maal kan, niet te geloven. Ik maak die twee jaar dan ook wel vol. Zelfs de twee de divisie is zwaar. Er kunnen bij wijze van spreken zo achtenveertig clubs in de League mee, want clubs uit de tweede divisie winnen vaak net zo gemakkelijk van teams uit de eerste als andersom. Ik heb er dan ook geen moment spijt van dat ik al in november voor nog twee sei zoenen heb bijgetekend. Dan heb ik het voor mijn familie, en daar doe je het in wezen ook voor, dusdanig goed gehad, dat ik weet dat ik later goed voor mijn vrouw en de kinderen zal kunnen zor gen. Na zes jaar wil ik dan wel terug, naar een ploegje met een beetje ambi tie". WILLEM PFEIFFER No nonsense Rinus Israël wordt beschouwd als een kei op zijn gebied. Allerwegen ondervindt de nieuwe trainer van Feyenoord achting voor wat hij heeft gepresteerd als oefenmeester van het nietige provincieclubje FC Den Bosch. Met die verzameling veredelde boerenkoolvoetballers, die hun schamel betaalde parades mochten vertonen op een terrein, dat de benaming voetbalveld niet eens verdiende. De Vliert, zo heet het stadion van FC Den Bosch, had een dermate abominabele piste, dat de plaatselijke plantsoenendienst afgelopen weekeinde direct nadat de voetballers hun hielen hadden gelicht de bulldozers er op los liet. Opaat er vanaf half augustus weer sprake zal ziin van een grasmat in plaats vhn een knollentuin. Rinus Israel zal dat heuglijke feit in Den Bosch dus niet meer meemaken. Hij was al een half jaar geleden de eerste trainer die zich verzekerde van een andere club, nadat Feyenoord hem had weggekaapt voor de neus van, ik meen, Fortuna Sittard of VVV. Bij die bliksemactie van het bestuur van de Kuipclub speelde daarbij veel sentiment mee. Rinus Israel had daar tenslotteJarenlang geacteerd en zijn faam was zelfs tot over onze landsgrenzen heengedrongen. Hij had zichzelf zelfs zo'n roestvrije reputatie verschaft dat Feyenoord hem voortijdig afdankte aan stadgenoot Excelsior. Dat hem-later nog met winst doorverkocht aan PEC Zwolle. Daar maakte hij zich onsterfelijk door met knieën, die in de normale maatschappij zouden hebben geleid tot een afkeuring voor honderd procent nog elke week de wei in te gaan. Om met een nimmer versagende hardheid zelfs nog de nodige doodschoppen uit te delen. Ik heb eens iemand horen vertellen dat Rinus voor elke wedstrijd helemaal moest worden platgespoten om zonder pijn te kunnen voetballen. Voor de waarheid van dat verhaal sta ik met in. Maar het typeerde zijn instelling, die bijna letterlijk getuigde van een over- m 'n-lijk-mentaliteit. Volgens dezelfde bron heeft Rinus uiteindelijk een punt achter het voetballen moeten zetten, omdat ze geen pijnstillend middel meer konden vinden dat bij hem nog werkte. Anders had Rinus nu, als bijna vijftigjarige, nog lopen pillen met andere al of niet geïmporteerde Zwollenaren. Israel. IJzeren Rinus. Een kei op zijn terrein, vindt iedereen. Ik ben zo vrij om daar een aantal vraagtekens achter te zetten. Waarom wordt Rinus bijna als een genie in het metier beschouwd? Die visie stoelt op zijn vermeende grote invloed op ae activiteiten van een aantal Bossche voetballers in de zandbak van De Vliert. Maar ook op een ander facet van zijn reputatie. Rinus is namelijk een man van weinig woorden. Dat schijnt tegenwoordig tot aanbeveling te strekken! Feyenoord vindt het kennelijk niet nodig dat er straks een trainer in de Kuip rondloopt, die een paar zinnen achter elkaar kan uitspreken. No nonsense is het parool. Ook in de voetballerij. Nou, dan ben je bij Rinus aan het goede adres. No nonsense, met een flinke scheut Amsterdamse humor. Met Cruijff werkte dat een paar jaar geleden voortreffelijk in Rotterdam. Hoewel hij de begrippen humor en humeur nog wel eens verwarde. Maar alia, een kniesoor die daar op let. Even terug naar Israel. IJzeren Rinus. Ik vind Rinus dus niet zo'n kei. Dat komt natuurlijk niet door ziin no-nonsense- aanpak. Dat kan goed werken. Zeker Amsterdamse no nonsense. Rinus' probleem is dat hij net als vele confraters in het trainersvak meent dat hij eigen spelers moet meetronen naar zijn nieuwe werkgever. En dat nu is een zwaktebod. Want in de Bossche zandverstuiving De Vliert aardig tegen een bal kunnen trappen geeft geenszins de garantie dat die kunsten ook in de Kuip, dus op een iets hoger niveau, kunnen worden vertoond. Of heeft Rinus zich op voorhand al neergelegd bij de gedachte dat Feyenoord ook volgend seizoen niet zo gek veel méér voorstelt dan een verzameling Bossche ballentrappers?' Dat zou dan een ernstige streep door de rekening zijn van de halve bevolking aan de zuidelijke Maasoever. Daar gaat men er vanuit dat IJzeren Rinus Feyenoord weer van een blazoen voorziet waar moeilijk deuken ingeschoten kunnen worden. Maar het gemor in de Rotterdamse volkswijken steekt al de kop op. Wat moeten we met een stelletje zuiderlingen als Van Herpen en Hofman en een zekere Heus, vraagt menigeen zich daar al hardop af. En Rinus moet voorlopig even het antwoord schuldig blijven. Zelfs geen no-nonsense-reactie voorzien van Amsterdamse humor. Voorlopig onderscheidt Rinus zich niet van een collega als Rob Jacobs, die het immer ambitieuze FC Groningen onder zijn hoede gaat nemen. Die Jacobs bakt ze trouwens nóg iets bruiner. Die neemt een ver familielid van het bekende Haagse slopersbedrijf Van Eek mee. Wéér een verdediger er bij in de Martinitorenstad. Daar lopen zo langzamerhand alleen nog maar destructief ingestelde spelers rond. Maar die treurnis moet dan worden goedgemaakt door de in de voetbalwereld zo geprezen humor van de nieuwe trainer daar. IJzeren Rinus en Dollende Robbie moeten het straks gaan maken. Niet met kwaliteit. Nee, met humor! Dat wordt straks weer lachen geblazen op de vaderlandse velden. BUYS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 31