Nederlandse belangstelling voor „Concilium" groeit QeidócQowum kerk wereld Mariënburgvereniging reageert fel tegen doemdenken mgr. Gijsen' aan tafel brieven lezers J Kardinaal Hume wil meer verantwoordelijkheid voor leek -ACHTERGROND ftzidóeSouamut ZATERDAG 24 MEI 1986 PAGI Overlegorgaan tussen mosliojs-christenen In Utrecht is deze week een overlegorgaan moslims- christenen opgericht door respectievelijk de Raad van Kerken in Nederland en een aantal organisaties voor en van moslims. Dit overlegorgaan wil het verstaan van elkaar en het instaan voor elkaar in de Nederland se samenleving bevorderen Verwacht wordt dat nog een aantal moslimorganisaties zal toetreden tot dit overlegorgaan, waarin namens de Raad van Kerken vertegenwoordigersAsters van lid-Kerken zijn be noemd. TV ee doden in strijd om Braziliaanse grond Een doopsgezind predikant en een pastoraal werker zijn de jongste slachtoffers van de bloedige strijd om het grondbezit in Brazilië. De Braziliaanse pers meldde gisteren de moorden op verschillende plaat sen in het Amazone-gebied door ..pistoleiros" die vermoedelijk zijn ge contracteerd door grootgrondbezitters. De doopsgezinde dominee José Ignacio da Silva (58). blijkt in de nacht van woensdag op donderdag door drie bandieten voor zijn huis in de deelstaat Maranhao te zijn doodgeschoten. Het tweede slachtoffer viel donderdagmorgen in de deelstaat Bahia. De 51-jarige Josael de Lima. een pastoraal medewer ker. werd doodgeschoten vlak bij zijn huis in de stad Barra Er zijn mensen die het nutteloze met het onaangename weten te verbinden. Fliegende Blatter Leidse theoloog Bakhuizen van den Brink negentig jaar Morgen hoopt prof. dr. J.N. Bakhuizen van den Brink, emeritus-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. 90 jaar te worden. Prof. Bakhui zen van den Brink, die in Joure werd geboren, studeer de aan de RU Leiden en aan de universiteit van Parijs. Hij werd in 1920 predikant bij de hervormde gemeente van Nieuw-Dordrecht, vertrok in 1924 naar Winterswijk, in 1929 naar Rotterdam-Kralin gen en werd in 1934 hoogle raar te Leiden om onderwijs te geven in de geschiedenis en leerstellingen van de christelijke godsdienst en het gereformeerd protestantisme Hij ging 1 september 1966 met emeritaat. Prof. Bakhuizen van den Brink, die in 1923 aan de Leidse universiteit promo veerde op een proefschrift over de oud-christelijke mo numenten van Ephesus. heeft vooral bekendheid ge kregen doordat hij samen met prof. dr. J. Lindeboom een handboek der kerkge schiedenis in twee delen heeft geschreven. Oecumenische jongerendag in Utrecht Dertien jeugdorganisaties or ganiseren dit jaar in samen werking met de Raad van Kerken voor de tweede keer een oecumenische jongeren dag. Deze wordt op zaterdag 31 mei in Utrecht gehouden. Het thema luidt ..Grenzen verleggen". De organisatie vindt dat veel grenzen op het gebied van politiek, actie voeren. geloven of sexualiteit niet zo vast liggen als het lijkt, maar dat je ze ook kunt verleggen. Naast een oecu menische viering zijn er deze dag cabaret, muziek en dans te zien. Ook zullen er meer dan 25 zogenaamde work shops zijn. In drie rondes wordt daarin een groot aan tal onderwerpen behandeld. Zo kan er gesproken worden over persoonlijke geloofser varingen. maar ook over kernbewapening en racisme. De oecumenische jongeren dag wordt gehouden in Colle ge De Klop aan de Orinico- dreef in Utrecht en begint om half tien Artikel over kruisiging Christus wekt afkeer Het tijdschrift van de Ameri can Medical Association heeft de woede van zijn lezers over zich uitgeroepen en een stroom van verontwaardigde ingezonden brieven over zich uitgestort gekregen na de pu blicatie van een artikel over de dood van Jezus Christus aan het kruis. Het bewuste artikel was een medische analyse van de dood van Christus op basis van de evangelièën. De schrijvers van het omstreden artikel, patholoog-anatoom William Edwards en Methodistisch predikant Wesley Gabel, stel len dat hun analyse de lezin gen over Christus' dood in het Nieuwe Testament beves tigt. In hun artikel, dat onder de titel Over de lichamelijke dood van Jezus Christus ver scheen in de editie van 21 maart, bestempelen zij de be schrijvingen van de evange listen als historisch accuraat en concluderen zij dat Jezus waarschijnlijk overleed aan een shock, die het gevolg was van bloedverlies en ademha- lingsbelemmeringen aan het kruis. PROMINENTE KATHOLIEKE THEOLOGEN BIJEEN IN UTRECHT UTRECHT De be langstelling voor „Conci lium". het internationale tijdschrift van de bewe ging van progressieve katholieke theologen, neemt in Nederland toe. Dat blijkt onder meer door de grotere oplage van de Nederlandstalige editie van het tweemaan delijks tijdschrift. Het aantal geabonneerden is nu ruim zeventienhon derd; wereldwijd krijgen ruim 20.000 abonnees het blad dat steeds thema nummers uitgeeft. Dit zegt de Nijmeegse hoogle raar prof. dr. B van Iersel, betrokken bij de stichting Concilium, die dezer dagen in Utrecht haar jaarlijkse ontmoeting had. Aanwezig waren onder meer de bevrij dingstheologen Leonardo Boff en Gustavo Gutierrez. Ook de Westduitse theoloog Hans Kiing was in Utrecht ..Concilium" werd kort na het Tweede Vaticaanse Con cilie opgericht op initiatief van de Nederlandse uitgever Paul Brandt. Theologen en bisschoppen uit de hele we reld hadden tijdens en rond het Tweede Vaticaanse Con cilie gesprekken gehad die door velen als zeer waarde vol werden ervaren. Via de jaarlijkse ontmoetingen en door de uitgave van het tijd schrift zou het contact be waard kunnen blijven en kon de geest van het Concilie worden uitgedragen. In de loop van de tijd kreeg de be weging echter een oppositio neel karakter, aldus prof. Van Iersel. De ingezette ver nieuwingen in de kerk wer den teruggedraaid en het tijdschrift werd een orgaan van progressieve theologen tégen de orthodoxe en be houdende krachten in de r - k. wereldkerk Diverse theo logen uit de kring van ..Con cilium" werden de afgelopen jaren door het Vaticaan ter verantwoording geroepen: Hans Küng. Edward Schille- beeckx. Leonardo Boff en re centelijk de Amerikaanse theoloog Curran ..Wij,voeren een loyale oppositie tegen ontwikkelingen in onze kerk die vernieuwingen keren. Wij willen een gezonde hete rodoxie, tegenover een „bra ve" orthodoxie Helaas ken nen degenen tegen wie wij die loyale oppositie voeren het begrip loyaliteit niet. En daarvan zijn diversen onder ons het slachtoffer gewor den", aldus prof. Van Iersel. De medewerkers aan ..Conci lium" ervaren het tijdschrift „Communio", eveneens een internationaal theologisch tijdschrift, als een „ant woord" op hun activiteiten door behoudende theologen, bijvoorbeeld kardinaal Rat- zinger. het hoofd van de Congregatie voor de Geloofs leer. „Communio" is opge richt tégen „Concilium". Daarvan zijn we overtuigd, aldus Van Iersel. Het tijd schrift wordt volgens hem gesteund door kapitaalkrach tige mensen of instanties. „In Brazilië bijvoorbeeld wordt het blad aan alle r.-k. pasto res van het land gratis toege stuurd. Wij moeten het heb ben van de abonnementsgel den en van sympathisanten en kunnen ons financieel heel weinig veroorloven." „Doordat steeds zo'n dertig, veertig leden van „Concilli- um" de jaarlijkse ontmoetin gen bijwonen en er ter voor bereiding van het tijdschrift schriftelijke contacten zijn. is ..Concilium" nog steeds een beweging in de wereldkerk", meent prof. Van Iersel. „Je bent drie of vier dagen op in tensieve wijze met elkaar be zig en daar gaat altijd iets van uit. Niet zozeer concrete besluiten, hoewel wij weieens verklaringen hebben uitgege ven, als wel een inspiratie die op allerlei wijzen en plaatsen haar uitwerking heeft" Armen Samen met de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht, organiseerde ..Con cilium" gisteren in Utrecht een symposium. Het thema was „leven en laten leven", over de waarde van een mensenleven Onder andere de Peruaanse theoloog Gusta vo Gutierrez hield daarover een toespraak. De „vader van de bevrijdingstheologie" sprak uit dat in onze wereld het leven van sommige groe pen mensen, bijvoorbeeld ar men of zwarten, of soms ook vrouwen minder waard is dan dat van anderen: rijken, blanken en soms mannen. Gutierrez illustreerde dat met een ervaring, opgedaan in Bangkok, tijdens een ver gadering van de Wereldraad van Kerken. „Het was in de tijd dat Amerika Hanoi bom bardeerde. Toen kwam het voorstel dat onze vergadering maar in Hanoi moest worden voortgezet. De aanwezigheid van een paar honderd wes terse kerkelijke mensen zou de Verenigde Staten ervan weerhouden met de bombar dementen door te gaan. Aan die levens zou meer waarde worden gehecht dan aan dat van zoveel meer Aziaten. He laas haalde het voorstel het niet". Gutierrez ging met name in op de armen. Hun leven wordt gekenmerkt door o.a. honger, zowel in lichamelijk, maar ook in cultureel op zicht. Armen sterven wegens gebrek aan eten. maar heb ben ook geen kans op ont plooiing. „Veel armen sterven voor hun tijd. Dat staat haaks op wat de christelijke boodschap is. namelijk de verkondiging van de God die het leven is, omdat Hij uit de dood is ver rezen. En daarmee is het gro te probleem gegeven: Hoe kunnen we die levende God verkondigen aan mensen die honger hebben? De theologie kan nooit om de armen heen; zij maken deel uit van de theologie. De „optie voor de armen" komt niet voort uit een culturele of maatschap pelijke betrokkenheid, maar uit het geloof in de levende God". Christenen mogen dan ook nooit de armoede accepteren, maar ze moeten op zoek gaan naar de oorzaken ervan. Een centrale rol daarin spelen de sociale en economische struc turen. „We kunnen niet om deze feiten heen. hoezeer ze ook conflicten oproepen", al dus Gutierrez. „De geschie denis en de realiteit van het nu mogen nooit het laatste woord hebben. Dat is gege ven aan het leven zoals God het wil". De beoogde verandering voor de armen moet niet zijn ge richt op het gelijk worden aan „de rijke, de blanke of de man", maar moet voortko men uit de menselijke waar digheid die ieder mens heeft, hoe arm die ook is. gebaseerd op het geloof. „In de theologie van Latijns- Amerika gaat het om de te genstelling: Getuige zijn van de levende God. terwijl de realiteit de massieve armoede laat zien van zovelen en er nogeens zovelen te vroeg sterven. Dat is onze gemeen schappelijke strijd", aldus Gutierrez. LUTSEN KOOISTRA ..Concilium" wordt in Neder land uitgegeven door Gooi en Sticht te Hilversum. De Mariënburgvereniging. een verhoudingsgewijs grote groep kritische rooms-katho- lieken onder leiding van de Utrechtse hoogleraar Gerard Staal, heeft fel gereageerd op de uitspraken van de bis schop van Roermond, dr J. M. Gijsen. donderdag op de voorpagina van het officiële dagblad van het Vaticaan. „Osservatore Romano" Bis schop Gijsen schrijft daarin het grootste gedeelte van de katholieke kerk af. omdat deze geen boodschap meer zou hebben naar wat de ker kelijke hiërarchie bindend voorschrijft. Precies een dag na een klin kende christen-democrafi- sche verkiezingsoverwin ning. de grootste sinds jaren, pleit mgr. Gijsen voor een herkerstening van Neder land. aldus de Mariënburg vereniging. In vergelijking met stedelijke gebieden in - Italië. West-Duitsland en Frankrijk, heeft volgens Ma- rienburg katholiek Neder land nog steeds „de hoogste vitaliteitscriteria" In de Duitse diocesen heeft een kwart van de parochies geen plaatselijke priester in de zielzorg „en werken er nota bene bijna 300 Nederlandse priesters in die parochies". Volgens de vereniging kan geen enkel Europees land tippen aan de personele en "financiële hulp van Neder land aan de missiegebieden in de wereld. De Marien- burggroep protesteert vooral tegen het feit, dat bisschop Gijsen, „blijkbaar ongestoord door zijn collega's, valse voorlichting geeft over Ne derland tegen de afspraken in van de bisschoppensynode m 1980". Door terug te grij pen op het pausbezoek, «lat de bisschoppen zelf zeer ge slaagd noemden, polariseert bisschop Gijsen volgens de vereniging tussen de paus en katholiek Nederland. De Mariënburggroep roept de duizenden priesters en reli gieuzen in deze Pinkster- week op, aanstaande zondag in de kerkdiensten te protes teren tegen het doemdenken van de Roermondse bisschop. Abt Baeten op matje bij kardinaal Ton Baeten. abt van de abdij van Berne in Heeswijk-Din- ther. heeft zich deze week bij kardinaal Simonis moeten verantwoorden voor de eu charistieviering in de Bra banthallen in Den Bosch op het einde van de manifestatie Geloven bij het leven van de Acht Mei Beweging op He melvaartsdag. Volgens een verklaring van de abt hadden de bisschop pen „onoverkomelijke be zwaren" tegen de wijze waar op hij voorging tijdens de manifestatie, met name ten aanzien van de door allen meegezongen canon. De KRO-televisie gaf hiervan een beeldverslag en in het Katholiek Nieuwsblad ver scheen hierover een uiterst negatief verslag. Abt Baeten zegt in een reac tie de uitdrukkelijke bedoe ling gehad te hebben tijdens deze viering als ambtelijk voorganger op te willen tre den, „hetgeen door de aan wezigen ook als zodanig er varen en erkend is. Vanuit mijn respect voor de eigen verantwoordelijkheid van de bisschoppen inzake de vorm geving van de liturgie zou ik het daarom ten zeerste be treuren als deze viering bedoeld en ervaren als een gelovig gemeenschapsgebeu- ren geintepreteerd zou worden als provocatie of in zet zou worden voor voort schrijdende polarisatie. Ik heb dat geenszins gewild noch bedoeld", aldus de abt. De Acht Mei-beweging heeft zich solidair verklaard met het optreden van de abt en vindt dat de kardinaal zich moet richten tot de beweging zelf. Volgens Acht Mei wordt de canon waaran de bis schoppen zich gestoten heb ben. het tafelgebed Gij die Weet van Huub Oosterhuis, op vele plaatsen in de liturgie gebruikt. De Acht Mei-bewe ging verklaart het als uiter mate pijnlijk te ervaren wan neer thans op grond van deze canon door bisschoppen „een gelovig en inspirerend ge- meenschapsgebeuren als de eucharistieviering van 8 mei tot voorwerp van (kerkrech telijke) discussie wordt ge maakt". Zij meent, dat er tus sen haar en de bisschoppen veeleer behoefte is aan een inhoudelijk gesprek over de plaats van de Acht Mei-Be- weging. De voorzitter van de rooms- katholieke bisschoppenconfe rentie van Engeland en Wales, kardinaal David Hume, wil dat de leek een grotere verant woordelijkheid krijgt in de Kerk. Het meewerken van le ken is volgens Hume hard no dig „Niet omdat bisschoppen of priesters hulp nodig hebben, maar omdat alle gedoopten op gelijke wijze gevolg moeten Kunnen geven aan de zen dingsopdracht van Christus", aldus de kardinaal Hume schrijft dit in een giste ren bekendgemaakte reactie op de „Lineamenta". het voor bereidingsdocumenten voor de bisschoppensynode in het na jaar van 1987 over de rol van de leek in de kerk. De geza menlijke reactie van alle Brit se bisschoppen (aan de hand van een door het Vaticaan op gestelde vragenlijst) mag van Rome niet Worden gepubli ceerd. De uitspraken - van Hume komen echter overeen met een samenvatting van die reactie. Uit een enquête onder meer dan duizend rooms-katholieke organisaties en honderden ge lovigen blijkt volgens Hume, dat Zij allen een „diepe liefde" voor de Kerk koesteren. Er kwam echter ook kritiek op de Kerk naar voren. Vooral de positie van de vrouw in de Kerk werd volgens de kardi naal telkens als „volledig on toereikend" gekenschetst. „Een veel gehoorde vraag is die om vrouwelijke misdiena ren". schrijft Hume. Talrijke groepen en individuen hebben zich in de enquête uitgespro ken voor een grotere gelijkbe rechtiging van man en vrouw in de Kerk. Ook staan de meeste onder vraagden achter het toelaten van gehuwde mannen tot het priesterambt. Van de bisschop pen verwachten de leken vol gens Hume meer „eenvoudige antwoorden op de moeilijke vragen van het leven". Aspergecrèmesoep kipfilet met dragonsaus ->■ peulen met worteltjes en aardappelen aardbeien -met room Voor twee: 150 g asperges, 2 dl water, zout. 3 dl bouillon, 12 g boter, 12 g bloem, 1 lepel room; 2 kipfilets, 20 g boter, zout, peter, dragon, uitje, 1 theele pel bloem. 1,5 dl witte wijn of bouillon, 1 lepel room: bosje worteltjes, zout, 200 g peulen, peterselie; Vz tot 1 kg aardappelen; 200 g aardbeien, 1 lepel kirsch, 1 dl slagroom, circa 20 g basterdsuiker. Kook de bovenste zes centimeters van de asperges in twintig minuten gaar in het water met zout en halveer ze. Laat de overige stukken in hetzelfde vocht een half uur koken en wrijf ze door een zeef. Smelt de boter, roer er de bloem door en verdun het mengsel met het aspergevocht en de bouillon. Warm de stukjes asperge op in de soep. Voeg de room toe. Bak de kipfilets in een kwartier bruin en gaar. Strooi tijdens het bakken zout en peper over het vlees. Leg er de laatste vier minuten het kleingesneden uitje naast. Houd de kipfilet op een bord warm. Roer de bloem door het bakvet en vervol gens de wijn of bouillon. Laat de saus een paar minuten trek ken. maak haar af met dragon en room. Kook de schoongeborstelde worteltjes acht minuten in wei nig water met zout. leg er de afgehaalde peulen op en kook de groenten nog zeven minuten. Strooi er fijngeknipte peter selie over. Snijd vier niet te grote aardbeien in vieren en zet de stukjes weg met kirsch. Prak de rest van de vruchten fijn en meng ze met de stijfgeslagen room en met basterdsuiker. Garneer de roze room met de stukjes aardbei. Menutip voor maandag: macaroni met ham en kaas en to maat-paprikasalade rum vla JEANNE Vredeskans teniet gedaan n De Zuidafrikaanse president Pieter W. Botha heeft d lijk gemaakt dat de aanvallen, begin deze week. op doel de buurlanden Botswana. Zambia en Zimbabwe slecrf eerste stap waren in een plan dat moet leiden tot de vernietiging van het verboden Afrikaans Nationaal Coi Verwijzend naar de Amerikaanse actie tegen Libië drukt de regering-Botha. dat in de strijd tegen wat 1 ANC-terrorisme noemt, vrijwel alle middelen gewettigd Daaronder vallen ook aanvallen op doelen buiten de I landsgrenzen. In tegenstelling tot wat de regering in Pretoria bewee| staat er echter wel degelijk verschil tussen het internat^ terrorisme en een bevrijdingsbeweging als het ANC. i acht de opvattingen die men kan hebben over geweldd acties. Zo steunt Khadaffy bijvoorbeeld terroristen die het mom van de „Palestijnse Strijd" in tal van landen ai gen plegen met als enig doel de westerse democratieën ver te gooien. De acties van het ANC echter zijn diretj richt op het land dat zij verantwoordelijk houden voofe onvrede: Zuid-Afrika dat de ongelijke verhoudingen fc blank en zwart in stand houdt. VEEL van de „hervormingen" die de regering-Botha 1| gelopen jaar heeft doorgevoerd, lijken slechts bedoeld <t apartheid een face-lift te geven, zónder dat aan de weft ke machtsverhoudingen iets verandert. Ook de eérgir aangekondigde vorming van een nationale raad, als per van een regering van nationale eenheid, komt nii doende tegemoet aan de aspiraties van de zwarte leidqi j( De positie waarin president Botha zich bevindt, is benijdenswaardig. Aan de ene kant wordt hij geconfroifc met de voortdurende onrust onder de zwarte bevolki|i de roep tot hervormingen. Aan de andere kant staat If der steeds grotere druk van de rechtervleugel van zijn r Er zijn meer en meer blanke Zuidafrikanen, die vindt Botha de zwarten al te veel toezeggingen heeft gedaai^ De indruk bestaat, dat Botha met de aanvallen op de buurlanden een gebaar heeft willen maken naar zijn rt critici. Die geste komt echter op een bijzonder ongelfe moment, juist nu een delegatie van het Britse Gemet probeert te bemiddelen tussen Pretoria en het ANC. t zeer onwaarschijnlijk dat deze missie nu nog succes zal' ben. De conclusie lijkt daarom gewettigd dat de blanke^ ring in Zuid-Afrika willens en wetens een belangrijk sinitiatief om zeep heeft^eholpen. omdat zij niet hetü wil lopen ooit met het ANC om een tafel te moeten zit| iii plaats van te praten is opnieuw naar de wapens gegrepjj taal die de Zuidafrikaanse regering het best beheerst. De regering in Pretoria vermoedt dat zodra de stof\£ van de aanvallen eenmaal zijn opgetrokken, het zoekei een diplomatieke oplossing wel weer verder zal gaaj kans daarop is zeker niet uitgesloten, omdat nu een mad moet worden gedaan om te voorkomen dat de onafwew machtswisseling in Zuid-Afrika op een bloedbad ui Maar de regering-Botha heeft zo'n vreedzame oplossii nieuw een stuk moeilijker gemaakt. ment had de PvdA hel en de VARA als bereidij knechten. Dat trio is kt aan de slag gegaan met s gen in vitale sectoren j zuivel, de metaal en tel ook het openbaar ve Door die laatste actie v| vooral de minimumtri beperkt in hun verplaasr mogelijkheden; de here regelden hun vervoer i» wel met hun auto. Ond sen kregen de regering coalitiepartijen van alk schuld. De acties aan de I vond van de verkil werden gefinancierd m« van de FN V-leden (on«* toch ook velen uit de v KAB), die hun belangrf langer behartigd zagern slechts de belangen vjj PvdA. r 'fl I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Verkiezingen Zijn de Nederlanders blind ge weest voor de verkiezingstac tiek van de PvdA of zijn wij te laks om te reageren? PvdA- politicus Marcel van Dam werd weggepromoveerd naar de VARA en voorzitter Kok van het FNV werd socialisti- sach lijstduwer. Vanaf dat mo- Perioden met zon DE BILT (KNMI) Het weer wordt langzamerhand iets zon niger. De regen van gisteren is naar het oosten weggetrokken en daardoor kan de zon zich bij ons wat meer manifesteren. We houden het daarbij droog. De middagtemperatuur ligt rond de 17 graden dank zij een uitloper van de Azoren hoog in de richting van ons land. Boven een groot deel van Eu ropa is de luchtdruk boven dien vrij hoog, waardoor het over het algemeen vrij rustig weer is. Met name in de lan den rond de Middellandse Zee heersen middagemperaturen van 25 graden of meer. Minder warm is het in het Verenigd Koninkrijk. Een depressie tus sen Schotland en IJsland, met een kerndruk van 982 mbar zorgt daar voor temperaturen rond de 16 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: zonnige pe rioden. Aan de westkust mor gen bewolking en af en toe re gen. In de middag van 12 gra den aan zee tot 18 graden lan dinwaarts. Denemarken: wol kenvelden afgewisseld door zon. droog, rond 18 graden. Britse Eilanden: In Schotland en Ierland nu en dan regen. Verder droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 22 graden in het zuidoosten. Benelux en noord-Duitsland: zonnig, vrijwel droog, in de middag rond 22 graded den- en zuid-Duitslat midden- en noord-Fra overwegend zonnig, ho daar regen of onweer. graden. Alpengebied: Zonnig, m graden. Nulgraden nivé' ven 3000 meter. K c Spanje en Portugal: zoit' het binnenland wat reP onweer, in het noord we' graden in het binnenll® 30 graden. Italië, Adrfc kust en de Rivièra: rond 28 graden. g Kopenhagen regen 16 L 22 f- 2» 28 j»

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2