zijn de kinderschoenen ontgroeid" |,Erop of eronder" voor heren Holland en Bataven LtoÜ30O(M ORT LEIDENQeidMQowuvnt ZATERDAG 24 MEI 1986 PAGINA 19 7RISBIEËR MARK VAN DER ZWET: S 1 ATLETIEKSEIZOEN START MORGEN Wij van Hutspo(r)t, dat Meer burg die toezegging al binnen heeft. Immers: de in de afge lopen jaargang op de groene mat geleverde prestaties mochten er zeker zijn. De „zaterdag" deed tot de laatste wedstrijd mee om pro motie naar de eerste klasse van de Afdeling Leiden, het eerste zondagteam werd ge woon kampioen. De kracht van de zaterdagsectie was dit seizoen niet direct de kwali teit; eerder vormde een „steengoeie", op het industrie terrein opgedane, conditie de basis van een redelijk voetbal- jaar. En de zondag? Die moest het voornamelijk van de bete re techniek en het verzorgde positiespel hebben: een spelty pe dat je zo aardig in de zaal kunt oefenen. Vragen Wij van Hutspo(r)t ons toch af of die nieuwe trai ningsaccommodatie komend voetbaljaar nu echt wel zo als eerder werd aangenomen betere Meerburg-prestaties in de hand zal werken... Slordig Nu we het toch over Meer burg hebben: poseren en pose ren is twee. En natuurlijk po seert het ene kampioenselftal anders dan het andere kampi oensteam. Maar, zo slordig als Meerburg zondag... Realiteitszin Vandaag de wedstrijd van de waarheid, of wel de reus Goli ath (UVS) tegen Klein Duimpje (Oud-Beijerlan d Velen onder ons zullen het misschien gek vinden, maar de stand hiernaast is toch dui delijk genoeg". Tot zover verschilde de tekst in het programmablad van Oud- Beijerland, maandag, niet zo verschrikkelijk veel van de in dit soort situaties gebruikelijke teksten. Daarna echter week de schrijver van het epistel dermate ver af van de normale paden, dat de re dactie van deze rubriek u dat niet wil onthouden. „Wij zijn er daarom ook van overtuigd dat UVS vandaag zonder al te veel hindernissen de voorlaatste stap zal zetten naar de Hoofdklasse en dat is het doel van het bestuur van UVS om met hun duur elftal kampioen te worden. Afgelo pen zaterdag walste UVS heel gemakkelijk over Hermes DVS heen. Met niet minder dan 4-1 werden de Schiedam- alleen maar omdat wij in voorgaand stukje iets missen. En wel de uitslag van het duel dat UVS en Oud-Beijer- land vorig seizoen in de Kik kerpolder uitvochten. We hebben niet alle uitslagen van de voetbaljaargang '84-'85 in ons hoofd. Maar het zou ons zeer sterk verbazen als zou blijken dat Oud-Beijer- land dat treffen ook zou heb ben verloren... Bewijs Als- ooit fotografisch duidelijk is gemaakt dat cricket een sport is „voor alle leeftijden", dan is het toch wel deze foto die het bewijs levert. Daar hoeft verder geen commen taar bij. Daar moet je alleen maar naar kijken. Reclame? Gemiddeld vijftienhonderd toeschouwers bezoeken de wedstrijden van Quick Boys en vrijwel allemaal hebben ze zo hun eigen plekje. De een op de tribune, de ander op het duin daar tegenover, weer een ander op 't duin achter het „kantinedoel". Die laatste plek wordt door de vereni ging toevallig ook benut om wat reclame te maken. Behal ve de reclameborden direct om het veld, dus een tweede bordenrij van de soort die bij televisieuitzendingen nogal eens moeilijkheden oplevert. Hoewel de NOS de Katwijkse sportvelden niet frequenteert, kende men in het blauwwitte kamp met die tweede rij wel degelijk problemen. De vaste bezoekers van de genoemde plek benutten de daar gedepo neerde borden immers als prettige ruggesteun. Een „zit- wijze" waardoor de adverteer ders hun boodschap verloren zagen gaan. En dat was voor de clubbe stuurderen een reden om op te treden. Omroepen via de speaker hielp niet, dus werd enige weken terug prikkel draad aangesleept om het prettige „zitje" te veranderen in een absoluut onaantrekke lijke verblijfplaats. En ja hoor, het hielp. De reclameborden waren zelfs tijdens het door zo'n 4000 toeschouwers be zochte treffen met Rijnsburg- se Boys weer zichtbaar. Of deze oplossing echter wel als reclame voor de reclame kan worden gezien, is weer een tweede. Wij van Hutspo(r) betwijfelen dat in ieder geval... Slordig... v DSKOOP ,,Frisbie is •At om te lachen. Je zobpt de benen uit je lijf". &rk van der Zwet, één )nii de ongeveer 300 fris- »«4ërs in Nederland, rea- i^fert heftig op de stelling frisbie „eigenlijk geen irt is, maar een leuk illetje voor op de earn ing". Zijn verhaal is dui- ijk. Na een voorzichtig in wenst frisbieënd Ierland zo snel moge terrein te winnen. In spoor van de Neder- dse Frisbie Bond B) ontplooit ook de frisbievereniging „Nr. 2" uit Alkemade diverse ac tiviteiten om de sport meer bekendheid te ge ven en nieuwe leden te winnen. De 21-jarige Van der Zwet heeft zich na mens die vereniging op geworpen om de sport meer bekendheid te ge ven: „Je moet de mensen er echt bij trekken. De groep is nu nog te be perkt. Maar we zijn de kinderschoenen wel ont groeid; de sport ontwik kelt zich snel". De wijze waarop Van der Zwet kennis maakte met fris bie geeft de huidige sfeer van de sport in Nederland goed weer: het is vooral een vrien- densport. Van der Zwet: „Be kenden van ons, in Utrecht, hadden een paar Amerikanen te logeren. Die vertelden hen over frisbiewedstrijden in Amerika, waar soms 50.000 mensen op de tribune zitten. Het spel wordt daar echt schitterend gespeeld. Wij kre gen die verhalen ook te horen en dachten: dat kan best wel leuk zijn". Aangestoken door het enthousiasme van hun Utrechtse kennissen, besloten Mark, zijn twee broers en zijn zusje de belangstelling in Roe- lofarendsveen en omgeving te peilen. Zij richtten in 1982 de eerste officiële frisbievereni ging in Nederland op. Die vereniging telt op dit moment zo'n 30 spelende leden. Mentaliteit „Daarmee is het nog steeds een vriendenclub", aldus Van der Zwet. „En die mentaliteit moet ook gehandhaafd wor den. want daar draait het juist om bij frisbie: onenigheid is uit den boze". Een opvatting die ook blijkt uit het ontbre ken van een scheidsrechter bij de wedstrijden tussen de teams van zeven spelers. „Spelers bepalen zelf wanneer sprake is van een overtre- n Dit seizoen floet het gebeuren voor Ie heren van AV Hol- t $nd en Bataven-Leiden, 'tender het motto „erop of ponder" hebben eerst- .ooenoemden slechts één de terugkeer naar e hoofdklasse, het Walhalla" van atletiek p clubniveau. De heren an Bataven-Leiden loeten daarentegen an- ermaal alle zeilen bij- fatten om niet af te da- >n naar een bedenkelijk Aeil. Morgen klinken de h<frste startschoten die beslissen over /inst en verlies. I j (adat de Holland-heren vo- jaar de promotie naar de n pofdklasse op een haar na ït isten, was de reactie van eJn aantal ingewijden dat b^ar wellicht een voordeel )Sj|n kleefde. Tim Brouwer de oning bijvoorbeeld wees op ?t feit dat „we nog sterker unnen worden in de eerste lasse om daarna met meer vertrouwen de hoofdklasse in te stappen". Dit seizoen kunnen zij bewijzen rijp te zijn voor de overstap. De dames- en heren-ploegen van Holland beloven een duel uit te gaan vechten wie die klasse als eersten berei ken. De heren lijken voorals nog de beste papieren te heb ben. Op alle fronten is er in de winter progressie geboekt, met name bij het polsstok- springen. Daar heeft Gijs de Ruiter de training op zich ge nomen en dat heeft in het voorseizoen al verrassend goede uitslagen opgeleverd. Bij de dames de vertrouwde gezichten: Van Dorp, Baljet, Schouten en Mahieu zijn al bijna vanzelfsprekend ge worden. De inzet van de, ook hier, aanstormende jeugd is voor het behalen van de pro motie van doorslaggevend belang. De aanstormende jeugd zal voor Bataven Leiden zowel bij de heren als de dames een alles beslissende inbreng heb ben in de strijd om promotie. Marian Langezaal is voorlo pig uitgeschakeld, maar Mie- ke van der Veek lijkt op de horden een gouden vervan ging. Ellen Silverentand en Hellen Bank zijn op de sprints goed voor veel pun ten. al moet Bataven voor zichtig omspringen met beide talenten. Promotie naar de hoofdklas se lijkt voor de heren van Spartaan en AAV'36 nog niet weggelegd, spannend belooft de competitie wel te worden. De Bataven hebben met een nog sterkere damesploeg een team dat de stap naar de eer ste klasse eindelijk kan ma ken. In het kamp bij de Bata ven heren heerst een aan merkelijk betere sfeer dan vorig jaar. De komst van sterke junioren moet de oud ste vereniging voor het af zakken naar een teleurstel lend laag niveau behoeden. De dames van AAV'36 ver keren reeds in de hoofdklas se. Zij zullen zich zeer waar schijnlijk met de hakken over de sloot handhaven. Het hoogst genoteerde team uit de regio kan dit jaar weer beschikken over Laura Bos man. Zij is, naast de andere topmeerkampster Marjan Goedhart, de steunpilaar van de enige hoofdklasser uit de regio. Een slag is echter het wegvallen van zowel Hen- riëtte Slotboom als Kim Nieuwland. De heren van de Alphense- club missen dit jaar de sterke werpers Paul Boere, die in Spanje werkt, en Jos Bos man, die is gestopt. Daar staat tegenover dat Charles den Uijl en John Nieuwmey- er weer plezier in het hoog springen hebben, dat Ruud van Maurik een echte topper is op de horden en dat het loopwerk niet alleen aan de top is verbeterd, maar vooral in de breedte. In Lisse hopen velen dat de tijdelijke afdaling van de Spartaan-dames naar de ano nieme derde klasse slechts voor een jaar zal zijn. De komst van Gemma Oude Velthuis en het aanblijven van Lenie van der Poel en Marga Kortekaas rechtvaar digen deze hoop. De heren worden dit jaar weer sterker door het opnieuw inlijven van junioren. Ook de enorme trainingsinzet van met name John van der Zwet heeft dit seizoen al erg goede resulta ten opgeleverd. GERT VELTHUIZEN ding", licht Van der Zwet toe. „Als je denkt dat iemand een overtreding tegen je begaat, roep je „fout". Iedereen moet dan stil gaan staan en de spe lers bepalen in onderling overleg of er inderdaad een overtreding is begaan en hoe die moet worden bestraft. Daar zijn regels voor vastge steld". Het mag vreemd klinken, maar Van der Zwet kan zich niet één wedstrijd herinneren waarin spelers het met elkaar aan de stok kregen. Of het zou in Duitsland moeten zijn geweest: „Tóen zij we inder daad bijna van het veld gelo pen. We speelden daar tijdens een toernooi tegen een team van ex-voetballers en die ble ken een andere instelling te hebben dan wij. Ze maakten bijvoorbeeld opzettelijk over tredingen en dat", verkondigt Van der Zwet de algemene opvatting, „past niet". Merita- liteit. Het is het sleutelwoord voor de frisbieër, die „niet scheldt", „niet vloekt" maar „sportief is". Volgens Van der Zwet heeft frisbie „heel veel te bieden". Enthousiast vertelt hij: „Het is een combinatie van allerlei sporten, die resulteert in een heel spectaculair gebeuren. Er zitten aspecten in van volley bal (de frisbie mag de grond niet raken), van tennis (je kunt de frisbie op allerlei ma nieren gooien) en van basket bal. Dat zie je aan de verdedi gingssystemen", licht Van der Zwet toe: „Man to man of zone. En je kunt een time out aanvragen". „Je krijgt geen moment rust, want je moet steeds vrijlopen", vervolgt hij. „Jé mag de frisbie alleen gooi en of vangen, ermee lopen is uitgesloten. Het gevolg is dat je naar de frisbie duikt of springt en dat", concludeert hij, „maakt het tot iets speci aals". Spannend Blijft de vraag, waarom zo weinig mensen deze sport in Nederland beoefenen. Van der Zwet wijst op twee oorza ken: de geringe bekendheid van frisbie en, daarmee sa menhangend, de besloten kring waarin het wordt ge speeld. Een kring van kennis sen, waarin „buitenstaanders" zich niet snel begeven. „Toch", relativeert van der Zwet, „spreekt het de mensen beslist aan". „Wij hebben suc cesvolle demonstraties gege ven in de pauzes van voetbal wedstrijden". Zo herinnert Van der Zwet zich als de dag Frisbie is spectaculair. van gisteren dat hij met een aantal frisbie-genoten voor een 40.000 koppig publiek zijn kunsten vertoonde tijdens de pauze van de wedstrijd Feye- noord Sporting Lissabon. „Dat was echt spannend: opeens sta je temidden van duizenden mensen, van wie je je afvraagt wat ze nu van „jouw" sport denken. Bij voet balsupporters verwacht je tenslotte een heel andere mentaliteit. Het viel alles mee: de mensen klapten en vonden het echt leuk. En", al dus een oprecht verbaasde Van der Zwet, „op het laatste snapten ze het spel zelfs!" Ook op regionaal niveau tim meren de frisbieërs aan de weg. Terwijl de voetballers van DOSR en UDO van hun thee genoten, werd het pu bliek enkele weken geleden vermaakt met een demonstra tie door leden van „Nr. 2". „We zijn van plan een brief te sturen aan alle voetbalvereni gingen in Alkemade om hun belangstelling te peilen voor demonstraties per elftal. Wie ons eens wil zien spelen, moet maar eens een woensdaga vond komen kijken bij de Meerkreuk". „De NFB pro beert frisbie-onderwijs tijdens gymlessen te stimuleren en heeft daarvoor een handlei ding uitgebracht. De Bond is heel fanatiek", weet Van der Zwet. „Er is een strak compe titieschema opgesteld om defi nitief van het amateuristische imago af te komen. Het wach ten is nu op de toestroom van leden...". PI-ETER EVELEIN Reclame? mers naar huis gestuurd en zodoende scoorde UVS in 22 wedstrijden 44 doelpunten. Wij zijn er daarom zeker van dat de UVS spelers vandaag Oud-Beijerland geen enkele kans zullen geven want zon der al teveel inspanning zul len de Leidenaren beide pun ten mee naar huis nemen. Vo rig jaar verloor Oud-Beijer land thuis met 2-0 en de uit wedstrijd dit seizoen ging met niet minder dan 4-1 verloren Als laatste delen wij u nog mede dat Oud-Beijerland we gens blessures en schorsingen 3 vaste basisspelers moet mis sen Realiteitszin volop dus, daar in Oud-BeijerlandUVS de gradeerde de thuisclub met 2- 4 naar de tweede klasse. Realiteitszin (2) Maar, was dat wel oprechte realiteitszin? Was dit in te genstelling tot wat de best uur- deren van Oud-Beijerland stelden niet eerder een po ging om de toch al bezette un derdog-positie optimaal uit te bouwen? Wij van Hutspo(r)t denken van wel. Al was het eniging Meerburg krijgt een betere trainingsaccommoda tie. Om dat doel te bereiken werd dit seizoen zelfs een protest- tocht georganiseerd, waarbij de heren voetballers onder meer een balletje hoog hiel den voor het gemeentehuis. Zo op het eerste gezicht niet zonder reden, overigens. Bij gebrek aan een bespeelbare accommodatie bracht de „zon dag" de afgelopen winter in de zaal door, terwijl de zater dagselectie op het industrie terrein rondholde. Een situa tie waarin best verbetering mocht worden aangebracht, zo liet de vv Meerburg het Zoeterwoudse gemeentebe stuur weten. Een gemeentebe stuur dat op haar beurt inder daad toezegde de trainingsac commodatie van Meerburg komende zomer flink op te knappen. Accommodatie (2) Gelukkig maar, zo denken Bewijs... -ïnder redactie van Gert-Jan Onvlee en Pieter Eve- gezichten bij het ju- flerende De Sleutels, maan- erig in de Kikkerpolder. Maar wie gezichten betrokken toch IA' weer snel. Over de 2-8 a tderlaag, waarmee de 40 jaar -Jige Leidse club de oren ge- assen kreeg door Borussia kon nog el gelachen worden; de pu- ieke belangstelling echter jel bitter tegen. Er was im kers op een behoorlijke toe- °P gerekend. 'Vooraf was 5(n ieder die de Westduitse erren (dit jaar vierde in de ïrwse competitie en de beul Sparta in de Europa Cup) wilde bewonderen zelfs nog geadviseerd om de auto bij de Groenoordhallen te parkeren en per bus naar het UVS-ter- rein te komen. Een maatregel, die bij nader inzien absoluut niet noodzakelijk bleek. Slechts 400 toeschouwers be klommen de tribunes in de Kikkerpolder. Tien per jaar, zeg maar. En zo bleek die tweede pink sterdag maar weer eens dat je in Leiden heel voorzichtig moet zijn met organiseren van sportieve evenementen. Accommodatie De Zoeterwoudse voetbalver-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19