lezwaren tegen uitbreiding van otelaeeommodatie in Zuidduinen erstc paal voor bliothcek Alphen linesty viert feest Me Bollenstreek Mooie vondsten en een oppervlakkige interpretatie Veel belangstelling voor Mozart-concert Toonkunstkoor Leiden - .DEN OMGEVING fceid&iQowiaril ZATERDAG 24 MEI 1986 PAGINA 17 I olger van Hulsteijn TG EEST De heer Willeme is door B en Oegstgeest voorgedra- nieuwe gemeentesecre- ihlleme wordt de opvol- n J. van Hulsteijn, die e gemeente Ridderkerk et. Willeme is 33 jaar, ivd, en momenteel chef afdeling algemene en :he zaken van de ge- Geleen. Tweede op de in voordracht staat de Wieckardt, gemeente- is van Vlist. Donder- ïlist de raad over de be- PAC opent zomerseizoen KATWIJK De Katwijkse winkeliersvereniging Princestraat- Andreasplein-Centrum (PAC) opent za terdag 31 mei het lokale zomerseizoen. Nadat al eer der dit jaar de PAC er voor gezorgd had, dat het Bad- centrum geheel op feestelijke wijze geopend was voor het publiek, opent het nu het seizoen met een feeste lijke aanpassing van het Centrumgebied. In samen werking met bedrijven uit de auto-branche staan de komende weken de etalages al in het teken van „honderd jaar auto", terwijl dezelfde autodealers en garagebedrijven zaterdag zorgen voor een groot aan tal showmodellen in het PAC-winkelgebied. De daad werkelijke opening gebeurt door de landing om 10.00 uur van een aantal parachutisten op het strand voor de Voorstraat. Daarna maakt het muziekkorps Jong DVS een rondgang en beginnen tal van andere acti viteiten. Vanaf 13.00 uur treden twee dixielands bands op. Prijsuitreiking corso A.J. Berends, oud-burgemeester van Lis- se, (links op de foto) verrichtte gister avond in De Oude Tol in Sassenheim de prijsuitreiking van het bloemencorso 1986. Bijna alle deelnemers waren verza meld om terug te blikken op een van de moeilijkste corso's van de afgelopen ja ren. Moeilijk, omdat het gebrek aan bloe men door de late winter de deelnemers en organisatie noopte tot improviseren. Niettemin waren de aanwezigen tevreden over het evenement dat éèn miljoen be langstellenden trok. De publieksprijs in de categorie niet-commerciële wagens bleek uiteindelijk gewonnen door de KAVB afdeling Noordwijkerhout met de wagen „Leven rond de Polen". Bij de commerciële wagens ging de publieks prijs naar de KLM met „Fantasy world". De juryprijzen waren aan de vooravond van het corso al bekend gemaakt. HAAG/NOORD- Geen nieuw- op het terrein van voormalige hotel horst aan de Konin- strid Boulevard in |wijk. Ook uitbrei- lan Hotel Zonne aan embrandtweg moet tegengehouden, jn de twee belang- eisen van verschil- natuurbescher- organisaties en be woners van de Noordwijk- se Zuidduinen. Gisteren spuiden zij bij de Raad van State hun ongenoegen over het bestemmingsplan Zuidduinen 1982. Het hotel Helmhorst staat de laatste jaren leeg. Het hotel heeft enige tijd geleden nog gediend als locatie voor de Ne derlandse speelfilm „De Vier de Man". Eigenaar J. van Wijk wil het hotel afbreken en er een appartementengebouw neerzetten. Bovendien wil hij in de achterliggende duinpan een dienstwoning bouwen. De gemeente Noordwijk is daar tegen en ook enkele omwo nenden en natuurbescher mingsorganisaties zien de plannen niet zitten. Gedepu teerde Staten (GS) blijken er echter minder moeite mee te hebben. Ze lieten in het be stemmingsplan de mogelijk heid voor de bouw van het ap partementengebouw en de dienstwoning open. Vertegenwoordigers van de stichting Duinbehoud en de vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk keerden zich gisteren bij de Raad van State fel tegen de plannen voor bebouwing in de duinpan. Volgens hen vormen de flora en fauna daar een uniek stukje natuur dat behou den moet blijven. Zo is er een vosseburcht en huizen er bij zondere vogels in het gebied. Een alternatief was volgens de bezwaarmakers ook voorhan den. De dienstwoning zou in het nieuwe gebouw ingepast kunnen worden. Eigenaar Van Wijk begreep de commotie al lemaal niet zo. „Het is mijn tuin. Ik hoef toch niet een duinkaart te gaan halen om in mijn eigen tuin te mogen". Een ambténaar van de provin cie liet weten dat het wel mee viel met de schade aan de na tuur. Volgens hem bleef het grote gebied onaangetast. Bezwaren waren er ook tegen de uitbreiding van hotel Zon ne aan de Rembrandtweg. Ei genaar J. van Velze.n wij aan de achterzijde van zijn hotel een uitbreiding van drie bouwlagen. De extra bebou wing is acht meter diep. GS staan in het bestemmingsplan de mogelijkheid voor die uit breiding toe, zeer tegen de zin van de gemeente Noordwijk en de omwonenden van Zon ne. Van Velzen wil van zijn hotel na de uitbreiding name lijk een conferentieoord ma ken. De bewoners van de rus tige villawijk bij de Zuiddui nen vrezen dat daardoor over last zal ontstaan, met name door her en der geparkeerde auto's van conferentiegangers. JEN AAN DEN De eerste paal sÜe nieuwe huisves- lan de openbare bi- eek in Alphen is gis- de grond in ge- is het begin van en invulling van ejeuwe centrum van eih dat rond het «ckeplein moet ko- Bij de plechtigheid waren vijf mensen betrokken. Van de ge meente Alphen waren aanwe zig burgemeester M Paats, wethouder H. den Duyn en wethouder G. van As. De bei de wethouders beschilderden de paal die geheid moest wor den met het opschrift: „Wo nen, winkelen en de bieb in het hart van de stad". Directri ce van de bibliotheek, me vrouw Puister en de heer J. van 't Woud als voorzitter van fT "TOOM De afdeling Bollenstreek van Amnesty Interna- irganiseert de komende periode diverse aktiviteiten in met het 25-jarig bestaan van Amnesty International. 31 mei is er een oecumenische dienst in de St. Jozef- Hillegom, aanvang 19.00 uur. Op woensdag 4 juni is er sorloop. De start van de loop is om 11.00 uur bij de mp in het centrum van Hillegom. Elke leerling wordt •rd en de opbrengst is bestemd voor Amnesty. Op don- juni wordt van 19.00 tot 20.00 uur een schrijfavond ge- n het Maartenshuis in Hillegom. Op vrijdag 6 juni zal [manifestatie plaatsvinden in Treslong. Daarbij zal wor- [etreden door Liesbeth List en Louis van Dijk, terwijl na een Amnesty theatergroep een programma over het 25- itaan zal opvoeren. Presentatie is in handen van Diewer- Het programma begint om 20.15 uur en de toegangs die vijf gulden kosten, zijn te verkrijgen bij de VVV legom en op 6 juni aan de zaal. het bibliotheekbestuur gaven de paal het opschrift: „Alphen aan den Rijn, de bieb staat er middenin". Vervolgens werd het gevaarte opgetakeld en in de heistelling gezet. Burge meester Paats had er duizend slagen voor nodig om de paal daadwerkelijk de grond in te krijgen. Dit was symbolisch om het „lange wachten" op de voorziening uit te beelden. De openbare bibliotheek komt in het hart van Alphen op het Thorbeckeplein en daarmee tevens op de duurste grond. Rond het plein komen verder kantoren, woningen, winkels en parkeergelegenheid. Ook komt er een weekmarkt op het parkeerterrein. Het plan van de gemeente Al phen voor de invulling van het centrum is in samenwer king met het bouwbedrijf Van der Heijden 'gemaakt, die te vens projectontwikkelaar van de bouwplannen is. De kosten voor de bibliotheek bedragen ongeveer drie miljoen gulden. Als alles volgens verwachting verloopt, is het gebouw in het voorjaar van 1987 klaar. De heer Bart, directeur van het bouwbedrijf, maakte van de gelegenheid gebruik om burgemeester Paats een schen king te overhandigen voor de Alphense stichting Forum Ro- manum Albanianum. Deze houdt zich bezig met het Ro meinse verleden van Alphen en stelt zich tot doel te komen tot een Romeins i Voordat de palen voor de bibliotheek de grond ingingen werden ze beschilderd met de t „Wonen, winkelen en de bieb in het hart van de stad" en „Alphen aan den Rijn, de bieb s middenin". Bert Jonk brengt FrischAndorra op de Vliclschans Andri's vader verwekte een kind bij een seflora uit het buur land. Aan zijn vrouw vertelde hij de smoes dat het een Joden kind was, dat hij redde uit de handen van de Zwarten. Twintig jaar later doen de Zwarten weer een inval, en zijn de meeste Andorranen er blij om dat zij hun gewone leven toch voort kun nen zetten. Dat kost natuurlijk wel slachtoffers: Andri wordt door de soldaten afgevoerd, zijn vriendin wordt kaalgeschoren en gek, zijn vader hangt zich op. Het vooroordeel bleek onuit roeibaar, het was te laat voor de waarheid. Het schooltoneel van regisseur Bert Jonk is altijd de moeite waard. De traditie die hij in het leven riep resulteerde vorig jaar in een sterke 'Biedermann en de brandstichters', ook van Max Frisch, en hef door de Ex-Jonkies ontroerend en professioneel gebrachte 'Kees de Jongen'. Om een paar redenen is zijn versie van 'Andorra' naar mijn smaak wat minder geslaagd. In de eerste plaats maakten de belangrijkste personages geen of onvoldoende ontwikkeling door. De vader begon en eindigde even verdwaasd. Andri zat al vanaf het begin diep in de put, terwijl zijn situatie wezenlijk verslechterde, en er tussendoor nog enig uitzicht op redding was. 'Andorra' miste daardoor ac centen of beter, om een muziekterm te gebruiken, dynamiek. Daarbij was het hele stuk door wel een hele zware toon aange slagen; het stuk had niet minder serieus, maar wel luchtiger ge speeld kunnen worden. Nu werd het een hele zit. Jonks interpretatie, vooral van Andri, maakte van 'Andorra' een oppervlakkiger en daardoor langdradiger drama dan het in wezen is. Andri is niet zomaar een zondebok. Hij is wel onschul dig, maar ontleent zijn identiteit ook aan het hem ten onrechte opgedrongen Jood-zijn. Met een amor fati dat sommige Joden in de tweede wereldoorlog ook hadden kiest hij blind zijn onder gang. Hij onderzoekt zijn kansen op redding niet en denkt niet na over de beste manier om zich te verzetten. Daar staat tegenover dat de regievondsten weer van een hoog niveau waren. Jonk weet altijd iets verrassends met de aula te doen. Nu lagen op de diagonale lijn dwars door de zaal een aan tal zeer wezenlijke punten: de kerk, de kroeg, een hoop stenen, en de hoeksteen van de samenleving. Die lijn werd geaccen tueerd door telegraafdraden die in dezelfde richting liepen. Het om de aula heenlopen en door een megafoon bevelen en infor matie roepen versterkte de indruk van een oorlogssituatie be klemmend. 'Andorra' mocht met zijn 'moralistische' thema en expliciete langdradigheid gisteren wat ouderwets lijken, het stuk is dat in zijn thematiek zeker niet. Na afloop werd terecht gerefereerd aan de situatie bij het politiebureau van de afgelopen dagen, waar ME-ers die grimmige rollen speelden die in dit stuk de Zwarten hadden. En zei onlangs bij onze oosterburen een CDU- politicus niet dat Joden altijd vooraan staan als de kassa rinkelt? Frisch demonstreerde het mechanisme van de vooroordelen in 1961 op deze manier, en blijft actueel. DICK VAN TEYLINGEN Concert Toonkunstkoor Leiden met composities van Mozart. Vrijdag ge zien en gehoord in de Hooglandse Kerk in Leiden. Het Toonkunstkoor Leiden en omstreken kon zich gister avond verheugen in een grote publieke belangstelling bij de uitvoering van twee composi ties van Wolfgang Amadeus Mozart. Dat waren achtereen volgens Davidde Penitente (de berouwvolle David) en het welbekende Requiem. De Hooglandse Kerk, waar het concert onder leiding van Hans van der Toorn gegeven werd, staat bekend om de lan ge nagalm; vooral bij grote be zettingen deed deze zich gel den. Er ontstond dan een on duidelijk, vaag klankbeeld, zo dat veel moois, maar ook veel ongerechtigheden verdoezeld werden. Davidde Penitente is een om werking van de c-moll-Messe (die Mozart schreef tussen 1782 en 1784) tot een Italiaans ora torium; de tekst is gebaseerd op de Psalmen van David. Er treden drie vokale solisten in op: twee sopranen en een te nor. Alle lof verdient Lisette Emmink, die de eerste sop raanpartij voor haar rekening nam. Zij viel in voor Jacqueli ne Damois, en heeft slachts anderhalve week de tijd gehad om de muziek in te studeren. Desondanks stak zij met kop en schouders boven de andere solisten uit. Ze zong helder en met veel volume, zodat ze ook in samenwerking met het hele orkest nog goed te horen was. Tweede sopraan Eveline Vis klonk veel zwakker en leek vaak last van een tekort aan adem te hebben. Tenor Chris- tofoor Baljon klonk nogal vlak, en zong wel heel erg le gato, in tegenstelling tot Liset te Emmink, die er door een uitstekende articulatie on danks de galm toch in slaagde om in grote lijnen duidelijk over te komen. Het Requiem heeft Mozart door zijn vroegtijdige dood niet zelf kunnen voltooien. Het is afgemaakt door Franz Xavier Süssmayer, die hierbij wel muzikaal materiaal van Mozart zelf gebruikte. De uit voering hiervan was als geheel beter dan die van Davidde Pe nitente: vooral duidelijker. De balans tussen koor en orkest was beter, terwijl de gezongen tekst ook iets meer verstaan baar was. Het koor zong over het algemeen rustig en het klonk vrij evenwichtig, hoe wel de vluggere en vooral de fugatische gedeelten de nei ging hadden weg te lopen, en daardoor rommelig overkwa men. ANNETTE JASPERSE ïq 5é dc afgelopen: „Van een ongeluk dat goed afliep: een mi- auto sloeg door een ongeval bij een tocht in Noord-Hol- afeheel en al om, doch niemand werd gekwetst. Hoe goed afgeloopen toont onze kiek". In het „Geïllustreerd Zon dagsblad" van eind mei 1916 staan we een ogenblik stil „Aan het sterfbed van een vrijmetselaar". Dat was wel heel bijzonder. Daar was dan mijnheer Vullings, vrijgezel en vrijmetselaar. Oude dienst bode Anna nam het huishou den waar. Mijnheer Vullings zat eens te roken „genoeg lijk blauwe rookwolkjes uit zijn lekkere havanna in de lucht blazend" toen er een geweldige steek door zijn borst priemde „als hij nog nimmer gevoeld had". Foute boel. Anna, de goede ziel, kwam erbij en ze wist wel hoe laat het was met haar mees ter. „Bleek en uitgemergeld ligt de zieke in zijn kussens. Aan zijn zijde waakt de trou we dienstbode. Langzaam glij den de kralen van haar ro zenkrans door hare vereelte vingers. De zwaarzieke man richtte zich moeizaam een weinig op en stak zijn rech- TROUWE DIENST: „De heer W.Assendelft die 25 jaren in trouwen dienst herdacht bij de firma van Waveren Micenhage te Hillegom". terhand uit. Een warme handdruk beloonde haar voor dezen liefdedienst het ge béd voor een vrijmetselaar. „Als mijnheer nu maar wil de", zoo begon Anna, „ik ken zoo'n zielsgoeden priester. De machtigste aller geneesheeren is toch nog altijd de goede God. Dus mag ik een priester halen, nietwaar mijnheer?"(...) „Goed Anna, ga vlug...heel vlug. Mijn vrienden... als ze eens kwamen en het wis ten..." Anna is naar den priester geijld. Aan het' bed van den zieken Vullings staan intus- schen eenige heeren, vrien den-vrijmetselaars... Ze staan aan het venster, kijken van tijd tot tijd naar den stervende en fluisteren geheimzinnig aan eikaars oor. Een der heer- en zei: „Er was hier bijna een zwartrok geweest. We zijn de dienstbode tegengekomen, die naar de pastorie liep. Hij was aan de deur. Badend in zijn ROTTERDAMSE REUS: „De nieuwbouw van het Rotterdam- sche Raadhuis aan den Coolsingel: een mooie kiek van dit reus achtige bouwwerk, een der grootste die in ons land ooit zijn ondernomen. De in gewapend beton uitgevoerde kolos in het midden is de onderbouw voor den grooten toren van dit prach tig Raadhuis". zweet is hij hier aangekomen; doch ik was op mijn post en de zwartrok kon onverrichter zake huiswaarts keeren". Deze duivelsche handelwijze vond algemeenen bijval bij de logebroeders. Ze fluisterden nog een tijdje met elkaar en naderden dan het ziekbed. Vol deelneming vroegen ze den zieke naar zijn toestand en praatten over allerlei din gen, die hem niet konden in teresseeren, hem eerder af keer inboezemden. Met steel- schen blik keek Vullings steeds naar de deur of deze zich niet meer openen zou en Anna niet meer zou doorla ten. Want ze bleef zoo verba zend lang weg, vond hij. Doch Anna kwam niet, de DE RUSSEN ZIJN ER: „Intocht van Russische regimenten in Marseille: de kolonel en zijn adjudant, gevolgd door bloemen- s, loopen voorop". vrienden een afscheidswoord te gunnen en... stierf. Nadat de vrijmetselaars geconsta teerd hadden dat hun vriend Vullings dood was, namen ze hun hoeden en gingen heen. Een hunner merkte nog op: „Hij is snel gestorven, 't is ook maar goed, zoo hebben we tenminste niet lang behoeven te wachten..." heeren gingen niet weg en opeens stond het in vlammen de letters in zijn ziel geschre ven, wat die zoogenaamde vrienden wilden: hem burger lijk laten begraven, zonder in menging van een priester. Hij wist ook wat er met Anna ge beurd was. Toen keerde hij zijn gezicht naar den muur, zonder zijn

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17